Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (219)Книжкові видання та компакт-диски (187)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=АФАНАСЬЄВА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Афанасьєва Л.В. 
Аліментні правовідносини в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Л.В. Афанасьєва ; Нац. юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Визначено та обгрунтовано поняття "сімейне правовідношення", "аліментне зобов'язання". На базі законодавчого визначення поняття "сім'я" проаналізовано співвідношення кола членів сім'ї та суб'єктів аліментних правовідносин. Розроблено ряд науково-теоретичних положень, які стосуються правового регулювання аліментних відносин з урахуванням нововведень, передбачених у новому Сімейному кодексі України. Розглянуто в комплексі аліментні зобов'язання подружжя, батьків і дітей, інших родичів, свояків, фактичних вихователів (вихованців). На підставі аналізу нормативно-правових актів шлюбно-сімейного законодавства та судової практики розроблено конкретні пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання аліментних відносин і рекомендації для правозастосовчих органів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)7 +
Шифр НБУВ: РА323583

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Афанасьєва 
Застосування високотонової терапії в комплексному санаторно-курортному лікуванні хворих на дисциркуляторну енцефалопатію І та ІІ стадій: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Яна Станіславівна Афанасьєва ; Український НДІ медичної реабілітації та курортології. — О., 2007. — 29 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р620.426.9-549
Шифр НБУВ: РА351899

Рубрики:

      
3.

Афанасьєва О. Ю. 
Інформаційна технологія формування стеганографічних систем для цифрових графічних середовищ на основі використання багатопараметричної адаптації: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.13.06 / О. Ю. Афанасьєва ; Укр. акад. друкарства. — Л., 2011. — 36 с. — укp.

Розроблено методи аналізу цифрових графічних образів, що дозволяє виявити параметри, які характеризують образ з точки зору його придатності до стеганографічного розміщення повідомлень в його середовищі. Встановлено та досліджено взаємозв'язки між параметрами графічних образів і параметрами стеганосистеми. Розроблено методи побудови адаптивних стеганосистем, що формують стеганограми, які не піддаються атакам з боку технологічних перетворень. Визначено інформаційні компоненти, які використовуються в межах стеганосистем і методи побудови інформаційної моделі. Висвітлено базові компоненти інформаційної технології й описано алгоритми їх функціонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.403
Шифр НБУВ: РА380978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Афанасьєва О.М. 
Лінгвопрагматика сучасного французького політологічного дискурсу: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / О.М. Афанасьєва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Визначено головні дискурсотвірні принципи організації дискурсу французької політології та запропоновано комплексний підхід до аналізу сучасного французького політологічного дискурсу. Виявлено протоконцептуальну будову суспільно-політичного словника французької мови, специфіку вербалізації концептосфери політики в наявній і науковій картинах світу, особливості структури терміносистеми французької політології та шляхи її збагачення, ізотопічні принципи конструювання дискурсу французької політології та його метафорику. Розглянуто жанрову структуру дискурсу французької політології та визначено особливості його композиційної та мовленнєво-актової будови. Виявлено двадцять типів описово-дефініційних структур, описано основні риторико-прагматичні засоби побудови політологічного твору та його дискурсивні стратегії, з'ясовано інтердискурсивну, інтертекстуальну та метакомунікативну специфіку дискурсу французької політології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-712 +
Шифр НБУВ: РА368706

Рубрики:

      
5.

Афанасьєва Н.І. 
Патогенетичне обгрунтування застосування комплексу променевих методів дослідження в диспансерному нагляді учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із тиреоїдною патологією: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.23 / Н.І. Афанасьєва ; Укр. НДІ онкології і радіології. — К., 1999. — 39 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.12-436.7
Шифр НБУВ: РА306410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Афанасьєва Т. О. 
Психологічний супровід професійного розвитку майбутнього психолога у вищому навчальному закладі: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / Т. О. Афанасьєва ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено проблему професійного розвитку майбутніх психологів у ВНЗ. Визначено сутність цього явища як складової динамічної структури. Розкрито структуру готовності до професійної діяльності. Теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено технологію психологічного супроводу професійного розвитку майбутніх психологів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю9 р(4УКР)3 + Ю949.244
Шифр НБУВ: РА385961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Афанасьєва Н.В. 
Режими з загостренням для деяких класів виродних параболічних рівнянь в необмежених областях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.02 / Н.В. Афанасьєва ; НАН України. Ін-т приклад. математики і механіки. — Донецьк, 2006. — 16 с. — укp.

Одержано умови існування та неіснування глобальних розв'язків задачі Коші для квазілінійного параболічного рівняння у випадку початкових даних, що повільно прямують до нуля та належать до деякого вагового простору. Доведено теореми типу Фуджити для виродного параболічного рівняння з нелокальним джерелом. Вперше одержано умови існування глобального розв'язку задачі Коші для квазілінійного параболічного рівняння з дивергентною головною частиною з джерелом, що містить нелокальний множник з від'ємним показником степеня. Розглянуто рівняння з подвійною нелінійністю та з підлінійними коефіцієнтами. Відзначено, що дані результати є новими навіть для напівлінійного рівняння. Знайдено умови глобальної розв'язності та відсутності обмежених розв'язків задачі Коші для природного параболічного рівняння з нелокальним джерелом у випадку початкових функцій, що повільно спадають до нуля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.622,0 +
Шифр НБУВ: РА346889

Рубрики:

      
8.

Афанасьєва Н.О. 
Розповсюдженість та клініко-генетична характеристика деяких моногенних хвороб у дітей Автономної Республіки Крим: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / Н.О. Афанасьєва ; Укр. наук. гігієн. центр МОЗ України. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням розповсюдженості фенілкетонурії та спадкових нервово-м'язових захворювань у дітей Криму, їхній клінічній і молекулярно-генетичній характеристиці. Визначені популяційні частоти фенілкетонурії (ФКУ), спінальної м'язової атрофії (СМА), м'язової дистрофії Дюшенна (МДД), проведено аналіз різних клінічних форм цих захворювань, їхніх особливостей у кримській популяції. Проведено молекулярно-генетичне обстеження хворих - мешканців Криму на вказані захворювання, отримано дані, що характеризують різні клінічні форми у хворих з різними типами мутацій генів. Використання результатів молекулярно-генетичного аналізу дозволило створити новий підхід для медико-генетичного консультування в родинах високого ризику ФКУ, СМА і МДД, спрямований на безпосереднє визначення гетерозиготного носійства та пренатальної діагностики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733-2

Рубрики:

      
9.

Афанасьєва В. В. 
Соціально-педагогічна профілактика девіантної поведінки підлітків у діяльності загальноосвітньої школи: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.05 / В. В. Афанасьєва ; ДЗ "Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка". — Луганськ, 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Вперше розроблено цілісну систему соціально-педагогічної профілактики девіантної поведінки підлітків у діяльності загальноосвітньої школи (система об'єднала традиційні, спеціально адаптовані методи профілактики одночасно всіх найактуальніших видів девіантної поведінки підлітків). Розглянуто соціально-педагогічні, психологічні форми та методи профілактичної роботи з підлітками. Подальшого розвитку набули соціально-педагогічні положення щодо системного підходу в організації профілактики девіантної поведінки підлітків загальноосвітньої школи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + Ч421.334 + Ю983.620.2- 81
Шифр НБУВ: РА384896 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Афанасьєва О.О. 
Стан гемодинаміки, оксидантної та антиоксидантної систем при гострих лейкозах у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / О.О. Афанасьєва ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2007. — 21 с. — укp.

Установлено, що в дітей, хворих на гострі лейкози (ГЛ), на тлі сучасних програм поліхіміотерапії часто (у 53,9 % пацієнтів) відбувається розвиток кардіотоксичних ускладнень, які характеризуються ранніми порушеннями систолічної та діастолічної функцій, активацією процесів вільнорадикального окиснення та депресією системи антиоксидантного захисту й оксиду азоту. На підставі структурного аналізу одержано дані про те, що на формування кардіотоксичних ускладнень на певних етапах терапії впливають різні системотвірні патогенетичні елементи, основою патологічної структури є гіперактивність оксидантно-антиоксидантної системи. Уперше визначено участь первинних чинників (початкового пошкодження серця) у розвитку кардіотоксичних ускладнень у дітей з ГЛ (яка склала 38,92 %) і вплив цитотоксичної терапії, яка виявилася майже у два рази більшою (61,08 %). Доведено, що у патогенезі токсичної кардіоміопатії важливу роль відіграють вторинні механізми порушення оксидантно-антиоксидантних процесів (під впливом хіміотерапії).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.411.022 +
Шифр НБУВ: РА349631

Рубрики:

      
11.

Афанасьєва І.О. 
Стан серцево-судинної системи та вегетативного гомеостазу у дітей з патологією постави: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / І.О. Афанасьєва ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено проблему вдосконалення діагностики порушень серцево-судинної системи та вегетативного гомеостазу у дітей з патологією постави. Розроблено комплекс терапевтичних заходів щодо підвищення ефективності реабілітації хворих. Проведено комплексне дослідження стану серцево-судинної та вегетативної нервової систем у дітей з патологією постави. Виявлено, що у дітей з вегетативними дисфункціями на фоні патології постави відбуваються значні зміни вегетативного гомеостазу. Вперше у дітей з кіфосколіотичною хворобою виявлено зміни параметрів часового та спектрального аналізу варіабельності серцевого ритму, які характеризуються напруженістю симпатичної та парасимпатичної регуляторних ланок вегетативної нервової системи, нічною симпатикотонією, денною ваготонією, а також зниженням адаптаційно-пристосувальних механізмів. У дітей з кіфосколіотичною хворобою за результатами холтеровського моніторингу електрокардіографії зареєстровано високий ступінь вираженості синусової аритмії незалежно від статі, утворення ектопічних вогнищ збудження. Описано зміни викликаного симпатичного шкірного потенціалу у дітей з різними клінічними формами патології постави. Установлено тип центральної гемодинаміки у дітей з функціональними порушеннями постави та кіфосколіотичною хворобою. У дітей з деформацією хребта III - IV ступеня виявлено достовірне зниження швидкості раннього відкриття мітрального клапана та швидкості раннього діастолічного прикриття його передньої стулки. Розроблено й апробовано програму терапевтичних заходів для лікування дітей з кіфосколіотичною хворобою І - ІІ ступеня. Виявлено вплив деформації хребта на ступінь проявів порушень функціонування серцево-судинної та вегетативної нервової системи, що підтверджено клініко-інструментальними методами досліджень, аналізом множинної кореляції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.410-3 + Р733.628-3
Шифр НБУВ: РА315011 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Афанасьєва Н.Є. 
Установки статевої взаємодії у кримінальному та нормативному середовищі неповнолітніх: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Н.Є. Афанасьєва ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто особливості формування установок статевої взаємодії у правопорушників, що скоїли злочин проти статевої свободи та недоторканості особистості, та у правослухняних неповнолітніх. На підставі одержаних даних обгрунтовано необхідність цілеспрямованого формування установок статевої взаємодії та створення державної програми статевого виховання дітей та підлітків. Запропоновано методичні рекомендації щодо розробки програм, спрямованих на розвиток нормативних установок статевої взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-993 + Ю947.1-734 + С5*423.2*344 + С5*423.121*368 + Ч421.358
Шифр НБУВ: РА330543

Рубрики:

      
13.

Афанасьєва О. М. 
Прагматика ритуалізованої англомовної комунікації. / О. М. Афанасьєва. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню ритуалізованих форм комунікації на матеріалі англомовних комунікативних практик у Великій Британії та США. У дисертації виокремлено й системно описано на матеріалі англомовної комунікації основні засади формування і розвитку ритуалізованих форм комунікації; виявлено універсальні й етноспецифічні характеристики ритуалу; схарактеризовано їх складові і механізми функціонування; виділено форми і типи ритуалізованої взаємодії; визначено критерії типологізації основних функцій і видів ритуалу; описано культуротвірну складову ритуалізованих практик у лінгвоантропологічному і лінгвокультурологічному аспектах; досліджено праксисні аспекти ритуалізації, такі як агентивність та ідентифікувальні параметри ритуалізованої взаємодії; проаналізовано мовленнєво-актову будову ритуалізованих форм комунікації; виокремлено і описано модальні засади конструювання ритуалізованих форм взаємодії; схарактеризовано дискурсивні аспекти ритуалізації; описано поведінковий вимір ритуалу та його семіотичну складову; представлено у зіставному плані основні прагмакомунікативні характеристики ритуалізованих форм англомовної комунікації у Великій Британії і США.^UThe thesis is devoted to the study of ritualized forms of communication on the basis of English - language communicative practices in Great Britain and the USA. The basic principles of formation and development of ritualized forms of communication are singled out and described in a consistent manner on a material of English-language communication. Within this research the universal and ethnospecific characteristics of the ritual are revealed and their components and mechanisms of functioning are characterized. The study defines the criteria for typology of basic functions and types of ritual and highlights the forms and types of ritualized interaction. The cultural-forming component of ritualized practices in linguoanthropological and linguoculturological aspects is described. The thesis examines the practical aspects of ritualization, such as agency and identification parameters of ritualized interaction and analyses the structure of ritualized forms of communication from the point of view of speech acts. The modal bases of construction of ritualized forms of interaction as well as discursive aspects of ritualization and behavioral dimension of the ritual and its semiotic component are singled out and described. In addition, the main pragma-communicative characteristics of ritualized forms of English-language communication in Great Britain and the USA are compared within the research.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ярмоленко О. В. 
Інформаційне забезпечення виборів: українська практика та європейський досвід. / О. В. Ярмоленко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення сутності, змісту, механізму, форм та методів інформаційного забезпечення в Україні. Визначено основні проблеми цього інституту у новоприйнятому законодавстві про вибори та розроблено заходи для їх розв'язання.Обґрунтовано ряд концептуальних положень і понять, практичних рекомендацій на основі європейського досвіду, спрямованих на удосконалення конституційно-правового регулювання інформаційного забезпечення в Україні. Розкрито проблемні аспекти загального та спеціального інформування в Україні, запропоновано рекомендації щодо їх вирішення.За результатами аналізу виявлено, що за своєю сутністю інформаційне забезпечення виборів є багатогранним явищем і предметом дослідження, переважно, політичної та юридичної наук. Запропоновано концепцію розгляду інформаційного забезпечення виборів як складного політико-правового феномену: а) інституту виборчого права; б) особливого виду інформаційної діяльності; в) невід'ємної складової виборчого процесу; г) складової системи гарантій виборчих прав громадян України.Досліджено сутність поняття «забезпечення» як напрямку інформаційної діяльності в межах виборчого процесу, а також розглянуто історичний розвиток інформаційного забезпечення виборів в Україні. Встановлено, що цей інститут є комплексним правовим механізмом врегулювання суспільних відносин у сфері інформації про вибори, про суб'єктів висування на виборах та про перебіг виборчого процесу. Розглянуто змістінформаційного забезпечення через встановлення принципів та основних засад інформування виборців, регламентування нормативного порядку діяльності суб'єктів інформування виборців, заходи охорони інтересів виборців та суб'єктів виборчого процесу.Принципи інформаційного забезпечення виборів засновуються на загальних принципах виборчого права, принципах інформаційної діяльності у виборчий період та принципах реалізації права на інформацію учасниками правовідносин, що пов'язані із виборчим процесом.Визначено детермінанти становлення та розвитку інформаційного забезпечення виборців як інституту виборчого права: надання виборчого права усім дієздатним громадянам; розвиток засобів масової інформації; потреба у врегулюванні перманентного протистояння інтересів, який виникає між різними суб'єктами у зв'язку із бажаністю або небажаністю правових та політичних наслідків голосувань. Сформульовано пропозиції по вдосконаленню законодавства щодо проблем інформування виборців та запропоновано внесення змін у чинне законодавство. Так, проведене дослідження дає підстави обґрунтувати пропозицію:- закріпити на період виборчої кампанії режим відкритого доступу до конфіденційних біографічних даних зареєстрованих кандидатів (окрім даних про адресу проживання, особистого номеру телефону, персональних даних членів сім'ї); - закріпити право засобів масової інформації та громадських організацій перевіряти достовірність біографічних даних кандидатів та звертатися до суду у разі виявлення фактів, що підтверджують їх недостовірність; - закріпити основні засади забезпечення реалізації принципу свободи слова у виборчий період.Зауважується, що міжнародні стандарти виборів доцільно розглядати як еталон та нормативну основу реалізації виборчих прав громадян. Ці рекомендації мають загальний характер для їх подальшої імплементації в національне законодавство.За результатами аналізу судової практики з питань інформаційного забезпечення визначено, що проблематика спорів у сфері інформаційного забезпечення зумовлена: недосконалістю окремих норм виборчого законодавства, формулювання яких дозволяє багатозначне тлумачення; колізіями та конкуренцією цих норм із нормами законодавства про інформацію; відсутністю рекомендованої судової практики; непослідовністю та суперечливістю застосування судами практики ЄСПЛ; неврахуванням судами європейських рекомендацій із виборчих питань.За результатами проведеного системного дослідження основних типів судових справ визначено необхідність удосконалення законодавства про інформаційне забезпечення виборів з питань: а) правового статусу біографічних відомостей кандидатів на виборах; б) забезпечення достовірності, повноти та точності цих відомостей; в) забезпечення доступності цих даних для виборців; г) участі засобів масової інформації у спеціальному інформаційному забезпеченні виборів; д) реалізації принципу свободи слова у виборчий період.^UThe thesis has theoretically generalized the essence, contents, mechanism, forms and methods of information support in Ukraine. Main problems of this institution in the newly adopted laws on elections have been defined and measures to solve such problems have been developed.This research explains a number of conceptual provisions and notions, practical recommendations regarding European experience and improvement of the constitutional and legal regulation of the information support in Ukraine. Challenges of the general and special informing have been described; recommendations on how to resolve them have been suggested.Based on the results of the analysis it has been found that elections information support by its nature is a complex phenomenon and essentially a subject of study of the political and legal sciences. A concept of viewing the elections information support as a complex political and legal phenomenon has been proposed: а) as an institution of election laws; b) as a specific type of information activity; c) as an integral part of the election process; d) as a component of a system of guarantees of voting rights of the Ukrainian citizens.The essence of the support concept as an activity within the scope of the election process has been studied; a historical development of the information support of elections in Ukraine has been also analyzed. It has been established that this institution is a complex legal mechanism regulating public relations pertaining to the information about elections, about individuals proposed as candidates and about progress of the election process. Contents of the information support have been analyzed by way of determining the underlying principles of informing the electorate, regulating the statutory procedure for informing the electorate by the specific entities, measures to protect the electorate's interests and interests of the individuals and entities of the election process.The principles of election information support are based on the general principles of electoral law, on principles of information activities during the election period and on principles of realization of the right to information by participants of legal relations.Determinants of formation and development of the electorate information support as an institution of election laws have been defined: granting of the voting right to the citizens of all social classes; development of mass media; the need in regulation of the permanent conflict of interests arising between various individuals due to desirability or non-desirability of legal and political aftereffects of the voting. We have formulated proposals to improve the legislation in terms of informing the voters and proposed to amend the current legislation. Therefore, the study provides the basis for substantiating the below proposal:- to ensure open access to the registered candidates' confidential biographical data during the election campaign period (excluding addresses, personal telephone numbers, family members personal data); - to recognize media's and non-governmental organizations' right to verify reliability of the candidates' biographical data and apply to court in case any facts proving unreliability thereof are revealed; - to recognize basic principles of ensuring implementation of the principle of freedom of speech during the elections.It has been noted that it is appropriate to consider the international election standards as international standards and a regulatory framework for exercising the citizens' election rights of a general nature, for the future introduction into the national legislation. Litigation practice regarding information support has been analyzed and following its results it has been determined that the problems of disputes related to the information support are associated with inadequacy of certain standards of the election laws which allow for multiple interpretations; collisions and competitions of these standards with the information legislation standards; absence of recommended litigation practice; inconsistency and discrepancy in applying practices of the European Court of Human Rights by courts; disregarding by courts of recommendations on the election matters. Based on the results of the systemic research of the main types of cases the need to improve the election information support legislation has been determined in relation to the following matters: a) legal status of the candidates' biographical data; b) ensuring truthfulness, completeness and accuracy of such data; c) ensuring accessibility of such data for voters; d) participation of the media in special information support of the elections; e) implementation of the principle of freedom of speech during elections.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Даніліна М. І. 
Україна як соціальна держава: теорія та практика: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / М. І. Даніліна. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота є першим у вітчизняній науці конституційного права дисертаційним дослідженням України як соціальної держави в контексті її історичного розвитку та однією із перших робіт, присвячених вивченню функціонування соціальної держави та забезпеченню соціальних прав в Україні в особливих правових режимах.Обґрунтовано, що застосування аксіологічного підходу до періодизації концепції соціальної держави в Україні дозволить дослідити розвиток суспільства та соціальної державності через цінності, які відображають динаміку змін соціуму.Запропоновано актуалізувати періодизацію розвитку концепції соціальної держави в Україні, відповідно до якої виокремлено три періоди: становлення (з ІХ століття до XVII століття), розвиток (з XVII століття до ХІХ століття) та системне формування (з ХХ століття і до тепер).Визначено соціальну державу як аксіологічну концепцію, яка направлена на реалізацію соціальних цінностей (гідність, рівність, свобода, справедливість, безпека, соціальна солідарність), досягнення якої забезпечується шляхом провадження державою високих стандартів соціальної політики, розробкою законодавчої бази регулювання соціальної сфери та відповідної юридичної процедури.Встановлено, що розвиток концепції соціальної держави в Європі доцільно розглядати з моменту зародження перших ідей і праць щодо державотворення за часів античності, розглянути місце людини та її зв'язок із державою у різні історичні проміжки, проаналізувати формування цінностей, які складають основуконцепції соціальної держави. На підставі цього виокремлено три періоди: 1) становлення основоположних ідей концепції соціальної держави (від античності до середини XV століття; 2) розвиток (від другої половини XV століття до кінця ХІХ століття); 3) системне формування концепції соціальної держави у сучасному розумінні (початок ХХ століття до теперішнього часу).Доведено, що аксіологічними засадами соціальної держави є гідність, соціальна рівність, соціальна безпека, соціальна справедливість, соціальна свобода, соціальна солідарність.Встановлено, що соціальна солідарність як аксіологічна засада соціальної держави розглядається в декількох аспектах: 1) як консолідація суспільства (узгодження інтересів і поглядів його членів з метою покращити рівень життя, створити гарні умови для розвитку індивідуальних здібностей особистості, сприяти дотриманню людської гідності та гідного рівня життя); 2) як соціальне партнерство (створення організаційно-правових форм для узгодження інтересів, досягненні компромісів шляхом поєднання спільних зусиль груп); 3) як основа виникнення громадянського суспільства. Як наслідок практичної реалізації соціальної солідарності виникають нові відносини у суспільстві: між державою та суспільством; між соціальними групами; між владними інституціями та суспільством.В дисертаційному досліджені розкрито тезу, що становлення соціальної держави в Україні відбувається поступово, однак кроки, які приймаються державою не мають системного характеру та стратегії розвитку соціальної сфери, що спричинено перш за все зміною підходу, оскільки обрана на початку ліберальна модель соціальних реформ не принесла очікуваного результату, а поточні економічно-політичні умови спричинили необхідність пошуку нових стратегічних рішень. Основною проблемою повільного розвитку України як соціальної держави стає фактична неспроможність реалізувати конституційні положення на достатньому рівні.^UThis dissertation work is the first dissertation study of Ukraine as a social state in the context of its historical development in the national constitutional law science and one of the first works devoted to the study of the functioning of the social state and the provision of social rights in Ukraine in special legal regimes.It is substantiated that the application of an axiological approach to the periodization of the concept of the social state in Ukraine will allow studying the development of society and social statehood through values that reflect the dynamics of social change.It is proposed to update the periodization of the development of the social state concept in Ukraine, according to which three periods are distinguished: formation (from the ninth century to the seventeenth century), development (from the seventeenth century to the nineteenth century) and systemic formation (from the twentieth century to the present).The social state was defined as an axiological concept aimed at realization of social values (dignity, equality, freedom, justice, security, social solidarity), which is achieved through the implementation of high standards of social policy by the state, development of the legislative framework for regulation of the social sphere and the relevant legal procedure.It was established that the development of the social state concept in Europe should be considered from the moment of the first ideas and works on state-building in ancient times, to consider the place of man and his relationship with the state in different historical periods, to analyse the formation of values that form the basis of the social state concept. On this basis, three periods are distinguished: 1) the formation of the fundamental ideas of the social state concept (from antiquity to the middle of the fifteenth century; 2) development (from the second half of the fifteenth century to the end of the nineteenth century); 3) systematic formation of the social state concept in the modern sense (early twentieth century to the present).It was proved that the axiological foundations of the social state are dignity, social equality, social security, social justice, social freedom, and social solidarity.It was established that social solidarity as an axiological basis of the social state is considered in several aspects: 1) as consolidation of society (harmonization of interests and views of its members with a view to improving the standard of living, creating good conditions for the development of individual abilities of a person, and promoting human dignity and a decent standard of living); 2) as social partnership (creation of organizational and legal forms for harmonization of interests, and reaching compromises by combining joint efforts of groups); 3) as the basis for the emergence of civil society. As a result of the practical realization of social solidarity, new relationsemerge in society: between the state and society; between social groups; between government institutions and society.The dissertation study reveals the thesis that the formation of the social state in Ukraine is gradual, but the steps taken by the state do not have a systematic nature and strategy for the development of the social sphere, which is primarily due to a change in approach, since the initially chosen liberal model of social reforms did not bring the expected result, and the current economic and political conditions have led to the need to find new strategic solutions. The main problem of Ukraine's slow development as a social state is the actual inability to implement constitutional provisions at a sufficient level.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Глиняний І. В. 
Виборчі цензи: конституційно-правове дослідження: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / І. В. Глиняний. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній науці конституційного правакомплексним дослідженням, в якому запропонована авторська концепція реформування пасивного виборчого права, а також модернізація активного виборчого права в сучасному суспільстві з урахуванням міжнародного досвіду провідних демократичних країн світу.У межах дослідження сконцентровано увагу на питаннях аналізу правового регулювання виборчих цензів під час народного волевиявлення. Визначено, що категорія «виборчих прав» є комплексною та включає в собі різні права, а не тільки активне та пасивне виборче право, що дало змогу розглянути виборчі цензи в цілісній взаємозалежній системі виборчого права та надати їм правову характеристику.У дослідженні розглядається історична еволюція виборчих цензів як таких, що мали дискримінаційний характер, еволюціонували та отримали місце в сучасній республіканській формі правління української держави. Здійснений аналіз історії формування виборчих цензів у виборчому праві як України, так і зарубіжних країн, дає підстави говорити про їх розлогий перелік, який сформувався у відповідності до суспільних вимог та індивідуальної відповідальності громадян та суспільства в цілому, рівень розвитку правової держави на кожному історичному етапі.Поряд із цим, дослідження розвиває тему класифікації сучасних виборчих цензів у правовій доктрині за різними критеріями, з’ясовуючи, що сьогодні можна говорити про використання в українському виборчому праві таких виборчих цензів, як: ценз громадянства, віковий ценз, ценз дієздатності, ценз осілості, мовний ценз, ценз судимості та фінансовий ценз.У дисертаційному досліджені також приділена окрема увага становищу процедурних цензів, які були розглянуті як у практичному аспекті, так і в правовій доктрині України та світі. Зокрема, було з’ясовано, що процедурні цензи представляють собою нормативно-правові процедури реалізації активного і (або) пасивного виборчого права, обставлені цілим рядом свідомо нездійсненних або важких у виконанні умов. До процедурних цензів можна віднести обмеження як активного, так і пасивного виборчого права, що виникають під час проходження певної процедури під час реалізації виборчих прав, що не встановлена нормами прямої дії, тобто Конституцією України, але при цьому може значно обмежити коло осіб, які мають право приймати участь у таких виборах.Наприклад, зобов’язання щодо внесення грошової застави під час реалізації пасивного виборчого права кандидатами на виборні посади, або зобов’язання висунення кандидата на виборчу посаду саме політичною партію у зв’язку із скасуванням інституту самовисування для виборів народних депутатів України, а також для певних категорій місцевих виборів, можна визнати в правовій доктрині як «процедурні цензи».У дослідженні охарактеризоване становище активного виборчого права в Україні, а також сучасні виклики народного волевиявлення, з яким стикаються виборці. У зв’язку з чим були запропоновані перспективи розвитку активного виборчого права як з боку автоматизації процесу голосування, так і з боку організації компетентними органами виборчого процесу в цілому.^UThe dissertation is the first complex study in the domestic science of constitutional law, in which the author's concept of reforming the passive electoral law, as well as the modernization of the active electoral law in modern society, taking into account the international experience of the leading democratic countries of the world, is proposed.Within the framework of the study, attention is focused on the issues of analysis of the legal regulation of electoral qualifications during popular expression of will. It was determined that the category of "voting rights" is complex and includes various rights, not only active and passive suffrage, which made it possible to consider electoral censors in an integral, interdependent system of electoral law and to provide them with a legal characterization.The study examines the historical evolution of electoral qualifications as those that had a discriminatory nature, evolved and received a place in the modern republican form of government of the Ukrainian state. The analysis of the history of the formation of electoral qualifications in the electoral law of both Ukraine and foreign countries gives reason to talk about their extensive list, which was formed in accordance with social requirements and individual responsibility of citizens andsociety as a whole, the level of development of the rule of law at each historical stage.Along with this, the study develops the topic of classification of modern election qualifications in legal doctrine according to various criteria, finding out that today it is possible to talk about the use of such election qualifications in Ukrainian electoral law as: citizenship qualification; age qualification; qualification of legal capacity; residency qualification; language qualification; criminal record and financial qualification.The study also paid special attention to the situation of procedural qualifications, which were considered both in a practical aspect and in the legal doctrine of Ukraine and the world. In particular, it was found that procedural censures are normative-legal procedures for the implementation of active and (or) passive electoral rights, furnished with a number of deliberately impossible or difficult to fulfill conditions. Procedural qualifications can include restrictions on both active and passive rights that arise during a certain procedure during the exercise of electoral rights, which is not established by the norms of direct action, that is, by the Constitution of Ukraine, but at the same time can significantly limit the circle of persons who have the right participate in such elections.For example, the obligation to make a monetary deposit during the exercise of the passive right to vote by candidates for elective positions, or the obligation to nominate a candidate for an elective position by a political party in connection with the abolition of the institution of self-nomination for the elections of People's Deputies of Ukraine, as well as for certain categories of local elections, it is possible to recognize in the legal doctrine as "procedural censors".The study characterizes the state of active suffrage in Ukraine, as well as the modern challenges of popular will that voters face. In connection with this, prospects for the development of active suffrage were proposed, both from the point of view of the automation of the voting process, and from the point of view of the organization of the election process as a whole by competent bodies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Павзюк А. А. 
Використання е-технологій при здійсненні народного волевиявлення: конституційно-правове дослідження: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / А. А. Павзюк. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена конституційно-правовому дослідженню використання е-технологій при здійсненні народного волевиявлення, розкриває потенціал і виклики забезпечення громадської участі в цифрову епоху. У роботі наголошується на важливості постійного діалогу між ученими, законодавцями, технологами і громадськістю, адже це сприяє кращому розумінню і вирішенню проблем, пов’язаних з використанням е-технологій у сфері народного волевиявлення. Дисертація також визнає потребу в подальшому розвитку інфраструктури і забезпеченні широкого доступу до Інтернету в Україні, щоб усі громадяни мали рівні можливості участі в електронному волевиявленні.Дисертаційне дослідження пропонує аналіз різних аспектів використання е-технологій у здійсненні народного волевиявлення, зокрема з точки зору їх відповідності конституційним нормам і принципам, регулювання, виявлення проблем і визначення шляхів їх вирішення.У першому розділі розглядаються теоретичні аспекти застосування е-технологій у контексті народного волевиявлення. Автор зосереджує увагу на визначенні теоретичних засад волевиявлення в епоху цифрових технологій, розбирає право на народне волевиявлення в сучасних умовах і аналізує розвиток основ народного волевиявлення в контексті е-технологій. Загалом подана дисертація становить собою ключовий аналіз ролі е-технологій у процесі народного волевиявлення і може стати фундаментом для майбутніхнаукових розробок і практичних рішень у даному напрямі.У другому розділі виконується конституційно-правовий аналіззастосування е-технологій у процесі народного волевиявлення. Автор вивчає конституційні засади демократії в контексті е-технологій, описує нормативне регулювання використання цих технологій в Україні та висвітлює особливості їх застосування при здійсненні народного волевиявлення. Важливою складовою дослідження є аналіз міжнародного досвіду використання е-технологій у процесі народного волевиявлення, що може стати основою для подальшої адаптації найкращих практик в Україні.Третій розділ зосереджено на проблемах використання е-технологій у процесі здійснення народного волевиявлення в Україні. Автор аналізує існуючі виклики і пропонує шляхи їх вирішення, а також розробляє рекомендації щодо використання е-технологій у даному контексті. Дисертація сприяє розумінню того, як використання е-технологій може трансформувати процеси народного волевиявлення, зробити їх більш ефективними, доступними і прозорими, але водночас розкриває й ті проблеми, які можуть виникнути в означеному контексті.^UThe dissertation is devoted to the constitutional and legal study of the use of e-technologies in the implementation of popular will, revealing the potential and challenges of ensuring public participation in the digital era. The work emphasizes the importance of constant dialogue between scientists, legislators, technologists and the public, because it contributes to better understanding and solving problems related to the use of e-technologies in the field of public expression. The dissertation also recognizes the need for further development of infrastructure and provision of wide access to the Internet in Ukraine, so that all citizens have equal opportunities to participate in electronic expression of will.The dissertation study offers an analysis of various aspects of the use of e- technologies in the implementation of the popular will, in particular from the point of view of their compliance with constitutional norms and principles, regulation, identification of problems and determination of ways to solve them.The first chapter examines the theoretical aspects of the use of e- technologies in the context of public expression of will. The author focuses on defining the theoretical foundations of expression of will in the era of digital technologies, analyzes the right to popular expression of will in modern conditions and analyzes the development of the foundations of popular expression of will in the context of e-technologies. In general, this dissertation represents a key analysisof the role of e-technologies in the process of popular will expression and can become a foundation for future scientific developments and practical solutions in this direction.In the second chapter, a constitutional and legal analysis of the use of e- technologies in the process of public expression of will is carried out. The author studies the constitutional principles of democracy in the context of e-technologies, describes the normative regulation of the use of these technologies in Ukraine and highlights the peculiarities of their application in the implementation of popular will expression. An important component of the research is the analysis of the international experience of using e-technologies in the process of popular will expression, which can become the basis for further adaptation of the best practices in Ukraine.The third section focuses on the problems of using e-technologies in the process of the implementation of popular will in Ukraine. The author analyzes existing challenges and offers ways to solve them, as well as develops recommendations for the use of e-technologies in this context. The dissertation contributes to the understanding of how the use of e-technologies can transform the processes of popular expression, make them more effective, accessible and transparent, but also what problems may arise in this context.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського