Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Автореферати дисертацій (194)Реферативна база даних (1238)Книжкові видання та компакт-диски (382)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНОКУЛЬТУР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Жайворонок, В. В.
Знаки української етнокультури [Електронний ресурс] : словник-довідник / В. В. Жайворонок. - К. : Довіра, 2006. - 703 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник включає розміщену в абетковому порядку українську лексику, яка в народній мові має різноманітний етнокультурний підтекст. Вона витлумачується, коментується та ілюструється фольклорними контекстами, а також характерними цитатами з класичної художньої та літописної літератури, Біблії, "Слова о полку Ігоревім". Реєстр словника вміщує окремі власні назви (передусім історичні, церковні, міфологічні, антропонімічні та географічні найменування), з якими тісно переплетені історична доля та світогляд українського народу.



Кл.слова:
лексика -- український фольклор

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Баран, В. Д.
Історичні витоки українського народу [Електронний ресурс] / В. Д. Баран, Я. В. Баран. - К. : Генеза, 2005. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці висвітлюються складні проблеми слов'янського етногенезу і походження українського і інших східнослов'янських народів. Особливу увагу приділено розвитку етнокультурних і соціальних процесів, Великому розселенню слов'ян, що привели до зародження в ранньому середньовіччі всіх слов'янських народів. Важливе місце займають питання утворення Києво-Руської держави і критика концепції "давньоруської народності".



Кл.слова:
слов'янська культура -- етногенез -- етнокультурний процес

   Тип видання:   монографія   
3.

Клочко, В. І.
Озброєння та військова справа давнього населення України (5000-900 рр. до Р.Х.) [Електронний ресурс] / В.І. Клочко. - К. : АртЕк, 2006. - 337 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографії розглядаються результати багаторічних досліджень озброєння давніх суспільств на території України, починаючи від доби неоліту – бронзи і до кіммерійського періоду. Приділено пильну увагу типології різноманітних видів озброєння, проаналізовано хронологічні аспекти їх розвитку на фоні культурно-історичних процесів того часу. Розглядаються питання виробництва предметів озброєння, включаючи технологію їх виготовлення, характер сировинних баз, фізичні властивості матеріалу. Досліджуються автохтонні та іноваційні впливи на появу та еволюцію нових винаходів. Пропонується характеристика бойових властивостей різнотипних і різночасових видів зброї. В цілому предмети озброєння розглядаються як історичне джерело, важливе для реконструктивного аналізу як окремих військово-історичних подій, так і цілих культурно-історичних та етнокультурних моделей. Видання призначене для фахівців з археології, історії, етнографії, а також для широкого кола читачів, які цікавляться історією нашої країни.



Кл.слова:
зброя

   Тип видання:   навчальний посібник   
4.

Макарчук, С. А.
Етнічна історія України [Електронний ресурс] : навчальний посібник / С. А. Макарчук. - К. : Знання, 2008. - 471 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику узагальнено відомості з етнографічних, археологічних i різновидових писемних джерел, а також найважливіші історіографічні концепції, що розкривають питання етногенезу и етнокультурної історії українського народу. Розглянуто звичаєво-обрядовий супровід народного побуту, місце християнської віри у житті людей, етнодемографічні процеси від доби Київської Русі до сучасності. Для студентів вищих навчальних закладів, викладачів, широкого кола читачів, які цікавляться історією українського народу.



Кл.слова:
український народ -- фольклор -- обряд -- побут

   Тип видання:   підручник   
5.

Литвинский, Борис Анатольевич.
Древние цивилизации Евразии [Електронний ресурс] : история и культура / А. В. Седов. - М. : Восточная литература, 2001. - 464 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Сборник посвящен важной проблеме этнокультурных связей народов Древнего Востока и окружающего мира. Издание в своей основной части - публикация докладов, прочитанных в 1998 г. на конференции, посвященной 75-летию крупнейшего специалиста в области истории, истории культуры, археологии Центральной и Средней Азии, действительного члена АН Таджикистана, профессора Б.А.Литвинского. Тематика статей сборника весьма широка - палеолит Центральной Азии, археология и история культуры этого обширного региона и соседних с ним территорий в древности, археология и история раннего средневековья, этнология.



Кл.слова:
етнокультурна проблема -- народні зв'язки -- археологія -- історія культури

   Тип видання:   підручник   
6.


Етнополітична карта світу 21 століття [Електронний ресурс] / П. Жук, Н. Мазур, Р. Соломонюк, Р. Турчак. - Т. : Мандрівець, 2000. - 180 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія свідчить, що найоптимальніші умови для повної реалізації народу - його розвиток у незалежній національній державі. Саме створення та зміцнення національних держав є однією з основних тенденцій ХХ століття, яка має всі підстави зберегтися у ХХІ столітті. Етнополітична карта ХХІ століття... Залишиться вона незмінною, чи етнокультурні, геополітичні, демографічні тенденції вщент зруйнують кордони багатьох держав? Детальний аналіз сучасної політичної ситуації та історичних закономірностей формування з етносів національних держав дозволяє відповісти на це запитання. Виявляється недалеке майбутнє готує нам немало несподіванок і сюрпризів. Ця книга спонукає до мислення. Декому можливо думки висловлені у книзі можуть здатися кумедними і навіть смішними. Проте, згадаемо історію. Ще на початку ХХ століття висловлювання про те, що через вісімнадцять років розпадеться Австро-Угорська імперія, а через тридцять років Велика Британія перестане бути наймогутнішою державою світу, здавалися б щонайменше кумедними. Авторський колектив не претендує на абсолютну точність і незаперечність своїх тверджень. ї Чи станеться так, як передбачається на сторінках цієї книги? Чи справдяться ці прогнози? Вже початок ХХІ століття дасть перші відповіді на чергові виклики історії. Ми з радістю приймемо всі відгуки і пропозиціії



Кл.слова:
геополітика

   Тип видання:   наукове видання   
7.


Південь України [Електронний ресурс] : етноісторичний, мовний, культурний та релігійний виміри / відп. ред. М.І. Михайлуца. - О. : ВМВ, 2011. - 397 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірка наукових праць присвячена історії етносів та народів Півдня України, проблемам української термінології та термінографії, українській культурі та духовності сусідніх етнокультур, історії православ’я та долі інших конфесій в регіоні, міжнародним та міжрегіональним зв’язкам. До збірки також увійшли матеріали “круглого столу”, присвяченого 70-й річниці героїчної оборони Одеси. Видання розраховане на вчених-істориків, краєзнавців, мовознавців, вчителів, студентів та усіх, хто цікавиться історією та духовністю народів Півдня України.



Кл.слова:
етнос -- історія -- проблема -- культура

   Тип видання:   монографія   
8.

Гречко, Д. С.
Населення скіфського часу на Сіверському Дінці [Електронний ресурс] / Д. С. Гречко ; Національна академія наук України, Інститут археології. - К. : [б. в.], 2010. - 286 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Робота присвячена характеристиці археологічних пам’яток сіверськодонецького Лісостепу скіфської доби. Здійснено історіографічний огляд основних проблем вивчення регіону, виділено п’ять періодів еволюції матеріальної культури та три основні періоди в етнокультурній історії місцевого племені. Отримана повна і системна характеристика сіверсько-донецького населення скіфської доби. Для істориків, археологів, працівників музеїв, викладачів вищих навчальних закладів, краєзнавців, всіх, хто цікавиться стародавньою історією Причорномор’я.



Кл.слова:
скіфська доба -- історія Причорномор'я -- історична пам'ятка

   Тип видання:   монографія   
9.


Етнополітична культура в Україні: реалії та виклики часу [Електронний ресурс] / Національна академія наук України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса ; за заг. ред. Ю. Шаповала. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2010. - 431 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проблеми культури міжособистісних і міжгрупових відносин основоположні для кожного соціуму. В Україні вони набули особливої ваги внаслідок «розколотості» культурного простору, різноспрямованості політичних орієнтацій, конфлікту інтерпретацій у системі історичного мислення. Автори книжки вбачали свою головну мету у заповненні відчутної прогалини в теоретико-методологічному й інструментально-виховному осмисленні етнокультурних параметрів мультикультуралізму, а також у концептуалізації поняття «етнополітична культура» і включення його у різноманітні дискурсивні практики. Монографія розрахована на фахівців, тих, хто навчається, широке коло читачів.



Кл.слова:
етнічність -- етнічна культура

   Тип видання:   монографія   
10.

Куєвда, Володимир Терентійович.
Міфологічні джерела української етнокультурної моделі: психологічний аспект [Електронний ресурс] : монографія / В. Т. Куєвда ; Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України, Донецьке відділення Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, Український культурологічний центр. - Донецьк : [б. в.], 2007. - 240 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі на широкому фактичному матеріалі розглядається психологічна природа міфологічних джерел становлення української етнокультурної моделі. Методами історико-психологічного, порівняльного аналізу розкриваються важливі аспекти міфологічних образів та особливості їхнього опредмечення як основи традиційної символіки. З’ясовано несподівані кореляти між міфологічними відомостями та сучасними науковими уявленнями про світотворчі процеси. Викладаються провідні тенденції формування моделей поведінки, життєвих настановлень, ціннісних орієнтацій міфологічного походження. Розрахована на фахівців у галузі історичної та етнічної психології, педагогів, студентів, усіх, хто цікавиться таємницями походження та психологічною сутністю української культури.



Кл.слова:
архетипізація -- етнологія -- менталітет

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
11.

Ричка, В. М.
Київська Русь [Електронний ресурс] : проблема етнокультурного розвитку (конфесійний аспект) / В. М. Ричка ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 1994. - 32 с.. - (Історичні зошити)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У препринті розглядаються основні закономірності та деякі особливості етнокультурного розвитку Київської Русі. Розраховано на науковців, викладачів і студентів вузів, всіх, хто цікавиться питанням історії України-Руси.



Кл.слова:
медієвістика -- релігієзнавство -- історія України

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Кюїзеньє, Жан.
Етнологія Франції [Електронний ресурс] / Жан Кюїзеньє ; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України. - К. : [б. в.], 2007. - 114 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга Ж. Кюїзеньє «Етнологія Франції» присвячена широкому спектру проблем етнічної та етнокультурної історії європейських народів. Праця насичена різноплановою науковою інформацією як з етнології, так і з археології та історії, релігієзнавства та фольклористики. Вона знайомить читача з долями європейських народів, їхнім своєрідним минулим та сучасним культурним розмаїттям. Праця написана в оригінальній манері авторських роздумів та наукових спостережень. Книга читається легко і є доступною як для фахівців, так і для широкого зага0 лу читачів, усіх, хто цікавиться минулим та сьогоденням народів Європи.



Кл.слова:
історія Франції -- етнологія -- французька культура

   Тип видання:   наукове видання   
13.


Українці-русини [Електронний ресурс] : етнолінгвістичні та етнокультурні процеси в історичному розвитку / голов. ред. С. Скрипник ; Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. - К. : [б. в.], 2013. - 750 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованому виданні йдеться про утвердження загальноукраїнскої етнонімії та розвиток етноідентифікаційних процесів у середовищі українців-русинів Закарпаття і Східної Словаччини; Висвітлюються питання історичних витоків та ідейних джерел закарпатського регіонального сепаратизму й сучасних виявів політичного русинства; аналізуються мовні, етнокультурні та етнодемографічні процеси на Закарпатті. У збірнику репрезентовано дослідження відомих вітчизняних і зарубіжних учених із проблем етногенезу та розвитку лінгвокультурних реалій закарпаття в історичній ретроспективі. Сподіваємося, що книга викличе інтерес не лише науковців, а й широкого загалу громадськості, усіх, хто цікавиться українською ентнічною історією і культурою.



Кл.слова:
етнологія -- русинська культура -- діалектологія

   Тип видання:   монографія   
14.

Бублейник, Л. В.
Проблемы контрастивной лексикографии: украинский и русский язык [Електронний ресурс] / Л. В. Бублейник ; Волынский государственный университет имени Леси Украинки. - Луцк : Вежа, 1996. - 132 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографії розглядається загальна проблематика зіставної лексикології. Характеризуються семантичні особливості лексики української і російської мов, оцінні компоненти значення і образні функції слів у літературному та етнокультурному просторі, який створюється засобами порівнюваних мов. Для науковців, викладачів вузів, учителів, аспірантів, студентів, широкого читацького загалу.



Кл.слова:
безеквівалентна лексика -- компаративна лінгвістика -- перекладознавство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Литвин, В. М.
Образи Великого Кобзаря в українській інтелектуальній історії (до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка) [Електронний ресурс] / В. М. Литвин. - К. : Інститут історії НАН України, 2014. - 52 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У брошурі висвітлюється побутування образів Т. Шевченка в українській інтелектуальній історії другої половини XIX — початку XXI ст. Розглядається специфіка їх походження, становлення, формування та трансформації в українському культурному просторі. Аналізується вплив суспільно-політичних запитів, соціо- та етнокультурного середовища, інтелектуальних традицій і новацій на циркуляцію образів Т. Шевченка. З’ясовується вплив шевченкознавства — радянського і зарубіжного на перетворення образів Великого Кобзаря.



Кл.слова:
шевченкознавство -- культурна рефлексія -- глоріфікація

   Тип видання:   наукове видання   
16.
 


Терлюк, Іван Ярославович.
"Комуністична революція згори" в Україні: з історії становлення та закріплення в Україні радянської державності й права (1917 - 1920-ті рр.) [Електронний ресурс] / Іван Терлюк ; Львівський державний університет внутрішніх справ. - Л. : Каменяр, 2010. - 150 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Висвітлено найпоказовіші аспекти з історії становлення та закріплення в Україні радянської державності та права від часу проголошення в республіці радянської влади і до кінця 1920-х рр. Радянська держава в Україні розглядається як не місцева етнокультурна, а як привнесена ззовні, урізана автономна державність, що розвивається в рамках іншої радянської російської тоталітарної державності та системи права.



Кл.слова:
українська державність -- радянська влада -- окупаційна адміністрація -- тоталітаризм

   Тип видання:   монографія   
17.

Куєвда, Володимир.
Міфологічні джерела української етнокультурної моделі: психологічний аспект [Електронний ресурс] : монографія / В. Куєвда ; Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України, Донецьке відділення Наукового товариства ім. Шевченка, Український культурологічний центр. - Донецьк : [б. в.], 2007. - 264 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі на широкому фактичному матеріалі розглядається психологічна природа міфологічних джерел становлення української етнокультурної моделі. Методами історико-психологічного, порівняльного аналізу розкриваються важливі аспекти міфологічних образів та особливості їхнього опредмечення як основи традиційної символіки. З’ясовано несподівані кореляти між міфологічними відомостями та сучасними науковими уявленнями про світотворчі процеси. Викладаються провідні тенденції формування моделей поведінки, життєвих настановлень, ціннісних орієнтацій міфологічного походження. Розрахована на фахівців у галузі історичної та етнічної психології, педагогів, студентів, усіх, хто цікавиться таємницями походження та психологічною сутністю української культури.



Кл.слова:
архетипи -- ментальність -- космогонія -- орнаментика -- оберегова матриця -- календарні свята

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.

Шаповал, Юрій.
Етнополітична культура в Україні [Електронний ресурс] : реалії та виклики часу / Ю. Шаповал. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2010. - 431 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проблеми культури міжособистісних і міжгрупових відносин основоположні для кожного соціуму. В Україні вони набули особливої ваги внаслідок «розколотості» культурного простору, різноспрямованості політичних орієнтацій, конфлікту інтерпретацій у системі історичного мислення. Автори книжки вбачали свою головну мету у заповненні відчутної прогалини в теоретико-методологічному й інструментально-виховному осмисленні етнокультурних параметрів мультикультуралізму, а також у концептуалізації поняття «етнополітична культура» і включення його у різноманітні дискурсивні практики. Монографія розрахована на фахівців, тих, хто навчається, широке коло читачів.



Кл.слова:
етнологія -- конфлікт інтерпретацій -- мультикультуралізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Табачковський, В. Г.
Людина в цивілізації XXI століття [Електронний ресурс] : проблема свободи / В. Г. Табачковський. - Київ : Наукова думка, 2005. - 273 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Людина, її сутнісна визначеність та свобода як найважливіший елемент цієї визначеності – тема, обшир котрої важко перебільшити. Тим паче, що тут є істотні варіації, пов’язані з певними історичними періодами. Є мабуть, також інваріанти. Аналіз співвідношення перших з останніми – одне з наріжних завдань сучасної антропологічної рефлексії. На ньому й зосереджено зусилля авторського колективу нашої книги. Звичайно, здійснюючи такий аналіз, ми зачіпаємо окрім загальнометафізичних вимірів свободи також її політичні, юридичні та інші аспекти. Окрім вимірів вселюдських – етнокультурні. Окрім індивідуально-особистісних – соціально-спільнотні. Проте в кожному з таких вимірів ми виокремлюємо і робимо предметом уваги її, свободи, екзистенційне осереддя. Відповідно до цього, два перших розділи книжки присвячено головним етапам розвитку поняття свободи в класичній європейській філософії (Михайло Булатов), а також у вітчизняній філософсько-антропологічній думці, починаючи з шістдесятих років XX століття (Віталій Табачковський). Наступний розділ – про свободу й розум (Тарас Лютий) у класичних та сучасних зарубіжних версіях. Четвертий розділ – роздуми про те, чи можлива метафізика свободи у XXI столітті (Генадій Шалашенко). У п’ятому розділі – розглядається проблема свободи в контексті раціоналізації людського буття (Євген Андрос). Автор шостого розділу (Андрій Дондюк) досліджує ідею свободи під кутом зору проблеми Іншого у феноменологічній традиції. Сьомий розділ розкриває статус моральної свободи в сучасних антропологічних інтерпретаціях (Галина Ковадло). Автор восьмого розділу (Назіп Хамітов) прагне розкрити майбутні екзистенціалії свободи під кутом зору її гендерних вимірів. Завершальні розділи присвячено взаємозв’язку антропологічних та політологічних вимірів свободи: Олег Ярош висвітлює проблему ідеологічної гегемонії та вплив останньої на межі свободи, Валерій Загороднюк – проблему свободи в контексті контроверзи неоконсерватизм – соціал-демократія.



Кл.слова:
цивілізація -- філософська антропологія -- метафізика свободи

   Тип видання:   монографія   
20.

Дністрянська, Н. І.
Дуже малі міські поселення Львівської області [Електронний ресурс] : суспільно-географічний потенціал та перспективи розвитку / Н. І. Дністрянська, М. С. Дністрянський ; Львівський національний універсистет ім. І. Франка. - Львів : [б. в.], 2013. - 198 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії концептуально окреслено контури категорії дуже малих міських поселень, яка формується селищами міського типу та дуже малими містами (людністю до десяти тисяч осіб). Відображено роль природно-географічного положення, адміністративного статусу та суспільно-географічних чинників у формуванні та функціонуванні дуже малих міських поселень. Досліджено тенденції демографічного та етнокультурного розвитку селищ міського типу та дуже малих міст Львівської області. Зроблено аналіз їхнього інфраструктурного потенціалу. Розкрито роль дуже малих міських поселень у системі розселення Львівської області. Обґрунтовано перспективні напрямки регіональної політики щодо активізації суспільно-географічної ролі селищ міського типу та дуже малих міст. Для наукових працівників, учителів, усіх, хто цікавится географічним краєзнавством.



Кл.слова:
урбаністика -- інфраструктура -- краєзнавство -- демографія -- етнокультурний розвиток
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського