Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (4)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Мінченко Д$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 32
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Мінченко Д. О. 
Експериментальні дані щодо порушення експресії циркадіальних генів у печінці та легенях як показник токсичної дії метил-третбутилового ефіру на організм / Д. О. Мінченко, О. П. Яворовський, І. В. Завгородній, Ю. О. Паустовський, К. Тсучігара, Г. Есумі, О. Г. Мінченко // Укр. журн. з пробл. медицини праці. - 2008. - № 3. - С. 20-26. - Бібліогр.: 39 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.12 + Р284.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Мінченко Д. О. 
Експресія 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази в клітинах злоякісних пухлин: молекулярні механізми регуляції : автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.04 / Д. О. Мінченко; Ін-т геронтології АМН України. - К., 2009. - 20 c. - укp.

Встановлено, що експресія мРНК PFKFB-2, PFKFB-3 і PFKFB-4, а також VEGF і Glut1 значно посилюється в злоякісних пухлинах грудної залози, легень та прямої кишки. Експресія PFKFB-4 виявлена в різних лініях трансформованих клітин, зокрема, простати, грудної і підшлункової залоз, печінки та легень. Розглянуто, що гіпоксія індукує експресію PFKFB-4 в різних лініях клітин, що ця індукція є HIF-зележною і опосередкована ідентифікованим залежним від гіпоксії елементом в 5'-регуляторній зоні гена. Виявлено три класи нових альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB-4 у клітинах людини та миші, визначено їх нуклеотидну послідовність. Зазначено, що більшість з них мають вставки в 6-фосфофрукто-2-кіназній частині або делеції в фруктозо-2,6-бісфосфататній частині, в наслідок чого альтернативний сплайс-варіант біфункціонального ферменту PFKFB-4 міг проявляти лише одну з двох активностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1-26 + Р569.423-26 + Р569.433.34-26

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА369182 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Яворовський О. П. 
Експресія казеїнкінази-$E bold {1 epsilon} та IBPerD2 у печінці, легенях, нирках, сім'яниках та міокарді при дії на організм щурів наночасток срібла / О. П. Яворовський, О. Г. Мінченко, Д. О. Мінченко, Т. О. Зінченко // Журн. Акад. мед. наук України. - 2010. - 16, № 1. - С. 160-167. - Бібліогр.: 42 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.12 + Р284.41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14793 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Тяжка О. В. 
Особливості мікробіологічного стану та експресія TLR2 та TLR4 клітинами слизової оболонки носа у дітей раннього віку, які перебувають під впливом тютюнового диму внаслідок паління батьків / О. В. Тяжка, Т. О. Ванханова, Д. О. Мінченко, О. Г. Мінченко // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2012. - 75, № 6. - С. 28-33. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.

Отражены особенности микробиологического состояния слизистой оболочки носа (СОН) и экспрессия эпителиоцитами этого региона генов TLR2 и TLR4 у детей раннего возраста, находящихся под воздействием табачного дыма. Установлено, что малыши - пассивные курильщики чаще являются носителями золотистого стафилококка, у них чаще встречается сочетание избыточного роста условно-патогенной флоры на СОН и рта, в том числе в ассоциации с дрожжевыми грибами. Такие изменения, вероятно, могут возникать не только вследствие прямого токсического воздействия табачного дыма на слизистые оболочки, но и из-за подавления им механизмов врожденного иммунного ответа. Об этом свидетельствуют уровни экспрессии TLR2 и TLR4, которые составляли лишь 6,17 и 5,83 % от таковых у детей, не проживающих с курильщиками, что способствует снижению защитных свойств СОН, повышению толерантности к условно-патогенной флоре и, в дальнейшем, формированию хронических очагов инфекции.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.682.4 + Р645.021.19

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22335 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Тяжка О. В. 
Особливості мікробіоти та експресія генів TLR2 та TLR4 клітинами слизової оболонки порожнини рота у дітей раннього віку - пасивних курців / О. В. Тяжка, Т. О. Ванханова, Д. О. Мінченко, О. Г. Мінченко // Соврем. педиатрия. - 2013. - № 5. - С. 61-69. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.22-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24603 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Мінченко Д. О. 
Стрес ендоплазматичного ретикулума та ангіогенез / Д. О. Мінченко, К. І. Кубайчук, О. В. Губеня, І. В. Кривдюк, Є. В. Хоменко, Р. М. Герасименко, Р. В. Сулік, Н. К. Мурашко, О. Г. Мінченко // Фізіол. журн.. - 2013. - 59, № 4. - С. 93-106. - Бібліогр.: 93 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*551.322.1 + Е60*692*33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Мінченко Д. О. 
Зміни у рівні експресії циркадіальних генів Per1, Clock і BMal1 у печінці, легені, сім'янику, нирці та серці щурів за дії на організм наночасток срібла / Д. О. Мінченко, Т. О. Зінченко, О. П. Яворовський, О. Г. Мінченко // Біол. студії. - 2010. - 4, № 1. - С. 5-14. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Зазначено, що перебіг більшості фізіологічних і біохімічних процесів в організмі має циркадіальний характер, а порушення механізмів їх регуляції є однією з причин виникнення багатьох патологічних процесів, у тому числі й утворення злоякісних пухлин. Досліджено вплив наночастинок срібла на рівень експресії найбільш важливих генів, що регулюють перебіг в організмі циркадіальних процесів: Per1, Clock і BMal1, білкові продукти яких є компонентами циркадіального годинника. Показано, що під впливом наночастинок срібла зростає рівень експресії Per1 у печінці та легені і пригнічується у сім'янику. Рівень експресії мРНК Clock також посилюється у печінці та легені під впливом наночастинок срібла, а пригнічується у нирці. У той же час, у сім'янику та серці пригнічення експресії мРНК Clock виявлено лише на більш пізніх термінах дії наночастинок срібла. Таким чином, за дії на організм наночастинок срібла порушується експресія генів Per1, Clock і BMal1 у різних органах щурів. Це може спричинювати розлади у функціонуванні сигнальних каскадів у клітинах і призводити до розвитку патологічних станів. Вплив наночастинок срібла на ключові механізми регуляції метаболічних процесів у клітинах на рівні експресії ряду циркадіальних генів може слугувати важливим чутливим показником дії на організм наночастинок срібла.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*443.1-641.9 + Р56.29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Мінченко Д. О. 
Структурна організація, експресія та регуляція експресії генів 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази / Д. О. Мінченко, А. Ю. Бобарикіна, А. В. Кундієва, Н. М. Липова, І. В. Божко, О. О. Ратушна, О. Г. Мінченко // Біол. студії. - 2009. - 3, № 3. - С. 123-140. - Бібліогр.: 78 назв. - укp.

Зазначено, що ключовим ензимом регуляції гліколізу 6-фосфофрукто-2-кіназа/фруктозо-2,6-бісфосфатаза (PFKFB) є біфункціональний ензим, представлений багатьма ізоформами, синтез яких кодується чотирма різними генами. Проаналізовано дані про структурну організацію цих генів, їх експресію в нормі, за гіпоксії та у злоякісних пухлинах, про альтернативні сплайс-варіанти різних мРНК PFKFB, а також про молекулярні механізми гормональної регуляції експресії різних ізоформ PFKFB і регуляції їх ензиматичної активності. Узагальнено результати досліджень стосовно молекулярних механізмів регуляції експресії різних ізоформ PFKFB, опосередкованих індукованим гіпоксією транскрипційним фактором (HIF).


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*443.1 + Е60*725.111.42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Мінченко Д. О. 
Унікальні альтернативні сплайс-варіанти мРНК 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-2 миші та людини / Д. О. Мінченко, І. В. Божко, Н. М. Липова, В. Г. Михальченко, О. Г. Мінченко // Біол. студії. - 2010. - 4, № 2. - С. 13-24. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Зазначено, що 6-фосфофрукто-2-кіназа/фруктозо-2,6-бісфосфатаза є одним із ключових ензимів регуляції метаболізму глюкози, оскільки цей біфункціональний ензим контролює не лише гліколіз і глюконеогенез, а й значною мірою метаболізм глюкози, зокрема її фосфорилювання. 6-фосфофрукто-2-кіназа/фруктозо-2,6-бісфосфатаза-2 (PFKFB-2) відіграє важливу роль у регуляції гліколізу не лише у міокарді, а і в деяких інших органах (нирці, головному мозку та легені). У результаті досліджень у клітинах гліоми людей і в різних органах миші виявлено ряд нових унікальних альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB-2, що утворюються в результаті делецій або/і вставок як у каталітичних ділянках 6-фосфофрукто-2-кінази та фруктозо-2,6-бісфосфатази, так і в C-кінцевій регуляторній зоні. Альтернативні сплайс-варіанти мРНК PFKFB-2 із клітин гліоми та миші містили різної довжини вставки після 2-го екзону, але сплайс-варіант миші мав ще делецію у 6-фосфофрукто-2-кіназній ділянці та вставку на C-кінці. Інші сплайс-варіанти миші мали делеції у 6-фосфофрукто-2-кіназній або фруктозо-2,6-бісфосфатазній ділянках, а один із сплайс-варіантів мав делецію всіх каталітичних доменів. Одержані результати свідчать про важливу роль альтернативного сплайсингу в регуляції гліколізу шляхом утворення різних монофункціональних ізоформ ензиму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*725.111.4*04

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Михальченко В. Г. 
Експресія мРНК 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-3 у щурів із стрептозотоциновим діабетом / В. Г. Михальченко, К. Тсучигара, Д. О. Мінченко, Г. Есумі, О. М. Приступюк, О. Г. Мінченко // Біополімери і клітина. - 2008. - 24, № 3. - С. 260-266. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Установлено, що експресія мРНК 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-3 (PFKFB-3) у різних органах щурів із експериментальним цукровим діабетом змінюється неоднаково. Сплайс-варіанти мРНК PFKFB-3 експресуються в окремих органах специфічно і їх експресія також зазнає змін у разі діабету. Виявлено новий сплайс-варіант мРНК PFKFB-3, каталітичні домени в якому є ідентичними основній ізоформі та уже відомим альтернативним сплайс-варіантам PFKFB-3, від яких він відрізняється лише довжиною C-кінцевої ділянки. Результати досліджень указують на те, що порушення гліколізу у випадку стрептозотоцинового діабету можуть бути пов'язані зі змінами в експресії PFKFB-3 - ключового ферменту регуляції гліколізу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14252 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Мінченко Д. О. 
Вплив наночастинок срібла на експресію циркадіальних генів та 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-4 у головному мозку щурів / Д. О. Мінченко, І. В. Божко, Т. О. Зінченко, В. Г. Михальченко, О. П. Яворовський, О. Г. Мінченко // Біотехнологія. - 2010. - 3, № 3. - С. 42-49. - Бібліогр.: 41 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177*72 + Р56-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100178 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Мінченко О. Г. 
Роль транскрипційного фактора ZXDC у регуляції диференціювання промієлоцитів / О. Г. Мінченко, О. В. Галкін, Д. О. Мінченко // Біотехнологія. - 2012. - 5, № 1. - С. 9-17. - Бібліогр.: 46 назв. - укp.

Проаналізовано дані стосовно ролі транскрипційного фактора ZDXC (zinc finger X-linked duplicated family member C) у регуляції експресії генів, зокрема таких, що задіяні в регуляції процесів диференціювання промієлоцитів. Із великої кількості генів, експресія яких істотно змінюється за умов посиленої експресії транскрипційного фактора ZDXC в ембріональних клітинах нирки людини HEK293 і в клітинах промієлоцитів людини HL60, більш детально досліджено та проаналізовано лише частину генів (ERG2, PU.1, C/EBPalpha, C/EBPepsilon, GFI1 і LRG1). На прикладі гена EGR2, що кодує синтез важливого транскрипційного фактора регуляції диференціювання, розглянуто молекулярні механізми регуляції експресії EGR2 транскрипційним фактором ZDXC шляхом його зв'язування з промотором цього гена. Проаналізовано механізми регуляції транскрипції гена ZDXC залежними від нього транскрипційними факторами: надекспресія ключових факторів мієлоїдного диференціювання C/EBPalpha, C/EBPepsilon і PU.1 у клітинах HL60 призводить до зниження рівня експресії ендогенної мРНК транскрипційного фактора ZXDC, а за надекспресії фактора GFI1 спостережено навіть повне виключення експресії мРНК ZXDC. Наведені дані свідчать про важливу роль транскрипційного фактора ZDXC у регуляції процесів диференціювання промієлоцитів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*440.172 + Е0*443.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100178 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Мінченко Д. О. 
Молекулярні механізми регуляції експресії генів за гіпоксії / Д. О. Мінченко, О. В. Губеня, К. І. Кубайчук, Т. В. Бакалець, Я. А. Гармаш, І. В. Кривдюк, Р. Ю. Марунич, Б. М. Терлецький, Р. В. Сулік, Н. К. Мурашко, О. Г. Мінченко // Біол. студії. - 2013. - 7, № 1. - С. 159-176. - Бібліогр.: 99 назв. - укp.

Гіпоксія є одним із потужних індукторів експресії великої групи генів, у тому числі генів, які контролюють гліколіз, ангіогенез і процеси проліферації, що сприяє виживанню клітин за умов зниженого рівня кисню. Але гіпоксія, що має місце у клітинах злоякісних пухлин, відбувається за умов нормального парціального тиску кисню внаслідок зниженого його споживання. Більше того, гіпоксія є обов'язковим компонентом процесів злоякісного росту і значною мірою контролює процеси гліколізу, ангіогенезу та проліферації. Аналізуються дані про молекулярні механізми індукції залежного від гіпоксії транскрипційного фактора HIF у клітинах за гіпоксії і у злоякісних пухлинах, а також його роль у регуляції експресії генів, механізми взаємодії цього транскрипційного фактора зі специфічними регуляторними послідовностями промоторів генів, що активуються за гіпоксії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*443.1 + Р252.725

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Бобарикіна А. Ю. 
Експресія мРНК HIF-1$E bold alpha, HIF-2$E bold alpha та VHL у різних лініях клітин при гіпоксії / А. Ю. Бобарикіна, Д. О. Мінченко, І. Л. Опентанова, О. О. Ковтун, С. В. Комісаренко, Г. Есумі, О. Г. Мінченко // Укр. біохім. журн.. - 2006. - 78, № 2. - С. 62-72. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*443.1 + Р252.725

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
15.

Марунич Р. Ю. 
Вплив домінантнегативної конструкції 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатаз 3 та 4 на експресію природних ізоформ ензиму в ракових клітинах підшлункової залози лінії PSN-1 / Р. Ю. Марунич, Д. О. Мінченко, І. М. Чумаченко, О. Г. Мінченко // Укр. біохім. журн.. - 2009. - 81, № 4 (спец. вип.). - С. 132. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.436

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
16.

Божко І. В. 
Вплив наночастинок срібла на експресію мРНК 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-2 та її альтернативних сплайс-варіантів у різних органах щурів / І. В. Божко, Д. О. Мінченко, Т. О. Зінченко, О. П. Яворовський, О. Г. Мінченко // Укр. біохім. журн.. - 2010. - 82, № 5. - С. 68-78. - Бібліогр.: 56 назв. - укp.

Біфункціональний ензим 6-фосфофрукто-2-кіназа/фруктозо-2,6-бісфосфатаза-2 (PFKFB-2) представлена багатьма альтернативними сплайс-варіантами і відіграє важливу роль у регуляції гліколізу у клітинах головного мозку, легень, сім'яників та серця. Проведено вивчення експресії мРНК PFKFB-2 та низки її альтернативних сплайс-варіантів у цих життєво важливих органах щурів за одноразового інтратрахеального введення наночастинок срібла. Встановлено, що експресія мРНК PFKFB-2 в різних органах щурів під впливом наночастинок срібла істотно змінюється. Їх дія на експресію мРНК PFKFB-2 виявляється вже через один день після введення наночастинок тваринам, а через 3 та 14 днів посилюється (у сім'яниках) або залишається майже на тому ж рівні (у всіх інших досліджуваних тканинах). Через рік після введення щурам наночастинок срібла експресія мРНК PFKFB-2 в більшості органів повертається до її рівня в контрольних тварин. Встановлено також, що експресія альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB-2, що не мають функціонально активної 6-фосфофрукто-2-кінази, головним чином істотно посилюється в різних органах щурів під впливом наночастинок срібла через 1, 3 та 14 днів після одноразового введення їх, що свідчить про суттєві порушення експресії мРНК PFKFB-2 на рівні альтернативного сплайсингу пре-мРНК PFKFB-2 в різних життєво важливих органах. Результати роботи вказують на можливу дію наночастинок срібла на важливі механізми регуляції метаболічних процесів у клітинах на рівні експресії генів ключових ензимів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*443.1-641.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Липова Н. М. 
Експресія мРНК 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-2 та її альтернативних сплайс-варіантів у щурів з експериментальним цукровим діабетом / Н. М. Липова, Д. О. Мінченко, О. О. Ратушна, І. В. Божко, К. Тсучігара, Г. Есумі, О. Г. Мінченко // Укр. біохім. журн.. - 2010. - 82, № 1. - С. 90-99. - Бібліогр.: 48 назв. - укp.

Вивчено експресію двох ізоформ мРНК 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-2 (PFKFB-2) з неоднаковою С-кінцевою частиною молекули в нирках та легенях щурів при експериментальному цукровому діабеті. У щурів з експериментальним цукровим діабетом виявлено зниження експресії обох ізоформ мРНК PFKFB-2 в досліджуваних органах. За допомогою аналізу клонованих кДНК PFKFB-2 нирок діабетичних щурів виділено чотири нових альтернативних сплайс-варіанти мРНК PFKFB-2, що відрізняються вставками та делеціями у 6-фосфофрукто-2-кіназній та у фруктозо-2,6-бісфосфатазній частинах молекули PFKFB-2. Установлено, що експресія альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB-2 як у нирках, так і в легенях щурів змінюється у порівнянні з контрольними тваринами. Результати роботи свідчать про суттєві порушення синтезу мРНК PFKFB-2 на рівні альтернативного сплайсингу пре-мРНК PFKFB-2 у нирках та легенях при цукровому діабеті, що може бути доказом складності механізмів регуляції метаболізму глюкози і одним із численних чинників їхнього порушення при цьому захворюванні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.112.21 + Р415.160.23-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Кулініч А. О. 
Експресія фібронектину-1 у лімфоцитах хворих на еритремію / А. О. Кулініч, Д. О. Мінченко, Г. С. Маслак, А. І. Шевцова, О. З. Бразалук, О. Г. Мінченко // Укр. біохім. журн.. - 2010. - 82, № 4. - С. 53-59. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Проведено дослідження експресії мРНК фібронектину-1 в лімфоцитах хворих на еритремію та здорових донорів, визначено вміст фібронектину у плазмі крові та його гепаринзв'язуючу активність, а також рівень і внутрішньоклітинну локалізацію фібронектину в лімфоцитах. Показано, що в лімфоцитах крові хворих на еритремію спостерігається істотне підвищення рівня експресії мРНК фібронектину-1 у порівнянні із здоровими донорами. Встановлено також вірогідне зниження концентрації фібронектину та його гепаринзв'язуючої активності у плазмі крові та збільшення кількості лімфоцитів із поверхневою та внутрішньоклітинною локалізацією фібронектину-1 у хворих на еритремію у порівнянні з цими показниками у здорових донорів. Показано наявність позитивної кореляції між рівнем фібронектину плазми крові та його гепаринзв'язуючою активністю, а також негативної кореляції між рівнем фібронектину у плазмі крові та кількістю лімфоцитів, що експресують цей глікопротеїн на поверхні та всередині клітини. Результати роботи свідчать про порушення експресії фібронектину-1 у лімфоцитах хворих на еритремію, яка супроводжується зниженням вмісту фібронектину у плазмі крові.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р411.024

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Карбовський Л. Л. 
Молекулярні механізми функціонування циркадіального годинника / Л. Л. Карбовський, Д. O. Мінченко, Я. А. Гармаш, O. Г. Мінченко // Укр. біохім. журн.. - 2011. - 83, № 3. - С. 5-24. - Бібліогр.: 164 назв. - укp.

Зазначено, що більшість фізіологічних процесів у всіх живих організмів є ритмічними з періодом близько однієї доби та генеруються ендогенним біологічним годинником, який має кожна клітина організму, але центральний годинник ("пейсмейкер") у ссавців локалізований у супрахіазматичних ядрах гіпоталамуса. Молекулярними компонентами системи цього біологічного годинника є фактори груп Period (PER1, PER2 і PER3), BMAL (BMAL1 і BMAL2), Cryptochromes (CRY1 і CRY2), а також ряд інших. Частина цих факторів містить Е-бокс послідовності та їх експресія безпосередньо регулюється комплексом транскрипційних факторів CLOCK - BMAL1. Ензими, що відповідальні за посттрансляційні модифікації продуктів циркадіальних генів, також є невід'ємними компонентами системи циркадіального годинника, оскільки саме вони задають темп його роботи та визначають тривалість добового ритму, від якого залежить функціональний стан всього організму. Найважливішими з них є казеїнкінази-1epsilon і -1delta. Проаналізовано дані про зв'язок між циркадіальним годинником, клітинним циклом і канцерогенезом, а також зміни експресії циркадіальних генів за дії на організм токсичних речовин і наноматеріалів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*730*114

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Тяжка О. В. 
Експресія генів ALDOC, TIGAR, ENO1 та ENO2 у клітинах крові дітей чоловічої статі з ожирінням, ускладненим резистентністю до інсуліну / О. В. Тяжка, Д. О. Мінченко, О. С. Молявко, В. В. Давидов, О. А. Будрейко, Д. К. Кулєшова, О. Г. Мінченко // Соврем. педиатрия. - 2014. - № 6. - С. 112-115. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити рівень експресії генів, які задіяні у гліколітичному шляху метаболізму глюкози, у клітинах крові дітей чоловічої статі з ожирінням, що мали як нормальну, так і порушену чутливість до інсуліну. Дослідження проведено на 3-х групах дітей чоловічої статі віком біля 14 років: нормальних (контроль) та з ожирінням, що мали як нормальну, так і порушену чутливість до інсуліну. З клітин крові виділяли РНК і за методом кількісної полімеразної ланцюгової реакції визначали рівень експресії генів, які задіяні у гліколізі. Встановлено, що рівень експресії генів альдолази C (ALDOC) та регулятора гліколізу та апоптозу, що індукується TP53 (TIGAR), збільшується, а генів ENO1 та ENO2 суттєво не змінюється у клітинах крові за умов ожиріння та нормальної чутливості до інсуліну у порівнянні з контрольною групою, але за умов резистентності до інсуліну на фоні ожиріння спостерігається зниження рівня експресії генів енолаз ENO1 і ENO2, за відсутності змін у рівні експресії генів ALDOC та TIGAR, у порівнянні з групою дітей, що мали ожиріння та нормальну чутливість до інсуліну. Висновки: у клітинах крові за умов ожиріння порушується експресія групи генів, які задіяні у гліколітичному шляху метаболізму глюкози, але з резистентністю до інсуліну за умов ожиріння асоціюються лише зміни в рівні експресії генів ENO1 і ENO2, які, можливо, причетні до розвитку резистентності до інсуліну та порушення толерантності до глюкози.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.415.202.1 + Р733.415.16 + Е70*443.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24603 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського