Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Наукова електронна бібліотека (39)Реферативна база даних (1165)Книжкові видання та компакт-диски (473)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ІМЕНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 90
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бачинська Г.В. 
Антропонімікон переселенців з Польщі на Тернопільщину: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Г.В. Бачинська ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано імена та прізвища переселенців з Польщі на територію Тернопільщини. Встановлено обсяг онімної та апелятивної лексики, що відображено в основах досліджуваних прізвищ, розкрито роль різних класів цієї лексики у творенні проаналізованих прізвищ. Словотвірно-структурний аналіз прізвищ переселенців на Тернопільщину дозволив встановити, що усі вони виникли в результаті двох способів деривації - лексико-семантичного, який виявився домінуючим у процесі творення досліджених прізвищ, і морфологічного. Охарактеризовано власні імена переселенців, що дає змогу визначити основні особливості іменникa. За результатами дослідження імен і прізвищ переселенців показано, що, маючи регіональні особливості, вони (імена та прізвища) є частиною загальноукраїнського анропонімікону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2
Шифр НБУВ: РА314378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Брайченко С.Л. 
Антропонімічні уподобання мешканців Одеської області України: лінгвістичний аналіз: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01. / С.Л. Брайченко ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечнікова. — О., 1999. — 18 с. — Бібліогр.: с.16. — укp.

Дисертацію присвячено соціолінгвістичному вивченню особових імен. Здійснено новий підхід до аналізу антропонімів: особові імена розглядаються крізь призму уподобань у їх віковій динаміці за шістьма хронологічними зрізами; подається порівняльна характеристика сучасних поглядів на імена та реального ім'янаречення протягом XX ст. Вивчення сучасних антропонімічних симпатій дозволяє прогнозувати майбутню динаміку особових імен. Пропонується також реєстр і аналіз структури неофіційних форм імен.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2

      
3.

Ящук Л.В. 
Антропонімія Житомирщини XVI - XVII ст.: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.В. Ящук ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано антропонімійні (одно-, дво-, три- та чотиричленні) й антропонімійно-апелятивні іменування для ідентифікації осіб чоловічої статі Житомирщини XVI - XVII ст. Виділено продуктивні та непродуктивні антропонімні моделі, формули ідентифікації нижчих і вищих верств населення. Визначено склад чоловічого антропонімікону, а саме: християнські імена, їх фонетичні та словотвірні (повні, усічені, усічено-суфіксальні та суфіксальні) варіанти, слов'янські автохтонні (композитні, відкомпозитні) імена. Проведено кількісні підрахунки іменника. Виділено найуживаніші, поширені, маловживані та рідкісні імена. Установлено онімну й апелятивну лексику, відображену в основах прізвищевих назв. Виконано порівняння різних класів онімів і апелятивів під час створення прізвищевих назв представників соціальних низів і верхів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 +
Шифр НБУВ: РА356274

      
4.

Мер'є О.В. 
Архітектура дерев'яних римо-католицьких храмів Галичини другої половини ХVII - першої половини ХХ століть: автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / О.В. Мер'є ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше створено цілісну картину формування архітектури дерев'яних римо-католицьких храмів Галичини другої половини XVII - першої половини XX століть. Проведені натуральні обстеження й інвентаризацію виявили на теренах Галичини 246 дерев'яних храмів. Розкрито прийоми застосування архітектурно-декоративних засобів опорядження в екстер'єрі й інтер'єрі досліджених святинь. Встановлено, що особливістю архітектури є те, що вона формувала стилістичні епохи (бароко, рококо, класицизм, історизм, модерн) під впливом місцевих, регіональних та зовнішніх чинників. Виявлено нові об'єкти та здобуті імена творців дерев'яних костелів. Визначено стилістичний аспект архітектурного формотворення та періодизацію розвитку стилістичних напрямів досліджених об'єктів. Проведено порівняльний аналіз архітектури дерев'яних римо-католицьких храмів Галичини з дерев'яними храмами цього ж та інших обрядів у сусідніх регіонах (Волині, Закарпатті) та країнах (Польщі, Швеції).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166.5(4УКР-9ГАЛ)4/6 +
Шифр НБУВ: РА363747

Географічні рубрики:

      
5.

Ковальчук В.М. 
Бібліотечна, книговидавнича та культурно-просвітницька діяльність М.П.Балліна (1829 - 1904): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / В.М. Ковальчук ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Вперше розглянуто бібліотечну, книговидавничу та культурно-просвітницьку діяльність М.П.Балліна як комплексне історико-культурологічне явище, здійснено історико-бібліотекознавчу реконструкцію його архівної та творчої спадщини, починаючи з середини XIX - до початку XX ст. За допомогою методів архівної евристики встановлено місця зберігання окремих джерел. На підставі досліджень рукописних та опублікованих документів висвітлено життєвий шлях М.П.Балліна в найбільш повному на сучасний період обсязі. Визначено основні напрямки його громадської діяльності. На підставі вивчення ахівних джерел з історії кооперації, записних книжок, творчих матеріалів та епістолярної спадщини визначено внесок М.П.Балліна у розвиток українського та російського просвітництва, бібліотечну та книговидавничу справу. До наукового обігу залучено нові імена та відомості про важливі історичні події, уточнено деякі факти з історії розвитку бібліотечної та книговидавничої справи в Україні, встановлено наукові, культурні та видавничі зв'язки діячів кооперативного просвітництва. Досліджено розвиток ідейних поглядів, що визначали змістовий характер діяльності М.П.Балліна. Розглянуто теоретичні концепції ученого у сфері бібліотечного будівництва, зокрема щодо формування фондів і каталогів бібліотек і видавничої політики у галузі народної книжки. Показано значний внесок М.П.Балліна у розвиток вітчизняного бібліотеко- та книгознавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч617.3(4УКР)5-8 Баллін,М.П. + Ч710.3(4УКР=411.2)5-8 Баллін М. + Ч733(4УКР=411.2)5-8 Баллін,М.П.4 +
Шифр НБУВ: РА340675

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
6.

Дорохіна Л.О. 
Богослужебний спів в музичній культурі Чернігівщини на початку ХХ століття: Автореф. дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.01 / Л.О. Дорохіна ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Класифіковано напрямки розвитку богослужебного співу (БС) в музичній культурі Чернігівщини: концертна діяльність, музична освіта, Братський хоровий рух та музично-просвітницька діяльність. Встановлено зв'язки між сприйняттям та усвідомленням БС представниками різних суспільних верств. Визначено місце і роль співу в загальнокультурному процесі. Охарактеризовано Братський хоровий рух Чернігівщини. Введено імена видатних регентів-організаторів та керівників провідних храмових хорів Чернігова й губернії: М.Ступницького, Г.Іванцова, П.Зеленецького, Л.Тополя та інш.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-503.11 + Щ313(4УКР)3-44 + Щ314.1-03(4УКР-2ЧЕР)6-68 +
Шифр НБУВ: РА321270

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Тереховська О.В. 
В.К.Кюхельбекер - літературний критик (Ідеї. Жанри. Стиль): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.В. Тереховська ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2004. — 20 с. — укp.

Проаналізовано літературно-критичну спадщину В.К.Кюхельбекера в ідейному та формальному (жанровому, композиційному та стилістичному) аспектах. Висвітлено літературно-критичні погляди митця у контексті вивчення літературної думки першої чверті XIX ст., встановлено імена творчих однодумців та опонентів критика. Розглянуто основні джерела формування його філософсько-естетичних і літературно-критичних поглядів, встановлено зв'язок естетики критика-декабриста з філософією Шеллінга. Виявлено відображення архаїстичних переконань В.К.Кюхельбекера у його статтях, розглянуто їх структуру, особливості жанрової природи, композиції та стилю. Уточнено місце і значення В.К.Кюхельбекера в історії російської літературної критики 1820-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4 г(4УКР)5 д Кюхельбекер В.К. +
Шифр НБУВ: РА333719

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Лехник Л.В. 
Василь Витвицький: музикознавча та композиторська спадщина: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Л.В. Лехник ; Львів. держ. муз. акад. ім. М.В.Лисенка. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено основні параметри і характеристики наукової та мистецької спадщини В.Витвицького - музикознавця, композитора, музичного критика, а також його музично-громадської діяльності у контексті музичної культури Галичини та західної української діаспори протягом двох останніх третин XX ст. Проведено систематизацію й аналіз музикознавчого доробку, притаманної музикознавцеві методології дослідження. Вивчено найзначніші музичні твори В.Витвицького, здійснено спробу визначити його внесок до української музики та музикознавства. Висвітлено особливе, унікальне місце В.Витвицького в українському музикознавстві та музичній культурі як музичного історика, критика, композитора, педагога й організатора музичного життя. Внаслідок багатогранності його творчості, великого обсягу музикознавчого, музично-публіцистичного доробку та композиторської майстерності його ім'я постає поряд з іменами найбільш відомих музик нашого часу в Україні та в українській еміграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31г(4УКР)6 д Витвицький В. + Щ313(4УКР)6-81 Витвицький В. +
Шифр НБУВ: РА341876

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Карпова К.С. 
Вербалізація національно-специфічних концептів американського суспільства XX - початку XXI ст.: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / К.С. Карпова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Вивчено мовну картину сучасного американського суспільства, визначено її особливості, сформовані під впливом національної культури, етнічної свідомості, менталітету нації з урахуванням соціокультурної варіативності англійської мови. Наукове дослідження виконано з використанням когнітивного, лінгвокультурологічного, етнолінгвістичного й аксіологічного підходів сучасної лінгвістики. Розглянуто засоби вербалізації національно-специфічних концептів і цінностей американської мовної картини світу , в яких відображено своєрідність національного характеру, менталітету, способу життя американської спільноти, а також найважливіші суспільно-політичні й економічні процеси, що відбувалися в США у XX - на початку XXI ст. і докорінно вплинули на подальший розвиток країни та формування глобального іміджу США як світової супердержави. Досліджено прецедентні імена (Martin Luther King Jr., Elvis Presley, Marilyn Monroe, Bill Gates, Donald Trump), що мають символьні характеристики в американській культурі XX - початку XXI ст., розглянуто особливості їх функціонування в комунікативному просторі США. Виявлено лексичні одиниці, усталені словосполучення, оказіоналізми, ідіоми, паремії, що відображають культурно-історичні та суспільно-політичні концепти американського суспільства. Проаналізовано особливості відображення в лексиці та фразеології сучасної англійської мови домінантних американських цінностей. Досліджено вербальну репрезентацію типових рис національного характеру американців в сучасній англійській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(7СПО) + Ш143.21-013 +
Шифр НБУВ: РА357662

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Фролов М.О. 
Вихідці із інших політичних партій у КП(б)У в 20-30-ті роки ХХ століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.О. Фролов ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено діяльність й еволюцію поглядів вихідців із інших політичних партій у КП(б)У в 20-30-ті рр. Проаналізовано умови здійснення переходу до більшовицької партії колишніх членів 16 українських, загальноросійських і іноземних політичних партій та ставлення до них керівництва РКП(б)-КП(б)У, зміни у їх кількісному складі. Розкрито сутність діяльності вихідців із інших політичних партій у КП(б)У в житті політичної, наукової та культурної еліти Радянської України. Наведено імена колишніх членів інших політичних партій, які перейшли до більшовицької організації Радянської України, розглянуто їх як джерело формування складу КП(б)У та її керівництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4Укр)2 + Т3(4Укр)61-40
Шифр НБУВ: РА316735 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Замашна С.М. 
Виховання естетичного ставлення старшокласників до творів мистецтва української діаспори: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / С.М. Замашна ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Уперше методологічно концептуалізовано проблему виховання естетичного ставлення старшокласників до творів мистецтва української діаспори, залучено у навчально-виховний процес імена письменників З.Когут, Л.Палій, В.Чапленка, Г.Черінь, твори англомовних українських митців В.Барабаша, Б.Богдана, Х.Гнатів, Ю.Купченка, Г.Купченко-Фролік, В.Лисенко, літературна спадщина яких має суттєвий виховний вплив завдяки органічному синтезу традицій власної та європейської культури. Застосовано комплексний підхід до вивчення творів літератури української діаспори у поєднанні з іншими видами українського мистецтва, створеного за кордоном. Удосконалено систему естетичного виховання старшокласників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.355 +
Шифр НБУВ: РА335674

Рубрики:

      
12.

Петрова Л.П. 
Власне ім'я як засіб інтелектуалізації поетичного мовлення (на матеріалі поезій Ліни Костенко): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.П. Петрова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Вперше на матеріалі поезій Ліни Костенко детально та комплексно розглянуто місце власного імені в процесах інтелектуалізації поетичного мовлення. Здійснено лексико-семантичну класифікацію власних імен відповідно до їх ролі й значення для інтелектуального збагачення ідіолекту. Виділено дві основні групи онімів: імена світового культурно-мистецького простору та імена національної історії та культури. Виявлено найбільш характерні способи та прийоми актуалізації інтелектуального потенціалу власних імен у художньому мовленні. Проаналізовано основні ознаки інтелектуального поетичного стилю Ліни Костенко. Уточнено зміст понять "засоби інтелектуалізації поетичного мовлення", "інтелектуальний потенціал власного імені".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 + Ш5(4УКР)6-4 Костенко,Л.В. 535 +
Шифр НБУВ: РА325016

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Костриця М.Ю. 
Географічне краєзнавство України: теоретико-методологічні засади, історія, практика: автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.13 / М.Ю. Костриця ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 32 с. — укp.

Розроблено концепцію дослідження історії географічного краєзнавства України (ГКУ). Здійснено аксіоматичне узагальнення його теоретико-методичних засад. Проведено систематизацію наукових знань, за якими певні теоретичні твердження приймаються за вихідні аксіоми, а всі інші положення теорії виходять з них шляхом логічних міркувань-доведень. Базуючись на синергетичному підході, досліджено генезис і еволюцію ГКУ. Розроблено методику дослідження, згідно з якою визначено його періодизацію, проаналізовано етапи історії розвитку від витоків до утвердження як наукової дисципліни. Визначено суть, зміст, функції, об'єктно-предметне поле, основні наукові школи та центри ГКУ. Розкрито головні напрями їх діяльності, рівень інституціалізації. Всі ці чинники розглянуто на тлі культурно-історичного процесу духовного життя України. Висвітлено творчу спадщину декількох поколінь видатних діячів українського краєзнавчого руху, чиї імена протягом тривалого часу замовчувалися тоталітарною системою. Розкрито їх роль у становленні та розвитку географічного краєзнавства - невід'ємної складової культурно-освітнього та наукового простору України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР)г +
Шифр НБУВ: РА353351

Рубрики:

      
14.

Кубицька Н.В. 
Гончарські осередки Кульчина та Рокити кінця ХІХ - ХХ ст. (Історія, типологія, художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Н.В. Кубицька ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження історично-культурних і художніх особливостей керамічних виробів гончарських осередків Кульчина та Рокити у контексті розвитку народної кераміки Волинського Полісся кінця XIX - XX ст. Проаналізовано передумови виникнення та виділено основні етапи становлення та розвитку гончарства на даній території. У мистецтвознавчому аспекті розглянуто локальні відмінності технології виготовлення гончарних виробів Кульчина та Рокити, розроблено типологію форм і здійснено класифікацію композиційних схем декорування поліського глиняного начиння. Вперше розглянуто проблему спадковості гончарних традицій у даному регіоні, зокрема, у науковий обіг введено нові імена провідних гончарів, висвітлено їх творчість і показано внесок у формування художніх особливостей народної кераміки Кульчина та Рокити кінця XIX - XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.13(4УКР36)6 + Л423.4 г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА344556

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Колесник В.О. 
Дебалканізація болгарських переселенських говірок в Україні: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.03 / В.О. Колесник ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2005. — 44 с. — укp.

Вперше досліджено визначальні риси граматичної структури болгарських переселенських говірок в Україні шляхом вивчення їх динаміки внаслідок дії внутрішньомовних і позамовних факторів. Встановлено, що функціонування болгарських говірок понад два століття в оточенні інших слов'янських мов з типологічно відмінною граматичною структурою у відриві від діалектного континууму метрополії зумовило трансформацію таких власне балканських рис, як артикль, енклітичні форми займенників, посесивний датив, редуплікація, балканський кондиціонал, аналітичний спосіб творення вищого ступеня порівняння, майбутнього часу дієслів, да-конструкції. Відзначено більш послідовне функціонування архаїчних рис у діалектичному мовленні у порівнянні з літературною мовою та суттєві зміни і дебалканізацію говірок. Виявлено посилення даних процесів у 1950 - 1960 рр. з появою нового покоління з видозміненим мовним мисленням. Досліджено зміни категорії дейксису та втрату просторових артиклів. Відзначено сталість клішованої форми та відсутність подальшого розвитку артикля у досліджуваних говірках та його посилене вживання при власних іменах. Дебалканізацію з різним ступенем інтенсивності виявлено в різних підсистемах переселенських говірок. Доведено, що найбільш суттєвими є зміни серед лексичних балканізмів, а в граматичній структурі - в артиклевій системі та поступове заміщення загальних форм відмінковими.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.62-672.1 +
Шифр НБУВ: РА335754

Рубрики:

      
16.

Івашків Г.М. 
Декор традиційної української кераміки XVIII - першої половини ХХ століття (іконографія, домінантні мотиви, художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Г.М. Івашків ; Львів. акад. мистец. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

На прикладах українських глиняних виробів показано еволюцію та трансформації домінантних мотивів і сюжетів. Зроблено мистецтвознавчий аналіз зображень та художніх особливостей декору українських гончарних виробів, зокрема мотивів хреста, тощо, риби, міфологічних образів Сенмурва, однорога, сирени, русалки, василіска, що свідчить про їх широкий іконографічний репертуар. Всебічно розглянуто зображення Богородиці, св. Миколая, Юрія-Змієборця, архистратига Михаїла та ангелів, які представляють традиційне коло святих, а також церковних споруд, виявлено ряд спільних рис і відмінностей у створенні аналогічних композицій у творах І.Баранюка, О.Бахматюка, П.Самоловича та інших майстрів. Проведено аналіз декору українських гончарних виробів у слов'янському та частково загальноєвропейському контексті, що дало змогу увиразнити універсальні та унікальні особливості оздоблення національної кераміки. Введено до наукового обігу нові імена гончарів і проведено атрибуцію ряду керамічних виробів. Укладено схеми, які наочно представляють домінатні мотиви в декорі традиційних українських гончарних виробів у порівняльному аспекті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.13(4УКР)4/5 + Щ125.108.06
Шифр НБУВ: РА330609

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Свистун Н.О. 
Динаміка антропонімікону м.Тернополя XIX - ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.О. Свистун ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено динаміку антропонімікону Тернополя XIX - XX ст. Проаналізовано 491 ім'я, взяте з історичних джерел, та 277 сучасних імен, зафіксованих в актових записах про народження. У досліджуваному регіоні виявлено значний відсоток подвійних імен, які вживаються паралельно для означення однієї і тієї ж особи. Для вивчення антропонімікону Тернополя XX ст. використано кількісно-якісний метод В.Д.Бондалетова, згідно з яким виділено та проаналізовано п'ять статистичних груп імен: найуживаніші (частотний десяток), широковживані, маловживані (найменш уживані), рідкісні та чужомовні імена. Доведено, що основу чоловічого та жіночого іменника складають української традиційні антропоніми, які активно функціонують протягом століття. Укладено списки імен новонароджених Тернополя протягом XIX - XX ст. та визначено середній коефіцієнт однойменності, що унаочнює результати здійсненого дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 +
Шифр НБУВ: РА344955

      
18.

Чорноус О. В. 
Динаміка особових імен м. Кіровограда у XX ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / О. В. Чорноус ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше в українській ономастиці зібрано з архівних джерел та описано склад чоловічого та жіночого іменника М. Кіровограда (Єлисаветграда). Проведено дослідження якісних і кількісних змін його складу в межах XX ст. Скласифіковано особові імена за походженням, встановлено кількісне співвідношення онімів різних груп. Зроблено спробу порівняти та визначити ступінь взаємовпливу систем особових імен носіїв різного віросповідання. Проведено зіставно-порівняльний аналіз одержаних результатів з матеріалами інших українських місцевостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-316.2
Шифр НБУВ: РА380226 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Медведєва О.Ю. 
Динаміка особових імен мешканців Українського Придунав'я (на матеріалі Кілійського та Болградського районів Одеської області): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Ю. Медведєва ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особові імена українців у їх часовій динаміці за дванадцятьма хронологічними зрізами в межах 1881 - 1998 рр., визначено схожі та розбіжні риси міської та сільської антропосистем. Вперше в історії дослідження антропонімічних систем етнічних спільностей регіону проведено шляхом зіставного вивчення антропонімії. З метою більшої виразності динаміки особових імен українського населення використано болгарський іменник Болградського району. Доведено, що етнічна приналежність найменувачів впливає на обрання імен для новонароджених. На підставі зіставлення функціонування онімів в українській і болгарській антропосистемах виявлено національних особливостей іменування новонароджених.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2
Шифр НБУВ: РА316417 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Буга Т.В. 
Динаміка особових імен Центральної Донеччини (кінець XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Т.В. Буга ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Введено у науковий обіг і проаналізовано новий антропонімійний матеріал - особові імена, надані дітям в українських і українсько-змішаних родинах сіл Центральної Донеччини впродовж 1890 - 2000-х рр. Виявлено загальні тенденції розвитку та локальні особливості досліджуваного антропонімікону на підставі порівняння з міським іменником цієї території та з іменниками інших областей України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-316.2
Шифр НБУВ: РА375388 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського