Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (105)Реферативна база даних (1385)Книжкові видання та компакт-диски (2081)Журнали та продовжувані видання (51)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   довідник   
1.

Редько, Юліан Констянтинович.
Довідник українських прізвищ [Електронний ресурс] / Ю. К. Редько ; за ред. І. Варченка. - К. : Радянська школа, 1968. - 256 с.. - (Бібліотека вчителя-словесника)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці викладено короткі відомості про виникнення прізвищ на Україні, про семантику, будову, відмінювання, правопис і наголошування українських прізвищ. Основною частиною довідника є словничок, у якому зібрано близько чотирьох тисяч прізвищ, у написанні, відмінюванні й наголошенні яких можуть виникати труднощі. Разом з початковою формою того або іншого прізвища зазначено форми родового, давального й орудного відмінків однини та називного й родового множини, форми жіночих прізвищ, відмінні від форм прізвищ чоловіків; у кожній формі визначено наголос. Довідник розрахований на вчителів, журналістів, а також на тих працівників навчальних закладів і установ, які мають справу з оформленням особових документів.



Кл.слова:
ономастика -- антропоніміка

   Тип видання:   довідник   
2.


Київ [Електронний ресурс] : короткий топонімічний довідник / уклад. Л. Пономаренко, О. Різник.. - К. : Павлім, 2003. - 96 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Київ. Короткий топонімічний довідник — довідкове видання, що містить відомості щодо декількох сотень назв київських місцевостей, передусім тих, за словами авторів, де зараз існує житлова або промислова забудова і які становлять найбільший інтерес щодо походження своїх назв та історичної долі. Основне коло питань, які прагнули висвітлити автори довідника — це визначення територіальних меж певної місцевості (район міста, перелік основних вулиць і площ, які пролягають по її території), походження назви, основні віхи історії, сучасний вигляд і перелік інших міських об'єктів, які втілили в собі назву цієї місцевості. Довідник розрахований на широке коло читачів.



Кл.слова:
вулиця -- площа -- бульвар -- проспект

   Тип видання:   довідник   
3.

Коваль, А. П.
Спочатку було слово [Електронний ресурс] : крилаті вислови біблійного походження в українській мові / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 312 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Біблія — найпоширеніша у світі книжка, з якої наш народ протягом століть поповнював фразеологічний запас української мови, збагачуючи її. Крилаті вислови у цьому виданні подаються не в алфавітному порядку, а в такій послідовності, в якій вони вжиті у Біблії, так що читач матиме змогу уявити, як побудовано Біблію, яким є зміст і стиль викладу кожної частини. У висловах фіксуються зміни у змісті й формі, які відбулися за час їх існування в українській мові; усі наявні значення висловів ілюструються цитатами з творів українських письменників. Для широкого кола читачів, не байдужих до мовного багатства.



Кл.слова:
крилатий вислів -- цитата

   Тип видання:   монографія   
4.

Д'яков, А. С.
Основи термінотворення: семантичні та соціолінґвістичні аспекти [Електронний ресурс] / А. С. Д'яков, Т. Р. Кияк, З. Б. Куделько. - К. : KM "Academia", 2000. - 218 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованій монографії вперше досліджуються як лінгвістичні, так і екстралінгвістичні чинники, які впливають на побудову та стандартизацію термінів у національних терміносистемах, на їхню зовнішню та внутрішню форми, виявляються механізми термінологічного планування з точки зору соціолінгвістики, роль свідомого та підсвідомого у втручанні в мову з метою лексичної модернізації та стандартизації, досліджуються мовні інтерференції як соціолінгвістичний чинник у формуванні терміносистем. Книга буде корисною для науковців-термінологів, соціолінґвістів, фахівців зі стандартизації терміносистем, у навчальному процесі лінгвістичних вузів та факультетів.



Кл.слова:
лінгвістика -- термін

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.

Коваль, А. П.
Знайомі незнайомці: походження назв поселень України [Електронний ресурс] / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга містить широкий матеріал про значення та походження багатьох назв українських поселень.



Кл.слова:
історична назва

   Тип видання:   монографія   
6.

Брицын, В. М.
Сопоставительное исследование синтаксических синонимов в русском и украинском языках [Електронний ресурс] / В. М. Брицын. - К. : Наукова Думка, 1980. - 139 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена порівняльному вивченню синонімії в окремих випадках в українській і російській мовах. Наводяться приклади художнього, наукового та ділового мовлення.



Кл.слова:
синонімія -- філологія

   Тип видання:   стандарт   
7.


Засади і правила розроблення стандартів на терміни та визначення понять [Електронний ресурс] : видання офіційне : ДСТУ 3966-2000. - Чинний від 2001-01-01. - К. : Держстандарт України, 2000. - 36 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Стан термінологічної справи будь-якої держави відображає її цивілізованість. Тому кожна держава особливо дбає про стан національної фахової мови, який віддзеркалюється у державних стандартах. Технологія творення термінологічних стандартів в ідеальному випадку повинна бути тривалим і практично виваженим процесом. Адже термінологічний стандарт – це результат спочатку лексикографічного усталення, визначеного наявними словниками та їхнім ”часом життя”, а потім практичного унормування усталеної термінології, відображеної у підручниках, навчальних посібниках, наукових працях, монографіях тощо. Попри це термінологічні стандарти, опираючись на досвід, повинні передувати галузевим, або, принаймні, виходити з ними одночасно, але вже з узгодженою (хай навіть не цілком усталеною) термінологією. У ширшому аспекті процес унормування стандартизації національних термінологій повинен переходити у загальносвітовий процес гармонізації – встановлення відношень еквівалентності між термінологіями держав у рамках одної чи кількох мов, що необхідно для кращого порозуміння на всіх рівнях міждержавних стосунків – політиці, науці, культурі, торгівлі, спорті тощо.



Кл.слова:
лінгвістика -- мовознавство -- словотворення -- етимологія -- українська мова

   Тип видання:   монографія   
8.

Алефіренко, М. Ф.
Теоретичні питання фразеології [Електронний ресурс] / М. Ф. Алефіренко. - Х. : Вища школа, 1987. - 167 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії висвітлюються онтологічні й функціональні властивості сучасної української фраземіки у зв'язку з теоретичними проблемами загальної фразеології. На основі системного підходу до мовних явищ розглядається питання про статус фразеологічних одиниць у системі мови з погляду їх взаємодії з різними структурними рівнями мови — лексичним, морфологічним і синтаксичним. Для науковців і спеціалістів.



Кл.слова:
фраземіка -- фразеологізм

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Караванський, С.
Пошук українського слова або боротьба за національне "Я" [Електронний ресурс] / С. Караванський. - К. : Академія, 2001. - 240 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пошук українського слова. — цикл популярних бесід про лексику нашої мови, розрахований стати у пригоді шукачам якісного українського слова. Він знайомить з найтиповішими помилками зрусифікованого українського мовлення. Заразом накреслює напрями вживання самобутніх українських словотворчих моделей, творення конкурентоздатної української термінології. Проаналізовано конкретні лексичні пошуки деяких лексикографів. Окремі міркування не позбавлені дискусійності. Адресовано шанувальникам українського слова та всім небайдужим до долі української мови в Україні.



Кл.слова:
лексика -- мовлення

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Масенко, Л. Т.
Українські імена і прізвища [Електронний ресурс] / Л. Т. Масенко. - К. : Знання, 1990. - 48 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія виникнення і побутування імен та прізвищ тісно пов'язана з історією народу, з особливостями його матеріальної і духовної культури. У брошурі розглядається походження українських імен і прізвищ, історичні етапи становлення прізвищ, роль народних говірок у формуванні цієї лексичної групи. Висвітлюються питання правопису імен і прізвищ у сучасній українській мові. Розрахована на лекторів, пропагандистів, викладачів вузів, вчителів, студентів філологічних факультетів, широке коло читачів.



Кл.слова:
ономастика -- деривація

   Тип видання:   методичний посібник   
11.


Проблеми становлення української термінології [Електронний ресурс] : науково-методичні матеріали / за ред. Л. О. Пономаренко. - Житомир : ЖВУРЕ ППО, 1993. - 116 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Науково-методичні матеріали (вип. 7) присвячені надзвичайно актуальному на сьогоднішній день питанню - формуванню українських термінології. Збірник складений колективом авторів під загальною редакцією віце-президента Міжнародної організації з уніфікації термінологічних неологізмів, генерального секретаря Міжнародної асоціації термінологічних банків, доктора філологічних наук, професора Л. О. Пономаренко.



Кл.слова:
методологія -- наукова лексика

   Тип видання:   зб. статей   
12.


Питання термінології [Електронний ресурс] : науково-методичні матеріали : випуск ХІ / за ред. Л. О. Пономаренко. - Житомир : ЖВІРЕ, 2000. - 60 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Науково-методичні матеріали присвячені проблемам фахових слів та словосполучень, зокрема етимології, термінологічному сленгу, вживанню в "нерідному" контексті, перекладу, абревіації. Значну питому вагу займають розвідки, пов'язані з обчислювальною технікою. Збірник складений колективом авторів (викладачів, ад'юнктів, курсантів) за загальною редакцією професора Лілії Олександрівни Пономаренко. Викладений матеріал призначений для викладачів, ад'юнктів, курсантів і всіх тих, хто цікавиться питаннями термінології.



Кл.слова:
лінгвістика -- етимологія -- термінологія

   Тип видання:   методичний посібник   
13.

Вакуленко, М. О.
Сучасні проблеми термінології та української наукової термінографії [Електронний ресурс] / М. О. Вакуленко. - К. : [б. в.], 2009. - 69 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 0.45 Мб


Ця брошура містить методичні рекомендації до курсів термінології та термінознавства. Тут подано, обгрунтовано та розвинуто комплексний пiдxiд до вживання і творення українських тepмiнiв, заснований на використанні як методів природничих наук, так і мовознавчих аспектів дослідження. За допомогою послідовного застосування обох методів науки термінології – статистичного та аналітичного – досліджуються теоретичні та практичні термінографічні проблеми, розкриваються правописні аспекти відтворення запозичених та іншомовних слів. Праця відображає зміст викладацької та наукової діяльності автора в Міжрегіональному інституті вдосконалення вчителів, Державній академії керівних кадрів освіти, Київському національному лінгвістичному університеті, Техаському університеті в Арлінгтоні (США) та в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Для студентів, аспірантів і викладачів філологічних факультетів вищих навчальних закладів, а також для лексикографів, перекладачів і фахівців у галузі української термінології і термінографії.



Кл.слова:
мовознавство -- українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Кордуба, М. М.
Земля свідком минулого [Електронний ресурс] : географічні назви як історичне джерело / М. М. Кордуба. - Л. : Друкарня наук. тов. ім. Т.Г. Шевченко, 1924. - 14 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Наукова публікація українського вченого Мирона Кордуба, що дає опис знання про топоніми та їх історичне значення у гуманітарних науках.



Кл.слова:
топоніміка -- ономастика

   Тип видання:   монографія   
15.
 


Гудманян, А.
Чужомовна пропріальна лексика у фонографічній системі української мови [Електронний ресурс] : в 3 кн. / А. Гудманян. - Ужгород : Ліра, 1999

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1 : Теоретичні аспекти. - 1999. - 486 с.

Кн. 2 : Орфографічні правила передачі. - 1999. - 560 с.

Кн. 3 : Словники української передачі англійських і німецьких власних назв. - 1999. - 504 с.


На підставі аналізу оригінальної та перекладної художньо-белетристичної та науково-публіцистичної літератури проведено повне системне дослідження фонографічної структури чужомовних власних назв (англійських і німецьких особових імен, прізвищ та географічних назв), а також їх асиміляції українською мовою в рамках загальної теорії перекладу та лексичного запозичення. Виявлено та докладно проаналізовано графічні відповідники фонемного складу англійських онімів, графемні сполучення німецьких назв, а також варіанти їх української передачі. Запропоновано два проекти передачі англійських і німецьких власних назв графічними засобами української мови, які передбачають правопис усіх проаналізованих варіантів.



Кл.слова:
мовознавство -- лінгвістика -- ономастика

   Тип видання:   автореферат   
16.

Карпенко, Олена Юріївна.
Когнітивна ономастика як напрямок пізнання власних назв [Електронний ресурс] : автореф. дис. ... докт. філолог. наук : 10.02.15 / О. Ю. Карпенко. - К. : Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка, 2006. - 33 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
мовознавство

   Тип видання:   автореферат   
17.

Синишин, Р. І.
Іншомовні слова корейського походження в українській мові [Електронний ресурс] : автореф. дис. ... канд. філолог. наук : 10.02.01 / Р.І. Синишин. - К. : Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка, 2007. - 17 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
філологія -- українська мова -- іноземна мова

   Тип видання:   монографія   
18.
 


Рябченко, Володимир І..
Світоглядно-методологічні засади формування й використання поняттєво-термінологічного апарату в науковій, освітній та суспільно-практичній діяльності [Електронний ресурс] : наукове видання для магістрантів, аспірантів, докторантів та ін. / В. І. Рябченко ; Національна академія педагогічних наук України, Інститут вищої освіти. - К. : Фітосоціоцентр, 2011. - 468 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Текст у форматі PDF 2.17 Мб


У монографії викладено світоглядно-методологічні засади формування й використання поняттєво-термінологічного апарату як своєрідної мови в науковій, освітній та суспільно-практичній діяльності крізь призму тріади: мова – свідомість – соціальна дійсність. Обґрунтовано, що українська мова є засобом творення української соціальної дійсності та консолідації української політичної нації й успішної розбудови України як незалежної Держави. Зроблено інтерпретацію дефініцій концептуальних понять, адекватне розуміння яких може сприяти усуненню певних деформацій в індивідуальній та суспільній свідомості. Це наукове видання адресується магістрантам, аспірантам, докторантам, але може бути корисним і для широкого загалу науковців, викладачів та всіх інших, хто переймається проблемами формування теоретичного рівня свідомості, визначає й шукає власні позиції та шляхи у світоглядно-методологічному плюралізмі. Рекомендується українським політикам та іншим суб’єктам творення соціальної дійсності України.



Кл.слова:
педагогіка -- мовознавство -- самоідентифікація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Коваль, Алла Петрівна.
Пригоди слова [Електронний ресурс] / А. П. Коваль. - К. : Радянська школа, 1985. - 213 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка розповідає про історію виникнення в українській мові низки запозичених слів, насамперед тих, з якими при переході від мови до мови відбувалися різні "пригоди" - зміна форми, значення, забарвлення, вживання. Слова погруповано за тематичним принципом в окремі статті.



Кл.слова:
походження слів -- запозичені слова

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Чапленко, Василь.
Походження назов столиці України міста Київ [Електронний ресурс] / Василь Чапленко ; Український технічно-господарський інститут. - Мюнхен : [б. в.], 1970. - 16 с.. - (Наукові записки ; ч. XXI)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- топоніміка
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського