Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (54)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (25)Реферативна база даних (346)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОСИЛАНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Кам'янець А.Б. 
Відтворення інтертекстуальної іронії в англо-українському художньому перекладі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.16 / А.Б. Кам'янець ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено механізм інтертекстуальної іронії, яка виникає під час зіставлення двох різних за тональністю текстів, що містять спільний елемент, який функціонує як алюзія метатексту на прототекст. Зауважено, щоб зберегти в перекладі інтертекстуальну іронію, треба відтворити в цільовому тексті контраст між тональностями мета- та прототексту. Зазначено, що інтертекстуальна іронія створюється переважно посиланнями на прецедентні тексти культури. Показано, що під час інтерпретації та перекладу тексту з інтертекстуальною іронією доцільно застосовувати семіотичний підхід - тобто орієнтуватися на національно-культурні смисли інтертекстуальних посилань як знаків у контексті відповідної культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-318.37 + Ш5(4УКР)6-318.3 +
Шифр НБУВ: РА367976

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Надточій О.В. 
Діагностування циліндро-поршневої групи дизеля зернозбирального комбайна за віброакустичними параметрами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / О.В. Надточій ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто питання підвищення надійності визначення технічного стану рядного дизельного двигуна шляхом удосконалення методу віброакустичного діагностування циліндро-поршневої групи. Обгрунтовано основні параметри алгоритму діагностування, які забезпечують мінімум помилок. Теоретично й експериментально визначено фазові параметри виникнення віброакустичного посилання від перекладки поршня для рядного дизельного двигуна. Розглянуто питання індивідуального прогнозування залишкового ресурсу за допомогою розробленої комп'ютерної програми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: По72.831-31-1(4УКР)
Шифр НБУВ: РА314216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
3.

Котлярова Т.О. 
Іконоборські ідеї в духовному житті Київської Русі та Московської держави: релігієзнавчий аспект: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Т.О. Котлярова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено явище іконоборства у духовному житті Київської Русі та Московської держави. Розглянуто витоки, особливості розвитку та поширення іконоборських ідей на Русі. Зазначено - до головних причин, що сприяли формуванню іконоборських уявлень, належать впливи тих учень, особливо єретичних, які містили іконоборські ідеї. Розглянуто аспект засилля обрядовір'я та фанатичні зловживання стосовно ікон, зростання власного вільнодумства, а також нерозуміння богословського вчення про ікони. Здійснено релігієзнавчий аналіз іконоборських акцій і встановлено, що дії іконоборців у період Київської Русі синкретизувалися з місцевими віруваннями та носили здебільшого побутовий практичний характер (спалення, порубка, відщіпування, розбивання, перевертання "догори ногами" ікон). Згодом практичне іконоборство набуло більш фанатичних розмірів, мало прояв в антицерковних виступах єретиків Московської держави (XIV - XVI с.). Значну увагу приділено еволюційному характеру явища іконоборства на Русі з моменту християнізації до виникнення перших єритичних рухів стригольників і жидовілих. Установлено, що аргументація іконоборства на Русі щодо критики ними іконошанування є подібною до попередніх і сучасних іконоборських рухів, наприклад: посилання на старозавітну заборону ідолопоклонства; використання суперечливих моментів з тексту Нового Заповіту в іконоборській інтерпретації; ототожнення понять "поклоніння" та "шанування"; заперечення, взаємопов'язані з догматом про дві природи Боголюдини Христа; критичне ставлення до феномену чудотворної ікони; заперечення шанування хреста, святих мощів, чернецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э378.142.7 + Э37-482 + Э37-575.1 +
Шифр НБУВ: РА340972

Рубрики:

      
4.

Лавриненко О.О. 
Комунікативно-прагматичний потенціал алюзії в англійському та українському публіцистичному дискурсі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / О.О. Лавриненко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до зіставно-типологічного аналізу алюзивних мовленнєвих актів в англійському й українському публіцистичному дискурсі. Узагальнено теоретико-методологічні засади вивчення алюзії в аспекті комунікативної прагматики. Впроваджено методику зіставлення алюзивних мовленнєвих актів. Проаналізовано їх структуру та типи, а також комунікативні стратегії та тактики вживання алюзій, способи алюзивної семантизації концептів. Класифіковано англійські й українські алюзії за формою, трансформантами та джерелом посилання. Виявлено спільні та відмінні способи та засоби реалізації комунікативно-прагматичного потенціалу алюзії у даних мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-70 + Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА362060

Рубрики:

      
5.

Завірюхіна І. Г. 
Контекстуальна парадигма художньо-інноваційних процесів в українській драматургії кінця XIX - початку XX століття: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / І. Г. Завірюхіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив соціального, театрального та культурологічного контекстів на українську драматургію кінця XIX - початку XX ст. До аналізу залучено широкий матеріал п'єс провідних і другорядних драматургів, а також епістолярій і критичні матеріали. Розглянуто посилання дидактичного елемента в драматургії та його еволюцію від незначного елемента поетики до визначальної характеристики драматичного тексту у зв'язку з соціальними обставинами побутування театру. Досліджено провідні театральні системи даного періоду (романтично- та реалістично-побутову). Визначено, що сукупний доробок "драморобів" складає осібну театральну систему. Досліджено її маркантні особливості в контексті театрального міфу та театру жорстокості Антонена Арто. Проаналізовано міфотворення як одну з головних тенденцій модерного світогляду в контексті введення до тексту п'єс народних обрядів і пізнішого переосмислення християнских, поганських та історичних сюжетів задля витворення на їх основі міфологічної парадигми служіння Україні та здобуття її незалежності. Визначено етапи інтеграції обряду в тіло п'єси та метод реміфологізації старих форм. З'ясовано роль, яку грав мелос у поетиці символізму. Проаналізовано тенденцію до розшифровки символу, притаманну українській драматургії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-336
Шифр НБУВ: РА383949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Біла І. В. 
Метароман Галини Пагутяк: текст і контекст: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / І. В. Біла ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2011. — 20 с. — укp.

Виокремлено за допомогою аналізу романів, повістей та оповідань Г. Пагутяк такі ознаки метароману у її прозі, як структурування індивідуально-авторської моделі світу, що заснована на протиставленні жорсткого світу та фантазійного притулку, наскрізні мотиви втечі від світу, пошуку притулку, втраченого раю, спокою, кохання та материнства, моделювання ідентичності героя, його відчуженості від світу, інтер- й автоінтертекстувальні конструкції, система повторюваних образів. Досліджено хронотопічні параметри трирівневої моделі світу (жорсткий світ / притулок / проміжна зона (околиця, пустеля, ліс)). Проаналізовано такі види інтер- й автоінтертекстуальності, як алюзії, варіації на тему претексту, переказ сюжету одного твору в тексті іншого, коментуюче посилання на претекст, дописування чужого або власного тексту. Доведено, що єдність творів письменниці забезпечується наскрізними моделлю світу, сюжетними схемами, образами та мотивами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Погутяк Г. В. 534
Шифр НБУВ: РА380262 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Ночевнов Д.П. 
Методи та засоби адаптивного інформаційного пошуку на основі моделі користувача: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Д.П. Ночевнов ; Черкас. держ. технол. ун-т. — Черкаси, 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано наукові засади моделювання користувачів інформаційно-пошукових систем з метою підвищення ефективності пошуку в Інтернеті. Для зменшення втрат інформації та пошукового шуму розроблено контекстну модель користуваача у вигляді семантичної мережі, кожен шар якої відповідає певному контекстові пошуку, а вузли, що є зваженими посиланнями на ключові слова, поєднані зваженими асоціативними та синонімічними зв'язками. Розроблено метод адаптивного інформаційного пошуку на основі контекстної моделі користувача, який складається з методів атоматичного формування моделі користувача та стереотипів користувачів та методів атоматичного розширення запиту користувача інформацією з його моделі. Розроблено архітектуру та модель роботи інформаційно-пошукової мультиагентної системи з контекстною моделлю користувача, реалізовану у вигляді інформаційно-пошукового модуля автоматизованої бібліотечної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.43 +
Шифр НБУВ: РА336893

Рубрики:

      
8.

Федик С.Є. 
Особливості тлумачення юридичних норм щодо прав людини (за матеріалами практики Європейського суду з прав людини та Конституційного Суду України): Автореф. дис. канд... юрид. наук: 12.00.01 / С.Є. Федик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто систему специфічних принципів тлумачення юридичних норм щодо прав і свобод людини. Встановлено зумовлені зазначеними принципами спільні та відмінні риси використання кожного з відомих способів тлумачення, а також специфіку відповідної правотлумачної діяльності (тлумачення-з'ясування та тлумачення-роз'яснення) на матеріалах практики Євросуду та КСУ щодо з'ясування ними змісту прав і свобод людини. Виявлено співвідношення між різними способами тлумачення, їх певної субординованості та пояснення їх "нерівноцінності" у досліджуваній правотлумачній практиці. Визначено особливості тлумачення за "обсягом", здійснюваного стосовно юридичних норм і прав людини. Оцінено ступінь відповідності зазначеним принципам правотлумачної практики КСУ. Пояснено можливості неоднозначного тлумачення Євросудом юридичних норм щодо прав і свобод людини за неоднакових (ситуативних) умов їх застосування. Надано характеристику специфіки співвідношення офіційного правотлумачення та правотворчості у практиці Євросуду, а також характеристику юридичної сили прецендентних рішень Євросуду стосовно його подальшої правотлумачної діяльності та їх впливу на правотлумачну й правотворчу діяльність держав-учасниць. Запропоновано класифікацію використовуваних Євросудом власних прецендентів за способом посилання, характером використання змісту преценденту, сферою поширення юрисдикції Ради Європи, а також класифікацію рішень Євросуду за характером їх обов'язковості і сферою чинності та класифікацію здійснюваного КСУ систематичного тлумачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х911.3 + Х915.232.501.3-383 + Х809(4УКР)111.1-383 +
Шифр НБУВ: РА321764

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Богінська І.В. 
Педагогічні кадри Донбасу і політика українізації (1920 - 30-ті роки): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Богінська ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню періодів формування нового типу педагога за умов становлення та зміцнення тоталітарної системи з посиланням на специфіку зазначеного процесу в Донбасі. Розглянуто роль вчительства в українізації освітніх закладів та ліквідації неписьменності серед дорослого населення, систему педагогічної освіти та репресивні заходи щодо освітян як чинники денаціоналізації суспільно-культурного життя 30-их років, а також проведено попередні підрахунки кількості жертв політичних репресій 1933 - 38 рр. серед педагогів Донбасу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР5)6 + Т3(4УКР55)61-7
Шифр НБУВ: РА308733 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Охременко О.Р. 
Психологічні закономірності адаптації особистості до особливих умов діяльності: Автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.09 / О.Р. Охременко ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2005. — 30 с. — укp.

З'ясовано, що зі зростанням напруженості праці людини відбувається перехід від кількісного зростання операціональних елементів до якісно нового рівня функціонування - діяльності за умов невизначеності (випадкових середовищ). У разі ускладнення професійних операцій виявлено підвищення інтегрованості різних рівнів робочої функціональної системи, тобто структура експонується як самоструктуризований порядок. Зазначено, що системотвірним фактором під час праці у ситаціях невизначеності є швидкість формування алгоритмів-прототипів. На підставі результатів дослідження структури функціональної системи показано наявність прямого обміну інформацією між зовнішніми структурами (метасистемою) та ефекторним апаратом системи. Метасистему утворюють темпові характеристики діяльності, особистісні смисли та мотивація. Дефіцит часу у категоріальному просторі особистісних сенсів стає джерелом позитивних і негативних емоцій, тобто подвійно діє на ефективність діяльності та грає роль динамічного чинника (тактичного складника). Мотиваційна складова стабілізує діяльність на тривалих відрізках часового континууму (стратегічний складник), це суперечить посиланням про можливість обробки інформації тільки внутрішніми симплексами системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.21-69 + Ю952.14 +
Шифр НБУВ: РА337072

Рубрики:

      
11.

Гордєєв Б. М. 
Розвиток теорії та практичне використання комп'ютеризованих поліметричних систем оперативного контролю кількісних і якісних характеристик рідких середовищ (енергоносіїв): автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.13.05 / Б. М. Гордєєв ; НАН України ; Ін-т електродинаміки. — К., 2011. — 36 с. — укp.

Обгрунтовано необхідність розробки єдиного комплексного підходу для оцінки якісних і кількісних показників середовища. Розроблено багатоканальні поліметричні системи оперативного контролю кількісних та якісних параметрів рідких і сипучих середовищ. Під час розробки систем використано розподілене стробоскопічне перетворення, що значно підвищує їх надійність та стабільність. Схемні рішення для генерації, посилання та прийому наносекундних імпульсів забезпечують тривалу експлуатацію поліметричних систем за жорстких кліматичних умов без додаткового обслуговування. Розроблені методи вимірювання й оцінки часових, амплітудних і спектральних параметрів складних поліметричних сигналів з використанням методів математичної статистики, спектрально-кореляційного аналізу, оптимальної фільтрації забезпечують, необхідну точність і надійність поліметричних вимірювань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж607 с116 + З32-53
Шифр НБУВ: РА378983 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Мінець Ю. О. 
Творчість Палладія Еленопольського в контексті формування ідеалів християнського життя: історико-соціальний аспект: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Ю. О. Мінець ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто біографію й інтелектуальне середовище Палладія Еленопольського в контексті церковно-політичних подій та теологічних дебатів межі ІV - V ст. Досліджено історію тексту та проведено джерелознавчий аналіз творів Палладія. Простежено особливості біблійних текстів, залучених Палладієм у свої твори. Проаналізовано наративні конструкції, в яких використані біблійні цитати, посилання та алюзії, а також контекстуальні зміни, спричинені цим. Встановлено як використання та модифікація біблійних текстів корелюється з цільовою аудиторією творів Палладія, метою й історичною ситуацією їх написання. Співвіднесено стратегії використання Біблії в Лавсаїку та Діалозі з тими, що наявні в творах авторів, які близькі Палладію та вплинули на його інтелектуально, і таким чином окреслено місце творів в ширшому контексті християнського дискурсу Пізньої Античності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)324-7 + Э371,123
Шифр НБУВ: РА377469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Кулєшова Л.М. 
Функціонально-семантична категорія модальності істинності в російській мові (на матеріалі науково-гуманітарного дискурсу): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.М. Кулєшова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Розглянуто категорію істинності як модальної характеристики мовленнєвих одиниць (висловлювань і текстів), а також її проявів у науково-гуманітарних текстах. Показано, що модальність істинності виражає оцінку мовцем істинності змісту висловлювання, тобто відповідності між мовними знаками та фрагментами реальності, з якими вони співвідносяться. Запропоновано типологію модальних оцінок істинності, яка включає істинність висловлювань, речей, суті, аналітичну. Виділено шкалу істиннісних оцінок, яку складають крайні значення істини і хиби та проміжні значення істинності. Описано мовні засоби модальної оцінки істинності: прості розповідні речення, морфологічні форми часу та способу дієслів, лексеми з істиннісними значеннями у модальних і немодальних позиціях, складні синтаксичні конструкції, текстові засоби (повтори, анафори, контекст, посилання, структура тексту). Виявлено специфіку модальності істинності у науково-гуманітарному дискурсі, яка полягає у різноманітності та нечіткості істиннісних оцінок, їх ускладненості конотаціями, спрямованості на розуміння намірів автора з боку реципієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-1/7 +
Шифр НБУВ: РА325856

      
14.

Осіпова В.О. 
Християнсько-містеріальний континуум оперного мистецтва: генезис, еволюція, перспективи: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / В.О. Осіпова ; Одес. держ. муз. акад. ім. А.В.Нежданової. — О., 2003. — 16 с. — укp.

Досліджено питання духовної зумовленості витоків оперної вокальності та самого змісту оперних творів. Зазначено, що сучасні відомості про притаманість візантійській традиції Вселенської церкви використання співу кастратів, установлення у сучасному творчому обігу посилань на літургійну драму - християнську містерію, яка історично передувала саме оперному театру та сприймається як оновлена оперна концепція (опери-містерії Б. Бріттена, О. Мессіана, К. Шокхаузена), та інші чинники дають змогу стверджувати щодо християнсько-містеріальних джерел оперності, на базі яких традиційне, раціоналістично вибудоване музикознавство абстрагувалося, відстоюючи художньо-самодостатні засади музики. Запропонована думка щодо світської природи опери в логічній послідовності спрямована на відсторонення від містики музичного єства, що є невід'ємною стороною художнього вираження в цілому та потребує спеціального розгляду й узагальнення відповідних спостережень. Розкрито причетність оперної вистави та композиції до духовно-церковних витоків з посиланням на ознаки містеріальності, що відзначили історичний початок оперного шляху в римській школі у безпосередньому продовженні концепції літургійної драми та містерії-гри християнської візантійської традиції. Розглянуто опери XVII - XX ст., в яких ознаки містеріального дійства достатньо виражені (твори С. Ладі, А. Скарлатті, М. Глінки, Р. Вагнера, М. Римського-Корсакова, Ф. Шрекера, О. Мессіана), а також оперні твори, в яких містеріальність є драматургічною складовою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ317.14 + Э37-103.743.1 +
Шифр НБУВ: РА327425

Рубрики:

      
15.

Хуторянський А. В. 
Синтез нових похідних 1,2-азолів.: автореферат дис. ... д.філософ : 102 / А. В. Хуторянський. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена розробці синтетичних підходів дофункціоналізованих похідних (флуороалкіл)-заміщених ізоксазолів тапіразолів. Зазначені гетероциклічні сполуки можуть представляти значнийінтерес для агрохімії та медичної хімії в якості будівельних блоків. В огляділітератури, що містить 74 посилання, описано підходи до синтезу похідних1,2-азолів та застосування цих сполук. Літературні дані класифіковано заспособом утворення відповідної гетероциклічної системи (за виборомстратегічних зв’язків), а також за механізмом їх утворення (гомолітичні,гетеролітичні, синхронні). Показано, що підхід до синтезу певноїгетероциклічної системи суттєвою мірою залежить від типу гетероатома,пов’язаного із атомом Нітрогену.^UThis thesis is devoted to the development of synthetic approaches tofunctionalized derivatives of (fluoroalkyl)-substituted isoxazoles and pyrazoles.These heterocyclic compounds could be of interest for agricultural chemistry andmedicinal chemistry as promising building blocks. The literature review containing74 references describes approaches to synthesis of similar 1,2-azoles and use of thesecompounds. The literature data are classified according to the method of thecorresponding heterocyclic system formation (according to the selection of strategicbonds) as well as by the mechanism of their formation (homolitic, heterolitic,synchronous). The approach to the synthesis of the heterocyclic system is shown tobe strongly dependent upon the type of the heteroatom bonded to the nitrogen atom.Intramolecular cyclizations by different methods as well as intermolecular ways of8producing similar 1,2-azoles are described in details.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Гончаров М. В. 
Теоретико-правові основи регулювання інформаційної безпеки в Україні: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / М. В. Гончаров. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню теоретико-правових проблем регулювання сфери інформаційної безпеки в Україні, враховано особливості провадження правозабезпечувальних заходів у цій сфері з урахуванням додаткових зовнішніх загроз, пов’язаних з повномасштабним російським вторгненням 24 лютого 2022 року, проаналізовано стан правового забезпечення інформаційної сфери в окремих європейських країнах та Великобританії, визначено джерела загроз на напрямках доступу, володіння, розпоряджання масивами баз даних та іншими відомостями, віднесеними до різних рівнів правового і технологічного захисту. Здійснений авторський теоретико-правовий аналіз чинної нормативної бази у сфері захисту інформації у межах цього дослідження засвідчив про тісне поєднання внутрішніх механізмів стабілізації встановленого порядку роботи з відомостями різних рівнів захисту та загальним підходом до забезпечення національної безпеки. Саме ця обставина є однією з основних при визначенні ролі і значення забезпечення належного рівня захисту сфери інформаційної безпеки як своєрідної кровоносної системи, завдяки якій відбувається взаємодія і координація дій між усіма складовими національної безпеки.Сучасний стан суспільних відносин, насамперед між громадянином і державою, формується в умовах стрімкого розвитку цифрових технологій, коли практично всі сфери життя переведені в електронний формат спілкування. Без більшості діджиталізованих послуг майже неможливо уявити собі ситуації, які вимагають швидкого і точного вирішення. На цих рівнях особливої актуальності набуває завдання належного захисту інформаційної сфери, оскільки механізми віддаленого доступу до баз даних, насамперед персональних і фінансових, перебувають під перманентною загрозою бути зламаними, а такими протиправними діями може бути завдано значних матеріальних збитків і моральної шкоди.Дослідження теоретико-наукової і нормативної бази галузі захисту інформаційної сфери показало, що між цими складовими мається суттєвий розрив, який негативно впливає на загальний стан функціонування інформаційної складової у загальному механізмі національної безпеки. У зв’язку з цим виникла необхідність здійснити глибокий аналіз джерельної бази, опрацювати наукові і практичні підходи до розуміння як самого поняття «інформаційна безпека», так і інших, похідних понять (наприклад, загрози інформаційній безпеці, джерела загроз інформаційній безпеці тощо).З опрацьованого матеріалу зроблено низку висновків, які ґрунтуються на результатах застосування методологічних інструментів наукового пошуку, і засвідчують постійний діалектичний зв'язок між матеріальною і духовною частинами загального поняття «інформаційна безпека». У цьому зв’язку опираємось на розлогий науковий доробок і багату нормативну базу, завдяки яким є можливість висловити авторське бачення проблематики забезпечення належного стану збереження інформації, а також продемонструвати критичне ставлення до оприлюднених відомостей з цього питання.Посилання до історіографічних джерел сприяло розкриттю нових аспектів серед представлених наукових підходів до розуміння поняття «інформаційна безпека». Своєю чергою, коректне тлумачення семантичного значення системоутворюючих категорій при формуванні конкретного поняття (наприклад, джерела загроз інформаційній безпеці) є запорукою виведення логічного і правильного умовиводу, що є свідченням зрілості науковця і його здатності здійснювати теоретико-правові узагальнення у певній галузі юридичної науки.Особливе місце відведено підбору методологічного інструментарію дослідження. Такий підбір здійснено на основі ексклюзивного значення сфери інформаційного забезпечення у взаємодії з іншими напрямками державного будівництва і національної безпеки. При цьому відзначаємо, що піднята проблематика має міждисциплінарний характер через закладену у ній правову і структурну природу: правова, економічна (технологічна) і морально-психологічна складові. За таких умов надзвичайного важливого значення надається філософсько-діалектичному методу з огляду на його гносеологічну природу, що сприятиме виведенню авторських висновків і суджень, які відзначатимуться послідовністю та поступальністю.Застосування загально наукових методів дослідження забезпечить реалізацію завдань щодо найбільш повного і осяжного узагальнення наукового доробку і нормативної бази у сфері інформаційної безпеки, виведенню нових постійно діючих зв’язків між окремими елементами цілісного поняття «інформаційна безпека», а також пропозицій щодо підвищення ефективності профілактико-превентивних заходів на напрямках захисту інформаційного середовища України.^UThe dissertation is devoted to the study of theoretical and legal problems of regulating the information security sphere in Ukraine, taking into account the peculiarities of law enforcement measures in this area, taking into account additional external threats associated with the full-scale Russian invasion on February 24, 2022, the author analyzes the state of legal support of the information sphere in certain European countries and the United Kingdom, identifies sources of threats in the areas of access, possession, and disposal of database arrays and other information classified as different levels of legal and technological protection.The author's theoretical and legal analysis of the current regulatory framework in the field of information protection within the framework of this study demonstrates a close combination of internal mechanisms for stabilizing the established procedure for working with information of different levels of protection and a general approach to ensuring national security. This circumstance is one of the main ones in determining the role and importance of ensuring an adequate level of protection of the information security sphere as a kind of circulatory system, thanks to which all components of national security interact and coordinate their actions.The current state of social relations, primarily between citizens and the state, is shaped by the rapid development of digital technologies, when virtually all areas of life are transformed into electronic communication. Without most digitalized services, it is almost impossible to imagine situations that require a quick and accurate solution. At these levels, the task of proper protection of the information sphere becomes particularly relevant, since mechanisms for remote access to databases, primarily personal and financial, are under a permanent threat of being hacked, and such unlawful actions can cause significant material and moral damage.The study of the theoretical, scientific and regulatory framework of the information sphere protection has shown that there is a significant gap between these components, which negatively affects the overall functioning of the information component in the overall national security mechanism. In this regard, it became necessary to carry out an in-depth analysis of the source base, to develop scientific and practical approaches to understanding both the concept of "information security" and other derivative concepts (e.g., threats to information security, sources of threats to information security, etc.). From the material analyzed, a number of conclusions have been drawn which are based on the results of applying methodological tools of scientific research and which testify to the constant dialectical relationship between the material and spiritual parts of the general concept of "information security". In this regard, we rely on an extensive scientific heritage and a rich regulatory framework, which make it possible to express the author's vision of the issues of ensuring the proper state of information security, as well as to demonstrate a critical attitude to the published information on this issue. The reference to historiographic sources contributed to the disclosure of new aspects among the presented scientific approaches to understanding the concept of "information security". In turn, the correct interpretation of the semantic meaning of the system-forming categories in the formation of a specific concept (e.g., the source of threats to information security) is the key to drawing a logical and correct conclusion, which is evidence of the maturity of a scholar and his/her ability to make theoretical and legal generalizations in a particular area of legal science.A special place is given to the selection of methodological tools for the study. This selection was made on the basis of the exclusive importance of the sphere of information support in interaction with other areas of state building and national security. At the same time, we note that the raised issues are interdisciplinary in nature due to their legal and structural nature: legal, economic (technological) and moral and psychological components. Under such circumstances, the philosophical-dialectical method is of utmost importance given its epistemological nature, which will facilitate the author's conclusions and judgments that will be characterized by consistency and progressiveness.The use of general scientific research methods will ensure the realization of the tasks of the most complete and comprehensive generalization of scientific achievements and the regulatory framework in the field of information security, the derivation of new permanent links between individual elements of the integral concept of "information security", as well as proposals to improve the effectiveness of preventive and preventive measures in the areas of protection of the information environment of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Коваленко Я. І. 
Захист прав на доменні імена.: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Я. І. Коваленко. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням, в якому сформовано теоретикоприкладні проблеми захисту прав на доменні імена у розрізі права інтелектуальноївласності та запрпоновано шляхи їх вирішення.У дисертації проаналізовано сучасний стан національного та зарубіжного законодавства, міжнародні стандарти в частині правового регулювання як доменного імені, так і прав власників доменних імен. Ідентифіковано основні підходи у зарубіжному законодавстві щодо ефективного регулювання захисту права на доменне ім'я та визначено можливість їх імплементації у національне законодавство.ХХІ століття з цілковитою впевненістю можна назвати віком он-лайн бізнес-відносин, адже наразі кожен суб’єкт підприємницької діяльності задля ефективної та продуктивної реалізації власного товару, послуг або для пошуку потенційних клієнтів (покупців) використовує всесвітню мережу Інтернет. Зважаючи на загальносвітову практику та на тенденції щодо розвитку «онлайн-бізнесу», стає очевидним, що кожному учаснику бізнес-відносин, як «онлайн» так і «оффлайн», набагато вигіднішим є використання для зазначених вище цілей Інтернет-майданчиків, а саме власних веб-сайтів, що розміщуються в мережі Інтернет за певним унікальним знаковим посиланням, яке реєстрант отримує за наслідком виконання процедури реєстрації доменних імен. Крім того, що така тенденція, вочевидь, є позитивною, наприклад наразі швидкість продажу товару залежить лише від пропускної швидкості мережі Іінтернет та від попиту на продукт, але внаслідок розвитку «он-лайн-бізнес відносин» постають нові виклики та певні неузгодженості в сучасному законодавстві. Оскільки ще якихось 30 років тому суспільство не могло собі уявити, що придбати товар, взяти кредит чи замовити послугу можливо буде зробити за 10 секунд або «в один клік», без закріплення даного правочину на паперових носіях; неможливо було уявити, що ресурс всесвітньої мережі Інтернет стане настільки доступним, що кожний охочий зможе за своїм бажанням залишити в ній свій «слід», це може бути згадане вище доменне ім`я, власноруч створений проксі- або хост-сервер, електронний цифровий підпис, база даних, тощо.^UThe dissertation is a comprehensive study in which the theoretical and applied problems of domain name rights protection in the context of intellectual property law are formed and ways of solving them are proposed.The dissertation analyzes the current state of national and foreign legislation, international standards in terms of legal regulation of both domain names and the rights of domain name owners. The main approaches in foreign legislation regarding the effective regulation of the protection of the right to a domain name have been identified and the possibility of their implementation into national legislation has been determined.The 21st century can be called the age of online business relations with complete confidence, because currently every subject of entrepreneurial activity uses the worldwide Internet for the effective and productive sale of their own goods and services or to search for potential clients (buyers). Taking into account the global practice and trends in the development of "online business", it becomes obvious that it is much more profitable for each participant of business relations, both "online" and "offline", to use Internet sites for the above purposes , namely own websites placed on the Internet under a certain unique symbolic link, which the registrant receives as a result of the domain name registration procedure. In addition to the fact that such a trend is obviously positive, for example, currently the speed of product sales depends only on the bandwidth of the Internet and on the demand for the product, but due to the development of "online business relations" new challenges and certain inconsistencies in modern legislation appear . Since some 30 years ago, society could not imagine that it would be possible to purchase a product, take a loan or order a service in 10 seconds or "with one click", without recording this 11 transaction on paper media; it was impossible to imagine that the resource of the worldwide Internet will become so accessible that anyone who wishes will be able to leave his "trace" in it at will, this can be the domain name mentioned above, a self-created proxy or host server, an electronic digital signature , database, etc.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського