Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (139)Книжкові видання та компакт-диски (15)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕРОЗІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Чалєнко А.В. 
Дослідження стабілізованої електричної дуги і розробка високоресурсного ефективного електродугового нагрівача газу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.10 / А.В. Чалєнко ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

На підставі результатів дослідження процесу нагрівання газу стабілізованою електричною дугою показано, що основними недоліками елекродугових нагрівачів (ЕДН), які використано під час проведення даного дослідження, є низький ресурс роботи електродів і коефіцієнт корисної дії (ККД). Виявлено конструктивні рішення та умови, що сприяють тривалій та ефективній роботі ЕДН. Створено секціонований катодний вузол для ЕДН, що працюють на агресивних робочих газах із захистом катода інертним середовищем (Ar) низького тиску. Визначено, що ерозія вольфрамового катода в такого ЕДН на порядок нижче відомих даних у разі зменшення витрат Ar в 100 разів і який може працювати в режимі плазменного катода. Розв'язано систему диференціальних рівнянь, що описує взаємодію позитивного стовпа, неелектропровідної області та стінки розрядного каналу в замкнутій формі, узагальнено експериментальні дані та представлено у вигляді графіків і критеріальних залежностей. Розроблено ЕДН із секціонованим катодним і анодним вузлами з розподіленими силою струму та витратою газу для плазмохімічної переробки вугілля потужністю 350 кВт, з тепловим ККД 0,78 і ресурсом роботи 500 - 1 000 годин. Основні вузли спроектовано з застосуванням системи тривимірного твердотілого проектування Компас-2D.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З292.2 +
Шифр НБУВ: РА325843

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Матвійчук Л. А. 
Екологічна оцінка осушених біогеоценозів Західного Полісся України: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Л. А. Матвійчук ; НАН України, Ін-т агроекол. і економіки природокористування. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вперше в регіоні Західного Полісся України проведено комплексне екологічне обстеженя постмеліорованих природних біогеоценозів і агрокомплексів. Встановлено процеси деградації в структурі біогеоценозів, зміни складу й продуктивності рослинних угруповань регіону. Досліджено типи деградації грунтів на осушених територіях, у т.ч. переосушення, декальцинація, дегуміфікація, окарбоначення, озалізнення, вторинне заболочення, радіаційне забруднення, ерозія. Аналіз росту деревних порід засвідчив різке зниження приростів головних лісотвірних порід та виникнення малопродуктивних похідних угруповань на осушених площах. Доведено, що осушення р.Прип'ять негативно вплинуло на Шацький національний природний парк. Встановлено закономірності виникнення та поширення деградаційних процесів на осушених площах. Запропоновано нові методи оцінювання стану деградації та забрудненості агрокомплексів, що є науковою основою проведення моніторингу постмеліоративних територій. Установлено взаємозв'язок між показниками деградації грунтів і продуктивністю сільськогосподарських культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.3(4УКР) + П063(4УКР3) + П00(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА380620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Блінкова О.І. 
Екосистемно-ландшафтні особливості розбудови екомережі на Південному березі Криму: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / О.І. Блінкова ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення основних принципів і методів оцінювання стану та збереження об'єктів і територій природно-заповідного фонду (ПЗФ) Південного берега Криму, що зазнають впливу антропогенних, антропогенно-природних і природних негативних чинників. На ландшафтно-екосистемних засадах встановлено просторовий розподіл основних екологічних загроз і ступінь впливу негативних екологічних чинників на структурні компоненти біорізноманіття екомережі. Охарактеризовано причинно-наслідкові зв'язки, удосконалено систему діагностичних показників трансформації структурно-функціональних компонентів лісових екосистем ПЗФ за типами й інтенсивністю впливу негативних екологічних чинників (рекреаційного навантаження, лісових пожеж, забудови, ерозії грунту, буревіїв). З'ясовано, що в антропогенно порушених лісових екосистемах знижується гідрологічна роль рослинності та розвивається площинна й яружна ерозія грунту, прискорюється деградація. Показано, що основною загрозою для об'єктів ПЗФ є надмірне рекреаційне навантаження, що спричиняє ерозію грунту та лісові пожежі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.5(4УКР-6КРИ) + Е50*806(4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА375597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Коробський В.В. 
Експлуатаційна надійність електромагнітних пускачів з композиційними контактними матеріалами (на прикладі електроустановок в тваринництві): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.16 / В.В. Коробський ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Удосконалено класифікацію експлуатаційних факторів та вперше здійснено ранжування їх впливу на показники надійності комутувальних пристроїв пускачів. Розроблено методику проведення лабораторних кліматичних випробувань з хімічно-активними домішками для контактів і контактних матеріалів та з її використанням проведено дослідження корозійної тривкості та перехідного опору зразків контакт-деталей, виготовлених зі сплавів на основі міді.Досліджено параметри надійності комутувальних пристроїв (електрична ерозія, перехідний опір) електромагнітних пускачів з серійними та дослідними контактними матеріалами в обумовлених стандартами режимах роботи з урахуванням умов експлуатації. Набула подальшого розвитку математична модель оцінки електричної ерозії контакт-деталей залежно від теплофізичних та електричних процесів, які відбуваються на робочій поверхні контакт-деталей під дією енергії електричної дуги, з визначенням глибини та площі плавлення та випаровування матеріалу контакт-деталей пускачів. На підставі результатів експериментальних те теоретичних досліджень запропоновано методи підвищення надійності та економічної ефективності експлуатації електромагнітних пускачів електрообладнання технологічних систем тваринництва з використанням розроблених контактних матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З264.344-022.11 +
Шифр НБУВ: РА320424 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Горай М. А. 
Імунологічні і гормональні дисфункції у хворих із хронічними механічними травмами слизової оболонки порожнини рота та їх корекція в комплексному лікуванні: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.22 / М. А. Горай ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено питання підвищення ефективності лікування хворих на хронічну механічну травму слизової оболонки порожнини рота на підставі вивчення імунної та гормональної дисфункції й опрацювання обгрунтованої корекції виявлених порушень у комплексному лікуванні. Проведено обстеження 112-ти хворих з хронічною механічною травмою слизової оболонки порожнини рота. Найчастіше трапляється хронічна механічна еритема, ерозія, декубітальна виразка та лейкоплакія. На підставі аналізу клінічних, імунологічних, ендокринологічних і цитологічних досліджень розроблено метод комплексного лікування хворих на хронічну механічну травму слизової оболонки порожнини рота, який включає цілеспрямовану корекцію імунної та гормональної дисфункції. Запропоновану методику підтверджено результатами експериментальних і клінічно-лабораторних досліджень у найближчі та віддалені терміни спостереження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р665.622.08-5
Шифр НБУВ: РА377373 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Резніченко Н.А. 
Клініко-патогенетичне значення порушень системи імунітету й їхня корекція при генітальному кандидозі у жінок: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.08 / Н.А. Резніченко ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2007. — 36 с. — укp.

Вирішено актуальну наукову проблему клініко-патогенетичного обгрунтування порушень системи імунітету та їх корекції за генітального кандидозу (ГК) у жінок шляхом розробки нових науково обгрунтованих методів діагностики, прогнозування, профілактики та лікування ГК у жінок репродуктивного віку. Проведено ретроспективний аналіз випадків ГК та виявлено, що первинна безплідність була в 46,00 %, вторинна - у 54,00 % пацієнток. У структурі гінекологічної патології кольпіт виявлено у 41,40 % пацієнток, сальпінгіт - у 39,40 %, ерозія шийки матки - у 34,60 %. За результатами аналізу установлено достовірну залежність показників імунного статусу від наявності ГК. У жінок з ГК розвиток імнунної відповіді відбувається за рахунок гуморальної ланки та має прояв у виробленні антитіл на основі імуноглобулінів класів A, G і M та їх взаємозв'язку з подальшим зв'язуванням у комплекс антиген-антитіло, тобто циркулюючий імунний комплекс. Розвиток гуморальної імунної відповіді триває за фазами продукції імуноглобулінів, утворюються циркулюючі імунні комплекси, виявлені внаслідок обстеження пацієнток з ГК, що доводить універсальний механізм підтримки імунною системою гомеостазу організму за антигенної стимуляції різного генезу. Підвищені рівні IgE до C. alicans у секреті піхви частіше виявлено у пацієнток з ГК тривалістю до 5-ти років., за цього найвищі рівні зазначених антитіл реєстровано в осіб з тривалістю більше 10-ти років. У пацієнток з ГК тривалістю до 5-ти років у 80 % індекс авідності становив більше 20 %, від 5-ти до 10-ти років - у 75 % більше 25 %, 10 і більше років у 87 % більше 29 %, що дозволяє використовувати даний метод для визначення активності генітального кандидозу. Розроблено першу вітчизняну тест-систему для визначення низькоавідних антитіл класу G до C. albicans, на базі якої установлено, що в жінок з ГК середній рівень індексу авідності та частота реєстрації низькоавідних антитіл вірогідно перевищує аналогічні показники у пацієнтів контрольної групи. Установлено, що розроблена та впроваджена науково обгрунтована схема профілактики та лікування ГК сприяє відновленню репродуктивної функції - вагітність наступила в 11,0 % пацієнток, ефективність проведеної терапії становила 87,3 - 98,2 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р715.017-5 +
Шифр НБУВ: РА350660

Рубрики:

      
7.

Підгорна Н.О. 
Підвищення ефективності плазмових технологій за рахунок поліпшення енергетичних характеристик плазмотронів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.01 / Н.О. Підгорна ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2005. — 18 с.: рис. — укp.

Запропоновано спосіб підвищення ресурсу роботи й ефективності порожнього "холодного" катоду у плазмотронах для різання й напилювання з використанням примусового розподілу катодної прив'язки дуги за довжиною розрядного каналу. За струму дуги 800 А питома ерозія порожнього катоду мала значення <$E10 sup -9 symbol Ь 10 sup -10 ~ roman {кг"/"Кл}>, що на порядок нижче за відомі дані. Наведено спосіб підвищення ресурсу роботи й ефективності порожнього "гарячого" катоду у плазмотронах для різання й нагрівання завдяки примусовому розподілу катодної прив'язки дуги за термоемісійними катодними вставками, захисту їх аргоном низького тиску та утворенню дифузійної прив'язки. З'ясовано, що електричні, теплові й ерозійні характеристики "холодних" і "гарячих" порожніх катодів залежать від принципу примусового розщеплення катодної плазми дуги та характеру течії газу (робочого або захисного) у розрядному каналі катода. Одержано наближене розв'язання рівняння нестаціонарної теплопровідності порожніх "холодних" катодів. Зазначено, що аналітичні залежності дають змогу розрахувати температуру робочої поверхні катоду та час їх нагрівання до температури плавлення, що у разі проектування порожнього "холодного" катоду є основою розрахунку його геометрії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З292.6-06 +
Шифр НБУВ: РА336934

Рубрики:

      
8.

Луценко Ю.Г. 
Прогнозування і профілактика кровоточивих гострих ерозій, виразок шлунка та дванадцятипалої кишки у хворих на гострий панкреатит: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Ю.Г. Луценко ; Держ. установа "Ін-т невідклад. і віднов. хірургії ім. В.К.Гусака АМН України". — Донецьк, 2009. — 22 с. — укp.

Обстежено 287 хворих з гострими ерозіями, виразками шлунка та дванадцятипалої кишки на тлі гострого панкреатиту (ГП). На підставі матеріалу вивчення результатів традиційного лікування 145-ти хворих, які становили контрольну групу, розроблено алгоритм прогнозування та профілактики кровоточивих гострих ерозій, виразок шлунка та дванадцятипалої кишки (ДПК) у разі ГП. До основної групи ввійшли 142 пацієнти, відібрані за методом стратифікаційної рандомізації. У цих хворих за допомогою розробленого алгоритму проведено прогнозування кровоточивих гострих ерозій, виразок шлунка та ДПК і апробовано розроблену методику профілактики й оцінювання її клінічної ефективності. На підставі аналізу результатів лікування пацієнтів контрольної групи встановлено, що найбільш значущими показниками у прогнозуванні кровоточивих гострих ерозій, виразок шлунка та ДПК у хворих на ГП є рівень панкреатичної амілази у крові та сенсибілізація організму до тканин парієтальної, вісцеральної очеревини та шлунка. Доведено ефективність застосування розробленої програми прогнозування та профілактики утворення кровоточивих гострих ерозій, виразок шлунка та ДПК у хворих на ГП, яка забезпечила зменшення випадків розвитку такого ускладнення з 22,7 % у контрольній групі до 10,5 % в основній групі хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.601.1 + Р457.465.204.6 +
Шифр НБУВ: РА364795

Рубрики:

      
9.

Будзак І.Я. 
Функціонально-морфологічні зміни слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки при ерозіях гастродуоденальної зони,асоційованих з пілоричним хелікобактеріозом,та їх лікування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / І.Я. Будзак ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського М-ва охорони здоров'я України. — Сімф., 2002. — 19 с. — укp.

Висвітлено питання діагностики та лікування ерозій шлунка та дванадцятипалої кишки. Проаналізовано клінічні, ендоскопічні, морфологічні та функціональні прояви ерозивних уражень гастродуоденальної зони. Встановлено, що ерозивний гастродуоденіт характеризується варіабельністю проявів та комплексом функціональних і морфологічних змін шлунка та дванадцятипалої кишки, які залежать від локалізації та форми ерозій. Виявлено високу частоту інфікованості Helicobacter pylori хворих з гастродуоденальними ерозіями, розглянуто особливості морфологічного та функціонального стану гастродуоденальної зони у пацієнтів з наявністю пілоричного хелікобактеріозу (ПХ). Обгрунтовано основні підходи до диференційованого лікування хворих з ерозіями шлунка та дванадцятипалої кишки з урахуванням наявності ПХ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-3
Шифр НБУВ: РА317566 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Бардах Л.Б. 
Хронічний гастрит з ерозіями: особливості перебігу та лікування: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / Л.Б. Бардах ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Вперше проведено порівняльний аналіз особливостей клінічних проявів хронічного гастриту (ХГ) з ерозіями. Досліджено морфологічні зміни слизової оболонки шлунка (СОШ) у пацієнтів з даною патологією, встановлено переважання високого ступеня запалення й активності антрального гастриту та гастриту тіла шлунка, на відміну від хворих на ХГ без ерозій. Вперше виявлено, що в осіб, хворих на ХГ з ерозіями, більш часто відбуваються мікроциркуляторні порушення, а також зафіксовано переважання високого ступеня контамінації H.pylori слизової оболонки антрального відділу шлунка у порівнянні з пацієнтами, в яких ХГ не поєднана з ерозіями. Вперше в Україні у хворих на ХГ з ерозіями проведено дослідження резистентності штамів H.pylori щодо антибактеріальних препаратів. Проаналізовано особливості кислотопродуктуючої функції шлунка у хворих на ХГ з ерозями та без них, а також з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки. Обгрунтовано раціональну схему антихелікобактерної терапії за хронічного H.pylori-асоційованого гастриту з ерозіями, до складу якої включено омепразол, кларитроміцин, амоксицилін, що забезпечують швидку регресію запальних змін у слизовій оболонці антрального відділу та тіла шлунка й епітелізацію ерозій та є найбільш ефективною щодо ерадикації H.pylori.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.201.16 +
Шифр НБУВ: РА358438

Рубрики:

      
11.

Павлишин П. Я. 
Підвищення надійності роботи енергетичної арматури / П. Я. Павлишин. — Б.м., 2021 — укp.

Арматура на блоках АЕС займає особливе місце, перекриваючи потоки, регулюючи їх, виступаючи як запобіжне обладнання. Кількість арматури на блоках ВВЕР-1000 велика, близько 9000 шт. Вихід з ладу арматури може призводити до дуже серйозних наслідків, досить згадати аварію на АЕС Трі - Майл - Айленд. Таким чином, надійна безаварійна робота арматури гарантує надійну роботу основного і допоміжного обладнання. З огляду на те, що в даний час надійність атомних станцій є найважливішим завданням енергетиків у всьому світі, це вказує на актуальність обраної теми.Арматура на електростанціях відрізняється великою різноманітністю, як по конструкції та призначенню, так і по робочих параметрах. Працюючи на великих перепадах тиску поверхні ущільнювачів арматури пошкоджує водяна ерозія. Для боротьби з цим явищем, намагаються спроектувати арматуру, стійку до ерозії, однак це не завжди вдається. Арматуру доповнюють вставками з нержавіючої сталі, змінюють напрямок течії, а також змінюють матеріал. І все одно при спрацьовуванні перепаду більше 2,2 МПа відбувається ерозійний знос. Таким чином, розробка ерозійно-стійкої арматури є актуальним завданням для АЕС.Ще однією проблемою ремонтних цехів АЕС є налагодження електроприводу після ремонту. Неправильне налаштування призводить або до недозакриття арматури, або до поломки штока чи сильфона. У цих випадках арматура теж потрапляє в ремонт.Вирішення цих проблем і визначає актуальність даного дослідження.^UThe valves on the NPP units occupy a special place, blocking the flows, regulating them, acting as safety equipment. The number of fittings on WWER-1000 units is large, about 9000 pcs. Failure of the valve can lead to very serious consequences, suffice it to mention the accident at the plant Three Mile Island. Thus, reliable trouble-free operation of armature guarantees reliable work of the main and auxiliary equipment. Given that the reliability of nuclear power plants is currently the most important task of power engineers around the world, this indicates the relevance of the chosen topic.Valves at power plants are very diverse, both in design and purpose, and in operating parameters. Working on large pressure drops on the surface of the valve seals is damaged by water erosion. To combat this phenomenon, try to design fittings that are resistant to erosion, but this is not always possible. The fittings are supplemented with stainless steel inserts, change the direction of flow, as well as change the material. And all the same at operation of difference more than 2,2 MPas there is an erosion wear. Thus, the development of erosion-resistant fittings is an urgent task for nuclear power plants.Another problem of NPP repair shops is the adjustment of the electric drive after repair. Improper adjustment will result in either the valve not being closed or the rod or bellows will break. In these cases, the fittings are also repaired.Solving these problems determines the relevance of this study.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Бабич А. Г. 
Нематоди родини Heteroderidae Scarbilovich, 1947 та принципи контролю їх чисельності в біогеоценозах України / А. Г. Бабич. — Б.м., 2021 — укp.

Теоретично обґрунтовано, експериментально підтверджено, узагальнено та представлено системний підхід до вивчення седентарних фітопаразитичних нематод родини Heteroderidae, а також розроблення сучасного нематологічного моніторингу та екологічно безпечних заходів їх фітосанітарного контролю. За період проведення наукових досліджень виявлено 12 видів цистоутворюючих нематод. Найбільших збитків завдають: бурякова, вівсяна, золотиста картопляна й хмельова нематоди. За накопичення високої чисельності втрати врожаю багаторічних бобових трав зумовлюють: конюшина і люцернова цистоутворюючі нематоди. Розроблений цистовиділювач для аналізу бульбо- та коренеплідної продукції забезпечує в 1,5–3 рази вищу ефективність виявлення цист у досліджених зразках, порівнюючи з базовим пристроєм. Розподіл цистоутворюючих нематод за вертикальним профілем, насамперед, залежав від глибини залягання родючого шару, способів його обробітку, видового складу фітонематод і вирощування певних рослинживителів. Основними джерелами пасивного розселення цистоутворюючих нематод є вітрова ерозія, садивний матеріал, засоби механічного обробітку ґрунту. У природних фітоценозах розселення цистоутворюючих нематод здебільшого відбувається факультативно ґрунтозаселяючими і землериючими тваринами. Для запобігання їх масового накопичення максимальна насиченість сівозмін рослинами-живителями не має перевищувати: зерновими колосовими – 40 %, картоплею – 20 % (10 % сприйнятливі + 10 % глободерозостійкі), багаторічними бобовими травами – 30 % (посіви під покривом зернових колосових + багаторічні бобові одно-дворічного використання). Поєднання імунологічного методу із застосуванням метаболічних препаратів поліфункціональної дії (фітозахисної, рістрегулювальної, адаптогенної)забезпечувало вищу ефективність біологічного очищення ґрунту від золотистої картопляної нематоди, порівнюючи з використанням лише стійких сортів картоплі.^UA systematic approach to the study of sedentary phytoparasitic nematodes of the family Heteroderidae, the development of modern nematological monitoring and environmentally safe measures for their phytosanitary control has been theoretically justified, experimentally studied, generalised, and presented. During the research period, 12 species of heteroderids were recorded. Currently, the economically significant species are as follows: sugar beet cyst nematode, oat cyst nematode, golden potato and hop cyst nematode. Clover and alfalfa cyst nematodes are species of economic importance for perennial legumes. In order to identify heteroderids, it is advisable to use an enhanced key to determine their species composition. Our assessment of biochemical and PCR testing proved their efficiency, however, due to the high cost of modern diagnostics methods, we consider it advisable to use them primarily to determine the species composition of novel and quarantine species of nematodes. The optimal dates for conducting aerial monitoring of phytocoenoses for heteroderids' infestation are the last decade of June, the first-second decade of July. The use of pyramidal or conical-shaped inserts during soil biotesting increased the probability of detecting nematode species in low population densities which are the most complicated for diagnostics. High reliability of biotesting in the field environment was achieved due to compliance with the technological guidelines of plant cultivation that are similar with commercial production ones. Using of developed cyst separator for analysis of tuber and root crops provided 1.5–3 times higher efficiency of detection of cysts in comparison with the basic device. The distribution of cyst nematodes by the vertical profile of the soil primarily depended on the depth of the fertile layer, the methods of soil tillage, the species composition of phytonematodes and the type of host plants. The main sources of passive dispersal of cyst nematodes are wind erosion of the soil, sort of planting material, and mechanical tillage type. In natural phytocoenoses, the dispersal of heteroderids occurs optionally by ground-digging animals and soil-dwelling insects. Various modifications of the dormant state and high ecological adaptability to endure adverse conditions ensure the survival of species for up to ten-year breaks between the re-cultivation of host plants. To avoid high population of heteroderids, the maximum saturation of crop rotations with host plants should not exceed: cereal grains – 40 %, potatoes – 20 % (10 % susceptible + 10 % globodera-resistant varieties), perennial legumes – 30 % (crops under the cover of cereal grains + perennial legumes – one-two years of vegetation). Polyfunctional products based on secondary metabolites for pre-sowing seed treatment should be used on condition that the initial cyst nematodes population in the soil does not exceed the economic thresholds of harmfulness more than three times. The combination of the immunological method with the use of compounds based on secondary metabolites with multifunctional effect (plant defence, growthstimulating, stress response-enhancing) provides higher efficiency of biological soil clean-up from golden potato cyst nematode in comparison with the exclusive use of resistant solanaceous crops varieties.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Шупик О. В. 
Морфофункціональні зміни в ушкоджених тканинах ока тварин та активність репаративних процесів за впливу стовбурових клітин / О. В. Шупик. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню морфофункціональних змін в оці тварин експериментального та спонтанного характеру, а також впливу на активність відновлювальних процесів залежно від способу введення мезенхімальних стовбурових клітин. Наведено результати макроскопічних і клінічних досліджень (тесту Шиммера, офтальмоскопії, біомікроскопії щілинною лампою, флюоресцеїнового тесту Зейделя, тонометрії, сонографії) на 7, 14, 30 добу після початку лікування та гістологічних досліджень після виведення тваринз експерименту. За введення алогенних мезенхімальних стовбурових клітин (за увеїтів, експериментального кератиту, ерозій, виразок) спостерігається активізація та прискорення репаративних процесів, починаючи вже з 7 доби експерименту, після трансплантації алогенних мезенхімальних стовбурових клітин, які вводили різними шляхами, залежно від патологічного процесу. За цих умов відбувається значне відновлення експериментально пошкодженої тканини ока, і вже на 30 добу експерименту мікроструктура ока була досить наближеною до такої в нормі. Доведено, що за клінічних випадків у собак із увеїтами/кератитами, виразками, ерозіями спостерігається значне видужання (відновлення тканин) вже на 30 добу, яке фіксувалося клінічно за допомогою тесту Шиммера,біомікроскопії щілинною лампою, флюоресцеїнового тесту Зейделя, тонометрії, сонографії на 7, 14, 30 добу після початку лікування травм очей.^UThe dissertation is devoted to the study of the nature of morphofunctional changes in the eye of experimental and spontaneous nature, as well as the influence on the activity of regenerative processes depending on the method of introduction of mesenchymal stem cells. The results of macroscopic, clinical studies (Schimmer test, ophthalmoscopy, slit lamp biomicroscopy, fluorescent Seidel test, tonometry, sonography) for 7, 14, 30 days after treatment and histological examination after withdrawal of animals from the experiment. With the introduction of allogeneic mesenchymal stem cells (to eliminate experimental keratitis, erosion, ulcer) is the activation and border repair of relative processes, starting with 7, the experiment is obtained after transplantation of allogeneic mesenchymal stem cells, called different washers. there is a significant recoveryof experimentally damaged eye tissue and for 30 days of the experiment the microstructure of the eye should be close to normal. It is proved that in clinical cases in dogs with conditions/keratitis, ulcers, erosions, there is a significant recovery (tissue repair) for 30 days, which was recordedclinically using (Schimmer test, slit lamp biomicroscopy, fluorescein Seidel test, sono on 7, 14, 30 days after the start of treatment of eye injuries.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Грубник В. В. 
Обґрунтування доцільності використання сіток при лапароскопічному оперативному лікуванні хворих з великими грижами стравохідного отвору діафрагми / В. В. Грубник. — Б.м., 2022 — укp.

«Золотим стандартом» хірургічного лікування пацієнтів з великими грижами стравохідного отвору діафрагми (ГСОД) є лапароскопічна фундоплікація з крурорафією. При наявності великих ГСОД вважають високий ризик рецидиву грижі, частота якого досягає 50 %. Для запобігання утворенню рецедивів після операції використовуються сітчасті імплантати. Серйозною проблемою синтетичних сітчастих імплантатів є ризик розвитку тяжких післяопераційних ускладнень, таких як утворення рубців, стриктур, ерозія і перфорація стравоходу. Таким чином залишається дискутабельним питання про необхідний розмір, матеріал, та конфігурацію сітчастого імплантату, для його надійного та безпечного використання. В даній роботі були визначені показання до застосування сітчастих імплантаів у хворих з великими ГСОД шляхом вивчення біологічних властивостей стравохідно-шлункового переходу та клініко-експериментального дослідження сили натягу швов крурорафії. Також в роботі були представлені результати дослідження нової методики алопластики для покращення результатів операцій у хворих з великими ГСОД та порівняння різних типів сітчастих імплантатів.Впровaдження результaтів досліджень у прaктику вирішує вaжливе нaукове питaння ‒ розширення знaнь про механізм виникнення рецидиву ГСОД та можливість за допомогою розробленого алгоритму обрати оптимальну методику операційного лікування хворих з великими ГСОД.^UThe "gold standard" of surgical treatment of patients with large hiatal hernias (HH) is laparoscopic fundoplication with crura repair. In the presence of large HH, a high risk of hernia recurrence is considered, the frequency of reccurence rate reaches up to 50%. To prevent the recurrence rate after surgery, mesh implants are used. A serious problem with synthetic mesh implants is the risk of severe postoperative complications such as scarring, strictures, erosion, and perforation of the esophagus. Thus, the question of the required size, material, and configuration of a mesh implant for its reliable and safe use remains debatable.In this work, the indications for the use of mesh implants in patients with large HH were determined by studying the biological properties of the esophageal-gastric junction and a clinical and experimental study of the tension force of the sutures of crura repair. The dissertation also presented the results of a study of a new alloplasty technique to improve the results of operations in patients with large HH and a comparison of different types of mesh implants.The introduction of research results into practice solves an important scientific issue - the expansion of knowledge about the mechanism of recurrence of HH and the possibility, using the developed algorithm, to choose the optimal method of surgical treatment of patients with large HH.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського