Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (20)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (112)Реферативна база даних (10905)Книжкові видання та компакт-диски (631)Журнали та продовжувані видання (36)
Пошуковий запит: (<.>K=КРАЇНИ$<.>+<.>K=БАЛТІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1161
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Майовець Є.Й. 
Аграрне підприємство в трансформаційній економіці України: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.01 / Є.Й. Майовець ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 36 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні проблеми формування високоефективного аграрного підприємництва в Україні на етапі переходу до ринкової економіки. Описано механізм розвитку аграрного підприємництва, розкрито сутність основних понять і категорій. Визначено роль аграрного підприємництва у забезпеченні продовольчої безпеки країни. Проаналізовано структуру сучасного аграрного підприємництва, виявлено його найбільш ефективні організаційно-виробничі форми. Запропоновано концепцію стратегії утвердження інноваційної моделі розвитку аграрного підприємництва. Виявлено зміни у формуванні аграрного ресурсного потенціалу в трансформаційному періоді, проаналізовано його кількісні та якісні показники, розглянуто механізм оптимального використання. Досліджено соціальні аспекти розвитку аграрного підприємництва, визначено його вплив на сільський соціум. Обгрунтовано шляхи переходу до екологічно збалансованого аграрного підприємництва. Розкрито причини тінізації аграрної економіки, охарактеризовано її сучасні форми та розроблено заходи щодо обмеження даного процесу. Запропоновано новий механізм макроекономічної координації аграрного підприємництва за умов нестабільності перехідного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-131.1 +
Шифр НБУВ: РА352967

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Марченко Б.М. 
Адміністративна діяльність Державної прикордонної служби України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Б.М. Марченко ; Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Визначено повноваження й основні функції Державної прикордонної служби України, обгрунтовано теоретичні засади організації її адміністративної діяльності. Визначено основну мету та завдання даного виду діяльності, розглянуто форми та методи її реалізації. Проаналізовано міжнародний досвід діяльності прикордонних відомств, розглянуто проблеми та перспективи модернізації адміністративної діяльності Державної прикордонної служби України за умов інтеграції країни до ЄС з урахуванням світових тенденцій охорони державних кордонів і потреб забезпечення їх безпеки. Наведено пропозиції щодо удосконалення законодавства про регулювання адміністративної діяльності Державної прикордонної служби України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц68,8(4УКР)1-5 + Х819(4УКР)112.038 +
Шифр НБУВ: РА369268

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Тиндик Н.П. 
Адміністративно-правове забезпечення правоохоронними органами імміграційного процесу в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Н.П. Тиндик ; Нац. акад. держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2004. — 20 с. — укp.

Запропоновано основні принципи імміграційної політики України, які передбачають диференційований підхід держави до легальних іммігрантів, біженців, а також нелегалів. Обгрунтовано положення, що цілісність системи державного управління даним процесом в Україні може бути досягнута лише шляхом розвитку функціональної, адміністративно-організаційної, фінансово-економічної та регіональних структур багатовідомчої міграційної служби України, а також скоординованої діяльності правоохоронних органів усіх рівнів. Виявлено можливості та доцільності залучення Україною до боротьби з нелегельною імміграцією коштів та інших ресурсів сусідніх держав. Розроблено методику проведення процедури надання статусу біженця в Україні. Удосконалено підходи щодо розвитку законодавчо-нормативної бази з проблем імміграції відповідно до загальновизнаних міжнародних актів і згідно з інтересами нашої країни. Розвинуто механізми розробки плану дій відповідних державних органів влади України щодо реалізації сучасної імміграційної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.033.1 +
Шифр НБУВ: РА331529

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Каблов Д.С. 
Адміністративно-правовий статус членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Д.С. Каблов ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено основні причини виникнення й етапи розвитку громадських формувань у правоохоронній діяльності нашої країни. Досліджено досвід діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку зарубіжних країн. На підставі аналізу їх діяльності, а також громадських формувань періоду розвитку СРСР запропоновано використання набутого досвіду на сучасному етапі розвитку України. Висвітлено суть і систематизовано види таких формувань з охорони громадського порядку та державного кордону. Визначено правовий статус громадських формувань, систематизовано права, обов'язки та сформульовано морально правові вимоги до поведінки їх членів. Розглянуто питання соціального захисту членів громадських формувань, сформульовано пропозиції щодо поліпшення їх соціального захисту та проаналізовано аспект юридичної відповідальності. Наведено рекомендації з метою вдосконалення діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону, а також внесення доповнень до чинного законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)013 + Х819(4УКР)112.034.08 +
Шифр НБУВ: РА355660

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Сташко А.І. 
Аеромобільні війська України в історичному контексті: передумови виникнення, становлення та розвиток: автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / А.І. Сташко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 16 с. — укp.

Комплексно досліджено історію аеромобільних військ (АВ) країни. Проаналізовано стан наукових досліджень і джерельну базу з даної тематики. Розкрито передумови виникнення АВ. У історичому аспекті висвітлено розвиток організаційних структур повітряно-десантних військ СРСР, досвід бойового застосування, специфіку бойової підготовки, еволюцію засобів доставки та висадки десанту. Розглянуто процес становлення даних у військ України з часу проголошення незалежності в 1991 р., а також евоюцію організаційної структури АВ та кожної їх частини. Досліджено розвиток поглядів щодо застосування зазначених військ у мирний та воєнний час, у різних видах бою. Вивчено досвід участі АВ у міжнародній співпраці. Розглянуто процес створення системи підготовки кадрів для АВ. Проаналізовано основні напрямки розвитку матеріально-технічної бази АВ країни, а також заходи з їх професіоналізації. На підставі історичного аналізу сформульовано пропозиції щодо їх розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц55,8(4УКР)-5 +
Шифр НБУВ: РА364381

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Супрун В.В. 
Акредитація як механізм інноваційного стимулювання підготовки кадрів для ринкової економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / В.В. Супрун ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 1999. — 23 с. — укp.

Досліджується поєднання вимог, що динамічно змінюються, до рівня освіти з соціальними стандартами й економічними можливостями країни в інноваційному механізмі акредитації. Зважаючи на те, що розвиток освіти як специфічного об'єкту управління поєднує в собі інтереси держави, замовника на кваліфікованого працівника, навчального закладу, суспільства, виявляються джерела коштів на проведення акредитації та характер і форми стимулювання підвищення рівня та якості освіти. Розроблено організаційно-економічну структуру, механізм акредитації інноваційного типу. Запропоновано авторську методику рейтингової оцінки освітньої діяльності, що є універсальною для навчальних закладів різних типів і стимулюючою їх до підвищення рівня та статусу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240.01

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Купчинський О.А. 
Акти та документи Галицько-Волинського князівства XIII - першої половини XIV століть. Дослідження. Тексти: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.10 / О.А. Купчинський ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2006. — 35 с. — укp.

Здійснено дослідження та наповніше видання текстів актів і документів Галицько-Волинського князівства. Запропоновано оригінальні та копійні автентичні акти та документи, реконструйовані акти з літописів і літописців, сумнівні щодо достовірності документи, а також документи тогочасних і пізніших століть, у яких згадуються відомі та невідомі досі документи князівства. Опрацьовано 225 актів і документів і згадок про них. Опубліковані матеріали різні за змістом і дипломатичною формою, видавалися багатьма особами й інституціями у різних місцевостях князівства. Розкрито умови формування Галицько-Волинського князівства, його соціально-економічні відносини та політичний лад, контакти з іншими землями та державами, внесок у боротьбу з кочівниками, слугують матеріалом для вивчення правових відносин, мови, побуту, культури давньоруських дипломатичних служб. Виняткове значення мають документальні пам'ятки, які відображають внутрішнє життя країни, розвиток торговельних відносин з іншими землями, князівські міжусобиці. Значну увагу приділено тривалій боротьбі князів з боярством.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)43 + Т3(4УКР)430 +
Шифр НБУВ: РА346039

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Кисельова О.М. 
Активізація експортного потенціалу України на російському напрямку: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.М. Кисельова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 17 с. — укp.

Проаналізовано сучасний стан та передумови подальшого розвитку експортної діяльності України в російському напрямку. Визначено особливості й основні етапи формування зовнішньоторговельного режиму у взаємних відносинах. Обгрунтовано висновок щодо необхідності активації зусиль держави для підвищення ефективності використання експортного потенціалу країни. Побудовано нові нейронечіткі моделі аналізу стану та прогнозування тенденцій експорту товарів України до Росії. Розроблено комплекс науково-методичних заходів щодо активізації експорту товарів України до Російської Федерації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)843-803.4 + У9(4Рос)848-803.4
Шифр НБУВ: РА316849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Данилішина К.О. 
Американський чинник в процесі інформаційної глобалізації: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / К.О. Данилішина ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2004. — 17 с. — укp.

Розкрито суть поняття інформаційного імперіалізму, який має свої витоки з класичного імперіалізму. Відзначено, що під час "холодної" війни є неможливим ведення воєн у класичному розумінні, тому імперіалізм трансформувався в "інформаційний", а за умов однополюсного світу набув суттєвого доповнення як "американський інформаційний імперіалізм". Базуючись на цивілізаційному системному методі досліджено політику США XX ст. і показано, що відмова від доктрини ізоляціонізму й активне входження в систему міжнародних відносин за умов економічного домінування у світі сприяло відкритості американського суспільства до нових цивілізаційних викликів, забезпечило США провідні позиції у процесах глобалізації, що надає переваги у використанні повною мірою позитивних рис цих процесів і займати передові рубежі у подальшому їх розвитку. Доведено залежність між одноосібним пануванням США у сучасній системі міжнародних відносин і контролем цієї країни над всіма складовими світових інформаційних потоків та досліджено новий ефект цього явища у світі, який полягає в інформаційному домінуванні США, що завершує та доповнює економічну і політичну зверхність, без яких в епоху глобалізації є неможливим закріпити та зберегти статус єдиного світового лідера.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф018 +
Шифр НБУВ: РА331524

Рубрики:

      
10.

Нетудихата С.Л. 
Антидемпінгове регулювання в системі зовнішньоекономічних зв'язків України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / С.Л. Нетудихата ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено основні концептуальні підходи щодо визначення демпінгу в системі міжнародних економічних відносин, антидемпінгове регулювання в системі ГАТТ/СОТ, економічні наслідки запровадження антидемпінгового мита. Визначено поняття та мотиви демпінгу. Системно розглянуто поведінку окремої фірми, яка намагається одержати перевагу на ринку іншої країни шляхом дискримінаційних цінових домовленностей, використовуючи при цьому лише власні фінансові ресурси. З'ясовано відмінності демпінгу від цінової дискримінації, що базується на субсидіях. Визначено форми реалізації та види демпінгу. Проаналізовано практику антидемпінгового регулювання в межах ГАТТ/СОТ. Розглянуто економічні наслідки застосування антидемпінгових санкцій: споживацький, виробничий та торговельний ефект, ефект доходу державного бюджету, ефект перерозподілу. Запропоновано методику обчислення ефективної ставки захисного мита з доданої вартості у складі середньої ціни продажу в країні-експортері товару й розрахунок ефективної ставки мита з доданої вартості у складі середньої ціни, що декларується під час імпорту товару в Україну. Розглянуто чинники та специфічні умови демпінгу в країнах з перехідною економікою, формування механізму антидемпінгового регулювання в Україні, інституційні засади національної системи антидемпінгових процедур. Запропоновано механізм визначення нормальної ціни за умов антидемпінгових розслідувань. Систематизовано справи з антидемпінгу в Україні. Проаналізовано передумови й характер антидемпінгового переслідування українських товарів за кордоном, форми захисту українських товаровиробників на зовнішніх ринках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.0 +
Шифр НБУВ: РА325458

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Шарий В.І. 
Антикризові технології як механізм реалізації цілей державного управління: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / В.І. Шарий ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Показано можливості застосування антикризових технологій як механізму реалізації цілей державного управління в Україні. Визначено особливості становлення та розвитку антикризового управління, розглянуто його базові принципи та методи. Охарактеризовано засоби реалізації антикризового процесу в українську суспільну дійсність. Значну увагу приділено кризам, кризовим явищам, конфліктам та сучасним антикризовим технологіям. Комплексно досліджено технологічний процес антикризового управління як передумову формування ефективної державної політики України. Проаналізовано антикризові технології державного управління як необхідну складову процесу стабілізації та економічного розвитку країни. Обгрунтовано необхідність застосування технологій державного антикризового управління навіть за сприятливих умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)120.0 +
Шифр НБУВ: РА346275

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Сацик В.І. 
Антициклічне регулювання за умов глобалізації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / В.І. Сацик ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Розглянуто теоретико-методологічні засади циклічності економічного розвитку країн, механізм та інструментарій антициклічного регулювання за умов глобалізації світової економіки. Досліджено методологічні аспекти діагностики економічних циклів та проведено на їх основі економетричний аналіз. Виявлено характер, масштаби й особливості економічних циклів у глобальному середовищі. Вивчено досвід практичної реалізації антициклічної політики у розвинених державах світу. Розроблено методичні засади оцінки циклів міжнародної конкурентоспроможності країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.482 +
Шифр НБУВ: РА342049

Рубрики:

      
13.

Хуссейн М.Х. 
Арабо-африканські країни у світовій системі господарювання: інтеграційні спрямування та перспективні моделі розвитку: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / М.Х. Хуссейн ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та розроблено науково-практичні рекомендації щодо участі арабо-африканських країн у системі світового господарства. Досліджено теоретичні засади розвитку світової економіки, суть, види та напрямки розвитку міжнародної економічної інтеграції, вплив інтеграційних процесів на розвиток економік країн. Проаналізовано включення арабо-африканських країн до світового господарства. Здійснено економіко-математичний аналіз їх розвитку. Запропоновано напрямки розвитку даних країн як регіонального утворення. Визначено перспективні моделі їх участі у міжнародному розподілі праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(6)80 +
Шифр НБУВ: РА357165

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Круть П.П. 
Армія як суб'єкт забезпечення національної безпеки України (соціально-філософський аналіз): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / П.П. Круть ; Харк. військ. ун-т. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації здійснено соціально-філософський аналіз передумов і методологічних засад вивчення армії як суб'єкта забезпечення національної безпеки українського суспільства у період його системної трансформації, що дає можливість сформулювати розуміння збройних сил як соціального інституту захисту життєво важливих інтересів посттоталітарної країни. Визначені основні суперечності і особливості військового будівництва, яке потребує свого вдосконалення. Обгрунтовуються проблеми оптимізації діяльності армії в контексті забезпечення національної безпеки України. Головним концептуальним положенням роботи є ідея про залежність безпеки країни від цілісності діяльності основних суб'єктів захисту життєво важливих інтересів українського народу та загального процесу соціокультурної реформації суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц1,8(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Зінченко О.В. 
Б.М.Чичерін в ліберальному русі Росії (друга половина ХIХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.В. Зінченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 18 с. — укp.

Проаналізовано внесок відомого російського вченого Б.М. Чичеріна в ініціювання, розвиток та ідейно-теоретичне озброєння ліберального руху в середині 1850-х рр. Визначено суть чичерінської програми лібералізації Росії, скасування кріпосного права, забезпечення умов для виникнення середнього класу, формування громадянського суспільства, перетворення країни на правову державу у формі конституційної монархії. Особливу увагу приділено визначенню суттєвих відмінностей позиції Б.М. Чичеріна від позицій його однодумців-західників, опонентів-слов'янофілів та їх супротивників - революційних демократів, виявленню впливів ідей та концепцій вченого на характер реформ 1860 - 1870 рр., 1905 - 1097 рр. і столипінських аграрних перетворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)52-8 Чичерін Б.М. + Ф1(4Рос)506.9 Чичерін Б.М.
Шифр НБУВ: РА319130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Ліманська Н.В. 
Бактеріальний рак винограду (діагностика та поширення на півдні України): Автореф. дис... канд. біол. наук: 06.01.11 / Н.В. Ліманська ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Висвітлено питання поширення збудника бактеріального раку (БР) на виноградниках Півдня України, оптимізації методики діагностики захворювання. Уперше в країні запропоновано метод полімеразної ланцюгової реакції для діагностики збудника БР, виявлено зараженість пухлинотвірними штамами (ПШ) Agrobacterium садивного матеріалу, імпортованого з країн ЄЕС, і виробничих засаджень деяких сортів винограду, що широко культувуються на півдні української держави. Встановлено зараженість агробактеріями грунту виноградників деяких регіонів країни. Показано, що в південних чорноземних грунтах збудник БР може зберігатися протягом двох років, вже не виявлятися через 6 місяців після викорчовування уражених кущів. Доведено, що в одних й тих самих місцях відбору проб грунту дослідної ділянки ПШ Agrobacterium можуть бути присутні і не виявлятися в різні сезони відбору проб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.149 + П491.6 +
Шифр НБУВ: РА343015

Рубрики:

      
17.

Кобзаренко А.М. 
Безпекова політика Індії в Південній Азії (1989 - 2004): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / А.М. Кобзаренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Досліджено структуру, характер та головні напрямки безпекової політики Індії в Південній Азії у 1989 - 2004 рр. Обгрунтовано концепцію розширення регіональних меж південноазійського комплексу безпеки, проаналізовано загрози, що походять з Південної Азії. Визначено основні параметри впливу індійського внутрішнього процесу та політики великих позарегіональних держав, зокрема - США, КНР та Росії. Розглянуто політику Індії щодо Пакистану, особливості індійсько-китайської взаємодії у безпековій сфері та ядерну політику країни. Доведено, що головними особливостями стратегії Індії протягом досліджуваного періоду були орієнтація на власні сили, пріоритетність контролю над найближчим оточенням, звуження застосування силової політики, використання переваг потенціалу та поступовий перехід до формування сприятливого середовища безпеки через зацікавлення сусідніх держав у конструктивних відносинах, а також випереджальне посилення вертикальних структур безпекової взаємодії з малими державами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(5ІНД)64 +
Шифр НБУВ: РА345740

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Лі Хай Лінь 
Бідність як об'єкт соціально-економічної політики: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Лі Хай Лінь ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

Подано варіант комплексного дослідження бідності як соціально-економічної категорії, виявлено основні форми та причини, які її породжують. Визначено зміст багатоаспектної категорії "бідність". Охарактеризовано основні особливості бідності у країнах з перехідною економікою: велика питома вага бідного населення серед працюючих, високий рівень збіднілих - серед молоді, жінок, освічених і кваліфікованих робітників та ін. Спираючись на світовий досвід боротьби з бідністю, країни з економікою, що трансформується, впроваджують засоби подолання бідності, адекватні умовам даних країн. Запропоновано засоби боротьби з бідністю, запобігання перетворенню її на масову та хронічну - державний контроль за найважливішими соціальними індикаторами: відповідністю мінімальних розмірів заробітної плати, пенсії, стипендії, що відповідають рівню прожиткового мінімуму; доступністю безкоштовних медичних і загальноосвітніх послуг на мінімально визначеному рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-94 + У9(5КИТ)0-94
Шифр НБУВ: РА313030 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Красножон А. В. 
Білгород-Дністровська фортеця в контексті етнополітичного розвитку Карпато-Дністровських земель у XIV - XV ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / А. В. Красножон ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2010. — 18 с. — укp.

Традиційно вважалося, що середньовічна фортеця в Білгороді на Дністрі будувалася в декілька етапів, впродовж майже 90-та років (1396 - 1479 рр.), а територія оборонного комплексу протягом цього часу поступово розширювалася від 0,09 га до 8,73 га. Проте факти, одержані в результаті проведеного історіко-архітектурного аналізу фортеці, дозволяють бачити її як будівельний об'єкт, на зведення якого пішло всього біля двох років (1438 - 1440 рр.). В 1454 та 1476 рр. мали місце локальні роботи з модернізації окремих секторів комплексу. Стимулом для заснування та будівництва фортеці послужили затяжні міжусобні конфлікти двох претендентів на молдавський престол - Стефана II і його брата Ілляша, внаслідок чого країну було розподілено на сфери впливів, і Білгород в 1438 р. перетворився на столицю Нижньої Країни господаря Стефана II. Причиною модернізацій в 1454 та 1476 рр., які припали на епохи правління господаря Олександрела та Стефана III Великого, послужили османські військові напади на місто.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ)-22 Білгород-Дністровський
Шифр НБУВ: РА377328 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Тодоров В.І. 
Болгари Українського Придунав'я: етногеографічна характеристика: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / В.І. Тодоров ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено етногеографічне дослідження болгар Українського Придунав'я, найбільшої частини даної етнонаціональної групи країни. Обгрунтовано теоретико-методологічні принципи суспільно-географічного дослідження етнонаціональних груп, розселених у поліетнічному регіоні. Розроблено концепцію територіальних етногеографічних систем (ТЕГС). Виділено таксономічні рівні й етнонаціональні типи ТЕГС. Визначено місце та роль болгар у процесі заселення й освоєння території межиріччя Дунаю та Дністра. Проаналізовано основні види життєдіяльності болгар - відтворювальну, господарську та суспільно-політичну. Акцентовано увагу на трансформації життєдіяльності болгар Українського Придунав'я у 1990-х рр. - початку XXI ст. Визначено основні напрямки оптимізації територіальної організації життєдіяльності населення з метою забезпечення стійкого розвитку ТЕГС різних рівнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР)64-234 + У049(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА363534

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського