Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (230)Тематичний інтернет-навігатор (352)Наукова електронна бібліотека (312)Реферативна база даних (1778)Книжкові видання та компакт-диски (10711)Журнали та продовжувані видання (823)
Пошуковий запит: (<.>K=ШКІЛЬНА$<.>+<.>K=БІБЛІОТЕКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 114
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іванова І.Ф. 
Читацькі об'єднання в публічних бібліотеках: особливості розвитку і діяльності: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / І.Ф. Іванова ; Київ. держ. ун-т культури і мистецтв. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанню виявлення особливостей розвитку і діяльності читацьких об'єднань як перспективної форми роботи бібліотеки. У дисертації теоретично обгрунтовано та експериментально підтверджено той факт, що читацькі об'єднання розвиваються у відповідності з загальними тенденціями малих соціальних груп, але мають особливості, пов'язані зі специфікою читацької діяльності. Визначено специфіку діяльності і впливу читацьких об'єднань на навколишнє культурне середовище. Розроблено методичні рекомендації по створенню об'єднань при бібліотеках та програму навчального курсу по підготовці бібліотечних працівників до групової діяльності читацьких об'єднань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч730.327(4УКР)511

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ісаєнко О.О. 
Розвиток інноваційних бібліотечних технологій інформаційного обслуговування в Україні (1980 - 2007 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.03 / О.О. Ісаєнко ; Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно вивчено розвиток інноваційних технологій інформаційного обслуговування (ІО) в бібліотеках України з 1980 р. Проаналізовано й уточнено поняттєвий апарат дослідженої теми. Узагальнено досвід впровадження технологічних складових ІО у практику роботи провідних бібліотек України. Проведено технологічний аналіз розвитку інноваційних складових видачі документів з фондів бібліотек. Виявлено, проаналізовано та структуровано технологічну документацію, яка має описово-технологічну, організаційно-методичну, нормативно-управлінську чи обліково-регламентувальну спрямованість та стосується всіх форм, напрямів, видів і процесів ІО користувачів бібліотеки. Досліджено особливості та виявлено пріоритети з ІО електронними науково-інформаційними ресурсами користувачів НБУВ. Запропоновано шляхи стосовно вдосконалення ІО користувачів бібліотеки. Розроблено комплексну модель ІО сучасної бібліотеки, компонентами якої є модель ІО у приміщенні бібліотеки, моделі її дистанційного ІО, моделі корпоративного ІО в об'єднаному бібліотечно-інформаційному просторі. Запропоновано стратегічні напрями розвитку інноваційних технологій в системі ІО бібліотеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч738 + Ч758 +
Шифр НБУВ: РА365464

Рубрики:

      
3.

Антонюк І.М. 
Нотні колекції бібліотеки Львівської національної музичної академії ім. М.В.Лисенка у світлі історико-культурного процесу краю: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 26.00.01 / І.М. Антонюк ; Львів. нац. муз. акад. ім. М.В.Лисенка. — Л., 2008. — 17 с. — укp.

Досліджено нотні колекції та фрагменти бібліотек, музичних інституцій та окремих збирачів, що діяли у Львові в кінці XVI - на початку XX ст.. Розглянуто нотодруки давніх львівських книгарень, висвітлено особливості відображення в нотних колекціях музичного життя міста та галицького регіону в даний історичний період. Проаналізовано діяльність окремих колекціонерів, зокрема, В.Вшелячинського, А.Хибінського, М.Щупачкевич, К.Тарнавської, Г.Оттавої, А.Нєментовської. Визначено індивідуальні особливості основних колекцій і розкрито їх роль в історії розвитку галицької музичної культури. До наукового обігу введено невідомі раніше матеріали, зокрема, архівні документи бібліотеки Львівської національної музичної академії (ЛНМА) ім. М.В.Лисенка, спростовано окремі помилкові твердження учених (наприклад, про відсутність нот з бібліотеки Товариства Св. Цецилії 1826 - 1829 рр. і повну загибель бібліотеки ГМТ 1838 - 1848 рр.), викладено нові факти з музичного життя Галичини, вперше висвітлено діяльність М.Щупачкевич як педагога консерваторії Польського Музичного Товариства та колекціонерки. Визначено особливості комплектування бібліотек львівських музичних інституцій та окремих колекціонерів. Вперше на базі фонду бібліотеки ЛНМА ім. М.В.Лисенка досліджено атрибуції нотних видань: штампи, зафіксовані писемні історичні пам'ятки, сліди перебування нот у різних колекціях. Проаналізовано діяльність перших бібліотекарів ЛДК - З.Попеля, А.Струтинської, Я.Колодій. Знайдено невідомі раніше частки львівських колекцій XVIII ст. - Вавельської королівської капели, колекції Сапєгів з Красічина. Зібрано й описано невідомі автографи, зокрема, Я.Рукгабера, Ф.Ліста, Й.Бароні-Кавалькабо, Ж.Мазаса, Б.Кудрика. Систематизовано 78 нотних колекцій бібліотеки ЛНМА ім. М.В.Лисенка. Перекладено з польської та опубліковано матеріали невідомих листів Н.Бернацького, О.Полінського, С.Невядомського, А.Хибінського до ГМТ. Наведено відомості про першу гастрольну подорож львівського "Бояна" до Праги у 1898 р. Описано понад 5 700 прижиттєвих видань композиторів XVIII - XIX ст., які зберігаються у бібліотеці ЛНМА ім. М.В.Лисенка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31 я 179(4УКР-2ЛВО) л61-4 +
Шифр НБУВ: РА357018

Рубрики:

      
4.

Апшай Н.І. 
Стратегічні орієнтири розвитку бібліотек вищих навчальних закладів в умовах реформування освіти в Україні: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / Н.І. Апшай ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2005. — 21 с. — укp.

Розкрито вплив основних чинників (бурхливих соціально-економічних змін в Україні та загальноцивілізаційного процесу розвитку суспільства у аспекті його інфораматизації) на реформування вищої освіти та трансформацію вузівської бібліотеки. На базі сучасних педагогічних і бібліотекознавчих концепцій обгрунтовано фактори, що мають значення щодо формування стратегічного бачення розвитку біліотек ВНЗ у єдиному освітньо-інформаційному середовищі. Запропоновано модельний стратегічний план розвитку бібліотеки, який розглянуто як інструмент втілення стратегічного бачення розвитку у конткретні завдання управління інноваційним розвитком бібліотек ВНЗ. Обгрунтовано основні напрями діяльності даних бібліотек з метою створення інтегрованого освітньо-інформаційного середовища. Розроблено теоретичні та організаційно-технологічні засади створення корпоративної бібліотечно-інформаційної мережі вузівських бібліотек. Запропоновано основні напрями формування Національної електронної освітньої бібліотеки України та підготовки бібліотекарів і читачів для роботи в єдиному освітньому інформаційному середовищі на партнерських засадах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР)757.1 +
Шифр НБУВ: РА337540

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Артюх А.В. 
Проза Г. Пагутяк: герметичність як домінанта індивідуального стилю: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / А.В. Артюх ; НАН України, Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано індивідуальний стиль сучасної української письменниці Г. Пагутяк, розглянуто основні тенденції її творчості, зокрема, герметичність. Висвітлено особливості розвитку даної тенденції в європейському й українському літературних дискурсах XX ст., визначено її характерні риси, зокрема, тяжіння до творення персонального "переінакшеного" світу, філософічність, метафоричність, домінування образної символіки, медитативність, відмежованість від буденності, звернення до проблеми пошуку "автентичного буття", аполітичність і позасоціальність. Проаналізовано прозовий доробок письменниці, визначено стильові особливості її творчості: філософічність, психологізм, символізація, міфологічність, містицизм і фольклорність. Встановлено домінування герметичності, що виявляється на психологічному рівні як втілення психологічної замкненості персонажів творів, їх тяжіння до самотності та ескапізму, на стильовому рівні - як засіб побудови часопросторових моделей художнього світу митця. Розглянуто різні моделі світобудови, які є водночас символами (дім, сад, притулок, бібліотека). Виокремлено групи персонажів, які демонструють або увиразнюють рису герметичності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Пагутяк Г.534 + Ш5(4УКР)6-4 Пагутяк Г.534
Шифр НБУВ: РА368486

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Бєлов Д. О. 
Український комікс: бібліотечно-інформаційний вимір. / Д. О. Бєлов. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню українського коміксу в бібліотечно-інформаційному середовищі. Дослідження грунтується на розкритті особливостей розвитку коміксової культури в Україні з позицій книгознавства та бібліотекознавства.Наукова новизна дослідження полягає у виокремленні етапів розвитку українського коміксу на тлі загальної еволюції коміксу як інформаційного продукту; у висвітленні сучасного стану розвитку коміксів в Україні, їх жанрової та видової багатоманітності; в обґрунтованні поняття імерсивного коміксу та перспектив таких інформаційних продуктів в Україні; в узагальненні вітчизняного і зарубіжного досвіду бібліотечного сервісу, організованого навколо коміксів як інформаційних продуктів, і окресленню перспектив напрямів його розвитку в Україні.Виявлено, що специфіка коміксу як інформаційного продукту, смислове наповнення якого виражається за допомогою вербально-іконічного інструментарію – зображення і вербалізованого тексту, – обумовлює його синкретичну природу і пояснює увагу до коміксу як з боку літературознавців і мовознавців, так і мистецтвознавців і культурологів. Крім того, комікс можна віднести як до періодичних видань, так і до книжкової продукції, що робить його предметом дослідження у вимірі журналістики і видавничої справи. Водночас, будучи багатофункціональним і унікальним інформаційним продуктом, комікс досі не став предметом вивчення для книгознавців і бібліотекознавців. Дослідження коміксів з позицій інформаційної, бібліотечної та архівної справи відсутні, що доводить актуальність обраної теми дисертації.З позицій бібліотекознавства і книгознавства обґрунтовано відмінність понять «український комікс» і «комікс в Україні», з урахуванням критеріїв україніки запропоновано поняття українського коміксу як видання коміксової продукції будь-якого жанру і спрямованості, видане на теренах України та/або українською мовою (що не є перекладом іншомовних творів), українського авторства та про Україну. Визначено і охарактеризовано етапи розвитку українського коміксу.Виявлено жанрово-видове урізноманітнення коміксів в Україні, обґрунтовано наявність таких видів коміксів, як: пригодницько-історичний; супергероїка; фентезі, наукова фантастика; комікс для дітей; гумористичний; сучасний роман; кримінальний; освітній.Доведено, що поширення інтернет-технологій і, зокрема, технологій «розширеної реальності» та їх впровадження у виробництво коміксів спричинило трансформацію цього виду інформаційного продукту і появу інноваційних форматів цих видань – веб-коміксів та імерсивних коміксів, специфікою яких є нелінійність і ефект занурення. В імерсивних коміксах поряд із традиційними вербальним і графічним компонентами з'являється додатковий – імерсивна технологія, без якої коректне сприйняття тексту неможливе. Виробництво імерсивних коміксів потребує співпраці письменників, ілюстраторів, авторів і видавців з виробниками програмного контенту, що обумовлює його проєктний формат. Водночас зростання кількості таких проектів і готовність спільноти і провідних компаній – виробників контенту вкладати в них кошти засвідчує перспективність такого виду продукту і його упевнене майбутнє.З'ясовано, що основними компонентами сформованого навколо коміксів комплексного бібліотечного сервісу в установах України є: організація просвітницьких заходів, присвячених коміксам; інформування про надходження коміксів до бібліотеки; організація виставок коміксів; складання рекомендаційних списків і підготовка бібліографічних покажчиків; презентація окремих видань і організація зустрічей з авторами і видавцями коміксів; проведення воркшопів і майстер-класів, організація конкурсів. Доведено, що, будучи предметом діяльності бібліотекарів, комікс також слугує їм ефективним інструментом для вирішення просвітницьких, соціальних і вузькопрофесійних завдань із популяризації бібліотечної професії і бібліотечної справи. Обґрунтовано перспективні напрями вдосконалення сформованого навколо коміксів вітчизняного бібліотечного сервісу, серед яких: створення спеціальних колекцій коміксів; участь у проєктах зі створення коміксів із використанням зображень, що містяться в документах з фондів бібліотек; зважаючи на те, що комікси є частиною історико-культурної спадщини України, формування присвячених коміксам розділів у електронних бібліотеках «Україніка» та «Культура України», що сприяло б вирішенню завдань не лише забезпечення широкого доступу до тих коміксових видань, які зберігаються в бібліотеках, а й популяризації вітчизняної коміксової спадщини за кордоном; створення корпоративної бібліотечної бази даних коміксів та графічних романів.Ключові слова: комікс, графічна історія, інформаційний продукт, імерсивні технології, меді-продукт, візуальна комунікація, бібліотечно-інформаційний вимір, комунікація, адаптація, комікс-культура, український комікс.^UThe dissertation is devoted to the research of Ukrainian comics in the library and information environment. The study is based on the discovery of the peculiarities of the development of comic culture in Ukraine from the standpoint of bibliography and library science.The scientific novelty of the study is to highlight the stages of development of Ukrainian comics against the background of the general evolution of comics as an information product; in highlighting the current state of development of comics in Ukraine, their genre and species diversity; in substantiation of the concept of immersive comics and prospects of such information products in Ukraine; in generalizing the domestic and foreign experience of the library service organized around comics as information products, and outlining the prospects of its development in Ukraine.It was found that the specificity of comics as an information product, the semantic content of which is expressed through verbal-iconic tools - images and verbalized text - determines its syncretic nature and explains the attention to comics by literary critics and linguists, art critics and culturologists. In addition, comics can be attributed to both periodicals and books, which makes it the subject of research in the dimension of journalism and publishing. At the same time, being a multifunctional and unique information product, comics has not yet become a subject of study for bibliologists and librarians. There are no studies of comics from the standpoint of information, library and archival affairs, which proves the relevance of the chosen topic of the dissertation.From the standpoint of library science and bibliography, the difference between the concepts of "Ukrainian comics" and "comics in Ukraine" is substantiated, taking into account the criteria of Ukrainian, the concept of Ukrainian comics is is a translation of foreign works), Ukrainian authorship and about Ukraine.The stages of development of Ukrainian comics are determined and characterized.The genre-types of diversification of comics in Ukraine are revealed, the existence of such types of comics as: adventure-historical is substantiated; superhero; fantasy, science fiction; comics for children; humorous; modern novel; criminal; educational.It is proved that the spread of Internet technologies and, in particular, augmented reality technologies and their introduction into comic production has led to the transformation of this type of information product and the emergence of innovative formats of these publications - web comics and immersive comics, which are nonlinear and immersive. In immersive comics, in addition to the traditional verbal and graphic components, there is an additional - immersive technology, without which the correct perception of the text is impossible. The production of immersive comics requires the cooperation of writers, illustrators, authors and publishers with producers of software content, which determines its design format. At the same time, the growing number of such projects and the willingness of the community and leading content companies to invest in them testifies to the prospects of this type of product and its secure future.It was found that the main components of the complex library service formed around comics in the institutions of Ukraine are: the organization of educational activities dedicated to comics; informing about the arrival of comics in the library; organization of comic book exhibitions; compilation of recommendation lists and preparation of bibliographic indexes; presentation of individual publications and organization of meetings with comic book authors and publishers; conducting workshops and master classes, organizing competitions. It has been proved that, being the subject of librarians' activities, comics also serve them as an effective tool for solving educational, social and narrow professional tasks of popularizing the library profession and library business.Perspective directions of improvement of the domestic library service formed around comics are substantiated, among which: creation of special collections of comics; participation in projects for the creation of comics using images contained in documents from library collections; Considering that comics are a part of the historical and cultural heritage of Ukraine, the formation of chapters on comics in the electronic libraries "Ukraine" and "Culture of Ukraine", which would help solve problems not only providing wide access to comics published in libraries, but also the promotion of domestic comic heritage abroad; creation of a corporate library database of comics and graphic novels.Keywords: comics, graphic history, information product, immersive technologies, media product, visual communication, library and information dimension, communication, adaptation, comic culture, Ukrainian comics.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Балишев М. А. 
Становлення і розвиток астрономічних досліджень у Харкові наприкінці ХІХ – у першій половині ХХ ст. в загальнонауковому та соціальному вимірі: автореферат дис. ... д. і. н. : 07.00.07 / М. А. Балишев. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації відтворено об’єктивну картину піднесення вітчизняної астрономічної науки в регіональному масштабі через дослідження становлення та розвитку астрономії у Харкові наприкінці ХІХ – у першій половині ХХ ст. у соціокультурному контексті. Вивчено ступінь достовірності відображення процесу інституціоналізації астрономічних досліджень у Харкові у визначених хронологічних межах у працях з історії української та радянської астрономії, історії Харківського університету. Представлено об’єктивне й цілісне висвітлення всіх складників інституціональних перетворень, виявлено основні закономірності в поступі вітчизняної астрономічної науки, з урахуванням соціально-економічних, суспільно-політичних, загальнонаукових і технологічних чинників, типових для історичного періоду дослідження, що сприяло поглибленню комплексного аналізу процесу інституціоналізації астрономічних досліджень та забезпечило здійснення періодизації становлення і розвитку астрономії у Харкові. З’ясовано особливості організації спостережень, формування та трансформації тематики наукових програм у Харківській астрономічній обсерваторії. Розкрито внесок харківських астрономів у всебічне вивчення фізичних умов на поверхнях Місяця, Сонця, планет та в міжзоряному середовищі, що втілилося в зародження харківської наукової школи планетології.^UThe dissertation reproduces an objective picture of the rise of domestic astronomical science on a regional scale by studying the formation and development of astronomy in Kharkiv at the end of the 19th century – the first half of the 20th century in the sociocultural context. It was one of defining periods when there happened a rapid breakthrough in the development of astronomical science: the new theoretical and practical foundations were laid which produced the transition of astronomical science from observational (optical) to experimental. Representatives of the Kharkiv Astronomical Observatory and the University Department of Astronomy made an important contribution to the Rise of Ukrainian astronomy; at that time, their works in the field of physics and chemistry of the Moon, large and small planets of the Solar System were highlyappreciated and received worldwide recognition from the scientific community.The degree of reliability of the reflection of the process of institutionalization of astronomical research in Kharkiv within certain chronological framework in works on the history of Ukrainian and Soviet astronomy and the history of Kharkiv University has been determined. The conducted analysis of the historiography of the problem indicates the absence of studies that fully or in part reveal the essence of the process of institutionalization of astronomical research in Kharkiv within certain chronological limits. Instead, the existing historiographic base accumulates publications that operate on well-known facts, fragmentarily and selectively reproducing the chronology of the existence of the University Observatory. At the same time, the factor of influence of social processes on astronomical research at Kharkiv University remains outside the main attention of scientists; for instance, the involvement of University astronomers in the political and military events of the period of the Ukrainian revolution; conducting political ‘purges’ and repressions by NKVD in the University Observatory in the 1930s, etc.The research used a wide range of archival material carriers of information presented by documents of personal origin and official records from funds of archival, museum, and library institutions from Ukraine, Canada, Germany, the russian federation, and the USA. Considering the significant geographical dispersion of documentary monuments in various storage bases, most of the materials accumulated in the thesis were introduced into scientific circulation for the first time. As a result of the conducted research, the prerequisites that prepared the process of institutionalization of astronomical research in Kharkiv University were highlighted; the main milestones of the formation and development of astronomical science in Kharkiv during 1883–1945 were reconstructed.Based on the analysis of the main components (organizational, functional, and personified) of the process of institutionalization of astronomical research in Kharkiv, their internal structural distribution was conducted. According to the author’s periodization, in order to reveal the organizational component of the said process, three general periods of the development of astronomy were allocated within certain chronological limits, the reference points of which were the establishment of the permanent Astronomical Observatory of Kharkiv University; creation of the Research Department of Astronomy of the Kharkiv Institute of Public Education and its unification with the Astronomical Observatory; organization of the Department of Astronomy of Kharkiv State University; recovery and reconstruction of Observatory buildings after the events of the German-Soviet War (1941–1945).As a part of the study, the scientific biographies of some University astronomers whose names were considered lost to the history of science, and the biographies of a number of astronomy amateurs who significantly influenced the development of astronomical science in Kharkiv were reconstructed.An objective and holistic coverage of all components of institutional transformations is presented, the main regularities in the progress of domestic astronomical science, characteristic of the historical period of research, are revealed. This contributed to the deepening of the comprehensive analysis of the process of institutionalization of astronomical research and ensured the periodization of the formation and development of astronomy in Kharkiv. The peculiarities of the organization of observations, formation and transformation of the subject of scientific programs at the Kharkiv Astronomical Observatory have been clarified. The contribution of Kharkiv astronomers to the comprehensive study of physical conditions on the surfaces of the Moon, the Sun, planets and the interstellar medium, which was embodied in the birth of the Kharkiv Scientific School of Planetology, was revealed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Башун О.В. 
Трансформація універсальної бібліотеки як культурно-інформаційного центру регіону: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / О.В. Башун ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Розкрито вплив загальних суспільних змін і перетворень на зміст і характер діяльності універсальних бібліотек. Аргументовано необхідність вивчення сучасних інформаційних потреб користувачів для обгрунтування мети, завдань та напрямів трансформації універсальної бібліотеки. На засадах сучасних педагогічних та бібліотекознавчих концепцій визначено роль бібліотеки у розвитку особистості читача, що грунтується на дослідженні потреб читачів і особистісно зорієнтованому підході. Охарактеризовано сутність функціональних та організаційно-структурних змін універсальної бібліотеки. Визначено ознаки бібліотеки як культурно-інформаційного центру регіону. Запропоновано базову модель структури обласної універсальної наукової бібліотеки. Викладено методику позабюджетного фінансування бібліотек. Висвітлено основи застосування маркетингового підходу для активізації процесів трансформації бібліотеки. Проаналізовано систему безперервної освіти. З'ясовано зміст і напрями перепідготовки кадрів з метою проведення трансформації бібліотеки. Розроблено комплексну систему підготовки бібліотекарів універсальної бібліотеки до роботи за нових умов, що включає традиційні форми навчання (лекції, семінари) та новітні (ділові, операційні, імітаційні, рольові ігри, аналіз практики та розв'язання практичних завдань, моделювання конкретних виробничих ситуацій).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР)707
Шифр НБУВ: РА313067 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Боряк Т.Г. 
Архівно-бібліотечні зібрання української еміграції з Чехословацької Республіки: історія переміщень та опрацювання в Україні (1945 - 2007): автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.02 / Т.Г. Боряк ; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистец. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Проведено дослідження архівного та бібліотечного сегментів Празького архіву (ПА). Проаналізовано обставини переміщень ПА, які хоча і відбувалися з порушенням правових норм, але сприяли акумуляції більшої частини ПА в Україні. Встановлено хронологічні межі переміщень ПА в УРСР у 1945, 1958, 1983 рр. Документальних свідчень переміщення еміграційних матеріалів у 1948 р., про які згадують окремі дослідники, не виявлено. Простежено передачу документальних сегментів ПА в Україну в 1993 - 2008 рр. Визначено місця перебування частин даного комплексу у Чеській Республіці та Словаччині. Встановлено кількісні та змістові параметри матеріалів ПА, складено перелік фондів ПА в архівах і бібліотеках України. Вперше проведено детальну реконструкцію роботи відділів таємних фондів (перших частин) з документами української еміграції у повоєнні десятиліття. Досліджено історію науково-технічного опрацювання та "оперативної розробки" (ОР) документальних масивів і бібліотечних матеріалів ПА, визначено її види, темпи, періодизацію. Висвітлено архівознавчий аспект політики радянського режиму щодо "українських буржуазних націоналістів" та інших "к/р елементів". Виявлено картотеку на "к/р елемент" обсягом близько 300 тис. карток у ЦДАВО України. Шляхом поодиничного перегляду видань колишнього спецфонду ДНАБ ідентифіковано бібліотечний сегмен ПА обсягом близько 20 тис. друкованих одиниць. Проведено атрибуцію та встановлено сучасне місценаходження окремих архівних сегментів ПА за системою атрибутивних ознак. Окреслено шляхи подальшої наукової реконструкції архівного та бібліотечного сегментів ПА на пофондовому та поодиничному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч814(4ЧЕХ=411.4) + Ч811.47 + Ч736.7 +
Шифр НБУВ: РА360209

Рубрики:

      
10.

Бочковська В. Г. 
Почаївський духовний осередок в історії і культурі українського народу XVIII–30-х років ХIX ст. / В. Г. Бочковська. — Б.м., 2019 — укp.

У роботі на основі комплексного аналізу опублікованої літератури та нововиявлених архівних джерел уперше визначено місце і роль Почаївського Успенського монастиря в історії і культурі українського народу унійного періоду (XVIII – 30-х років XIX ст.). Обгрунтовано основні напрями церковно-релігійної діяльності Почаївського монастиря, сутність його релігійних практик, особливості проповідницької діяльності обителі та його насельників, культ почаївських святинь та їх значення для насельників і паломників обителі. Доведено, що церковно-релігійна діяльність Почаївського монастиря синтезувала практики Православної та Уніатської Церков. Досліджено функціонування монастиря в культурно-освітній сфері (навчальні заклади, бібліотека, іконописна майстерня). Охарактеризовано репертуар Почаївської друкарні, мову видань та їх особливості, рівень мистецького оформлення та контакти з іншими видавничими осередками. Доведено, що книговидавнича діяльність Почаївського монастиря унійного періоду склала потужний внесок в культурну скарбницю українського народу і служила важливим консолідуючим фактором українських земель. Церковно-релігійна та культурно-освітня діяльність Почаївського монастиря засвідчувала явище поліморфізму в українській культурі і визначала, у підсумку, його роль як важливого центру міжконфесійних взаємин.^UIn the submitted paper, the place and role of the Pochayiv Assumption Monastery in the history and culture of the Ukrainian people of the Unia period (XVIII – 30 yearsof the XIX c.) was defined for the first time, on the basis of a comprehensive analysis of published literature and complex investigation the newly discovered archival sources. The main directions of the church and religious activity of the Pochayiv Monastery, the essence of its religious practices, features of the preaching activities of the monastery and its inhabitants, the cult of the holy sites and their significance for inhabitants and pilgrims of the monastery are substantiated.It was proven that the church-religious activity of the Pochayiv Monastery synthesized the practices of the Orthodox and Uniate Churches. The investigation of the monastery'activity in the cultural and educational sphere (educational institutions, library, icon painting workshop) is explored. Described are the repertoire of Pochayiv printing house, the language of its publications and their peculiarities, the level of artistic design and contacts with other publishing centers. It was proven that the book publishing activity of the Pochayiv Monastery of the Uniate Period was a powerful contribution to the cultural treasury of the Ukrainian people and served as an important consolidating f actor for Ukrainian lands.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Будугай О.Д. 
Пригодницько-шкільна повість для дітей 1960 - 1980-х років: жанрові особливості (О.Огульчанський, Б.Комар, А.Давидов): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.Д. Будугай ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2007. — 20 с. — укp.

У світоглядному, естетичному, композиційно-сюжетному, образному, хронотопічному та мовностилістичному аспектах визначено жанрові особливості різновиду пригодницько-шкільної повісті. Запропоновано термін "пригодницько-шкільна повість" з урахуванням, у разі його тлумачення, українських і зарубіжних традицій формування цього жанрового різновиду, а також типологічної спорідненості повістей. У контексті українського літературного процесу 1960 - 1980-х рр. зроблено аналіз пригодницько-шкільних повістей для дітей О.Огульчанського, Б.Комара, А.Давидова. Здійснено сучасну реінтерпретацію пригодницько-шкільних повістей даного періоду, в ідейному змісті яких втілені загальнолюдські цінності та специфіка української ментальності. Запропоновано розглядати пригодницько-шкільну повість як діалог прози для дітей та педагогіки. На підставі аналізу архівних матеріалів уточнено окремі факти життя та творчості дитячих письменників, висвітлено історію написання та видання маловідомих повістей, їх роль в українському літературному процесі. Виявлено та проаналізовано специфіку читацької рецепції досліджених повістей. Визначено тенденцію розвитку даного жанрового різновиду в сучасному літературному процесі. Систематизовано та доповнено результати досліджень вітчизняних і зарубіжних науковців стосовно теорії жанрів, жанрових різновидів середньої прози.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш85(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА354180

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Вакульчук О. А. 
Багатотиражні газети України років як феномен радянської преси (1917–1941 рр.) / О. А. Вакульчук. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню багатотиражних газет, що виходили на території сучасної України впродовж 1917–1941 рр. Розкрито широке коло питань, пов’язаних із процесами становлення, розвитку і функціонування багатотиражних газет України 1917–1941 рр. Визначено, що багатотиражна преса цього періоду є специфічним самостійним явищем історії преси, окремим видом газетної періодики, яка слугувала формуванню радянських ідеологічних засад в усіх галузях економічної, політичної та культурної діяльності держави, організовувала трудові колективи на виконання поставлених владою завдань. Багатотиражна преса об’єднувала у собі всі різновиди газет, котрі видавалися заводськими, фабричними, шахтними, транспортними установами та підприємствами, об’єднаннями, політвідділами МТС, а також редакціями колгоспів, радгоспів, навчальних та культурних закладів, профспілкових та громадських організацій.Проаналізовано специфіку етапів становлення багатотиражної преси, розкрито загальне та специфічне у розвитку її різних видів, встановлено особливості функціонування багатотиражних газет на тлі суспільно-політичної ситуації, яка склалася у період 1917 – початку 1940-х років, що дало змогу сформувати і сформулювати нові підходи щодо осмислення характеру впливу історичних, суспільно-політичних факторів на стан розвитку багатотиражної преси України 1917–1941 рр. У дисертації здійснено комплексну науковобібліографічну реконструкцію масиву багатотиражних газет України 1917–1941 рр., щодопомогло заповнити лакуни ретроспективної частини національної бібліографії України; доведено значення багатотиражних газет 1917–1941 рр. як джерельної бази подальших пресознавчих досліджень.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive study of the mass-circulation press, which was published on the territory of modern Ukraine during 1917-1941. It covers a wide range of issues related to the processes of formation, development and functioning of mass-circulation newspapers of Ukraine during 1917-1941. It is determined that the mass-circulation press of this period is a specific independent phenomenon of the history of the press, a separate type of newspaper periodicals, which served to form the Soviet ideological principles in all spheres of economic, political and cultural activity of the state, organized labor collectives to fulfill the tasks set by the government. The multi-circulation press combined all kinds of newspapers published by factory, plant, mine, transport institutions and enterprises, associations, political departments of the MTS, as well as editorial offices of collective and state farms, educational and cultural institutions, trade unions and public organizations. The specifics of the stages of formation of the masscirculation press were analyzed, the general and specific in the development of its various types are revealed, the specific features of the multi-circulation newspapers functioning were established on the background of the social and political situation existing in 1917 – early 1940s, which allowed to form new approaches of understanding the nature of historical, social and political factors influence on the development of the Ukrainian mass-circulation press in 1917–1941.In the dissertation the complex scientific and bibliographical reconstruction of the array of mass-circulation newspapers of Ukraine in 1917–1941 was carried out, which made it possible to fill the gaps in the retrospective part of the national bibliography of Ukraine; the importance of mass-circulation newspapers in 1917–1941 as a source base for further press studies was proved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Вакульчук 
Українські нотні видання 1923-1934 років: книгознавчий і бібліографічний аспекти: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Ольга Анатоліївна Вакульчук ; НАН України; Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського. — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч755.22:Щ313 + Щ313(4УКР)61 я179 н
Шифр НБУВ: РА355426

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Василенко 
Бібліотечна статистика в Україні: (1992-2005 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Ольга Миколаївна Василенко ; НАН України; Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського. — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР) к95
Шифр НБУВ: РА351630

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Вдовиченко Р. О. 
Розріджено-розподілене подання структур даних у нейронних мережах: автореферат дис. ... д.філософ : 113 / Р. О. Вдовиченко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню феноменологічних моделей пам’яті людини та тварин шляхом подання в нейронних мережах даних, що мають певну структуру (ієрархічну, семантичну тощо). Основним завданням дисертаційної роботи є побудова та аналіз гібридного семантичного сховища, яке би мало можливість зберігати цілісні дані (наприклад, структури взаємопов’язаних і послідовних пар ключ-значення) у нейронній мережі. Конструкції пам’яті для вирішення такої задачі пропонувались у 1990-их, проте не є практичними через недостатню масштабованість та низьку щільність зберігання. Запропонована модель CS-SDM за рахунок використання третьої теорії - стискаючих вимірювань - заповнює існуючий розрив між двома феноменологічними підходами до моделювання біологічної пам’яті. Усе вище перераховане зумовлює актуальність дисертаційної роботи. Наукова новизна роботи полягає в розробці та дослідженні характеристик нової гібридної моделі розріджено-розподіленої пам’яті CS-SDM. Ця модель вперше поєднала два напрями феноменологічного моделювання пам’яті, забезпечивши умови ефективного використання розріджено-розподіленої пам'яті типу SDM. Також уперше було запропоноване застосування теорії стискаючих вимірювань (CS) для моделювання природної пам'яті. Ефективність CS-SDM доведена як формально, так і експериментально. CS-SDM є першою штучною нейромережею, що у повній мірі та з практично придатною ємністю дозволяє зберегати структуровані данні, тобто придатна для збереження семантики. Модель CS-SDM має ряд прикладів застосування. CS-SDM з практично придатною ємністю дозволяє зберігати струкуровані данні, що відкриває перспективи її використання у різноманітних задачах штучного інтелекту та як складової нейромережних моделей у машинному навчанні. Також CS-SDM може використовуватись у тих галузях людської діяльності, де застосовується штучний інтелект: робототехніці, семантичному пошуку, генерації контенту у соціальних мережах, медичної діагностики тощо. В ході дослідження була розроблена програмна бібліотека з відкритими кодами, що реалізує CS-SDM на графічних процесорах (на платформі NVIDIA CUDA) і також містить реалізації адаптованих до збереження розріджених векторів конструкцій SDM Канерви і Джекела. Бібліотека впроваджена у складі Базового програмного забезпечення суперкомп'ютерного комплексу СКІТ у Центрі колективного користування обладнанням суперкомп'ютерного комплексу "СКІТ" (ЦККО СКК "СКІТ") в Інституті кібернетики ім.В.М.Глушкова НАН України. Код бібліотеки є відкритим та доступним для інших дослідників на платформі GitHub.^UThe dissertation is focused on studying phenomenological models of human and animal memory by presenting data with a specific structure (hierarchical, semantic, etc.) in neural networks. The main task of the dissertation is constructing and analysing a hybrid semantic store that would be able to store complete data (for example, structures of interconnected and consecutive key-value pairs) in a neural network. Memory designs to solve this problem were proposed in the 1990s but are not practical due to insufficient scalability and low storage density. The proposed CS-SDM model fills the existing gap between two phenomenological approaches to biological memory modelling by using the third theory - Compressive Sensing. All the statements above determine the relevance of the dissertation work. The scientific novelty of the work consists of developing and researching the characteristics of a new hybrid model of sparse-distributed memory CS-SDM. For the first time, this model combined two directions of phenomenological modelling of memory, providing conditions for the effective use of sparse-distributed memory of the SDM type. Also, applying the theory of Compressive Sensing (CS) was proposed for the first time to model natural memory. The effectiveness of CS-SDM has been proven both formally and experimentally. CS-SDM is the first artificial neural network that entirely and practically suitable capacity allows you to store structured data, which is suitable for preserving semantics. The CS-SDM model has numerous applications. CS-SDM, with a practically usable capacity, allows you to store structured data, which opens prospects for its use in various tasks of artificial intelligence and as a component of neural network models in machine learning. Also, CS-SDM can be used in those fields of human activity where artificial intelligence is used: robotics, semantic search, content generation in social networks, medical diagnostics, etc. In the course of the research, an open-source software library was developed that implements CS-SDM on graphics processors (on the NVIDIA CUDA platform) and also contains implementations of the Kanerva and Jackel SDM designs adapted to the preservation of sparse vectors. The library is implemented as part of the essential software of the SCIT supercomputer complex in the Center for collective use of the equipment of the SCIT supercomputer complex (CCKO SKK "SCIT") at the V.M. Glushkov Institute of Cybernetics of the National Academy of Sciences of Ukraine. The library code is open and available to other researchers on the GitHub platform.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Гич Г.М. 
Професійні настанови бібліотекарів як фактор впливу на формування читацької аудиторії публічних бібліотек: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / Г.М. Гич ; Київ.нац. ун-т культури і мистец. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Теретично обгрунтовано й експериментально доведено наявність взаємовпливу настанов читачів і бібліотечних працівників на процес формування та структурування читацької аудиторії публічних бібіліотек за різними критеріями, основним з яких є критерій інтенсивності відвідувань бібліотек читачами. Досліджено бібліотекознавчу літературу, що висвітлює вітчизняний та зарубіжний досвід вивчення настанов відвідучів і бібліотекарів. Здійснено детальний соціально-психологічний аналіз процесу формування та структурування читацької аудиторії публічних бібліотек. Обгрунтовано, розроблено та впроваджено у практику вищої бібіліотечно-інформаційної освіти практичне соціально-психологічне навчання майбутніх бібіліотекарів з метою формування позитивних професійних настанов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч730.327(4УКР)511 + Ч734(4УКР)П
Шифр НБУВ: РА316361 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Горбенко С.Л. 
Психологічні особливості рольової поведінки розумово відсталих підлітків у малій групі: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.08 / С.Л. Горбенко ; Ін-т спец. педагогіки АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено результати теоретико-експериментального дослідження проблеми рольової поведінки розумово відсталих підлітків. Вивчено особливості виконання ними конвенційних ролей школяра, старости, бібліотекаря, природознавця, чергового у зв'язку з неофіційним статусом у класі. Розкрито суть рольової поведінки, параметри її вивчення та складові формування, показники й критерії оцінювання, зміст виконання основних конвенційних ролей розумово відсталих підлітків. Розроблено методику вивчення їх рольової поведінки. Наведено результати експериментального вивчення особливостей рольової поведінки розумово відсталих підлітків у малій групі за показниками: успішністю виконання ролей відповідно до еталона, характером прийняття ролей, спрямованістю рольової поведінки, сформованістю її структурних компонентів. Визначено психолого-педагогічні умови формування рольової поведінки в учнів допоміжної школи у позакласній виховній роботі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю948.25 + Ю952.14 + Ч435.3 +
Шифр НБУВ: РА353478

Рубрики:

      
18.

Горова С. В. 
Розвиток особи в процесі суспільної інформатизації і трансформації соціокомунікаційних функцій бібліотек / С. В. Горова. — Б.м., 2021 — укp.

Суспільна інформатизація, що активізувалася з розвитком інформаційного суспільства, обумовила суттєве оновлення завдань сучасної бібліотечної сфери. Важливим фактором зростаючих обсягів нової інформації в обігу стали наслідки інформатизації, пов'язані із створенням технологічних можливостей, що забезпечують не лише доступ до наявних інформаційних ресурсів практично всім категоріям громадян, але й створюють умови для індивідуального інформаційного виробництва. Даний процес обумовив різке зростання обсягів продукованої інформації, інтенсифікацію інформаційних обмінів, що створює зростаюче навантаження на свідомість людини, сучасного користувача електронними ресурсами. Перспективними шляхами вдосконалення управління інформаційними ресурсами сучасності, зниження інформаційного тиску на свідомість особи є комп'ютеризація, розвиток електронних інформаційних технологій та вдосконалення сучасної бібліотечної діяльності. З одного боку, при цьому бібліотеки мають виконувати властиву їм функцію збереження і організації використання суспільно значущої частини продукованої нині інформації, з іншого – ці установи мають стати інформаційними центрами надання ефективної допомоги користувачам у продуктивному використанні потрібної інформації у всіх сферах суспільного життя. Бібліотечна сфера діяльності має прискорити та розширити свою інформаційно-аналітичну функцію діяльність нашої країни може мати серйозні та розвивати перспективи в галузі управління інформаційними процесами суспільства в межах своєї компетенції при системному розвитку суспільства, при тому, коли йому стане потрібною інформація розвитку. Працівники бібліотек ф мають стати ефективними інформаційними операторами, які вивчають інформаційні потоки і управляють організацією використання суспільно значущого інформаційного ресурсу. У недалекому майбутньому вони мають стати посередниками між гігантськими і всезростаючими обсягами інформації глобального інформаційного простору і конкретним користувачем. Бібліотеки постіндустріального суспільства мають також стати центрами нейтралізації негативних інформаційних впливів у національній інфосфері.^USocial informatization, which intensified with the development of the information society, led to a significant update of the tasks of the modern library sphere. An important factor in the growing volume of new information in circulation was the effects of informatization, associated with the creation of technological opportunities that not only provide access to available information resources to almost all categories of citizens, but also create conditions for individual information production. This process has led to a sharp increase in the amount of information produced, the intensification of information exchanges, which creates an increasing burden on the human mind, the modern user of electronic resources. Promising ways to improve the management of modern information resources, reduce information pressure on the consciousness of the individual are computerization, the development of electronic information technology and the improvement of modern library activities. On the one hand, libraries should perform their inherent function of preserving and organizing the use of socially significant part of currently produced information, on the other - these institutions should become information centers to effectively assist users in productive use of relevant information in all spheres of public life. The library sphere of activity should accelerate and expand its information-analytical function. The activity of our country can have serious and develop prospects in the field of information processes management of society within its competence in systemic development of society, when it needs development information. Librarians should become effective information operators who study information flows and manage the organization of the use of socially significant information resources. In the near future, they should become intermediaries between the gigantic and growing volumes of information in the global information space and the specific user. Libraries of post-industrial society should also become centers of neutralization of negative information influences in the national infosphere.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Городнюк Н.А. 
Знаки необарокової культури у творчості Валерія Шевчука: компаративні аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Н.А. Городнюк ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано творчість В.Шевчука у контексті сучасної "прози культури", і, зокрема, її необарокового напрямку, що дозволяє найбільш плідно виявити та охарактеризувати специфіку його художньої прози. Зазначено, що об'єктом спеціального дослідження постають окремі семіотичні утворення - знаки культури - образи, що набувають у письменника знакових характеристик у межах необарокової парадигми: слово, книга, сад, бібліотека, околиця. Виявлено художні кореляти основних необарокових знаків культури В. Шевчука, розглянуто їх генезу та специфіку на грунті українського Бароко у порівнянні з західними версіями Х.Л.Борхеса, У.Еко, М.Павича.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.04 + Ш5(4УКР)6-4 Шевчук 45 +
Шифр НБУВ: РА324300

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Гуцал Л. А. 
Розвиток шкільної природничої освіти на Правобережній Україні (друга половина XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Л. А. Гуцал ; Житомир. держ. ун-т ім. І. Франка. — Житомир, 2011. — 20 с. — укp.

Вперше розглянуто цілісну картину розвитку шкільної природничої освіти в Правобережній Україні у другій половині XIX - на початку XX ст. Визначено основні етапи, охарактеризовано соціально-економічні, політичні, культурно-педагогічні чинники, які зумовлювали особливості її функціонування. Проаналізовано структуру та зміст шкільних природознавчих предметів, розвиток форм, методів і засобів навчання природознавства у контексті розвитку національної школи. Уточнено понятійно-категоріальний апарат, зокрема, поняття "шкільна природнича освіта", сутність методів і форм навчання природознавства у даний період. Вдосконалено сутнісні характеристики педагогічного досвіду навчання природничих предметів і шляхи його поширення на з'їздах і конференціях вчителів, нарадах, що знайшло відображення в архівних матеріалах і на сторінках педагогічної преси, особливості викладання природознавства в різних типах шкіл того часу. Введено нові та маловідомі документи та публікації у періодичних виданнях, які розширюють межі сучасних знань про шкільну природознавчу освіту другої половини XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)52 + Б.р(4УКР)2 г5,022
Шифр НБУВ: РА379204 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського