Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (182)Книжкові видання та компакт-диски (27)
Пошуковий запит: (<.>K=ДОЗИМЕТРИЧН$<.>+<.>K=ПАСПОРТИЗАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Пугач О. М. 
Визначення радіаційного навантаження корпусу реактора ВВЕР-440: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.14.14 / О. М. Пугач ; Ін-т ядер. дослідж. ; Нац. акад. наук України. — К., 2010. — 21 с.: a-табл. — укp.

Висвітлено проблему визначення радіаційного навантаження корпусу реактора ВВЕР-440 діючого енергоблока. Розроблено спеціальне обладнання, що дозволяє точно позиціонувати активаційні детектори біля зовнішньої поверхні корпусу реактора. Наведено результати дозиметричних вимірювань біля зовнішньої поверхні корпусу ВВЕР-440 за наявності та відсутності касет-екранів на периферії активної зони. Проведено оцінювання часу нагромадження корпусом реактора межово-припустимого флюєнса швидких нейтронів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З464.21-01
Шифр НБУВ: РА374583 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Дємьохін В.Л. 
Визначення радіаційного навантаження корпусу ядерного реактора на основі байєсівського підходу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.04.16 / В.Л. Дємьохін ; НАН України. Ін-т ядер. дослідж. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Доведено, що задача визначення радіаційного навантаження є задачею статистичного розв'язку. Показано, що для її розв'язання оптимальним є байєсівський підхід, з застосуванням якого розроблено відповідний математичний апарат оцінювання функціоналів нейтронного потоку. Запропоновано розрахунково-експериментальну систему визначення умов опромінення корпусу реактора. Показано, що під час визначення редіаційного навантаження корпусу необхідно враховувати вигоряння ядерного палива в процесі його експлуатації. Розроблено спеціальне устаткування для проведення дозиметричних вимірювань біля зовнішньої поверхні корпусу та проведено комплексний аналіз експериментальних результатів, одержаних на енергоблоках Південно-Української та Хмельницької АЕС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З464.21-04-012
Шифр НБУВ: РА327057

Рубрики:

      
3.

Гарасимчук О.І. 
Генератори імпульсних послідовностей з пуассонівським законом розподілу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / О.І. Гарасимчук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 18 с. — укp.

Розроблено нові методи та засоби побудови генераторів імпульсних послідовностей з пуассонівським законом розподілу. Проведено порівняльний аналіз їх характеристик та вибір групи тестів для оцінювання якості таких генераторів. Проведено імітаційне моделювання різних методів побудови генераторів псевдовипадкових чисел з рівномірним законом розподілу, які є базовими за реалізації генераторів пуассонівських імпульсних послідовностей (ГПІП). На підставі цього моделювання для цих генераторів вибрано оптимальні початкові параметри. Запропоновано нову структуру ГПІП, основною перевагою якої є можливість керування вихідною частотою слідування імпульсів. Наведено набір тестів для оцінки якості ГПІП і базових генераторів рівномірно розподілених чисел. Розроблено нові число-імпульсні структури ГПІП, які забезпечують реалізацію конгруентних методів і нові швидкодіючі структури ГПІП, побудовані з використанням генераторів M-послідовностей. Запропоновано математичний алгоритм генерування псевдовипадкових чисел з законом розподілу, наближеним до рівномірного, який ефективно може використовуватись за програмної реалізації ГПІП. Проаналізовано характеристики вихідного сигналу ГПІП за умов імітації вихідного сигналу дозиметричних пристроїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-044,4 +
Шифр НБУВ: РА352110

Рубрики:

      
4.

Рибка О.В. 
Детектори на основі напівпровідникових сполук CdTe і CdZnTe для дозиметрії іонізуючого випромінювання: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.21 / О.В. Рибка ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2003. — 17 с.: рис. — укp.

Обгрунтовано вибір даних сполук як матеріалу для ефективних детекторів іонізуючого випромінювання. Проведено комплексне дослідження детекторів з CdTe та CdZnTe, вивчено їх електрофізичні, дозиметричні та радіаційні характеристики. Для корекції енергетичної залежності детекторів розраховано різні конструкції детектор - поглинаючий фільтр. Проведено дослідження радіаційної стійкості детекторів. Показано, що радіаційна деградація детекторів з CdZnTe відбувається за значно більшої поглинаючої дози, ніж для CdTe. .

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В381.592,022 + З42,022 +
Шифр НБУВ: РА324301

Рубрики:

      
5.

Прус В.В. 
Діагностика електротехнічної сталі статорів та паспортизація асинхронних двигунів в процесі ремонту: Автореф. дис... канд. геол. наук: 05.09.01 / В.В. Прус ; НАН України. Ін-т електродинаміки. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

З'ясовано механізм закономірності й уточнено механізм старіння електротехнічної сталі (ЕТС) пакетів статерів асинхронних двигунів (АД) за умов капітального ремонту, що полягає в зниженні в ній індукції насичення й у зростанні втрат у сталі внаслідок посилення впливу вихрових струмів через загальне порушення міжлистової ізоляції пакетів в процесі випалювання, а також внаслідок додаткового виникнення значної кількості закорочених ділянок ЕТС у верхній частині зубців пакетів у результаті його механічних ушкоджень в ході ремонту. З метою визначення реального стану пакетів сталі статорів АД в місцях найбільш пошкодженої під час ремонту верхньої частини зубцевої зони, нового методу локального тестування, що дає змогу досліджувати ЕТС з урахуванням можливого її насичення, в режимах, які відповідають робочим режимам АД за інтенсивністю та направленістю магнітного потоку в зубцях статора, а також розроблено нові критерії діагностики, які суттєво підвищують вірогідність вказаного способу. Обгрунтовано технологію підвищення надійності АД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.632-041-082.05
Шифр НБУВ: РА326936

Рубрики:

      
6.

Ковган Л.М. 
Еколого-дозиметричні моделі опромінювання населення у разі глобальної радіаційної аварії (за досвідом Чорнобильської катастрофи): Автореф. дис... д-ра техн. наук: 21.06.01 / Л.М. Ковган ; НАН України. Ін-т пробл. безпеки атом. електростанцій. — К., 2005. — 39 с. — укp.

Уперше сформульовано та обгрунтовано основні вимоги та принципи побудови еколого-дозиметричних моделей, що застосовуються для масових широкомасштабних ретроспективно-проспективних оцінок доз опромінення населення за умов глобальної комунальної радіаційної аварії. Описано розроблену еколого-дозиметричну модель зовнішнього опромінювання, що відображає рівні та часову динаміку доз опромінення від радіоактивних випадів на грунті впродовж усіх часових фаз аварії. Встановлено абсолютні та відносні внески різних гамма-опромінювачів у дозу зовнішнього опромінення на різних фазах аварії. Для різних професійно-вікових груп населення кількісно охарактеризовано модифікуючу роль характеру життєдіяльності на процес дозоутворення. Розроблено комплекс референтних еколого-дозиметричних моделей внутрішнього опромінювання (за рахунок споживання радіоактивно-забруднених продуктів харчування) для ранньої та початку середньої, а також для середньої та пізньої фаз аварії. Обгрунтовано трирівневу систему реконструкції поглинутих доз опромінення щитовидної залози від радіойоду аварійного походження, яка спроможна з різними рівнями індивідуалізації відтворити дозові навантаження для всього населення. Обгрунтовано вимоги щодо процедур загальнодозиметричної паспортизації окремих населених пунктів України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р126.3 с21 + Р361 с21 +
Шифр НБУВ: РА339187

Рубрики:

      
7.

Лопачак О.М. 
Засоби опрацювання сигналів дозиметричних детекторів: Автореф. дис. канд. техн. наук: 05.13.05 / О.М. Лопачак ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Досліджено принципи побудови програмних і апаратних засобів компенсації мертвого часу дозиметричних детекторів, що дозволило створити нові засоби і алгоритми з покращеними метрологічними характеристиками. На основі отриманих виразів запропоновано схеми для апаратної компенсації мертвого часу детекторів іонізуючих випромінювань, наведено основні співвідношення для розрахунку параметрів схем. Розроблено методику оцінки основних похибок розроблених засобів та програму для моделювання результуючих похибок цих засобів. Створено схему для апаратної компенсації енергетичної залежності детекторів іонізуючих випромінювань. Розроблено оптимізований алгортм роботи дозиметричних приладів з низькочутливими детекторами іонізуючих випромінювань. Запропоновано структурні схеми дозиметричних приладів різного призначення, проведено оцінку їх похибок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З42-5 +
Шифр НБУВ: РА327867

Рубрики:

      
8.

Яковлева Г.М. 
Інструментальна дозиметрія і профілактика внутрішнього опромінення дітей, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / Г.М. Яковлева ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2001. — 21 с. — укp.

Наведено результати теоретичної розробки та практичної реалізації апаратурно-метрологічного та методичного забезпечення масового моніторингу індивідуальних доз опромінення дітей за допомогою прямих інструментальних методів. Розроблено та впроваджено конструкції багатофункціональної пересувної радіаційно-дозиметричної лабораторії та ЛВЛ для дітей молодшого віку. Запропоновано удосконалену методичну, метрологічну та інформативну підтримку дозиметрії внутрішнього опромінення дітей, що базується на використанні оригінальних атестованих фантомів дітей 5 вікових груп. З застосуванням розроблених методів і засобів одержано та проаналізовано результати 117 тис. дозиметричних вимірів. Виявлено основні закономірності формування доз внутрішнього опромінення дітей та оцінено ефективність профілактичних заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733-436.1
Шифр НБУВ: РА315896 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Починок А. В. 
Комп'ютерне моделювання та засоби обробки емпіричних залежностей щодо дозиметрії іонізуючих випромінювань: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.05.02 / А. В. Починок ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 19 с. — укp.

Вдосконалено підхід до процесу комп'ютерного аналізу даних з урахуванням особливостей процесів вимірювання емпіричних залежностей, який дозволяє використовувати добре відомі методи статистичного аналізу. Розвинуто обчислювальні методи обробки емпіричних залежностей для виявлення піків на основі гістограмного представлення дискретних даних і визначення сплесків на основі поліноміальної апроксимації базової кривої. Запропоновано методологію оцінювання похибок енергії електронного пучка, яка визначається у стандартному методі дозиметричного клину на базі комп'ютерного моделювання процесів вимірювання методом Монте-Карло. Проведено порівняння стандартних методів, які широко використовуються для контролю енергії електронного пучка. Запропоновано комбіновану обчислювальну схему, яка є вдосконаленням стандартних методик. Розроблено новий обчислювальний метод визначення енергії електронів, який для апроксимації дискретного набору результатів вимірювань використовує напівемпіричну модель дози електронного випромінювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В346.12 в641,022
Шифр НБУВ: РА381006 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Сторонський Ю.Б. 
Методи і засоби опрацювання сигналів дозиметричних детекторів з покращеними метрологічними характеристиками: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / Ю.Б. Сторонський ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 21 с. — укp.

Розроблено нові й удосконалено існуючі апаратні та програмні методи та засоби опрацювання вихідних сигналів дозиметричних детекторів (ДД), які дозволяють істотно покращити метрологічні характеристики дозиметричних пристроїв (ДП). Доведено можливість ефективного використання число-імпульсних функціональних перетворювачів для побудови універсального цифрового інтенсиметра з масштабуванням вимірюваних величин і компенсацією мертвого часу ДД. Вирішено завдання вибору параметрів ДД і засобів опрацювання їх вихідних сигналів у разі розширення діапазону вимірювання потужності експозиційної дози (ПЕД) з використанням додаткового низькочутливого ДД. Удосконалено метод розширення динамічного діапазону ДП шляхом відновлення вихідного імпульсного потоку ДД з нормуванням їх мертвого часу. Проаналізовано результати використання методу залежної лічби, адаптованого для вимірювання ПЕД. Запропоновано новий алгоритм роботи пошукових ДП з блоками детектування низької чутливості. Визначено статистичні характеристики імпульсного потоку на виході ДД з урахуванням його мертвого часу, що дозволяє проектувати ДП з заданими характеристиками за мікропроцесорної корекції результатів вимірювання ПЕД. Результати наукового дослідження використано у процесі розробки ДП різного призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З42-5 + В381.5,022 +
Шифр НБУВ: РА368242

Рубрики:

      
11.

Захарченко О.О. 
Моделювання дозиметричних властивостей детекторів гамма-випромінювання на основі високоомних напівпровідників: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.21 / О.О. Захарченко ; Харк. фіз.-техн. ін-т. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено фізичну та математичну модель процесів, що відбуваються в напівпровідникових детекторах під час взаємодії з gamma-випромінюванням. Проаналізовано, що введення фактора захоплення до залежності ширини піка повного поглинання від енергії gamma-випромінювання дозволило одержати кількісний збіг розрахованих і виміряних амплітудних спектрів CdTe (CdZnTe) детекторів як в області переважання фотоефекту, так і в області домінування комптонівського розсіяння. Розроблено методику відновлення функцій відгуку CdTe (CdZnTe) детекторів за умов значних рівнів теплових шумів і флуктуацій захоплення заряду. Визначено межові рівні еквівалентного шумового заряду в приладах для спектрометрії та дозиметрії gamma-випромінювання, де використовується CdTe (CdZnTe) детектори. Розроблено методику визначення параметрів переносу носіїв заряду в високоомних детекторах без порушення їх працездатності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В381.54,022 +
Шифр НБУВ: РА366406

Рубрики:

      
12.

Піщиков В.А. 
Науково-методичне обгрунтування організації медико-соціального забезпечення ліквідації великомасштабної радіаційної аварії (на прикладі Чорнобильської катастрофи): автореф. дис... д-ра мед. наук: 03.00.01; 14.02.03 / В.А. Піщиков ; АМН України. Держ. установа "Наук. центр радіац. медицини". — К., 2008. — 35 с. — укp.

Обгрунтовано принципи організації медико-соціального забезпечення постраждалих (стандартів обстеження, лікувально-профілактичних заходів) та їх правовий супровід на різних етапах ліквідації негативних наслідків, зокрема патоморфологічних, а також досліджень віддалених радіобіологічних, медико-соціальних та експертних проблем, пов'язаних з Чорнобильською катастрофою. Вивчено першоджерела (нормативно-правові акти, методичні розробки, наукові публікації) щодо організації медико-соціального забезпечення на всіх етапах мінімізації негативних наслідків аварії на ЧАЕС. Їх проаналізовано та систематизовано у радіобіологічному аспекті. Проведено клініко-дозиметричне оцінення залучених до обстеження постраждалих. Доведено, що найвагомішим радіобіологічним наслідком щодо потерпілих від аварії на ЧАЕС є індукований патоморфоз захворювань. Визначено його суть і клініко-морфологічні відповідності, а також прогностичні аспекти стосовно найпоширеніших захворювнь постраждалих. Проаналізовано методичні засади розпізнавання патології за наявності чинників Чорнобильської катастрофи. Запропоновано версію принципів відмежування патологічних процесів, індукованих складовими аварії. Досліджено ефективність основних положень чорнобильського законодавства, чинного впродовж післяаварійного періоду й обгрунтовано актуальні медико-соціальні заходи, взаємопов'язані з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Сформульовано концепцію медико-соціального забезпечення на етапах ліківідації великомасштабної аварії з урахуванням "чорнобильського досвіду".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)28 + Р361 +
Шифр НБУВ: РА357423

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Хараджян О.А. 
Післяремонтна діагностика та паспортизація машин постійного струму з урахуванням стану пакета сталі якоря: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.01 / О.А. Хараджян ; Кременчуц. держ. політехн. ун-т. — Кременчук, 2004. — 23 с. — укp.

Науково обгрунтовано принципи та підходи до діагностики машин постійного струму з урахуванням стану пакета сталі якоря, які на відміну від відомих підходів, дають змогу проаналізувати реальний стан електричної машини. Уточнено математичну теплову модель машини постійного струму з визначенням локальної неоднорідності розподілу втрат на поверхні зубцевої зони якоря. З'ясовано ступінь впливу локальних пошкоджень пакета сталі якоря, що виникають під час ремонту, на величину додаткової вібрації підшипникових вузлів і полюсів машини. Запропоновано та науково обгрунтовано новий метод визначення післяремонтних паспортних даних машини постійного струму на підставі карти розподілу пошкоджень за результатами локальної діагностики пакета сталі якоря з урахуванням параметрів теплових режимів за умов динамічного навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.5-08 +
Шифр НБУВ: РА332816

Рубрики:

      
14.

Воронова В.В. 
Радіаційно-стимульовані процеси в кристалах LiBaFsub3/sub: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / В.В. Воронова ; НАН України. Наук.-технол. концерн "Ін-т монокристалів". — Х., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.327,922
Шифр НБУВ: РА310297 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Чумак В.В. 
Ретроспективна оцінка доз зовнішнього гамма-опромінення як радіаційно-гігієнічного фактора у гострий період великої комунальної аварії (на прикладі аварії на Чорнобильській АЕС): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.02.01 / В.В. Чумак ; АМН України. Ін-т медицини праці. — К., 2001. — 38 с. — укp.

Розроблено методи та підходи до оцінки індивідуальних доз основних критичних контингентів у разі комунальної радіаційної аварії - учасників ліквідації наслідків аварії (ЛНА) та населення прилеглих до місця викиду територій. Запропоновано комплексний підхід до дозиметричного супроводу учасників ЛНА, який передбачає використання комбінації інструментальних (ЕПР-дозимерію), розрахунково-аналітичних методів дозиметрії поруч із валідизацією існуючих дозових записів. Розроблено імітаційно-стохастичні дозиметричні моделі, застосовані для реконструкції майже 27 тис. індивідуальних доз евакуантів. Методом Монте-Карло розраховано фактори місця для типових українських будинків, розроблено математичний апарат для оцінки інтегральних факторів місця за умов довільного опромінення. Оцінено дози, отримані мешканцями під час евакуації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р126.3
Шифр НБУВ: РА315320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Барасюк Я.М. 
Фізичні властивості гетеропереходів в системі сульфід - телурид кадмію: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / Я.М. Барасюк ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено електричні, фотоелектричні та рентгеноелектричні процеси у анізотипних гетеропереходах сульфід - телурид кадмію, виготовлених методом реакцій твердофазного заміщення. Розглянуто технологічні режими які дозволяють отримувати гетеропереходи з незначною концентрацією дефектів на межі поділу. Проаналізовано зв'язок основних електричних та фотоелектричних характеристик і параметрів гетероструктур за умов їх виготовлення. Виявлено спектральну залежність коефіцієнтів помноження носіїв заряду, що дало змогу встановити домінуючу роль дірок у процесах ударної іонізації. Наведено спектральні та дозиметричні характеристики гетероструктур під час їх опромінення рентгенівськими квантами. Виготовлено лабораторні зразки сонячних елементів, детекторів лазерного випромінювання, оптопар, детекторів рентгенівського випромінювання прямого перетворення та типу "сцинтилятор-фотодіод". Чутливість останніх до рентгенівських квантів у діапазоні 8 - 33 кеВ більш, ніж на два порядки перевищує чутливість існуючих аналогів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.271,022
Шифр НБУВ: РА310357 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Іванова О. М. 
Розробка системи реконструкції доз опромінення суб'єктів з Державного реєстру України осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи / О. М. Іванова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена створенню системи реконструкції доз опромінення населення, яке мешкає на радіоактивно забруднених територіях України, та впро-вадженню отриманих результатів у бази даних «Державного реєстру України осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ДРУ) для дозиметрич-ного супроводу радіоепідеміологічних та клінічних досліджень. Розроблена система є сукупністю взаємопов'язаних між собою процедур оцінки параметрів, що впливають на величину доз опромінення населення радіоактивно забруднених територій. Вхідною інформацією для неї є індивідуальні дані про особу, що передаються з ДРУ, та результати радіоекологічного і дозиметричного моніторингів, які проводились у населеному пункті проживання цієї особи. Проведено реконструкцію та передано до ДРУ дози опромінення 341 436 мешканців десяти адміністративних районів України. Створено базу даних індивідуалізованих доз опромінення за період 1986–2018 р., яка містить: річні та накопичені ефективні дози, річні та накопичені поглинуті дози на червоний кістковий мозок від радіонуклідів стронцію та поглинуті дози на щитоподібну залозу від радіонуклідів йоду. Результати роботи використано у низці міжнародних радіоепідеміологічних досліджень.^UThe dissertation is devoted to development of the exposure doses reconstruction system for population living in Ukrainian radioactively contaminated territories (RCT) and implementation of obtained results to database of the State Register of Ukraine of persons, affected due to Chornobyl accident (SRU) for further dosimetric support of radio-epidemiological and clinical investigations. The system is a set of interrelated procedures for estimation parameters that are influenced on exposure doses of both population from radioactively contaminated territories in general and the SRU subjects in particular. The input information for the system is individual data on the person transmitted from the SRU and the results of radioecological and dosimetric monitoring, which were carried out in the residence settlement of that person's.The reconstruction was carried out and radiation doses for 341 436 residents of ten administrative districts of Ukraine were transferred to the SRU. A database of individualized exposure doses for the period 1986–2018 is containing: annual and accumulated effective doses, annual and accumulated absorbed doses from strontium on red marrow and absorbed doses from radioiodine on thyroid gland. The results of the work have been used in a number of international radio epidemiological studies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Носик О. В. 
Оптимізація медичного опромінення пацієнтів в проекційній рентгенодіагностиці / О. В. Носик. — Б.м., 2021 — укp.

Носик Ольга Валеріївна. Оптимізація медичного опромінення пацієнтів в проекційній рентгенодіагностиці. – Рукопис.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю: 03.00.01 – Радіобіологія. – ДУ «Інститут медичної радіології та онкології ім. С.П. Григор'єва НАМН України», Харків, 2021. – ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України», Киів, 2021.Дисертаційна робота присвячена питанням оптимізації радіаційного захисту пацієнтів та можливості зниження радіаційних ризиків додаткових випадків онкологічних захворювань у населення України внаслідок досліджень у проекційній рентгенодіагностиці.У роботі аналізовано структуру рентгенівських досліджень, парк рентгенівського обладнання в Україні та умови проведення різних видів рентгенодіагностичних досліджень за підсумками анкетування. За результатами проведених досліджень доз пацієнтів запропоновано національні діагностичні рекомендовані рівні для 10 рентгенографічних, 3 флюороскопічних видів досліджень та мамографії. Для вивчення еквівалентних та ефективних доз пацієнтів проведено 116 фантомних моделювань умов опромінення пацієнтів з використанням антропоморфного гетерогенного фантома дорослої людини для 8 видів рентгенографічних досліджень та флюорографії на аналогових та цифрових апаратах; визначено коефіцієнти переходу від дозиметричних величин, які контролюються на практиці, до значень еквівалентних та ефективних доз. За результатами проведених оцінок встановлено, що абсолютний очікуваний ризик виникнення додаткових випадків онкологічних захворювань за рахунок проведення рентгенодіагностичних досліджень у проекційній рентгенології складає 2323 випадки на рік, при цьому основний внесок формує плівкова флюорографія – 1495 випадів, тоді як цифрова флюорографія складає лише 339 випадків. Загальний атрибутивний ризик виникнення онкологічних захворювань (додатковий ризик до фонової захворюваності) від усіх видів процедур проекційної рентгенодіагностики становить 1,5 %, з якого 0,95 % додає плівкова флюорографія.Таким чином, вивчення доз пацієнтів та впровадження у практику концепції національних діагностичних рекомендованих рівнів дозволяє проводити обґрунтування рентгенодіагностичних досліджень та розробляти шляхи оптимізації радіаційної безпеки при медичному діагностичному опроміненні. Це буде сприятиме зниженню як індивідуальних доз пацієнтів, так і колективних ефективних доз та радіаційних ризиків виникнення додаткових випадків онкологічних захворювань у населення України при збереженні необхідної діагностичної якості.Ключові слова: рентгенівська діагностика, дози опромінення пацієнтів, діагностичні рекомендовані рівні, оптимізація, еквівалентні дози, ефективні дози, радіаційні ризики.^USUMMARYNosyk Olgа. Optimization of the patients' medical exposure in projectional X-ray diagnostic. – Manuscript.The thesis is submitted for a philosophy doctor degree in biological sciences; specialty: 03.00.01 - Radiobiology. - State institution "Grigorev Institute for medical radiology and oncology of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine", Kharkiv, 2021. –State institution "National Scientific Center for Radiation Medicine of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine", Kyiv, 2021The thesis is devoted to the issues of optimization the patients' radiation protection system and the possibility of radiation risks reducing for additional cases oncological diseases for the Ukrainian population from examinations in projection X - ray diagnostics.The analysis of X-ray examinations, the park of X-ray equipment in Ukraine and the for exposure parameters X-ray diagnostic examinations (techniques) based on the results of the X-ray diagnostic departments survey is performed. According to the patients' doses investigation the national diagnostic reference levels for 10 radiography types, 3 fluoroscopy types and for mammography are established. It is shown that establishment / reviews the diagnostic reference levels in Ukraine it is possible using an indirect method of the patients' radiation doses estimating.To the study of equivalent and effective patients' doses the 116 phantom simulations of patients' irradiation conditions were performed using anthropomorphic heterogeneous adult phantom for 8 types of X-ray examinations and fluorography on X-ray analog and digital devices. The conversion factors from dosimetric values which are controlled in practice, to the values of equivalent and effective doses are determined. According to the investigation results the absolute expected risk for cancer additional due to X-ray diagnostic exams in projection radiology is 2323 cases per year. The main contribution is formed by film fluorography - 1495 cases, while digital fluorography is included only 339 cases. The total attributive cancer risk from all types of projection X-ray procedures is 1.5 %, of which 0.95% is added by film fluorography.Thus, the study of patient doses and the implementation in practice of the national diagnostic reference levels concept allows substantiating X-ray diagnostic studies and identifying ways to the radiation safety optimization in medical diagnostic exposure. That will be help to reduce as the individual patients doses as the collective effective doses and radiation cancer risks for the Ukrainian population while maintaining the required diagnostic quality of X-ray examinations.Key words: X-ray diagnostics, patients' exposure doses, diagnostic reference levels, optimization, equivalent doses, effective doses, radiation risks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Баханова О. В. 
Дозиметричний супровід аналітичних епідеміологічних досліджень віддалених ефектів опромінення учасників ліквідації наслідків наЧорнобильській АЕС / О. В. Баханова. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена комплексному дозиметричному забезпеченню аналітичних епідеміологічних досліджень віддалених біологічних ефектів опромінення учасників ліквідації наслідків аварії (ЛНА) на Чорнобильській АЕС і представлена циклом наукових праць, опублікованих у наукових виданнях першого та другого квартилів (Q1 і Q2) відповідно до класифікації SCImago Journal and Country Rank або Journal Citation Reports. Цикл робіт, що виносяться на захист, містить докладний опис розробки та реалізації новітніх методівретроспективного визначення доз суб'єктів аналітичних епідеміологічних досліджень, спрямованих на оцінювання коефіцієнтів ризиків виникнення віддалених стохастичних ефектів іонізуючого випромінювання. Результати українсько-американського дослідження апарата ока у когорті УЛНА 1986–1987 рр. вперше показали значно вищу, ніж вважалося раніше, радіочутливість кришталика та ймовірну відсутність порогу виникнення катаракти. Цей здобуток вплинув на світову систему радіаційного захисту, зокрема, його наслідком став перегляд (зниження) рішенням МКРЗ ліміту еквівалентної дози зовнішнього опромінення кришталика ока для персоналу категорії А у 7,5 разів – від 150 мЗв на рік до 20 мЗв на рік. Новий ліміт дози на кришталик був включений 2011 року до нових Міжнародних основних норм безпеки для захисту від іонізуючих випромінювань та безпеки джерел випромінювання МАГАТЕ та введений у дію для країн-членів Європейського Союзу директивою ЄВРАТОМ № 2013/59/EURATOM від 05.12.2013. Одержані результати реконструкції доз опромінення молочної залози були використані у дослідженні особливостей канцерогенезу молочної залози у жінокучасниць ЛНА і дозволили виявити функціональну роль біологічних маркерів у відповіді на пошкодження ДНК та прогресуванні пухлини. Отримані результати реконструкції доз опромінення ґонад батьківсуб'єктів українсько-американського проекту дослідження генетичних ефектів опромінення серед учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Україні дозволили дослідити, чи мають діти, народжені від батьків, які зазналирадіаційного впливу, більшу кількість мутацій de novo зародкової лінії (DNM). Секвенування всього генома для 130 дітей (1987–2002 р.н.) та їхніх батьків не виявило збільшення частоти, зміни розподілу або типів DNM у нащадків опромінених батьків порівняно з попередніми дослідженнями серед населення в цілому. Не виявлено підвищення загальної кількості DNM ані в залежності від кумулятивної дози опромінення на гонади батька, ні в залежності від дози на гонади матері.^UThe thesis is devoted to complex dosimetric support of analytical epidemiological studies of long-term biological effects among cleanup workersexposed due to the Chornobyl accident. The thesis presents a series of the research papers published in scientific journals of the first and second quartiles (Q1 and Q2) according to the bibliometric indicators database of the SCImago Journal & Country Rank or Journal Citation Reports. The series of papers submitted for the defense contains a detailed description of the development and implementation of the new methods of retrospective dose assessment for subjects of analytical epidemiological studies of risk factors for long-term stochastic effects of ionizing radiation. The results of the Ukrainian-American ocular study in the cohort of Chornobyl cleanup workers in 1986–1987 for the first time showed a much higher radiosensitivity of the lens and a probable absence of a cataract threshold. This achievement affected the global radiation protection system, in particular, it resulted in the ICRP decision on a revision (7.5 times reduction) of the equivalent dose limit of external irradiation of the lens for Category A personnel - from 150 mSv per year to 20 mSv per year. The new lens dose limit was included in 2011 in the new International Basic Safety Standards for Ionizing Radiation Protection and the Safety of IAEA Radiation Sources and was introduced for EU Member States by Euratom Directive № 2013/59 / EURATOM of 05.12.2013. The results of reconstruction of breast exposure were used in the study of breast carcinogenesis in women participating in Chornobyl cleanup and revealed the functional role of biological markers in response to DNA damage and tumor progression. The results of reconstruction of gonadal doses for parents-subjects of the Ukrainian-American study of transgenerational effects of exposure to ionizing radiation due to the Chornobyl accident in Ukraine allowed to investigate whether children born to parents exposed to radiation have more de novo embryonic mutations. lines (DNM). Sequencing of the entire genome for 130 children (born 1987–2002) and their parents did not reveal an increase in the frequency, distribution, or types of DNM in the offspring of irradiated parents compared to previous studies in the general population. No increase in total DNM was detected either depending on the cumulative radiation dose to the father's gonads or depending on the dose to the mother's gonads.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Лазаренко С. Л. 
Метрологічне забезпечення вимірювань характеристик іонізуючого випромінення та модернізація еталонної бази під вимоги Європейського Союзу: автореферат дис. ... д.філософ : 152 / С. Л. Лазаренко. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню та вирішенню проблем метрологічного забезпечення вимірювань характеристик іонізуючого випромінення та модернізації еталонної бази України під вимоги Європейського Союзу. У першому розділі розглянуто чинні аспекти розвитку методів і засобів метрологічне забезпечення засобів вимірювань іонізуючих випромінювань. Зокрема, розглянуто основні поняття та дозиметричні величини радіометрії, до яких відносяться період напіврозпаду й активність радіоактивної речовини. Проходження рентгенівських (γ) променів, а також (α, β -частинок крізь речовину супроводжується іонізацією атомів цієї речовини. Під час іонізації випромінювання втрачає частину своєї енергії, тобто відбувається поглинання речовиною енергії випромінювання. Ці явища покладені в основу роботи лічильників іонізуючих випромінювань, а також в основу роботи еталонів випромінювань, які використовуються у схемі передавання розміру одиниці випромінювання від згаданого еталону через робочий еталон до ЗВТ. Оскільки це - відпрацьована методологія, то надалі у розділі розглядаються методологія метрологічного забезпечення засобів вимірювань іонізуючих випромінення, а саме чинна нормативна документація, як України, так і ЄС. При цьому, як засоби вимірювальної техніки аналізуються і оцінюються за метрологічними характеристиками саме найбільш використовувані в Україні дозиметричні засоби вимірювальної техніки. У другому розділі вивчено методологію вимірювань характеристик дозиметричних величин, методи і засоби їх створення. Детально розглядаються стандартні характеристики рентгенівського та гамма- випромінювання, які істотно залежать при перенесені розміру одиниці - від еталону до конкретного ЗВТ (до конкретної партії ЗВТ) – від конструктивних особливостей устаткування калібрування, від розміщення каліброваних ЗВТ у зоні опромінення та від низки робочих параметрів і чинників впливу. Тому у даному розділі послідовно розглядаються методи створення (формування) стандартних характеристик рентгенівського та гамма- випромінювання, адже саме від них залежить точність передавання розміру одиниці випромінення. Детально аналізуються, за результатами попередніх досліджень, наявні процедури калібрування засобів вимірювальної техніки рентгенівського та гамма- випромінювання. Результати аналізу сприяють їх вдосконаленню та покращенню метрологічних параметрів калібрування ЗВТ. На цій основі розглянуто методику калібрування дозиметрів та вимірювачів потужності дози гамма- та рентгенівського випромінювання. У третьому розділі акцентується на питаннях дослідження еталонів дозиметричних одиниць іонізуючого випромінення: вони гарантують метрологічну надійність передавання розміру одиниці випромінювання. При цьому, окремо оцінюються еталонні устаткування колімованої та неколімованої геометрії. Насамперед, обговорюються особливості передавання розміру одиниць гамма-випромінювання для еталонних устаткування колімованої геометрії. Тут особливо важливим є місцезнаходження каліброваних ЗВТ у просторі опромінення. Виділено зону, у межах якої просторовий імпакт-фактор є мінімальним. Подібним чином оцінено наявність і значення факторів впливу при передаванні розміру одиниць гамма-випромінювання для еталонних устаткування зі свинцевими атенюаторами, які відносяться до устаткування неколімованої геометрії. Така складна технічно і організаційно робота, що базується на оптимізації дози опромінення операторів, практично проведена в Україні вперше. Разом з тим, одночасно оцінювалась спроможність зазначених устаткування забезпечити відтворення спеціальних вимог стандартів ЄС при калібрування спеціальних ЗВТ. Як результат, їх придатність підтверджена результатами випробувань та звірки. У четвертому розділі розглянуто аспекти прикладного впровадження методів і засобів метрологічного забезпечення дозиметричних вимірювань характеристик іонізуючого випромінення. На основі досвіду попередньої експлуатації та здійснення модернізації еталонних устаткування рентгенівського та гамма-випромінювання вивчаються особливості використання вищевказаних устаткування. Розробляються і вдосконалюються методики калібрування дозиметрів іонізаційних випромінювань та вимірювачів доз опромінення, як останній етап передавання розміру одиниці. Немаловажним для роботи останньої є опрацювання результатів вимірювань, яке вже тривалий час у ЄС проводиться відповідно GUM, а у Україні – згідно з ДСТУ ISO/IEC Guide 98-4 : 2018 та ДСТУ ISO/IEC Guide 60 : 2007. Оцінювання відповідності. Кодекс усталеної практики, 2008. Воно успішно реалізоване в п.4.4 - Оптимізація процедури розрахунку непевності під час проведення калібрування дозиметричних засобів вимірювальної техніки та еталонного устаткування.^UThe dissertation is dedicated to the research and solution of problems of metrological support of measurements of the characteristics of ionizing radiation and modernization of the reference base of Ukraine according to the requirements of the European Union.In the first section, the current aspects of the development of methods and means of metrological support of means of measuring ionizing radiation are considered. In particular, the main concepts and dosimetric values of radiometry, which include the half-life and activity of a radioactive substance, are considered. The passage of X-ray (γ) rays and (α, β -particles through a substance is accompanied by ionization of the atoms of this substance. During ionization, the radiation loses part of its energy, that is, the substance absorbs radiation energy. These phenomena are the basis of the work of ionizing radiation counters, and also the basis of the work of radiation standards, which are used in the scheme of transferring the size of the radiation unit from the mentioned standard through the working standard to the FTA. Since this is a tried-and-tested methodology, the methodology of metrological support of ionizing radiation measuring devices is considered further in the section, namely the current regulatory documentation, such as of Ukraine and the EU. At the same time, the most widely used dosimetric measuring equipment in Ukraine is analyzed and evaluated according to metrological characteristics.In the second chapter, the methodology of measuring the characteristics of dosimetric values, methods and means of their creation are studied. The standard characteristics of X-ray and gamma radiation are considered in detail, which significantly depend upon transferring the size of the unit - from the standard to a specific HRT (to a specific batch of HRT) - on the design features of the calibration equipment, on the location of the calibrated HRT in the irradiation zone and on a number of operating parameters and factors impact Therefore, in this section, the methods of creating (forming) standard characteristics of X-ray and gamma radiation are consistently considered, because the accuracy of transmitting the size of a radiation unit depends on them. Based on the results of previous studies, existing calibration procedures for X-ray and gamma radiation measuring equipment are analyzed in detail. The results of the analysis contribute to their improvement and improvement of the metrological parameters of the calibration of the FTA. On this basis, the method of calibrating dosimeters and dose power meters of gamma and X-ray radiation is considered.The third chapter focuses on research issues of standards of dosimetric units of ionizing radiation: they guarantee the metrological reliability of transmitting the size of the radiation unit. At the same time, reference equipment of collimated and non-collimated geometry is evaluated separately. First, the peculiarities of transmitting the size of gamma radiation units for reference equipment of collimated geometry are discussed. Here, the location of calibrated HRTs in the irradiation space is particularly important. The zone within which the spatial impact factor is minimal is highlighted. Similarly, the presence and value of influencing factors when transmitting the size of gamma radiation units for reference equipment with lead attenuators, which refer to equipment of non-collimated geometry, were evaluated. Such technically and organizationally complex work, based on the optimization of the radiation dose of operators, was practically carried out in Ukraine for the first time. At the same time, the ability of the specified equipment to ensure the reproduction of the special requirements of the EU standards during the calibration of special FTAs was simultaneously evaluated. As a result, their suitability is confirmed by the results of tests and reconciliation.In the fourth chapter, the aspects of the applied implementation of methods and means of metrological support of dosimetric measurements of the characteristics of ionizing radiation are considered. Based on the experience of previous operations and modernization of X-ray and gamma radiation reference equipment, the peculiarities of using the above-mentioned equipment are studied. Methods of calibration of ionizing radiation dosimeters and radiation dose meters are being developed and improved, as the last stage of unit size transfer. The processing of measurement results, which has been carried out for a long time in the EU in accordance with GUM, and in Ukraine - in accordance with DSTU ISO/IEC Guide 98-4: 2018 and DSTU ISO/IEC Guide 60: 2007, is important for the work of the latter. Conformity assessment. Code of established practice, 2008. It was successfully implemented in item 4.4 - Optimization of the uncertainty calculation procedure during the calibration of dosimetric measuring equipment and reference equipment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського