Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (60)Реферативна база даних (255)Книжкові видання та компакт-диски (90)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=СКАНДИНАВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шеломенцев-Терський С. В. 
Військова інфраструктура Волинського князівства у XI - XIV ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 20.02.22 / С. В. Шеломенцев-Терський ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 36 с. — укp.

Досліджено формування військової інфраструктури Волинського князівства в XI - XIV ст., охарактеризовано військово-гюлітичну ситуацію в регіоні, висвітлено прилучення цієї землі до Київської держави. Доведено, що внаслідок цього прилучення відбувся синтез місцевих і середньо подніпровських елементів в основних компонентах оборонної інфраструктури: фортифікації, озброєнні та дружинному спорядженні, духовній сфері воїнства та його соціальній структурі. Відзначено присутність західнослов'янських, скандинавських і степових запозичень у військовій культурі Волині. Вивчено початки кам'яного оборонного будівництва у волинських містах, встановлено етапи його розвитку. Простежено територіальний розвиток мережі стратегічних шляхів та укріплень, літописних міст, вивчено їх оборонну структуру. Відзначено, що військова інфраструктура Волинського князівства була складовою частиною давньоукраїнських державних утворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)430.11-54 + Х2(4УКР)430.13
Шифр НБУВ: РА382772 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Авдєєва Л.В. 
Імпресіоністське начало в ліриці Ігоря Сєверяніна: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Л.В. Авдєєва ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Виявлено синкретизм власне поетичного, живописного та музичного начал, взаємопроникнення прийомів у поетиці І.Северянина. Встановлено, що синестетичність є основним фактором формування структури поетичного образу. Проведено паралелі між естетикою лірики поета та живописом кінця XIX - початку XX ст. (російського та західноєвропейсього). Вперше здійснено аналіз живописно-зображального начала в творчості літератора, докладно розглянуто особливості відтворення пейзажу, портрету, інтер'єра, колористики, а також своєрідно перенесені до поетичної сфери живописні прийоми, що в них застосовуються. Розглянуто музичність лірики митця - від звуків до музичних асоціацій, виділено віршовий твір ("Друга симфонія"), композиція якого створена відповідно до законів сонатно-симфонічної форми. Досліджено психологізм, визначено основні особливості структури образів і прийомів художньої типізації. Визначено вплив скандинавського імпресіонизму на лірику І.Северянина.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)53-328.83 + Ш5(4РОС)5-4Сєверянін, І.535 + Ш400.221.883
Шифр НБУВ: РА318791 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Криштопайтіс В. В. 
Класична типографіка друкованих видань в умовах цифрового набору: функціональні та естетичні аспекти: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 17.00.07 / В. В. Криштопайтіс ; Харк. держ. акад. дизайну і мистец. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Запропоновано визначення нового поняття "посткласика", яке передбачає його розуміння як стилістику дизайну в епоху постмодернізму, що запозичила класичну форму домодерністської парадигми. Висвітлено передумови й етапи становлення посткласики друкованих видань, окреслено варіанти її практичного застосування. Перспективи подальшого розвитку посткласики в Україні розглянуто у контексті формування сучасної проектної культури та співвіднесено з характерними прикладами типографіки у видавничому просторі країн СНД (Росії, Білорусії), Європи, Скандинавії, США, Австралії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М801.139.1 + З970.62
Шифр НБУВ: РА381982 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Копоть В.О. 
Концептуальні основи правового реалізму: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / В.О. Копоть ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2008. — 15 с. — укp.

Досліджено проблему праворозуміння. Охарактеризовано правовий реалізм як філософсько-праву течію. Вивчено позитивні та негативні особливості американського та скандинавського напрямків правового реалізму. Розкрито значення концепції правового реалізму та її актуальність за сучасних умов розвитку правової системи. Систематизовано ідеї правових реалістів та сформульовано оновлену концепцію правового реалізму. Висвітлено результати проведеного соціологічного опитування серед суддів для з'ясування рівня праворозуміння та значення права для суспільства, а також охарактеризовано виваженість і раціональність положень концепції правового реалізму. Визначено вплив ідей правових реалістів на розвиток інших наукових доктрин праворозуміння та вирішення проблем суддівського розсуду. Наведено пропозиції стосовно вдосконалення системи правосуддя, вітчизняної правової системи й освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002 в + Х002 в
Шифр НБУВ: РА357744

Рубрики:

      
5.

Король Д.О. 
Культурологічна реконструкція давньоскандинавської танатології: автореф. дис. ... канд. культурології : 26.00.01 / Д.О. Король ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2010. — 21 с. — укp.

Уточнено уявлення давніх скандинавів щодо просторового навантаження потойбічності на основі семантики поховальної споруди. Розглянуто динаміку змін в образних утіленнях смерті та потойбічності на прикладах пам'яток архаїчного мистецтва. Проаналізовано міфологічні персонажі, пов'язані зі смертю та потойбічністю, простежено їх генезу від ідеології бронзової доби до образів еддичних текстів. Розкрито образ Змія-Дракона як символа потойбічності на півночі Європи, що є архаїчним і пронизує світоглядну картину та пам'ятки матеріальної культури даного регіону впродовж тривалого часу. Проведено системний аналіз концептів давньоскандинавської світоглядної парадигми, з урахуванням етнічних і міграційних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч113(411) + Т3(411)0-7
Шифр НБУВ: РА372811 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Мальцева К.С. 
Міжкультурні непорозуміння і проблема міжкультурного перекладу: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / К.С. Мальцева ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено проблематику взаємодії між представниками різних культур. Розглянуто складності, які можуть виникати під час комунікації, а також перекладу інокультурного тексту. Проаналізовано процес виникнення лакун, зумовлених дистанцією культур, та здатних впливати на адекватне розуміння тексту повідомлення. Визначено можливості їх компенсації під час здійснення перекладу (натуралізації тексту). Висвітлено комунікативні стратегії різних культур в їх кореляції з внутрішніми властивостями культурної системи (індексом індивідуалізму/колективізму, маскулінності/фемінінності, владної відстані в культурі) та її стрижневими цінностями. На прикладах моделей англійської, німецької, французької, японської, арабської, скандинавської та американської мовленнєвих стратегій проаналізовано структуру комунікативного акту, типового для культури, що розглядається, у зв'язку з вираженістю в ній зазначених параметрів та продемонстровано структурні відмінності, що впливають на розуміння комунікативної ситуації її учасниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671.321 + Ч111.8
Шифр НБУВ: РА320070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайловська К.В. 
Місцеве самоврядування як форма народовладдя: особливості інституційної моделі в Україні: автореф. дис. ... канд. політ. наук: 23.00.02 / К.В. Михайловська ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто проблеми дослідження інституту місцевого самоврядування як форми народовладдя. Виявлено особливості, які впливають на функціональну спроможність і дієвість даного інституту в Україні. Здійснено когнітивну редукцію емпіричної бази з існування різноманітних систем самоврядування та виокремлення їх базових моделей. Запроваджено категорії "система-образ" (модель) і "прообраз" (реальна система самоврядування), визначено та запропоновано класифікацію гібридних систем місцевого самоврядування, введено поняття та надано визначення "моделеутворювальної системи". Показано, що трансформаційні процеси систем місцевого самоврядування, які охопили країни Європи, призвели до значної втрати самобутності й оригінальності власних систем. Зазначено, що такі держави, як Іспанія, Італія, Ізраїль, Скандинавські країни, Лівія сформували свої власні традиції, установивши особливі системи взаємовідносин з державними інститутами. Розглянуто процеси формування місцевого самоврядування в Україні з часів Київської Русі до сьогодення. За результатами аналізу вітчизняної законодавчої бази, яка регулює систему місцевого самоврядування, висвітлено проблеми неузгодженості дій і дублювання повноважень між різними гілками влади в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.2,0 + Ф023 +
Шифр НБУВ: РА370043 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Вишина М.Ю. 
Міфопоетична парадигма художньої образності у "Повісті врем'яних літ": автореф. дис... канд. філол. наук: 14.01.10 / М.Ю. Вишина ; Нац. ун-т "Києво-могилян. акад.". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено міфологічні джерела, використані авторами "Повісті врем'яних літ" у формуванні образної системи літописного тексту. На підставі результатів міфологічного аналізу даного твору встановлено, що літописці у процесі укладання тексту використовували різноманітні усні та писемні джерела, серед яких особливу увагу приділяли міфологічним (місцевим і запозиченим). Виділено такі групи міфів: східнослов'янські (автохтонні), тюркські, скандинавські, античні та біблійні. У групі автохтонних міфів проаналізовано космогонічні, топонімічні, історичні та ритуально-обрядові, мотиви й образи яких залучено до художньої структури літопису. З'ясовано, що автохтонні міфи засобами літописної образності виражають архаїчну інформацію про світоглядні та художні уявлення етносів, які населяли сучасну територію України. Доведено факт залучення до літопису інокультурного художнього досвіду, з урахуванням якого уточнено уявлення про міжетнічні, міжнародні контакти Русі протягом X - XII ст. і зроблено висновок про синтетичний характер творчості давніх літописців, їх широку обізнаність з різноманітними джерелами (усними та писемними). На підставі міфологічного аналізу "Повісті врем'яних літ" аргументовано доведено літературність літопису, поєднання у ньому художності з історизмом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-334 +
Шифр НБУВ: РА363517

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Алі Хасан Могаддам 
Моделювання утримання палива всередині контейнмента під час тяжких аварій на АЕС: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / Алі Хасан Могаддам ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2009. — 17 с. — укp.

Удосконалено теорію та запропоновано новий підхід щодо математичного моделювання тяжких аварій на АЕС шляхом розробки й обгрунтування математичних моделей сценаріїв тяжких аварій, проведення обчислювальних експериментів на ЕОМ за цими моделями й обгрунтування практичних рекомендацій на підставі аналізу одержаних даних. Вперше розроблено математичні моделі для одного зі сценаріїв утримання розплаву коріуму у підреакторному просторі, покладеного в основу системи пасивного захисту від тяжких аварій, запропонованої та впровадженої на деяких скандинавських АЕС. Розроблено та досліджено нові моделі проникнення струменів розплаву у басейн з водою, внаслідок чого вперше виявлено закономірності струменів, важливі для розробки та використання пасивних систем захисту АЕС від тяжких аварій. На підставі вивчення результатів обчислювальних експериментів розповсюдження струменів розплаву коріуму у підреакторному басейні з водою на основі розроблених математичних моделей обгрунтовано теоретичні засади для розрахунку параметрів пасивної системи захисту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З47-082.03 +
Шифр НБУВ: РА369678

Рубрики:

      
10.

Зарицька І.В. 
Парламентська опозиція як чинник функціонування сучасної демократії: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / І.В. Зарицька ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Запропоновано авторське тлумачення поняття "парламентська опозиція" як інституту функціонування сучасної демократії, метою якого є артикуляція інтересів і цінностей, які не представлені в діяльності правлячого режиму. На новому теоретичному рівні та фактологічному матеріалі розкрито роль інституту парламентської опозиції у функціонуванні демократичних політичних систем і визначено її базові функції. Визначено чинники, які впливають на ефективність парламентської опозиції, серед яких: законодавчо закріплене та гарантоване право на свободу об'єднань, зібрань, думок; врахування прав парламентської меншості під час прийняття рішень; залучення на бік парламенту опозиційних верств населення через мобілізацію громадської думки; дотримання опозицією конституційно-правових вимог парламентських процедур; згуртованість опозиційних сил і наявність в них авторитетних лідерів. Проаналізовано основні моделі парламентської опозиції в демократичних системах Великобританії, США, Франції, Німеччини, Ізраїлю та країн Скандинавії, виявлено їх переваги та недоліки. Вперше уточнено хронологію етапів формування вітчизняної політичної опозиції. Визначено чинники, які обмежують ефективність парламентської опозиції в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф043.21 + Ф023 +
Шифр НБУВ: РА367186

Рубрики:

      
11.

Михайлюк Т. С. 
Політико-системний вимір інформаційно-комунікаційних стратегій скандинавських країн (Швеція, Фінляндія, Норвегія): автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / Т. С. Михайлюк ; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено актуальну проблему становлення інформаційного суспільства в реаліях глобалізації. Розглянуто розвиток і формування інформаційного суспільства у скандинавських країнах. Системно досліджено основні чинники, якими обумовлюються процеси вироблення та втілення в життя даних стратегій. З'ясовано національну специфіку формування даних інформаційних суспільств. Зроблено спробу критично осмислити досвід Швеції, Фінляндії та Норвегії у справі використання інформаційно-комунікаційних технологій з метою запозичення його певних компонентів для вироблення інформаційно-комунікаційної стратегії України. Розроблено практичні рекомендації щодо застосування ефективних механізмів розбудови інформаційного суспільства в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф018 + Ч620.4(411)
Шифр НБУВ: РА372866 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Зубашевський Н. П. 
Ранньодержавні інститути на Русі та у Скандинавії: порівняльний аналіз: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Н. П. Зубашевський ; НАН України ; Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича ; Ін-т народознав. — Л., 2011. — 19 с. — укp.

Здійснено порівняльний аналіз типологій історичного розвитку ранньодержавних владних інститутів руського полюддя та скандинавської вейцли й інституту данництва у процесах соціо- та політогенезу. Процеси виникнення, утвердження, розвитку, контекстуальної трансформації даних інститутів співвіднесено з послідовними типами соціально-політичних систем за переходу від родоплемінного до феодального суспільства у Східній та Північній Європі. Збалансоване поєднання прагматичних аспектів і соціально-політичних ритуалів у поліфункціональних комплексах систем полюддя і вейцли визначило ключову роль даних інститутів у формуванні історичних прототипів системи оподатковування, механізмах реалізації влади, легітимізації її інститутів. Порівняльний аналіз інститутів полюддя та вейцли, умов та особливостей виникнення і функціонування руських погостів і скандинавських хусабю дозволяє констатувати типологічну близькість історичного розвитку давньоскандинавського та руського регіонів, паралельність і синхронність процесів соціального та політичного розвитку на Русі й у скандинавських країнах протягом раннього та класичного середньовіччя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)41-5 + Т3(411)41-5
Шифр НБУВ: РА379413 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Гладиш М. Л. 
Регіональна інтеграція країн Північної Європи: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / М. Л. Гладиш ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 19 с. — укp.

Встановлено, що північноєвропейські держави можна вважати плюралістичним комплексом, з чітко окресленими елементами єдності. Скандинавські країни беруть активну участь у євроінтеграційних процесах з урахуванням національних і регіональних інтересів. Відносини між Україною та північноєвропейськими державами розвиваються на засадах подібності підходів до вирішення актуальних питань міжнародної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(41)
Шифр НБУВ: РА382007 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Черкасова О.В. 
Регулювання ринкової економіки соціального спрямування: теоретичний аспект: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / О.В. Черкасова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні проблеми регулювання сучасної економіки соціального спрямування. Вперше для їх вирішення використано методику аналізу дії загальноекономічного закону пропорційного розвитку та форм його реалізації (стихійність і планомірність). Показано неправомірність підміни даного поняття поняттями збалансованості, ринкової рівноваги, структуризації, оскільки в ринковій економіці головні макроекономічні пропорції є об'єктивними, які встановлюються за допомогою механізму, який поєднує планові та ринкові важелі, держава виступає як суб'єкт господарської діяльності та її регулювання. Виявлено рівні даного виду державної діяльності за критерієм відносин і прав власності, функціонування державного та недержавного секторів економіки та соціальної сфери. Розглянуто підприємницьку діяльність держави, державний контроль над природними ресурсами (особливо землі та її надр), ринок об'єктів державної власності. З'ясовано роль держави у розподільчих відносинах. Обгрунтовано необхідність здійснення суттєвих соціальних перетворень у ринковій економіці України, активізації їх державного регулювання у механізмі план - ринок, посилення впливу на регулювання економіки економічних і соціальних інститутів. Наведено пропозиції щодо розвитку української економіки у напрямку соціального ринкового господарства з урахуванням результатів аналізу двох його головних моделей - німецької та скандинавської. Досліджено поєднання загальних ринкових характеристик, особливості їх прояву в Україні, проаналізовано світову тенденцію руху суспільства до постіндустріальної економіки та її соціалізації. Розглянуто проблеми змішаної економіки, вивчено економічну структуру ринкової економіки соціального спрямування, функціонування кластерів як доцільної форми акумуляції коштів економічних і соціальних структур та їх раціонального використання на регіональному рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.45 +
Шифр НБУВ: РА361250

Рубрики:

      
15.

Луговий О.М. 
Роси та варанги у Візантії Х - ХІІ ст.: формування та структурна роль найманого військового контингенту: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.М. Луговий ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2008. — 15 с. — укp.

На підставі вивчення великого комплексу джерел і наукової літератури проаналізовано процес формування військового найманого контингенту зі Східної та Північної Європи у складі візантійської армії X - XII ст., його структурно-функціональні характеристики та роль у внутрішній і зовнішній політиці Візантії. Досліджено етимологію та походження термінології, яка використовувалась для позначення зазначеного іноземного контингенту "рос", "варанги", "кульпінги". Розглянуто проблему найму вояків візантійської армії у контексті міжнародних відносин X - XII ст. Показано значення у політиці Русі, країн Скандинавії та Британських островів угод з Візантією щодо війського намйу. Виділено типові форми оганізації наймання. Досліджено фактори, які забезпечували стабільність існування контингенту: функції підрозділів, систему підпорядкування, юридичний статус, розміщення, оплату особового складу та інші фактори матеріальної мотивації, духовний вплив візайнтійської церкви на іноземних вояків, образ найманців у свідомості мешканців Візантійської імперії. Показано піклування візантійських імператорів про боєздатність саме цього іноземного контингенту, який використовувався у складі польових армій та у гарнізонній службі, та з якого набиралися гвардійські частини. Визначено етапи діяльності контингенту росів і варангів за змінами в його етнічному складі та структурних характеристиках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)442 +
Шифр НБУВ: РА361638

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Огієнко 
Тенденції розвитку освіти дорослих у скандинавських країнах (друга половина ХХ століття): автореф. дис... д-ра пед. наук : 13.00.01 / Олена Іванівна Огієнко ; АПН України; Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих. — К., 2009. — 44 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч444(441) + Ч443(411)63/64
Шифр НБУВ: РА364908

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Мельник М. О. 
Школа правового реалізму та можливості використання її надбань у вітчизняній юриспруденції / М. О. Мельник. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації досліджено передумови виникнення й розвитку американської та скандинавської течій школи правового реалізму. Проведено аналіз філософсько-правового явища «правова реальність» у світлі різних підходів філософських та правових концепцій, в тому числі школи правового реалізму.Здійснено теоретичне узагальнення ідей фундаторів школи правового реалізму, виокремлено спільні та відмінні ознаки американської та скандинавської течій школи.Досліджено вплив висновків правових реалістів на формування та розвиток теорії юридичної аргументації. У дисертації проаналізовано концепції основоположників та послідовників школи правового реалізму, спрямовані на переосмислення основних факторів, які мають враховуватись при формулюванні юридичної аргументації суддями. Простежено шлях, вибудований школою правового реалізму, та проблематика, яка потребувала вирішення для переосмислення феномена судової правотворчості – від механічної юриспруденції до мистецтва побудови юридичної аргументації.Крім того, у дисертації розкриваються напрями вдосконалення методології та методика викладання у вищих навчальних юридичних закладах у світлі здобутків школи правового реалізму.Досліджено можливість та необхідність використання висновків школи правового реалізму для поліпшення правосуддя в Україні, зокрема, для подолання надмірного формалізму в судовій аргументації вітчизняних суддів, шляхом формулювання аргументації, наближеної до життєвих реалій, з розставленням важливих акцентів на детальному, а не формальному аналізі фактів справи та норм права, які мають бути застосовані. Визначено й проаналізовано надбання американської та скандинавської течій школи правового реалізму, які можуть бути використані з метою підвищення якості юридичної освіти та наближення її до юридичної практики.^UThe thesis (in the form of a dissertation) discloses the analysis of the preconditions of the emergence and development of the American and Scandinavian movements of the School of Legal Realism. The origins of ideas and conceptual bases of the school founders are analyzed in the research.The development of civil society, the spiritual situation, and socio-political events that took place in the late 19th – early 20th century led to new phenomena, needs and demands of a society, which have not been reflected in the previously established concepts of legal thinking. Fundamental ideas of legal positivism have not satisfied anymore the demands of a society that reflects on the refusal to recognize the central role of the state, which had been considered to be endowed with the exclusive power of lawmaking that narrowed down to the rulemaking.The positions of philosophers and lawyers come together to the idea that a person stands in the center of legal reality, his/her needs, interests that cannot be ignored. In this period, the school of legal realism begins to develop. There are two movements of the School in history: Scandinavian and American. There were other conceptual differences between these two movements, except for the geographical. While the founders of American legal realism were legal practitioners who were trying to establish ways to counteract mechanical jurisprudence in the legal proceedings, the Scandinavian movement was developed by philosophers who took steps to comprehend the essence of legal reality. The thesis focuses on the fundamentals of both movements by analyzing the core ideas of the school's founders. The analysis of the history and the founders of American and Scandinavian legal realism' fundamental ideas demonstrates that the school made significant impact on the development of legal thought both in continental and Anglo-Saxon legal systems. The determined core accents and arguments of legal realists of the American movement comprise the essentiality to bring legal theory and practice closer to social reality, which constitutes the living part of law; to analyze the interdisciplinary relations in jurisprudence and the influence of irrational elements on the process of legal perception, especially when judges decide cases. Among the researched fundamental ideas of the Scandinavian movement of legal realism, the following are highlighted: determination of the human psychology as the main source of law; comprehension of jurisprudence as the empirical science; denial of the existence of any manifestations of metaphysical phenomena in jurisprudence. The theoretical generalization of basic ideas of the school of legal realism' founders is carried out through the thesis. The common and distinguishing features of the American and Scandinavian movement are derived.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Смокова Г. І. 
Формування та чинники реалізації державної молодіжної політики України у період 2014-2018 рр. / Г. І. Смокова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена встановленню теоретико-методологічних аспектів формування та реалізації державної молодіжної політики України. Розкрито предмет наукового дослідження, який ґрунтується на теорії інформаційного суспільства та неоінституціональному підходів. Зазначено, що у наслідок своїх соціальних характеристик молодіжне середовище є тією частиною суспільства, в якій найшвидше відбувається накопичення і реалізація негативного протестного потенціалу. З'ясовано, що необхідною складовою молодіжної політики є державна молодіжна політика, яку прийнято розглядати як діяльність держави, її інститутів, які спрямовані на реалізацію потенціалу молоді. Вона характеризується наявністю законодавчо закріплених ідей стосовно ролі і місця молоді у поступальному розвитку суспільства. Суб'єктом державної молодіжної політики є держава та її спеціальні органи, діяльність яких пов'язана з розвитком людини. Розглянуто феномен «інноваційної діяльності» молоді, яка оформлюється у нормативно-правову практику. Виявлено, що державна молодіжна політика має певні моделі свого розвитку: універсалістська (скандинавські країни), громадівська (Великобританія), протекційна (центральноєвропейські країни), централізована (країни Середземномор'я). Проаналізовано статистичні дані досліджень міжнародних організацій, зокрема Freedom House з питань демократизації країн перехідного типу («Nations in Transit-2018»). Визначено основний комплекс нормативно-правової бази формування державної молодіжної політики: перший (1991–1996 рр.), другий (1996–2004 рр.), третій (2005–2009 рр.), четвертий (2010–2014 рр.), п'ятий (2015–2018 рр.). Доведено, що в умовах слабкості політичних інститутів внаслідок трансформаційних процесів молодь втрачає довіру до них та знаходить для себе альтернативу, де може почувати себе захищено та щасливо одночасно – це віртуальний простір. Встановлено наступні механізми будування молодіжної політики в інформаційному суспільстві сьогодення, які відрізняються інноваційністю: орієнтація на знання; цифрова форма представлення об'єктів; віртуалізація взаємодії в інформаційному суспільстві; інтегрованість у глобальний світ та мережева взаємодія акторів / об'єктів / суб'єктів; особлива мова кіберпростору; динамізм, глобальні масштаби, наявність протиріч. Визначено «інституціональну диверсифікацію» сучасного українського суспільства, що відкриває можливості для інноваційної діяльності, яка залежить від ефективності інститутів соціалізації. Вони, у свою чергу, є складовими державної молодіжної політики. Ключові слова: віртуальний простір, державна молодіжна політика, інститути соціалізації молоді, молоде покоління, ціннісні орієнтації.^UDissertation work is devoted to establishment of theoretical and methodological aspects of formation and realization of the state youth policy Ukraine. In a research it is opened a subject of scientific research which is based on the theory of information society and neoinstitutional approaches. It is noted what in a consequence of the social characteristics young people is that part of society in most of which quicker there is an accumulation and realization of negative protest potential. With it is established that a necessary component of youth policy is the state youth policy, which can be considered as activity of the state, its institutes which are directed to realization of potential of youth. It is characterized by existence of legislatively fixed ideas concerning a role and the place of youth in forward development of society. The subject of state youth policy is the state and its special bodies which activity to a greater or lesser extent with development of the person is sub. The phenomenon of "innovative activity" of youth which is made out in the state youth policy, and subsequently in standard and legal practice. It is revealed that the state youth policy has certain models of the development which differ to internal logic of the formation: an universal (the Scandinavian countries), public (Great Britain), a protectoral (the Central European countries), Centralized (the countries of the Mediterranean "I). Statistical data of researches of the international organizations, in particular Freedom House concerning democratization of the countries of transitional type ("Nations in Transit 2018"). The main complex of a regulatory framework of formation of the state youth policy which laid the foundation for the main documents regulating process of formation and realization of the state youth policy is defined and divide on five main periods: The first (1991-1996), The Second (1996-2004), The Third (2005-2009),The Fourth (2010-2014), The Fifth (2015-2018). It is proved that in the conditions of weakness of political institutes owing to transformational processes the youth loses trust to them and finds for itself an alternative where can feel it is protected and is happy at the same time - it is virtual space. The following mechanisms of construction of youth policy in information society of the present which differ in innovation are installed: Orientation to knowledge; The Digital form of representation about "maintaining; Virtualization of interaction in information society; integration to the global world and network interaction of actors / objects / subjects; Special speech of a cyberspace; Dynamism, global scales, existence of contradictions. It is defined "institutional diversification" of modern Ukrainian society what opens opportunities for innovative activity, which depends on efficiency of institutes of socialization. They, in turn, are components of the state youth policy. Keywords: institutions of socialization, state youth policy, values, virtual space, youth.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Сумак К. М. 
Сучасна динаміка тропосферних фронтальних зон і регіональних синоптичних процесів над Східною Європою / К. М. Сумак. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено визначенню просторово-часових особливостей фронтальної активності і циклонічної діяльності над Східною Європою та територією Білорусі, зокрема, за період 1995-2015 рр. Розглянуто фізико-географічні та сучасні кліматичні умови Східної Європи, характерні особливості циркуляції атмосфери в регіоні, проаналізовано вплив Північноатлантичного коливання на погодні умови Європи. Виконано аналіз сучасних методів оцінки блокуючих процесів в атмосфері, показана роль траєкторного аналізу в оцінці метеорологічних характеристик повітряних мас, розглянуті основні принципи об'єктивноговиявлення атмосферних фронтів. Проведено оцінку умов утворення і переміщення циклонів типових траєкторій через територію Білорусі за період 1995-2015 рр. Створена база даних основних характеристик циклонів, включаючи географічні координати початку і кінця траєкторій, дату і мінімальний тиск в центрі, побудовані картисхеми траєкторій. Визначено основні географічні райони формування циклонів, так, для західних циклонів такими була смуга широт 50-60° пн. ш. над Атлантикою, північно-західні циклони утворювалися над Норвезьким морем і Скандинавським півостровом, південні циклонічні утворення виходили на територію Білорусі з усіх районів Середземномор'я, а також Балканського півострова і Чорного моря. Проаналізовані міжрічна та сезонна мінливості повторюваності циклонів. Виявлено, що в середньому за рік через територію Білорусі переміщується 15-16 циклонів різних типів траєкторій. Велика частина циклонів (57 %) відносилася до південних, західні та північнозахідні циклони становили по 20 % випадків. Аналіз середнього тиску в центрі циклонів показав, що більшість циклонів поглиблювалися безпосередньо над територією країни. Для оцінки макроциркуляційних умов у процесі еволюції циклонів використаний регіональний індекс блокування ECBI, що дозволив визначити інтенсивність збуреності зонального потоку в процесах циклогенезу. Виявлено переважання західної складової потоку в будь-якому процесі циклогенезу над Східною Європою. При цьому в умовах блокування найбільш часто утворювалися і еволюціонували південні циклони. Розглянуто повторюваність небезпечних явищ погоди в циклонах різних траєкторій, які переміщувалися через територію Республіки Білорусь протягом 1995-2015 рр. Встановлено, що небезпечні явища погоди викликані південними і західними баричними утвореннями. Проаналізовано міжрічну і сезонну повторюваності цих циклонів і показано, що максимальна їх кількість була характерною в основному для літнього періоду і перехідних сезонів року, а небезпечні явища погоди, перш за все, обумовлювалися розвитком інтенсивної конвекції на атмосферних фронтах. Найбільшу повторюваність у циклонах як південних, так і західних траєкторій мали дуже сильні дощі, снігопади і вітри. На частку великого граду і сильного налипання мокрого снігу припали поодинокі випадки, які фіксувалися локально по території країни. Для оцінки основних метеорологічних характеристик повітряних мас уциклонах різних типів використовувалася лагранжева модель перенесення NOAA HYSPLIT. Зворотні траєкторії за період 24 год розраховувалися на рівнях 1500 і 3000 м для найбільш типових районів зародження і траєкторій переміщення. Виявлено, що в район зародження як західних, так і південних циклонів в усі сезони року надходили відносно теплі повітряні маси, при цьому в першому випадку вони були вологими і в процесі переміщення на територію Білорусі охолоджувалися і ставали менш насиченими, а в другому – спочатку були ненасиченими, в процесі еволюції циклонів зазнавали охолодження і збільшення відносної вологості. У північно-західних циклонах для різних сезонів року характер переміщення і трансформації повітряних частинок має значні відмінності в зв'язку з їх утворенням в різноманітних умовах підстильної поверхні.^UThe thesis is devoted to determining the spatial-temporal features of frontal and cyclonic activities over Eastern Europe and the territory of Belarus, in particular,in the period of 1995-2015. The physical-geographical and modern climatic conditions of Eastern Europe, characteristic features of atmospheric circulation in the region, and the role of the North Atlantic Oscillation on the weather conditions of Europe are considered. The analysis of modern methods for evaluating blocking processes in the atmosphere is performed, the role of trajectory analysis in assessing the meteorological characteristics of air masses is shown, and the basic principles of objective detection of atmospheric fronts are considered. The assessment of conditions for the formation and movement of cyclones of typical trajectories through the territory of Belarus in the period of 1995-2015 was carried out. A database of the main characteristics of cyclones was created, including the geographical coordinates of the beginning and the end of the trajectories, the date and the minimum pressure in the center, and maps of the trajectories were built. The main geographical areas of cyclone formation were determined. So, for the western cyclones these were the latitudes of 50-60° N above the Atlantic, north-western cyclones formed over the Norwegian sea and the Scandinavian Peninsula, and southern cyclonic formations reached the territory of Belarus from all regions of the Mediterranean, as well as the Balkan Peninsula and the Black sea. The interannual and seasonal variability of cyclones was analyzed. It was revealed that on average 15-16 cyclones of different types of trajectories move through the territory of Belarus every year. Most of the cyclones (57 %) belonged to the southern, western and north-western cyclones accounted for 20 % of cases. Analysis of the average pressure at the center of the cyclones showed that most cyclones deepened directly over the country's territory. The regional blocking index ECBI was used to assess macrocirculatory conditions during the evolution of cyclones. This index allowed determining the intensity of perturbation of the zonal flow in the processes of cyclogenesis. The predominance of the western component of the flow in any process of cyclogenesis over Eastern Europe was revealed. At the same time, southern cyclones formed and evolved most frequently in the blocking conditions. The frequency of dangerous weather phenomena in cyclones of differenttrajectories that moved through the territory of the Republic of Belarus during the period of 1995–2015 is considered. It is identified that southern and western cyclones caused dangerous weather events over the territory of Belarus. The interannual and seasonal frequency of cyclones causing dangerous weather phenomena in Belarus was analyzed. It is shown that the largest number of southern and western cyclones was characteristic mainly for the summer period and transitional seasons of the year, and the dangerous weather phenomena were associated mainly with the development of severe convection on atmospheric fronts. Such phenomena as very heavy rain, snowfall and wind had the highest frequency in cyclones, as in southern as western trajectories. The share of strong sticking of wet snow and large hail were isolated cases and these phenomena were recorded locally over the territory of country. The NOAA HYSPLIT Lagrangian transport model was used to estimate the main meteorological characteristics of air masses in different types of cyclones. Backward trajectories for a period of 24 h were calculated at the levels of 1500 and 3000 m for the most typical areas of origin and movement trajectories. It was revealed that relatively warm air masses entered the region of origin of both western and southern cyclones throughout the seasons of the year, while in the first case they were moist and cooled and became less saturated in the process of moving to Belarus, and in the second they were initially unsaturated, during the evolution of the cyclones experienced cooling and an increase of relative humidity. The character of the movement and transformation of air particles in northwestern cyclones for different seasons of the year has significant differences in connection with their formation under various conditions of the underlying surface.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Різун Н. Т. 
Ранньодержавні інститути скандинавів і слов'ян у VIII–XII ст.: “тінг” і “віче” / Н. Т. Різун. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено компаративному дослідженню ранньодержавних інститутів скандинавів, полабських і поморських слов'ян. У центрі його уваги перебувають середньовічні зібрання – тінг і віче. Учасників, перебіг, діяльність, еволюцію та інші аспекти асамблей проаналізовано з урахуванням державотворчих процесів, особливостей суспільних устроїв останньої чверті VIII – середини XII ст. Обґрунтованість зіставлення обумовлюють відомості про одночасність і подібність розвитку Норвегії, Швеції, Слов'янського Полаб'я й Помор'я. Характерними для регіонів були стійкість додержавних форм влади, довготривалість побутування язичницьких вірувань, повільність трансформації владних інститутів, притаманна архаїчним суспільствам колективна форма управління. Поєднання наративних, археологічних, правових, епіграфічних і топографічних джерел дає змогу всебічно проаналізувати ці суспільні устрої та ранні держави на етапі політичної консолідації, централізації, християнізації та поглиблення соціальної стратифікації. Враховано найновіші досягнення історичної науки й найважливіші теоретико-методологічні напрацювання медієвістів, археологів, антропологів і знавців рунічного письма, зокрема, дискусію про історичну цінність середньовічних наративних джерел – саг, хронік і житій. Використано досягнення історичної компаративістики, понятійний апарат політичної антропології (концепти вождівство та дружинна держава), антропологічний підхід під час розгляду звичаєвого права.Порівняння процесів державотворення засвідчує типологічну й часову близькість суспільно-політичної еволюції у скандинавів і слов'ян в останній чверті VIII – середині XII ст. На підставі археологічних і писемних джерел простежується консолідація та інтеграція племінних організмів – перший етап державотворення. Ранні держави скандинавів і слов'ян утворились у подібний спосіб, а саме шляхом об'єднання складених вождівств у єдине ціле. Найчастіше державотворення відбувалося на територіях скупчень економічних, політичних, релігійних центрів. Охарактеризовано найважливіші владні інститути скандинавів і слов'ян, а саме: повноваження вождів різних рангів, правителів, знаті, дружин, особливості функціонування осередків язичницьких культів, бенкети.Підтверджується участь у скандинавських і слов'янських асамблеях аналогічних або подібних суспільних станів – мешканців одного чи декількох поселень і прилеглих територій, існування сільських і міських зібрань, тінгу й віча локального, регіонального та загальнодержавного рівнів. Заможніші прошарки населення були активнішими під час асамблей, а вплив еліти на їхній результат у всі періоди та на всіх рівнях був визначальним. Ухвалення рішень зазвичай відбувалось у спеціальних місцях, що надавало подіям особливого значення в очах громади. Писемні джерела доводять, що тінги й віча були подібними до святкувань, передусім ритуалізованими. Дискусії і промови були не лише способами обміну важливою для громади інформацією та її обговорення, а й сакралізованими й театралізованими подіями. Відзначається функціонування запланованих, регулярних і спонтанних зборів. Встановлено найважливіші суспільно-політичні функції зібрань, а саме організаційну, репрезентативну та об'єднавчу. Водночас асамблеї відігравали судову роль, яка знаходить підтвердження майже в усіх писемних джерелах. Зроблено висновок про інституційну спорідненість скандинавських і слов'янських асамблей, засвідчену цілком незалежними джерелами. Отож тінг і віче є варіаціями одного й того самого ранньодержавного інституту.^UA dissertation is devoted to a comparative study of early state institutes of the Scandinavians, the Polabian and the Pomeranian Slavs. In its focus are medieval gatherings – a thing and a veche. The analysis of participants, procedure, functioning, evolution, and other aspects of assemblies takes into account state formation processes, features of social orders of the last quarter of the 8th – the middle of the 12th centuries. The evidence about simultaneous and similar development of Norway, Sweden, Slavic Polabia, and Pomerania stipulate the validity of the comparison. Typical for the regions were a persistence of pre-state forms of power, a longevity of existence of pagan beliefs, a slow transformation of power institutes, an inherent in archaic societies communal form of governance. A combination of narrative, archaeological, legal, epigraphic, and topographic sources allow us to comprehensively analyze these social orders and early states at the stage of political consolidation, centralization, Christianization, and the deepening of social stratification. The research takes into account the newest achievements of the historical field and the most important theoretical and methodological ideas of medievalists, archaeologists, anthropologists, and the scholars of runic symbols, in particular, a discussion of historical value of narrative sources – sagas, chronicles, and the lives of the saints. The study makes use of the achievements of the historical comparative studies, conceptual framework of political anthropology (concepts chiefdom and military government), anthropological approach to the consideration of common law.The comparison of state formation processes attests typological and chronological resemblance of socio-political evolution among the Scandinavians and the Slavs in the last quarter of the 8th – the middle of the 12th centuries. Based on the archaeological and written sources can be traced a consolidation and integration of tribal organizations – the first step of state formation. Early states of the Scandinavians and the Slavs emerged in a similar way, namely by the unification of composite chiefdoms into one entity. Most often, state formation took place on the territories of high concentration of economic, political, religious centers. The dissertation characterizes the most important power institutes of the Scandinavians and the Slavs, such as: powers of chiefs of various ranks, rulers, elite, retinues, features of the functioning of centers of pagan cult, feasts.The study confirms the participation of the same or similar social strata in the Scandinavian and Slavic assemblies – of the inhabitants of one or several settlements and surrounding areas, the existence of rural and urban gatherings, the thing and the veche of local, regional, and nationwide levels. Wealthier strata of society were more active during the assemblies, and the influence of the elite on their result in all periods and at all levels was decisive. The decision-making usually took place at special places, which provided the events with particular importance in the eyes of the community. The written sources prove that the thing and the veche were similar to celebrations, primarily ritualized. Discussions and speeches were not only ways of exchanging and discussing important to the community information, but also sacral and theatrical events. The functioning of planned, regular and spontaneous meetings can be traced. The most important socio-political functions of assemblies are established, namely organizational, representative, and unifying. At the same time, gatherings played judicial role, which is confirmed in almost all written sources. The study reaches a conclusion about institutional affinity of Scandinavian and Slavic assemblies, certified by completely independent sources. So, the thing and the veche are variations of one and the same early state institute.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського