Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (34)Реферативна база даних (326)Книжкові видання та компакт-диски (511)Журнали та продовжувані видання (25)
Пошуковий запит: (<.>A=СТРОН$<.>+<.>A=ВЛАДИМИР$<.>+<.>A=ИВАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Владимиров О.А. 
Відновлювальне лікування вагітних із серцево-судинною патологією в санаторно-курортних умовах: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.33 / О.А. Владимиров ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2001. — 35 с. — укp.

На підставі комплексної оцінки стану вагітних із серцево-судинною патологією науково обгрунтовано та розроблено нові деференційовані патогенетично орієнтовані програми санаторно-курортного лікування, що грунтуються на індивідульному виборі методу терапії залежно від виду патології, її тяжкості, типу гемодинаміки та функціонального резерву міокарда, хронобіологічних показників біорегуляторної ланки L-аргінін/NO, психоемоційного стану й особливостей особистості, змін стресасоційованих систем організму та фетоплацентарного комплексу. За результатами обстеження пацієнток (109 з вадами серця, 150 з нейроциркулярною астенією, 119 з метаболічною кардіоміопатією та 100 здорових) доведено, що запропонована програма позитивно впливає на перебіг захворювання, вагітності, пологів, стан різних функціональних систем вагітної, розвиток плода та стан новонародженого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.410.030-54
Шифр НБУВ: РА316359 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Владимирова Н.В. 
Естетико-художні засади реформаторів західноєвропейського театру межі ХІХ - ХХ століть (Е.Г.Крег, Г.Фукс, А.Аппіа): автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 26.00.01 / Н.В. Владимирова ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2009. — 31 с. — укp.

Досліджено творчість провідних представників західноєвропейської культури кінця XIX - початку XX ст. Е. Г. Крега, Г. Фукса, А. Аппіа. Доведено, що філософсько-мистецтвознавчі ідеї даного періоду були стимулом для формування творчої особистості. Встановлено вплив філософських ідей Ф. Ніцше, естетико-художніх засад прерафаелітів і естетико-мистецтвознавчих складових філософії А. Бергсона на західноєвропейську театральну культуру того часу. Зауважено, що аналіз естетико-художніх засад Е. Крега, Г. Фукса, А. Аппіа підкреслює потужність взаємозв'язку між теорією та практикою мистецтва та уточнює важливість міжвидових зв'язків у площині театральної культури, а також сприяє осмисленню процесу інтеграції українського театру у західноєвропейський культурний простір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ333(4)61-8 + Ю812.453.3 +
Шифр НБУВ: РА367358

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Стронський Ю.С. 
Морфофункціональна характеристика червоного кісткового мозку молодняку великої рогатої худоби, вирощеного на забрудненій радіонуклідами території: Автореф. дис. канд. вет. наук: 16.00.02 / Ю.С. Стронський ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2003. — 18 с.: табл. — укp.

Вперше проведено вивчення морфофункціонального стану червоного кісткового мозку молодняку великої рогатої худоби різного віку (4-6 тижневих, 6-7 та 18-24-місячних), вирощеного на забрудненій радіонуклідами території, під час якого встановлено абсолютні та відносні морфологічні показники червоного кісткового мозку і крові. З'ясовано деякі показники природної резистентності (кількість Т- і В-лімфоцитів, рівень бактерицидної та лізоцимної активності сироватки крові) у молодняку великої рогатої худоби. Виявлено кореляцію між змінами гематологічних показників і змінами морфофункціонального стану кісткового мозку у тварин на забруднених радіонуклідами територіях. Встановлено, що у тварин, які постійно перебували на територіях із підвищеним рівнем іонізуючого випромінювання, виникають певні морфофункціональні зміни в червоному кістковому мозку, які з віком дещо посилюються. У червоному кістковому мозку зменшується площа мієлоїдної тканини, а збільшується площа, зайнята кістковими балками і жировими клітинами. В самій мієлоїдній тканині кісткового мозку помітно зменшується щільність заселення клітинними елементами, а також спостерігається вогнищеве збіднення її клітинними елементами. У кістковій тканині виявляються вогнища розсмоктування, утворення порожнин і заростання її фіброзною тканиною (особливо у 18-24-місячних тварин), змінюється співвідношення між клітинними елементами червоного кісткового мозку. Зроблено висновок, що такі зміни свідчать про послаблення функціонування кровотворної та імунної систем, що робить нормалізацію функціонування організму без внесення коректив у технологію їх утримання проблематичним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.92 + П60-271.25 +
Шифр НБУВ: РА328078

Рубрики:

      
4.

Владимирська Є.Ю. 
Науково-методичне забезпечення якості дистанційного навчання у технічному університеті: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Є.Ю. Владимирська ; АПН України. Ін-т вищ. освіти. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено комплексну модель забезпечення якості дистанційного навчання у технічному університеті, яка грунтується на процесному підході до створення дистанційних курсів та проведення навчання. Запропоновано та введено до педагогічного обігу методи щодо використання найновітніших концепцій та ідей з теорії управління: концепції організації, що навчається; моделей організаційної та процесної зрілості. Розроблено класифікацію методів забезпечення якості освітньої діяльності, а також методологію забезпечення якості вищої освіти, а саме: сформульовано термінологічний апарат; запропоновано визначення понять "якість освіти", "якість вищої освіти", "якість дистанційного навчання"; розкрито властивості якості освіти; розглянуто чотири її виміри: результативність, оптимальність, ефективність і справедливість (етичність). Визначено та досліджено моделі забезпечення якості вищої освіти: оцінки, контролю, гарантування якості й управління нею; проаналізовано п'ять рівнів зрілості системи забезпечення якості, методи покращення та піднесення рівня якості; розроблено методичні рекомендації, які стосуються створення дистанційного навчання з гарантованим рівнем його якості. Досліджено дидактичні принципи та специфіку педагогічного забезпечення якості даного навчання у технічних університетах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.290 + Ж. р(4УКР)3-8 +
Шифр НБУВ: РА346009

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Владимирова В.М. 
Пантелеймон Куліш - дослідник української літератури: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.М. Владимирова ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено джерела та чинники становлення системи філософських та естетичних поглядів, зазначеної у Кулішевій діяльності критика та історика літератури. З'ясовано тип Кулішевого наукового та художнього мислення (його ставлення до просвітительської ідеології, засад романтизму та позитивізму). В системі світоглядних і естетичних поглядів П.Куліша визначено положення, що служили критерієм його літературознавчих оцінок, зокрема, історичного розвитку української літератури, пояснювали логіку становлення літературо-критичної та історико-літературної думки дослідника у вузлових пунктах української літературної історії. Грунтовно досліджено Кулішеве потрактування етапів розвитку української словесності XII - XVIII ст., пов'язано відповідні судження П.Куліша як дослідника літератури зі своєрідністю його культуро- та історіософських уявлень. Окреслено позиції, які займав П.Куліш у дискусії про початок нового етапу української літератури. Внесено корективи до існуючих уявлень про рецепцію Кулішем-критиком творчості Т.Г.Шевченка та Марка Вовчка. Системно оцінено настанову "етнографічної й історичної істини", перспективність для розвитку української літератури кінця 50-х - 70-х рр., установлено її місце у загальній Кулішевій творчо-літературній програмі. Узагальнено внесок П.Куліша у дослідження української літератури та його роль в українському літературному процесі 40 - 90-х рр. XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Укр)5-4Куліш, П.О. 33 + Ш5(4Укр)-319
Шифр НБУВ: РА318111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Владимирова М.П. 
Патогенез токсичної нефропатії, індукованої гентаміцином, і принципи її корекції в експерименті: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / М.П. Владимирова ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2007. — 19 с. — укp.

З'ясовано патофізіологічні механізми порушень функціонального стану й особливості морфологічних змін тканин нирок у білих щурів за внутрішньоочеревинного однократного (за доз 10 та 20 мг/100 г маси тіла один раз на добу) введення гентаміцину. Обгрунтовано використання бурштинової кислоти та предукталу з нефропротекторною метою за гентаміцинової нефропатії. Експерименти проведено на 150-ти білих щурах за умов індукованого водного діурезу. Вивчено порушення основних ниркових процесів (фільтрації, реабсорбції) та функцій (екскреторної, осморегулювальної). Показано, що гентаміцин виявляє нефротоксичну дію чере 2 год після його одноразового введення за доз 10 і 20 мг/100 г маси тіла. Нефротоксичний ефект гентаміцину зберігається впродовж доби та посилюється за курсового введення препарату протягом 7-ми діб. Через 12 год після одноразового введення гентаміцину виявлено покращання ниркових функцій, що зумовлено включенням функціонального ниркового резерву. На підставі даних морфологічного дослідження ниркової тканини установлено значне порушення канальцевої реабсорбції, значною мірою - у проксимальному відділі нефрону, та клубочкової фільтрації. Сумісне використання предукталу та бурштинової кислоти за гентаміцинової нефропатії виявили його позитивний ефект на екскреторну й осморегулювальну функцію нирок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-29 +
Шифр НБУВ: РА351762

Рубрики:

      
7.

Владимирова В.І. 
Педагогічні проблеми формування правової культури вчителя в історії вищої педагогічної школи України (1917 - 2002 рр.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.І. Владимирова ; Луган. держ. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. — Луганськ, 2003. — 22 с. — укp.

Проведено грунтовний аналіз теоретичних основ правової культури у ретроспективі функціонування української вищої педагогічної школи за період 1917 - 2002 рр. Розглянуто поняття правової культури в історії філософської думки, їх взаємозв'язки в аспекті моралі та права, педагогічної та правової культури. Розглянуто зміст даної культури у навчальних планах, програмах вищих навчальних педагогічних закладів у різні історичні періоди розвитку українського суспільства. На підставі даних досліджень чітко визначено конкретні педагогічні проблеми правової культури особистості студентів, методи та прийоми навчальної діяльності, роль і місце соціально-психологічної компетентності формування правової культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.513(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА324263

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Стронська Г.О. 
Піднапівгрупова будова напівгруп стискуючих перетворень: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / Г.О. Стронська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Досліджено піднапівгрупову будову напівгруп стискуючих перетворень, зокрема, будову її нільпотентних піднапівгруп. Описано структуру максимальних нільпотентних піднапівгруп даного ступеня нільпотентності для напівгрупи стискуючих перетворень довільної частково впорядкованої множини з найменшим елементом. Класифіковано з точністю до ізоморфізму максимальні нільпотентні піднапівгрупи напівгрупи стискуючих перетворень ланцюга. Описано групи автоморфізмів максимальних нільпотентних піднапівгруп нільпотентності напівгрупи стискуючих перетворень ланцюга. Одержано критерії ізоморфності двох максимальних нільпотентних піднапівгруп для напівгрупи стискуючих перетворень довільної частково впорядкованої множини з нулем та напівгрупи стискуючих перетворень булеану скінченної множини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.391,0 +
Шифр НБУВ: РА352956

Рубрики:

      
9.

Владимиров В.М. 
Проблема розуміння інформації в журналістиці: Автореф. дис. д-ра філол. наук: 10.01.08 / В.М. Владимиров ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2003. — 30 с. — укp.

На основі дослідження базових процесів розуміння, проведеного з залученням герменевтики, семіотики, соціальної психології, сучасних поглядів на хаос відтворено рух інформації від незрозумілого (хаосу) до індивідувальних рівнів розуміння - першорозуміння та інтерпретації, кодування знака та його наступного декодування, - та від індивідуального розуміння до масового. Розвинуто теоретичні основи журналістики шляхом обгрунтування функцій та принципів розуміння. Розроблено основні моделі та методи досягнення розуміння інформації в журналістиці. Досліджено перешкоди розуміння інформації в журналістиці, зокрема їх витоки, типи, методи подолання. Зроблено висновок, що проблема розуміння інформації є однією з журналістикознавчих проблем, що має вирішуватись в межах цієї науки не емпірично, а науково, для цього наявні всі необхідні умови, а просування по шляху її вирішення означатиме залучення нового ресурсу підвищення ефективності діяльності засобів масової комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч620.1 +
Шифр НБУВ: РА328365

Рубрики:

      
10.

Стронько Б.Ю. 
Статус буттєвого часу в музиці: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / Б.Ю. Стронько ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2003. — 14 с. — укp.

Розглянуто прояви часу у різних сферах музичного мислення: композиції, драматургії, музичних засобах. Час осмислено, згідно з філософією буття М. Хайдеггера як онтологічний взаємозв'язок минулого, теперішнього, майбутнього, що має чотири основні види (виміри), яким відповідають певні типи подієвості, тобто загального характеру подій щодо структури часу. Розглянуто різні види взаємодії вимірів часу, роль часу у взаємозбагаченні композиції, драматургії, музичних засобів. Показано можливості нового підходу до проблеми "час та музика" на прикладах порівняльного аналізу як окремих музичних засобів у стилях різних епох і творів сучасних українських композиторів - В.В. Сильвестрова та Ю.Я. Іщенка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ310.27 + Щ310.712 +
Шифр НБУВ: РА324366

Рубрики:

      
11.

Владимирова І.М. 
Фармакогностичне вивчення капусти брокколі та створення на її основі лікарських засобів: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / І.М. Владимирова ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Зроблено порівняльне фармакогностичне вивчення біологічно активних речовин (БАР) трави брокколі сортів Тонус, Калабрайзе, Вітамінна, Романеска та Лінда. Визначено якісний склад і кількісний вміст груп БАР у траві даних сортів. З використанням методів колонкової та препаративної хроматографії виділено в індивідуальному стані 27 речовин. Винну кислоту, умбеліферон, скополетин, дафноретин, лютеолін, астрагалін, кемпферол, кверцетин, мірицетин, азулен, 3-меркаптобензиловий ефір пропіонової кислоти та метиловий ефір 2,6-нонадієнової кислоти вперше виділено з трави брокколі. Визначено оптимальні умови та розроблено способи одержання сухих екстрактів, біологічно активної рідини з трави брокколі та таблеток з екстрактом капусти брокколі, для яких визначено гостру токсичність, антимікробну, протизапальну, мембраностабілізувальну, противиразкову та перистальтичну активність кишечнику. Розроблено проекти аналітично-нормативної документації "Трава брокколі", "Сухий екстракт спиртовий з трави брокколі", "Сухий екстракт водний з трави брокколі".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 капуста брокколі + Л66-3 +
Шифр НБУВ: РА357247

Рубрики:

      
12.

Владимиров Д.О. 
Формування регулярних структур з наноцентрів у кристалах КСl в стаціонарних просторово-періодичних світлових полях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Д.О. Владимиров ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 15 с. — укp.

Досліджено фотоіндуковані фізико-хімічні процеси, які обумовлюють формування регулярних структур з наноцентрів за дії стаціонарних просторово-періодичних світлових полів (СППСП) у адитивно забарвлених кристалах KCl. Показано, що механізм формування таких структур за дії СППСП є складною сукупністю конкуруючих дифузійно-дрейфових процесів між максимумами та мінімумами СППСП, що формують структуру. Установлено вплив іонізувального опромінення та введення катіонних і аніонних домішок на процес формування регулярних структур за дії СППСП. З використанням одержаних експериментальних даних побудовано фізичну модель перебігу фотостимульованих процесів у СППСП, важливу роль у якій грає ефект Дембера. Коректність запропонованої моделі перевірено за допомогою числово-математичного моделювання. Відзначено, що результати числово-математичного моделювання добре корелюють з експериментальними даними. Базуючись на даній моделі, передбачено та експериментально підтверджено виникнення мультичастотних регулярних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В374,022 + В371.236,022 +
Шифр НБУВ: РА340097

Рубрики:

      
13.

Стронський О.В. 
Фотостимульовані процеси в халькогенідних склоподібних напівпровідниках та їх застосування для отримання голограмних оптичних елементів: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.10 / О.В. Стронський ; НАН України. Ін-т фізики напівпровідників. — К., 2001. — 34 с. — укp.

Досліджено оптичні властивості, спектри комбінаційного розсіювання, фотоструктурні перетворення, селективне травлення у шарах As - S - Se. Композиційні залежності оптичних властивостей в області прозорості та краю поглинання, а також їх еволюцію під дією зовнішніх чинників (опромінення або відпалу) проаналізовано в рамках одноосциляторної моделі та моделі Пена. Розглянуто особливості механізму незворотніх фотоструктурних перетворень. Розроблено основи застосування реєструючих середовищ на основі шарів As - S - Se для голографії та технології отримання голограмних оптичних елементів з використанням таких реєструючих середовищ. Значення дифракційної ефективності відбиваючих рельєфно-фазових граток, отриманих на основі шарів As - S - Se, близьке до теоретичної межі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.4,022 + В379.4,022 + З843.342.022
Шифр НБУВ: РА315201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Крюкова А. І. 
Розробка та стандартизація комбінованих рослинних засобів для застосування при ревматичних захворюваннях суглобів / А. І. Крюкова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена стандартизації сировини софори японської квітки, плоди та бутони, квасолі звичайної стулки плодів, гарпагофітуму лежачого корені; дослідженню хімічного складу даних видів сировини (визначення флавоноїдів, амінокислот, моносахаридів, жирних кислот, макро- та мікроелементів); одержанню та стандартизації гарпагофітуму лежачого коренів екстракту сухого; розробці та стандартизації рослинних засобів та дослідженню їх протизапальної та анальгетичної активності.В результаті проведених досліджень з апробації методик контролю якості сировини софори бутонів, софори квіток та гарпагофітуму лежачого коренів розроблені монографії ДФУ 2.1 «Софори бутони», «Софори квітки» та ДФУ 2.0 «Гарпагофітуму лежачого корені». Розроблено проекти національних монографій ДФУ «Софори плодиN» і «Квасолі звичайної стулки плодівN». Розроблено спосіб ідентифікації та кількісного визначення амінокислот у сировині квасолі звичайної стулках плодів.Розроблено добавку дієтичну комбінованого складу «Остеоверт», що містить гарпагофітуму лежачого коренів екстракт сухий, глюкозаміну сульфат і хондроітину сульфат, та рослинний збір «Ревмаверт», склад якого захищено патентом України на корисну модель № 129448 «Рослинний збір з аналгетичною та протизапальною активністю», визначені їх параметри стандартизації та розроблені методики контролю якості. Добавка дієтична «Остеоверт» впроваджена у промислове виробництво в умовах ТОВ «Дослідний завод «ГНЦЛС» на замовлення ТОВ «Фармацевтична фірма «Вертекс» (м. Харків).^UThe dissertation is devoted to standardization of medicinal plant material Sophora japonica flowers, fruits and buds, common bean fruit's glumes, devil's claw roots; study of the chemical composition of these kinds of raw materials (definition of flavonoids, amino acids, monosaccharides, fatty acids, macro- and microelements); obtaining and standardizing the dry extract of the devil's claw roots; the development and standardization of plant products and the study of their anti-inflammatory and analgesic activity.As a result of conducted research on approbation of methods for quality control raw Sophora buds, Sophora flowers and devil's claw roots were developed monographs SPHU 2.1" Sophora buds", "Sophora flowers" and SPHU 2.0 "Devil's claw root".The project of the SPHU national monograph "Common bean fruit's glumesN" and "Sophora fruitsN" was developed. The method of identification and quantitative determination of amino acids in raw common bean fruit's glumes was developed.A dietary supplement of combined composition "Osteovert" containing the dry extract of the devil's claw roots, glucosamine sulfate and chondroitin sulfate, and the composition of the new herbal collection "Rheumavert", which is protected by the patent of Ukraine on the utility model No. 129448 "Plant collection with analgesic and anti-inflammatory activity" ware developed. Dietary supplement "Osteovert" was introduced into industrial production in the conditions of TOV "Experimental factory" GNTSLS" by order of the TOV "Pharmaceutical firm "Vertex" (Kharkiv).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Ревуцька Л. О. 
Вплив складу та легування на ближній порядок халькогенідних стекол та формування поверхневих рельєфів на тонких плівках і нанокомпозитах на їх основі / Л. О. Ревуцька. — Б.м., 2020 — укp.

Сучасні інформаційні технології потребують нових та ефективних рішень в області запису та зберігання інформації. Ключовим напрямом для вирішення цих задач є розробка нових функціональних матеріалів. Одними із таких матеріалів є халькогенідні стекла, для яких властиві: прозорість в ІЧ області спектру, відносно великі значення лінійного і нелінійного показника заломлення та прояв різноманітних фотоіндукованих явищ. Це робить їх перспективними матеріалами для створення приладів ІЧ оптики, середовищ для запису інформації, елементів фотоніки, оптоелектроніки та ін.Відомо, що фізико-хімічні властивості халькогенідних стекол можна змінювати шляхом зміни складу, легування та дії зовнішніх чинників. Детальне вивчення структурних властивостей ХС дозволить краще зрозуміти процеси утворення поверхневих рельєфів на тонких плівках та багатошарових халькогенідних наноструктурах і розширить можливості використання даних матеріалів в якості середовищ для запису інформації. Тому вивчення взаємозв'язку атомної структури та локальних, інтегральних фізичних властивостей модифікованих халькогенідних стекол є необхідним для вирішення ряду фундаментальних проблем фізики неупорядкованого стану, що визначає актуальність та практичну цінність даної роботи. Метою дисертаційної роботи є встановлення впливу складу, легування на структурні властивості об'ємних халькогенідних стекол і можливості прикладного застосування тонких халькогенідних плівок і багатошарових наноструктур на їх основі в якості матеріалів для голографії та отримання елементів фотоніки.У дисертації було отримано наступні наукові результати:• Виявлено, що для розрізів As-S-Sb, As-Se-S, As2Se3:Mn відбуваються зміни у структурі ближнього порядку. Для систем As2S3:Ag, As-S-Ge – зміни неістотні.• З'ясовано, що в композиційних розрізах As-S-Sb, As-Se-Ge, As-Se-S, As-S-Ge, As2Se3:Mn, As2S3:Ag при зміні композиції або легуванні сріблом і марганцем відбувається відносна зміна концентрації основних структурних одиниць та нестехіометричних молекулярних фрагментів.• Вперше показано можливість прямого електронно-променевого запису на халькогенідних плівках As38S36Se26 та As3S77Ge20. Формування рельєфу добре описується експоненційною залежністю від часу експозиції та може бути пояснено зарядовою моделлю.• Показано, що композитні багатошарові наноструктури As2S3:Ag/Se дають можливість реалізувати одностадійний оптичний запис поверхневого рельєфу голографічних граток без стадії селективного травлення.Практична цінність дисертаційної роботи полягає у тому, що проведені дослідження розширюють наукове підґрунтя щодо розуміння структури халькогенідних стекол, дають змогу оптимізувати процеси утворення поверхневого рельєфу на тонких плівках та багатошарових халькогенідних наноструктурах. Отримані результати показують перспективність використання даних матеріалів в якості середовищ для запису інформації та виготовлення оптичних елементів.^UModern information technologies need new and effective solutions in the field of recording and storage of information. The key direction for solving these problems is the development of new functional materials. One of such materials are chalcogenide glasses, that are characterized by: transparency in the IR range of the spectrum, relatively large values of linear and nonlinear refractive indices and the manifestation of various photoinduced phenomena. It makes them promising materials for the designing of devices for infrared optics, information recording, photonics and optoelectronics, etc.It is known that the physicochemical properties of chalcogenide glasses can be varied by changing the composition, doping and by influence of external factors. Detailed study of the structural properties of chalcogenide glasses will provide a deeper understanding of the processes of surface relief formation on thin films and multilayer chalcogenide nanostructures and will expand the possibilities of using these materials as media for information recording. Therefore, the study of the relationship between atomic structure and local, integral physical properties of modified chalcogenide glasses is necessary to solve an amount of fundamental problems in the disordered state physics, that determines the relevance and practical value of this work.The aim of the dissertation is to analyze the influence of composition, doping on the structural properties of bulk chalcogenide glasses and the possibility of application of thin chalcogenide films and multilayer nanostructures based on them as materials for holography and photonics.The following scientific results were obtained in the dissertation:• It was found the changes in short-range order for the glasses As-S-Sb, As-Se-S, As2Se3: Mn. At the same time for As2S3: Ag, As-S-Ge systems these changes are insignificant.• It was found the relative change in the concentration of basic structural units and non-stoichiometric molecular fragments of As-S-Sb, As-Se-Ge, As-Se-S, As-S-Ge, As2Se3:Mn, As2S3:Ag due to the changing of the composition or doping with silver and manganese.• For the first time it was shown the possibility of direct electron beam recording on chalcogenide films As38S36Se26 and As3S77Ge20. The relief formation was described by the exponential dependence on the exposure time and can be explained by the charge model.• It was shown that composite multilayer nanostructures As2S3:Ag/Se are suitable for realization of the one-stage optical recording of the surface relief of holographic gratings without the stage of selective etching.The practical value of the dissertation is that the research expands the scientific basis for better understanding the structure of chalcogenide glasses, allows to optimize the processes of surface relief on thin films and multilayer chalcogenide nanostructures. The obtained results show the prospects of using these materials as media for information recording and optical elements manufacturing.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Владимирський І. А. 
Термодифузійні структурно-фазові зміни в гетерогенних системах на основі магнітних і немагнітних наношарів / І. А. Владимирський. — Б.м., 2022 — укp.

Робота присвячена експериментальному і теоретичному дослідженню термічно-індукованих процесів дифузії та впорядкування за різними кінетичними режимами та механізмами в гетерогенних плівкових композиціяхPt/Fe із різною конфігурацією додаткових наношарів магнітних (Mn, Tb), немагнітних (Ag, Au) і основних (Fe, Pt) елементів, а також встановленню температурних інтервалів стабільності магнітно-твердої фази L10-FePt з перспективними для наноелектроніки та спінтроніки властивостями.Виявлено, що закономірності фазоутворення та напрямок дифузійного потоку атомів Ме у нанорозмірних системах Pt/Me/Fe (Me – Mn, Tb, Au) в інтервалі температур (0,3 – 0,5) Тпл термодинамічно визначаються співвідношенням ентальпій формування оксидів проміжного Ме та Fe: метал проміжного шару з високою спорідненістю до кисню сегрегує на зовнішній поверхні, метал з низькою спорідненістю до кисню – біля підкладинки.За кореляцією електрорезистивних, магнітних та структурно-фазових характеристик визначено температуру Кюрі невпорядкованої фази A1-FePt та впорядкованої фази L10-FePt для плівкових систем Pt(15 нм)/Fe(15 нм) таFe50Pt50(30 нм) і показано, що фактор нанорозмірності суттєво не впливає на температуру магнітного переходу, різниця між температурами Кюрі досліджуваних фаз у плівковому і масивному станах не перевищує ~3 %.Доведено можливість низькотемпературного формування кінетично стабільної магнітно-твердої фази L10-FePt у нанорозмірних плівкових композиціях Pt/Fe та Pt/Au/Fe за температур ~0,2 Тпл за механізмом реакційноїдифузії, індукованої рухом границь зерен; додавання проміжного шару Au до системи Pt/Fe обумовлює прискорення процесів взаємної дифузії атомів Pt та Fe, формування шару невпорядкованої фази А1-FePt після часткової «холодної» гомогенізації хімічного складу, впорядкування з утворенням фази L10-FePt, що дозволяє суттєво збільшити коерцитивну сили плівкового матеріалу. При цьому кінетика низькотемпературного впорядкування структури плівкових систем на основі Pt/Fe внаслідок додавання проміжного шару благородного металу залежить від характеру його взаємодії з основними компонентами: відсутність проміжних метастабільних фаз є додатковим фактором, що прискорює процес впорядкування; гомогенізації хімічного складу плівкових систем Pt/Me/Fe (Me – Au; Ag) із досягненням еквіатомної концентрації Fe50Pt50 за всією товщиною плівки та дальнього структурного порядку фази L10-FePt за умов кінетичного режиму зернограничної дифузії типу С не відбувається, але сформований структурно-фазовий стан забезпечує рівень магнітних характеристик, який відповідає високотемпературному інтервалу відпалу.Зміна конфігурації додаткових магнітних і немагнітних шарів з симетричної на асиметричну в нанорозмірних композиціях на основі Pt/Fe дозволяє не тільки прискорювати процес формування впорядкованої фази L10-FePt із підвищенням значення коерцитивної сили, але і створювати градієнтний розподіл магнітно-твердої і магнітно-м'якої фаз в одному об'ємі плівковогоматеріалу.Комплексний підхід, який передбачає зміну атмосфери термічного впливу з нейтральної на водневмісну та збільшення кількості наношарів феромагнітного сплаву FePt і немагнітного Au з формуванням періодичної композиції[FePt/Au/FePt]2x, дозволяє вдвічі збільшити коерцитивну силу порівняно із сплавом FePt, підвищити температуру рекристалізації, стабілізувати розмір зерен впорядкованої фази L10-FePt та поверхневу шорсткість плівковогоматеріалу.Розвинуто модельні уявлення щодо розвитку дифузійних процесів у гетерогенних плівкових системах із різною конфігурацією магнітних і немагнітних наношарів за механізмами дифузійно-індукованої міграції границь зерен та реакційної дифузії, індукованої рухом границь зерен.Методом молекулярної динаміки проведено теоретичний аналіз процесу самодифузії Fe і Pt у впорядкованій фазі L10-FePt за об'ємним механізмом T ~ (0,7 – 0,85) Тпл, визначено кількісні параметри цього процесу і підтверджено його анізотропний характер; параметри самодифузії Fe визначено також експериментальним шляхом у плівковій епітаксіальній системі із наношарами різного ізотопного складу – 56Fe та 57Fe; теоретичні та експериментальні результати підтверджують суттєвий внесок границь зерен до контрольованих дифузією процесів фазоутворення в нанорозмірних матеріалах для усіхдосліджених температурних інтервалів.Встановлені фізичні закономірності, розроблені модельні уявлення, а також визначені практично важливі характеристики створюють наукові основи керування у широких температурних інтервалах структурно-фазовими станами і фізичними властивостями гетерогенних плівкових систем із різною конфігурацією магнітних і немагнітних наношарів і представляють інтерес для розробки інноваційних технологій виробництва плівкових елементів і приладівнаноелектроніки і спінтроніки.^UThe study is devoted to experimental and theoretical investigation of thermallyinduced diffusion and ordering via various kinetic mechanisms in heterogeneous thin film stacks based on Pt/Fe with additional nanolayers of magnetic (Mn, Tb), nonmagnetic (Ag, Au) and main (Fe, Pt) elements as well as to determination of temperature ranges of hard-magnetic L10-FePt phase stability.It is found that consistent pattern of phase formation and direction of Me atoms diffusion flux in nanosized Pt/Me/Fe systems (Me – Mn, Tb, Au) at temperatures up to 0.5 Tm are being thermodynamically determined by the ratio of oxides formation enthalpies of intermediate Me and Fe: metal of intermediate layer with high affinity to oxygen segregates on the outer surface, metal with low affinity to oxygen – near the substrate.By the correlation of electroresistive, magnetic and structural phase characteristics, the Curie temperatures of the A1-FePt disordered phase and the L10-FePt ordered phase for film systems Pt(15 nm)/Fe(15 nm) and Fe50Pt50(30 nm) are defined. Also, it is shown that the nanoscale factor does not significantly affect the temperature of the magnetic transition, the difference between the Curie temperatures of the studied phases in film and bulk states does not exceed ~ 3%.The possibility of low-temperature formation of kinetically stable hard-magnetic L10-FePt phase in nanosized Pt/Fe and Pt/Au/Fe film compositions at temperatures of ~ 0.2 Tm by the mechanism of reaction diffusion induced by grain boundary motion is proved. Addition of the intermediate Au layer to the Pt/Fe system leads to acceleration of Pt and Fe atoms mutual diffusion, formation of A1-FePt disordered phase after partial "cold" homogenization of the chemical composition, ordering with L10-FePt phase formation, which allows to significantly increase coercivity. Wherein, kinetics of low-temperature ordering of Pt/Fe-based film systems, due to addition of an intermediate layer of noble metal, depends on the nature of its interaction with the main components: absence of intermediate metastable phases is an additional factor accelerating the ordering process; homogenization of chemical composition of Pt/Me/Fe film systems (Me – Au; Ag) with achievement of equiatomic concentration of Fe50Pt50 for entire film thickness and long-range structural order of L10-FePt phase under conditions of type C kinetic regime of grain boundary diffusion does not occur,but formed structural and phase state provides magnetic characteristics level that corresponds to the high-temperature annealing range.Change of additional magnetic and non-magnetic layers configuration from symmetric to asymmetric in nanosized Pt/Fe-based compositions allows not only to accelerate the process of L10-FePt ordered phase formation with increase of coercivity,but also to create a graded distribution of hard-magnetic and soft-magnetic phases in one volume of film material.A complex approach, which involves change of the thermal treatment atmosphere from neutral to hydrogenous one and increase of number of ferromagnetic FePt alloy and nonmagnetic Au nanolayers with the periodic [FePt/Au/FePt]2x system formation, allows to double the coercivity compared to FePt alloy, raise the recrystallization temperature, stabilize both the grain size of the ordered L10-FePt phase and the surface roughness of the film material.Model ideas of diffusion processes development in heterogeneous film systems with different configurations of magnetic and nonmagnetic nanolayers by the mechanisms of diffusion-induced grain boundaries migration and reaction diffusion induced by the grain boundaries motion are developed.By means of molecular dynamics simulation, the process of Fe and Pt selfdiffusion in the ordered L10-FePt phase by the bulk mechanism was theoretically analyzed, the quantitative parameters of this process were determined, and its anisotropic nature was confirmed. Fe self-diffusion parameters were also determined experimentally in an epitaxial film system with nanolayers of different isotopic composition – 56Fe and 57Fe. Theoretical and experimental results confirm the significant contribution of grain boundaries to diffusion-controlled phase formation processes in nanoscale materials for all investigated temperature ranges.The established physical patterns, developed model representations, as well as defined practically important characteristics create scientific bases of management in wide temperature ranges of structural-phase states and physical properties of heterogeneous film systems with various configurations of magnetic and nonmagnetic nanolayers and are of interest for development of innovative technologies for film elements, nanoelectronics and spintronics devices production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського