Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (290)Книжкові видання та компакт-диски (70)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕФІРНА$<.>+<.>K=ОЛІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Назен Б. М. 
Експериментальне обгрунтування застосування олії насіння винограду в якості ранозагоювального засобу: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 14.03.05 / Б. М. Назен ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2011. — 18 с. — укp.

Встановлено, що олія насіння винограду чинить виразну протизапальну та репаративну дію. Показано, що олія насіння винограду належить до класу "відносно нетоксичних ресовин" за класифікацією К.К. Сидорова, не виявляє місцеподразнювальної й алергувальної дії, а також не має антимікробної активності. Розроблено комбінований препарат у формі гідрофільного крему, що містить олію насіння винограду та хлоргексидну біглюконат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.141.1-52
Шифр НБУВ: РА382236 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Цап М.М. 
Жирнокислотний склад ліпідів печінки та скелетних м'язів коропів при додаванні до раціону продуктів олійного виробництва: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / М.М. Цап ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2009. — 16 с. — укp.

Установлено, що після збагачення стандартного гранульованого комбікорму соняшниковою олією та фузом (5 % його маси) загальний вміст жирних кислот (ЖК) у ньому зростає в 2,4 і 2,1 раза, а кількість лінолевої кислоти - у 2,6 і 2,4 раза. У разі додавання до комбікорму ріпакової олії та фузу у зазначеній кількості загальний вміст ЖК у ньому збільшується у 2,3 і 2,2 раза, а кількість лінолевої та ліноленової кислот - відповідно у 1,6 - 1,3 і 7 - 4 рази. Загальний вміст ЖК у хімусі товстого кишечнику (ТК) дворічок коропа, яким згодовували комбікорм, збагачений соняшниковою і ріпаковою оліями та їх фузами, був менший у 1,4 - 1,6 раза, ніж у хімусі ТК коропів контрольної групи. За умов згодовування дворічкам коропа у заключний період вирощування стандартного комбікорму, збагаченого соняшниковою та ріпаковою оліями та їх фузами, загальний вміст ЖК у складі ліпідів і неетерифікованих ЖК у печінці суттєво не змінювався або був менший, ніж у печінці дворічок коропа контрольної групи, яким згодовували комбікорм без жирових домішок. У скелетних м'язах дворічок коропа, яким згодовували комбікорм, збагачений даними речовинами, загальний вміст ЖК у складі ліпідів і неетерифікованих ЖК був у 1,4 - 1,6 раза більший, ніж у скелетних м'язах коропів контрольної групи. У разі згодовування коропам соняшникової олії та фузу вміст поліненасичених ЖК у складі ліпідів скелетних м'язів зростав головним чином внаслідок збільшення кількості лінолевої, арахідонової та докозаекгсаєнової кислот, а за умов згодовування ріпакової олії та фузу - за рахунок збільшення кількості ліноленової, ейкозапентаєнової, докозапентаєнової та докозагексаєнової кислот.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11-451.2 + П729.11-273.9 +
Шифр НБУВ: РА364545

Рубрики:

      
3.

Мартин М.Т. 
Жирнокислотний склад ліпідів плазми крові і молока при використанні у раціонах корів жирових добавок рослинного походження: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / М.Т. Мартин ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2006. — 16 с. — укp.

Наведено результати дослідження впливу різної кількості нативної соняшникової та ріпакової олій і виготовлених на їх основі кальцієвих солей жирних кислот у разі їх додавання до раціону лактуючих корів на жирнокислотний склад ліпідів плазми крові та молока, молочну продуктивність, харчову та біологічну цінність молока. Встановлено, що за продуктивною та метаболічною дією ріпакова олія та виготовлені з неї кальцієві солі жирних кислот у разі додавання їх до раціону корів не відрізняються від соняшникової олії та виготовлених з неї кальцієвих солей жирних кислот. Вплив кальцієвих солей, виготовлених з ріпакової і соняшникової олій, у разі додавання їх до раціону корів, на вміст ліпідів і поліненасичених жирних кислот у плазмі крові та молока, молочну продуктивність та якість молока виражений значно більше за вплив нативних олій. Продуктивна та метаболічна дія ріпакової та соняшникової олій та виготовлених з них кальцієвих солей жирних кислот, а також економічна ефективність їх застосування в годівлі корів залежать від їх кількості в раціоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-455.43 + П60-451.29 +
Шифр НБУВ: РА342631

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Кравченко В.І. 
Індивідуально-типологічні особливості реагування людини на дію запахів ефірних олій лимону і лаванди: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / В.І. Кравченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Досліджено вплив фонової одоростимуляції ефірних олій лимону та лаванди на нейродинамічні функції, короткочасну пам'ять та функціональну активність головного мозку. Показано, що експозиція запаху ефірної олії лимону здійснює активований вплив на центральну нервову систему, що має прояв у відповідних змінах електричної активності головного мозку та показників нейродинамічних функцій. Завдяки такій активованій дії даний одорант сприяє кращому запам'ятовуванню першо- та другосигнальних подразників. Виявлено, що для ефірної олії лаванди притаманний модулювальний вплив на нейродинамічні функції обстежуваного. За цього характер реагування на одорацію обома досліджуваними оліями залежить також від індивідуально-типологічних особливостей, зокрема, рівня екстраверсії та нейротизму, а також статі. З'ясовано, що в емоційно стійких осіб фонова експозиція ефірної олії лаванди зумовлювала покращення точності короткочасної пам'яті на другосигнальні подразники. Показано нетиповий збуджувальний вплив олії лаванди на інтровертів і осіб з високим рівнем нейротизму. Обидва запахи виявляли більш виражений активований вплив на нейродинамічні процеси та стан функцій уваги в жінок. З'ясовано взаємозв'язок між суб'єктивною оцінкою запаху та станом нейродинамічних функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.222.1 +
Шифр НБУВ: РА341953

Рубрики:

      
5.

Хижан О.І. 
Кінетика та механізм інгібуючої дії арилгідразонів при рідиннофазному окисненні органічних речовин: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / О.І. Хижан ; НАН України. Ін-т фіз.-орган. хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено кінетику та механізм антиоксидантної дії арилгідразонів ароматичних і гетероциклічних альдегідів у радикально-ланцюгових процесах окиснення органічних речовин (етилбензол, твін-80, соняшникова олія, полістирол) молекулярним киснем. Доведено, що зменшення міцності N-H зв'язку в ряду арилгідразонів призводить до підвищення реакційної здатності сполук не тільки в реакції з пероксирадикалами, але й у реакції з гідропероксидами та молекулярним киснем, тобто в реакціях непродуктивної витрати. Серед вивчених арилгідразонів встановлено антиоксиданти, які активно взаємодіють з пероксирадикалами та одночасно досить стійкі до дії молекулярних окиснювачів. Розглянуто особливості антиоксидантної дії арилгідразонів у процесах окиснення складних систем (соняшникової олії, полістиролу, твіну-80), обумовлені природою субстрату, умовами окиснення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г221.51
Шифр НБУВ: РА319954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Небеснова Т.В. 
Колоїдно-хімічні закономірності флотації тонкоемульгованих органічних речовин: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.11 / Т.В. Небеснова ; НАН України. Ін-т біоколоїд. хімії ім. Ф.Д.Овчаренка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено колоїдно-хімічні основи флотаційного процесу з метою підвищення ефективності виділення токоемульгованих органічних речовин (рослинних і мінеральних олій, нафти, трибутилфосфату). Виявлено найбільш ефективні способи колоїдно-хімічного впливу на зазначений процес, які дозволяють підвищити його ефективність та керувати ним. Установлено, що максимум флотаційного виділення тонкоемульгованих органічних речовин збігається з областю, що лежить між ізоелектричними точками крапель емульсії та бульбашок повітря. Обгрунтовано можливість використання гетерокоагуляційної моделі для опису процесу флотаційного виділення тонкоемульгованих органічних речовин і визначено область її застосування. На основі знайдених закономірностей флотаційного виділення тонкоемульгованих органічних речовин наведено дані для проектування, за якими збудовано мобільну флотаційну установку для очищення стічних вод, забруднених нафтою, мазутом, рослинними та мінеральними оліями, трибутилфосфатом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г662
Шифр НБУВ: РА317756 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Федорчук-Мороз В.І. 
Механізм та кінетика екстрагування цільових компонентів з насіння амаранту: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.08 / В.І. Федорчук-Мороз ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено механізм екстрагування олії з насіння рослинної амарантової сировини (амаранту мітлистого, амаранту хвостатого та щириці звичайної) органічними розчинниками для різних розмірів зерна. Визначено хімічний склад одержаних олій і основні фізико-хімічні характеристики. Показано, що амарантова олія містить необхідні компоненти для одержання біодизельного пального. Розроблено математичні моделі екстрагування олії з насіння родини fмарантових (на базі фізичних моделей зерна). Розраховано кінетичні коефіцієнти, необхідні для математичного опису процесів. Висвітлено методи інтенсифікації процесу екстрагування олії з амарантової сировини, зокрема, метод попереднього подрібнення та термічної обробки. На підставі результатів експериментальних досліджень розроблено технологічні схеми процесу екстрагування олії за умов періодичного та безперервного процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л782.72 +
Шифр НБУВ: РА358778

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Оліяр А.В. 
Особливості морфогенезу органів кровотворення у поросят: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / А.В. Оліяр ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2003. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено пренатальний морфогенез органів універсального гемопоезу (стегнової кістки, 9-го грудного хребця) та лімфоцитопоезу (тимусу, селезінки, лімфатичних вузлів), а також їх адаптивних змін у неонатальний період у взаємозв'язку з організменним статусом поросят. З виконанням методів зоотехнічних, морфологічних та статистичних методик доведено взаємозалежність структури паренхіматозних і стромальних компонентів органів універсального гемопоезу та лімфоцитопоезу з організменним статусом новонароджених поросят. Визначено закономірності адаптивної трансформації остеобластичного, червоного та жовтого кісткового мозку, а також структур їх мікрооточення - кісткової та хрящової тканин у кісткових органах, кіркової та мозкової зон - у тимусі, білої пульпи - в селезінці, кіркової та мозкової зон та їх структур - у лімфатичних вузлах новонароджених та поросят неонатального періоду. Досліджено корелятивний зв'язок між тканинними компонентами органів гемопоезу, а також між абсолютною масою та масою тіла поросят.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*692.3*33 + П65-273.92 +
Шифр НБУВ: РА327141

Рубрики:

      
9.

Лука О.Ф. 
Регулювання експортно-імпортної діяльності з урахуванням порівняльних переваг сільського господарства України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.Ф. Лука ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено особливості регулювання експортно-імпортної діяльності в аграрному секторі України, проаналізовано поточну структуру та тенденції розвитку експорту та імпорту агропродовольчої продукції. Узагальнено сучасні концепції визначення порівняльних переваг країни у зовнішій торгівлі даною продукцією. Доведено, що Україна має суттєві порівняльні переваги у зовнішній торгівлі експоорієнтованими агропродовольчими товарами (соняшникова олія та насіння соняшнику, зернові, яловичина, окремі види молочної продукції), виявлено перспективні ринки збуту вітчизняної агропродовольчої продукції. Оцінено потенційну конкурентоспроможність виробництва основних видів сільськогосподарської продукції в Україні за умов лібералізації зовнішньої торгівлі внаслідок вступу до СОТ. Визначено основні напрями регулювання імпорту агропродовольчої продукції та заходи державного стимулювання експорту з урахуванням світового досвіду та особливостей вітчизняної аграрної економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.5-803.4 +
Шифр НБУВ: РА330435

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Павх О. І. 
Розробка складу та технології назальної мазі на основі рослинних настойок та ефірних олій: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.01 / О. І. Павх ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2010. — 23 с. — укp.

Вперше на підставі аналізу результатів технологічних, фізико-хімічних, біофармацевтичних, мікробіологічних і біологічних досліджень розроблено оптимальний склад та обгрунтовано раціональну технологію м'якої назальної форми у вигляді емульгелю з рослинними настойками й ефірними оліями. Визначено основні показники якості препарату та методики їх визначення. Досліджено стабільність емульгелю у процесі зберігання. За результатами фармакологічних досліджень встановлено антимікробну, протизапальну та репаративну активність даної мазі "Ринітостоп".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.12 + Р282.523 + Л663.21
Шифр НБУВ: РА373143 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Крилова Л.В. 
Розробка технології соусів емульсійного типу з використанням амаранту багряного: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.16 / Л.В. Крилова ; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. — Х., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Встановлено можливість одержання соусів на основі рафінованої дезодорованої соняшникової олії зі зниженим вмістом жирового компоненту та повною відсутністю традиційного емульгатору. Детально досліджено вуглеводний комплекс подрібненого насіння амаранту багряного (ПНАБ). Експериментально доведено спроможність даного насіння стабілізувати емульсії типу "вода - олія", що дає змогу зменшувати у рецептурах соусів вміст олії майже вдвічі. Зазначено, що домішки ПНАБ у рецептурах соусів сприяють значному підвищенню вмісту фізіологічно активних речовин у готових виробах, покращують їх споживчі властивості. На підставі даних властивостей розроблено нові рецептури та технології дієтичних соусів емульсійного типу, у тому числі десертних, з домішками ПНАБ, які рекомендовані для використання у громадському харчуванні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л991.3 +
Шифр НБУВ: РА323638

Рубрики:

      
12.

Кричковська Л.В. 
Створення біологічно-активних продуктів на основі стабілізованого каротину біотехнологічного походження: Автореф. дис... д-ра біол.: наук:03.00.20 / Л.В. Кричковська ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2003. — 36 с.: рис. — укp.

Досліджено вплив різних умов культивування цієї біомаси (внесення в середовище культивування ненасичених жирних кислот, зміни умов осмосу внесення деяких мікроелементів, насичення середовища культивування вітамінами) на окиснення каротину мікробіологічного та жирнокислотний склад. Визначено, що досліджена група антоксидантів за певного дозового співвідношення не тільки стабілізує мікробіологічний каротин з біомаси мукорового гриба, але й захищає від окиснення жирові основи для нього. Установлено, що стабілізація каротину є можливою не тільки у рослинних оліях, але й у твердих жирах за умов застосування запропонованої синергічно діючої групи антиоксидантів, установлено стехіометричні коефіцієнти антиоксидантів у жирах, що дає змогу обгрунтовано вибирати жирову основу як носія каротинвмісної лікарської форми. Доведено наявність специфічної лікувальної дії стабілізованого каротину мікробіологічного походження після двох років збереження з застосуванням моделей виразкової хвороби шлунка та інших патологій (запалення, рани, травми) на прикладі процесів пероксидного окиснення ліпідів у різних органах та тканинах стосовно накопичення ТБК - активних продуктів, дієнових кон'югатів, а також ферментативної (на прикладі процесів СРО) та неферментативної систем антиоксидантного захисту, незмінного рівня мітохондріального білка. Показано синергетичну дію стабілізованого каротину та природного антиоксиданту карнозину у процесі корекції біохімічних порушень в організмі (неферментативної регуляції перекисного окиснення ліпідів, накопичення фосфоліпідів, холестерину) у разі стресу, ран та на моделях різних захворювань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л662.95 А +
Шифр НБУВ: РА327691

Рубрики:

      
13.

Конь К.В. 
Сучасні аспекти етіології та антибіотикорезистентність збудників запальних захворювань внутрішніх жіночих статевих органів і ерозій шийки матки: автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / К.В. Конь ; Держ. установа "Ін-т мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова АМН України". — Х., 2008. — 22 с. — укp.

Встановлено особливості етіологічної структури й антибіотикорезистентності збудників запальних захворювань внутрішніх статевих органів (ЗЗВСО), розроблено алгоритми прогнозування виділення полірезистентних бактерій і методи комбінованої протимікробної терапії. Проаналізовано результати обстеження 183-х пацієнток із сальпінгосфоритами. Виявлено відмінності в етіологічній структурі й антибіотикорезистентності збудників залежно від характеру супутніх захворювань шийки матки та піхви. Розроблено рекомендації з протимікробної терапії сальпінгоофоритів, в яких враховано ймовірність виділення полірезистентних збудників і характер захворювань шийки матки та піхви. Наведено мікробіологічне обгрунтування доцільності застосування комбінованої протимікробної терапії ЗЗВСО. Доведено синергідну дію гатифлоксацина з цефотаксином і з цефтриаксоном, а також з ефірними оліями чебрецю та чайного дерева.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р715.011 + Р715.42 +
Шифр НБУВ: РА360343

Рубрики:

      
14.

Гавкалюк М. І. 
Теоретичне та експериментальне обгрунтування складу та технології мазі на основі рослинних екстрактів і ефірних олій для лікування целюліту: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.01 / М. І. Гавкалюк ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. — К., 2011. — 24 с. — укp.

Вперше розроблено оптимальний склад та обгрунтовано раціональну технологію антицелюлітного лікарського косметичного засобу на емульгелевій основі з рослинними екстрактами й ефірними оліями. Визначено основні показники якості препарату та методики їх визначення. Досліджено стабільність емульгелю у процесі зберігання. Встановлено виражені протинабрякові та капіляропротекторні властивості мазі, яка забезпечуватиме вплив на основні ланки патогенезу целюліту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р606-52 + Р282.523 + Л663.21
Шифр НБУВ: РА379390 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Крамаренко А.О. 
Технологія переробки фосфоліпідів соняшникової олії: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.06 / А.О. Крамаренко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено технологію одержання якісних харчових фосфоліпідів з соняшникового фосфатидного концентрату (ФК). Використання певних варіантів цієї технології дозволяє одержувати певні фосфоліпідні продукти (концентровані фосфоліпіди, фракціоновані, фосфоліпідні ізоляти). На підставі аналізу фізико-хімічних, органолептичних показників, фракційного складу показано, що одержані фосфоліпіди відповідають світовим вимогам щодо речовин такого роду. Запропоновано технології хімічного модифікування соняшникового ФК з метою одержання ефективних поверхнево активних речовин. Одержано емульгатори підвищеної у порівняні з ФК емульгувальної активності. Розроблено метод кількісного визначення вмісту фосфоліпідів у ФК і оліях, що не має певних недоліків, притаманних чинним методикам. Спосіб базується на фіксуванні зміни кольору (оптичної густини) фосфоліпідів під час їх термообробки на відміну від оптичної густини олій, в яких вони знаходяться. Досліджено кінетику окиснення соняшникових ФК і олій за їх присутності. Доведено наявність антиоксидантних властивостей ФК щодо гальмування окиснювального псування олії. Одержано значення ефективних констант окиснення та гальмування окиснення для соняшникового ФК й олії за його присутності. Доведено, що ФК є інгібітором другого та третього роду. Впроваджено технологію ефективних емульгаторів модифікуванням ФК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л987 +
Шифр НБУВ: РА361705

Рубрики:

      
16.

Романенко Р.П. 
Технологія пісочного тіста і печива функціонального призначення з використанням селеновмісних олій: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.16 / Р.П. Романенко ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2008. — 23 с. — укp.

На підставі сучасних принципів нутриціології, методів математичного моделювання та результатів експериментальних досліджень з визначення ефективності комбінування традиційних інгредієнтів і використання селеновмісних олій удосконалено технологію виробництва борошняних кондитерських виробів функціонального призначення. Доведено високу термічну стійкість селенопірану у складі олій льону та розторопші у порівнянні з іншими селеновмісними домішками. Науково обгрунтовано закономірності формування структурно-технологічних властивостей пісочного тіста та печива з селеновмісними оліями. Вперше встановлено математичну залежність показників якості пісочного печива від вмісту селеновмісних олій і модифікованого крохмалю та параметрів механічної кулінарної обробки. Удосконалено технологічні параметри виробництва пісочного печива функціонального призначення. Встановлено раціональні режими термічної обробки пісочного тіста, які дозволяють мінімізувати втрати селену. На підставі експериментальних досліджень показників якості та безпечності розроблених виробів доведено їх функціональну спрямованість, яка полягає у підвищенні вмісту селену, токоферолу та поліненасичених жирних кислот груп omega-3 та omega-6. Визначено соціальний та економічний ефект від виробництва та реалізації нових видів пісочного печива, розраховано їх конкурентоспроможність і розроблено нормативну документацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л865.07 +
Шифр НБУВ: РА360137

      
17.

Левчук І. В. 
Удосконалення методів контролю показників безпеки у технології олієжирових виробництв: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.06 / І. В. Левчук ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Виявлено залежності та вплив технологічних факторів (умов екстракції) на ступінь вилучення пестицидів з олієжировмісних продуктів (синтетичних піретроїдів, сим-триазинів і похідних ФКК). Встановлено раціональні технологічні умови виділення та режими розділення синтетичних піретроїдів, сим-триазинів і похідних ФКК у разі їх сумісної присутності в об'єктах рослинного походження (насінні олійних культур, олії, олієжировмісних продуктах) методом ІФА, КЕ. Обгрунтовано технологічні параметри екстракції в системі рідина - рідина та твердофазної екстракції під час визначення пестицидів різних груп ( хлор-, фосфорорганічних, синтетичних піретроїдів, сим-триазинів) у насінні олійних культур, рослинних оліях, олієжировмісних продуктах методами ГРХ, ГРХ/МС. Виявлено закономірності визначення пестицидів різних груп (хлоро-, фосфорорганічних, синтетичних піретроїдів, сим-триазинів) за умови їх сумісної присутності з використанням кількох селективних детекторів, рухомих фаз різної полярності та альтернативних методів. Знайдено, що межа кількісного визначення бенз[а]пірену методом газорідинної хроматографії з мас-селективним детектором (ГРХ/МС) становить 0,5мкг/кг, методом ВЕРХ з флуоресцентним детектором - 0,07 мкг/кг.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л782-7
Шифр НБУВ: РА379525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Кіщенко В. А. 
Удосконалення методів контролю показників якості у технології природних та модифікованих жирів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.06 / В. А. Кіщенко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2011. — 19 с. — укp.

Одержано нові наукові дані щодо складу стеринової фракції сумішей рослинних олій, які доцільно використати у технохімконтролі виробництва купажованих олій. Розроблено схему комплексного підходу до ідентифікації молочного жиру. Доведено, що одночасне застосування декількох аналітичних методів дозволяє вирішувати такі завдання, як визначення складу купажованих олій, наявності замінників та еквівалентів какао масла у шоколаді та виявлення фальсифікацій молочного жиру додаванням жирів рослинного та тваринного походження. Розроблено методику якісного та кількісного визначення скватену та восків в оліях методом газорідинної хроматографії (ГРХ). Підібрано технологічні умови ГРХ для визначення сквалену та восків, а саме: градієнтне програмування температури, температура інжектора, детектора. Вперше розроблено та валідовано метод, який дозволяє визначати домішки мінеральної оливи різних класів у рослинній олії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л782.1-7 с + Л782.34-7 с
Шифр НБУВ: РА379606 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Дмитрук В. І. 
Характеристика і корекція реабілітаційними засобами фізичного і психоемоційного стану здоров'я дітей в умовах шкільного закладу: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.33 / В. І. Дмитрук ; Крим. респ. установа "НДІ фіз. методів лікування і мед. кліматології ім. І.М. Сєченова". — Ялта, 2011. — 21 с. — укp.

Досліджено характер і рівень адаптивних реакцій, особливості стану соматичного, психоемоційного, вегетативного й імунного статусів 409-ти учнів. За допомогою методу кореляційних матриць виявлено структури зв'язків показників соматичного та психоемоційного здоров'я школярів та його динаміка під впливом процедур ароматизації класів ефірними оліями м'яти й евкаліпта. Доведено, що комплекс реабілітаційних заходів позитивно впливає на стан органів дихання, нервової та серцево-судинної систем у дітей, що виражається зменшенням кількості скарг, зниженням ситуативної й особистісної тривожності у школярів, зростанням випадків ейтонічного тонусу в характеристиці вегетативного статусу, зменшенням вмісту лейкоцитів та еозинофілів, зростанням вмісту Т-лімфоцитів і зниження В-лімфоцитів у периферичній крові, а також зниженням захворюваності на ГРВІ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.64-54 + Р128.94-3
Шифр НБУВ: РА384683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Адаменко О. П. 
Особливості розвитку та заходи обмеження шкідливості фузаріозу сої в умовах східної частини Лісостепу України / О. П. Адаменко. — Б.м., 2019 — укp.

За результатами комплексних досліджень визначено видовий склад та патогенність збудників фузаріозу сої, охарактеризовано їх морфологічні особливості, створено колекцію з дев'яти видів збудників фузаріозу.Підтверджено суттєвий вплив насіння, відібраного в різних еколого-географічних регіонах України, на поширеність інфекційних хвороб сої. Залежно від погодних умов року кількість здорового насіннєвого матеріалу сої коливалася в межах 13–72 %, несхожого — 6–47 %, при цьому домінуючими збудниками були бактерії та гриби роду Fusarium.Проаналізовано вплив агротехнічних заходів (сорт, строк сівби, удобрення, способи обробітку ґрунту, попередник) та погодних умов на розвиток кореневих гнилей. Установлено, що розвиток кореневих гнилей залежить переважно від фази розвитку рослини (61,6 %) та погодних умов (28,3 %) у період вегетації культури. Меншою мірою впливали строк сівби (19,4 %) та сорт (16,1 %); вплив фону живлення на розвиток хвороби був незначний (5,6 %). Беззмінне вирощування сої призводило до підвищення ураження рослин в 1,6–3,0 раза порівняно з рекомендованим попередником.Виявлено залежність варіювання розвитку гнилей сої за роками від погодних умов вегетаційних періодів культури, що зумовлено коливанням температури та надмірною кількістю або ж відсутністю опадів протягом вегетаційного періоду, в основному, в критичні фази розвитку рослин (сходи, цвітіння). Установлено вплив агротехнічних заходів на розвиток фузаріозу та на врожайність сої. Відзначено, що на природному фоні суттєвому підвищенню врожайності сприяє післядія гною (30 т/га), що забезпечує прибавку врожаю 0,14–0,18 т/га. Найбільший позитивний вплив на врожайність сортів сої мав ранній строк сівби (третя декада квітня). Визначено шкідливий вплив кореневих гнилей на структуру врожаю. При слабкому ураженні (бал 1) кількість бобів, кількість насінин та маса насіння з однієї рослини знижувалися в середньому в 1,5 раза; при сильному ураженні (бал 4) — більше ніж у 6 разів.Виявлено позитивний вплив біопрепаратів на схожість насіння сої, якісні показники насіння (білок, олія), а також їх суттєвий вплив на обмеження розвитку кореневих гнилей. Доведено високу технічну ефективність біопрепаратів Біополіцид (36,9 %), Хетомік (43,1 %), Різоплан (36,5 %) у захисті сої від кореневих гнилей та розраховано їх економічну ефективність, рентабельність становила 99,9; 95,6 і 93,6 % відповідно.^UAccording to the results of complex studies, the species composition has been determined and the morphological features of soybean fusaria pathogens have been characterized, a collection of fusarium species has been created, and the effect of agrotechnical measures and seed treatment with biopreparations on the disease development has been established. The economic advantage of pre-sowing treatment of soybean seeds with biopreparations is proved.As a result of five-year research on the determination of the species composition of fusaria pathogens and their pathogenicity, laboratory studies have been carried out and found that in the conditions of the Eastern Forest-Steppe of Ukraine, soybean fusaria disease is caused by nine species of the Fusarium fungi. The most common, competitive, adapted to environment factors, and harmful soybean pathogens are the species F. oxysporum, F. culmorum and F. solani, which are characterized by an average pathogenicity.Significant influence of seeds on the prevalence of infectious diseases of soybean, collected in different ecological geographical regions of Ukraine, was confirmed. Depending on the conditions of the year, the number of healthy soybean seeds was in the range of 13–72 %, not germinating — 6–47 %, in that the most prevalent pathogens were bacteria and fungi of the Fusarium genus.The influence of agrotechnical measures (cultivar, sowing date, fertilization, tillage, previous crop) and weather conditions on the development of root rot were analyzed. As a result, it has been established that the development of root rots depends mainly on the phase of plant development (61,6 %) and weather conditions (28,3 %) during the growing season of culture. To a lesser extent, the cultivar (16,1 %) and sowing time (19,4 %) were affected; the effect of fertilization background on the disease development was insignificant (5,6%).Dependence of variation of soybean rots development over the years from weather conditions in vegetative periods of culture was observed, that was due to fluctuations of temperature and excessive amount or absence of precipitation during the growing period, mainly in critical phases of plants development (sprouts, flowering).The research was conducted to determine the effect of biopreparations on the growth of Fusarium fungi mycelium in vitro. Established in laboratory conditions, the high efficiency of individual drugs in limiting the development of Fusarium pathogens on the nutrient medium (PGA). Thus, Vitawax 200 FF and Hetomik restricted the growth of mycelial fungus by 93,3–100 %.The use of drugs for seed treatment before sowing contributed to an increase in the oil content by 0,4–0,9 % in all experimental variants compared to control. Seed treatment with Rizobofit and Biopolycid increased the protein content by 1,9–3,0 %.Investigated preparations Biopolycid, Hetomik, Risoplan and Vitawax 200 FF had a high technical efficiency in protection against root rot, which was in the phase of sprouts 49,2–76,9 %, in the flowering phase — 28,0–63,6 %, and in the ripening phase 18,9–25,6 %. The economic efficiency of the implemented protection measures was calculated. The cost-effectiveness of biopreparations was within the range of 91,2–99,9 %. The most cost-effective was Biopolycid, the profit counted 3000,0 UAH/ha.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського