Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (14)Тематичний інтернет-навігатор (3)Наукова електронна бібліотека (154)Автореферати дисертацій (103)Книжкові видання та компакт-диски (213)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦАРСЬК$<.>+<.>K=РОСІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 851
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Котигоренко В.  
Вплив зовнішніх чинників на етнополітичну ситуацію в Україні / В. Котигоренко // Людина і політика. - 2001. - № 4. - С. 10-28. - Бібліогр.: 41 назв. - укp.

Проаналізовано вплив зовнішніх чинників на етнополітичну ситуацію в нашій країні. В Україні є ряд етнічних груп, у чиїх відносинах з національною більшістю та державою існують проблеми, що мають конфліктні ознаки, і водночас можуть апелювати до країн походження (зокрема, росіяни). Зроблено спробу оцінити співвідношення між декларованими і прихованими мотивами спроб втручання в етнополітичну ситуацію в Україні з боку окремих держав (Російської Федерації) та міжнародних організацій (Рада Європи, Організація з безпеки і співробітництва в Європі). Наслідки цих впливів містять потенціал міжетнічного взаєморозуміння та міжгрупової полеміки навколо ієрархії пріоритетів різних етнічних спільнот. Наголошено, що такого роду становище зберігатиметься, поки не буде досягнуто міжетнічного компромісу стосовно стратегічного напряму розвитку країни.


Ключ. слова: етнополітичний розвиток, національні меншини, Україна, Росія
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Добрянський І. А. 
Громадська та приватна ініціатива в розвитку освіти України (кінець XIX - початок XX ст.) / І. А. Добрянський, В. В. Постолатій; Кіровогр. ін-т регіон. упр. та економіки. - Кіровоград, 1998. - 143 c. - укp.

Досліджується зростання потреби українського народу в освіті на рубежі століть, соціально-економічні передумови її прискореного розвитку та специфіка структури. Характеризується політика царського уряду і діяльність прогресивної української інтелігенції в галузі народної освіти, специфіка функціонування недержавних навчальних закладів України. Розглядається початкова, середня, комерційна, вища, педагогічна та професійна освіта. Висвітлюється розвиток освіти в Єлисаветграді. Визначається місце і роль приватної та громадської ініціативи в системі народної освіти України, співставляються процеси минулого і сьогодення, розглядаються можливі шляхи та напрями розвитку освіти України в найближчому майбутньому.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)53 + Ч33(4УКР4)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Ануфрієв О. М. 
Етнобуття народів Українського Придунав'я в сучасних умовах культурної диверсифікації / О. М. Ануфрієв. - К., 2000. - 162 c. - Бібліогр.: 173 назв. - укp.

Розглянуто особливості прояву етнічної ідентичності за умов поліетнічного регіону південної частини Бессарабії на матеріалі основних етнічних спільнот (українців, росіян-старовірів, болгар, молдован та ін.), котрі впливають на трансформацію етносу, сприяють прояву етнічних процесів (адаптації, маргіналізації) і формують регіональний модус мислення народів Придунав'я.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,7)-7 + С5*425.122.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600281 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Сергійчук В.  
Етнічні межі і державний кордон України / В. Сергійчук. - 2-ге вид., доп. - К. : Укр. вид. спілка, 2000. - 432 c. - укp.

На підставі великого архівного матеріалу досліджено, як століттями царська, а потім більшовицька Росія, панська Польща, Австро-Угорська монархія, боярська Румунія здійснювали експансію щодо України, загарбували її історичні землі, нищили культуру, мову.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в92 + С5*425 + Т52(23=УКР) + Т3(4УКР)-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Мигович І. І. 
Закарпатський соціум: етнологічний аспект / І. І. Мигович, М. П. Макара; Ужгород. держ. ун-т. - Ужгород : Патент, 2000. - 158 c. - укp.

Розглянуто історію, сучасний стан і тенденції етнонаціонального розвитку Закарпаття. Особливу увагу приділено актуальним питанням соціалізації та соціальної адаптації найпоширеніших національних меншин краю, шляхам реалізації їх громадянських прав і життєвих потреб у процесі трансформації українського суспільства. Здійснено ретроспективний аналіз етносоціального розвитку краю. Висвітлено сучасну поліетнічну структуру його населення. Наведено соціально-культурну характеристику найчисленніших етнонаціональних груп: українців, русинів, угорців, росіян, румунів, ромів-циган, словаків, німців, євреїв. Визначено соціально-психологічні стереотипи, особливості структури потреб, ціннісних орієнтацій, міжетнічні дистанції даних груп. Подано міжнародні документи та законодавчі акти України щодо етнонаціонального розвитку та державно-правових відносин у розрізі етнічних груп та національних меншин. Вміщено перелік науково-теоретичних конференцій, науково-практичних семінарів, проведених за останнє десятиріччя, а також рекомендований список літератури.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425 + Т52(23=УКР74ЗА)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Скляр В. М. 
Зміни національного складу та мовної структури населення України за 1959 - 1989 рр. : автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / В. М. Скляр; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К., 2001. - 20 c. - укp.

Досліджено зміни національного складу та мовної структури населення України за даними переписів 1959, 1970, 1979, 1989 рр. та причин, що їх обумовили. З'ясовано, що за цей час чисельність українців та україномовного населення зростала значно повільніше, ніж росіян і російськомовного населення, внаслідок чого частка перших від усього населення України скоротилася, а других - збільшилася. Серед українців розгорнулися процеси мовної та етнічної русифікації, особливо у 70 - 80-ті рр., коли загальна чисельність українців зростала переважно за рахунок російськомовних. Російська національна меншина не зазнала асиміляції. У 1959 р. співвідношення між україномовним та російськомовним населенням в Україні було 3 до 1, а у 1989 р. - 2 до 1. Перед українцями та україномовним населенням постала реальна перспектива стати меншиною на своїй історичній Батьківщині, особливо у східних та південних областях. Встановлено, що зміни національного складу та мовної структури населення за 1959 - 1989 рр. відбувалися не під впливом природних чинників, а стали наслідком русифікації України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-56 + Ш121(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА313938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бочаров В. В. 
Изменение структуры крестьянского землевладения в юго-восточной Украине (1906 - 1916 гг.) / В. В. Бочаров // Вісн. Східноукр. держ. ун-ту. Іст. науки. - Луганськ, 2000. - № 2(24). - С. 31-35. - Библиогр.: 19 назв. - рус.

Проаналізовано роль переселенської політики царського уряду під час столипінської аграрної реформи в зміні структури селянського землеволодіння Південно-Східної України. Піддано сумніву твердження радянських дослідників щодо виключно насильницького характеру переселення. Доведено позитивний вплив останнього та вирішення проблем малоземелля.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)523-211 + Х2(4Укр)52-623.131.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Немчинов І.  
Метаморфоза релігійної ідеї про "Третій Рим" на рубежі XV - XVI ст. / І. Немчинов // Людина і політика. - 2000. - № 5. - С. 45-51. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Проаналізовано зміну ідей "Третього Риму" на рубежі XV - XVI ст. Розглянуто філософсько-релігійні твори того часу, зокрема, "Повесть о Белом Клобуке" Геннадія, погляди Феофана Грека, Андрія Рубльова, Філофея Псковського. Ідея "Третього Риму" - тлумачення особливої місії Москви, що виправдовувало не лише зовнішню експансію, а й внутрішню консолідацію московської держави. Розвиток цієї ідеї спричинили історичні події навколо Московщини. Висунуто гіпотезу, що ідея "Третього Риму" була чи не єдиним культурним надбанням тогочасної Московщини. Вона відповідала ідеології зміцнення централізованої держави та піднесенню царської влади.


Ключ. слова: месіанізм, "Третій Рим"
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4Рос)440.7 + Э372.24-34-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Рабінович Я. Й. 
На зламі віків : До 1000-річчя проживання євреїв в Україні / Я. Й. Рабінович. - К., 1998. - 360 c. - Бібліогр.: с. 353-359. - укp.

На великому фактичному матеріалі автор розкриває складний процес розселення, життя та побуту єврейського населення, його співпрацю з українцями, а також поляками, росіянами та представниками інших народів. Не оминаючи кризових ситуацій в житті українського єврейства, автор підтверджує солідарність передових діячів М.Драгоманова, І.Франка, Л.Українки, М.Коцюбинського з трудовим єврейством. Значну увагу приділено становищу єврейського населення на західноукраїнських землях, їх участі у суспільно-політичних та економічних процесах краю. Критичному аналізу подано події, що відбувалися в житті євреїв у післяжовтневий період, так зване "єврейське національне відродження". Розкривається трагедія єврейського населення України у роки Великої Вітчизняної війни, подаються нові матеріали про його участь у русі опору фашистам. Розповідається про цілеспрямоване роздування в перші післявоєнні роки антиєврейської кампанії, метою якої було розпалити шовіністичні та імперські амбіції. Вперше висвітлено завершальний період сталінської диктатури, його програму виселення євреїв у сибірську тайгу. Значну увагу приділено процесу духовного відродження єврейської освіти, науки, культури в сучасній демократичній незалежній Україні, розширенню економічних, наукових, культурних зв'язків між Україною та Ізраїлем, основні перспективи та напрями цього співробітництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588083 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Беляев Г. Г. 
Наблюдения за движением мировой грозовой активности по анализу трехкомпонентных измерений шумановских резонансов / Г. Г. Беляев, А. П. Николаенко, А. В. Швец, А. Ю. Щекотов // Радиофизика и электроника. - 1999. - 4, № 1. - С. 63-69. - Библиогр.: 23 назв. - рус.

Спостереження електромагнітного фону в діапазоні частот шумановського резонансу проведено у селищі Лехта (Карелія, Росія) в липні-серпні 1998 р. В експерименті одночасно вимірювалися три компоненти поля: вертикальна електрична та дві взаємноортогональні горизонтальні компоненти. Аналіз одержаних результатів дозволив продемонструвати можливості моніторингу просторово-часової динаміки світової грозової активності з одного пункту спостереження. Методи обробки, які базуються на використанні інших моментів спектральних компонент поля, використовуються для пеленгації та оцінки добової просторової динаміки світової грозової активності. Показано, що для пояснення особливостей добових варіацій пеленгів необхідно враховувати нічний (2-3 г світового часу) максимум грозової активності в Африці, амплітуда якого складає ~ 1/3 від основного, денного, максимуму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д236.47

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Фреїшин-Чировський М.  
Нарис політичної історії України / М. Фреїшин-Чировський; Братство Св. Володимира. - Л., 1997. - 248 c. - Бібліогр.: с. 245-246. - укp.

Подається нова інтерпретація політичної історії України. Розглядаються особливості росту і занепаду Київської Русі-України, Галицько-Волинської держави, Литовсько-Української (Руської) держави. Висвітлюються основи формування козацько-гетьманської держави і її політична доля, становище України у московсько-царській неволі, історія створення Української Військової Організації, Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії. Досліджуються позитивні та негативні сторони незалежності України, перспективи її розвитку та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви : У 4 т., 5 кн. Т. 4, Ч. 1. XX ст. Ч. 1 / І. Власовський. - Репр. відтворення вид. 1961 р. - К. : Либідь, 1998. - 367 c. - укp.

Досліджено процес відродження Української Православної Церкви в епоху національного відродження українського народу з розпадом Російської царської імперії, в період Першої світової війни (1914-1918) й революції 1917 р. Описано український церковний рух в Україні в часи Жовтневої революції 1917 р. до Всеукраїнського Церковного Собору (ВЦС) в Києві 14-30 жовтня 1921 р. Розглянуто діяння ВЦС 1921 р. та подальші події в житті Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ) в Україні до Другої світової війни 1939-1945 рр., зокрема, ліквідацію комуністичним урядом Москви організаційної системи УАПЦ у 1931-1932 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э373.27-3

Шифр НБУВ: В342974 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви. Т. 4, ч.1 / І. Власовський; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1998. - 384 c. - укp.

Розглядається відродження Української Православної Церкви в добі національного відродження українського народу з розпадом Російської царської імперії, в часи Першої світової війни (1914-1918) й революції 1917 р. Досліджується український церковний рух в період революції 1917 р. до Всеукраїнського Церковного Собору в Києві в 1921 р. Висвітлюються діяння цього Собору і дальші події в житті Церкви в Україні до Другої світової війни в період 1939-1945 рр. Наведено ієрархію Церкви за часів Відродження в Україні в 1921-1936 рр., а також розподілення Церкви на церковні округи і кількість парафій по округах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Гладун В. В. 
Нафтогазоперспективні об'єкти України. Дніпровсько-Донецький авлакоген / В. В. Гладун; Нац. акціонер. компанія "Нафтогаз України". - К. : Наук. думка, 2001. - 324 c. - Бібліогр.: 176 назв. - укp.

Наведено геолого-геофізичні матеріали, результати пошуково-розвідувального буріння Дніпровсько-Донецького авлакогену (ДДА) та нового об'єкта геологорозвідувальних робіт у Дніпровсько-Донецькій газонафтоносній області - Північного борту ДДА. Вперше побудовано єдині для територій України і Росії (Ростовська обл.) структурно-тектонічні та нафтогазологічні карти на основі порівняльного методу аналогічних за будовою районів Північного борту та північних окраїн Донецької складчастої споруди ДДА. Виділено структурно-тектонічні зони нафтогазоносності на Північному борту ДДА (Україна, Росія) виконано їх прогнозування. Вивчено південну і північну межі нафтогазоносності субобласті Північного борту ДДА. Проаналізовано весь фонд нафтогазоперспективних об'єктів ДДА, здійснено їх рейтинг для вибору та пошуку економічно найвигідніших об'єктів. Запропоновано подальші напрями геологорозвідувальних робіт для швидкого й ефективного освоєння корисних копалин досліджуваного регіону, збільшення власного видобутку вуглеводнів, базуючись на встановленому нафтогазоносному потенціалі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР5)1 + Д59(45УКР5)0 + Д59(45УКР5)453

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО24286 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Катренко А. М. 
О.О.Русов - видатний український вчений і громадський діяч (1847-1915) / А. М. Катренко, Б. В. Петрук. - К., 1998. - 64 c. - (Видат. іст. постаті). - укp.

Викладено основні відомості про життя, творчу роботу, суспільно-політичну діяльність росіянина О.О.Русова - видатного українського земського вченого-статистика, справжнього демократа, гуманіста, українського патріота. Підкреслено, що свідоме служіння О.О.Русова та його дружини С.Ф.Русової Україні є запалюючим прикладом для представників різних націй, які є учасниками творення сучасної Української держави. До біографічного нарису додано листи О.О.Русова до М.С.Грушевського, які раніше не публікувались.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)52-8 Русов + Ф513(4Укр)61 + Ш3(2=1Ук)-4 Русов

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: ВА587378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Богорош О. Т. 
Обговорення проблем математичного моделювання складних процесів на науковому семінарі "Росія-XXI століття" / О. Т. Богорош // Наука та наукознавство. - 1999. - № 1. - С. 128-129. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В195.1е + З813е

Шифр НБУВ: Ж14597 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
17.

Попович О. О. 
Осип Маковей - історик літератури : Конспект лекцій / О. О. Попович; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 1999. - 64 c. - Бібліогр.: 56 назв. - укp.

Висвітлено історико-літературні праці О.Маковея - відомого письменника, критика і публіциста, історика літератури і видавця кінця ХІХ - початку ХХ ст. Основну увагу зосереджено на літературознавчих зацікавленнях О.Маковея, що охоплюють коло проблем літературного процесу Буковини, Галичини і Наддніпрянщини у ХІХ ст. Проаналізовано монографічні дослідження О.Маковея про П.Куліша і Ю.Федьковича, підкреслено роль дослідника у збереженні та оцінці творчої спадщини братів Сидора і Григорія Воробкевичів. Розглянуто статті О.Маковея, що стосуються шляхів розвитку української літератури в царській Росії впродовж ХІХ ст. та проблем національного відродження в Галичині й на Буковині. Частково порушено питання про ставлення О.Маковея до інших слов'янських і неслов'янських літератур.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Маковей О. 33 я73-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596893 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Терехова Д. І. 
Особливості сприйняття лексичної семантики слів (психолінгвістичний аспект) / Д. І. Терехова; Київ. держ. лінгв. ун-т. - К., 2000. - 244 c. - Бібліогр.: с. 204-218. - укp.

Проаналізовано комплексне психолінгвістичне дослідження соматизмів у російській та українській мовах. Встановлено загальне та відмінне (специфічне) у семантичних асоціаціях носіїв даних мов. Розкрито причини, що викликають специфічні асоціації у різних мовах, а також визначено ідеальні уявлення носіїв щодо краси людини. Значну увагу приділено національному словесному портрету українця та росіянина за даними цілеспрямованого асоціативного експерименту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.4 + Ш103.1

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: ВА597632 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Караванська М. Ю. 
П.О.Рум'янцев. (Таємниці сім'ї Рум'янцева. Військова кар'єра.) / М. Ю. Караванська, В. М. Мордвінцев. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 42 c. - Бібліогр.: с. 39-42. - укp. - рус.

Основною метою праці є узагальнення досліджень, присвячених долі видатного полководця і військового реформатора другої половини XVIII ст. Петра Олександровича Рум'янцева. Автори на основі глибокого, серйозного вивчення і переосмислення різноманітних джерел зробили спробу розглянути маловідомі сторінки життя і діяльності П.Рум'янцева. На думку авторів, він був дуже неординарною талановитою людиною, бездоганним державним діячем. Все що він робив, він робив добре. Проте з другого боку його згадують як інтригана, розпусника, шибеника, заздрісника, підлабузника, скнару з непомірною пихатістю. Хоч він не цурався простих людей, та серед дворянства мав лише одного справжнього друга. На фоні беззастережної любові до матері і сестер байдужість до власних синів та дружини теж приголомшує. Але на думку видатних вчених-істориків, цілком природно, якщо талановита людина мала "складний" характер. Автори роблять спробу пролити світло на таємничі відносини між царською родиною та родиною Рум'янцевих, бо без розуміння цих стосунків не можна скласти правильне і цілісне уявлення про події "рум'янцевського" періоду російської історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)46-8 Румянцев + Т214(2РОС)4-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р84221 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Срібняк І. В. 
Полонені українці в Австро-Угорщині та Німеччині (1914 - 1920 рр.) / І. В. Срібняк; Київ. держ. лінгв. ун-т. Каф. історії України. - К., 1999. - 296 c. - укp.

На підставі широкого кола документальних джерел простежено діяльність Союзу Визволення України на теренах Австро-Угорщини та Німеччини щодо виокремлення полонених українців царської армії у спеціальні табори та налагодження в їх середовищі національно-патріотичної та культурно-просвітницької роботи. Проаналізовано комплекс заходів табірних організацій полонених щодо формування з вояків-українців "Сірожупанної" та "Синьожупанної" українських дивізій. Особливу увагу приділено висвітленню діяльності українських військово-санітарних місій на теренах Центральних держав, спрямованої на налагодження процесу репатріації полонених українців, а також надання їм гуманітарної допомоги.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)524.119 + Т3(0)532.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597491 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського