Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Автореферати дисертацій (571)Реферативна база даних (3768)Книжкові видання та компакт-диски (289)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>K=ІДЕАЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 93
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   підручник   
1.

Адорно, Т. В.
Теорія естетики [Електронний ресурс] / Т. В. Адорно. - К. : Основи, 2002. - 518 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Теорія естетики" видатного німецького філософа. соціолога та музикознавця Теодора Адорно (1903-1969) не менш суперечлива й певною мірою парадоксальна. ніж світ, у якому ми живемо. Автор поєднує найвищий ідеалізм із суто догматичним матеріалізмом та детермінізмом. Попри неактуальну нині полемічну спрямованість і свій характер "речі в собі". твір буде цікавий усім, хто прагне збагнути незбагненне, наблизитись до розуміння тієї великої загадки, яку називають мистецтвом.



Кл.слова:
матеріалізм -- ідеалізм -- детермінізм

   Тип видання:   дисертація   
2.

Мінаков, Михайло Анатолійович.
Досвід і філософія: еволюція поняття досвіду в західній філософії ХІХ-ХХ ст. [Електронний ресурс] : дис. ... д-ра філос. наук : 09.00.05 / М. А. Мінаков ; Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія". - К. : [б. в.], 2007. - 408 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дисертацію присвячено визначенню основних характеристик еволюції поняття досвіду в західних філософських системах, що під впливом перетворення філософської думки у німецькому ідеалізмі постали у ХІХ–ХХ століттях. На основі історико-філософського топологічного аналізу ключових положень про досвід, висунутих у межах західної філософії від Античності до ХХ століття, відтворено цілісну картину передісторії та історії філософського поняття досвіду. Докладно проаналізовано особливості філософського аналізу досвіду у Канта та Геґеля, що заклали рамки подальшої еволюції змісту поняття досвіду, визначені напруженням між епістемологічним та герменевтичним підходами. Було встановлено, що еволюція поняття досвіду відбувалася як діалектичний процес визначення досвіду в термінах фактичності та історичності в основних течіях філософії Заходу ХІХ–ХХ ст. На основі аналізу основних рис історії поняття досвіду в західній філософії ХІХ–ХХ ст. в дисертації в систематичному вигляді було представлено цілісну концепцію еволюції поняття досвіду в західній філософії ХІХ–ХХ ст., яка узагальнює специфіку підходів до аналізу досвіду в філософських позиціях неокантіанства, прагматизму, аналітичної філософії мови, феноменології і герменевтики, та особливості впливу цих підходів на формуванням завдань сучасної епістемології, філософії мови та філософії науки.



Кл.слова:
неокантіанство -- прагматизм -- феноменологія -- герменевтика

   Тип видання:   підручник   
3.

Любищев, А. А.
Линии Демокрита и Платона в истории культуры [Електронний ресурс] / А. А. Любищев. - СПб. : Алетейя, 2000. - 256 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Александр Александрович Любищев (1890-1972) не имел академических званий, но он оставил гигантское рукописное наследие, по мере публикации которого имя его стало упоминаться рядом с именами К. Линнея, Н. Вавилова, В. Вернадского. Широкому кругу читателей А. А. Любищев известен по повести Д. Гранина «Эта странная жизнь», не раз переизданной. «Линии Демокрита и Платона в истории культуры» — центральное философское сочинение А. А. Любищева, над которым он начал работать еще в 1917 году. Будучи чрезвычайно эрудированным человеком, автор на большом числе исторических примеров и с поразительной тщательностью показывает плодотворность идеалистического мировоззрения в отличие от материалистического. Для широкого круга читателей, склонных к философскому осмыслению действительности.



Кл.слова:
ідеалізм -- дійсність -- антична філософія

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Кант, І.
Естетика [Електронний ресурс] : пер. с нем. / І. Кант. - Л. : Аверс, 2007. - 360 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проблеми філософсько-естетичної спадщини І. Канта не втрачають свого значення і зараз. Сьогодні нам особливо близькі думки філософа про гуманістичному зміст естетичного ідеалу, про красу як «символ моральності» і «вільної гри» душевних сил людини як основі естетичної насолоди, про роль людського спілкування у пробудженні інтересу до прекрасного, про моральний значенні естетичного сприйняття природи та ін . Не маючи перекладів творів Канта на українську мову, ми маємо тим не менше свідчення досить широкого засвоєння його ідей діячами української культури. Вже з самого початку XIX ст. естетику в Харківському університеті викладають професора, близько знайомі з поглядами Канта. Так, явний вплив кантівської естетики простежується в підручнику харківського професора Л. Якоба. Почавшись у період становлення в Україні естетики як самостійної галузі філософських знань та академічної дисципліни, знайомство з Кантом залишається і далі необхідним елементом освіченості. Серед тих, хто висловлює оригінальні судження щодо кантівської філософії, не тільки фахівці-філософи, а й письменники, громадські діячі - І. Я. Франка, П. А. Грабовський.



Кл.слова:
філософія

   Тип видання:   стандарт   
5.


Засади і правила розроблення стандартів на терміни та визначення понять [Електронний ресурс] : видання офіційне : ДСТУ 3966-2000. - Чинний від 2001-01-01. - К. : Держстандарт України, 2000. - 36 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Стан термінологічної справи будь-якої держави відображає її цивілізованість. Тому кожна держава особливо дбає про стан національної фахової мови, який віддзеркалюється у державних стандартах. Технологія творення термінологічних стандартів в ідеальному випадку повинна бути тривалим і практично виваженим процесом. Адже термінологічний стандарт – це результат спочатку лексикографічного усталення, визначеного наявними словниками та їхнім ”часом життя”, а потім практичного унормування усталеної термінології, відображеної у підручниках, навчальних посібниках, наукових працях, монографіях тощо. Попри це термінологічні стандарти, опираючись на досвід, повинні передувати галузевим, або, принаймні, виходити з ними одночасно, але вже з узгодженою (хай навіть не цілком усталеною) термінологією. У ширшому аспекті процес унормування стандартизації національних термінологій повинен переходити у загальносвітовий процес гармонізації – встановлення відношень еквівалентності між термінологіями держав у рамках одної чи кількох мов, що необхідно для кращого порозуміння на всіх рівнях міждержавних стосунків – політиці, науці, культурі, торгівлі, спорті тощо.



Кл.слова:
лінгвістика -- мовознавство -- словотворення -- етимологія -- українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Донцов, Д.
Де шукати наших історичних традицій; Дух нашої давнини [Електронний ресурс] / Д. Донцов. - К. : МАУП, 2005. - 568 с.. - (Бібліотека українознавства)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дві праці Дмитра Донцова (1883-1973) - відомого вченого, ідеолога українського націоналізму, мислителя ХХ ст. - написані у 1938-1944 рр. Автор окреслює ідеал нової суспільності, ставить дороговкази для українців: розвивати героїчні традиції нашого народу, формувати еліту високої національної свідомості, державницького мислення, яка прагне безоглядно служити своєму народові.



Кл.слова:
культура -- історія -- традиція -- народ

   Тип видання:   навчальний посібник   
7.

Квасников, И. А.
Термодинамика и статистическая физика [Електронний ресурс] : в 3 т. / И. А. Квасников. - 2-е изд., сущ. перераб. и доп.. - М. : Едиториал УРСС, 2002-2003

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Теория неравновесных систем: термодинамика. - 2002. - 240 с.

Т. 2 : Теория неравновесных систем: статическая физика. - 2002. - 432 с.

Т. 3 : Теория неравновесных систем. - 2003. - 448 с.


В основу учебного пособия, написанного в соответствии с программой по теоретической физике, положен курс лекций, читаемый автором на физическом факультете МГУ. Первый том включает в себя материал по аксиоматике макроскопической термодинамики, общим проблемам теории и основным прикладным вопросам. Пособие разделено на две части: основную, отражающую главным образом материал, включаемый в лекционный курс, и дополнительную - задачи по основному материалу и оформленные в виде задач дополнительные вопросы, не выходящие за рамки тематики, установленной Программой. Второй том включает в себя материал, посвященный основным положениям равновесной гиббсовской статистической механики и прикладным вопросам, теории идеальных систем, классических неидеальных газов и др. Пособие разделено на две части: основную, отражающую главным образом материал, включаемый в лекционный курс, и дополнительную — задачи по основному материалу и оформленные н виде задач дополнительные вопросы, не выходящие за рамки тематики, установленной программой. Для студентов физических специальностей вузов, аспирантов, а также специалистов, интересующихся проблемами статистической механики. Для студентов физических специальностей вузов.



Кл.слова:
термодинаміка -- фізика -- ідеальна система

   Тип видання:   життєпис   
8.

Гулыга, А. В.
Шеллинг [Електронний ресурс] / А. В. Гулыга. - 2-е изд.. - М. : Молодая Гвардия, 1984. - 317 с.. - (Жизнь замечательных людей. ЖЗЛ : серия биографий ; вып. 628)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга посвящена выдающемуся немецкому философу, представителю немецкого классического идеализма. Фридрих Вильгельм Шеллинг рано сформировался как творческая личность. В 23 года ему было присвоено звание профессору. Труды Шеллинга оказали значительное влияние на формирование русской философской мысли начала XIX века.



Кл.слова:
філософія -- ідеалізм -- біографія

   Тип видання:   життєпис   
9.

Гулыга, А. В.
Гегель [Електронний ресурс] / А. В. Гулыга. - М. : Молодая Гвардия, 1970. - 272 с.. - (Жизнь замечательных людей. ЖЗЛ : серия биографий ; вып. 488)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На творчество великого немецкого мыслителя, жизненному пути которого посвящено настоящее издание, существуют полярные точки зрения. Одни полагают, что с тех пор, как люди мыслят, не было такой всеобъемлющей системы философии, как система Гегеля. Другим его творческое наследие представляется бессмысленным шарлатанством и напыщенной галиматьей. Предлагаемая читателю книга широко известного в России и за рубежом ученого и писателя А.В.Гулыги наряду с интереснейшими биографическими сведениями содержит объективный анализ основных сочинений философа.



Кл.слова:
філософія -- біографія -- ідеалізм -- діалектика -- класична філософія -- німецька філософія

   Тип видання:   життєпис   
10.

Гулыга, А. В.
Кант [Електронний ресурс] / А. В. Гулыга. - М. : Молодая Гвардия, 1977. - 304 с.. - (Жизнь замечательных людей. ЖЗЛ : серия биографий ; вып. 617)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Жизнь Канта – основоположника немецкой классической философии – почти лишена внешних событий, она однообразна, протекает в основном в четырех стенах, за письменным столом. Однако как поучительна эта жизнь! Прежде всего это история самовоспитания – физического и духовного. Девиз Канта «Если ты не повелеваешь своей натурой, она повелевает тобой!» актуален для всех поколений.



Кл.слова:
філософія -- класична філософія -- німецька філософія -- діалектика -- ідеалізм -- біографія

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Беркли, Д.
Сочинения [Електронний ресурс] / Д. Беркли. - М. : Мысль, 1978. - 556 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В настоящее издание произведений Джорджа Беркли, английского философа XVIII в., представителя субъективного идеализма, включены его основные философские сочинения. Издание сопровождается статьей И.С.Нарского "У истоков субъективного идеализма"; cнабжено указателем имен и предметным указателем.



Кл.слова:
теорія -- трактат -- роздум -- філософія -- західна філософія -- класична філософія -- ідеалізм

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Маркс, К.
Из ранних произведений [Електронний ресурс] / К. Маркс, Ф. Энгельс. - М. : Политехнической литературы, 1956. - 700 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В состав настоящего сборника входит ряд ранних произведений К. Маркса и Ф. Энгельса, не включённых во второе издание их сочинений. Примыкая к первому тому сочинений, сборник даёт дополнительный материал для изучения процесса перехода Маркса и Энгельса от идеализма к материализму и от революционного демократизма к коммунизму. В сборник входит также незаконченная работа Маркса «Экономическо-философские рукописи 1844 года», написанная уже с материалистических и коммунистических позиций.



Кл.слова:
ідеалізм -- матеріалізм -- демократизм -- комунізм

   Тип видання:   підручник   
13.

Гегель, Г. В. Ф.
Лекции по философии истории [Електронний ресурс] / Г. В.Ф. Гегель. - М. : Наука, 1993. - 480 с.. - (Слово о сущем)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Лекции по философии истории (нем. Vorlesungen über die Philosophie der Weltgeschichte) — сочинение Гегеля, раскрывающее суть его философии истории. Создано на основе лекций, прочитанных в Берлинском университете с 1822 по 1830 год. Были опубликованы посмертно.



Кл.слова:
філософія -- класична філософія -- німецька філософія -- діалектика -- ідеалізм

   Тип видання:   навчальний посібник   
14.

Асмус, Валентин Фердинандович.
Античная философия [Електронний ресурс] : учебное пособие / В. Ф. Асмус. - М. : Высшая школа, 1976. - 543 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге подробно анализируется философия древнегреческого Востока и Запада эпохи развития рабовладельческой демократии; освещается возникновение идеализма и атомического материализма, философия Платона, Аристотеля, а также учения эллинистической эпохи и Древнего Рима (скептицизм, материализм Эпикура, материализм Древнего Рима, греческий и древнеримский стоицизм, продолжения идеалистической традиции, в том числе неоплатонизм).



Кл.слова:
античність -- ідеалізм -- матеріалізм

   Тип видання:   монографія   
15.
 


Савостьянова, М. В.
Аксиологический анализ парадигмальной науки или о роли ценностей в науке [Електронний ресурс] : монография / М. В. Савостьянова. - К. : ПАРАПАН, 2009. - 260 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии анализируется феномен парадигмы, ее структура и функции. Вводится новый объект исследования - парадигмальная наука. Парадигмаль-ность понимается как качественная характеристика бытия науки с момента ее институциализации. Для изучения парадигмальной науки применяется аксиологическая методология. Автор проясняет понятийный и категориальный аппарат аксиологии, выдвигает методологические подходы, идеи и принципы, что в совокупности составляет аксиологический метод исследования, который может быть применен дтя изучения не только науки, но и любой человекомерной системы. Научным работникам, преподавателям философии, магистрантам, аспирантам, студентам, а также всем, кого интересуют проблемы современной науки и теории ценностей.



Кл.слова:
структура -- культура -- розвиток науки -- структуралізм -- ідеалізм

   Тип видання:   монографія   
16.
 


Чепа, М. -Л. А.
Етнопсихологічний вимір цивілізаційного поступу [Електронний ресурс] : монографія / М.-Л. А. Чепа. - К. : Педагогічна думка, 2008. - 104 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії основі результатів психологічної реконструкції особливостей психологічного статусу представників минулих поколінь, зроблено спробу відтворити процес і результат української психогенези, об'єктивований у поняттях національної психології та розробити принципи оптимізації та адаптації останньої до умов сьогодення. Книга зацікавить психологів, істориків культури, педагогів, а також усіх, хто цікавиться долею етнічних утворень в сучасних умовах.



Кл.слова:
українська психогенеза -- ідеалізм -- сучасна філософія

   Тип видання:   наукове видання   
17.
 


Шютц, А.
Смысловая структура повседневного мира [Електронний ресурс] : очерки по феноменологической социологии : пер. с англ. / А. Шютц. - М. : Институт Фонда «Общественное мнение», 2003. - 336 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В сборник трудов выдающегося американского социолога Альфреда Шютца (1899-1959) включены работы, в которых раскрываются категории феноменологической социологии - конституирование жизненного мира, трансцендентальная интерсубъективность, смысловая структура действия, рациональность, релевантность, типизация. Книга предназначена для специалистов в области теоретической социологии, психологии, культурологии, массовой коммуникации, а также для аспирантов и студентов гуманитарных факультетов высших учебных заведений.



Кл.слова:
трансцендентальна інтерсуб’єктивність -- раціональність -- сучасна філософія -- ідеалізм

   Тип видання:   словник   
18.
 



Современная западная философия [Електронний ресурс] : энциклопедический словарь. - М. : Культурная революция, 2009. - 392 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Энциклопедический словарь «Современная западная философия» представляет собой расширенное и радикально переработанное издание одноименного словаря-справочника, выходившего в 1991 (Политиздат) и 1998 (ТОН-Остожье). Книга разделена на три части: «Направления», «Понятия» И «Персоналии». В издание вошло более четырехсот статей, посвященных различным направлениям и персоналиям западноевропейской и американской философии 20 века, а также порядка двухсот пятидесяти статей, разъясняющих значение отдельных понятий. В работе над отдельными статьями приняли участие, главным образом, сотрудники ИФ РАН, а также преподаватели и исследователи философского факультета Тюбингенского университета. Ряд статей написан специалистами из других вузов России, а также из университетов Германии, Австрии и Швейцарии.



Кл.слова:
метафізика -- ідеалізм

   Тип видання:   наукове видання   
19.
 


Сёрль, Дж.
Рациональность в действии [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Дж. Сёрль. - М. : Прогресс-Традиция, 2004. - 336 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Новая книга крупного американского философа Джона Сёрля представляет собой оригинальное исследование одной из центральных проблем западной философии - проблемы рациональности. Автор анализирует факторы, определяющие рациональные действия человека, принципиальные отличия рациональности человека от рациональности животных, природу альтруизма. Пристальное внимание уделяется полемике с так называемой «классической моделью» рациональности, феноменам альтруизма и слабости воли. Книгу отличает ясная манера и строгая логика изложения.



Кл.слова:
раціональність -- філософія -- сучасна філософія -- постмодернізм -- ідеалізм -- проблеми філософії

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Бернулли, Д.
Гидродинамика, или записки о силах и движениях жидкостей [Електронний ресурс] / Д. Бернулли. - М. : Изд-во АН СССР, 1959. - 552 с.. - (Классики науки)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В 1738 вышла в свет знаменитая работа Даниила Бернулли "Гидродинамика, или Записки о силах и движениях жидкостей (Hydrodynamica, sive de viribus et motibus fluidorum commentarii)", в которой сформулированы основы механики жидкости. В этом сочинении Бернулли впервые ввел понятия работы и коэффициента полезного действия, представил уравнение стационарного движения идеальной жидкости (уравнение Бернулли), изложил идеи кинетической теории газов.



Кл.слова:
механіка -- коефіцієнт корисної дії -- ідеальна рідина
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського