Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (10)Автореферати дисертацій (44)Книжкові видання та компакт-диски (25)
Пошуковий запит: (<.>K=САМОБУТНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 208
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Павленко Р.  
Гуманітарні аспекти інформаційної безпеки: виклики і відповіді / Р. Павленко // Людина і політика. - 2001. - № 3. - С. 81-93. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Висвітлено питання інформаційної безпеки, зокрема її гуманітарні аспекти. Розглянуто вплив інформаційних потоків на єдність і самобутність змістового простору суспільства - і, відповідно, засоби знешкодження негативного впливу на нього. Визначено характерні риси інформаційної ери, роль держави у забезпеченні інформаційної безпеки. Досліджено інформаційний простір України, запропоновано заходи для розв'язання проблем у галузі інформаційної безпеки України.


Ключ. слова: інформаційний простір, інформаційна безпека
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф018

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень / ред.: І. Ф. Курас; НАН України. - К., 2001. - 293 с. - (Політол. і етнологія; Вип. 15). - укp. - рус.

Висвітлено основні тенденції та актуальні проблеми розвитку національностей в Україні. Визначено соціокультурні чинники формування міжетнічної толерантності в Україні. Досліджено релігійну самобутність національних меншин у незалежній Україні. Відображено динаміку розвитку етнонаціональної структури регіонів України. Здійснено новітні історико-етнологічні дослідження життєдіяльності національних меншин України. Викладено основні теорії та парадигми етнополітичних прав. Розглянуто актуальні питання визначення дефініції національно-культурної автономії у вітчизняному законодавстві. Проаналізовано роль засобів масової інформації у забезпеченні міжетнічної толерантності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4Укр) + Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Фурдичко О. І. 
Першопостаті українського лісівництва: Нариси до лісової історії / О. І. Фурдичко, В. Д. Бондаренко. - Л. : ВАТ "БІБЛЬОС", 2000. - 368 c. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Розглянуто історичні аспекти розвитку лісового господарства в Україні. Наведено біографічні матеріали, присвячені провідним діячам українського лісівництва ХІХ - ХХ ст. (В.Каразину, В.Скаржинському, В.Граффу, Г.Стшелецькому, С.Ходецькому, Е.Головкевичу, Г.Висоцькому, В.Гурському, М.Шаповалу, А.Пясецькому та ін.), зусиллями яких формувалась й утверджувалась самобутність українського лісівничого досвіду та науки.


Індекс рубрикатора НБУВ: П3 д(4УКР),024

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА598541 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Савчин Т. О. 
Сонети Дмитра Павличка. Поетика жанру / Т. О. Савчин. - К. : Знання, 1999. - 111 c. - укp.

Робота присвячена життю і творчості відомого українського поета - Д.Павличка. Ідейно-тематичне багатство, образна палітра, інваріантність жанру, самобутність таланту поета-сонетяра розглядається на широкому фоні розвитку українського і світового сонета - від Данте, Петрарки, Шекспіра до "Покаяних псалмів" (1995) Д.Павличка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.453 + Ш5(0)-318.3 + Ш5(4УКР)6-4 Павличко 535

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590625 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Щербіна І. В. 
Сучасний стан вивчення та збереження весільної обрядовості на Слобожанщині / І. В. Щербіна // Культура України. Мистецтвознав. - Х., 2000. - Вип. 6. - С. 221-230. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто специфіку весільної обрядовості Слобожанського регіону в історичному аспекті. Як соціально-історичний феномен, весільна обрядовість увібрала весь традиційно-правовий обрядовий комплекс, різнобічно та яскраво віддзеркалила самобутність і національний дух українського народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=Укр7,4)-519.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69510 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Трощинський В. П. 
Україна крізь віки : В 15 т. Т. 15. Українці в світі / В. П. Трощинський, А. А. Шевченко; ред.: В. А. Смолій; НАН України. Ін-т археол. - К. : Альтернативи, 1999. - 351 c. - Бібліогр.: с. 347-348. - укp.

Роботу присвячено українським емігрантам, які за умов багатоетнічного оточення зуміли зберегти українську мову, народні звичаї, культурні, мистецькі, побутові традиції, зрештою, свою національну самобутність та емоційну прив'язаність до історичної батьківщини. Проаналізовано джерела та етапи формування української діаспори, а також типологію основних діаспорних поселень українців. Значну увагу відведено питанням розселення та самоорганізації української діаспори в США, Канаді, Аргентині, Бразилії, Австралії, Данії, Іспанії, Румунії, Польщі та колишній Югославії; в пострадянських країнах - Росії, Молдові, Вірменії, Грузії, Естонії, Латвії, а також в Азії та Африці. По-новому розкрито роль української діаспори, висвітлено нові тенденції впливу на її розвиток та розкрито політику Української держави щодо зарубіжних українців.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Земський Ю. С. 
Українці та поляки середньовіччя: самобутність і стосунки в контексті релігійного життя / Ю. С. Земський // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. - 1999. - № 6. - С. 35-38. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Зроблено спробу з'ясувати деякі причини конфліктності українсько-польських стосунків з огляду на відмінності національних світоглядів, етнопсихологічних установок та породжуваних ними систем суспільних ідеалів і цінностей. Паралельно поставлено проблему про певний взаємозв'язок релігійного середовища, що є характерним для кожного з вказаних народів, та процесів формування відповідних національних менталітетів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Петрова Л. В. 
Фундаментальні проблеми методології права: філософсько-правовий дискурс / Л. В. Петрова; Нац. юрид. акад. України ім.Я.Мудрого. - Х. : Право, 1998. - 416 c. - Бібліогр.: с. 407-413. - укp.

В монографії опрацьовується новітня методологія українського права. Під кутом зору на право як елемент людського буття у його цілості й граничності, атрибут людського духу, дослідження передумов права здійснюється у більш первісніший і фундаментальніший спосіб, ніж в позитивно-аналітичній юриспруденції. Право зв'язується закономірностями людського універсуму (а відтак, самі ці закономірності досліджуються в своїй доцільності) і від них отримує своє понадюридичне значення і самобутність. Тож, працю присвячено пошуку загубленої глибини права заради його первісного прояснення і на цій підставі фундаментальному переосмисленню доктрини і практики сучасного українського права. Матеріал подано за такими розділами: про прагматичне значення Платона і Арістотеля; суще й належне (буття й норма); універсалії й конкретності; детермінізм і свобода волі; розум і воля.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002,0 + Х.в + Ю252:Х

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Історія релігії в Україні : У 10 т. Т. 3. Православ'я в Україні / ред.: А. Колодний, В. Климов; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.Сковороди. Від-ня релігієзнавства. - К. : Укр. Центр духов. культури, 1999. - 559 c. - Бібліогр.: с. 516-557. - укp.

На підставі великого фактичного матеріалу по-новому осмислено період історії православної церкви в Україні з кінця XVII до кінця 80-х рр. ХХ ст. Розглянуто історію вітчизняної церкви на Київщині, Лівобережній Україні та Слобожанщині, Поділлі, Волині, в Запорізькій Січі, інших землях України. З позицій україноцентризму проаналізовано значеннєві проблеми православ'я в Україні ХІХ - ХХ ст.: самобутність вітчизняного православ'я, його особливості на побутовому рівні, зв'язок православ'я України з національною духовною культурою, складні взаємовідносини православ'я з іншими релігійними напрямами тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР) + Э372.27-3 + Э29(4УКР)-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В341276 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Асєєв Ю. С. 
Історія української культури : У 5 т. Т. 1. Історія культури давнього населення України / Ю. С. Асєєв, В. Д. Баран, І. А. Баранов, В. П. Белозор, С. С. Бессонова, Я. Є. Боровський, О. А. Брайчевська, М. Ю. Брайчевський, С. Б. Буських; ред.: Б. Є. Патон; НАН України. - К. : Наук. думка, 2001. - 1134 c. - укp.

Висвітлено багатовікову історію української культури, її самобутність і зв'язки з іншими культурами, внесок до світової спадщини. Узагальнено вітчизняні та зарубіжні дослідження з історії української культури. Описано процес появи перших людей на українських теренах. Відображено побутування на українських землях різних етносів. Досліджено становлення, розквіт і занепад культури Київської Русі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343912 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Матеріали до української етнології : Зб. наук. пр. Вип. 4(7) / ред.: Г. Скрипник; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, Асоц. етнологів. - К., 2004. - 276 с. - укp.

Наведено критерії появи етносу етногенезу українців, проаналізовано антропологічну самобутність караїмів - давнього місцевого населення Криму. Розглянуто релігійну віру як основний чинник збереження етноконфесійної ідентичності росіян-старовірів у другій половині ХІХ ст. Висвітлено особливості вияву емоційних переживань в ментальності українців, етномовний аспект глобалізаційних трансформацій у соціокультурному просторі України, духовний зміст матеріальних та духовних виявів етнічної спадщини. Проаналізовано розвиток української фольклористики в контексті національного відродження наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст.

Приведены критерия появления этноса этногенеза украинцев, проанализирована антропологическая самобытность караимов - древнего местного населения Крыма. Рассмотрена религиозная вера как главный фактор сохранения этноконфессионной идентичности россиян-староверов во второй половине ХІХ ст. Освещены особенности проявления эмоциональных переживаний в ментальности украинцев, этноязычный аспект глобализационных трансформаций в социокультурном пространстве Украины, духовное содержание материальных и духовных проявлений этнического наследия. Проанализировано развитие украинской фольклористики в контексте национального возрождения конца ХІХ - начала ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф5я54(4УКР) + Т597.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72335 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лемківщина : Іст.-етногр. дослідж.: У 2 т. Т. 1. Матеріальна культура / ред.: Ю. Гошко. - Л. : Ін-т народознав. НАН України, 1999. - 360 c. - укp.

Висвітлено питання історії лемків - одній з етнграфічних груп українського народу, які зуміли зберегти свою етнокультурну самобутність. Описано основні та допоміжні заняття населення, проаналізовано його боротьбу проти денаціоналізації, насильної депортації північних лемків з їх прабатьківщини, багатогранну матеріальну культуру, одяг, житлове та монументальне будівництво. Охарактеризовано особливості лемківського говору.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3А/Я)я43 + Т3(4УКР33)я43 + Ш141.4-671я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: В345426 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Козюра І.  
Місцеве врядування в Канаді / І. Козюра; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. - К., 2001. - 155 c. - Бібліогр.: с. 149-154. - укp.

Розглянуто особливості розвитку системи регіонального управління й місцевого самоврядування в Канаді. Висвітлено самобутність Країни кленового листка, її історію та культуру, природні ресурси. Охарактеризовано економічний та інтелектуальний потенціал, систему влади цієї північноамериканської держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(7КАН)011.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА611602 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Іваницька О. П. 
Новітня історія країн Європи та Америки (1918 - 1945) : Навч. посіб. / О. П. Іваницька. - К. : Вид. дім "Комп'ютерпрес", 2001. - 356 c. - Бібліогр.: с. 352-356. - укp.

Узагальнено, осмислено та розкрито проблеми зовнішньополітичного, соціально-економічного, внутрішньополітичного та культурного розвитку країн європейського й американського регіонів у міжвоєнний час (1918 - 1945 рр.), проаналізовано їх специфіку та самобутність. Охарактеризовано міжнародні відносини країн Європи та Америки у міжвоєнний час (1918 - 1939 рр.), розглянуто вплив світової економічної кризи 1929 - 1933 рр. на міжнародні відносини. Висвітлено причини виникнення Другої світової війни. Акцентовано увагу на питаннях культури Європи та Америки між світовими війнами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)61я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА616100 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Коваль Ф.  
Християнські засади українського кооперативного руху / Ф. Коваль; Т-во "Укр. кооперат. рух". - Л. : Ахіл, 2002. - 104 c. - (Сер. Кооперація - духовн. й матер. сила народу; Ч. 2). - Бібліогр.: 103 назв. - укp.

Висвітлено історичні передумови розвитку кооперативного руху в Україні. Проаналізовано роль церкви у становленні національного кооперативного руху. Розкрито самобутність українського кооператизму. Викладено морально-етичні засади українського кооперативного руху. Описано причини сьогоднішньої духовної, економічної та соціальної довготривалої кризи в українському селі та шляхи її подолання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)-112 + Э37-112

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА621073 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Попельницька О.  
Грецька колонія на київському Подолі у XVII - XVIII ст. / О. Попельницька // Київ. старовина. - 2004. - № 2. - С. 35-41. - Бібліогр.: с. 40-41. - укp.

Висвітлено історію київської грецької колонії, що виникла в 1650-х рр., коли православні емігранти з Османської імперії, що шукали в Україні порятунку від турецького гноблення, почали оселятися на київському Подолі. Наведено відомості про грецькі родини, багато з яких були заможними та надавали кошти на спорудження шкіл і церков. Зазначено, що члени грецької громади зберігали певну автономію в своєму управлінні, культурну самобутність, а їх остаточне "розчинення" відбулося після урядових реформ 1780-х рр.

Освещена история киевской греческой колонии, возникшей в 1650-х гг., когда православные эмигранты из Османской империи, искавшие в Украине спасения от турецкого гнета, начали обосновываться на киевском Подоле. Приведены сведения о греческих семействах, многие из которых были зажиточными и выделяли средства на сооружение школ и церквей. Отмечено, что члены греческого общества сохраняли определенную автономию в своем управлении, культурную самобытность, а их окончательное "растворение" произошло после правительственных реформ 1780-х гг., уравнявших в правах представителей разных национальностей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)-3 + Т3(4УКР=9ГРЕ)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Толочко Л.  
Покровська церква (1766 - 1772 рр.) / Л. Толочко // Київ. старовина. - 2004. - № 1. - С. 22-33. - Библиогр.: с. 33 - укp.

Висвітлено історію спорудження архітектурного комплексу Покровської церкви, що знаходиться в Києві на Подолі, побудованого в честь найбільш улюбленого і поширеного в Україні свята Покрови Богородиці. Наведено відомості про автора будівлі - відомого українського архітектора І.Григоровича-Барського, роботи якого сформували архітектурні основи українського бароко. Відзначено високу культуру майстерності, творчу самобутність, якість та оригінальність робіт архітектора.

Освещена история сооружения архитектурного комплекса Покровской церкви, находящегося в Киеве на Подоле, построенного во имя наиболее любимого и распространенного в Украине праздника Покровы Богородицы. Приведены сведения об авторе сооружения - известном украинском архитекторе И.Григоровиче-Барском, работы которого сформировали архитектурные основы украинского барокко. Отмечена высокий уровень мастерства, творческая самобытность, качество и оригинальность работ архитектора.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)4-8 + Щ113(4УКР-2К)922 + Щ117.166(4УКР-2К)4-211

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Верстюк В. Ф. 
Україна і Росія в історичній ретроспективі : Нариси: В 3 т. Т. 1. Українські проекти в Російській імперії / В. Ф. Верстюк, В. М. Горобець, О. П. Толочко; НАН України. Ін-т історії України. - К. : Наук. думка, 2004. - 501 c. - укp.

Проаналізовано українсько-російські взаємини від початку раннього Нового часу до 1920-х рр. Розглянуто питання щодо прагнення українців відстояти свою ідентичність і національну самобутність. Розкрито позитивні та негативні аспекти перебування українців під імперською владою. Висвітлено українське питання в Російській імперії у кінці ХІХ - на початку ХХ ст.

Проанализированы украинско-русские взаимоотношения с начала Нового времени до 1920-х гг. Рассмотрены вопросы, касающиеся стремления украинцев отстоять свою идентичность и национальную самобытность. Раскрыты позитивные и негативные аспекты пребывания украинцев под имперской властью. Освещен украинский вопрос в Российской империи в конце ХІХ - начале ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46/47 + Т3(4УКР)5 + Т3(4УКР)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: В348041 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Кислюк К. В. 
Історіософія в українській культурі: від концепту до концепції : моногр. / К. В. Кислюк; Харк. держ. акад. культури. - Х., 2008. - 288 c. - Бібліогр.: с. 252-286. - укp.

Запропоновано концепцію української історіософії як переважного способу історико-пізнавальної діяльності в Україні. У широкому культурологічному контексті визначено типологічні ознаки, основні формоутворення, етапи розвитку історіософії як знання про самобутність і самостійність українського народу, його держави, культури, Церкви. Встановлено співвимірність української історіософії із західноєвропейською філософією історії та національно-культурною пам'яттю.

Предложена концепция украинской историософии как преимущественного способа историко-познавательной деятельности в Украине. В широком культурологическом контексте определены типологические признаки, основные формообразования, этапы развития историософии как знания о самобытности и самостоятельности украинского народа, его государства, культуры, Церкви. Установлена соизмеримость украинской историософии с западноевропейской философией истории и национально-культурной памятью.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 + Т010.4 + Ю6*32

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА695851 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Дещинський Л. Є. 
Історія української та зарубіжної культури : підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. Є. Дещинський, С. В. Терський, Р. Д. Зінкевич, Я. Я. Денісов. - Л. : Бескід Біт, 2008. - 252 c. - (). - укp.

Розкрито сутність, структуру та функції культури, висвітлено історію її розвитку у первісний, античний, середньовічний періоди. Викладено матеріали про трипільську культуру, культуру скіфів, Месопотамії, Єгипту, Індії та Китаю, античних міст-держав Північного Причорномор'я та Візантії. Охарактеризовано стан освіти, науки та літератури у країнах Західної Європи у часи середньовіччя. Розглянуто вплив християнства на розвиток культури давніх русів, розкрито культурну самобутність Галицько-Волинського князівства. Визначено гуманістичний характер ренесансної культури, показано своєрідність формування Ренесансу в Україні. Викладено ідейно-естетичні засади мистецтва бароко, досліджено особливості його становлення в Україні. Розглянуто провідні художні напрямки європейської культури XVIII - XIX ст. та епохи модерну (кінець XIX - початок XX ст.). Проаналізовано загальні тенденції, особливості й основні етапи розвитку світової культури XX ст.

Раскрыты сущность, структура и функции культуры, освещена история ее развития в первобытный, античный, средневековый периоды. Изложены материалы о трипольской культуре, культуре скифов, Месопотамии, Египта, Индии и Китая, античных городов-государств Северного Причерноморья и Византии. Охарактеризовано состояние образования, науки и литературы в странах Западной Европы во времена средневековья. Рассмотрено влияние христианства на развитие культуры давних русичей, раскрыта культурная самобытность Галицко-Волынского княжества. Раскрыт гуманистический характер ренессансной культуры, показано своеобразие формирования Ренессанса в Украине. Освещены идейно-эстетические основы искусства барокко, исследованы особенности его становления в Украине. Рассмотрены ведущие художественные направления европейской культуры XVIII - XIX ст. и эпохи модерна (конец XIX - начало XX ст.). Проанализированы общие тенденции, особенности и основные этапы развития мировой культуры XX ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 я73 + Т3(0)0-7 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА702834 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського