Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (97)Книжкові видання та компакт-диски (79)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)5-7$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ніколаєва Т.М. 
Внесок підприємців в освітньо-культурний розвиток України (остання третина ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.М. Ніколаєва ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено діяльність підприємців та їх представницьких об'єднань на українських землях в останній третині XIX - на початку XX ст. у сфері освіти й культури. Розглянуто умови, за яких відбувалося формування підприємницького прошарку, чинники, які сприяли його активній участі у громадській діяльності, насамперед благодійності. Проаналізовано організаційні та фінансові заходи промисловців і купців, їх внесок у розширення мережі початкових, середніх загальноосвітніх навчальних закладів, ремісничих, технічних і комерційних училищ. Висвітлено роль підприємців України у розвитку міської інфраструктури, зокрема, фінансово-комерційного та соціального спрямування. Розглянуто меценатську діяльність і колекціонування творів мистецтва окремими підприємцями, показано їх вагомий внесок до культурної та духовної спадщини України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Ч33(4УКР)52 +
Шифр НБУВ: РА340854

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Русавська В.А. 
Гостинність в українській побутовій культурі ХІХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / В.А. Русавська ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Вперше проведено дослідження гостинності як цілісного соціокультурного явища, визначено її місце і роль в українській побутовій культурі XIX ст. Узагальнено основні теоретичні підходи щодо осмислення даного феномена, вивчено історіографію проблеми та її джерельну базу. Визначено чинники, що впливали на характер гостинності як складової української побутової культури XIX ст. Уточнено культурологічний зміст основних понять (гість, гостинність, гостина, гостинець; селянська, міська гостинність). У понятійно-категоріальному апараті виокремлено дві змістові групи, що характеризують сутність гостинності. Визначено основні ознаки гостинності (релігійність, символічність, комунікативність, сакральність), розглянуто її структуру та функції. Досліджено прояви буденної, святкової, родинної, громадської, церковно-монастирської гостинності. Охарактеризовано етапи її розвитку, форми та види. Показано специфічні особливості гостинності різних верств населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА350532

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Будзар М.М. 
Дворянська сільська садиба Лівобережної України ХІХ ст.: типологія та еволюція культурних форм: автореф. дис... канд. іст. наук: 26.00.01 / М.М. Будзар ; Держ. акад. кер. кадрів Культури і мистец. — К., 2009. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу та систематизації історичної, краєзнавчої, мистецтвознавчої, мемуарної літератури, архівних матеріалів здійснено комплексне дослідження дворянської сільської садиби Лівобрежної України XIX ст., визначено її роль у культурно-національногому розвитку країни. Обгрунтовано доцільність застосування дефініції "культурне гніздо" для характеристики форм реалізації світоглядних пріоритетів української знаті у просторі садиби. Визначено етапи соціальної та духовної генези даного феномену за моделями колективної й індивідуальної діяльності. Доведено, що еволюційний розвиток дворянських "культурних гнізд", рівень їх соціальної ефективності обумовлювалися формуванням національної ідеї у середовищі української інтелектуальної еліти. Особливу увагу приділено дослідженню історичної динаміки форм просвітницької та культурно-художньої праці, презентованих дворянською садибою. Сільські маєтки Лівобережної України охарактеризовано як осередки, де відбувалися процеси взаємозбагачення споріднених слов'янських культур та актуалізувалися світові духовні орієнтири. Зроблено висновок, що творча діяльність у межах дворянських "культурних гнізд" виконувала компенсаторну роль відносно державного простору, в якому українська культурно-мистецька спадщина не мала офіційного визнання. Обгрунтовано значення дворянської садиби як "культурної форми" національної самоідентифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Щ113(4РОС)5 +
Шифр НБУВ: РА367721

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Таранець С.В. 
Джерела з історії старообрядства Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.В. Таранець ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 18 с. — укp.

З'ясовано закономірності продукування, відкладення та зберігання джерельної бази, рух фондоутворення, співвідношення первісної та потенційної джерельної бази. Проведено широкомасштабну архівну евристику у відповідних українських та російських архівних фондах, уведено до наукового вжитку близько 2,2-х тис. документальних джерел та зареєстровано 271-ну старообрядську книгу та рукопис. З'ясовано видову палітру джерел, інформаційний потенціал джерел різних видів та діловодного походження (документи світських вищих, центральних та місцевих органів влади, джерела старообрядського походження, документи офіційної Російської Церкви). Досліджено "Єпархіальні відомості" Київської, Подільської та Волинської єпархій як джерело з історії проблеми. Розглянуто специфіку діяльності історико-археографічних експедицій. Доведено, що потенційна джерельна база відзначається високою репрезентативністю та дає змогу всебічно досліджувати історію та культуру старообрядства Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст. Виділено інформаційні лакуни. Укладено тематичний каталог діловодних справ, старообрядських книг та рукописів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Т3(4УКР)5-7 + Э372.242,1 +
Шифр НБУВ: РА323738

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Губицький Л.В. 
Дослідження історії Росії в Історичному товаристві Нестора-літописця (1827 - 1931 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.В. Губицький ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

З використанням маловивченого історіографічного та архівного матеріалу зроблено спробу реконструювати систему поглядів діячів Історичного товариства Нестора-літописця в галузі російської історії. Поглиблено наукову розробку еволюції концепцій вчених, наголошено на спадковості поглядів представників Київської документальної школи та їх наступників, наявності "зламів" у історичній творчості російських і українських вчених, які опинилися між парадигмами російської та української схем східнослов'янської історії. Проаналізовано витоки поглядів членів Товариства на питання внутрішнього та зовнішнього розвитку Московської держави та Російської імперії. Досліджено зміни світоглядних засад наукової творчості вчених під впливом політичних реалій, а також вплив національно-політичного фактора на доробок діячів установи. По-новому структуровано погляди вчених на російський історичний процес як на гармонізуючу складову загальноцивілізаційного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)5 + Т1(2)61 + Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА323299

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Крайній К.К. 
Дослідження церковної історії в Київському Церковно-історичному та археологічному товаристві 1872 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / К.К. Крайній ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 16 с. — укp.

На основі значної кількості архівних джерел та спеціальної літератури комплексно досліджено діяльність Київського Церковно-історичного та археологічного товариства у контексті вивчення історії української Церкви. Введено у науковий обіг значну кількість архівних документів, що раніше не використовувались. Визначено провідні тенденції та етапи розвитку, напрями наукової роботи членів даного товариства, обгрунтовано періодизацію основних етапів його розвитку та створеного при ньому Церковно-археологічного музею. Розглянуто такі аспекти роботи Церковно-історичного та археологічного товариства, як археологічні дослідження, музейну справу, науково-теоретичну та видавничу діяльність. Відтворено основні тенденції та особливості розвитку церковно-історичних та археологічних товариств України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Т1(4УКР)5/6 + Э372.27-3
Шифр НБУВ: РА330532

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
7.

Шугальова І.М. 
Зміни в адміністративному устрої православної церкви в Україні в другій половині XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Шугальова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження модернізаційних процесів, які відбувалися у православній церкві в Україні у період проведення ліберальних реформ 1860 - 1870 рр. та контрреформ 1880 - 1890 рр. Уперше визначено роль національного фактора у реформуванні адміністративного устрою православної церкви у другій половині XIX ст. Проаналізовано структуру церковної організації в українських єпархіях напередодні реформ. Визначено ступінь суспільного резонансу ідей реформування церковного устрою. Охарактеризовано зміст та етапи процесу проведення церковних реформ 1860 - 1870 рр., а також контрреформ 1880 - 1890 рр. в Україні. З'ясовано регіональну специфіку організаційної структури православних єпархій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.9(4УКР)-3 + Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА335019

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Дудар О.В. 
Місце "Черниговских губернских ведомостей" у суспільно-політичному житті України другої половини XIX - початку XX століття: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Дудар ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості діяльності проурядового видання "Черниговские губернские ведомости". Визначено стан наукової розробки теми, характер і особливості її вивчення на різних етапах діяльності вітчизняної історичної науки. Охарактеризовано часопис як джерело з історії України середини XIX - початку XX ст. Проаналізовано роль суспільно-політичних умов, за яких функціонували "Черниговские губернские ведомости". Висвітлено періодизацію видання часопису й основні тематичні напрями публікацій відповідно до конкретних етапів його діяльності. Розглянуто функціонування видання протягом 1838 - 1917 рр. коли воно було частиною місцевого управлінського апарату, проте на сторінках неофіційної частини періодично з'являлися свідчення активізації національного відродження. Проаналізовано тематичні напрями матеріалів видання, особливості редакційної політики, співпрацю з науковцями та громадськими діячами, які підтримували ідеї українського національного руху. Зауважено, що специфіка публікацій відображає зміни в імперському курсі щодо України. З'ясовано характер діяльності місцевих активістів і основні напрями їх боротьби з метою дослідження та поширення правдивих фактів з історії та культури українського народу. Увагу приділено відповідності публікацій реальній ситуації в країні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА360625

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Шкода Н.А. 
Місце і роль українського драматичного театру Наддніпрянщини другої половини XIX - початку XX ст. в національно-культурному відродженні: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.А. Шкода ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2006. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено місце та роль українського драматичного театру другої половини XIX - початку XX ст. у національно-культурному відродженні. Розглянуто особливості етапів розвитку українського професіонального театру, соціальний склад професіонального й аматорського сценічних рухів. З'ясовано роль українських культурно-просвітницьких організацій громад і "Просвіт" у виникненні та діяльності аматорських сценічних гуртків. Виявлено та проаналізовано форми творчих зв'язків між професіональним театром і аматорськими гуртками, їх значення для національно-культурного відродження. Досліджено масштаби театральних зв'язків між Наддніпрянською Україною та Галичиною, їх форми, значення у процесі формування єдиної української нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Щ334.3(4УКР)53-6 +
Шифр НБУВ: РА348336

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Шевченко М. І. 
Особливості традиційної побутової культури українців (друга половина XIX - початок XX століття): автореф. дис. ... канд. культурології : 26.00.01 / М. І. Шевченко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Шляхом системного аналізу архівних, документальних джерел, етнографічних, культурологічних, мистецтвознавчих наукових праць проаналізовано стан досліджуваної проблеми. Вперше системно розглянуто традиційно-побутову культуру українців у взаємодії з довкіллям. Проведено порівняльний аналіз окремих елементів традиційно-побутових культур українців, росіян і білорусів. Проаналізовано демонологічні уявлення східнослов'янських народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.161.3 + Т3(4УКР)5-7
Шифр НБУВ: РА385388 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Кудлач-Мельник В.І. 
Політичне товариство "Руська Рада" (1870 - 1914 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.І. Кудлач-Мельник ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано політичну діяльність товариства "Руська Рада" (РР) русофільського напрямку в Галичині в останній третині XIX - початку XX ст. З'ясовано історичні передумови, особливості утворення та розвитку русофільської течії в краї. Висвітлено програмні й організаційні засади діяльності РР, висвітлено її вплив на громадське життя. Увагу приділено дослідженню взаємодії РР з народовцями, громадськими інститутуціями в краї, владними структурами. Розглянуто основні етапи діяльності товариства, охарактеризовано періоди зростання його впливу серед населення краю, утримання ним провідних позицій у національному русі у 1870 - 1880-х рр. і спаду політичної активності, втрати політичного лідерства та кризових явищ. Визначено причини та сутність внутрішнього розколу в РР, наслідком якого був поділ товариства на "ново"- та "старокурсників", утворення москвофільської РР та "Галицько-Руської ради". Обговорено перехід товариства на позиції політичного москвофільства на початку XX ст., визначено місце та роль РР у процесі модерного націотворення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА359935

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Круглова Л.Б. 
Публікація джерел з історії України на сторінках наукового часопису "Чтения в историческом обществе Нестора-летописца" (1879 - 1914рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.Б. Круглова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Проаналізовано археологічну діяльність друкованого органу Історичного товариства Нестора-літописця - наукового часопису "Чтения в Историческом обществе Нестора-летописца" (ЧИОНЛ) (1879 - 1914 рр.). Комплексно досліджено вміщені на сторінках ЧИОНЛ писемні джерела з історії України: документальні публікації з соціально-економічної та політичної історії, з історії церкви та культури, а також оповідні джерела релігійного змісту та світського характеру. Встановлено принципи та методи археографічного опрацювання джерел на сторінках ЧИОНЛ. Описано особливості джерельних публікацій, визначено принципи їх відбору та тематичну спрямованість. Висвітлено роль часопису в процесі розвитку та формування української археографії на межі XIX - XX ст., його місце в науковому та культурному житті України вказаного періоду та внесок у розширення джерельної бази історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)5 + Т3(4УКР)5-7,01 +
Шифр НБУВ: РА368204

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Ситник О. М. 
Розвиток ідеологічних концепцій і напрямків в Україні (від початку XIX ст. до 1939 р.): автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / О. М. Ситник ; ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т". — Ужгород, 2010. — 28 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження сутності й особливостей розвитку ідеологічних концепцій та напрямів в Україні протягом періоду від початку XIX ст. до 1939 р. Концептуально обгрунтовано засади національної ідеології, визначено основні аспекти формування духовного та політико-правового потенціалу української нації в контексті її державотворчого розвитку. Розроблено концепцію трансформації та реконструювання політичної та суспільної свідомості в напряму побудови такої системи політико-ідеологічних цінностей та морально-етичних орієнтирів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Т3(4УКР)61-7
Шифр НБУВ: РА374549 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Місостов Т.Ю. 
Розвиток історичного краєзнавства на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.Ю. Місостов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 21 с. — укp.

Висвітлено питання виникнення історичного краєзнавства у Харківській, Полтавській та Чернігівській губерніях у другій половині XIX - на початку XX ст., визначено вплив соціально-економічних і суспільно-політичних факторів на його розвиток. Висвітлено участь державних органів влади та громадськості у краєзнавчій роботі. Проаналізовано діяльність основних краєзнавчих осередків, з'ясовано причини та обставини їх виникнення, показано роль у розвитку історико-краєзнавчого руху. Проведено дослідження діяльності відомих вітчизняних краєзнавців у даний період. Зроблено висновок, що наприкінці XIX - на початку XX ст. розвиток історичного краєзнавства на Лівобережній Україні набув цілісного та системного характеру. Показано пріоритетну роль історико-краєзнавчих осередків в активізації історико-краєзнавчого руху. Встановлено, що виникнення та розвиток губернських центрів історико-краєзнавчих досліджень пов'язане з активізацією діяльності місцевих органів самоврядування та громадськості Харківської, Полтавської та Чернігівської губерній. Обгрунтовано можливості використання досвіду дореволюційного краєзнавства для вирішення актуальних проблем розвитку історико-краєзнавчого руху в сучасний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА346507

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Боєва Т.І. 
Розвиток народної освіти на Донеччині у другій половині XIX - на початку ХХ ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.І. Боєва ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено процес реформування та розвитку народної освіти на Донеччині у другій половині XIX - на початку XX ст. (1861 - 1917 рр.), проаналізовано загальні та місцеві особливості освітньої політики в регіоні. Розглянуто процес організації та діяльності різних типів навчальних закладів на Донеччині, досліджено їх кількісне та якісне зростання, фінансування, методичне забезпечення у контексті освітянської урядової політики. Вивчено ефективність і доцільність роботи навчальних закладів, висвітлено їх здобутки та проблеми функціонування. Виявлено активізацію розвитку професійної освіти, що обумовлено потребами металургійної та гірничодобувної промисловості регіону, яка інтенсивно розвивалась у даний період. Розкрито освітню роль позашкільних закладів у справі народної освіти, розглянуто питання професійної підготовки та матеріального забезпечення освітніх кадрів, описано їх соціальний склад. Показано значення руху за національну школу, виявлено персоналії педагогів, розкрито їх внесок в українізацію школи краю. Вперше до наукового обігу введено нові джерела про розвиток народної освіти на Донеччині у другій половині XIX - на початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Ч33(4УКР5)52 +
Шифр НБУВ: РА362596

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Айтов С.Ш. 
Українська історіографія та журнал "Основа" в контексті культурно-національного відродження України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.Ш. Айтов ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 14 с. — укp.

Досліджено вплив журналу "Основа" (1861 - 1862 рр.) на розвиток української національної свідомості. На підставі аналізу широкого кола джерел з'ясовано витоки створення "Основи", моделі авторського складу, його світобачення, світогляд та культурно-громадські погляди, показано дослідження "Основи" на базі українських історичної та українознавчих дисциплін. Визначено місце українського часопису в загальноєвропейському інтелектуальному контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)5-7 + Т1(4Укр)5
Шифр НБУВ: РА315850 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Магітова А.Б. 
Українська історія у висвітленні часопису "Вестник Европы" (1866 - 1918): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / А.Б. Магітова ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджено процес розвитку української історіографії кінця 1860-х рр. - початку XX ст., репрезентований у публікаціях часопису "Вестник Европы". Висвітлено історію цього періодичного видання. Розглянуто українську складову, представлену у журнальних публікаціях. З'ясовано суть і специфіку українсько-російських інтелектуальних контактів зазначеного періоду. Виявлено та систематизовано основні публікації, присвячені українській проблематиці, за весь період функціонування часопису (1966 - 1918 рр.), проведено їх біблографічну систематизацію. Показано роль відомих українських діячів (М. Грушевського, М. Костомарова, М. Драгоманова, О. Єфименко) в актуалізації українського питання та пропаганді української історії. Розглянуто форми й обсяг співпраці українських дослідників з "Вестником Европы", зокрема їх роль у становленні журналу. Проаналізовано наукові дискусії українських учених і публіцистів на сторінках часопису. Висвітлено еволюцію суспільно-громадської позиції журналу стосовно українського питання. Наведено російську рецепцію України визначними представниками російської академічної інтелігенції. Показано динаміку розповсюдження журналу на теренах України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 г + Ч612.3 +
Шифр НБУВ: РА360754

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Попова Н.О. 
Участь інтелігенції у реалізації українського національного проекту в 50 - 70-х рр. ХІХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.О. Попова ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2007. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексне досліження участі інтелігенції у реалізації українського національного проекту в 1850 - 1870 рр. Розкрито основні завдання, цілі та методи націотворчої діяльності інтелігенції. Висвітлено погляди українофілів на федералізм і самостійність як кінцеву мету реалізації українського національного проекту. Розглянуто основні теоретичні аспекти формування національної самосвідомості української спільноти. Показано участь інтелігенції у формуванні національної мови, релігії, культу народного героя, історії та міфології як основних компонентів національної ідентичності. Доведено, що культурницька діяльність української інтелігенції у третій чверті XIX ст. мала політичну спрямованість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА348601

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Решмеділова О. М. 
Філософсько-антропологічні засади української культури кінця XIX - початку XX століть: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.12 / О. М. Решмеділова ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Встановлено національну самобутність і загальноєвропейську значущість української культури кінця XIX - початки XX ст. Проаналізовано основні проблеми становлення та розвитку української культури кінця XIX - початку XX ст. на підставі філософсько-антропологічного підходу. Проведено критичний аналіз численних джерел, узагальнено досвід мистецтвознавчих, філософських і літературознавчих поглядів щодо досліджуваної проблеми. Виявлено, що використання філософсько-антропологічних засад української культури кінця XIX - початку XX ст. полягає в тому, що критерієм і метою методологічних дій є сама людина, вона є мірою культури і в її творінні, і в суспільному функціонуванні, тому що жоден інший відрізок часу настільки глибоко не зосереджував свою увагу на людині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 + Т3(4УКР)5-7
Шифр НБУВ: РА381333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Ярошенко Є.С. 
Формування системи охорони культурних цінностей в Україні (XIX - поч. XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Є.С. Ярошенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 18 с. — укp.

В історичній послідовності відтворено процеси становлення системи охорони культурної спадщини в Україні у XIX - на початку XX ст., методологічні аспекти. Висвітлено історичну обумовленість пропагованих в означений період перспектив розвитку пам'яткоохоронних структур. Здійснено визначення для критичного осмислення рівня узгодженості ініційованих громадськими структурами, національною владою реформ пам'яткоохоронної галузі з реальним економічним і політичним статусом, потенціалом України, а також конкурентоспроможність національної системи охорони культурної спадщини України. Розглянуто діяльність державних та громадських установ, наукових товариств, навчальних закладів, музеїв, губернських та повітових земств, дослідників України щодо збереження та популяції національної історико-культурної спадщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.е(4УКР) л60 + Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА334645

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського