Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (65)Реферативна база даних (2387)Книжкові видання та компакт-диски (102)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=БАЧЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 304
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Курчаба Т.М. 
Працевлаштування випускників вищого закладу освіти фізкультурного профілю у період переходу до ринкових відносин: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Т.М. Курчаба ; Волин. держ. ун-т ім. Л.Українки. — Луцьк, 1999. — 16 с. — укp.

У дисертації подається системне бачення проблеми працевлаштування молодих спеціалістів-випускників вищого закладу освіти фізкультурного профілю в період переходу до ринкових відносин: описано особливості формування ринку праці в Україні, визначена роль вищої школи в питаннях працевлаштування випусників. Особливе місце приділено проблемам формування соціальної самосвідомості та подальшої соціальної адаптації випусників ВЗО фізкультурного профілю. У порівняльному плані проаналізовано специфіку соціального захисту та працевлаштування молодих спеціалістів за кордоном. У роботі розроблено і запропоновано напрямки розв'язання проблеми працевлаштування випусників галузевих вищих закладів освіти у сучасних умовах та на перспективу. На підтвердження висновків наведено численні статистичні дані - результати анкетування та безпосереднього опитування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч51р31(4УКР)1-44

Географічні рубрики:

      
2.

Кондратик О.В. 
Феномен релігії у філософії історії М.С.Грушевського: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / О.В. Кондратик ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація є філософським дослідженням феномену релігії у філософії М.С.Грушевського. Проаналізовані погляди вченого на сутність, специфіку і структуру релігії, її соціальні основи і суспільне функціонування. Обгрунтовано, що теорія релігії як такої, у М.Грушевського нерозривно пов'язана з концепцією релігії українського народу. Доведено, що згідно з його методологічними положеннями, різним періодам української історії притаманна своєрідна релігійність. Аналізується бачення вченим специфіки релігійного життя українського етносу у доісторичні часи, чорноморсько-дунайську добу, Києво-Галицький період, переходові часи. Встановлено, що згідно з концепцією історика, релігією українського народу є нове християнство. Досліджуються концептуальні засади М.Грушевського щодо часу, умов становлення, сутніх виявів та відмін українського християнства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т0

Рубрики:

      
3.

Порпуліт О.О. 
Ономастичний простір українських чарівних казок (у зіставленні з російськими казками): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.О. Порпуліт ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2000. — 19 с. — укp.

Вивчено кількісний та якісний склад і функціональні особливості українських фольклорних імен, засвідчених чарівними казками (у зіставленні з російськими). Визначено точні чи ймовірні етимології "темних" фольклорних онімів, проаналізовано проміжне положення частини казкових імен між категоріями власних і загальних назв, з'ясовано сутність і вторинність християнських імен у поетичній структурі казкового тексту. У процесі дослідження фольклорної системи називання українців і росіян виявлено можливі сліди спільної пракультури і давніх міфологічних вірувань, а також відображення національних особливостей бачення навколишнього світу, життя, побуту, традицій двох народів. Проведені спостереження свідчать про краще збереження язичництва в онімії російських чарівних казок і більшої християнізації українських чарівних казок, що є незалежним свідченням більш ранньої християнизації України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316 + Ш3(2=1УК)-615.1
Шифр НБУВ: РА309933 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Мокій А.І. 
Зовнішньоекономічна інтеграція регіонально-галузевих комплексів як напрям системної трансформації економіки: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.05.01 / А.І. Мокій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 40 с. — укp.

Розглянуто особливості сучасного етапу розвитку всесвітньогосподарських зв'язків у контексті інтеграції економіки України. Запропоновано авторське бачення сутності зовнішньоекономічної інтеграції, наведено методику вивчення досвіду деяких країн щодо вивчення досвіду даної проблеми. Проаналізовано досвід інтеграції перехідних економік з погляду можливостей його адаптування в Україні. Досліджено вплив тенденцій розвитку зовнішньоекономічних зв'язків колишнього СРСР на українську економіку, визначено проблеми та перспективи зовнішньоекономічної інтеграції нашої країни, а також обгрунтовано доцільність застосування регіонально-секторної моделі зовнішньоекономічної інтеграції. Доведено необхідність застосування стратегічного менеджменту в процесі інтеграції територіально-галузевого комплексу та розроблено послідовність його етапів. На основі дослідження основних тенденцій розвитку господарського комплексу Львівщини обгрунтовано засади регіональної політики формування передумов інтеграції. Акцентовано увагу на створенні спеціальних економічних зон як форми регіонально-секторної моделі в Україні. Надано рекомендації щодо вдосконалення законодавчої та нормативної бази, а також розроблено концептуальні засади створення спеціальних економічних зон (СЕЗ) на Львівщирі та основні прикладні рішення з приводу створення СЕЗ "Мостиська" та "Курортополіс - Трускавець".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80
Шифр НБУВ: РА309336 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Пода О.Ю. 
Проблема трансформації історичної правди у творчості І.С.Нечуя-Левицького: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.Ю. Пода ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі трансформації історичної правди у малодослідженій частині творчого спадку І.Нечуя-Левицького - історичних романах "Гетьман Іван Виговський", "Князь Єремія Вишневецький". Історичну романістику письменника розглянуто у контексті української, російської та польської історіографії XIX - початку XX ст. Розкрито творчу своєрідність реалізації І.Нечуєм-Левицьким історичної тематики, специфіку бачення письменником історичного факту і художнього домислу, майстерність змалювання подій і конкретно-психологічних характеристик. Окреслено коло історичних джерел романів, визначено систему взаємозв'язків між ними і творами І.Нечуя-Левицького, що дозволяє у більшому обсязі та ширшому ракурсі охопити розгляд трансформаційних змін висхідного історичного матеріалу у текстах "Гетьмана Івна Виговського", "Князя Єремії Вишневецького".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Нечуй-Левицький І.С.534
Шифр НБУВ: РА309382 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Войлов Ю.Г. 
Гнучкі виробничі системи радіологічного моніторингу: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.20 / Ю.Г. Войлов ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2000. — 41 с. — укp.

Розглянуто актуальні проблеми створення і модифікації методів, алгоритмів і програм моделювання компонентів гнучких виробничих систем (ГВС), призначених для проведення радіологічного моніторингу за умов недетермінованого середовища в полях потоків гамма-випромінювання, утворених забруднюючими факторами у вигляді відкритих зосереджених і просторово розподілених джерел іонізуючого випромінювання. Запропоновано оригінальну методологію інформаційного моделювання ГВС радіологічного моніторингу, до основи якої покладено іконометричний підхід. Розроблено алгоритми отримання інформаційних моделей ГВС радіологічного моніторингу, а також створено новий клас приладів радіологічного моніторингу - систему візуалізації потоків іонізуючого випромінювання (систему гамма-бачення).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З4 н6
Шифр НБУВ: РА309141 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Махмуд Ахмед Алі Аль-Намрі 
Екологічна безпека як предмет політики міжнародного співробітництва: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Махмуд Ахмед Алі Аль-Намрі ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено екологічну безпеку як предмет політики міжнародного співробітництва та найважливіший засіб оптимізації природоперетворювальної діяльності людини та гармонізації її відносин з природою. З'ясовано сутність екологічної безпеки, визначено її авторське бачення. Проаналізовано концепції обмеженої та високої відповідальності людини за стан планетарних екосистем. Проілюстровано екологічні загрози міжнародній та національній безпеці, їх сутність, рівні, умови та шляхи запобігання. Доведено, що забезпечення екологічної безпеки людства є важливою складовою діяльності політичних інститутів, яка безпосередньо залежить від політики взаємодії національних і міжнародних природоохоронних стратегій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х916.33 + Ф062
Шифр НБУВ: РА311636 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Хруслов Б.Г. 
Політична діяльність Українського національно-демократичного об'єднання (1925 - 1939 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.Г. Хруслов ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі історичного розвитку західноукраїнської націонал-демократії, зокрема, Українського національно-демократичного об'єднання (УНДО) 1925 - 1939 рр. Комплексно проаналізовано основні етапи організаційно-політичного та ідеологічного становлення УНДО, висвітлено його роль і місце у суспільно-політичному житті Західної України. Розкрито спектр впливів і відносин УНДО з іншими політичними партіями й організаціями краю. Запропоновано нове бачення політичної еволюції партії, суті її політичних концепцій. Визначено основні напрямки практичної політики УНДО, форми і методи його діяльності. За результатами наукових досліджень зроблено висновок, що саме націонал-демократія XX століття зіграла провідну роль у боротьбі за національне і політичне визволення українського народу, побудові незалежної суверенної української держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-4 + Ф513(4УКР)61
Шифр НБУВ: РА310190 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Будницька О.А. 
Індивідуально-особистісні детермінанти емоційних переживань у психотравмуючій ситуації: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / О.А. Будницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Виділено два профілі (внутрішньо-векторний та зовнішньо-векторний) розуміння переживань психотравмуючих ситуацій. Визначено типи переважаючих переживань, пов'язані з баченням особливостей їх виникнення. Розглянуто шляхи спрямування переживань, пов'язані зі спрямованістю їх у часі, та форми засобів переживань, пов'язані з подоланням проявів негативних емоцій. Показано, що детермінантами особливостей змістових характеристик проявів переживань є спрямованість особистості на себе, мотиваційні тенденції (зокрема, мотивація досягнення), типи емоційності та статеві чинники, властивості (чутливість) нервової системи. Вираженість змістових проявів переживань та їх детермінанти розрізняються залежно від значимих сфер діяльності особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.216
Шифр НБУВ: РА317000 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Мельник Н.Г. 
Етико-естетичні засади української соціально-побутової пісні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Н.Г. Мельник ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2001. — 13 с. — укp.

Досліджено традиційні народні етико-естетичні норми, репрезентовані у пісенному фольклорі соціально-побутового масиву. Теоретичні узагальнення включали зіставлений аналіз пісенних текстів з огляду на еволюційні зміни у світогляді народу, зумовлені історичними, політичними, соціальними, економічними, ідеологічними причинами. Висвітлено жанри усної народної творчості, які відображають народні погляди на ідеальний життєустрій. Обгрунтовано висновок, що соціально-побутова пісня концентрує в собі народні уявлення про традиційне бачення героїчного, трагічного та комічного; є джерелом і надійним матеріалом для дослідження народної естетики та моралі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-631
Шифр НБУВ: РА312378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Ребенко А.М. 
Проблема людської активності в філософських вченнях Сходу та Заходу: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / А.М. Ребенко ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. Каф. філос. та соціології. — О., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано соціально-філософське розуміння поняття активності, розглянуто можливі перспективи його розвитку за умов глобалізації, а також нетрадиційні для західної філософської думки підходи до проблеми активності. Розглянуто поняття активності через його сумісність з поняттям ненасильства. На підставі альтернативи діяльність - споглядання здійснено теоретичний, спрямований на перспективу, аналіз поняття творчості. Показано еволюцію варіантів поняття активності в західноєвропейській та східній свідомості. Досліджено парадигму мислення, що формується на Заході в другій половині XX ст., яка містить підстави для переорієнтації осмислення активності з діяльнісно-перетворювального на споглядально-діалогічний напрямок. Визначено, що індетермістська спрямованість мисленнєвої парадигми XX ст. стимулює появу в західному варіанті тлумачення активності характеристик, притаманних східному розумінню активності. Відмічено наявність прагнення уникнути однобічності суб'єктно-об'єктного бачення світу, а також що переорієнтація на суб'єктно-суб'єктні відносини змушують провідні напрямки західної філософської думки (філософський психоаналіз, постмодерністську філософію, синергетику) звертатися до досвіду Сходу та вишукувати загальні підстави основи поєднання двох форм світосприйняття. Зазначено, що у східному мисленні в XX ст. виразно простежується започаткування індивідуалізму та преосвітньої активності. Доведено, що парадигма мислення, яка почала формуватися у другій половині XX ст., створює достатні підстави для творення нового розуміння активності, заснованого на підгрунті традицій західної та східної ментальності одночасно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.01 + Ю6*31
Шифр НБУВ: РА316322 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Рошко М.М. 
Особистість і система в романах Кена Кізі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / М.М. Рошко ; НАН України; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено сутність художнього осмислення проблеми "особистість і система" у романах сучасного американського письменника Кена Кізі на тлі американського роману другої половини ХХ ст. Проаналізовано специфіку художнього світу романіста, з'ясовано його бачення сучасної цивілізації як споживацької уніфікуючої системи, яка нівелює особистість. Досліджено концепцію особистості, втіленої в образах волелюбних сильних індивідуалістів - нонконформістів, західників з рисами героїв коміксів, вестернів, фольклору фронтиру, насичених месіанською та міфологічною символікою. Обгрунтовано, що тексти творів, сповнені іронії та пародіювання звичних міфологем і літературних і фольклорних стереотипів, базуються на використанні карнавально-сміхової поетики та пронизані ідеями відносності будь-якої кінцевої істини, є зразками постмодерністського художнього стилю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СОЕ)-4 Кізі К.534
Шифр НБУВ: РА314014 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Баженова С.Е. 
Юзеф Антоній Роллє в громадському, науковому і просвітницькому житті Правобережної України другої половини ХІХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.Е. Баженова ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено і систематизовано біографію, формування світоглядних засад, суспільну та просвітницьку діяльність, проаналізовано наукову і літературну спадщину на тлі історії та культури України XV - ХІХ ст. відомого польського вченого - історика, археографа і письменника, доктора медицини Юзефа-Антонія-Аполлінарія Роллє, більше знаного під псевдонімом "д-р Антоній Ю.", а в українському середовищі, як Йосип Йосипович Роллє (1830 - 1894 рр.). Охарактеризовано головні етапи подвижництва та творчості Й.Й. Роллє: "київський" (1850 - 1855 рр.), "яришівський" на Поділлі (1855 - 1860 рр.) і "кам'янець-подільський" (1861 - 1894 рр.). Розглянуто його участь у європейських наукових товариствах, Подільському губернському статистичному та єпархіальному історико-статистичному комітетах, як організаторів краєзнавчого руху та регіональних досліджень у Правобережній Україні. З'ясовано джерельну базу, об'єктивність викладу, концептуальне бачення історії України в монографії "Замки подільські на молдавському прикордонні", "Історичних оповідань" та інших праць Роллє як польського історика - україніста і представника "української школи" в польській літературі.Визначено місце творчої спадщини у сучасній польській та українській історичній науці й обгрунтовано наукову реабілітацію Й.Й. Роллє для наступних поколінь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-8 Роллє + Т3(4УКР=9ПОЛ)5
Шифр НБУВ: РА314383 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Гарбар М.А. 
Творчість З.М.Гіппіус 1911 - 1921 рр.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / М.А. Гарбар ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2001. — 18 с. — укp.

Творчість З.М.Гіппіус 1911 - 1921 рр., однієї із найзначніших постатей "срібного віку" російської літератури, розглянуто в контексті ідейно-філософських і естетичних шукань. Виявлено ідейно-тематичну і жанрову еволюцію, зумовлену прагненням поетеси змалювати правдивий образ часу. Показано напружений пошук форми, здатної найбільш адекватно втілити авторську концепцію буття та ідею "релігійної громадськості". Простежено тенденцію до циклізації та тяжіння до створення власного міфу про майбутній прихід нових сил, здатних урятувати землю від зла, на основі біблійної міфології і ремінісценцій із світової літератури. Зазначено, що творчість З.М.Гіппіус цього періоду можна розглядати як певний метатекст, в якому відображено авторське бачення проблем тогочасної дійсності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Гіппіус, З.М.49
Шифр НБУВ: РА315168 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Тельвак В.В. 
Теоретико-методологічні підстави історичних поглядів М.С.Грушевського (кінець XIX - початок XX століття): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Тельвак ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено історіософію та формування теоретико-філософських історичних поглядів М.Грушевського. Простежено формування його теоретико-методологічних поглядів. Реконструйовано історіософський світогляд вченого. Розкрито бачення суб'єкта та рушійних сил історичного процесу. Висвітлено погляди на роль особи в історії. Розглянуто особливості застосування М.Грушевським принципів історичного пізнання, методів, методичних прийомів, бачення вченим соціальних функцій історичної науки. Виявлено джерела теоретико-методологічних ідей М.Грушевського. Доведено безперечний зв'язок його теоретичних поглядів з тогочасними історіографічними пошуками. Визначено шляхи використання теоретичної спадщини вченого сучасною українською історіографією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)52-8 Грушевський
Шифр НБУВ: РА312814 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Татаров Р.М. 
Взаємовідношення трансцендентальної антропології і онтології в феноменологічній традиції: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / Р.М. Татаров ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено проблему взаємовідношення трансцендентальної антропології та феноменологічної онтології. Висвітлено особливості розуміння людського буття в екзистенціальній, трансцендентально- та структурно-орієнтованій філософії. Під час визначення предмету та методу вчення про буття та людину з'ясовано єдність і розбіжність антропології та онтології передусім стосовно феномену людського буття, спільного для обох вчень. Розробка цієї вихідної реальності призводить до ототожнення кола значень двох теорій. Акцентування різних сторін синкретичного світу людського буття виявляє певні розбіжності обох теорій людського буття. З'ясування способів і підстав такої акцентуації для визначення буття та сутності людини надає особливої актуальності даного дослідження. Наведено смислово-життєву оцінку результатам порівняльного аналізу. З'ясовано, що тема людини не може взагалі підкорятися проблематиці існування, тому наголошено на небезпеці недалекоглядного розуміння субординації двох близьких теорій. Таке розуміння призводить до звуженого бачення людини, її цінності та продуктів її діяльності, апелює до "буттєвих", об'єктивних обставин людських вчинків, а, отже, породжує безвідповідальність і пасивність. З'ясування особливого місця та ролі знання про людину серед інших онтологічних вчень дає змогу по-новому осмислити причини і характер сучасної кризи людства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216 + Ю3(0)6-661
Шифр НБУВ: РА313671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Козак Н.А. 
Український консерватизм: історія і сучасність: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Н.А. Козак ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено суть, становлення та розвиток ідейно-політичної доктрини українського консерватизму в контексті генези загальних (світових) консервативних ідей, її місця та ролі в житті українського суспільства. З'ясовано суть і особливості українського консерватизму, виділено головні чинники становлення та розвитку ідейно-політичної доктрини українського консерватизму, виокремлено й обгрунтовано його основні напрями: помірковано-консервативний, традиційний і радикально-консервативний, простежено їх еволюцію. Запропоновано власне бачення структури ідейно-політичної доктрини українського консерватизму ХХ ст., здійснено класифікацію політичних партій сучасної України за ознакою наявності в них основних консервативних і неоконсервативних ідей та цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.252
Шифр НБУВ: РА314480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Романюк Р.Й. 
Ідея відродження української державності в європейській політичній думці початку ХХ ст. (1900 - 1918 рр.): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Р.Й. Романюк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено європейську політичну думку в прикладному аспекті проблеми відродження української державності. Вивчено підстави постановки та розробки проблеми в європейській політичній думці. Визначено основні площини розгляду проблеми: геополітичну доцільність відродження української державності та ствердження національної окремішності українського народу як майбутнього суверена (зовнішні та внутрішні передумови для створення та існування української держави), які були засадними в опрацюваннях українського питання європейською політичною думкою. З'ясовано їх взаємозв'язок. Висвітлено іноземне бачення місця незалежної України на європейському континенті. Виявлено та використано компоненти, необхідні для комплексного дослідження європейської політичної думки - від теоретичних пошуків шляхів відродження української державності до фактичного визнання України на міжнародному рівні під час укладення Берестейського мирного договору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4)5 + Ф((4УКР)508
Шифр НБУВ: РА314603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Стояцька Г.М. 
Особливості дослідження тексту: історико-філософські версії та деконструктивістський підхід: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Г.М. Стояцька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Розглянуто переконання про деконструкцію як філософський стиль, який суттєво впливає на формування характерних рис і пріоритетів філософії сучасності. Відпрацьовано та уточнено сутнісні риси поняття деконструкції, згідно з яким вона виступає закономірним філософським напрямком у руслі загальної європейської філософської традиції. Здійснено історичну ретроспективу розвитку поняття тексту як феномену, який характеризується полісемантичністю, уособлює здатність не лише синтезувати та репрезентувати, але й творчо формувати головний корпус філософських смислів сьогодення, впливати на нелінійне бачення їх розвитку. Висунуто докази на користь розуміння феномену тексту як апогею деконструктивістської філософії періоду 1970 - 1980-х рр. Доведено, що розуміння тексту у рамках деконструктивізму є плідною філософською стратегією через здатність долати у межах наукового, політичного або соціального дискурсу директивні шляхи вирішення парадигмальних конфліктів. Розгорнуто ідею мультиваріантної аргументації, що базується на деконструктивістському текстуальному принципі, зумовлює низку трансформацій та перетворень у різноманітних сферах філософської діяльності епохи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6-667 + Ю3(4ФРА)6-667 + Ю3(4ФРА)6-667
Шифр НБУВ: РА322530

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Приходько В.В. 
Філософія історії Й.Г.Фіхте: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / В.В. Приходько ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 15 с. — укp.

Відзначено, що найпотужніший вплив кантівських ідей на філософсько-історичне вчення Й.Г.Фіхте, крім загальновизнаних - розуміння історії як прогресу свободи, бачення кінцевої мети історичного процесу у встановленні морального світопорядку, спричинила розробка І.Кантом поняття здатності телеологічного судження, яке перетлумачується у фіхтевському науковченні як вища здатність свідомості. На підставі німецькомовних досліджень фіхтезнавців виявлено структуру системи Й.Г.Фіхте, в якій виокремлено крім теоретичної та практичної - прикладну філософію, теоретичну частину якої становить філософія історії, а практичну - педагогіка. Зазначено, що філософія Й.Г.Фіхте поділяється на дві загальні частини: одна вивчає умови можливості історичного знання, а друга розкриває процес історичної дії. Обгрунтовано, що Й.Г.Фіхте більш послідовно та систематично, ніж І.Кант побудував свою філософію історії на принципах трансцендентального ідеалізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)5-563.3 +
Шифр НБУВ: РА321347

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського