Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (15)Наукова електронна бібліотека (182)Реферативна база даних (256)Книжкові видання та компакт-диски (103)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ОСМАНСЬК$<.>+<.>K=ІМПЕРІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 35
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сергійчук Б. В. 
Українсько-турецькі відносини в першій чверті XX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Б. В. Сергійчук ; Дип. акад. України при М-ві закордон. справ України. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Вперше в українській історіографії всебічно досліджено процес здійснення зовнішньополітичного курсу незалежної України в Чорноморському регіоні в першій чверті ХХ ст. на основі аналізу українсько-турецьких відносин. Введено до наукового обігу архівні документи та матеріали, в тому числі й іноземні, що поглиблюють інформацію про розвиток українсько-турецьких відносин. Висвітлено діяльність константинопольської філії Союзу Визволення України в роки Першої світової війни, зусиллями якої відновлено контакти між українським і турецьким народами. Розглянуто діяльність Посольства України в Стамбулі в різних аспектах, викликаних тогочасними реаліями, становище українських біженців, які опинилися в таборах військовополонених на теренах колишньої Османської імперії, та ту допомогу, яка надавалася їм українськими дипломатами. Визначено роль, яку відігравала Українська Дипломатична місія в Туреччині щодо визнання автокефалії Української Православної Церкви. Переглянуто характер відносин між УСРР і керівництвом національно-визвольного руху Туреччини у 1921 - 1922 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-64(5ТУЕ) + Т3(5ТУЕ)61-6
Шифр НБУВ: РА382130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Чухліб Т.В. 
Український гетьманат у протистоянні держав Європи з Османською імперією (1667 - 1699 рр.): міжнародне становище, зовнішня політика, зміна сюзеренів: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / Т.В. Чухліб ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2008. — 32 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження місця та ролі Українського гетьманату у протистоянні країн Центрально-Східної, Східної та Південно-Східної Європи з Османською імперією у другій половині XVII ст. У контексті міжнародних відносин здіснено системний і порівняльний аналіз зовнішньої політики українських урядів лівобережної та правобережної частин Української держави. Доведено, що, не зважаючи на конфлікт між Османською імперією (включно з Кримським ханством) й Австрійською імперією, Венеціанською республікою, Річчю Посполитою (за підтримки Ватикану) та Московською державою, українські правителі були вимушені лавірувати між польським королем, російським царем, турецьким султаном і кримським ханом, переходити з одного боку на інший, відмовлятися від протекції одного володаря-сюзерена на користь іншого. В окремі періоди гетьмани визнавали залежність від кількох сусідніх монархів одночасно, що дозволило зробити висновок про проведення ними полівасалітетної зовнішньої політики. Водночас, розділення України між Варшавою, Москвою, Стамбулом і Бахчисараєм означало започаткування процесу поступової втрати Українським гетьманатом політико-правової суб'єктності у міжнародних відносинах кінця 1660 - 1690-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461-6 +
Шифр НБУВ: РА355749

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Заруба В.М. 
Українське козацьке військо в російсько-турецьких війнах останньої чверті XVII століття: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.М. Заруба ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 2004. — 36 с. — укp.

На базі широкого кола джерел досліджено героїчну боротьбу народу України проти експансії Османської імперії та Кримського ханату в 1670-х - 1690-х рр. Розкрито історіографію проблеми, вивчено склад, комплементацію, озброєння та військове мистецтво тогочасних збройних сил українського народу. Детально розглянуто бойові дії першої російсько-турецької війни 1676 - 1681 рр. - Чигиринські походи, боротьба за Правобережжя, дії козацьких польових підрозділів, умови підписання Бахчисарайської угоди. Установлено провідну роль козацької армії у другій російсько-турецькій війні 1686 - 1700 рр. - в Кримських, Дніпровських та Азовських походах, у воєнних акціях у степах. Запропоновано суттєві доповнення до історії реєстрового та охотницького військ, а також біографії І.Самойловича, І.Мазепи, І.Новицького, компанійських та сердюцьких полковників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1 + Т3(2)461.685.2 +
Шифр НБУВ: РА330432

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Черкас Б.В. 
Україна в політичних відносинах Великого князівства Литовського з Кримським ханством (1502 - 1540): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.В. Черкас ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2003. — 22 с. — укp.

На базі нових джерел розглянуто боротьбу українського населення проти агресії Кримського ханства та Османської імперії, з'ясовано роль кожного з суспільних станів у цьому процесі. Простежено, як зміни кримської політики впливали на еволюцію та кількісний склад українського козацтва і водночас показано зростання впливу козацтва на політику Великого князівства Литовського. З'ясовано специфіку окремих українських земель, зокрема, Київщини, Волині та Поділля, в стратегічних планах литовсько-руського уряду, що зумовлювалося особливостями їх географічного розташування та демографічною ситуацією на цих територіях. Наведено загальну характеристику військових контингентів, які стояли на українському кордоні, оцінено їх роль в справі захисту населення від зовнішніх нападів. Розглянуто організацію спільних дій українських військових станів Великого князівства Литовського та Королівства Польського. Значну увагу приділено дипломатичним проблемам, що виникали у відносинах між Литовсько-Руською та Кримською державами, досліджено роль України у розв'язанні цих проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)44-6 +
Шифр НБУВ: РА325218

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Паламарчук С.В. 
Територіальні структури Дунай-Дністровського межиріччя (кінець XIV - середина XVII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.В. Паламарчук ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено історію формування територіальних структур у межиріччі Дунаю та Дністра у кінці XIV - середині XVII ст. як феномену виникнення історичної області - Бессарабії. Проаналізовано особливості її територіального, економічного, етнічного та культурного розвитку. З'ясовано, що процес формування територіальних структур відбувався за двома етапами: молдавським і османським. Відзначено, що виявлені структури розвивалися як окремі землі. Висвітлено початкову історію міст Аккермана (Білгорода), Кілії Нової, Ізмаїлу, невеликих фортець Татар-Бунара, Яник-Хісара та інших населених пунктів. Розглянуто проблему опанування степу тюркськими етносами. Визначено, що на другому етапі сформувались Аккерманська, Кілійська, Ізмаїльська й Буджацька татарські землі, які склали історичну область Бессарабію. Показано, що її специфіка була зумовлена особливостями історико-культурного розвитку на межі християнського і мусульманського світів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)4 +
Шифр НБУВ: РА339802

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Веселовський А.І. 
Східне Середземномор'я в системі регіональних пріоритетів України: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / А.І. Веселовський ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнарод. відносин. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Досліджено проблематику Східного Середземномор'я з погляду національних інтересів України. Проаналізовано іноземні джерела щодо субрегіону у складі Лівії, АРЄ, Ізраїлю, Йорданії, Лівану, Сирії та Палестинської Автономії, яких співставлено з науковим доробком вітчизняної політології та сходознавства. Виявлено глибинну однорідність політичних культур сучасних держав субрегіону, які формувались у ході існування спільних східносередземноморських цивілізаційних просторів (фараонічний, античний, еллінізм) та імперій (Римської, Візантійської, Османської), що значною мірою є причиною повільної еволюції та протиріч зі світ-системою. Показано існування глибокої зацікавленості української держави, суспільства та ділових кіл у поглиблені існуючих політичних, торговельних, технологічних і гуманітарних зв'язків із субрегіоном, потреби надавати сприяння в розв'язанні безпекової проблематики. Зазначено стосовно наявності необхідних передумов для успішних дій у цих сферах, зокрема в енергетичній, починаючи з глибокої історичної пов'язаності України зі Східним Середземномор'ям, а у політичному плані - послідовної та виваженої зовнішньої політики рівнонаближеності України щодо основних протагоністів ізраїльсько-арабського конфлікту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф061 + Ф031.1 + Ф015.24 +
Шифр НБУВ: РА327400

Рубрики:

      
7.

Шевчук А. В. 
Судова влада та суспільство Правобережної України наприкінці ХVІІІ – першій третині ХІХ ст. / А. В. Шевчук. — Б.м., 2023 — укp.

У роботі комплексно досліджено роль та місце судової влади в житті правобережної спільноти України, яка сформувала в складі Речі Посполитої цілісну судову мережу. У роботі представлено судження, що місцева людність, спираючись на Литовський статут і сеймові конституції, з’ясовувала спірні питання власності, залагоджувала соціальні конфлікти та встановлювала порядок співжиття в краї, примирившись із російським пануванням.У дисертації системно висвітлено здобутки зарубіжної та вітчизняної історіографії з теми дослідження, виявлено й уведено до наукового обігу значний масив неопублікованих джерел із семи архівних установ України.Визначено, що, захопивши правобережні території, Російська імперія отримала європейську станову судову систему з судами для шляхетства. Проте Катерина ІІ заради підтримки інших суспільних прошарків створила суди для всіх категорій вільного населення згідно з «Учреждениями для управления губерний Всероссийской империи» 1775 р. Павло І заради надійнішого порозуміння верховної влади й місцевої еліти відновив окремі елементи річпосполитської судової процедури, що значно полегшувало поглинення краю й давало змогу шляхті відчувати свою значимість. Для містян було сконструйовану окрему вертикаль судової влади із залученням єврейського населення. Для контролю за судовою системою було створено губернські головні суди, Волинський надвірний суд, а також інститут фіскалів. Досліджено, що в процесі формування кадрового складу повітових судових установ верховна влада й місцеві адміністратори дали змогу шляхетській корпорації «зберегти обличчя» перед нижчими станами. Кадровий склад посадовців формувався з маєтної локальної шляхти. Під час формування кадрового складу магістратів і ратуш заможним містянам дали змогу самостійно обирати склад судових установ. Для контролю за діяльністю судових структур верховна влада задіювала не лише принцип бюрократичної ієрархії, але й вибудувала ще одну структуру з призначуваних до судів секретарів і канцелярських службовців, як правило, вихідців із безземельної шляхти. Окреме місце в тогочасній судовій владі відводилося інституції адвокатури, що дозволяло зробити більш кваліфікованою позицію позивача або відповідача.Зауважено, що ефективний і справедливий розгляд судами майнових справ був чи не найголовнішим запитом із боку всіх соціальних станів. При цьому для судових органів не відігравали вирішального значення соціальний і матеріальний стан сторін, їхнє віросповідання чи стать. Основним для них було правильне оформлення документів, а для суспільства – можливість з’ясування фінансових питань і збереження та охорона прав власності. Урегулювання поземельних відносин потребувало від верховної влади обережності, тому держава не втручалася в партикулярні справи землевласників. Основну роль у регулюванні кримінально-правових відносин відведено кримінальному департаменту й цивільному губернаторові. Верховна влада згодна була йти на поступки елітам у судовій сфері, але зберегла за собою розгляд кримінальними департаментами проступків і зловживань чиновників, посадовців.Констатовано, що завдяки поступливості й поступовості влади в судовій сфері, що проявлялося в інтегруванні окремих норм судової культури місцевої еліти до російської державної системи, вдалося забезпечити лояльність нобілітету. Якщо річпосполитська судова мережа захищала передусім інтереси шляхти, то сконструйована центром судова влада, при збереженні окремих елементів попереднього судочинства, стала диференційованою, надаючи судову підтримку як привілейованому, так і непривілейованому населенню.^UThis dissertation provides a comprehensive account of the function and place of the judiciary in the life of the Right-Bank community in Ukraine, which formed an integral judicial network within the Polish-Lithuanian Commonwealth. The research demonstrates that the local population adopted the Lithuanian Statute and the Sejm constitutions to clarify controversial property issues, resolve social conflicts, and establish the order of coexistence in the region, having reconciled with Russian control.The dissertation presents a systematic overview of domestic and international historiography on the research topic, identifies and introduces into scientific circulation a significant array of unpublished sources from seven Ukrainian archive institutions. It has been shown that by seizing the Right-Bank territories, the Russian Empire acquired a European class court system with a developed specialization of courts for the nobility. However, in need of support from other social strata, courts for all classes of the free population were established under the "Institutions for the Administration of the Provinces of the All-Russian Empire" (1775). Paul I’s accession to power promoted more reliable understanding between the supreme power and the local elite by restoring some elements of the Polish-Lithuanian Commonwealth judicial procedure (county and podkomorsky courts, the Polish language, the Third Lithuanian Statute, and the Sejm constitutions), that greatly facilitated the integration of the region. Russia’s flexible policy allowed the nobility to feel their importance. The main demand of the local nobility was the settlement of land relations inside the Right-Bank community. Therefore, Paul I restored podkomorsky courts to set up the borders of estates. The supreme power normally avoided interfering with the private owner's demarcation procedure, but showed firmness if the process involved the state with its estates or the Russian aristocracy. As part of the ongoing loyalty-strengthening strategy, Alexander I established a border court system at the request of the nobility of the Podolsk province. A separate vertical of judicial power was created for the townspeople involving the Jewish population, which guaranteed the loyalty of merchants and burghers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Пелешко А.В. 
Становлення незалежної грецької держави: 1797 - 1844 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.В. Пелешко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Висвітлено період формування грецької держави, а саме - від утворення Республіки Семи З'єднаних островів до встановлення конституційної монархії 1797 - 1844 рр. З'ясовано передумови, особливості та напрями активізації національно-визвольного руху греків проти османського панування. Визначено, що створення Республіки Семи З'єднаних островів - першого незалежного утворення на території грецьких земель - стало важливим чинником, який стимулював визвольний рух у Греції. Розкрито характерні особливості створення та діяльності перших загальнонаціональних органів влади у революційній, а потім незалежній Греції. Розглянуто процеси державотворення: скликання Перших Національних Зборів, прийняття конституції та "Декларацію незалежності". Доведено, що використання "національних земель" як гарантії під позики європейських держав спричинило підпаданння Греції до економічної та політичної залежності від них. Доведено, що утворення грецької держави стало результатом складних процесів, що розгортались на Балканському півострові та у Східноєвропейському регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ГРЕ)42-45 + Т3(4ГРЕ)51-5 +
Шифр НБУВ: РА341310

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Лисов О.О. 
Сербія в системі міжнародних відносин в Європі (кінець XVIII - 70-ті роки XIX століття): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.О. Лисов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

На основі великої джерельної бази проаналізовано історію виникнення сербського питання наприкінці XVIII ст., його подальший розвиток у зв'язку з кризою в Османській імперії та виходом на міжнародну арену, допомогу Росії сербському національно-визвольному руху, ставлення великих держав до ситуації у Сербії та їх боротьбу за вплив на Балканах і в Туреччині. Охарактеризовано процес установлення дипломатичних відносин великих держав з автономним Сербським князівством у 1830-і рр. Вивчено проблеми, пов'язані з протиріччями між великими державами у питаннях впливу на політику Белграду. Досліджено зовнішню політику Сербського князівства, після його входження в систему європейських міжнародних відносин, у сфері об'єднання етнічних сербських земель, стосунки з балканськими народами і Туреччиною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Юго4Сер)42-6
Шифр НБУВ: РА316460 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Корнієнко В.В. 
Розвиток воєнного мистецтва українського козацького війська у війнах першої чверті XVII століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.В. Корнієнко ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2000. — 20 с. — укp.

Встановлено, що у першій чверті XVII ст. в Україні, землі якої у той час перебували під владою Польщі, була створена дисциплінована, добре організована і підготовлена українська козацька армія під керівництвом відомого гетьмана П.Сагайдачного та склалася власна козацька школа воєнного мистецтва, у межах якої відбулися докорінні зміни у стратегії й тактиці, військовому навчанні та вихованні. Визначено основні фактори, які безпосередньо вплинули на даний процес. Виявлено тенденції й закономірності розвитку Війська Запорізького та його воєнного мистецтва у зазначений період. Сформульовано характерні риси козацької стратегії й тактики, а також проаналізовано основні відмінності даного мистецтва запорожців від воєнного мистецтва тогочасних армій Західної Європи та Османської імперії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)46-294
Шифр НБУВ: РА310666 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Ліщук Д. С. 
Розвідувальне забезпечення військової діяльності Війська Запорозького у кінці XVI - першій чверті XVII ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / Д. С. Ліщук ; Нац. ун-т оборони України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено побудову, форми та методи діяльності розвідувального компонента Війська Запорозького у кінці XVI - першій чверті XVII ст. Висвітлено основні геополітичні, військово-політичні, соціальні фактори, які визначають завдання розвідувальної роботи. Показано місце розвідки в участі козацтва у боротьбі українського народу проти Корони Польської та захисті українських земель та Європи від Османської імперії, обстоюванні національно-релігійних прав українського народу. Розкрито місце розвідки у військовому мистецтві козацтва, форми та методи розвідувальної, застережної роботи під час ведення війни на суходільних і морських театрах воєнних дій, застосування дипломатичних каналів для збору інформації. Досліджено конкретні приклади застосування розвідки під час охорони кордонів України від татар, морських походів запорожців, у масштабних військових кампаніях проти Московської держави (1618 р.) та під Хотином (1621 p.). Подано науково обгрунтовані рекомендації з залучення розвідувально-бойового досвіду козацтва у підготовці особового склату розвідувальних органів і підрозділів Збройних сил України, інших військових формувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1
Шифр НБУВ: РА377220 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Русаков К.А. 
Проблема Чорноморських проток у зовнішній політиці Великобританії, 1892 - 1920 рр.: Автореф. дис. канд. іст. наук: 07.00.02 / К.А. Русаков ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості процесу формування та здійснення політики Великобританії по відношенню до Босфору та Дарданелл у 1892 - 1920 рр. Визначено місце проблеми чорноморських проток у системі британського імперського мислення. Простежено еволюцію поглядів керівників імперської політики стосовно Османської імперії та проток. Проаналізовано боротьбу в британських правлячих колах з питань зовнішньополітичної орієнтації. Зроблено спробу відмовитись від традиційної оцінки близькосхідної політики Уайтхоллу як такої, що була незмінною; чорноморську політику Уайтхоллу розглянуто в контексті міжнародних відносин того часу. Показано еволюцію поглядів британського уряду Р. Солсбері відносно проблеми чорноморських проток. Висвітлено взаємозв'язок політики британського уряду стосовно Босфору та Дарданелл з економічними, політичними і стратегічними інтересами Великобританії. Доведено вплив окремих державних та політичних діячів Великобританії (Р.Солсбері, Е.Грея, Дж.Керзона, Г.Асквіта, У.Черчилля, Д.Ллойд Джорджа та інших) на формування політики британських правлячих кіл на Близькому та Середньому Сході в досліджуваний період. Зроблено висновок, що зміна традиційної політики Лондона та укладення союзу з головним супротивником у питанні щодо проток - Росією - не означали відмови від захисту власних інтересів у регіоні. Нескінченні переговори повинні були сприяти блокуванню вирішення проблеми до більш вдалого моменту, коли Великобританія змогла б вирішити її на власну користь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕЛ)54-6 + Т3(4ВЕЛ)61-6 +
Шифр НБУВ: РА328030

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Щербина О. М. 
Правове регулювання використання природних ресурсів (історико-правовий аналіз): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / О. М. Щербина ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Проаналізовано закони світу, які регламентують діяльність у сфері гірничого видобування, що свідчить про можливість їх побудови у дві групи: система, відповідно до якої держава або приватний власник землі має право надавати у користування гірничу власність фізичним та юридичним особам на свій розсуд (концесійна система) та система, згідно з якою право на проведення гірничих робіт на землі належить першовідкривачу (система копалень). Визначено основи законодавства Римської імперії, Англії, Франції, Бельгії, Німеччини, Австрії, Іспанії, Австралії, США, Африканських країн (таких колишніх Англійських колоній, як Трансвааль, Родезія), законодавства Стародавнього Єгипту, Судану, Туреччини (Османської імперії) й України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)16
Шифр НБУВ: РА379529 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Стецюк А.В. 
Політичні аспекти національно-визвольної боротьби слов'янських народів Османської імперії 50 - 70 рр. XIX ст. у тогочасній російській періодиці: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / А.В. Стецюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження висвітлення політичних аспектів національно-визвольної боротьби слов'янських народів Османської імперії 1850 - 1870 рр. тогочасною періодикою Російської імперії, яка була виразником та формувальником громадської думки, чинником зовнішньої політики Російської імперії. Систематизовано основні теоретико-методологічні підходи до національно-визвольної боротьби, громадської думки та періодики. Проаналізовано формування та масштаби інтересу до слов'янської проблематики в Російській імперії, оцінки "слов'янського питання" та "слов'янської ідеї" у програмах російських газет і журналів. Охарактеризовано відображення й оцінку національно-визвольної боротьби слов'ян, ставлення до "слов'янської ідеї" проурядових консервативно-релігійних, ліберальних, слов'янофільських і панславістських, революційно-демократичних видань, ідейної боротьби між ними. Визначено вплив матеріалів періодики на російське суспільство та зовнішню політику Російської імперії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(476)5 + Ф055.256(49=СЛ) + Ф4(2РОС)5 +
Шифр НБУВ: РА341894

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Міщенко О.П. 
Політико-правова система Туреччини в період 1918 - 1945 років: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.П. Міщенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 23 с. — укp.

Вивчено розвиток політико-правової системи Туреччини в різні історичні періоди її існування. Розкрито специфіку процесу побудови нової держави - Турецької республіки, заснованої на зміну Османській імперії. На підставі дослідження маловідомих матеріалів з архівів Туреччини висвітлено період зародження національно-визвольного руху в Анатолії, науково обгрунтовано визначальну роль конгресів місцевих організацій захисту прав населення у становленні політико-правової системи сучасної держави. З'ясовано еволюційний характер конституційного розвитку республіканської Туреччини, проаналізовано процес підготовки та формування системи законодавства турецької держави. Охарактеризовано внутрішньополітичну боротьбу в країні, процес знищення політичної опозиції, запровадження однопартійного режиму правлячої Народно-республіканської партії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(5Тур)6 + Т3(5Тур)6-5
Шифр НБУВ: РА318848 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Усеїнов Т.Б. 
Поетична спадщина Газаї: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.Б. Усеїнов ; Ін-т сходознавства ім. А.Кримського НАН України. — Сімф., 2000. — 18 с. — укp.

На підставі аналізу збірки ліричних газелей (диванче), окремих віршів і поем окреслено індивідуальний стиль, тематичний спектр (мотиви любові, вина і вільнодумства, героїчні, критичні, дидактичні), а також поетику (архітектоніку газелей, риму, розмір, проблему формування образної системи) творів Газаї. Значну увагу приділено проблемі традицій та новаторства у поетичній спадщині Газаї, що розвивалася під впливом класичної східної поезії. Виявлено літературні паралелі між Газаї та поетами-попередниками - Навої, Фізулі і Мухіббі. Визначено вплив творчості Газаї на наступні покоління поетів Криму і Туреччини (Усеїн Кефевій, Хусеїн Бедрі Паша, Козаноглу Дженаб Мухіддін та ін.). Розкрито сутність та особливості літературної спадщини назира, визначено загальні та відрізнювальні характеристики між двома різновидами "відповідей" (назира і таклід). Висвітлено літературно-культурний процес у Кримському ханстві другої половини XVI ст., охарактеризовано класичний період у кримськотатарській літературі як продовження арабського Ренесансу (VIII - XII ст.) та іранського Ренесансу (X - XV ст.), досліджено вплив їх літературних традицій на класичний період. Суттєвих змін зазнала мова межі XVI - XVII ст. Кіпчацький діалект, який раніше переважав у кримськотатарській літературі, поступово відступив і замінився огузькою (османською) мовою, що значно зміцнила свої позиції. Дане явище пояснено значним зближенням культурних контактів між Османською імперією і Кримським ханством, це підтверджують і кримсько-султанські укази (ярлики) часів Гази Герай хана II.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР-6КРМ)-4 Газаї 535
Шифр НБУВ: РА308843 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Полянський В. І. 
Основи забезпечення якості та зниження трудомісткості механічної обробки складнопрофільної формуючої оснастки для харчової промисловості. / В. І. Полянський. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: технологічні процеси механічної обробки складнопрофільної формуючої оснастки для харчової промисловості. Мета дослідження: теоретичне визначення й обґрунтування умов суттєвого підвищення якості, точності, продуктивності й зниження трудомісткості механічної обробки шляхом зниження її теплової й силової напруженостей та на цій основі розроблення ефективних технологічних процесів обробки складнопрофільної формуючої оснастки для харчової промисловості із застосуванням сучасних високообертових металорізальних верстатів із ЧПУ типу "обробний центр" та прогресивних різальних лезових твердосплавних і керамічних інструментів зі зносостійкими покриттями. Методи дослідження та апаратура: теоретичні дослідження проводилися із використанням методів, що базуються на фундаментальних положеннях технології машинобудування, теорії різання матеріалів, опору матеріалів, теплофізики, математичного аналізу та математичного моделювання. При проведенні експериментальних досліджень використовували апарат математичної статистики, застосовували переносний прилад для вимірювання шорсткості поверхні Hommel TESTER W5, нутроміри, цифрові штангенциркулі із ціною ділення 0,01 мм, портативний тестер твердості NOVOTEST. Теоретичні та практичні результати: розроблено узагальнені математичні моделі визначення параметрів теплового процесу та силової напруженості при механічній обробці та обґрунтовано умови їх зниження шляхом застосування технологій високошвидкісного різання – точіння, розточування та фрезування на сучасних високообертових металорізальних верстатах із ЧПУ типу ''обробний центр'' різальними твердосплавними і керамічними інструментами зі зносостійкими покриттями. На цій основі створено методологію розроблення та впровадження ефективних технологічних процесів лезової обробки складнопрофільної формуючої оснастки для харчової промисловості, що дозволило до 10 разів знизити трудомісткість обробки та до 200 разів розширити номенклатуру її виготовлення із забезпеченням високої якості та конкурентоспроможності в умовах дрібносерійного та штучного виробництва. Наукова новизна: проведено узагальнення теоретичних рішень щодо визначення параметрів теплового процесу при механічній обробці за умов досягнення глибиною проникнення тепла в поверхневий шар оброблюваної деталі кінцевого значення та з урахуванням аналітично встановленого розподілу тепла, яке виникає при різанні та надходить в поверхневий шар оброблюваної деталі, стружку й охолоджувальну рідину, що дозволяє науково обґрунтовано підходити до встановлення та вибору раціональних структур і параметрів технологічних процесів механічної обробки складнопрофільної формуючої оснастки для харчової промисловості. Запропоновано новий універсальний технологічний параметр механічної обробки – максимальну температуру різання, яка досягається за умови переходу в стружки всього тепла, що виділяється при різанні, та згідно якої основною умовою зниження температури різання є зниження енергоємності механічної обробки шляхом застосування сучасних технологій лезової обробки. Розроблено уточнюючі математичні моделі визначення параметрів силової напруженості при лезовій обробці та пружних переміщень, які виникають в технологічній системі, та обґрунтовано технологічні можливості підвищення якості, точності, продуктивності та зниження трудомісткості механічної обробки складнопрофільної формуючої оснастки для харчової промисловості шляхом застосування технологій високошвидкісного різання. Ступінь упровадження: розроблені технологічні процеси механічної обробки складнопрофільної формуючої оснастки для харчової промисловості впроваджено в основне виробництво ТОВ ''Імперія металів'', а також у навчальний процес кафедри "Технологія машинобудування та металорізальні верстати" НТУ " ХПІ " та Економіко-технологічного інституту імені Роберта Ельворті (м. Кропивницький). Сфера використання: підприємства харчової промисловості.^UThe object of research: the technological processes of machining of complex molding equipment for the food industry. The aim of the study: the theoretical definition and justification of the conditions for a significant increase in quality, accuracy, productivity and reduce the complexity of machining by reducing its thermal and power stresses. On this basis, the development of effective technological processes for machining complex molding equipment for the food industry using modern high-speed CNC machine tools such as "machining center" and advanced cutting blade carbide and ceramic tools with wear-resistant coatings.Research methods and equipment: theoretical research was conducted using methods based on the fundamental principles of mechanical engineering technology, the theory of material cutting, material resistance, thermo physics, mathematical analysis and mathematical modeling. During the experimental researches a mathematical statistics apparatus, a portable device for measuring surface roughness Hommel TESTER W5, gauges (calipers), digital calipers with the price of 0.01 mm, portable hardness tester NOVOTEST were used. Theoretical and practical results: the generalized mathematical models have been developed for determining the parameters of thermal process and power stress during machining, the conditions for their reduction are substantiated by using high-speed cutting technologies - turning, boring and milling on modern high-speed metal-cutting machines with CNC machine tools such as "machining center" and advanced cutting blade carbide and ceramic tools with wear-resistant coatings.On this basis, a methodology for developing and implementing effective technological processes of blade processing of complex molding equipment for the food industry, which allowed to reduce the complexity of processing up to 10 times and to expand the range of its manufacture with high quality and competitiveness in terms of small and artificial production up to 200 times. Scientific novelty: the generalization of theoretical decisions for determining the parameters of thermal process during machining is carried out, under conditions of achievement of the final value of the depth of heat penetration into the surface layer of the work piece and taking into account the analytically established distribution of heat which arises during cutting and arrives into surface layer of the work piece, chips and coolant supply, which allows a scientifically sound approach to the establishment and selection of rational structures and parameters of technological processes of machining of complex molding equipment for the food industry. A new universal technological parameter of machining is proposed - the maximum cutting temperature, which is achieved by the transition to chips of all heat released during cutting, and according to which the main condition for reducing the cutting temperature is to reduce energy consumption of machining using modern blade technologies. The mathematical models for determining the parameters of force tension during blade processing and elastic displacements that occur in the technological system are developed. The technological possibilities of improving the quality, accuracy, productivity and complexity of machining of complex molding equipment for the food industry by using high-speed cutting technologies are substantiated.The degree of introduction: the technological processes of machining of complex molding equipment for the food industry are developed, and introduced into the main production of Empire of Metals Ltd., as well as in the educational process of the department " Mechanical Engineering Technology and Metal-Cutting Machines" NTU "Kharkiv Polytechnic Institute" and Economic and Technological Institute named after Robert Elworthy (Kropyvnytskyi city).The field of use: food industry enterprises.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Крот В.А. 
Османська експансія в Південно-Східній Європі та зовнішня політика Польщі в останній чверті ХV - на початку ХVІ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.А. Крот ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено процес становлення та еволюцію зовнішньої політики Польського королівства щодо південно-східних територій в останній чверті XV - на початку XVI ст. З'ясовано причини та суть змін, що обумовили втрату впливу держави у Причорномор'ї, а згодом і у всій Південно-Східній Європі. Розглянуто перебіг та результати відносин Польщі з Османською імперією, Кримським ханством, Угорщиною, Дунайськими князівствами у контексті османського наступу у Причорноморському регіоні. Висвітлено форми та методи реалізації зовнішньої політики Польського королівства у Південно-Східній Європі. Визначено передумови переходу Польщі до вирішення чорноморської проблеми військовим шляхом та її поразку. Проаналізовано процес дипломатичного врегулювання польсько-османських відносин на початку XVI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(5ТУР)42-68 + Т3(4ПОЛ)42-6 +
Шифр НБУВ: РА333814

Географічні рубрики:

      
19.

Янов Д. М. 
Обіг монет Османської імперії у Карпато-Дністровському регіоні (1381-1691 рр.) / Д. М. Янов. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження становлять монети Османської імперії, карбовані з 1381 до 1691 р. Мета дослідження полягає у розгляді обігу османських монет, карбованих з 1381 по 1691 рр., в контексті історичного розвитку Карпато-Дністровського регіону в зазначений час. Методи: історико-генетичний, історико-порівняльний та історико-типологічний, аналізу і синтезу, типологічного аналізу, топографування, статистичний, дедукції та індукції.У дисертації розглядається обіг османських монет, карбованих з 1381 по 1691 рр., в контексті історичного розвитку Карпато-Дністровського регіону в зазначений час. Становище османських монет у цьому регіоні визначалося такими факторами, як обсяг їхнього карбування, ступінь розвитку товарно-грошових відносин, становище локальних та інших іноземних монет тощо. З'ясовуються спільні та відмінні риси в обігу османських монет у Молдавському князівстві та на території, яка була підпорядкована османській адміністрації. Також аналізується роль османських монет на різних рівнях грошового обігу – від дрібних повсякденних розрахунків до міжнародних торговельних операцій. Увага надається особливостям обігу мідних османських монет (мангирів), які раніше були найменш досліджені. Крім того, розглядається розвиток османської монетної системи від її зародження у першій половині XIV ст. до реформ Сулеймана ІІ наприкінці XVII ст., зокрема пропонується датування для деяких типів.^UThe object of research is the coins of the Ottoman Empire issued from 1381 till 1691. The aim of research is examination of circulation of the Ottoman coins, issued from 1381 till 1691, within the context of historical development of the Carpathian-Dniester area during this period. The methods: historical-genetical, historical-comparative and historical-typological, analysis and synthesis, typological analysis, topographical, statistical, deduction and induction.The dissertation deals with circulation of the Ottoman coins, issued from 1381 till 1691, in the context of historical development of the Carpathian-Dniester area during this period. Position of the Ottoman coins in this region was determined by such factors as volume of their mintage, degree of the commodity-money relations development, position of local and other foreign currency etc. Common and distinctive features of circulation of the Ottoman coins in the Principality of Moldavia and in the territory under control of the Ottoman administration are identified. Also, the role of the Ottoman coins at different levels of the monetary circulation is analyzed – from small daily transactions to international commercial transactions. Attention is paid to previously poorly researched features of circulation of the copper Ottoman coins (mangirs). In addition, development of the Ottoman monetary system from its origin in the first half of the 14th century till Suleyman II's reforms in late 17th century is examined, particularly the dating of some types is suggested.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Резга К. .. 
Національна ідентичність і зовнішні впливи в архітектурі мечетей Алжиру (ХІ ст. – 1830 рр.) / К. .. Резга. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації виявлено і аргументовано, як під впливом зовнішніх чинників, давньої спадщини Римської імперії, місцевих природно-кліматичних умов і архітектурно-будівельних традицій сформувались ознаки національної ідентичності ісламської архітектурної школи Алжиру, визначено прояви національної ідентичності і запозичених традицій в архітектурі мечетей, розроблено рекомендації для проектування нових мечетей в національних формах.Уперше визначено архітектурну періодизацію мечетей Алжиру з характеристикою кожного періоду (1 період – поєднання арабських, берберських, перських впливів, поширення колонного типу мечеті, 2 період – вплив андалузької архітектури, поява більшого декорування, 3 період – перевага функціональності в побудові мечетей, остаточне формування мечеті магрибського типу, 4 період відіграв не таку важливу роль в періодизації мечетей Алжиру, однак саме цей період позначився активним будівництвом медресе, 5 період – вплив іспано-португальських будівельних традицій, декорування, 6 період – період еклектизму і змішування традицій під час османського панування).На основі методології системно-структурного аналізу визначено принципи розташування мечетей в міському середовищі, планувальні схеми, пропорційну побудову, проаналізовано і систематизовано основні елементи, досліджено конструктивні схеми та декор.За методом системно-структурного аналізу сформульовано визначальні ознаки національної самобутності (колонний тип безкупольної мечеті з призматичним кількаярусним мінаретом або з звуженим догори мінаретом з гострокутними елементами завершення) і зовнішні впливи (арабські, давньоримські, перські, андалузькі, візантійські, османські) в архітектурі мечетей Алжиру ХІ ст.– 1830 р., визначено регіони з виявленням ознак національної самобутності в архітектурі на кордоні з Марокко і в долині р. Мзаб та регіони з поєднанням мультикультуралізму в архітектурі на узбережжі Середземномор'я та на кордоні з Тунісом.На основі проведеного дослідження сформульовано практичні рекомендації для проектування мечетей в національних формах.^UThe thesis has revealed and has put forward the arguments how, under the influence of external factors, the ancient heritage of the Roman Empire, local natural climatic conditions and architectural and construction traditions, the signs of the national identity of the Algerian Islamic School of Architecture were formed. It has specified the manifestations of national identity and borrowed traditions in the architecture of mosques, and has developed recommendations for designing of new mosques in the national forms.The Islamic Architecture School of Algeria was formed on the background of historical changes, a constant change of ruling dynasties, as well as under the influence of specific climatic conditions and ethnic features.For the first time, the architectural periodization of Algerian mosques with the characteristics of each period was determined (the first period - a combination of Arab, Berber, Persian influences, distribution of a mosques of hypostyle type; the second period - the influence of the Andalusian architecture, the occurrence of large decoration; the third period - the preference for greater functionality in the construction of mosques, the final formation of a Maghreb type mosque; the fourth period did not play a significant role in the periodization of Algerian mosques, but this period was marked by the active construction of madrassahs; the fifth period – the influence of the Spanish and Portuguese architecture and construction traditions, decoration; the sixth period - a period of eclecticism and mixing of traditions under the Ottoman rule).On the basis of the methodology of the system-structural analysis, the principles of location of mosques in the urban environment, planning schemes and proportional construction are determined; the basic elements are analyzed and systematized; the structural layouts and decoration are studied. Mosques are analyzed from the enlarged urban-planning level (location in the urban environment) to the object level (planning, compositional construction) and element-by-element level (component elements of the superstructure of the mosque, structural systems, decorative finishing of facades and interiors). Then, the peculiarities of different hierarchical levels of mosques are compared with the architectural periodization and geography of location, which enables identifying national signs and external influences in the Algerian Islamic architectural school.It has been proved that the national forms of the mosques of Algeria are expressed as follows: in the domeless Maghreb and Kharijites mosques; in the prismatic minaret with several tiers or the tapered upward minaret with acute-angle elements of crowning, taking into account seismic activity; in the use of a hypostyle type mosque with crowning of each nave with a double sloping roof; and in the use of lightweight wooden roof structures.According to the method of system-structural analysis, the thesis has formulated the determining features of national identity and external influences in the architecture of Algerian Mosques since 11th century till 1830; it has been determined the regions with manifestation of signs of national identity in the architecture on the border with Morocco and in the valley of the M'zab river and regions with a combination of multiculturalism in architecture on the Mediterranean coast and on the border with Tunisia.The practical recommendations for the planning of mosques in national forms are formulated - separately for the mosques of the Maghreb type and for the Kharijites mosques. It has been proved that the process of construction of new mosques should be in parallel with the development of the protection of monuments and restoration activities by expanding the list of objects under state protection and are included in the State or World Monuments Registry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського