Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (210)Книжкові видання та компакт-диски (383)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю3(4УКР)6$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 32
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шимченко Л.А. 
Громадянська ідентифікація особи як чинник формування української політичної нації: Автореф. дис... канд. філос. наук: 21.03.01 / Л.А. Шимченко ; Нац. ін-т стратег. дослідж. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження феномена нації, подальший розвиток якого визначається складною взаємодією об'єктивних і суб'єктивних чинників його функціонування. Встановлено, що суттєвим чинником формування нації є самоідентифікація людини, її особистісне самовизначення відносно нації як спільноти, що є для особи простором її існування та розвитку. Досліджено процес ідентифікації особи як механізм її соціалізації та становлення суб'єктивності у взаємозв'язку з процесами націєтворення, визначено детермінанти формування громадянської ідентичності за умов полікультурного суспільства, показано його роль у націєтворчих процесах. Встановлено, що детермінантами самоідентифікації більшості громадян України є їх регіональна та етнічна складові. Виявлено, що причиною виникнення даного явища посткомуністичної трансформації, що є не стільки процесом економічних і суспільно-політичних змін, скільки трансформацією багатовимірних соціальних і громадянських ідентичностей широких верств населення, доведено пріоритетність суб'єктивних чинників націєтворення, позитивний ефект яких пов'язаний з толерантністю, лояльністю, солідарністю, несприйняттям ксенофобії та шовінізму. Зроблено висновок, що лише поєднання у процесі націєтворення етнокультурного плюралізму та загальногромадянської рівності є домінантою консолідації української політичної нації та фактором забезпечення безпеки держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 + Ю3(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА349409

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Черненко Т.В. 
Співвідношення понять розуму та віри в історіософії П.І.Ліницького: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Т.В. Черненко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Здійснено історико-філософський екскурс понятійного співвідношення розуму та віри на підставі аналізу поглядів найбільш значущих та відомих в історії філософії особистостей, творчість яких досліджував П.І.Ліницький та вибудував власну філософську систему шляхом розв'язання проблеми антиномічності віри та розуму. Показано, що творчому доробку П.І.Ліницького притаманна традиційна для західноєвропейської філософії гносеологізація та раціоналізація філософської свідомості, але у творчому спадку київського філософа думки представників німецької філософської культури трансформовані через призму української філософської традиції, набули самобутності завдяки своєрідному синтезу з теїзмом, слідуванню ідеї співвідношення розуму та віри як одного з вирішальних принципів у побудові власної філософської системи. Доведено, що гносеологічна позиція П.І.Ліницького з усіма її особливостями та відмінностями, що свідчать про оригінальність мислителя, формувалась у протистоянні вульгарному матеріалізмові та позитивізмові, є помірковано-раціоналістичною, схильною до апріоризму, про що свідчить його висока оцінка умоглядності як основної форми пізнавальної взаємодії суб'єкта з об'єктом. Шляхом детального аналізу соціальних, моральних та естетичних засад поняття віри, на яких базувався П.І.Ліницький, вирішуючи питання про співвідношення понять розуму та віри, доведено, що в його особі українська філософська думка другої половини XIX - початку XX ст. мала високоосвіченого мислителя, який репрезентував своє власне оригінальне розуміння та осмислення найважливіших філософських проблем - онтології, гносеології, філософії історії, соціальної філософії, філософської антропології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-678 + Э210.33 +
Шифр НБУВ: РА334649

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Чайка 
Філософські інтенції творчості Г.І.Челпанова: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / Світлана Анатоліївна Чайка ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-632
Шифр НБУВ: РА365607

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
4.

Халезова Л. В. 
Життя та богословсько-проповідницька діяльність В. Войно-Ясенецького (архієпископа Луки) в контексті його філософсько-релігійних поглядів: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.11 / Л. В. Халезова ; Ін-т філос. ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Висвітлено етапні події в житті В. Войно-Ясенецького, а також розкрито взаємозв'язок його світоглядних переконань із суспільно-ідеологічними обставинами життя СРСР першої половини XX ст. Проаналізовано філософсько-ідейні домінанти трактату архієпископа "Наука та релігія" в проблематичному розрізі його змісту. Визначено сутність його тріадологічного розуміння людини та проведено порівняння інтерпретаційної специфіки архіпастиря з вченням Православної Церкви про дух, душу та тіло. Розкрито погляди В. Войно-Ясенецького на роль і значення серця в контексті вітчизняної кордоцентричної традиції. Проаналізовано провідні мотиви проповідницької діяльності архієпископа в тематичному дискурсі його філософсько-релігійних поглядів. Визначено зв'язок релігійних поглядів В. Войно-Ясенецького лікаря й архієпископа з базовими положеннями біоетики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР-6КРИ)-36-028 Лука (Войно-Ясенецький ; архієп. Крим. ; 1877-1961) 3 + Ю3(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА381398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Фаріон О.О. 
Екзистенційно-антропологічний поворот у філософії В.Шинкарука: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.О. Фаріон ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито зміст екзистенційно-антропологічного повороту у філософії В. Шинкарука та його вплив на подальший розвиток української філософської теорії. Проведено історико-філософський аналіз зміни предмета дослідження вченого, його зацікавленості універсумом буття людини, світоглядною парадигмою особистості, культурою як системою формоутворень людського духу. Увагу приділено аналізу феномену світогляду, його категоріальної структури, розробленої В. Шинкаруком. Доведено, що вчений розрив зміст понять "віра", "надія" та "любов" як світоглядних категорій, репрезентів духовності особистості, її суті. Розкрито та проаналізовано екзистенціали людського буття за В. Шинкаруком. Обгрунтовано свободу як визначальну особливість екзистенції особистості та можливість трансцендування її в істинно суще буття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-8 Шинкарук В. + Ю216.2 +
Шифр НБУВ: РА364616

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Тимошенко 
Національна ідея як головний фактор національного відродження України: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / Оксана Миколаївна Тимошенко ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2000. — 24 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-08 + Ю6*622.22 + Ф055.256(4УКР)
Шифр НБУВ: РА310916

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Стоян Д. В. 
Ю. І. Вассиян як представник української філософської думки: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.05 / Д. В. Стоян ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Досліджено умови формування філософських поглядів Ю. І. Вассияна, проведено теоретичну реконструкцію теорії історичного процесу в його історіософській концепції. Показано специфічність його підходу до проблеми філософського обгрунтування української нації, використано категорію "дійсність" як методологічну основу розкриття онтологічно-гносеологічних і філософсько-релігійних питань теоретичної філософії Ю. І. Вассияна. Наголошено, що філософські ідеї Ю. І. Вассияна є важливим кроком на шляху розвитку української філософської думки та дають можливість запропонувати ефективний шлях вирішення філософського обгрунтування проблеми української нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-8 Вассиян Ю. І.
Шифр НБУВ: РА377394 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Скринник-Миська Д.М. 
Еволюція світоглядно-філософських засад українського образотворчого мистецтва на рубежі XIX - XX ст.: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Д.М. Скринник-Миська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Виявлено концептуальні характеристики українського мистецького модерну як стилю мислення та духовно-культурної течії, що засобами образотворчого мистецтва виразили напрям і зміст світоглядно-філософської еволюції у духовному житті України у добу зміни філософської та культурної парадигм у кінці XIX - на початку XX ст. Доведено, що дане перетворення було осмислено та відображено в українській культурі у формі національного варіанта стилю модерн. Зроблено висновок, що інтелектуальна інновація модерну за умов світоглядної кризи полягає у свідомій спробі зберегти цінність і впорядкованість картини світу шляхом накладання універсальної системи значень і логічних схем на художньо-образне світосприйняття. Розкрито вплив ідей провідних філософів XIX - початку XX ст., зокрема, А. Шопенгаура, Ф. Ніцше, З. Фрейда, А. Бергсона, В. Дільтая на світоглядні виміри європейського, зокрема, українського мистецтва даного періоду. Досліджено вплив світоглядної системи романтизму (Новаліса, Л. Тіка, Ф. Шлегеля), на формування ідейних основ мистецького модерну. Виявлено гносеологічний, антропологічний, онтологічний виміри художньо-образного осмислення буття людини в Україні в кінці XIX - на початку XX ст. у їх взаємозв'язку з європейським модерном як цілісним світоглядно-культурним феноменом. Експліковано зміст сформованих модерном концептів: новий образ дійсності, "базова" особистість доби, цілісність особи та цілісність життєвого світу людини, перетворення суспільства засобами "естетичної революції". Доведено, що у добу модерну прагнення відновити зруйновану систему цінностей обумовило підвищення інтересу до міфу як методології художнього конструювання дійсності. Виявлено особливості переосмислення функцій міфу у суспільній свідомості європейців, зокрема, українців XX ст. у контексті нових філософських учень, яке кардинально відрізнялося від класичного підходу до міфології. Розкрито методологічну роль опозиції космос - хаос у символічному реконструюванні світу в світоглядній системі модерну. Показано принципові відмінності вияву даної опозиції в художньо-образній рефлексії мистецтва Західної Європи й України. Встановлено особливості експлікації української ідеї в символічно-образній системі мистецтва модерну. Аргументовано, що український модерн, на відміну від космополітичного європейського, в Україні став еквівалентом національного світоглядного стилю, в якому тісно переплелися національне та сакральне.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6 + Ю812.283 + Щ103(4УКР)61-239.1 +
Шифр НБУВ: РА362824

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Полюга В. В. 
Проблема буття людини у творчості Василя Стуса: екзистенційний вимір: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / В. В. Полюга ; НАПН України, Ін-т вищ. освіти. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Досліджено проблему буття людини у творчості В. Стуса крізь призму екзистенційного виміру. Проаналізовано філософсько-світоглядні ідеї автора, основу яких становить самобутня екзистенційна концепція, яку вважаємо соціокультурною репрезентацією української ментальності. Визначено екзистенціали абсурду, долі, страждання, болю, свободи, межової ситуації, іронії, щастя, мови, часу, що дозволяє визначити перспективу введення проблеми буття людини, визначеної у творчості В. Стуса, в контекст української літературно-філософської традиції. Здійснено соціально-філософський порівняльний аналіз творчості В. Стуса й А. Камю. Встановлено, що проблема людини у філософуваннях В. Стуса й А. Камю посідає чільне місце, а основна увага зосереджується на моделі людини, що відповідає екзистенційному типу, який визначає усвідомлення абсурдності буття, бунтування проти несправедливості долі, у наявності проблеми вибору та відповідальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Стус В. С. 54 + Ю3(4УКР)6-6
Шифр НБУВ: РА380334 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Поздняков В.М. 
Наука і освіта в ноосферній концепції В.І.Вернадського: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.02 / В.М. Поздняков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Визначено роль науки й освіти в ноосферній концепції В.І.Вернадського. Показано значення його ідей для розуміння ноосферного процесу, їх науковий і філософсько-світоглядний сенс. Критично розглянуто й уточнено сучасний зміст концепції ноосфери, місце в ній науки й освіти та їх взаємозв'язок, а також шляхи активізації цього зв'язку у програмах побудови знаннєвого суспільства. Визначено параметри трансформації науково-пізнавальної діяльності й освітнього процесу, що відбувається в останні десятиліття у світі та в Україні, у їх співвідношенні з уявленнями В.І.Вернадського, проаналізовано роль інформаційно-комунікаційних технологій модернізації та трансформації освітнього процесу й обгрунтовано принципи досягнення його "людиновимірності", виявлено зміст, спрямованість і виховні ресурси концепції ноосферної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю3(4УКР)6-626 + Ю6*672*148:С5 + Ф733 +
Шифр НБУВ: РА347984

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
11.

Петрів О.В. 
Екзистенціальні ідеї Володимира Винниченка у контексті європейської соціальної філософії: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / О.В. Петрів ; АПН України. Ін-т вищ. освіти. — К., 2006. — 17 с. — укp.

Досліджено екзистенціальні ідеї у філософсько-літературній творчості В.Винниченка у контексті європейської соціальної філософії. Виокремлено основні підходи до розв'язання проблеми. Виявлено філософсько-антропологічні феномени у творчості В.Винниченка, їх розглянуто у контексті екзистенціального вчення української та світової соціальної філософії. Проаналізовано національно-екзистенційні пошуки у філософсько-літературній спадщині філософа. Здійснено історико-філософський порівняльний аналіз екзистенційного вчення В.Винниченка та Ж.-П.Сартра. Доведено, що філософські ідеї В.Винниченка виявляють себе у традиційній формі філософування - літературі, відповідають екзистенціально-кордоцентричному типу філософування, який є однією з домінант української світоглядно-філософської ментальності і потужним джерелом сучасної екзистенціальної філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6 д Винниченко В. + Ю3(0)6-663 + Ф1(4УКР)608 Винниченко В. +
Шифр НБУВ: РА343512

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Пастушенко Л.А. 
Історико-філософська спадщина Петра Кудрявцева: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Л.А. Пастушенко ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше проведено наукове дослідження історико-філософської спадщини П.Кудрявцева (1868 - 1940). На підставі аналізу архівних джерел, рукописних і друкованих праць мислителя відтворено віхи життя П.Кудрявцева, показано його важливе місце у релігійно-філософських процесах у Києві початку XX ст. Виокремлено основні напрями творчості П.Кудрявцева, здійснено всебічне дослідження доробку мислителя щодо вивчення історії філософії. Реконструйовано зміст історико-філософської концепції П.Кудрявцева, сформованої на підставі осмислення історії філософії у площині цілісної проблематики. Розкрито зміст і наукове значення досліджень мислителем філософії емпіріокритицизму та історії російської філософії. Показано роль П.Кудрявцева як одного з перших істориків київської духовно-академічної філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА349147

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Матюшко Б.К. 
Еволюція філософських поглядів В.Лесевича: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Б.К. Матюшко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 18 с. — укp.

На підставі грунтовного дослідження відомих і маловідомих творів В.Лесевича, а також поглядів опонентів ученого в ідейному аспекті представлено більш деталізовану концепцію еволюції філософських орієнтацій українського мислителя. Встановлено вплив на розповсюдження ідей позитивізму в Російській імперії таких чинників, як капіталізація економічного життя, спеціалізація освіти (поява "реальних" освітніх закладів), антисхоластичні (антиметафізичні) духовні тенденції в середовищі "спеціалістів". З'ясовано, що позитивістські погляди В.Лесевича грунтуються на ідеях просвітництва. Розроблено періодизацію еволюції філософських поглядів ученого, визначено контіанський, кантіанський, емпіріокритичний етапи. Охарактеризовано основні фази кожного періоду - асиміляцію, обгрунтування, застосування. Детально описано третю (прагматичну) фазу першого етапу, пов'язану з методологією позитивістської критики магістерської дисертації В.Соловйова. Показано, що саме дискусія з В.Соловйовим зумовила звернення В.Лесевича до кантіанства з його антропологічними орієнтаціями, які домінували у поглядах мислителя протягом другого (кантіанського) етапу. Доведено вплив провідних ідей кантіанства на формування емпіріокритичних поглядів мислителя. На підставі наявності антропологічних тенденцій в емпіріокритицизмі В.Лесевича зроблено висновок про відповідність його позитивістського вчення загальному гуманному характерові вітчизняної філософської думки. Доведено українську культурну належність В.Лесевича та його статус найбільш визначного представника філософії позитивізму в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-645 +
Шифр НБУВ: РА335420

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Мірчук І.Л. 
Філософські погляди Гавриїла Костельника: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / І.Л. Мірчук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Встановлено, що праці Г.Костельника, написані під час викладання філософії та логіки у богословських закладах Львова, засвідчують грунтовні фахові знання, розуміння традицій та тенденцій розвитку європейської філософії, зокрема, неотомізму та позитивізму. Розглянуто вирішення представником релігійної філософії проблем онтології, гносеології, філософії історії та соціальної філософії. Виявлено, що у теорії пізнання Г.Костельник виходить із пізнавальності законів розвитку реального світу, їх доступності для людської свідомості. Доведено, що розуміння о. Костельником історико-філософського процесу, тлумачення ним новітніх соціальних теорій та історіософських концепцій спирається на глибоке оволодіння даними теоріями. Встановлено значний філософський професіоналізм мислителя, прихильність до наукового знання, орієнтацію на філософію неотомізму, відчутний позитивістський контекст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6 + Э377.109(4УКР)-36-028 Костельник, Г. +
Шифр НБУВ: РА322528

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Летцев В.М. 
Проблема особистості у психологічний спадщині В.В.Зеньковського: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / В.М. Летцев ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Визначено місце та роль особистісної проблематики в системі психологічних поглядів В.В.Зенковського та установлено логіко-концептуальні засади й принципи розуміння особистості в його персонології. На підставі детального аналізу філософсько-психологічних творів мислителя розкрито послідовність і логіку його суб'єктно-особистісної концепції, висвітлено її ключові аспекти, визначено етапи, послідовність і засоби обгрунтування ним особистісної реальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю91(4УКР)6 + Ю3(4УКР)6-69 +
Шифр НБУВ: РА330257

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
16.

Ліщинська-Милян О.І. 
Ідеї християнського гуманізму в українській релігійній філософії першої половини XX століття: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / О.І. Ліщинська-Милян ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено феномен християнського гуманізму в українській релігійній філософії першої половини ХХ ст. Простежено спорідненість між західноєвропейськими та українськими концепціями християнського гуманізму. Показано, що спільним є трактування особливості християнського гуманізму (синтез ідей людинолюбства та теоцентризму) й основних категорій (боголюдяність, спокутування, спасіння, християнська любов). З'ясовано, що типовим виявом українського християнського гуманізму є концепція А.Шептицького, за якою проаналізовано особливості українського християнського гуманізму: єдність християнських, гуманістичних і національно-патріотичних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-110.3 + Э370.9(4УКР)-4-3 + Ю3(4УКР)6-678
Шифр НБУВ: РА312515 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Курило В.Б. 
Духовна спадщина Василя Липківського та її роль у розвитку філософсько-етичної думки в Україні у 20 - 30-х роках XX століття: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / В.Б. Курило ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Зроблено спробу осмислення та систематизації філософських поглядів митрополита В.Липківського. Визначено засади соціально-релігійної філософії мислителя. Проаналізовано основні філософські питання та проблеми, які він досліджував. Розкрито місце духовної спадщини В.Липківського у морально-етичній традиції українського філософування, зокрема його концепції вільного українського національного розвитку та її засадничого принципу - "всенародної соборноправності". Розглянуто виділену мислителем важливу проблему особливої історичної спільності церкви та народу у процесах українського державотворення. Виокремлено значущу роль світської та духовної інтелігенції у формуванні української нації, а також історично вагому роль кобзаря-лірника у контексті збереження та утвердження української національної гідності та свідомості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-8 Липківський В. + Э372.271-36-028.2 Василь (Липківський) +
Шифр НБУВ: РА357564

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Козій І.В. 
Соціально-філософські погляди Дмитра Донцова: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / І.В. Козій ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено формування, утвердження та розвиток філософських поглядів Д.Донцова у контексті української національної ідеї. Висвітлено творчість і місце теоретика українського націоналізму в українській філософській традиції XIX - XX ст., а також характерні особливості його філософських пошуків протягом усього життя. Визначено головні для кожного етапу ідеї та методи їх вирішення. Проаналізовано основні складники філософської та суспільно-політичної ідеології мислителя. Розглянуто принципи волюнтаризму й ірраціоналізму, а також його морально-естетичні погляди. На підставі проведеного дослідження надано оцінку діяльності Д.Донцова у царині української політичної філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6 + Ф1(4УКР)608 +
Шифр НБУВ: РА338606

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Клочков І.В. 
Наукова культура у вітчизняній філософії другої половини ХХ століття: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / І.В. Клочков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Доведено, що в українській філософії другої половини XX ст. наукова культура формувалась як комплексно-світоглядне явище, що забезпечувало функціонування науки в духовному та соціальному вимірах людського буття у когнітивних модусах, а саме: "наукова концепція", "наукова картина світу", "науковий метод", "логіка наукового дослідження", "методологія науки", "цілепокладання та ідеали науки". Обгрунтовано, що наукова культура є чинником евристичного оновлення дослідницького апарату науки, формуванням наукової ідеології, методологічної та світоглядної культури дослідника. З'ясовано, що у згідно з тезами, наведеними у дослідженнях українських філософів другої половини XX ст., зокрема, Г.М.Доброва, Г.А.Заїченка, П.В.Копніна, С.Б.Кримського, М.В.Поповича, В.Г.Табачковського, В.І.Шинкарука, наукова культура формувалась у статусі чинника цілісного світорозуміння, що мало відображення в усіх сферах життя суспільства у контексті духовних, аксіологічних і морально-етичних детермінант. Визначено, що у вимірах наукової літератури, що базується на знанні природи та меж наукового пізнання, здійснюється аналіз норм, цінностей, світоглядних орієнтирів науки та ідеалів наукового методу, спрямовуючи розгляд останніх у контексті проблеми розвитку людини. Виявлено, що специфіка дослідження українськими філософами наукової культури грунтувалась на висвітленні питань логіки наукового дослідження, наукового знання, орієнтованих на антропоцентричний ідеал розвитку науки, внутрішні процеси когнітивної творчості людини, її духовне самовизначення. Установлено, що формування норм та ідеалів наукової культури сучасності базується на раціональності науковій, але нею не обмежується та відбувається у широкому просторі ненаукових раціональностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6 + Ю251.084 +
Шифр НБУВ: РА335299

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Кириченко В.Г. 
Державницька, громадсько-політична та культурно-освітня діяльність В.Зіньківського (1881 - 1962 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Г. Кириченко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 20 с. — укp.

З використанням широкого кола опублікованих й архівних джерел проаналізовано стан вивчення державної, громадсько-політичної, культурно-освітньої та наукової діяльності В.Зіньківського. Розкрито процес формування суспільно-політичних і наукових поглядів ученого. Висвітлено його ставлення до проблем розвитку української державності, становлення й організацію української науки й освіти кінця XIX - першої половини XX ст. Проаналізовано вплив В.Зіньківського на розвиток національно-визвольного руху у зазначений період в Україні та формування політики держави у сфері релігійних відносин. Визначено роль діяча у розвитку української освіти та науки за кордоном, у формуванні організаційних основ наукових установ і політичної діяльності еміграції. Доведено, що діяльність і творчий доробок В.Зіньківського є важливою складовою загального контексту історії України кінця XIX - першої половини XX ст. реконструйовано не тільки невідомі сторінки життя В.Зіньківського, а й загалом українського руху, деякі аспекти державної політики України, Росії та країн еміграції вченого (Югославії, Чехословаччини, Франції).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Зіньківський + Ю3(4УКР)6 д Зіньківський В. +
Шифр НБУВ: РА342294

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського