Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (34)Наукова електронна бібліотека (86)Реферативна база даних (1970)Книжкові видання та компакт-диски (726)Журнали та продовжувані видання (39)
Пошуковий запит: (<.>K=ІСТОРІОГРАФІЯ$<.>+<.>K=ГАЛУЗЕВОЇ$<.>+<.>K=БІБЛІОГРАФІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 329
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Салата Г. В. 
Аграрна політика українських національних урядів (1917 - 1920 рр.): історіографія: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / Г. В. Салата ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто історію вирішення аграрного питання українськими національними урядами 1917 - 1920 pp. у вітчизняній історіографії. Виявлено, систематизовано й охарактеризовано основні групи історіографічних джерел з історії вирішення земельного питання даної доби. Досліджено найхарактерніші тенденції нагромадження знань з історії вирішення аграрного питання діаспорною, радянською та сучасною вітчизняною історіографією. З'ясовано концептуальні та методологічні засади дослідження історії вирішення аграрної проблеми урядів Центральної ради, Гетьманату, Директорії УНР. Показано негативний вплив ідеологічних і політичних догм та упереджень на розвиток об'єктивних знань з проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-2 + Т3(4УКР)611-2
Шифр НБУВ: РА373611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Бобриньова А.В. 
Адаптація підприємств бавовняної галузі до ринкових умов: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / А.В. Бобриньова ; Укр. акад. зовніш. торгівлі. — К., 2003. — 22 с.: рис. — укp.

Визначено, що вихідні бар'єри галузі роблять недоцільним ліквідацію великих підприємств, а формування конкретного середовища можливе за рахунок створення малих підприємств. Визначено умови ефективного використання сучасних форм вертикальної інтеграції. Удосконалено технологічну концепцію в теорії організації ринків. Доопрацьовано механізм сумісного рішення операційних та інвестиційних задач підвищення ефективності використання капіталу. Удосконалено методику диференціювання бавовняних тканин із урахуванням умов їх використання, побудовано сегменти товарного ринку. Зазначено, що подальшого розвитку з урахуванням галузевої специфіки дістала класифікація стратегічних вигід від інтеграції бавовняного виробництва. Розроблено економіко-математичну модель задачі оптимізації розмірів комбінованих малих підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.451.1 +
Шифр НБУВ: РА325614

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Гребенюк М. В. 
Англо-американська історіографія війни в Перській затоці 1990 - 1991 років: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / М. В. Гребенюк ; Нац. ун-т оборони України. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Вперше досліджено й узагальнено англо-американську історіографію (ААІ) війни в Перській затоці. Запропоновано періодизацію набуття військово-історичних знань та обгрунтовано три етапи розвитку ААІ, пов'язані з документальною фіксацією та нагромадженням інформації, аналітичним вивченням досвіду війни та його осмисленням у порівнянні з наступними війнами. Встановлено основні наукові центри та їх роль у розвитку ААІ подій війни в Перській затоці. Шляхом аналізу широкої джерельної бази, тематичних груп і напрямків, порівняння різних наукових підходів, шкіл, висновків і тверджень окремих дослідників наведено авторську оцінку повноти ААІ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7СПО)64-68 г + Т3(5ІРК)64-68 г
Шифр НБУВ: РА380118 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Слаба О.В. 
Англоамериканізми в лексико-семантичній системі сучасної німецької мови (на матеріалі галузевої лексики з економіки): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Слаба ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз економічної підсистеми сучасної німецької мови, в якій виокремлено англоамериканізми, охарактеризовано їх типи та визначено тематичні сфери, які вони обслуговують. Встановлено зміни у семантичній структурі англоамериканізмів-термінів в економічній підсистемі німецької мови та виявлено вплив англоамериканізмів на подальший розвиток досліджуваної лексики на лексичному та словотвірному рівнях. Визначено шляхи та закономірності проникнення англоамериканізмів у німецьку мову, механізм їх входження в спеціальну лексику та особливості їх адаптації в лексико-семантичній системі цієї мови. Англоамериканізми та їх деривати об'єднано у словотвірні гнізда з метою виявлення їх словотвірного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-322 +
Шифр НБУВ: РА324422

Рубрики:

      
5.

Прокопенко Л.С. 
Бібліографічна секція Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та закладів як осередок дослідження національної бібліографії (1965 - 2002 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Л.С. Прокопенко ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Висвітлено діяльність Бібліографічної секції Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і закладів як осередку дослідження національної бібліографії у 1965 - 2002 рр. На підставі залучення великої джерельної бази, значну частину якої становлять вперше введені у науковий обіг джерела іноземними мовами та електронні документи, відтворено цілісну картину становлення та розвитку секції, визначено її місце у структурі федерації, склад, основні напрями діяльності. Розроблено періодизацію її історії, висвітлено кожний з виокремлених етапів. Досліджено результати теоретико-методологічних розробок секції та її внесок у збагачення світової теорії та практики національної бібліографії та у реалізацію програми Універсального бібліотечного обліку і програми MARC (УБОІМ). Здійснено аналіз проектів секції, спрямованих на дослідження стану поточної та ретроспективної національної бібліографії у країнах світу. Обгрунтовано необхідність включення України у процес міжнародного бібліографічного співробітництва шляхом участі у роботі Бібліографічної секції та можливості використання її здобутків для удосконалення вітчизняної національної бібліографічної продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(0)л5 + Ч755.111г(0)6 +
Шифр НБУВ: РА330113

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Цибенко І.П. 
Бібліографічні аспекти наукової спадщини М.С.Грушевського: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / І.П. Цибенко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Висвітлено концепцію біліографічої культури у творчості видатного вченого та громадського діяча М.С.Грушевського. Проаналізовано бібліографічне оснащення його наукової спадщини, аспект підготовки бібліографічних праць, критико-бібліографічну діяльність. Визначено вплив М.С.Грушевського на розвиток вітчизняної бібліографії кінця XIX - першої третини XX ст. В історичному аспекті розглянуто невідомі та маловідомі факти бібліографічної діяльності вченого, доведено їх значення для сьогодення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч753(4УКР)5-8 Грушевський, М.С. 4 + Т1(4УКР)5/6-8 Грушевський +
Шифр НБУВ: РА337672

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Пічугіна М.В. 
Британська історіографія інтеграційних процесів у Західній Європі у другій половині ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.В. Пічугіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено британську історіографію європейських інтеграційних процесів другої половини ХХ ст. Обгрунтовано головні етапи дослідження британськими науковцями об'єднавчих процесів об'єднання в Європі. Проаналізовано повноту та об'єктивність відображення в британській історіографії історії розвитку та проблем європейської інтеграції, а також роль Великої Британії в цьому процесі та ставлення різних прошарків британського суспільства до європейської інтеграції. Досліджено вплив національної, політичної та соціальної орієнтації істориків на об'єктивність висвітлення даних проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4ВЕЛ)-1(4)6
Шифр НБУВ: РА318639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Гіря К.С. 
Взаємостосунки запорізьких і донських козаків кінця XV - початку XVIII ст.: історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / К.С. Гіря ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 19 с. — укp.

На підставі комплексного аналізу історичних праць українських і російських авторів XVIII - початку XXI ст. з'ясовано ступінь дослідження історії відносин українських і донських козаків наприкінці XV - початку XVIII ст. Визначено основні групи історіографічних джерел з історії запорізько-донських стосунків зазначеного періоду. Виокремлено основні етапи розвитку поглядів науковців щодо даної проблеми. Наведено результати досліджень відносин українських і донських козаків на різних етапах розвитку історіографії. Визначено основні аспекти дослідження зазначеної проблеми в українській і російській історіографії. Здійснено аналіз особливостей висвітлення в історичній літературі стосунків обох козацьких спільнот. Виявлено внесок різних авторів у вивчення цієї проблеми. За результатами досліджень сформульовано можливі перспективні напрямки науковоі розробки питань з історії стосунків українських і донських козаків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(2)4-294 +
Шифр НБУВ: РА350019

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Дроздова О.В. 
Видавнича та інформаційно-бібліографічна діяльність просвітницьких осередків Полтавщини (другої половини XIX - початку XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / О.В. Дроздова ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено становлення та розвиток краєзнавчої бібліографії Полтавського регіону на прикладі просвітницьких осередків, навчальних закладів, музеїв, книгозбірень, громадських товариств, архівної комісії, земства. Визначено місце і роль видавничої та інформаційно-бібліографічної діяльності просвітницьких закладів у становленні та розвитку краєзнавчої бібліографії Полтавщини, пробудженні національної самосвідомості, піднесенні освітнього і культурного рівня місцевого населення. Виявлено й розглянуто значний масив краєзнавчих видань, які сьогодні є цінним джерелом історії Полтавщини та України у цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч710.3(4УКР)5
Шифр НБУВ: РА316453 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Яковлєва Ю.К. 
Визначення впливу використання природного потенціалу на економічний розвиток регіону: автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.00.05 / Ю.К. Яковлєва ; Ін-т екон.-прав. дослідж. НАН України. — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Розкрито сутність економічного розвитку регіону, яка полягає в підвищенні рівня та якості життя населення на підставі ліквідації суперечностей між рівнями розвитку продуктивних сил (ПС) і виробничих відносин. Визначено основний пріоритет для економічного розвитку регіону (ЕРР) - раціональне використання та збереження природного потенціалу (ПП), що забезпечує ресурсну безпеку держави. Наведено класифікацію областей України на підставі виділення ознаки господарської спеціалізації, яка допомагає об'єднати їх як господарські комплекси двох видів - промислово-аграрні й аграрно-промислові. Проаналізовано динаміку ЕРР, який грунтується на використанні показників насиченості території елементами ПС. Проведено оцінку економічного потенціалу регіону, що враховує регіональні особливості організації ПС. Визначено вплив ПП регіону в контексті спеціалізації, який грунтується на виділенні відповідної галузевої структури господарства. Викладено методичний підхід до інтегральної оцінки економічного потенціалу регіону (ЕПР) та його складових з використанням математичного апарату теорії нечітких множин. Визначено концептуальні підходи до ефективного використання ЕПР, що враховують інтегральну оцінку, тісноту взаємозв'язків її складових.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)60
Шифр НБУВ: РА370619 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Фицик Л.А. 
Виникнення та еволюція української козацької старшини Гетьманщини (1648 - 1782 рр.). Історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.А. Фицик ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено системний науковий аналіз історіографічних джерел та досліджено проблему виникнення й еволюції козацької старшини Гетьманщини (1648 - 1782 рр.). Вивчено питання її формування та функціонування за конкретно-історичних умов становлення, стабілізації та занепаду української держави. З'ясовано основні етапи та виокремлено чотири періоди розробки теми. Виділено головні напрями досліджень упродовж XIX - початку XXI ст., установлено достовірність їх відображення в історіографії. Висвітлено методологічні та методичні підходи вчених до розробки питання участі козацької старшини в українському державотворенні, виокремлено її персональний внесок у вивченні цієї проблеми. Висвітлено недостаньо вивчені аспекти, спотворені або сфальсифіковані події, явища та процеси. Визначено напрями майбутніх дослідницьких пошуків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-294 г + Т1(4УКР)-1(4УКР)46 +
Шифр НБУВ: РА349536

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Демчина Л.І. 
Вища бібліотечно-інформаційна освіта в сучасній Україні: формування документологічної складової: автореф. дис... канд. наук з соц. комунікацій: 27.00.03 / Л.І. Демчина ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто документологічну складову вищої бібліотечно-інформаційної освіти як системне явище, що формується під впливом змін у соціально-комунікаційному середовищі за умов інформатизації та ступеневої освіти у сучасній Україні. Визначено основні стадії розвитку наукових і навчальних дисциплін документально-комунікаційного циклу, що дозволило виявити передумови трансформації книгитивно-документознавчої у документологічну підготовку вітчизняних бібліотечно-інформаційних кадрів, орієнтовану на вивчення широкого кола традиційних і технотронних (електронних) соціально значущих документів, створених для передавання інформації у часі та просторі, що базується на документивній парадигмі змісту навчання. Доведено провідну роль документальної комунікації як домінанти змісту вищої бібліотечно-інформаційної освіти. Здійснено порівняльний аналіз сучасного стану підготовки фахівців в Україні та інших країнах світу щодо пошуку, відбору, кумуляції, аналітико-синтетичної обробки документів різних типів і видів через сучасні бібліотеки. Розроблено концептуальну та конкретно-дисциплінарну моделі документологічної складової підготовки молодших спеціалістів, бакалаврів і магістрів, яка базується на книгитивно-документивній, документивно-інформаційній і документивно-когнітивної парадигмах галузевої освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч73 р31(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360094

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Шовкун Л. В. 
Відтворення та ефективність використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Л. В. Шовкун ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та методичні аспекти відтворення й ефективного використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств. Досліджено особливості сучасних демографічних процесів у сільській місцевості та визначено їх вплив на відтворення трудового потенціалу сільської місцевості. Визначено перспективи формування чисельності сільського населення Харківщини та його трудового потенціалу. Обгрунтовано економічну сутність стратегії підвищення ефективності використання трудового потенціалу в сільськогосподарських підприємствах різних організаційно-правових форм господарювання залежно від галузевої структури. Розглянуто напрямки підвищення ефективності використання трудового потенціалу в сільськогосподарських підприємствах. Визначено вплив галузевої структури сільськогосподарських підприємств на чисельність зайнятого населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-640
Шифр НБУВ: РА375852 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Ніжинська І.С. 
Відшкодування шкоди, завданої незаконними діями службових осіб дізнання і досудового слідства в системі органів внутрішніх справ України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / І.С. Ніжинська ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003. — 16 с. — укp.

З'ясовано актуальні проблеми компенсації шкоди, завданої незаконними діями службових осіб дізнання та досудового слідства у системі ОВС України, галузевої природи цих правовідносин, досліджено конкретні проблеми та перспективи розвитку інституту відшкодування такої шкоди. Наведено рекомендації щодо удосконалення законодавчої регламентації та компенсації шкоди, завданої незаконними діями службових осіб дізнання та досудового слідства в системі ОВС України. Обгрунтовано правову суть обов'язку держави стосовно відшкодування зазначеної шкоди. Визначено джерела формування державних коштів, за рахунок яких проводиться відшкодування. Внесено пропозиції щодо вдосконалення інституту правовідносин, що виникають у результаті відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними діями службових осіб дізнання та досудового слідства в системі ОВС України, визначення її мінімального розміру. Обгрунтовано необхідність розширення переліку підстав відшкодування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)213.1 + Х892.19(4УКР)182
Шифр НБУВ: РА326687

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Мельник М.М. 
Візантія і кочівники Північного Причорномор'я X - XI ст.: історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.М. Мельник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено історіографію стосунків Візантії та кочівників Північного Причорномор'я X - XI ст. На базі широкого кола джерел розлянуто основні періоди й етапи вивчення цієї проблеми. Доведено, що зміна джерельної бази щодо даного вивчення суттєво вплинула на стан її розробки. Писемні джерела до середини XX ст. були основними для дослідження, починаючи з 1960-х рр. такої ролі набули ареологічні, німізматичні та інші матеріальні джерела. Стан зазначеного вивчення залежав від тенденцій національних історіографій країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи. Дослідження частою мірою мали риси орієнталістичного дискурсу, а саме: роль кочівників в історичних подіях або замовчувалася, або висвітлювалася як негативна. Поступ світової візантивістики в цілому збігався з досягненням у вивченні проблем. Дослідження вчених з країн Південо-Східної Європи суттєво впливали на висновки представників відомих візантійських центрів. Визначено пропозиції щодо подальшої наукової розробки проблеми, а саме: необхідність узагальнення результатів археологічних досліджень пам'яток кочівників на території країн басейну Дунаю, ширшого залучення східних і латиноамериканських писемних джерел, даних палеоантропології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)442 + Т3(4УКР)413 + Т1(0)4 +
Шифр НБУВ: РА349599

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Гнатюк С.Л. 
Внутрішня політика Гетьманату П. Скоропадського (1918 р.): українська історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.Л. Гнатюк ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто, систематизовано, проаналізовано основні групи історіографічних джерел з проблеми дослідження української історіографії внутрішньої політики Гетьманату П.Скоропадського, визначено головні теоретичні напрями у її розробці, а також її концептуальні та методологічні засади. Показано негативний вплив ідеологічних догм та політичної боротьби на процеси вивчення та осмислення історії Української Держави. Висвітлено порівняльний аналіз оцінок і трактування внутрішньої політики Гетьманату П.Скоропадського, що сформувалися в межах різних теоретичних напрямків і груп. Розглянуто основні періоди розвитку історіографії проблеми. Визначено коло проблем, що потребують подальшого вивчення та наукової інтерпретації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)611-34
Шифр НБУВ: РА319781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Симоненко І.М. 
Вчені архівні комісії в Україні: історія, діяльність, здобутки (кінець XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.М. Симоненко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано діяльність губернських вчених архівних комісій, які існували на території України наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. Особливу увагу приділено історіографії та бібліографії питання. Висвітлено історію існування всієї системи вчених архівних комісій та кожної з місцевих комісій. На підставі широкого кола джерел досліджено напрями роботи архівних комісій, організацію та особливості їх функціонування. Визначено місце архівних комісій у системі наукових установ і товариств історичного напряму, їх роль у розробці регіональної історії, охороні пам'яток. Доведено, що місцеві вчені архівні комісії були складовою ланкою краєзнавчого руху України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)52
Шифр НБУВ: РА312391 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Балог В.О. 
Галузева лексика в словнику української мови в 11-ти томах (1970 - 1980 рр.) (семантичний та стилістичний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.О. Балог ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2003. — 16 с. — укp.

На підставі аналізу семантико-стилістичної інтерпретації галузевої лексики в Словнику української мови в 11-ти томах (1970 - 1980 рр.) здійснено грунтовний опис фактів, які слід вважати недоліками цього словника. За часовою ознакою всі виявлені недоліки поділяються на допущені в процесі укладання словника, що характеризуються непослідовністю й неточністю використання засобів семантико-стилістичного опису, а також виявлені з часом у зв'язку зі змінами в лексичній системі мови, що зводяться до неповноти відповідної інформації. Зазначено, що удосконалення методики семантичної та функціонально-стильової характеристики галузевої лексики в словнику можливе шляхом послідовного використання повної системи ремаркування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34 + Ш141.4-4 +
Шифр НБУВ: РА322903

      
19.

Томіленко Л. М. 
Галузева термінологія в сучасній тлумачній лексикографії української літературної мови (лексико-семантичний та словотвірний аспекти): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Л. М. Томіленко ; Ін-т мовознав. ім. О.О. Потебні НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Наведено порівняльну характеристику галузевої термінології в Словниках української мови в 11-ти та 20-ти томах. На підставі комп'ютерних версій даних праць здійснено відбір такої лексики. Висвітлено шляхи та способи поповнення термінологією СУМа-20: морфологічне словотворення, семантичну деривацію та запозичення. Досліджено способи творення доданих термінологічних одиниць, виявлено їх продуктивні словотвірні типи й основні значення. Розглянуто процес термінологізації, який зумовлює появу нових термінологічних значень у загальновживаних словах. Виявлено найчисельніші галузі знань за кількістю запозиченої термінолексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34 + Ш141.14-4 в
Шифр НБУВ: РА375263 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Томозов В.В. 
Генеалогія козацько-старшинських родів: історіографія та джерела (друга половина XVII - початок XXI ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Томозов ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано здобутки вітчизняної історіографії у галузі козацько-старшинської генеалогії протягом другої половини XVII - початку XXI ст. Визначено особливості та специфіку наукових підходів найбільш яскравих представників українського родознавства, показано поступове зростання наукового рівня їх праць, розширення джерельної бази розвідок, посилення критичного ставлення до джерел, застосування методологічних їі теоретичних здобутків загальноєвропейської генеалогії. Розглянуто праці російських і українських діаспорних істориків з дослідженої проблематики. Визначено найважливіші чинники, що сприяли зміні дисциплінарного статусу української генеалогії. Висвітлено основні тенденції, притаманні кожному етапу козацько-старшинського родознавства, з'ясовано її хронологічні межі. Узагальнено та систематизовано методологічні засади сучасної генеалогії, способи фіксації родовідного матеріалу. Розглянуто історію формування різних груп джерел, проаналізовано їх соціальну спрямованість, рівень інформативності та достовірності, ступінь дослідженості, а також основні класифікаційні схеми джерел для реконструкції козацько-старшинських родовидів, визначено їх переваги та недоліки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т214(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА338472

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського