Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (106)Реферативна база даних (704)Книжкові видання та компакт-диски (97)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=БАГАТСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 38
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Вирган, І. О.
Російсько-український словник сталих виразів [Електронний ресурс] / І.О. Вирган, М. М. Пилинська. - [Б. м. : б. в.], 1959. - 493 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Потреба на російсько-український словник сталих виразів зайшла в нас давно та й давно. Певне, ще тоді, як уперше твори російської літератури перекладалися українською мовою. Вкрай гостро, й дедалі все гостріше, цю потребу відчувають не тільки перекладачі, а й працівники газет, журналів, видавництв, радіомовлення, телебачення... Та й письменники, особливо молоді. Та й просто аматори українського слова. Маючи на думці бодай частково зарадити лихові, ми й узялися скласти цього словника. Звичайно, ми знали, що перед нами постануть неабиякі труднощі. Адже, як відомо, фразеологічні багатства української мови досі не те що не впорядковані, а й не всі зібрані. Не набагато більше зроблено щодо цього й у російській фразеології. А втім, по тлумачних словниках російської мови, по російсько-українських та українсько- російських загальних, а також у кількох коротеньких фразеологічних словниках, що виходили за різних часів, фразеологічного матеріалу є чимало. Чималенько такого матеріалу (з письмових та усних джерел) назбиралося за довгі роки й у нас.



Кл.слова:
вираз -- фразеологізм

   Тип видання:   художня література   
2.

Діккенс, Чарльз.
Тяжкі часи [Електронний ресурс] / Чарльз Діккенс. - Київ : Дніпро, 1970. - 302 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 7)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У «Тяжких часах», одному з найгостріших соціальних романів 50-х років минулого сторіччя, Діккенс виступає вже не глядачем і навіть не актором, а грізним суддею, що карає безжальним гротеском англійську буржуазію й породжені нею потворні форми життя. Це й визначає загальну тональність роману. Моделюючи моральні контрасти, породжені суперечністю між бідністю й багатством, Діккенс у «Тяжких часах» насичує це звичайне для всіх його романів протиріччя глибоким соціальним змістом, овіяним диханням епохи. Через те в центрі роману й стоїть насамперед конфлікт між працею й капіталом. Саме на цю якісно нову рису звернув увагу ще М. Г. Чернишевський: «Тяжкий переворот відбувається на Заході; у Франції він пройшов уже кілька повільних болісних криз; хто хоче переконатися, що те саме діється і в Англії, може прочитати хоч би Діккенсові «Тяжкі часи». коли не хоче читати монографій про чартизм



Кл.слова:
соціальний роман -- англійська література

   Тип видання:   словник   
3.


Словник української мови [Електронний ресурс] : в 11 т.. - К. : Наукова думка, 1970-1980

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : А - В. - 1970. - 800 с.

Т. 2 : Г - Ж. - 1971. - 550 с.

Т. 3 : З. - 1972. - 744 с.

Т. 4 : І - М. - 1973. - 840 с.

Т. 5 : Н - О. - 1974. - 840 с.

Т. 6 : П - Поїсти. - 1975. - 832 с.

Т. 7 : Поїхати - Приробляти. - 1976. - 724 с.

Т. 8 : Природа - Ряхтливий. - 1977. - 724 с.

Т. 9 : С. - 1978. - 917 с.

Т. 10 : Т - Ф. - 1979. - 659 с.

Т. 11 : Х - Ь. - 1980. - 700 с.


Найбільший і найповніший тлумачний словник української мови на сьогодні, який уже протягом 20 років не втрачає своєї актуальності. В 11 томах словника охоплено понад 134 тисячі реєстрових слів. Зібрані й систематизовані багатства лексики і фразеології сучасної української мови в усіх її стильових і жанрових різновидах.



Кл.слова:
лексика -- слово -- тлумачення -- українська мова

   Тип видання:   життєпис   
4.
 


Сосновський, Михайло.
Дмитро Донцов [Електронний ресурс] : політичний портрет : з історії розвитку ідеології українського націоналізму / М. Сосновський ; Наукове Товариство ім. Т. Шевченка. - Нью Йорк : [б. в.] ; Торонто, 1974. - (Бібліотека українознавства ; т. 33)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга «Дмитро Донцов — політичний портрет» це спроба накреслити політичну філософію та ідеологію Дмитра Донцова в загальному контексті розвитку української політичної думки. Теорії Дмитра Донцова та його ідеологія були, з одного бо­ку, продуктом української тогочасної дійсності, а з другого, — його діяльність та творчість помітно заважили на формуванні цієї дійсності, зокрема в 20-х і 30-х роках. Це відзеркалено в пропонованій книзі, де розкрито тісний зв'язок між Донцовим та оточенням від часу, коли він появився на українській політичній арені в 1905 році. Автор ставив собі за завдання показати, як оточення формувало Дмитра Донцова та як Донцов формував оточення й на цьому тлі критично розглянути всю сукупність ідейного багатства публіцистичної творчості Донцова, його ідеологію «чинного націоналізму» і концепцію політичної та соціальної організації нації, а також застосовану ним методологію.



Кл.слова:
націоналізм -- нація

   Тип видання:   художня література   
5.
 


Бальзак, Оноре.
Шуани, або Бретань 1799 року. Батько Горіо [Електронний ресурс] / О. Бальзак. - Київ : Дніпро, 1976. - 538 с.. - (Вершини світового письменства ; № 22)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В романі «Шуани» Бальзак звернувся до періоду, коли буржуазія тільки приступала до «мирного будівництва свого суспільства». Зображене в творі недавнє минуле було тісно пов’язане з сучасністю самого Бальзака. Змальовану в «Шуанах» приреченість спроб феодальної реакції подолати сили буржуазної демократії письменник ототожнює із спробами поновити у кінці 20-х років знищені революцією дворянські привілеї і феодальні інститути. Трагедія Горіо — яскравий приклад того, як буржуазна дійсність нівечить стосунки між дітьми й батьками. Його багатство перейшло до рук барона Нусінгена і графа де Ресто, представників двох найбільш впливових суспільних прошарків того часу — фінансиста й землевласника. Пізніше дочки Горіо також стають жертвами, а виграють представники нової формації, такі як Шарль Гранде, — Ежен Растіньяк, аристократ-альфонс Максим де Трай.



Кл.слова:
романи -- французька література

   Тип видання:   альбом   
6.


Український костюм [Електронний ресурс] / уклад. В. В. Миронов. - К. : Мистецтво, 1977. - 20 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Традиційне вбрання кожного народу є одним з найбільш масових видів його художньої творчості. Народний одяг відзначається простотою форм, стрункістю силуету, багатством і різноманітністю прикрас, насиченим колоритом. У ньому яскраво виявляється вміння народних майстрів за допомогою простих, логічних засобів органічно поєднувати практичність і красу. Народне вбрання включає до єдиного художньо-практичного ансамблю мистецтво крою, ткацтво, вишивку, аплікацію, плетіння, обробку шкіри, металу тощо.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- одяг -- мода

   Тип видання:   художня література   
7.

Нечуй-Левицький, Іван.
Твори [Електронний ресурс] : в 2 т. / І. Нечуй-Левицький. - К. : Наукова думка, 1985-1986

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Повісті та оповідання. П'єса. - 1985. - 640 с.

Т. 2 : Повісті та оповідання. - 1986. - 640 с.


І. Нечуй-Левицький значно поширив естетичні обрії української літератури. Він збагатив її новими жанрами та образними засобами. Серед його творів — короткі оповідання, нариси, великі повісті й романи (іноді свої романи-хроніки письменник за звичкою називає теж «повістями»), побутові комедії, історичні драми, літературно-критичні й публіцистичні статті, театральні рецензії, художньо-етнографічні, історичні та мовознавчі праці. У творах малих жанрів письменник блискуче розвиває традиційну оповідну манеру, надаючи їй простоти, природності й влучності образних характеристик. У повістях і романах Нечуй-Левицький здійснює перехід від монологу-оповіді до об’єктивно-розповідної манери повіствування, відкриваючи тим самим простір для широких описів природи й інтер’єру, для ліричних і філософських відступів, словом, для поширення можливостей художнього відображення складного й мінливого об’єктивного світу. Письменник також щедро використав мовні багатства фольклору та живої розмовної мови українського селянства. Це сприяло мальовничості й виразності його художнього слова. Таким чином, І. Нечуй-Левицький виступив як письменник-новатор, чудовий знавець дійсності, що поширив межі українського реалізму і вторував шлях наступним письменницьким поколінням.



Кл.слова:
українська література -- побутовий реалізм -- етнографізм

   Тип видання:   художня література   
8.

Сенкевич, Генрик.
Без догмата [Електронний ресурс] : роман : пер. з пол. / Г. Сенкевич. - Київ : Дніпро, 1986. - 384 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 57)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман видатного польського письменника Генрика Сенкевича (1846-1916) написаний у формі щоденника молодої людини з аристократичної сім’ї. Герой роману багатий, одержав чудову освіту, відрізняється неабияким розумом, але внутрішня спустошеність стоїть на заваді застосуванню його здібностей. Ювелірна витонченість психологічного аналізу, переконливо представлений процес засудження героєм власних хиб і хворобливого стану цілої суспільної верстви, багатство образної системи і мовностильових засобів,- всі ці моменти зумовили успіх роману як у Польщі, так і поза її межами.



Кл.слова:
польська література -- роман

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Дмитрієнко, М.
Короткий нарис міської геральдики Поділля [Електронний ресурс] / М. Дмитрієнко, Ю. Савчук ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 1994. - 106 с.. - (Історичні зошити)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Старовинні міські герби є незвичайними літописцями історії Ці безпристрасні свідки багатьох історичних перипетій належать до тих історичних пам'яток, в яких графічно, за допомогою особливої знакової системи відображено реальні явища та події, що мали місце в певному регіоні, зафіксовано все визначальне, що відбувалося довкола і стосувалося землі, на якій стояло те чи інше місто. З гербових емблем довідуємося про географію й природні багатства краю, головні господарські заняття і культуру населення, його боротьбу проти поневолювачів упродовж століть, звитягу і стійкість наших предків, про економічне становище та адміністративний статус міста. Саме через це бажання ознайомитись із старовинними міськими гербами є своєрідним проявом любові до минулого свого міста, краю, Батьківщини, яка свідчить про невмирущість культури народу.



Кл.слова:
геральдика -- герб міста -- емблематика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Науки про Землю   
10.
 


Квасниця, Ірина Ю..
Історико-природничі нариси з краєзнавства [Електронний ресурс] : львівська область / І. Ю. Квасниця, І. О. Глічов, І. І. Федик. - Л. : Укрсервіс, 1994. - 243 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У цьому історично-природничому нарисі з краєзнавства розповідається про чарівну природу Львівщини, її багатства, про населення краю, його історію, економіку. Книга ілюстрована, текст доповнюється картосхемами. Нарис розрахований на учнів середніх шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів, професійно-технічних училищ, технікумів, на учителів географії, історії, біології, краєзнавців, а також на широке коло читачів, які цікавляться природою, історією рідного краю.



Кл.слова:
етнографія -- демографія -- Галичина

   Тип видання:   підручник   
11.

Вітгенштайн, Л.
Філософські дослідження [Електронний ресурс] / Л. Вітгенштайн. - К. : Основи, 1995. - 311 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До книжки ввійшли дві головні праці видатного австрійського філософа Людвіга Вітгенштайна (1889—1951). Перша з них, «Tractatus Logico-Philosophicus», дає нове поняття філософії як відмови від будь-якої форми системної побудови і визначає її мету як логічне пояснення думок. Вихідний пункт цих ідей — міркування, що сучасний світ є вже не світом речей, а світом фактів у логічному просторі. У другій праці «Філософські дослідження» стисло викладено думки про філософію мови, багатство і оригінальність яких справили великий вплив на сучасне західноєвропейське мислення і визначили нові напрямки в модерній лінгвістиці. Ще більше значення має ця праця як модель філософського методу.



Кл.слова:
філософія мови -- сучасна лінгвістика

   Тип видання:   художня література   
12.
 


Бальзак, Оноре де.
Гобсек [Електронний ресурс] : пер. з фр. / О. де Бальзак. - К. : Веселка, 1998. - 153 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Оноре де Бальзак (1799-1850) називав себе «секретарем французького суспільства». «Гобсек» належить до ключових творів «Людської комедії». Головний герой – людина надзвичайно жадібна та цинічна. Навіть по відношенню до себе. Все його багатство ще більше підкреслює ці риси.



Кл.слова:
класична література -- західна література -- роман -- реалізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Соколов, Ю. Н.
Экология общества [Електронний ресурс] : социальные проблемы урбоэкологии / Ю. Н. Соколов. - О. : Астропринт, 2001. - 114 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


“Демографічний вибух” у поєднанні з розширенням біологічних потреб населен-ня призводить до прискореного виснаження природних ресурсів і забрудненню на-вколишнього середовища. На базі системного (у тому числі синергетичного) підходу і трансдисциплінарної уніфікації наук робиться спроба подолати наукову спеціалізацію при розгляді взає-модії природи і суспільства. Проаналізовані здібності та потреби особистості (“мати” чи “бути”), а також якос-ті суспільства (валовий національний продукт і культура: мистецтво, наука, релігія). Вивчена зміна і перетворення соціоприродних відносин при територіальній і ресурс-ній експансії соціуму, а також при кооперації суспільства і природи. Розглянуті причи-ни і спрямованість еволюції соціоприродних відносин при зовнішній енергодії та ди-сипації енергії всередині системи. Книга призначена для студентів старших курсів, викладачів і наукових співробіт-ників, а також політиків і бізнесменів, які думають не лише про особисте багатство, але й про здоров’я дітей і життя внуків.



Кл.слова:
природа -- екологія -- суспільство -- урбаністика

   Тип видання:   довідник   
14.

Коваль, А. П.
Спочатку було слово [Електронний ресурс] : крилаті вислови біблійного походження в українській мові / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 312 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Біблія — найпоширеніша у світі книжка, з якої наш народ протягом століть поповнював фразеологічний запас української мови, збагачуючи її. Крилаті вислови у цьому виданні подаються не в алфавітному порядку, а в такій послідовності, в якій вони вжиті у Біблії, так що читач матиме змогу уявити, як побудовано Біблію, яким є зміст і стиль викладу кожної частини. У висловах фіксуються зміни у змісті й формі, які відбулися за час їх існування в українській мові; усі наявні значення висловів ілюструються цитатами з творів українських письменників. Для широкого кола читачів, не байдужих до мовного багатства.



Кл.слова:
крилатий вислів -- цитата

   Тип видання:   нормативно-правовий акт   
15.


Земельний кодекс України [Електронний ресурс]. - К. : [б. в.], 2001. - 82 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
національне багатство -- геодезія -- кадастр -- землеобробка

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Талеб, Н. Н.
Одураченные случайностью [Електронний ресурс] : скрытая роль Шанса на Рынках и в Жизни / Н. Н. Талеб. - М. : Интернет-трейдинг, 2002. - 248 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Русская рулетка и лидеры бизнеса, классическая история и финансовые спекуляции, поэзия и математика, Шерлок Холмс и научные войны - все есть в этом очаровательном проникновении автора в нашу жизнь, в то, как мы соприкасаемся и взаимодействуем с госпожой Удачей. Если сосед достиг успеха на фондовой бирже, то он - гений или везунчик? Если мы ошибочно принимаем удачу за мастерство, то неизбежно превращаемся в "одураченных случайностью",- предостерегает математик и менеджер по страхованию рисков Нассим Талеб. Эта книга помогает справляться с глубоко укоренившейся тенденцией недооценивать случайность. Она о здравом смысле, математически стройная, но при этом развлекательная и информативная. Предназначена для широкого круга читателей. Студенты и финансисты, водители такси и адвокаты, стоматологи и философы - все должны прочитать эту книгу для осознания нового понимания жизни.



Кл.слова:
розум -- багатство -- випадок

   Тип видання:   словник   
17.

Хобзей, Наталя.
Гуцульська міфологія [Електронний ресурс] : етнолінгвістичний словник / Н. Хобзей ; Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича Національної академії наук України. - Л. : [б. в.], 2002. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник гуцульської міфологічної лексики представляє не тільки мовний образ гуцульських говірок, але й особливості світосприймання і багатство духовного світу їхніх носіїв. Видання адресоване спеціалістам-філологам, культурологам, широкому колу читачів, яких цікавить українська мова та традиційна духовна культура українців.



Кл.слова:
світогляд -- космогонія -- демонологія

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Шевельов, Ю.
Історична фонологія української мови [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов. - Х. : Акта, 2002. - 1063 с.. - (Класика української науки)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Поява «Історичної фонології української мови» Юрія Шевельова в українському перекладі --- то велике свято мовознавства на Україні. Англійською мовою ця праця вийшла друком ще 1979 р.; і хоча адресатом її були всі славісти, та зі зрозумілих причин вона призначалася насамперед читачеві українському --- а той упродовж багатьох років не мав до неї доступу. Слід підкреслити, що «Історична фонологія української мови» Ю. Шевельова вирізняється з поміж аналогічних досліджень розмаїтістю розглянутої в ній тематики, широтою погляду на пояснювані мовні явища, багатством використаного історичного та діалектного матеріалу, деталізованим викладом фактів. Усе це доповнюється оглядом попередніх інтерпретацій, завдяки чому для багатьох явищ витворюються своєрідні міні монографії. Утім, «Історична фонологія української мови» не є сукупністю монографій; або, беручи точніше, вона є чимось більшим, ніж просто сукупність монографій. У книзі застосовано монографічний, синтетичний спосіб потрактування досліджуваної проблеми в усій її цілості. Автор послідовно описує доісторичний розвиток української фонологічної системи, її еволюцію від "протоукраїнського" до "давньоукраїнського" періоду, відтак --- системні зміни, що зумовили перехід до наступних етапів: "ранньосередньоукраїнського", "середньоукраїнського", "пізньосередньоукраїнського" та "новітнього". З тонким розумінням подано культурно історичне тло мовних процесів, для кожної виокремленої епохи докладно описано джерельну базу. Дуже корисною є наведена бібліографія найважливіших праць до кожного розділу. У книзі показано розвиток звукових явищ в окремих діалектах і розвиток діалектної фонологічної системи з ареального погляду. Отже, вона також містить у собі --- в повному сенсі слова --- історичну діалектологію української мови в ділянці фонології: це стосується як розгляду окремих явищ, так і підсумкової синтези, запропонованої в прикінцевому розділі.



Кл.слова:
фонетика -- фонологія

   Тип видання:   альбом   
19.


Українське народне вбрання [Електронний ресурс]. - К. : Балтія-друк, 2004. - 57 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання знайомить читача з оригінальними зразками традиційного вбрання українців кінця ХIХ - початку ХХ сторіччя, що зберігаються в музеях Києва, Харкова, Львова, Чернігова, Вінниці, Запоріжжя, Переяслава-Хмельницького і приватних колекціях. Альбом містить інформацію про регіональні особливості українських строїв, змінює сталі стереотипи, демонструючи український національний одяг в усьому його багатстві та розмаїтті.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- мода

   Тип видання:   навчальний посібник   
20.


Світова художня культура [Електронний ресурс] : від первісного суспільства до початку Середньовіччя / О. П. Щолокова [та ін.]. - К. : Вища школа, 2004. - 176 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проблематика посібника охоплює історичні, соціологічні, моральні, естетичні та виховні аспекти художньої культури світу періоду від первісного суспільства до початку доби середньовіччя. Розглядаються загальні закономірності соціального розвитку суспільства, розкривається сутність творів мистецтва, багатство людської природи в різних видах художньої творчості. Аналізуються видатні явища культурних процесів різних регіонів світу, внутрішні зв'язки між видами мистецтва. Посібник широко ілюстрований. Для студентів вищих педагогічних навчальних закладів



Кл.слова:
живопис -- архітектура -- скульптура -- архаїчне мистецтво
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського