Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Автореферати дисертацій (4)Книжкові видання та компакт-диски (72)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш102.2$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 161
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Абашина В. М. 
О. С. Мельничук як синтаксист / В. М. Абашина // Мовознавство. - 2001. - № 6. - С. 8-11. - Библиогр.: 2 назв. - укp.

Проаналізовано працю О. С. Мельничука "Порядок слів та синтагматичне членування речень у слов'янських мовах", що за об'єктивними обставинами є єдиним фундаментальним дослідженням першої половини ХХ ст., дуже важливої для всіх флективних мов проблеми словорозміщення. Учений пропонує розглядати порядок слів не як граматичну категорію, а як один з мовних засобів вираження смислової структури висловлення. Отже, він поєднує питання, що стосуються проблематики порядку слів, з процесом вербалізації мисленнєвої діяльності у мовленнєвому акті.


Ключ. слова: актуальне членування речення, синтагматичне членування, порядок слів, вербалізація мисленнєвої діяльності, мовленнєвий акт
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Мірченко М. В. 
Структура синтаксичних категорій / М. В. Мірченко. - Луцьк : РВВ "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Л.Українки, 2001. - 340 c. - Бібліогр.: с.312-339. - укp.

Розкрито грамемну структуру синтаксичних категорій речення, простежено ієрархію та взаємодію категорій на тлі системної організації мови. Розглянуто типологічні риси формально-граматичних, семантико-синтаксичних і комунікативних реченнєвих категорій як специфічних категорій синтаксичного виміру, описано їх грамемну спеціалізацію.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.2 + Ш141.4-22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА619685 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Партико З. В. 
Моделювання структури простого речення засобами сучасних модальних логік / З. В. Партико // НТІ. - 2001. - № 3. - С. 58-61. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Розглянуто спосіб моделювання адвербіально-ад'єктивних частин мови в простому реченні (прикметників і деяких видів прислівників). Запропоновано спосіб моделювання структури простого речення, що використовує квантори сучасних модальних логік і дозволяє структуру простого речення подати у формі полімодального твердження. Встановлено можливість більш повного моделювання структури простого речення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16928 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Шульгіна В. Г. 
Діалог як комунікативний різновид тексту / В. Г. Шульгіна // Наук. зап. КІТЕП. Псих.-пед. пробл. удоскон. проф. підготов. фахівців сфери туризму в умовах неперервн. освіти. - 2001. - № 1. - С. 103-106. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Висвітлено специфіку навчального діалогу як різновиду тексту. Висвітлено проблему дії загальнофілософської категорії інформативності у тексті діалогу. Порівняно традиційний і комунікативний підходи до структурних частин діалогового тексту як до своєрідних носіїв інформативності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.274

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Арібжанова І. М. 
Структура простого речення (формально-граматичний аспект) : Навч. посіб. / І. М. Арібжанова; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2001. - 128 c. - укp.

Розкрито теоретичні засади сучасного вчення про речення: його аспекти, співвідношення формально-граматичної, семантико-синтаксичної та комунікативної структур, наведено структурну схему речення. Проаналізовано формально-граматичну організацію простого речення, визначено основні елементи його структурування - синтаксичні зв'язки та відношення. Висвітлено функціональні та структурні різновиди формально-граматичних компонентів - членів речення.

Раскрыты теоретические основы современного учения о предложении: его аспекты, соотношения формально-грамматической, семантико-синтаксической и коммуникативной структур, приведена структурная схема предложения. Проанализирована формально-грамматическая организация простого предложения, определены основные элементы его структурирования - синтаксические связи и отношения. Освещены функциональные и структурные разновиды формально-грамматических компонентов - членов предложения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21я73 + Ш141.4-932.22

Шифр НБУВ: ВА638103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Василевська О. 
Вчення римських граматиків про порядок слів / О. Василевська // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Інозем. мови. - 2001. - Вип. 9. - С. 28-34. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Римські граматики підходили до вивчення порядку слів не з граматичного погляду, а зі стилістичного та логічного. Зокрема, Ціцерон розглядав його з позиції ритмічності та гармонії мови. Квінтіліан першим звернув увагу на природний порядок слів, хоч і не завжди радив його дотримуватись. Значного прогресу у вивченні цього питання досяг Прісціан, який намагався висвітлити його з логічного погляду. Проте він, як і інші граматики того часу, основою синтаксису вважав класифікацію слів за частинами мови, а не за членами речення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1г(0)325 + Ш102.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/ін.м. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Хоменко Н. С. 
Класифікація семантичних типів предикатів (на матеріалі державних законодавчих актів) / Н. С. Хоменко // Вісн. Акад. праці і соц. відносин Федер. профспілок України. - 2002. - № 4. - С. 229-232. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69880 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Олійник З. П. 
Вставні і вставлені компоненти у структурі висловлювання і тексту : Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / З. П. Олійник; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2002. - 19 c. - укp.

Проаналізовано синтаксичні функції та синтаксичні зв'язки вставних і вставлених компонентів у структурі висловлювання. Відзначено, що вставний компонент виражає якісну кваліфікацію суб'єктом мовлення змісту висловлювання (суб'єктивну модальність), є надбудовчим, вторинним предикатом, що відповідає конструктивній одиниці в структурі речення - надбудовчому, вторинному присудку. Функціональне значення вставного компонента - вторинного предиката - зумовлює аналогію його синтаксичного зв'язку з оцінюваним висловлюванням як протичленом зі зв'язком між підметом і присудком у структурі двоскладного речення. Засоби вираження вторинного предиката є елементом омосинтаксемних рядів відповідних словоформ, словосполучень, предикатних одиниць. Активна синтаксична валентність вторинного предиката, а також його семантика зумовлюють його текстотвірну та текстоорганізуючу функції. Вставлені компоненти є засобом диференціації інформативного поля висловлювання (та тексту) за віссю: "основна / додаткова інформація", за конструктивними параметрами поділяються на квазівставлення та власне вставлення. Квазівставлення - "пересунуті" в зону додаткової інформації структурно-семантичні компоненти відомих типів речення. Власне вставлення - включені засобами міжфразового зв'язку синтаксичні конструкції різного обсягу, навіть відносно завершені фрагменти тексту. Вставлені компоненти виконують текстотвірну функцію, виражаючи дискурсивні категорії ретроспекції та проспекції. Диференціюючи інформативне поле висловлювання на основне, а також додаткову інформацію, вставлені компоненти виконують текстоорганізуючу функцію.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.2 + Ш141.1/4-22

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА321097 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Бешлей І. 
Локалізація у просторі: асиметрія просторових відношень (на матеріалі французької мови) / І. Бешлей // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Інозем. мови. - 2002. - Вип. 10. - С. 190-200. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Розглянуто загальні принципи функціонування просторових відношень. Предметом дослідження стали статичні просторові ситуації. Виділено принцип референції, що полягає у співвідношенні позиції об'єкта локалізації з позицією просторового референта, який обрано за орієнтир. Проаналізовано просторові перспективи, у відповідності до яких встановлюються відношення між об'єктами. Надано загальні схеми мовленнєвого вираження просторових відношень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.2 + Ш147.11-22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/ін.м. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Бабінчук Л. 
Стилістична функція малого синтаксису у фаховому тексті (на матеріалі підмови економіки) / Л. Бабінчук // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Інозем. мови. - 2002. - Вип. 10. - С. 37-41. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто проблему малого синтаксису в фаховому тексті. Виділено основні структурні типи термінологічних словосполучень. Поряд з цим, домінанту складають конотативні словосполучення, які надають економічному тексту емоційності та експресивності. Метафоризовані словосполучення, які включають приказки і прислів'я, утворюють додаткове джерело інформації про економічні процеси та фактори. Стилістичний ефект виникає у випадках ад'єктивної та адвербіальної інтенсифікації. Використання емоційно-експресивної лексики не є основною домінантою наукового тексту, але є досить фреквентною. Стилістика "працює" на те, щоб надати йому достовірності, переконливості та привернути увагу читача.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.2 + Ш107.70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/ін.м. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Шинкарук В. Д. 
Кaтегорії модусу і диктуму у структурі речення / В. Д. Шинкарук. - Чернівці : Рута, 2002. - 271 c. - Бібліогр.: 428 назв. - укp.

Визначено критерії розмежування модусу й диктуму та їх співвідношення в семантико-синтаксичній структурі речення, розкрито зміст понять, безпосередньо пов'язаних з ними. Наведено способи опису диктуму в сучасній теорії синтаксису. Висвітлено роль валентності у формуванні об'єктивного змісту речення. Проаналізовано категорії модусу й диктуму, встановлено ієрархію засобів їх вираження.

Определены критерии размежевания модуса и диктума, их соотношения в семантико-синтаксической структуре предложения, раскрыто содержание понятий, непосредственно связанных с ними. Приведены способы описания диктума в современной теории синтаксиса. Освещена роль валентности в формировании объективного содержания предложения. Проанализированы категории модуса и диктума, установлена иерархия средств их выражения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221 + Ш102.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА634222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Рудик І. М. 
Діалог-конфлікт: стратегії розгортання й захисту / І. М. Рудик // Вісн. Житомир. держ. пед. ун-ту ім. І. Франка. - 2003. - Вип. 11. - С. 194-197. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Визначено особливості вербальної взаємодії конфліктного характеру, виявлено основні лексичні риси діалогу-конфлікту і тактику конфліктної взаємодії. Розглянуто стратегії взаємодії комунікантів у ситуації "звинувачення - виправдання" під час судових процесів й у повсякденному спілкуванні.

Рассмотрены особенности вербального взаимодействия конфликтного характера, выявлены его основные лексические свойства и тактика конфликтного взаимодействия. Выделены стратегии взаимодействия коммуникантов в ситуации "обвинение - оправдание" во время судебных процессов и в ежедневном общении.

The paper examines the management of argumentative sequences, their basic lexical characteristics and tactics of contradiction. Strategies of interlocutors' interaction in both courtroom and everyday situations 'accusation - defence' are distinguished.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.274

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Коцюба З. Г. 
Відмежування номінативних речень від омонімних структур / З. Г. Коцюба // Мовознавство. - 2003. - № 5. - С. 56-64. - Бібліогр.: 49 назв. - укp.

Зазначено, що основою для відмежування номінативних речень від омонімних структур (номінативних заголовків, називного уявлення і теми, структурно-номінативних повторів, слів мовленнєвого етикету та команд, речень-звертань, парцелятів, неповних речень) є врахування не лише формально-синтаксичних, а й граматико-семантичних і комунікативних характеристик речення.

Grammatico-semantic, communicative as well as formal characteristics of a sentence constitute the basis for the disambiguation of nominal sentences from the homonymous structures: nominal headlines, nominative of imagination, thematic nominal, nominalrepetitions, words of etiguette, commands, vocative sentences, parcelled structures, incomplete sentences.


Ключ. слова: структурна омонімія, номінативне речення, еквіваленти речення
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Ємельянова О. В. 
Мовленнєвий статус адресата в аспекті теорії ролей / О. В. Ємельянова // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2004. - № 3. - С. 135-141. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Досліджено маніфестації мовленнєвого статусу адресата в художньому дискурсі. В аспекті вертикальних (статусно-рольових) відносин мовленнєвий статус адресата розглянуто, зважаючи на мовні засоби, які вживає адресат відповідно до певного типу взаємодії. Проаналізовано експлікацію комунікативного статусу у мовленнєвих актах залежно від симетричних чи асиметричних позицій комунікантів.


Ключ. слова: адресат, статус
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.274 + Ш401.171

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Леута О. І. 
Модель речення: проблема виділення та кваліфікації / О. І. Леута // Гуманіт. науки. - 2004. - № 2. - С. 102-107. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Проаналізовано проблему розуміння моделі речення в сучасній лінгвістиці, структурний тип та методику виділення мінімальних структур типів речень, які об'єднуються спільністю семантики дієслівного предиката. З'ясовано також фактори, що порушують симетрію синтаксичної і семантичної структур речення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23366 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Мірченко М. В. 
Структура синтаксичних категорій : Моногр. / М. В. Мірченко. - 2-е вид., переробл. - Луцьк : РВВ "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Л.Українки, 2004. - 392 c. - Бібліогр.: с. 360-389. - укp.

Проаналізовано грамемну структуру синтаксичних категорій речення, їх ієрархію та взаємодію на основі системної організації мови. Висвітлено типологічні властивості формально-граматичних, семантико-синтаксичних та комунікативних реченнєвих категорій як специфічних категорій синтаксичного виміру, описано їх грамемну спеціалізацію.

Проанализированы грамемная структура синтаксических категорий предложения, их иерархия и взаимодействие на основе системной организации языка. Освещены типологические свойства формально-грамматических, семантико-синтаксических и коммуникативных категорий предложений как специфических категорий синтаксического измерения, описана их грамемная специализация.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21 + Ш141.4-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА657472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Степаненко М. І. 
Просторові поширювачі у структурі простого речення : Моногр. / М. І. Степаненко. - Полтава : АСМІ, 2004. - 464 c. - Бібліогр.: с. 405-440. - укp.

З урахуванням філософського трактування змісту поняття локативності визначено лінгвістичний статус даної категорії та з'ясовано її місце в семантичній структурі речення. Досліджено умови обов'язкового/факультативного функціонування просторових поширювачів у реченні. Виділено усі можливі в сучасній українській мові диференційовані значення загального плану змісту "носій процесуальної ознаки + процесуальна ознака + просторові межі реалізації процесуальної ознаки" і формально-граматичні засоби репрезентації їх на рівні речень структурної схеми S + P + Adv loc. Виявлено ознаки внутрішньої системної організації простих речень з локативним типом детермінації.

С учетом философской трактовки понятия локативности обоснован лингвистический статус данной категории и определено ее место в семантической структуре предложения. Исследованы условия обязательного/факультативного функционирования пространственных распространителей в предложении. Определены все возможные в современном украинском языке диференцированные значения общего плана содержания "носитель процессуального признака + процессуальный признак + пространственные границы реализации процессуального признака" и формально-грамматические средства репрезентации их на уровне предложения структурной схемы S + P + Adv loc. Установлены признаки внутренней системной организации простых предложений с локативным типом детерминации.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21 + Ш141.4-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА658646 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Орлов В. В. 
Назви членів речення у функціонально-порівняльному аспекті / В. В. Орлов // Культура народов Причерноморья. - 2004. - № 53. - С. 102-106. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16332 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
19.

Мосієнко О. В. 
Артикль у газетному заголовку та його текстотворча функція / О. В. Мосієнко // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2005. - Вип. 23. - С. 177-179. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто вплив артикля або його відсутність у заголовку на організаційну структуру газетної статті.

Рассмотрено, как артикль или его отсутствие влияет на организационную структуру газетной статьи.

The paper deals with the article or zero article in the newspaper headlines and the way it influences the structure of the newspaper article.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.2 + Ш107.715

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Сєнічева О. А. 
Засоби вираження внутрішнього мовлення в художньому тексті : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.15 / О. А. Сєнічева; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2005. - 20 c. - укp.

Наведено визначення внутрішнього мовлення (ВМ) як лінгвістичної категорії, представленої у аспектах: психологічному - понятійною категорією, що має зовнішньоситуативний і прагматичний зміст; фізіологічному - мовленнєвою категорією, яка враховує сприйняття та породження мовленнєвого акту; лінгвістичному (психолінгвістичному) - конотативною категорією, яка враховує локутивні та перлокутивні ефекти мовця (автора). На підставі аналізу зображеного явища в російських, українських і англійських художніх текстах середини XIX - на початку XX ст., описано типи та підтипи ВМ, засоби його вираження у тексті, зокрема, включні, видільні та включно-видільні. На підставі результатів дослідження цих засобів в аналізованих мовах показано типовість і розбіжність вираження ВМ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш107.70 + Ш102.275 + Ш401.171

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА339528 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського