Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (511)Книжкові видання та компакт-диски (46)
Пошуковий запит: (<.>K=ЇЖІ<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 51
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Яковенко І.В. 
Творчість Фленнері О'Коннор: архетип та "літературна теологія": Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / І.В. Яковенко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Акцентовано увагу на актуалізації архетипів води, землі, вогню та повітря в творах Фленнері О'Коннор. Серед архетипів води вивчено "комплекс Харона" (сугестію фігури міфологічного перевізника душ), "комплекс Офелії" (акт добровільного втоплення невинної жертви), архаїку струмка вічної молодості, мотив крові. Виявлено художні імплікації архетипу землі, досліджено "комплекс Іони" (черево, проковтування, поїдання їжі), образ труни, архетипи дому, матері, сходів, гроту, печери (природної могили), архаїку скелі, павича, ока (слабкозорість, сліпоту, самозасліплення). Наведено трактування архетипу вогню в художній прозі авторки (пожежі, мотиву шалу, гніву, насильства), здійснено колористичний дискурс (опозиція "світло - темрява"). Серед архетипів повітря проаналізовано образ дерева (вертикальна вісь) і неба. Творчість Фленнері О'Коннер розглянуто і в аспекті "літературної теології", яка інтегрує, парадоксально синтезує в собі відомі тенденції католицтва (релігійний еволюціонізм Тейяра де Шардена) та протестантизму. О'Коннорівські імплікації феномену віри охарактеризовано зважаючи на теології К.Барта (віру як незнання, напружене очікування, ствердження та заперечення) та неопротестантизм П.Тілліха та братів Нібурів (одкровення, епіфанію). Здійснено інтерпретацію символічних імен персонажів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СОЕ)-4 О'Коннор Ф. + Ш400.04:Э + Э37-103.61 +
Шифр НБУВ: РА325572

Рубрики:

      
2.

Штепа О.П. 
Гігієнічні вимоги до харчування та питного режиму спортсменів-єдиноборців (боксерів, борців): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.П. Штепа ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2002. — 17 с. — укp.

Оцінено сучасний стан харчування спортсменів-єдиноборців на тренувальних базах і за домашніх умов, зважаючи на гігієнічні вимоги. Запропоновано експрес-методи вивчення енерговитрат і потреб у білку, обгрунтовано рівні споживання енергії, білка, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин боксерами та борцями, з використанням яких регламентовано добові продуктові набори, структуру харчових раціонів, семіденні меню для окремих вагових категорій спортсменів. Визначено роль у корекції харчового статусу атлетів біологічно активних домішок. Розроблено наукові засади оптимізації біологічної дії їжі за допомогою біологічно активних домішок - нутрицевтиків і раціонального вибору дозо-компонентного складу, режиму прийому питних засобів. Доведено медичну ефективність авторських аліментарних рекомендацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.130.811 + Ч517.150.811
Шифр НБУВ: РА319940 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Шлемкевич О.Л. 
Клініко-епідеміологічні основи оптимізації грудного вигодовування немовлят: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / О.Л. Шлемкевич ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі результатів детального моніторингу та багаточисленних клініко-епідеміологічних досліджень вперше в Україні на прикладі м.Львова та Львівської області доведено ефективність впровадження комплексної системи принципів успішного грудного вигодовування (УГВ) у лікувально-профілактичних закладах (ЛПЗ) охорони здоров'я матері та дитини на тривалість грудного вигодовування (ГВ) та на показники здоров'я дітей. Виявлено, що з усіх принципів (УГВ найбільший вплив на тривалість виключно грудного вигодовування (ВГВ) та ГВ в цілому має годування за вимогою та відмова від використання у пологовому відділенні іншої їжі, крім грудного молока. З'ясовано, що основними чинниками, які визначають тривалість ГВ, є допологове навчання жінок відповідно підготованим медичним персоналом, дотримання принципів ГВ як у пологовому будинку, так і надалі на етапі дитячої поліклініки. Встановлено, що тривале ВГВ (6 місяців) та тривале ГВ (12 місяців та більше) позитивно впливає на нервово-психологічний розвиток і зменшення рівня захворюваності дітей. Доведено необхідність впровадження в лікувально-профілактичних закладах (ЛПЗ) охорони здоров'я матері та дитини ініціативної програми "Лікарня, доброзичлива до дитини" з метою збільшення частоти та тривалості ГВ, що сприятиме зменшенню захворюваності немовлят та дітей раннього віку. Запропоновано створити систему кабінетів підтримки грудного вигодовування та лактації на базі жіночих консультацій, пологових будинків і дитячих поліклінік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р732 +
Шифр НБУВ: РА344708

Рубрики:

      
4.

Чунь Л. .. 
Динаміка неврологічних та нейрофізіологічних порушень у хворих з головним болем та артеріальною гіперптензією у залежності від режиму харчування / Л. .. Чунь. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Чернишов В.А. 
Клініко-генетичні аспекти дисліпопротеїдемії та ішемічної хвороби серця: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / В.А. Чернишов ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 38 с. — укp.

Наведено результати дослідження клініко-генетичних аспектів дисліпопротеїдемії у 358-ми хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) і 187-ми пацієнтів без клініко-інструментальних ознак ІХС, але з її факторами ризику, у тому числі 56-ти дорослих дітей, батьки яких мали передчасну ІХС. Установлено генетичні, метаболічні та зовнішні чинники, що визначають наявність, ступінь вираженості порушень ліпідного обміну натще та після їжі, тяжкість клінічних проявів і віддалений прогноз за коронарного склерозу і впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії, які необхідно враховувати за умов корекції дисліпопротеїдемії (ДЛП). На підставі порівняльної оцінки ефективності застосування гіполіпідемічних препаратів у корекції ДЛП натще і запобіганні післяхарчовій ліпемії та визначення факторів, що впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії, запропоновано диференційовані підходи до лікування. Обгрунтовано доцільність поєднаного застосування інгібіторів АПФ з гіполіпідемічними засобами (статинами чи фібратами) з метою покращення ефективності антигіпертензивної терапії у хворих з артеріальною гіпертензією, яка поєднується з метаболічними розладами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3 + Р415.202.9-3 +
Шифр НБУВ: РА347246

Рубрики:

      
6.

Цьока С. А. 
Особливості перебігу гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у хворих на дегенеративно-дистрофічні та запальні ураження хребта та її лікування.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / С. А. Цьока. — Б.м., 2024 — укp.

В дисертаційній роботі вивчалися особливості перебігу гастроезофагеальноїрефлюксної хвороби у хворих на дегенеративно-дистрофічні та запальні ураження хребта та її лікування.В наукове дослідження включено 164 хворих на дегенеративно-дистрофічне (ДД) та запальне ураження (ЗУ) шийного та грудного відділів хребта та ерозивну форму гастроезофагеальноїрефлюксної хвороби (ГЕРХ). Хворим окрім загальноприйнятих методів обстеження проведено визначення індексу маси тіла (ІМТ), фіброезофагогастродуоденоскопію (ФЕГДС), рН-моніторування стравоходу, визначення рівня гастроінтестинальних гормонів (ГІГ) (гастрин (ГН), холецистокінін (ХЦК), соматостатин (ССТ),греліну) у сироватці крові,рівень кальцію та 25-гідроксівітаміну D у сироватці крові. Також визначалася вегетативна дисфункція (ВД) за результатами анкетування (опитувальник Вейна О.М.) та розрахунком вегетативного індексу Кердо (ВІК).Хворих було поділено на підгрупи залежно від методу лікування ГЕРХ, а саме: 1.1 підгрупі (n=40) та 2.1 підгрупі (n=40) обстежуваних пацієнтів призначено базисну терапію (БТ) протягом 1 місяця (інгібітор протонної помпи (ІПП) по 40 мг 2 рази та ітопридугідрохлорид по 50 мг 3 рази на добу до прийому їжі); хворим 1.2 підгрупи (n=44) та 2.2 підгрупи (n=40) додатково до БТ призначено препарат урсодезоксихолієвої кислоти (УДХК) по 250 мг 1 раз/добу перед сном у комбінації з комплексом альгінату й гіалуронової кислоти по 1 пакетику після прийому УДХК протягом 1 місяця. Додатково хворим 1.2 та 2.2 підгруп призначено препарат магнію та піридоксину по 2 таблетки 2 рази на добу під час їжі та препарат холікальциферолу (4000 МО) 1 раз на день протягом 1 місяця.Аналіз отриманих даних дозволив уточнити наукові знання щодо особливостей клінічного перебігу ГЕРХ у хворих на дегенеративно-дистрофічні та запальні ураженнях хребта, а також встановлено інформативністьпроведення ФЕГДС для визначення ступеня ураження слизової оболонки стравоходуу даних пацієнтів. Встановлений взаємозв’язок між зміною рівня показника ХЦК у сироватці крові та вираженістюдуоденогастрального рефлексу (ДГР) у хворих на ГЕРХ переважно при запальних ураженнях шийного та грудного відділів хребта.Вперше хворим з ГЕРХ при дегенеративно-дистрофічних та запальних ураженнях хребта встановлено зміни рівня греліну в сироватці залежно від порушення ІМТ.Вперше визначено взаємозв’язок між динамікою показника ГН, ХЦК та ССТ залежно від клінічної форми ГЕРХ у хворих з дегенеративно-дистрофічним та запальним ураженням хребта. Вперше встановлено взаємозв’язок між зміною рівня ССТ та показниками кальцію та 25-гідроксівітаміну D у сироватці крові хворих з ГЕРХ при дегенеративно-дистрофічних та запальних ураженнях хребта. Встановлено взаємозв’язок між зміною рівня ГІГ та вираженістю ВД у хворих з ГЕРХ при дегенеративно-дистрофічних та запальних ураженнях хребта.Обґрунтована доцільність призначення препарату УДХК та комплексу альгінату і гіалуронової кислоти для лікування ДГР та профілактики прогресування уражень слизової оболонки стравоходу у хворих на ГЕРХ при дегенеративно-дистрофічних та запальних ураженнях хребта. Запропоновано комплексний підхід до лікування хворих із ГЕРХ при дегенеративно-дистрофічних та запальних ураженнях хребта залежно від клінічної форми, особливостей ендоскопічних порушень, рівня вітаміну D3, вегетативної дисфункції в цих пацієнтів.^UThe dissertation studies the features of the course of gastroesophageal reflux disease in patients with degenerative-dystrophic and inflammatory spinal lesions and its treatment.164 patients with degenerative-dystrophic (DD) and inflammatory lesions (IL) of the cervical and thoracic spine and erosive form of gastroesophageal reflux disease (GERD) were included in the scientific study. In addition to the generally accepted methods of examination, the patients underwent body mass index (BMI) evaluation, esophagogastroduodenoscopy (EGDS), pH monitoring of the esophagus, determination of the level of gastrointestinal hormones (GIH) (gastrin (GN), cholecystokinin (CCK), somatostatin (SST), ghrelin) in serum, calcium and 25-hydroxyvitamin D serum levels. Autonomic dysfunction (AD) was also evaluatedbased on the results of the questionnaire (O.M. Wayne's questionnaire) and the calculation of Kérdö Autonomic Index (KAI).Patients were divided into subgroups depending on the method of GERD treatment, namely: subgroup 1.1 (n=40) and subgroup 2.1 (n=40) of the examined patients were prescribed basic therapy (BT) for 1 month (proton pump inhibitor (PPI) 40 mg 2 times and itopride hydrochloride 50 mg 3 times a day before meals); patients of subgroup 1.2 (n=44) and subgroup 2.2 (n=40) were additionally prescribed ursodeoxycholic acid (UDCA) 250 mg once a day before bedtime in combination with a complex of alginate and hyaluronic acid, 1 sachet after taking UDCA during 1 month. In addition, patients of subgroups 1.2 and 2.2 were prescribed magnesium and pyridoxine 2 tablets 2 times a day during meals and cholecalciferol (4000 IU) once a day for 1 month.The analysis of the obtained data clarified the scientific knowledge regarding the features of the clinical course of GERD in patients with degenerative-dystrophic and inflammatory lesions of the spine, and also established the informativeness of EGDSfor determining the degree of damage to the esophageal mucosa in these patients. The relationship between the change in the level of CCK in blood serum and the severity of the duodenogastric reflux (DGR) in patients with GERD was established, mainly with inflammatory lesions of the cervical and thoracic spine. For the first time in GERD patients with degenerative-dystrophic and inflammatory lesions of the spine, changes in the level of ghrelin in the serum were determined depending on the BMI changes.For the first time, the relationship between the dynamics of GN, CCK and SST indicators depending on the clinical form of GERD in patients with degenerative-dystrophic and inflammatory lesions of the spine was determined. For the first time, the relationship between the change in the level of SST and the parameters of calcium and 25-hydroxyvitamin D in the blood serum of patients with GERD with degenerative-dystrophic and inflammatory lesions of the spine was established. The relationship between the change in the level of GIH and the severity of AD in patients with GERD with degenerative-dystrophic and inflammatory lesions of the spine was established. Reasonable expediency of prescribing UDCA and alginate and hyaluronic acid complex for the treatment of DGR and prevention of progression of lesions of the esophageal mucosa in GERD patients with degenerative-dystrophic and inflammatory lesions of the spine. A comprehensive approach to the treatment of patients with GERD with degenerative-dystrophic and inflammatory lesions of the spine is proposed, depending on the clinical form, features of endoscopic disorders, the level of vitamin D3, and autonomic dysfunction in these patients.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Фурзікова Т.М. 
Вплив макроорганізму та хіміотерапевтичних препаратів на біологічні властивості біоспорину та субаліну: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Т.М. Фурзікова ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено питання оптимізації схем використання пробіотиків з аеробних спороутворювальних бактерій роду Bacillus - біоспорину та субаліну. Висвітлено вплив факторів макроорганізму на зазначені пробіотики. На підставі отриманих результатів рекомендовано їх призначення в період між основними прийомами їжі. Виявлено унікальний стимулювальний ефект окремих фітовідварів на приріст біомаси бактерій з біоспорину та субаліну. Продемонстровано можливість запобігання дисбактеріозу у разі сумісного використання даних пробіотиків з хіміотерапевтичними препаратами, які інактивують досліджувані штами. Клінічно доведено ефективність використання субаліну в комплексній терапії менінгоенцефаліту та розроблено схеми його застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*444*724
Шифр НБУВ: РА312390 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Ур Л.Л. 
Назви їжі й кухонного начиння в південних ужансько-латорицьких угорських говірках Закарпатської області: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.09 / Л.Л. Ур ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2004. — 20 с. — укp.

Уперше здійснено опис угорської лексики, пов'язаної з їжею й кухонним начинням у досліджуваних угорських говірках Закарпаття. Зазначено: ця лексика є багатою та своєрідною, що пояснюється багатовіковим контактуванням цих говорів з українськими та словацькими говорами. Відзначено, що зібраний лексичний і семантичний матеріал містить значну інформацію про побут угорського населення даного регіону, його історію та взаємозв'язки з іншими угорськими, а також українськими та словацькими говорами. З'ясовано, що значна частина лексем успадкована від фінно-угорського та угорського періоду, багато назв виникло уже на власному угорському грунті та засвоєно чи запозичено з інших мов. Уперше введено до наукового обігу назви, які дотепер не були відомі мовознавцям. Здійснено спробу охарактеризувати зміни у лексичному складі назв їжі та кухонного начиння, значну увагу приділено словам-архаїзмам та новим назвам, що не фіксуються словниками угорської та інших мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш166.52-671 + Ш166.52-34:Л + Л99 в4 +
Шифр НБУВ: РА334768

Рубрики:

      
9.

Титюк О. В. 
Морфогенез органа нюху окремих костистих риб з різною трофічною спеціалізацією / О. В. Титюк. — Б.м., 2020 — укp.

Вперше досліджено розвиток органа нюху у в'юна звичайного та анциструса звичайного від закладки до дефінітивного стану, а також здійснено опис нюхових розеток досліджуваних видів. Доповнено дані про морфогенез та морфологію органа нюху окремих костистих риб з різною трофічною спеціалізацією та умовами існування. З'ясовано час закладки нюхової плакоди та тривалість різних етапів розвитку органа нюху. Простежено механізм утворення нюхової ямки, носового мосту, закладки ламелі диференціації нюхового епітелію на різних стадіях онтогенезу досліджуваних видів. Створено таблиці нормального розвитку анциструса звичайного на основі морфо-фізіологічних ознак. Встановлено, що на момент вилуплення ембріона нюхова ямка у A. dolichopterus уже сформована, тоді як у M. fossilis лише починає формуватись. У M. fossilis ламели з'являються наприкінці личинкового періоду. В A. dolichopterus нюхова розетка з трьох ламел утворюється значно раніше. У M. fossilis та A. dolichopterus виявлено особливий механізм формування трубчастої ніздрі: перед формуванням носового мосту відбувається підняття рострального краю нюхової ямки (у M. fossilis) або усієї ростральної частини (у A. dolichopterus), що означає початок формування передньої трубчастої ніздрі ще до розділення отвору нюхової ямки. Будова органа нюху A. dolichopterus зберігає окремі ознаки інших представників ряду Сомоподібні, але роль нюху у пошуку їжі знижена (у зв'язку з адаптацією до живлення обростанням, тобто постійним доступом їжі). У M. fossilis виражена адаптація органа нюху до придонного способу життя у замулених водоймах. Лише у личинковий період орган нюху відіграє велику роль у пошуку їжі.^UFor the first time the development of the olfactory organ of European weatherfish (Misgurnus fossilis) and bushymouth catfish (Ancitrus dolichopterus), from the anlage to its definitive state, was studied. Moreover, olfactory rosettes of species under study weredescribed. New data about morphogenesis and morphology of the olfactory organ of teleostei with different trophic specialization and living conditions was provided. The time of setting up of the olfactory placode and duration of different developmental stages of the olfactory organ were identified. The mechanism of formation of the olfactory pit, the nasal bridge, lamellae and the olfactory epithelium at different stages of ontogenesis was monitored. Tables of the normal development of bushymouth catfish based on its morphological and physiological characteristics are created.Itis found out that at the time the embryo hatches, the olfactory pit of Ancitrus dolichopterus has been already formed, whereas in Misgurnus fossilis it is still at an emerging stage. In Misgurnus fossilis, lamellae appear at the end of the larval stage, while in Ancitrus dolichopterus the olfactory rosette formed with three lamellae appears much earlier. In both Misgurnus fossilis and Ancitrus dolichopterus, the specific mechanism of tubular nostril formation was identified: before the nasal bridge starts being formed, the rostral edge (Misgurnus fossilis) or the whole rostral part (Ancitrus dolichopterus) of the olfactory pit is rising gradually signalling the beginning of the anterior tubular nostril formation, even though the hole of the olfactory pit has not been divided yet. The structure of the olfactory organ of Ancitrus dolichopterus keeps some characteristics of the representatives of the Siluriformes, but the role of the olfaction in searching food is not critical (due to adapting to the alimentation via fouling, thus the permanent access to food). In Misgurnus fossilis, the adaptation of the olfactory organ to the near-bottom mode of life in muddy water reservoirs is vividly observed. Only at the larval developmental stage the olfactory organ plays the crucial role in finding food.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Титуса А. В. 
Субклінічний дефіцит кальцію у дітей раннього шкільного віку: шляхи формування та корекції: автореферат дис. ... д.філософ : 14.01.10 / А. В. Титуса. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Сушков С.В. 
Хірургічне лікування множинних виразок шлунка і дванадцятипалої кишки: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / С.В. Сушков ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2007. — 32 с. — укp.

Уперше у хворих на множинні хронічні виразки шлунка та дванадцятипалої кишки (МХВШД) вивчено особливості клінічних проявів виразкової хвороби та їх вплив на функціональний стан органів травлення та гомеостаз організму. Розроблено нові способи оперативного лікування, відповідні тяжкості та характеру МХВШД, які дозволяють зберегти природний пасаж їжі через дванадцятипалу кишку. Вивчено хаактер морфофункціональних порушень інтрамурального нервового апарата у вилучених ділянках шлунка хворих на МХВШД, показано наявність порушень показників гомеостазу організму (імунореактивності, екскреції холецистокініну). Досліджено індивідуальні характеристики імунофізіологічних реакцій у хворих з множинними виразками у різні періоди після операцій залежно від обсягу хірургічного втручання. Виявлено найбільш значимі показники неспецифічної резистентності та імунної відповіді для пацієнтів з МХВШД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.204.6 +
Шифр НБУВ: РА351769

Рубрики:

      
12.

Стрільбицька О. М. 
Регуляція фізіологічних та метаболічних процесів Drosophila melanogaster шляхом модуляції сигнальної системи TOR/IS/Myc у стовбурових клітин кишківника. / О. М. Стрільбицька. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному вивченню ролі сигнальних шляхів у стовбурових клітин кишківника (СКК) та їх недиференційованих похідних ентеробластів (ЕБ), яка позначається на стійкості до стресів, кількості спожитої їжі, репродуктивній активності, метаболічних процесах та тривалості життя Drosophila. Вперше показано, що як інгібування, так і активація сигнальних шляхів TOR та IS, а також надекспресія Мус у СКК та ЕБ знижує тривалість життя мух. Дослідні мухи були чутливіші до оксидатвного стресу, голодування та недоїдання, ніж контрольні. Встановлено, що активація сигнального шляху TOR у СКК та ЕБ у поєднанні з низькимвмістом поживних речовин у харчовому раціоні продовжувала тривалість життя мушок. Також умови недоїдання підвищували виживання самок із нокдауном гену inr у СКК та ЕБ. Показана тенденція до зниження апетиту і плодючості самок при інгібуванні IS у СКК, та підвищення цих показників при активації. Протилежна дія характерна для TOR шляху: його активація не впливала на плодючість, але знижувала апетит, в той самий час, як інгібування не впливало на апетит, але призводило до підвищення плодючості. Вперше було показано, що інгібування інсулінового і TOR шляхів у стовбурових клітинах кишківника призводить до зниження рівня запасних триацигліцеролівта глікогену. Також встановлено роль генів системи DILP-АКГ у регуляції перебігу метаболічних процесів у відповідь на інгібування або активацію сигнальних шляхів TOR, IS та транскрипційного фактору Мус у СКК та ЕБ. Інтеграція отриманих даних з наявними в літературі дозволили встановити інтегральний механізм ролі TOR/IS/Myc, які функціонують у тісній взаємодії з JAK/STAT, EGFR, JNK та інсуліновим сигналінгом для контролю гомеостазу СКК. Встановлено, що ця взаємодія відбувається на рівні контролю генів, які кодують сигнальні ліганди.^UThe dissertation is devoted to the complex physiological and biochemical study of the role of signaling pathways in the intestinal stem cells (ISCs) and their undifferentiated progenitor cells enteroblasts (EB), which causes some physiological and metabolic consequences. These manipulations affected the stress resistance, feeding and fecundity rate, metabolic processes, and lifespan of Drosophila.Bipartite Gal4-UAS system was used to generate the experimental fly lines with the inhibition or activation of signaling pathways TOR, IS, and overexpression of Myc transcription factor in ISCs and EB. We found, that both, inhibition and activation of TOR and IS signaling pathways, as well as Myc coexpression in ISCs, decreased Drosophila lifespan. Experimental females were more sensitive to oxidative stress and starvation. We found, low-calorie diet extended the lifespan in flies with activated TOR signaling in ISCs. Moreover, malnutrition increased the survival of females with inr knockdown in ISCs.A decreased of feeding and fecundity rate was observed in females with IS inhibition in ISCs, and the tendency of increase of these parameters was detected in females with IS activation. On the contrary to IS, the TOR pathway activation did not affect fertility, but reduced appetite, while inhibition did not affect appetite, but led to increased fertility. It was also demonstrated, that Myc coexpression reduced these physiological parameters. We found lower glucose concentrations in fly body and hemolymph when signaling pathways were inhibited, and significantly higher when activated. Interestingly, the inhibition of TOR and IS in ISCs and EB reduced the contents of stored glycogen and triglycerides (TAG), but TOR and IS inhibition in the EB significantly increased these traits. We also showed an important role of genes of DILP-AKH system in the modulation of metabolic processes in response to the TOR/IS/Myc inhibition/activation in ISCs and EB.Measurements of gut integrity with the” Smurf” assay showed that perturbation of TOR/IS/Myc did not affect tissue integrity. However, our experimental study established, that TOR/IS/Myc functions in close coordination with JAK/STAT, EGFR, JNK, and insulin signaling for the control of homeostasis of ISCs. This interaction occurs at the level of signaling ligands. For the first time, the mechanisms have been established in which the signaling system TOR/IS/Myc acts in a small population of stem cells and affect metabolism and physiological processes. Besides, physiological effects from inhibition/activation of signaling pathways on the state of the organism Drosophila were first detected. Therefore, the obtained data reveal new interesting prospects in the studies of physiology and metabolic processes of the fruit fly.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Стецька В. О. 
Роль TRPV4 та TRPM8 іонних каналів в порушеннях секретомоторної функції кишечника за експериментального паркінсонізму / В. О. Стецька. — Б.м., 2023 — укp.

Хвороба Паркінсона (ХП) — це нейродегенеративне захворювання, що характеризується втратою дофамінергічних (DА) нейронів в substantia nigra pars compacta. Немоторні симптоми проявляються ще за 20 років до початку класичних моторних симптомів ХП. TRP родина іонних каналів може бути пов’язана із розвитком нейродегенеративних хвороб (у тому числі і ХП). ТRРV4 канали беруть участь у порушенні бар’єрної функції ШКТ, пригніченні скоротливої активності товстої кишки та затримці дефекації. Дисфункція ТRРМ8 пов’язана з розвитком запальних процесів в організмі, пригніченні скоротливої активності кишечника. Тому метою дисертаційного дослідження було встановлення релевантної моделі ХП для вивчення механізмів порушення моторно-евакуаторної і бар’єрної функції кишечника та ролі ТRРV4 й TRPМ8 іонних каналів у них.Для виконання роботи використовували наступні методи дослідження: стереотаксичні операції для моделювання ХП, поведінкові тести, вестерн-блот, імуногістохімія, фізіологічні методи, метод бактеріологічних посівів, біохімічні методи, методи варіаційної статистики. Нами вперше показано, що за LPS- і 6-ОНDА-модельованої ХП у щурів та ротенонової моделі ХП у мишей, спостерігаються функціональні розлади секретомоторної функції ШКТ, проте напрям розладів саме за 6-ОНDА-моделі у щурів та ротенонової моделі ХП у мишей відповідає клінічному перебігу ХП.Через 7 місяців після моделювання 6-ОНDА-ХП показники поведінкових та локомоторних реакцій ставали менш виразними в порівнянні з 1-м. Через 7 місяців у щурів з ХП збільшувалася маса тіла, кількість спожитої їжі, кількість лактозопозитивної E.coli та зникала лактозонегативна E.coli, зменшувалася швидкість кишкового транзиту в порівнянні з контролем. Через 7 місяців після моделювання 6-ОНDА-ХП також спостерігалися якісні зміни глікопротеїнів слизу. Нами було показано 2-кратне зменшення рівня TH, зникнення ТRРМ8 і 2-кратне збільшення ТRРV4 іонних каналів у товстій кишці щурів. TH-, ТRРV4- та ТRРМ8-позитивне забарвлення локалізувалося апікально на епітеліоцитах товстої кишки щурів.Активація ТRРV4 агоністом GSK1016790A (0,3 мкМ) призводила до зниження максимального піку скорочення та площі скорочення ізольованої ділянки товстої кишки, а також пригнічення KCl-стимульованої скоротливої активності гладеньком’язових препаратів товстої кишки щурів з 6-ОНDА-ХП. Активація ТRРМ8 каналів ментолом (100 мкМ) на фоні дії карбахоліну не призводила до змін в максимальному піці скорочення та площі під кривою. Аналогічний ефект спостерігався у щурів з 6-ОНDА-ХП. Відбувалася тенденція до зниження амплітуди скорочень смужок гладеньких м’язів товстої кишки щурів з 6-ОНDА моделлю за активації ТRРМ8 каналів ментолом. У щурів з 6-ОНДА-ХП спостерігався нижчий рівень секреції іонів у відповідь на стимулювальний ефект карбахоліну, а також тенденція до підвищення трансептеліальної проникності. У щурів з 6-ОНДА-ХП агоніст ТRРV4 каналів не впливав на базальний електрогенний транспорт іонів, проте пригнічував стимулювальний ефект карбахоліну. Введення агоністу TRPМ8 іонних каналів ментолу не викликало змін у показниках базального струму короткого замикання в обох досліджуваних групах. У щурів з 6-ОНДА-ХП такого ефекту ми не спостерігали. Введення C60 фулеренів (C60FAS): попереджало 6-ОНDА-зумовлене руйнування DA нейронів у середньому мозку, що відображалося у більшій інтенсивності забарвлення ТН у середньому мозку щурів у порівнянні з групою 6-ОНDА+SPS; знижувало рівень тривожності у щурів з ХП; 3) покращувало харчову поведінку; відновлювалась швидкість транзиту та рівень стимульованої карбахоліном моторної активності товстої кишки щурів з ХП. Проте, введення C60FAS мало побічні наслідки: накопичення C60FAS частинок у підшлунковій залозі; підвищення фагоцитарної активності перитонеальних макрофагів; легкий зсув у антиоксидантно-прооксидантній системі мозку із більш глибоким негативним впливом на систему глутатіону. Це може свідчити про токсичну побічну дії C60FAS і повинно бути враховано при проведенні подальших досліджень щодо застосування C60FAS для лікування ХП. Таким чином, у роботі було показано, що 6-ОНDА, LPS та ротенонова моделі ХП супроводжуються розладами з боку ШКТ. 6-ОНDА модель ХП у щурів є релевантною до клінічного перебігу ХП, а розлади з боку ШКТ відтворюються навіть у віддаленні терміни після моделювання; TRPV4 та TRPM8 іонні канали залучені в патогенезі секретомоторної функції кишечника за 6-ОНDА моделі ХП у щурів, а опосередковані ними регуляторні шляхи порушені; водний розчин C60FAS є перспективним для комплексного відновлення центральних симптомів ХП та моторної функції ШКТ за ХП, проте проявляє токсичний побічний ефект на щурячій моделі 6-ОНDА-ХП in vivo.^UParkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disease characterized by the loss of dopaminergic (DA) neurons in the substantia nigra pars compacta. Non-motor symptoms appear 20 years before the onset of classic motor symptoms of PD. The TRP family of ion channels may be associated with the development of neurodegenerative diseases (including PD). TRPV4 channels are involved in the disruption of the barrier function of the gastrointestinal (GI) tract, suppression of the contractile activity of the colon, and delay in defecation. TRPM8 dysfunction is associated with the development of inflammatory processes in the body, suppression of the contractile activity of the intestines.Therefore, the aim of the dissertation research was to establish a relevant model of PD for studying the mechanisms of impaired motor-evacuatory and barrier function of the intestine and the role of TRРV4 and TRPM8 ion channels in them.The following research methods were used to perform the work: stereotaxic operations for PD modeling, behavioral tests, western blot, immunohistochemistry, physiological methods, the method of bacteriological cultures, biochemical methods, methods of variational statistics.We have shown for the first time that LPS- and 6-ОНDА-PD in rats and the rotenone model of PD in mice show functional disorders of the secretory-motor function of the GI tract, but the direction of disorders is specific to the 6-ОНDА model in rats and the rotenone model of PD in mice corresponds to the clinical course of PD.7 months after modeling 6-ОНDА-PD, indicators of behavioral and locomotor reactions became less pronounced in comparison with the 1st. After 7 months, the body weight, the amount of food consumed, the amount of lactose-positive E.coli and the disappearance of lactose-negative E.coli, and the speed of intestinal transit decreased compared to the control. Qualitative changes in mucus glycoproteins were also observed 7 months after modeling 6-ОНDА-PD.We showed a 2-fold decrease in the level of TH, the disappearance of TRPM8 and a 2-fold increase in TRPV4 ion channels in the colon of rats. TH-, ТRРV4- and ТRРМ8-positive staining was localized apically on the epitheliocytes of the colon of rats.Activation of ТRPV4 with the agonist GSK1016790A (0.3 μM) led to a decrease in the maximal peak contraction and contraction area of the isolated colon section, as well as inhibition of KCl-stimulated contractile activity of colonic smooth muscle preparations of rats with 6-ОНDА-PD.Activation of TRPM8 channels by menthol (100 μM) against the background of carbachol action did not lead to changes in the maximal peak of the contraction, as well as the area under the curve. A similar effect was observed in rats with 6-OHDA-PD. There was a tendency to decrease the amplitude of the contractions of the smooth muscle strips of the colon of rats with the 6-ОНDА model upon activation of TRPM8 channels by menthol.Rats with 6-OHDA-PD showed a lower level of ion secretion in response to the stimulatory effect of carbachol, as well as a tendency to increase transepithelial permeability. In rats with 6-OHDA-PD, the TRPV4 channel agonist did not affect the basal electrogenic transport of ions, but inhibited the stimulating effect of carbachol.The administration of menthol did not cause changes in the parameters of the basal short-circuit current in both studied groups. We did not observe such an effect in rats with 6-OHDA-PD.Administration of C60 fullerene (C60FAS): prevented 6-OHDA-induced destruction of DA neurons in the midbrain, which was reflected in a greater intensity of TН staining in the midbrain of rats compared to the 6-OHDA+SPS group; reduced the level of anxiety in rats with PD; improved food behavior; the rate of transit and the level of carbacholin-stimulated motor activity of the colon of rats with PD were restored. Аdministration of C60FAS had side effects: accumulation of C60FAS particles in the pancreas; increase in phagocytic activity of peritoneal macrophages; a slight shift in the antioxidant-prooxidant system of the brain with a more profound negative effect on the glutathione system. This may indicate a toxic side effect of C60FAS and should be considered in further studies on the use of C60FAS in the treatment of PD.Thus, the paper showed that 6-ОНDА-, LPS- and rotenone models of PD are accompanied by disorders from the GI tract. The 6-ОНDА model of PD in rats is relevant to the clinical course of PD, and disorders from the GI tract are reproduced even in distant terms after modeling; TRPV4 and TRPM8 ion channels are involved in the pathogenesis of intestinal secretomotor function in the 6-ОНDА model of PD in rats, and the regulatory pathways mediated by them are impaired; the aqueous solution of C60FAS is promising for the complex recovery of central symptoms of PD and the motor function of the GI tract in PD, but it shows a toxic side effect in the rat model of 6-ОНDА- PD in vivo.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Стецик Ю.О. 
Василіанські монастирі Перемишльської єпархії: інституційний розвиток, економічне становище та релігійна діяльність (кінець XVII - XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.О. Стецик ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено основні аспекти діяльності василіанських монастирів на теренах Перемишльської єпархії впродовж кінця XVII - XVIII ст. Вивчено інституційний розвиток чернецтва, виокремлено певні періоди: фундації (кінець XIII - XVII ст.), перехід до унії (кінець XVII - початок XVIII ст.), утворення Святопокровської провінції та входження до неї унійних монастирів єпархії (1739 - 1745 рр.), пореформенний період (1745 - 1772 рр.). Вивчено економічне підгрунтя функціонування чернечих обителей, яке відобразилося в організації певних господарсько-фінансових відносин: введенні фільваркового господарства, наявності різного роду допоміжних промислів і участь у тогочасних фінансово-кредитних відносинах. Розглянуто внутрішню, релігійну діяльність ченців. З'ясовано основні засади духовної формації чернецтва східного обряду, які в аналізований період зазнали певних змін від єпархіальної до централізованої системи управління з чітко регламентованим уніфікованим монастирським уставом та Конституцією ЧСВВ. Визначено чинники, які впливали на провадження духовного вишколу ченців: кіновіяльний (спільний) уклад життя, поміркованість у їжі, скромність в одязі, молитва, піст, реколекції та інші духовні практики. Зокрема, домінували внутрішні студії з риторики, філософії та богослов'я, які у другій половині XVIII ст. спричинилися до піднесення освітнього рівня василіанського чернецтва на теренах єпархії. Досліджено душпастирську працю отців-василіан, яка відобразилася в утриманні парафій, провадженні реколекцій, місій, проповідей, оповідей, служінні в жіночих монастирях та при єпископській кафедрі. Визначено внесок василіанських монастирів у розвиток духовної культури Підгір'я, який висвітлено в аспекті функціонування освітньо-культурних осередків - скрипторіїв, хорових капел, шкіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Э377.109(4УКР)-647.2 +
Шифр НБУВ: РА340887

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Степанюк Я.В. 
Морфо-екологічна характеристика центральних відділов нюхового та зорового аналізаторів деяких ссавців: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / Я.В. Степанюк ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2004. — 20 с.: іл. — укp.

Уперше проведено комплексний порівняльний аналіз підкіркових та кіркових відділів нюхового та зорового аналізаторів у представників різних екологічних груп класу ссавці. Виявлено, якому з дистантних аналізаторів належить основна роль у життєдіяльності видів, що живуть за різних екологічних умов. На підставі порівняння макро- та мікроморфологічних показників встановлено тенденції розвитку центральних відділів дистантних аналізаторів, риси подібності та відмінності даних структур у видів різних екологічних груп класу Mammalia. Виявлено, що індекс енцефалізації досліджуваних видів залежить не лише від систематичної ієрархії виду, але й від ступеня розвитку сенсорних органів, локомоторних та трофічних спеціалізацій. Встановлено, що особливості цитоархітектоніки додаткової нюхової цибулини пов'язані з характером їжі, оскільки її організація ускладнюється у видів, які живляться тваринною їжею. На підставі досліджень будови різних ланок зорового аналізатора у ссавців, що ведуть підземний спосіб життя та зоровий аналізатор яких втрачає своє значення, встановлено редукцію у них лише периферичних відділів аналізатора, центральні відділи не мають слідів "редукції", що може свідчити про підпорядкування їх іншим функціям (наприклад, контролю добових ритмів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.36*699.177 + Е623.36*699.2
Шифр НБУВ: РА330555

Рубрики:

      
16.

Сергійчук О.Л. 
Діагностика та лікування ахалазії кардії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / О.Л. Сергійчук ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати обстеження та лікування 122-х пацієнтів з ахалазією кардії (АК). Показано, що діагностика патології саме на ранніх стадіях зумовлює позитивні безпосередні та віддалені наслідки лікування. Розглянуто схему обстеження хворого щодо наявності дисфагічного синдрому, що включає вперше впроваджену соно-діагностику, допомагає вчасно діагностувати АК та диференціювати її зі злоякісними ураженнями стравохідно-шлункового переходу. Оцінено безпосередні та віддалені (до 11-ти років) наслідки лікування АК, проаналізовано причини ускладнень і рецидивів захворювання. Зазначено, що розроблена методика кардіодилатацій дозволяє ефективно та безпечно проводити хірургічну корекцію АК на I - III стадіях захворювання з позитивним ефектом на момент виписки в понад 80 % випадків та в понад 70 % - у віддалений час з чітким економічним підгрунтям. Стало можливим відновлення пасажу їжі в комплексі передопераційної підготовки у хворих з IV стадією АК та в разі післяопераційних стриктур кардії. Аналіз результатів оперативного лікування АК засвідчив переваги абдомінального доступу операції Геллера з передньою неповною фундоплікацією. Використання розробленої методики інтраопераційної внутрішньопорожнинної трансілюмінації для виконання адекватної за глибиною та довжиною езофагокардіоміотомії сприяє уникненню інтраопераційних труднощів та ускладнень, особливо у разі повторних хірургічних втручань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.605.6-5 +
Шифр НБУВ: РА368508

      
17.

Сафронова Н.С. 
Підвищення адаптаційних можливостей організму при комбінуванні фізичних навантажень з мілдронатом та біологічно активними добавками до їжі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Н.С. Сафронова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 20 с. — укp.

Виявлено, що комбінування мілдронату з фізичними навантаженнями в осіб з низьким рівнем соматичного здоров'я сприяє потенціюванню ерготропного ефекту, що забезпечує розширення аеробної ланки енергозабезпечення організму. Показано роль мілдронату в удосконалюванні механізмів довгострокової адаптації, взаємопов'язаних з проявом ефекту економізації киснево-транспортної системи організму. З'ясовано значення мілдронату у формуванні резервів системи зовнішнього дихання. Виявлено закономірності, які зумовлюють підвищення неспецифічної резистентності організму і пов'язані з комбінуванням мілдронату та фізичних навантажень. Показано дію препарату як інгібітора процесів ліпопероксидації й активізації механізмів антиоксидантного захисту організму за умов м'язової діяльності в осіб з низьким рівнем соматичного здоров'я. Уперше виявлено кардіопротекторний ефект біологічно активних харчових домішок "Чаванпраш" і "Стресском" за умов повсякденних підвищених фізичних навантажень. Показано, що застосування біологічно активних домішок (БАД) до раціону сприє росту аеробного потенціалу організму. Відзначено розширення функціональних резервів системи кисневого постачання організму. Відзначено розширення функціональних резервів системи кисневого постачання організму, активізації процесів еритропоезу під впливом курсового застосування харчових домішок в осіб з високим рівнем повсякденної рухової активності. Визначено, що адаптогенні властивості біологічно активних домішок до їжі виявляються у підвищенні рівня неспецифічної резистентності організму внаслідок посилення антиоксидантної ланки його захисту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.5 + Е70*730*112.4 +
Шифр НБУВ: РА345770

Рубрики:

      
18.

Савицький Я.М. 
Вплив меланіну на секреторну функцію шлунка, процеси цитопротекції та моторику проксимального відділу травної системи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Я.М. Савицький ; Львів. держ. мед. ун-т ім. Д.Галицького МОЗ України. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено вплив меланіну, одержаного з чорних дріжджів Nadsoniella nigra var. hesuelica, на моторно-евакуаторну функцію шлунка та дванадцятипалої кишки в собак, шлункову секрецію в собак і щурів та цитопротекторні процеси в слизовій оболонці шлунка в щурів. Установлено, що меланін посилює харчову моторику шлунку та дванадцятипалої кишки, стимулює їх моторну активність, прискорює евакуацію з шлунку їжі вуглеводного складу та швидкість пропульсії за тонкою кишкою, пригнічує стимульовану шлункову секрецію в собак та щурів, не впливає на базальну секрецію соляної кислоти в щурів. При цьому зменшується об'єм шлункового соку, дебіт соляної кислоти та не змінюється дебіт пепсину. Виявлено виражену цитопротективну дію меланіну на слизову оболонку шлунка щурів, що супроводжується зменшенням її ураженості та ступеня структурно-геморагічних пошкоджень, викликаних методами іммобілізаційного стресу, введенням серотоніну та етанолу. Встановлено, що меланін зменшує інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів та збільшує активність ферментів антиоксидантної системи, що зумовлює його цитопротективний вплив, а його гастропротективна дія може бути співставленою з результатами застосування ранітидину, гастроцепіну та омепразолу. Доведено, що застосований меланін виявляє більш виражену цитопротективну дію, ніж препарат "Бефунгін".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.2-29 + Е60*734.23-648
Шифр НБУВ: РА320260 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Сімахіна Г.О. 
Розроблення та вдосконалення технологій цукристих речовин та цукромістких харчових добавок: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.18.05 / Г.О. Сімахіна ; Укр. держ. ун-т харч. технологій. — К., 1999. — 48 с. — укp.

Представлено результати досліджень підвищення ефективності цукробурякового виробництва шляхом вдосконалення наявної технології очищення дифузійного соку, розроблення апарата попередньої дефекації, позбавленого недоліків діючого обладнання, формування нового напряму у промисловості - отримання з цукрових буряків та іншої вуглеводомісткої сировини сублімованих харчових добавок оздоровчого і профілактичного призначення. Обгрунтовано доцільність використання на дефекосатурації механоактивованих природних карбонатів, в тому числі дрібнофракційних відходів вапняку; встановлено оптимальні значення параметрів механоактивації матеріалів, визначено спосіб їх використання. Для коригування структури харчування населення України і зменшення споживання рафінованої їжі, створено нову низькотемпературну технологію перероблення цукрових буряків на цукромісткі продукти та харчові добавки підвищеної біологічної дії. Наведено результати промислових досліджень, обгрунтовано соціальне значення та економічну ефективність впровадження нових технологій у народне господарство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л840.4 + Л987-32

Рубрики:

      
20.

Решетник Л. Л. 
Клініко-лабораторне обґрунтування профілактики і лікування генералізованих захворювань пародонта у хворих на нервову анорексію / Л. Л. Решетник. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації наведено наукове обґрунтування і практичне вирішення однієї з актуальних задач терапевтичної стоматології - підвищення ефективності діагностики, профілактики та лікування генералізованих захворювань пародонта у хворих на нервову анорексію шляхом патогенетичного обґрунтування методів фармакологічної корекції виявлених змін білкового та ліпідного обміну, оксидантно-антиоксидантного гомеостазу тканин пародонта та імунологічної реактивності.Нервова анорексія (НА) – серйозний розлад психіки, що проявляється у порушенні харчування, коли особа свідомо себе обмежує в спожитих кілокалоріях з метою схуднення різноманітними методами при хибному уявленні щодо власної ваги (Bulik C., 2006, Steinhausen H. C., 2009, Goh KH, Lee EL., 2015). За даними ВООЗ, рівень НА коливається від 0,28 до 1,5 на 100 000 населення, з частотою 1,3- 5,2% у жінок і 0,2-0,9% у чоловіків та має схильність до зростання. Виявлено, що смертність від анорексії в 3 рази вище, ніж від інших психічних захворювань, а особливо високий рівень смертності у осіб, що мають критично низьку масу тіла і тривало існуючу хворобу. Особливим є те, що пацієнти з НА майже ніколи не вважають себе хворими, не визнають свою проблему і старанно її приховують, навіть від самих близьких. Hunt D. (2013) переконаний, що нервова анорексія – захворювання нашого часу та одна з важливих хвороб століття. Відомо, для хворих з НА характерні стереотипні форми поведінки, спрямовані на обмеження прийому їжі і ретельний контроль за витратою енергії. Крім того, характерними є «неспецифічні порушення», які зазвичай включають в себе порушення уявлення про свій імідж, зниження настрою, імпульсивності поведінки і прояви спотвореного міжособистісного спілкування (Devlin B., 2002; LioydS., Yiend J., Schmidt U., Tchanturia K., 2014; Lloyd EC, Haase AM, Verplanken B., 2018).Доведено, що хворим на НА притаманні певні особливості, що, ймовірно, обумовлені впливом генетичного фактору: схильність до нав'язливих станів, прагнення до досконалості, високий рівень тривожності і так чи інакше змінені, але стереотипні варіанти поведінки. Вчені відзначають, що нервова анорексія не обмежується тільки психологічними порушеннями і соціальними наслідками, ключовим моментом є порушення соматичних функцій організму (Voderholzer U, Cuntz U, Schlegl S., 2012; Goh KH, Lee EL., 2015; Keski-Rahkonen A1, Mustelin L., 2016).^UThe dissertation presents scientific substantiation and practical solution of one of the urgent tasks of therapeutic dentistry - increase of efficiency of diagnostics, prevention and treatment of generalized parodontal diseases in patients with anorexia nervosa by pathogenetic substantiation with methods of pharmacological correction of detected changes of protein and lipid metabolism immunological reactivity.Anorexia nervosa (AN) is a serious mental disorder that manifests itself in eating disorders, when a person consciously limits her-/himself in calories consumed in order to lose weight by various methods with a misconception about their own weight (Bulik C., 2006, Steinhausen H.C., 2009, Goh K.H., Lee E.L., 2015). According to the WHO, the level of AN ranges from 0.28 to 1.5 per 100,000 population, with a frequency of 1.3-5.2% in women and 0.2-0.9% in men and has a tendency to increase. Mortality from anorexia was found to be 3 times higher than from other mental illnesses, and a particularly high mortality rate in people with critically low body weight and long-standing illness. What is special is that patients with AN almost never consider themselves ill, do not admit their problem and carefully hide it, even from their relatives. Hunt D. (2013) is convinced that anorexia nervosa is a disease of our time and is one of the important diseases of the century.It is known that patients with AN are characterized by stereotyped behaviors aimed at limiting food intake and careful control of energy expenditure. In addition, "nonspecific disorders" are typical, which usually include disturbances in the perception of their image, low mood, impulsive behavior and manifestations of distorted interpersonal communication (Devlin B., 2002; Lioyd S., Yiend J., Schmidt U., Tchanturia K., 2014; Lloyd E.C., Haase A.M., Verplanken B., 2018).It is proved that patients with AN have certain features that are probably due to the influence of genetic factors: a tendency to obsessions, the desire for perfection, a high level of anxiety and somehow changed, but stereotypical behaviors. Scientists note that anorexia nervosa is not limited to psychological disorders and social consequences, the key point is the violation of somatic functions of the body (Voderholzer U, Cuntz U, Schlegl S., 2012; Goh K.H., Lee E.L., 2015; Keski-Rahkonen A., Mustelin L., 2016).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського