Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (165)Реферативна база даних (2288)Книжкові видання та компакт-диски (641)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>K=КАТАСТРОФ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 171
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Семергей-Чумаченко А.Б. 
Аеросиноптичні умови утворювання та розвитку струминних течій нижніх рівнів: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / А.Б. Семергей-Чумаченко ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2003. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено процеси формування струминних течій нижніх рівнів (СТНР) над Україною за різних фізико-географічних і макроциркуляційних умов, а також взаємозв'язок низьких струменів і стихійних гідрометеорологічних явищ. Проаналізовано енергетичні характеристики тропосфери в період існування СТНР. Зроблено висновок стосовно екологічної небезпеки низьких струменів на прикладі дослідження зв'язку явища з інверсіями температури та слабким приземним вітром над регіоном, який постраждав від Чорнобильської катастрофи. На базі гіпотези про хвильову природу походження СТНР одержано гідродинамічні характеристики межового шару атмосфери. Запропоновано використання сплан-інтерполяції для моделювання вертикального профілю вітру за умов СТНР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д245.4 +
Шифр НБУВ: РА326359

Рубрики:

      
2.

Лобас Л.Л. 
Біфуркації стаціонарних станів дволанкового маятника під дією асиметричної слідкуючої сили: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.01 / Л.Л. Лобас ; НАН України. Ін-т механіки ім. С.П.Тимошенка. — К., 2003. — 17 с.: рис. — укp.

Побудовано многовиди станів рівноваги, проаналізовано фазові потоки та досліджено стійкість вертикальних і невертикальних положень рівноваги перевернутого подвійного математичного маятника з в'язкопружними шарнірами та пружно закріпленим кінцем верхньої ланки маятника. Вивчено еволюцію стаціонарних станів маятника у разі зміни суттєвих параметрів (кутового ексцентриситету та модулю слідкуючої сили, параметра її орієнтації, жорсткості пружного закріплення верхнього кінця), яка призводить до зміни топологічної структури фазового простору маятника. Показано, що за умов плавної зміни кутового ексцентриситету можливі стрибкоподібні переходи від одного стійкого стану рівноваги до іншого (катастрофи). Вказано області асимптотичної стійкості, флаттерної та дивергентної нестійкостей вертикального стану рівноваги.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В213.2,022 +
Шифр НБУВ: РА323122

Рубрики:

      
3.

Бамбура О.В. 
Біфуркації та стійкість станів рівноваги систем послідовно з'єднаних маятників під дією слідкуючої сили: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.01 / О.В. Бамбура ; НАН України. Ін-т механіки ім. С.П.Тимошенка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено стійкість вертикальних і невертикальних положень рівноваги одинарного та подвійного перевернених математичних маятників під дією слідкувальної сили. За різних значень параметрів одинарного маятника побудовано криві рівноважних станів. Показано, що у разі плавної зміни кутового або лінійного ексцентриситетів слідкувальної сили можливі стрибкоподібні переходи від одного стійкого стану рівноваги до іншого (катастрофи). Досліджено еволюцію динамічної поведінки переверненого математичного маятника у разі варіювання параметра орієнтації слідкувальної сили. Встановлено вплив однотипних і мішаних характеристик пружних елементів одноланкового перевернутого математичного маятника на криву рівноважних станів. За мішаних характеристик пружних елементів дволанкового маятника одержано неперервну залежність (у графічному вигляді) кутів відхилення маятника від кутового ексцентриситету слідкувальної сили. Показано, що мішані характеристики подвійного маятника збільшують максимальну кількість біфуркаційних точок до семи. Побудовано фазові портрети одинарного та подвійного математичного маятників, які цілком підтверджують одержані результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В213.303.339,022 +
Шифр НБУВ: РА355326

Рубрики:

      
4.

Константінов П.Д. 
Ветеринарно-санітарний та радіометрично-гігієнічний контроль продуктів забою тварин, отриманих у зонах посиленого радіоекологічного контролю: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / П.Д. Константінов ; Харк. зоовет. ін-т. — Х., 2001. — 21 с. — укp.

Вивчено наслідки Чорнобильської катастрофи (вплив радіонуклідів на якість м'яса забійних тварин), вдосконалено методи зниження рівня радіонуклідів у м'ясі та випуск екологічно безпечної м'ясної продукції. Проведено ретроспективний радіометричний аналіз продуктів забою тварин, забруднених радіонуклідами. Встановлено, що радіонукліди, концентрація яких знаходиться в межах допустимих рівнів ДР-97 (19 - 25 Бк/кг), впливають на біохімічний склад яловичини: знижується вміст білка, жиру, сухої речовини, глікогену, молочної кислоти; підвищується вміст летких жирних кислот, аміно-аміачного азоту.Розроблено спосіб приготування біологічно активного препарату "Лактоцидин" з культури молочнокислих мікроорганізмів (ацидофільних паличок штаму 48c). Досліджено і впроваджено спосіб виробництва вареної ковбаси з додаванням лактоцидину, який забезпечив підвищення органолептичних показників готового продукту, зменшив кількість МАФАМ, збільшив вихід ковбаси, подовжив термін її реалізації, знизив вміст радіонуклідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П817.1
Шифр НБУВ: РА312773 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
5.

Кулинич Ю.В. 
Взаємодія фільтратів полігонів твердих побутових відходів (ТПВ) із зоною аерації (еколого-геохімічна оцінка): Автореф. дис... канд. геол. наук: 21.06.01 / Ю.В. Кулинич ; НАН України, М-во України з питань надзв. ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорноб. катастрофи, Ін-т геохімії навколишнього середовища. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено фізико-хімічні процеси, які відбуваються у природно-техногенній системі полігонів і звалищ твердих побутових відходів (ТПВ). Визначено умови поглинання важких металів породами зони аерації Київського полігону ТПВ та окремими глинистими мінералами з фільтратів. Доведено, що основним механізмом поглинання заліза й алюмінію з фільтратів є гетерокоагуляція колоїдів на частинках глинистих мінералів. Показано, що за умов використання процесів гетерокоагуляції можна значно зменшити вміст важких металів у фільтраті полігонів і звалищ ТПВ, знизити ймовірність їх потрапляння у трофічні ланцюги. Доведено, що за такої системи коагулювання колоїдні частинки захоплюють і співосаджують небезпечні суміші.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н931.103 +
Шифр НБУВ: РА351879

Рубрики:

      
6.

Римар В.В. 
Взаємозв'язок між станом різних відділів слухового аналізатора та мозкового кровообігу з урахуванням серцевої діяльності у осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.19 / В.В. Римар ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2004. — 36 с. — укp.

Уперше проведено кореляційний аналіз між часовими характеристиками коротколатентних слухових викликаних потенціалів (КСВП) і показниками РЕГ, які відповідно характеризують стан стовбуромозкових структур слухового аналізатора та мозковий кровообіг у хворих з початковою і помірно вираженою сенсоневральною приглухуватістю (СНП) радіаційного генезу. Установлено наявність високого кореляційного взаємозв'язку між часовими характеристиками КСВП (латентним періодом Y хвилі та міжпікового інтервалу I - V КСВП), а також часом верхньої та нижньої центральної провідної (міжпікові інтервали I - III і III - V КСВП відповідно) та показниками реоенцефалографії (тривалістю анакротичної та катакротичної фаз), особливо у вертебрально-базилярній системі, у разі початкової та помірно вираженої СНП радіаційного генезу. Уперше визначено взаємозв'язок між станом різних відділів слухового аналізатора та мозкового кровообігу з урахуванням серцевої діяльності у випадку дії радіації. Показано прямий і опосередкований вплив радіації на центральні відділи слухового аналізатора, стовбуромозкові та кіркові) через серцево-судинну систему, що зумовлено декоменсацією її адаптаційних резервів. Обгрунтовано принципи корекції та профілактики слухових порушень, які виникають за дії радіації, з урахуванням стану серцевої діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683.71-3 + Р627.703-3 +
Шифр НБУВ: РА330143

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
7.

Курінний Є.В. 
Визначення часу спрацьовування точкових теплових пожежних сповіщувачів максимального типу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.02 / Є.В. Курінний ; М-во України з питань надзв. ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобил. катастрофи. Акад. цив. оборони України. — Х., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Встановлено межі області зміни технічних характеристик теплових пожежних сповіщувачів (ТПС) та обгрунтовано варіант моделі теплового поля, який можна використовувати для визначення часу їх спрацьовування. Побудовано комплекс уніфікованих математичних моделей, що описують динамічні властивості ТПС. Розроблено комплекс уніфікованих математичних моделей, що визначають залежність часу спрацьовування ТПС від їх властивостей, а також від параметрів, які характеризують умови його визначення. Створено комплекс математичних моделей, що виявляють похибки часу спрацьовування ТПС, обгрунтовано вимоги щодо величин даних похибок з урахуванням властивостей ТПС та умов їх визначення. На прикладі одного з типів ТПС доведено адекватність розроблених математичних моделей. Запропоновано рекомендації щодо вибору меж допустимих значень часу спрацьовування ТПС, наведено пропозиції зі створення системи його визначення, яка функціонує в автоматичному режимі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н960.2-575 +
Шифр НБУВ: РА330306

Рубрики:

      
8.

Хапаєв В.В. 
Візантійський Херсон у другій половині X - першій половині XI століть: проблема руйнування міста: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / В.В. Хапаєв ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто всі існуючі гіпотези про військово-політичні причини руйнування візантійського Херсона у другій половині X - першій половині XI ст. Проведено комплексне вивчення археологічних даних про руйнування міста. Спростовано традиційне уявлення про закриті монетні комплекси цього періоду, що виявлені у Херсонесі, як про "приховані клади". Показано, що всі вони є комплексами швидкого накопичення та не збиралися з метою зберігання як скарби. Виявлено характерні відмінності між речовими комплексами різного часу за складом керамічного та монетного матеріалу. Запропоновано пояснення причин зміни технології житлового будівництва в Херсоні після катастрофи другої половини X - першої половини XI ст., а також причинно-наслідкових зв'язків між долею ранньохристиянських храмів Херсона та характером грунтів, на яких вони побудовані.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)4-22 Херсон
Шифр НБУВ: РА373534 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Олійник В.С. 
Водоохоронно-захисна роль гірських лісів Українських Карпат, її антропогенні зміни та шляхи оптимізації: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.03 / В.С. Олійник ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2008. — 40 с. — укp.

Зроблено кількісне оцінювання водоохоронно-захисної ролі букових та ялинових гірських лісів, досліджено її зміни під впливом антропогенного зниження лісистості, проведення рубок головного користування та наступного розвитку нового покоління лісу. Наукове дослідження проведено на однорідних ділянках гірських схилів (насадження, зруби), водозборах гірських потоків і басейнах рік. Виявлено відмінності у процесі регулювання вологи системою насадження - грунт у букових та ялинових лісах. Встановлено висотно-типологічні закономірності формування схилового стоку води. Одержано дані про зміну гідрологічного режиму елементарного водозбору під впливом добровільно-вибіркової рубки та зниження його лісопокритої площі суцільними рубками з 94 до 58 %. Проаналізовано динаміку стоку води в результаті розвитку молодняків. З'ясовано, що відновлення водного режиму тривале та неоднакове за різних лісорослинних умов. Встановлено роль лісового покриву в покращанні внутрішньорічного режиму стоку, виявлено його погіршення під впливом антропогенної трансформації лісових угідь у польові. Оцінено стокорегулювальну та грунтозахисну роль лісу під час випадання катастрофічних опадів. Досліджено особливості формування лісоексплуатаційної ерозії грунтів. Запропоновано шляхи оптимізації водоохоронно-захисних властивостей гірських лісів, що включають регіональні та місцеві диференційні заходи для басейнів рік, водозборів потоків та однорідних ділянок схилів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П347(4УКР3) + П342.5(4УКР3) + Е50*801.4(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА360125

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Марченковська О.О. 
Вплив локально-катастрофічних сукцесій на еколого-біохімічні особливості амфібій в умовах степового Придніпров'я: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.О. Марченковська ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 21 с. — укp.

Визначено екологічні особливості угруповань амфібій з різних за ступенем антропотехногенного впливу біотопах Придніпровського регіону. Встановлено закономірності динаміки різноманіття угруповань амфібій на різних етапах динаміки локально-катастрофічних сукцесій на даній території. Визначено основні напрямки трансформації популяційної структури домінантних видів амфібій регіону під впливом техногенного забруднення навколишнього середовища. Встановлено закономірності динаміки морфофізіологічних і біохімічних показників амфібій з різних біотопів, проведено їх порівняльний аналіз. Наведено характеристику захисних процесів, які відбуваються на рівні організму амфібій як реакція на техногенний стрес. Визначено роль фонового виду амфібій Придніпровського регіону озерної жаби (Pelophylax ridibundus Pallas, 1771) у формуванні шляхів міграції мікроелементів у навколоводних біогеоценозах на різних етапах локально-катастрофічних сукцесій. Встановлено взаємовідношення між показниками вмісту біогенних і токсичних елементів в органах і тканинах амфібій з різних за ступенем забруднення біотопів. Виявлено інформаційно значущі біоіндикаційні показники, що відображають стан окремих особин, популяцій та угруповань амфібій, а також зооценозу та природного середовища у різних за ступенем антропотехногенного впливу біотопах степового Придніпров'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341*805 +
Шифр НБУВ: РА369009

Рубрики:

      
11.

Дубова Н.Ф. 
Вплив наслідків Чорнобильської катастрофи на народжуваність населення радіоактивно забруднених територій України та шляхи її поліпшення: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Н.Ф. Дубова ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Вивчено основні характеристики народжуваності, тенденції її динаміки та стан репродуктивного здоров'я населення, яке мешкає у найбільш радіоактивно забруднених районах Житомирщини та Київщини. Показано, що основні параметри народжуваності та напрями її змін, особливо у 1990-і роки, відповідають перебігу цього процесу в державі. Проте в радіаційно несприятливих районах виявлено більш виразні зміни режиму народжуваності населення у порівнянні з доаварійним періодом та контролем. Визначено внесок і ступінь впливу основних демографічних чинників до змін рівня народжуваності. Встановлено збільшення відносних ризиків репродуктивних втрат від накопиченої колективної дози опромінення. Надано рекомендації щодо покращання показників народжуваності на радіаційно несприятливих територіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)023
Шифр НБУВ: РА320216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Міщенко Л.В. 
Геоекологічний аудит впливу техногенного забруднення на довкілля та здоров'я населення (на прикладі регіону Покуття): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Л.В. Міщенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено стан сучасної екологічної ситуації на території Прут-Дністровського межиріччя (Покуття). Встановлено, що техногенне забруднення важкими металами та нафтопродуктами даного регіону накопичувалось протягом довготривалої дії транскордонних, регіональних і локальних переносів забруднюючих речовин від різних за своїм походженням джерел викидів. Доведено, що в досліджуваному районі радіонуклідне забруднення на відміну від забруднення важкими металами та нафтопродуктами не має зв'язку з просторовим розподілом ландшафтних одиниць локального рівня, а залежить від домінуючого напрямку вітрів, що розносили радіаційний пил від Чорнобильської катастрофи. Розроблено алгоритм екологічного аудиту - визначення сучасної екологічної ситуації на базі комп'ютерного аналізу просторового розподілу усіх можливих забруднювачів довкілля (важких металів, надлишку отрутохімікатів та мінеральних добрив, нафтопродуктів, радіонуклідів в усіх компонентах ландшафтів (геологічному середовищі, грунтовому та рослинному покривах, водному середовищі та атмосферному повітрі) з врахуванням геофізичних полів та особливостей рельєфу, що впливає на розподіл полютантів. Вперше з використанням ПЕОМ визначено кількісні кореляційні залежності захворюваності населення від різних екологічних чинників та типу забруднення, які проявились до Чорнобильської катастрофи та після неї. Розвинуто методику проведення екологічного моніторингу та створення комп'ютерних інформаційно-аналітичних та прогнозно-керуючих систем екологічної безпеки детального масштабу (1 : 50 000), тобто на рівні території адміністративного району.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.2 + Д829(45УКР)081 +
Шифр НБУВ: РА324200

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
13.

Солодянкін О.В. 
Геомеханічні моделі в системі геомоніторингу глибоких вугільних шахт та способи забезпечення стійкості протіжних виробок: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.15.04; 05.15.09 / О.В. Солодянкін ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2009. — 34 с. — укp.

Розроблено методологічні підходи як складові системи геомоніторнигу для виробок за умов великих деформацій приконтурного породного масиву. Розвинуто біфуркаційну модель здимання порід підошви. Запропоновано критерій оціінювання здимання у вигляді критичних зміщень контуру виробки. Досліджено нову деформаційну модель розвитку зміщень породного контуру виробки після її проведення. Обгрунтовано нову фізичну модель формування вивалу за умов можливого утворення значних зон деформацій порід навколо виробок. Запропоновано імовірнісну модель стійкості протяжної виробки, яка передбачає врахування фактора часу для визначення оптимальних витрат на спорудження та забезпечення тривалої стійкості виробок у разі необхідності проведення багаторазових ремонтів. Обгрунтовано нову концепцію управління геомеханічними процесами у протяжних виробках глибоких шахт і запропоновано відповідні способи забезпечення їх стійкості для запобігання катастрофічним і тяжким наслідкам під час будівництва й експлуатації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И14-22,1 +
Шифр НБУВ: РА365442

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
14.

Бєлятинський А.О. 
Гідрологічні розвідування мостових переходів з застосуванням методів дистанційного зондування Землі: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.22.11 / А.О. Бєлятинський ; Харк. нац. автомоб.-дорож. ун-т. — Х., 2005. — 34 с. — укp.

Базуючись на результатах теоретичних і експериментальних досліджень розроблено та реалізовано методологію застосування космічної інформації та аерометодів у разі проведення гідрологічних розвідувань мостових переходів, що проектуються, та мостових переходів, які підлягають реконструкції. Науково обгрунтовано та розроблено нові методи, зокрема: прогнозування й установлення меж підтоплення мостових переходів, що проектуються, та мостових переходів, які підлягають реконструкції. Розроблено методи: прогнозування та установлення меж підтоплення мостових переходів за даними космічних знімань; установлення величини втрати води у районі мостового переходу, що проектується, та елементів водного потоку; установлення згідно з стереомоделлю мостового переходу величини підпору вооди, висоти вибігання хвилі, визначення умовних рівнів води та побудови профілів живого перерізу; визначення на існуючих мостових переходах величини загального та місцевого розмивів і величини руслових природних деформацій. Створено нові технологічні схеми обробки матеріалів аерокосмічної зйомки під час гідрологічних розвідувань мостових переходів, які передбачають шляхом використання космічного зондування та геоінформаційних технологій, просторове моделювання гідрологічних ситуацій. На підставі теоретичних досліджень з'ясовано основні етапи моделювання повеневих ситуацій. На підтаві аналізу космічної інформації розроблено методику просторового аналізу наслідків катастрофічних гідрологічних ситуацій засобами ГІС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О112.2-02 +
Шифр НБУВ: РА337316

Рубрики:

      
15.

Маркова С.В. 
Голодомор 1932 - 1933 рр. на Поділлі: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.В. Маркова ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено передумови, хід, наслідки та специфічні особливості у контексті загальноукраїнських подій останньої чверті 1920-х - початку 1930-х рр. Проаналізовано процеси занепаду продуктивних сил подільського села, дезорганізації сільського господарства, що призвели до катастрофічного зубожіння народних мас. Встановлено причини широкомасштабної трагедії 1932 - 1933-х рр. на Поділлі, зокрема, колективізацію, розкуркулення, хлібозаготівлю. Значну увагу приділено особливостям голодомору у прикордонній смузі та його багатонаціональному характеру. Висвітлено комплекс політико-економічних заходів щодо подолання наслідків голодомору 1932 - 1933 рр. на Поділлі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр348)614-209
Шифр НБУВ: РА318493 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Андрієнко М. В. 
Державна політика України у сфері техногенної та природної безпеки (кінець XX - початок XXI ст.): військово-історичний аспект: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / М. В. Андрієнко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито з історичного погляду процес формування та розвитку державної політики України наприкінці XX - початку XXI ст. в галузі цивільного захисту, попередження надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків, забезпечення пожежної безпеки. Визначено подолання наслідків радіаційних катастроф та організації допомоги населенню в надзвичайних ситуаціях. Встановлено діяльність міжнародних організацій, спеціалізованих закладів системи ООН тощо. Запропоновано деякі пропозиції щодо вдосконалення системи захисту населення та територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц9-1(4Укр)64 + Х819(4Укр)120.15
Шифр НБУВ: РА371399 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
17.

Кравець С. В. 
Деформографічний моніторинг сейсмотектонічних процесів у зоні Берегівського горбогір'я: автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.22 / С. В. Кравець ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с.: рис. — укp.

Вперше проведено геодинамічні дослідження на території Закарпаття з використанням новітніх лазерно-цифрових засобів деформографічних і метеотемпературних спостережень, виконаних на базі власних розробок автора, що дозволило спостерігати та вивчати повільні геодинамічні процеси та переміщення до, під час і після землетрусів, організувати базу деформографічних і метеоструктурних даних, проводити обробку та комплексний аналіз геофізичної інформації. Розглянуто вплив на проведення демографічних випромінювань різних атмосферних факторів, зокрема, температури. Проведено порівняльний аналіз одержаних результатів з теоретично розрахованими значеннями припливної сили. Показано особливості записів демографічних даних у разі сейсмічних подій. Виявлено закономірності на підставі аналізу одержаних даних, спрогнозовано періоди анамального збільшення сейсмічної активності з метою передбачення катастрофічних явищ. Встановлено зв'язок між геологічною будовою, сезонними коливаннями температури, впливом припливного потенціалу та сейсмічними умовами у регіоні. За допомогою даних деформаційного, сейсмічного та температурного моніторингу показано перспективні шляхи виявлення механізмів накопичення та перерозподілу пружних деформацій, а також виявлено можливі провісникові ефекти перед місцевими землетрусами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д217(45УКР3,3)11
Шифр НБУВ: РА386027 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Виноградська В.Д. 
Динаміка накопичення nothingsup137/supCs сільськогосподарськими культурами в умовах Українського Полісся та Лісостепу: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / В.Д. Виноградська ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Створено єдиний повний і неперервний у часі після Чорнобильської катастрофи масив даних радіоекологічного моніторингу системи "грунт - рослина". Одержано кількісні параметри встановленої залежності. Вперше описано динаміку накопичення радіоцезію рослинами з використанням двокомпонентної спадної експоненційної функції та визначено кількісні параметри даної моделі. Проаналізовано основні механізми сорбції радіонукліду грунтово-поглинаючим комплексом. Розширено уявлення про обмінну, селективну та високо селективну сорбцію радіоцезію в грунтах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П015(4УКР) + П032.27 +
Шифр НБУВ: РА334579

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
19.

Хохлов В.М. 
Динаміка нелінійних взаємодій в глобальній кліматичній системі: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.09 / В.М. Хохлов ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2005. — 35 с. — укp.

Розроблено науково-методичні засади діагностування та прогнозування процесів, що відбуваються в глобальній кліматичній системі. Запропоновано використовувати енергетичні характеристики атмосфери, які відображають динаміку кліматотвірних процесів як один з комплексних показників стану кліматичної системи. На підставі результатів аналізу просторово-часових закономірностей розподілу різних видів енергії в атмосфері встановлено, що урахування прихованої теплоти конденсації у схемі на основі трансформованої Ейлерової середньої дозволяє більш точно фізично обгрунтувати процеси перетворення одного виду енергії в інший. Розроблено методику застосування вейвлет-розкладення для діагностування взаємодій всередині кліматичної системи. З використанням понять спільної інформації та причнинності Грангера та результатів вейвлет-аналізу встановлено закономірності нелінійної взаємодії між глобальними структурами телеконекції (Арктичним, Південним та Антарктичним коливанням) за умов змінного клімату. Розроблено енергобалансову модель клімату, яка грунтується на положеннях теорії катастроф і враховує цикли льодовикових періодів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д247 с82 +
Шифр НБУВ: РА337099

Рубрики:

      
20.

Кочегарова С.І. 
Еволюція поетичної творчості Казимєжа Вєжинського (віталізм, катастрофізм, універсалізм): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.03 / С.І. Кочегарова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено специфіку поетичної еволюції видатного польського поета ХХ ст. К. Вєжинського, визначено її основні етапи й їх ідейно-стильові домінанти. Визначено, що творчість автора еволюціонувала від емоційної поезії, яка характеризувалася поєднанням лірики з елементами гумору, домінуванням діонісійських мотивів (скамандритський період - 20 - 30 рр.), до порушення у ній гострих політично-суспільних проблем, а в художній практиці звернення до романтизму і, через риторику й пафос воєнної лірики, до представлення універсальної картини світу в еміграційній поезії. Висвітлено історичний і соціо-культурний контексти епохи, виявлено їх вплив на особистість митця, досліджено український, російський і польський літературні контексти й історію художньої творчості К.Вєжинського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ПОЛ)-4 Вєжинський К.535 +
Шифр НБУВ: РА367509

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського