Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (266)Книжкові видання та компакт-диски (20)
Пошуковий запит: (<.>K=НАСЛІДУВАННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 50
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Балаклицький М.А. 
Іван Багряний: "нова релігійність" як конструент художньої творчості: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.А. Балаклицький ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено феномен "нової релігійності" І.Багряного - ідеологічної платформи, за допомогою якої автор обгрунтовує в своєму художньому тексті програму національного відродження в усіх її аспектах. Зазначено, що сутність цього вчення складає світське тлумачення релігійних концептів, суб'єктивно-особистісний характер релігійної діяльності та поняття страждання як спосіб наслідування Ісуса Христа. Доведено, що особистісний характер релігійної творчості літературних героїв І.Багряного проявляється в індивідуалізмі, самодостатності та неміметичному підході щодо творчості. Показано, що в художньому світі письменника архітектонічний ідеал Христа-страдника виступає символом трагічного шляху представника нової української еліти до моральної та ідеологічної перемоги над усіма формами поневолення своєї нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=4НІМ)-4 Багряний І. 3 + Ш5(4ГЕР=УК)-4 Багряний І. 33 + Ш400.04:Э + Э37-103.6 +
Шифр НБУВ: РА327219

Рубрики:

      
2.

Дербеньова Л.В. 
Історико-літературна концепція П.Д.Боборикіна (П.Д.Боборикін - історик російського та європейського роману): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Л.В. Дербеньова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2002. — 20 с. — укp.

Охарактеризовано основні положення естетики П.Д.Боборикіна, його історико-літературну концепцію. На підставі аналізу основних положень концепції зроблено висновок, що письменник прагне протиставити тенденційній літературі незвичайне поєднання філософії позитивізму з ідеалістичною естетикою. Зазначено, що естетико-натуралізм Боборикіна - результат свідомого наслідування певних методологічних принципів, генезис яких визначався особливостями сітогляду письменника, його розумінням завдань мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Рос)5-334 + Ш5(4Рос)5-4Боборикін, П.Д.33 + Ш5(4)-334
Шифр НБУВ: РА319574 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Халецька А.А. 
Багатофакторна модель регіонального управління підприємництвом у секторі малого та середнього бізнесу: Автореф. дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.04 / А.А. Халецька ; Донец. держ. акад. упр. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено застосування багатофакторного регіонального управління підприємництвом. Обгрунтовано процеси формування його сучасної структури в Україні, виявлено ознаки угрупування факторів управління ним за роллю в еволюції та стійким наслідуванням, показано їх значення та місце у загальному й особливому управлінні. З урахуванням комплексу факторів підприємництва, зовнішнього та внутрішнього середовища, законів управління розроблено дискрептивну багатофакторну модель регіонального управління розвитком малого та середнього бізнесу. Охарактеризовано їх взаємодію, наведено пріоритетні напрямки щодо управління підприємництвом. За результатами досліджень розроблено регіональну програму розвитку малого підприємництва у Донеччині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)290-21
Шифр НБУВ: РА319193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Климчук О.В. 
Вихідний матеріал для селекції гібридів кукурудзи, вирощуваних в умовах монокультури Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / О.В. Климчук ; Ін-т цукр. буряків УААН. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Наведено результати вивчення селекційного матеріалу кукурудзи стосовно придатності до вирощування за умов монокультури. Проведено оцінювання 50-ти самозапилених ліній кукурудзи різного еколого-географічного походження та створених 86-ти простих гібридів, на підставі результатів якого проведено групування селекційного матеріалу кукурудзи різних груп стиглості за рівнем урожайності зерна та стійкості до шкідників і хвороб у монокультурі. Виявлено господарсько-цінні ознаки, за якими доцільно виконувати добір вихідного матеріалу кукурудзи, стійкого до умов монокультури. Вивчено та виділено лінії самозапилення, які характеризуються комплексним поєднанням господарсько-цінних ознак у генотипі, придатністю до вирощування за умов монокультури та є цінним вихідним матеріалом для селекції високоврожайних гібридів кукурудзи за даних умов. За результатами досліджень сформульовано основні принципи підбору батьківських компонентів і характер наслідування простими гібридами високої зернової продуктивності та стійкості до шкодочинних організмів за умов монокультури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-314.8 +
Шифр НБУВ: РА355609

Рубрики:

      
5.

Огієнко І.С. 
Дискурсивні слова турецького походження в текстах сучасних болгарських мас-медіа: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / І.С. Огієнко ; НАН України, Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено функціонування дискурсивних слів (ДС) турецького походження (ТП) у текстах сучасних болгарських мас-медіа. З'ясовано, що вживання ДС ТП зумовлене тенденцією наслідування сучасними мас-медіа особливостей усного спілкування. Визначено прагматичні, комунікативні, структурні та сполучні характеристики ДС, запозичених із турецької мови. Охарактеризовано їх функціонально-семантичні групи. Розкрито значення ДС для вивчення питань формально-граматичної та змістової зв'язності мас-медійних текстів, їх комунікативної спрямованості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.12-06 + Ш141.62-715 +
Шифр НБУВ: РА367794

Рубрики:

      
6.

Охріменко Т.В. 
Еволюція системи тропів псевдототожності в російському поетичному мовленні (на матеріалі фольклорних творів і текстів у жанрі фольклорних стилізацій XVII - XX ст.): автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.02 / Т.В. Охріменко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філол.. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості розвитку поетичних тропів псевдототожності в аспекті об'єктивації давніх міфологічних значень та їх трансформації у межах сучасної поетичної моделі світу. Визначено основні етапи еволюції тропів осі псевдототожності, наведених у російських фольклорних текстах та у стилістично відповідних їм російських наслідуваннях фольклору XVII - XX ст. Визначено роль міфопоетичних значень у формуванні зв'язку між структурними членами тропів різного типу. Встановлено причини роз'єднання первинної метафоричної тотожності та переходу від синкретичних форм тропеїзації, що беруть початок від символу, до переосмислень із чіткими суб'єктно-об'єктними відношеннями. Зазначено, що еволюцію тропів псевдототожності співвіднесено зі змінами моделей світу - від космоцентричної до антропоцентричної.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4Рос)-357 + Ш5(4Рос)-357 +
Шифр НБУВ: РА365202

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Стяжкіна О.В. 
Жінки в історії української культури другої половини XX століття: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.В. Стяжкіна ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 38 с. — укp.

Обгрунтовано доцільність застосування гендерного підходу в історико-культурних дослідженнях. Проаналізовано механізми входження та існування жінок у культурному просторі України другої половини XX ст. Доведено, що репрезентація жінок в офіційній культурі була залежною від усталених патріархальних традицій суспільства та відзначалась гендерною асиметрією. Зазначено, що представництво жінок у творчих спілках було меншим у порівнянні з чоловіками, що в цілому не відповідало потенційним можливостям і реальному внеску жіноцтва у формування художніх цінностей. Розглянуто спосіб, у який здійснювалась, а також змінювалась соціалізація жінок як творчих особистостей. Зроблено висновок, що спосіб жіночої репрезентації засобами літератури, мистецтва, періодичної преси, традиційного фольклору, сміхової культури сприяв формуванню стереотипів, які сприймалися сучасниками та успадковувалися нащадками як взірці до наслідування. Зроблено висновки про вирішальну роль і домінантне місце жінки в культурі повсякденного буття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-297 +
Шифр НБУВ: РА323692

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
8.

Чотарі В.А. 
Жанр псалма: генеза, адаптація, трансформація: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / В.А. Чотарі ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2009. — 19 с. — укp.

Вперше в українському літературознавстві досліджено проблеми жанру псалма у теоретичному аспекті й експліковано його генезу, адаптацію та трансформацію у гено- та поетологічній перспективі. Розмежовано біблійний і літературний псалом як два самостійні жанри. На підставі аналізу художніх творів українських поетів виокремлено основні риси жанру літературного псалма, виявлено його національну самобутність. Шляхом аналізу гено- та поетологічних аспектів обгрунтовано генезу, місце та значення модифікації жанру псалма у літературній полісистемі. За ознакою кореляції точності/адекватності та вільності/прийнятності відтворення першоджерела визначено конкретні генологічні модифікації творів, жанрова структура яких має риси біблійного псалма: канонічні переклади - переспіви - наслідування - стилізації - варіації. Окреслено специфіку національної спрямованості псалмової лірики, етапність і послідовність її еволюції у діахронічному та синхронічному аспектах. Проаналізовано синтетичні моделі модифікації жанру літературного псалма (псалом-ода, псалом-елегія, псалом-дума), визначено особливості та національну своєрідність актуалізації псалмових мотивів в українському літературному дискурсі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.453 + Ш5(4УКР)-335 +
Шифр НБУВ: РА368063

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Осипчук О.Ю. 
Зміни в етнокультурі населення передмістя Києва в другій половині ХХ - на початку ХХІ ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / О.Ю. Осипчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Вперше досліджено процеси трансформації етнокультури українців приміської зони Києва. На підставі вивчення архівних джерел, зокрема, фондів Центрального державного архіву вищих органів влади й управління України, а також матеріалів Державного архіву Київської області та наукової літератури проаналізовано практичні заходи радянської влади щодо поширення радянських свят та обрядів серед населення України шляхом використання спеціально розроблених сценаріїв, основна мета яких - витіснення кращих народних традицій, уніфікація культури етносу. Показано вплив міста на зміну форм дозвілля та побуту селян передмістя, розглянуто позитивні здобутки та негативні наслідки даного процесу. Вперше досліджено активні зміни у культурі передмістя Києва. Висвітлено питання міграцій, що мали місце у даному регіоні в 1960-х рр. Розглянуто процес поширення у приміській зоні форм міського дозвілля, святкування, виявлено прагнення населення до участі у видовищних заходах, наслідування у способі вираження думки на міському жаргоні та більшого використання суржику. Досліджено вплив політики впровадження нової радянської обрядовості на традиційну культуру українців. Висвітлено питання мовної поведінки селян, які, вживаючи російську мову, прагнуть ідентифікувати себе з міськими жителями. Досліджено вплив суспільно-політичних процесів, які відбуваються після проголошення незалежності України, на відродження традиційної основи обрядовості та появу нових форм в етнокультурі українців передмістя під дією посиленої глобалізації. Проаналізовано сучасну календарну обрядовість молоді приміських сіл, виявлено тенденцію до відродження та стійкості традицій, пов'язаних з головними подіями в житті людини. З'ясовано, що сільські мешканці надають великого значення таким святам, як Новий Рік, Різдво, Великдень, Трійця, Маковея, Спас. Акцентовано увагу на необхідності формування державної програми щодо збереження народних традицій, морально-етичних норм поведінки в суспільстві, зацікавлення шкільної молоді у здоровому способі життя, глибшого пізнання національної української культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3а/я)-7 + Т3(4УКР-4КИЕ)6-7 +
Шифр НБУВ: РА362894

Рубрики:

      
10.

Соловйова Е. Е. 
Зовнішньополітична стратегія Туреччини в Центральній Азії (в період правління ПСР): автореферат дис. ... д.філософ : 291 / Е. Е. Соловйова. — Б.м., 2023 — укp.

У даній дисертації проведено комплексне дослідження політики Туреччини відносно Центральної Азії за правління Партії справедливості та розвитку. Проаналізовано, яке місце займає Центральна Азія у сучасних зовнішньополітичних пріоритетах Туреччини.Зокрема, досліджується суттєвий вплив політичної культури Туреччини на зовнішню політику країни. Зосереджуючись на взаємодії між традиційною політичною культурою Туреччини, яка характеризується секуляризмом і децентралізованою владою, і стратегічним підходом ПСР, дослідження підкреслює, як остання зберігає основні кемалістські цінності, одночасновключаючи елементи турецько­ісламської культури. Поява ПСР призвела до перевизначення традиційного секуляризму як «ісламського секуляризму», який розглядає секуляризм як обмеження держави, а не окремих осіб. Дослідження встановлює зв’язок між внутрішньополітичною динамікою Туреччини та її зовнішньополітичною траєкторією. На початковому етапі(2002­2007 рр.) стратегія пристосування ПСР призвела до більш стриманої зовнішньополітичної позиції. Встановлено, що на початковому етапі, підкреслюючи свій світський характер, ПСР сприяла співпраці з євроатлантичними структурами, керуючись переконанням, що прийняття західних демократичних цінностей допоможе вирішити внутрішні виклики Туреччини та уникнути конфлікту з військовою верхівкою всередині країни. У дисертації підкреслюється, що вплив військової верхівки був головнимвнутрішнім фактором, через що ПСР намагалася продемонструвати гармонійне співіснування ісламу та демократії, позиціонуючи Туреччину як приклад для наслідування в мусульманському світі, водночас прагнучи до членства в ЄС як свідчення сумісності ісламських норм із демократичними принципами на світовій арені.^UIn this dissertation, a comprehensive study of Turkey's policy towards Central Asia under the rule of the Justice and Development Party was carried out. It has been analyzed what place Central Asia occupies in Turkey's modern foreign policy priorities.In particular, the study examines the significant influence of Turkey's political culture on the country's foreign policy. Focusing on the interplay between Turkey's traditional political culture, characterized by secularism and decentralized power, and the strategic approach of the AKP, the study highlights how the latter preserves core Kemalist values while incorporating elements of Turkish-Islamic culture. The emergence of the AKP led to a redefinition of traditional secularism as "Islamic secularism", which sees secularism as a limitation of the state rather than individuals. The study establishes a connection between Turkey's domestic political dynamicsand its foreign policy trajectory. At the initial stage (2002-2007), the adjustment strategy of the AKP led to a more restrained foreign policy position. It was established that at the initial stage, emphasizing its secular character, the AKP promoted cooperation with Euro-Atlantic structures, guided by the conviction that the adoption of Western democratic values will help solve Turkey's internalchallenges and avoid conflicts with the military leadership inside the country. The dissertation emphasizes that it is the influence of the military that was mainly internal a factor due to which the AKP sought to demonstrate the harmonious coexistence of Islam and democracy, positioning Turkey as an example to follow in the Muslim world, while seeking EU membership as evidence of the compatibility of Islamic norms with democratic principles on the world stage.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Лінський І.В. 
Клініко-патогенетичні закономірності формування й розвитку психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання психоактивних речовин: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.17 / І.В. Лінський ; Харк. мед. акад. післядипл. освіти. — Х., 2002. — 33 с. — укp.

Висвітлено питання оптимізації процесу лікування хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання психоактивних речовин. Встановлено, що на прогредієнтність та ефективність лікування захворювань наркологічного профілю значно впливає спадкова схильність до розладів після вживання психоактивних речовин. Розглянуто можливі моделі наслідування цієї схильності та ідентифіковано її числові маркери, на базі яких розроблено багатофакторні методики щодо визначення схильності до розладів внаслідок вживання психоактивних речовин і оцінки прогредієнтності їх перебігу. Наведено пропозиції щодо оптимізації лікування хворих з різним рівнем прогредієнтності захворювань наркологічного профілю з використанням нейролептиків. Запропоновано новий фармпрепарат для протирецидивного лікування залежності від опіоїдів - блокатор опіатних рецепторів тривалої дії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.021.1-3
Шифр НБУВ: РА318173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Лосієвська О.Г. 
Когнітивні чинники суїцидальної поведінки підлітків: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.Г. Лосієвська ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто чинники, прояви та способи корекції суїцидальної поведінки у підлітків. Показано, що для осіб, яким не властиві патопсихологічні якості, у становленні суїцидальної поведінки визначальними є соціально-психологічні чинники, що проявляються у вигляді когнітивних процесів. З'ясовано, що домінуючим фактором суїцидальної поведінки у підлітків виступає наслідування поведінкових взірців, сформованих субкультурою. Встановлено, що у даний спосіб виникають усі конформістські мотиви суїцидальності. Визначено, що підліткова субкультура, що містить елементи автономності, ригористичності, максималізму, нігілізму, конформізму, посутньої текстуальності та проявляється в ігрових формах, не лише не має застороги проти суїцидальності, а навпаки - за своєю структурою сприятлива для формування суїцидальних сценаріїв та їх реалізації. Показано, що чинники суїцидальної поведінки у підлітків не актуалізуються у разі наявності високого ступеня розвитку особистісної та соціальної рефлексії, зокрема, розуміння відносності соціальних феноменів і вироблення особистісного соціального іделу, усвідомлення цінності власного життя як об'єктивного уможливлення наближення до обраного взірця. Встановлено, що прояв суїцидальних тенденцій вимагає психокорекційного впливу. Показано ефективність розвитку соцієтальних характеристик підліткових груп як засобу профілактики становлення суїцидальної поведінки. Розроблено й апробовано спеціальну програму, спрямовану на попередження суїцидальної поведінки у підлітків, яку рекомендовано використовувати для профілактичної та психокорекційної роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937-953.6 + Ю952.14 + С5*362 + С40(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА344476

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
13.

Варшавський О.П. 
Концепція мови в онтології Мартіна Гайдеггера (історико-філософський аналіз): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.П. Варшавський ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2004. — 18 с. — укp.

Проаналізовано "онтологічну диференцію" Гайдеггера як апофатико-теологічний мотив мислення та з'ясовано, що сучасні спроби "подолання" метафізичного протистояння "першого сущого" наявному є або власним етапом метафізики (у завданні "демаркації" позитивізму), або прихованим наслідуванням гайдеггерівського онтологічного зразка (у понятті "розрізняння" постмодернізму). Виявлено, що в історії філософії мотивуючим актуалізацію і подальший характер інтерпретації феномена мови є саме спосіб розрізнення буття та сущого: він обгрунтовує прирівнювання мови до засобу у метафізиці та подійне ототожнення мови й буття у Гайдеггера. Виявлено суперечливу єдність основних (часово-місцевих) концептів філософування Гайдеггера "ось" (Da) і "подія" (Ereigis) та спростовано відоме протиставлення двох його варіантів, "раннього" і "пізнього". Через зіставлення чинності у понятті "четвериці" (Geviert) Гайдеггера та у візуальному аналізі сущого Арістотеля з'ясовано радикальний поворот Гайдеггера у розумінні причиновості. Доведено, що поширена у філософіях "лінгвістичного повороту" тематизація мови, яка відбувається поза опитуванням місця та часу, є не онтологічною, а декларованою спекулятивно. Здійснено інтегруючий аналіз стосовно вчення Гайдеггера про мову шляхом осмислення зв'язку мови та відповідно до суб'єкта, людини як animal rationale, буття, часу, речей, місця, внаслідок чого виведено низку онтологічних положень про підстави тотожності мови та буття, специфіку вказівного визначення сущого словом, вторинність проти слова людського воління, чуттєвості та розсудливості, необхідність перетворення мотивуючої мислення "онтологічної диференції" Гайдеггера про розрізнення буття та слова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6-663.9 +
Шифр НБУВ: РА333009

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Майборода Н.Г. 
Мовна особистість Д.І. Яворницького: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Н.Г. Майборода ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність поняття мовної особистості як об'єкта лінгвістичного дослідження. Обгрунтовано доцільність вивчення мовноособистісних характеристик Д.І. Яворницького у контексті вітчизняного мовно-літературного процесу другої половини XIX - початку XX ст. Визначено екстра- й інтралінгвальні чинники формування Д.І. Яворницького як мовної особистості. Висвітлено його погляди щодо розвитку та функціонування української мови. Мовну особистість Д.І. Яворницького досліджено у єдності світоглядних і мовленнєвих категорій. Розглянуто різнорівневі мовні засоби (лексико-фразеологічні особливості, тропи, визначальні слова-поняття) художніх та епістолярних текстів. Показано своєрідність мовної особистості письменника, проявом якої є наслідування традицій етнографізму. Вперше створено мовний портрет письменника, історика, археолога, фольклориста, лексикографа та виявлено закономірності формування його ідіостилю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Яворницький Д.І. 457
Шифр НБУВ: РА370517 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
15.

Сімкіна Р.А. 
Моделі і алгоритми системи підтримки прийняття рішень з ремонтного обслуговування обладнання: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Р.А. Сімкіна ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Запропоновано систему підтримки прийняття рішень (СППР) з ремонтного обслуговування, яка розв'язує задачу раціонального планування ремонтів для одиниць обладнання. Зауважено, що на відміну від підходів до планування ремонтів за виробленням ресурсу та використанням орієнтованих на марку обладнання ремонтних циклів, запропонована СППР дає змогу планувати ремонти одиниць обладнання за найкритичнішою стратегією планування, підвищити якість та економічність ремонтів. Відзначено, що СППР дозволяє: враховувати тренди показників за стратегіями планування відповідно класу моделей з визначенням їх параметрів з використанням методу найменших квадратів та з вибором моделі показника за найменшим значенням залишкової похибки моделі; визначати нормований інтегральний показник за стратегіями планування для одиниці обладнання; раціонально планувати ремонти за найкритичнішою стратегією; розраховувати неповні та несиметричні ремонтні цикли з урахуванням нормованого інтегрального показника згідно стратегії планування з використанням багатовимірної логічної моделі інформаційного забезпечення з множинним наслідуванням інформаційних властивостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О76-083-6 +
Шифр НБУВ: РА329754

Рубрики:

      
16.

Ульяновська Ю.В. 
Моделі та методи обробки даних в єдиній автоматизованій інформаційній системі митної служби: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Ю.В. Ульяновська ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Розвинуто моделі подання предметної області з використанням принципів розробки фреймової моделі та методології створення реляційної та продукційної моделей, що дало змогу реалізувати у межах однієї моделі властивості ієрархічності, наслідування ознак, однорідності структури даних та забезпечити простоту редагування й обробки даних. Удосконалено метод визначення ступеня нечіткої близькості об'єктів за ступенем нечіткої рівності, нечіткого включення та нечіткої спільності ознак завдяки урахуванню фактора старіння інформації, що забезпечує більш точне визначення найбільш близьких об'єктів до об'єкта ідентифікації. Розроблено метод визначення коефіцієнта можливості прийняття рішення за неповних вхідних даних, базуючись на залежності правомірності прийняття рішення від кількості та важливості невизначеної інформації, що дозволяє оцінити можливість прийняття рішення за умов невизначеності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.038 ф + З970.51-015 +
Шифр НБУВ: РА336288

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Бондарець О. А. 
Модель накопичення розсіяних пошкоджень в анізотропних конструкційних матеріалах при пружно-пластичному деформуванні / О. А. Бондарець. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці узагальненої моделі накопичення розсіяних мікропошкоджень з урахуванням параметрів анізотропії для розв'язку практичних інженерних задач по уточненому визначенню напружено-деформованого стану несучих елементів конструкцій. Вона дозволяє суттєво скоротити кількість базових експериментів по визначенню компонентів тензора пошкоджуваності для анізотропних конструкційних матеріалів. Запропонована модель дозволяє з високою достовірністю будувати криві кінетики накопичення пошкоджуваності у матеріалі в залежності від напрямку розташування поздовжньої вісі зразка відносно напрямку прокату, базуючись лише на експерименті на одновісний розтяг.Встановлено суттєвий вплив анізотропії пластичної деформації на закономірності кінетики накопичення пошкоджень. Наведено комплекс кінетичних діаграм пошкоджуваності анізотропних металічних конструкційних матеріалів. Встановлено, що серед застосовуваних в даний час показників анізотропії найбільш об'єктивними є коефіцієнти поперечної деформації, які, на відміну від коефіцієнтів Р. Хілла і коефіцієнтів нормальної анізотропії , можуть бути розраховані з високою точністю для тонколистових матеріалів, добре нормовані і забезпечують наслідування співвідношень при переході з пружною області в пластичну. Встановлено зв'язок між коефіцієнтами анізотропії пластичного деформування та анізотропією пошкоджуваності, про що свідчать отримані узагальнені діаграми анізотропії.^UThe dissertation is devoted to the development of a generalized model of accumulation of scattered microdamages taking into account the parameters of anisotropy for solving practical engineering problems to refine the stress-strain state of the load-bearing elements of structures. It allows to significantly reduce the number of basic experiments to determine the components of the damage tensor for anisotropic structural materials.The development of the basic principles of the thermodynamics of irreversible processes with respect to the equations of the kinetics of the accumulation of anisotropic damages during elastic-plastic deformation is considered and detailed. It is shown that for today a parameter has not yet been determined that would unambiguously describe the process of accumulation of microdamages in an anisotropic structural material.The boundaries of these approaches are shown and substantiated for the experimental determination (assessment) of the damage parameter by the method of changing the elastic modulus, based on the concept of equivalence of deformations, increment of additional elastic energy and equivalence of elastic energy. Based on these concepts, a generalized phenomenological model of damage anisotropy in structural materials under elastoplastic deformation was developed and substantiated.An engineering method has been developed for determining the parameters of the damage model and the anisotropy coefficients of structural materials based on measuring the change in the elastic modulus. A method is proposed for studying the kinetics of scattered damage accumulation, taking into account the anisotropy of mechanical properties. The dependence of the limiting values of scattered damage on the anisotropy coefficients is shown.A complex of experimental studies on the laws of the kinetics of the accumulation of anisotropic damages in structural materials by various methods and their relationship with the indicators of anisotropy of plastic deformation has been carried out. The results of calculating the corresponding parameters of the approaches and models are presented. The tests were performed on flat samples made of aluminum alloy AMg2, 5025 and on alloy type 2024-T351 by laser cutting from sheet. The samples were cut at angles of 0, 45 and 90 degrees to the direction of rolling. To measure the values and variable damage D were conducted a series of experiments on uniaxial tensile with unloading of samples cut at angles of 0, 45 and 90 degrees to the direction of rolling. A set of diagrams of changes in the modulus of elasticity and damageability versus the level of deformation is obtained, depending on the rolling direction of the material. The maximum degradation of the elastic modulus has reached 41% compared to the initial value. In this case, the dependence of the change in the initial elastic modulus on the angle is not pronounced. Based on the experimental data, we can conclude that in specimens cut at an angle of 45 degrees, the transverse deformation is 19% greater than in specimens cut at an angle of 0 and 90 degrees. It is shown that the Lemaitre model gives overestimated values of the damage parameter in comparison with the Chow and Luo models, which are based on the energy approach and give very close numerical values. The energy approach is more acceptable for describing the process of damage accumulation in aluminum alloys in comparison with the one proposed by Lemaitre.The obtained conditional and effective deformation diagrams were compared with real distributions of effective and actual stresses obtained numerically at various levels of deformations.A significant effect of the anisotropy of plastic deformation on the kinetics of damage accumulation is shown. A complex of kinetic diagrams of damageability of anisotropic metal structural materials is presented. It is shown that the initial modules of elasticity of a material in different directions hardly differ from each other, which gives grounds to carry out calculations in the elastic region for materials as isotropic. However, already the conditional yield strength and ultimate fracture resistance differ significantly, which must be taken into account when calculating the strength of structures made of this material.The proposed energy approach is more suitable for describing the process of damage accumulation in aluminum alloys in comparison with the one proposed by Lemaitre. The damage curve obtained from the change in electrical resistivity was taken as true.As a result of experimental studies, it was found that the limiting degradation of the elastic modulus reaches 41% compared with the initial value for aluminum alloys. Samples cut at 45 degrees have 19% more transverse deformation than samples cut at 0 and 90 degrees.The relationship between the anisotropy coefficients of plastic deformation and the anisotropy of damage is established, as evidenced by the obtained generalized anisotropy diagrams.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Олійник А. В. 
Музична освіта як структуротворчий компонент культурної політики сучасної Німеччини. / А. В. Олійник. — Б.м., 2021 — укp.

Актуальність дослідження зумовлена необхідністю розширення теоретико-методологічної бази вітчизняної культурології, недостатнім вивченням зарубіжного досвіду музичної освіти як елементу культурної політики. Україні, яка офіційно приєдналася до Болонського процесу, потрібно дотримуватись певних перетворень у вищій освіті за узгодженою системою критеріїв, стандартів і характеристик. У цьому контексті важливим є вивчення зарубіжного досвіду реформування вищої освіти, зокрема досвіду Німеччини, яка має певні історичні традиції та успіхи в розвитку освіти, що дозволяють їй займати провідні місця у світових рейтингах та є одним з ініціаторів та активним учасником Болонського процесу.Сьогодні її музично-культурна інфраструктура настільки розгалужена та гуманістично спрямована, що викликає захоплення і є прикладом для наслідування. Кожен німецький громадянин незалежно від віку, статі, національної, релігійної або партійної належності, матеріальних статків, стану здоров'я тощо не тільки має право на вільний індивідуальний вибір видів взаємодії із світом музичного мистецтва, а й реальні можливості для задоволення своїх естетичних потреб, які забезпечуються продуманою культурною політикою. Ця країна є значним експортером освітніх послуг і щорічно збільшує чисельність студентів за рахунок залучення великої кількості іноземних студентів. Німецькі музичні заклади вищої освіти є інтернаціональними, оскільки в них навчаються студенти майже 50 країн світу.На основі аналізу наукової літератури та джерел сформульовано мету дисертації – комплексне висвітлення музичної освіти як компонента культурної політики сучасної Німеччини.Відповідно об'єктом дослідження є система фахової музичної освіти Німеччини ХХ – початку ХХІ століття, предметом – музична освіта як структуротворчий компонент культурної політики сучасної Німеччини.^UThe relevance of the study is resulted from the necessity to expand the theoretical and methodological base of the national cultural studies, inadequate study of the foreign experience in music education as an element of the cultural policy.Upon the array of scientific literature and sources, we have developed the thesis purpose that is comprehensive coverage of musical education as a component of cultural policy in modern-day Germany. The target of research is correspondently a system of professional musical education in Germany in the 20th –early 21st centuries. The subject of the research involves music education as a structural component of the cultural policy in modern-day Germany.The above mentioned required the enrichment of the research method based on interdisciplinary, distinct historical, cultural, and ideological approaches.The scientific assignment of the thesis is to solve the important task in cultural studies that is comprehensive coverage of musical education as a component of cultural policy in modern-day Germany.The scientific novelty is determined by its purpose, a set of research tasks to be performed, and a subject of research. It has been established that the cultural policy is a conscious regulation in the culture sphere at the adoption of the required decisions on all items related to the cultural development of society. The musical policy is a sequence of conceptual state measures that influence the support and development of music, musical education, musical institutions, and the economics of musical life. The musical upbringing and state education are components of the state music policy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Портницька Н.Ф. 
Наслідування як психологічний механізм розвитку творчих здібностей у дошкільному віці: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.Ф. Портницька ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичну модель наслідування як психологічного механізму розвитку творчих здібностей у дошкільному віці. Виділено синкретичний і вибірковий інвенційно-творчий рівень наслідування. Експериментально доведено, що передумовами виникнення творчості є перенасичення діяльністю, використання інвенцій (спонтанних відхилень) та орієнтація дошкільників не лише на дорослих, а й на ровесників у процесі задоволення потреби у визнанні. З'ясовано, що наслідування як механізм розвитку творчих здібностей включає три складові: діяльнісну, пов'язану з нагромадженням операційного досвіду, соціально-педагогічну, що обумовлює творчу або виконавську спрямованість особистості та рефлексивно-ціннісну, пов'язану зі зростанням суб'єктивної активності особистості, спрямованої на саморозвиток власних здібностей. Розкрито інвенційну природу виникнення творчих здібностей, встановлено визначальну роль наслідування у розвитку особистості у дошкільному віці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.724.01 + Ю984.51 + Ю983.401 + Ч411.3 +
Шифр НБУВ: РА348652

Рубрики:

      
20.

Швець Є. В. 
Науково-методичні засади формування мультикультурного міського середовища (на прикладі країн Середземноморського регіону) / Є. В. Швець. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційному дослідженні виявлено сучасні тенденції та проблеми розвитку мультикультурного міського середовища країн Середземноморського регіону, проаналізовано вітчизняний та закордонний досвід. Проведено аналіз змісту поняття “цивілізація” та його зв'язок з категорією “місто” в рамках цивілізаційного історичного підходу. Надано сучасну термінологічну інтерпретацію поняттю “цивілізаційна ідентичність міського ландшафту” у сфері архітектури та містобудування. Простежено специфіку явища мультикультуралізму в історичних містах, встановлені закономірності їх культурно-історичних циклостадійних змін. Проведено історико-генетичний аналіз міського ландшафту історичних міст та виявлено ознаки його цивілізаційної ідентичності. Сформульовано наукові принципи ідентифікації стану та трансформації мультикультурного міського середовища міст-метрополій (на прикладі міста Алжир) з використанням мовних знакових сигналізаторів його актуального стану: символічного домінування цивілізаційного стилю, збереження та відтворення цивілізаційної ідентичності, наслідування та успадкування елементів культурної спадщини, збереження динамічної цілісності. На основі виявлених принципів та проведеної діагностики сучасного стану міста Алжир, запропоновано архітектурно-містобудівні прийоми трансформації мультикультурного міського середовища.^UThe thesis defined Mediterranean Region countries contemporary trends and problems of multicultural urban environment development, domestic and international experience was was analyzed. The meaning of the concept 'civilization' and its connection with the 'city' category in terms of civilization historical approach were analyzed. The contemporary terminological interpretation of the concept 'civilizational identity of urban landscape' in the area of architecture and urban planning was given. The manifestations features of multiculturalism phenomenon in historical places were investigated, regularities of their cultural and historical cyclical-staged changes were determined. Historical and genetic analyze of urban landscape of historical cities was conducted and features of its civilizational identity were discovered. Comparative factographic characteristic of natural, social and artificial urban environment components state peculiarities from three aforementioned core historical perspectives (conditional period of commencement of Western European civilization penetration, conditional period of completion, penetration of the contemporary multicultural state of the city) on the case of Algiers, Tunis, Rabat cities is made.Scientific principles of identification of condition and transformation of multicultural urban environment of metropole-cities (the case of Algiers city) were defined with using such linguistic sign indicators of its actual state as symbolic predominance of civilizational style, maintenance and reproduction of civilizational identity, derivation and inheriting of cultural inheritance elements, maintenance of dynamic integrity. On the basis of discovered principles and conducted diagnostics of modern city Algiers the architectural and urban planning techniques of multicultural urban environment transformation were suggested.Logic and semantic formula of civilizational identity for urban landscape and multicultural urban environment as its constituent was introduced. This formula defines and regulates cultural and historical identity of characteristics of material and spiritual basis for civilization (and its metropoles) to the sense and meanings of attributes of its ideal cultural form, which are cycle-stagely treated form on the basis of manifold intellectual (symbolic) interpretations immanent to each historical era.Architectural and urban planning techniques of consolidation for multicultural urban environment integral fragments with the use and theoretical assessment of Algiers metropol-city experience were suggested. These techniques are treated as regulative transformational supplementary planning bunchers-striners (focus mono- and multifunctional centers, distributional junctions, frontal ramified networks, linear clamps - public spaces) which have to be realized in the places of location of painful points (butting zones of cycle-stage and phase transitions), rapture of texture and fracture of frameworks (deficiency of infrastructure landscape networks) of multicultural urban environment.Requirements to instrumental content of methodic means (structural, genetic, organizational, compositional) of multicultural urban environment transformation are outlined. They are aimed at cycle-staged morphologic transformation and poli-processing parametrization of multicultural urban environment components; traditionally innovative consensus for defining and application of diapason of planning decisions examples, means and techniques of reproduction and coordinated transformation of metropoles multicultural urban environment constituents; infrastructure multicultural support of contact effects of peripheral and network interactions of metropoles historical and genetic zones (excerpts formation).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського