Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (267)Книжкові видання та компакт-диски (227)Журнали та продовжувані видання (24)
Пошуковий запит: (<.>A=БУЛАХ$<.>+<.>A=ИРИН$<.>+<.>A=ПЕТРОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Булах Т.Д. 
Бібліотечна селекція документів в умовах інформатизації: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / Т.Д. Булах ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто бібліотечну селекцію як системне явище, що сформувалося за умов змін у зовнішньому середовищі. Визначено основні етапи розвитку теорії бібліотечного відбору, передумови його трансформації у бібліотечну селекцію документів та її місце в технологічному циклі формування бібліотечного фонду в різні історичні періоди і на основі конкретизації його основних процесів обгрунтовано кількісний склад та змістове наповнення основних видів бібліотечної селекції за умов інформатизації. Проаналізовано особливості первинного відбору окремих носіїв інформації та сформульовано основні орієнтири визначення співвідношення між документами в процесі комплектування фонду. Описано технологію бібліотечної селекції з урахуванням функцій бібліотечних установ за умов інформатизації. Охарактеризовано електронну систему бібліотечної селекції як перспективний напрям діяльності вітчизняних бібліотек. Визначено основні аспекти покращення підготовки фахівців бібліотечної сфери. Висвітлено діяльність з формування фондів, організації їх зберігання та використання на основі бібліотечного відбору як технології, яка в процесі переходу до інформаційного рівня соціальних комунікацій трансформується в інтегративний процес бібліотечної селекції в єдиному інформаційному просторі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.10 +
Шифр НБУВ: РА342924

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
2.

Булах О.В. 
Вдосконалення технології підготовки та збагачення окислених залізистих кварцитів із застосуванням бішофіту: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.08 / О.В. Булах ; Криворіз. техн. ун-т. — Кривий Ріг, 2008. — 20 с. — укp.

За результатами проведених досліджень установлено, що умови неможливості закріплення на кварці тонких частинок гематиту, мартиту, гідроксидів заліза та магнетиту створюються під час подрібнення сировини з застосуванням бішофіту, що призводить до підвищення контрастності фізико-механічних характеристик рудних і нерудних мінералів. З'ясовано, що збільшення ефективності магнітного збагачення окиснених кварцитів можливе за рахунок створення нейтрального заряду на поверхні кварцу, що забезпечує селективну флокуляцію нерудних мінеральних частинок, внаслідок чого відбувається захоплення нерудного мінералу на магнітних центрах високоградієнтного сепаратора. Запропоновано обробку вихідної руди перед її подрібненням аерозолем бішофіту для одержання чистих поверхонь та підвищення контрастності поверхневих фізико-хімічних характеристик рудних і нерудних мінералів. Установлено, що під час сепарації подрібненої руди з використанням бішофіту відбувається значно менше засмічення магнітного продукту нерудними мінералами за рахунок селективного флокулоутворення нерудних частинок, що дозволяє одержати приріст масової частки заліза у кінцевому концентраті у порівнянні з базовим варіантом на 3,1 % без знешламлювання, на 2,9 % - зі знешамлюванням промпродукту без бішофіту та на 4,1 % - з застосуванням бішофіту та знешамлюванням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И41,323 +
Шифр НБУВ: РА360647

Рубрики:

      
3.

Булах Є.В. 
Кінцеві автомати з псевдовипадковими переходами і методи захисту інформації на їх основі: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.13 / Є.В. Булах ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Розроблено алгоритми функціонування кінцевих автоматів з псевдовипадковими переходами з одного стану в інший, які є завадостійкими до віртуальних послідовностей і здійснюють одновимірний пошук точки екстремуму унімодальної функції. Такі кінцеві автомати є генераторами шифру заміни (підстановки) для символів вхідного алфавіту. Підстановки, що формуються таким автоматом, дозволили для одного й того ж самого символу генерувати множину підстановок різної довжини (генеруються префіксні коди). Вибір підстановок для того ж самого символу вхідного алфавіту здійснюється псевдовипадковим чином. Різноманіття алгоритмів функціонування кінцевих автоматів з псевдовипадковими переходами, які є завадостійкими до віртуальних послідовностей, і використання запропонованих кодів значно ускладнює процес розкриття шифротексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З815.1 + З970.40 +
Шифр НБУВ: РА328771

Рубрики:

      
4.

Булах І.В. 
Оцінка конкурентоспроможності підприємства електрозв'язку: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / І.В. Булах ; Одес. нац. акад. зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичні підходи та методичні засади щодо оцінювання та забезпечення конкурентоспроможності підприємства телекомунікаційної сфери. Визначено суть і зміст даного оцінювання. Показано, що його доцільно здійснювати на стратегічному та тактичному рівні. Уточнено термінологічний апарат, а також теоретично обгрунтовано та розроблено метод оцінювання конкурентоспроможності підприємства, відповідно до якого рівень стратегічної конкурентоспроможності визначається на підставі окремих оцінок її досягнутого рівня (тактичної конкурентоспроможності) та конкурентостійкості підприємства. Визначено фактори, які впливають на тактичну та стратегічну конкурентоспроможність і конкурентостійкість підприємства телекомунікаційної сфери. Розроблено модель оцінювання конкурентоспроможності такого підприємства, яка базується на теорії нейронних мереж і нечітких множин, а також методичні засади щодо визначення відповідних управлінських рішень, що вдосконалює процес управління підприємством на стратегічному та тактичному рівнях. Запропоновано методичні засади стосовно оцінювання конкурентоспроможності підприємства сфери телекомунікацій та теоретичні й методичні засади з формування конкурентної стратегії за результатами проведеного оцінювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)386.1-13-09 +
Шифр НБУВ: РА358101

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Булахова Я.В. 
Педагогічні умови навчання іноземних мов майбутніх інженерів-програмістів засобами мультимедійних програм: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Я.В. Булахова ; Луган. нац. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. — Луганськ, 2007. — 20 с. — укp.

Визначено процесуальні та змістові педагогічні умови навчання іноземної мови студентів технічного університету, які враховують взаємозв'язок між соціальним замовленням стосовно підготовки інженерних кадрів, суперечностями у вищій вітчизняній школі та специфікою викладання іноземної мови у технічному університеті. Розкрито суть поняття "іншомовна професійна підготовка" майбутніх інженерів з використанням мультимедійних програм. Удосконалено зміст дисципліни "Іноземна мова" для вищих технічних навчальних закладів як системної складової їх професійної підготовки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-913-2 + Ш12-913.2 +
Шифр НБУВ: РА348803

Рубрики:

      
6.

Булах І.Г. 
Правове регулювання використання та охорони земель оздоровчого призначення: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.06 / І.Г. Булах ; Ін-т екон.-прав. дослідж. НАН УКраїни. — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено ознаки правового режиму земель оздоровчого призначення. Доопрацьовано правовий статус власників і користувачів даних земель. Досліджено порядок набуття, обмеження та припинення прав на такі землі. Узагальнено правові заходи охорони земель оздоровчого призначення. Досліджено специфіку правового регулювання управління цими землями. Проаналізовано законодавство у сфері притягнення до юридичної відповідальності за порушення порядку використання й охорони земель оздоровчого призначення. Розроблено пропозиції з вдосконалення законодавства в зазначеній галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)114.5
Шифр НБУВ: РА375385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Булах С. М. 
Принципи і способи правового регулювання переведення та переміщення працівників в умовах ринкової економіки: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05 / С. М. Булах ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Комплексно досліджено вітчизняне законодавство, законодавство зарубіжних держав, зокрема Російської Федерації, стосовно процедури переведення та переміщення працівників. Обгрунтовано доцільність розмежування спеціальних принципів переведення та переміщення як різних за змістом. Аргументовано потребу у законодавчом у закріпленні таких спеціальних принципів переведення працівників: обов'язковості одержання згоди працівника на переведення, добровільності переведення, письмової форми угоди про зміну визначених сторонами умов трудового договору, недопустимості переведення тимчасово відсутнього працівника, за яким зберігається місце роботи, заборони встановлення випробування у разі переведення, врахування професії й спеціальності працівника, обов'язковості гарантійних і компенсаційних виплат у разі переведень в іншу місцевість та ін. Доведено необхідність законодавчого закріплення спеціальних принципів правового регулювання переміщення працівників, таких як: відсутність необхідності одержання згоди працівника на переміщення, вмотивованість переміщень, зміна робочого місця, не протипоказана працівникові за станом здоров'я. Обгрунтовано, що для правового регулювання переведень і переміщень працівників застосовуються різні способи правового регулювання, зокрема, дозвіл і зобов'язання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)1
Шифр НБУВ: РА383082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Булах І.С. 
Психологічні основи особистісного зростання підлітків: Автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.07 / І.С. Булах ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2004. — 42 с. — укp.

Уперше створено психологічну модель процесу особистісного зростання підлітка, виявлено психологічні закономірності та специфічні особливості цього процесу в період підлітковості. Визначено суть поняття "особистісне зростання підлітка", установлено логічний взаємозв'язок процесів особистісного та морального зростання у підлітковий період; виявлено специфіку, джерела, природу моральної самосвідомості як засади особистісного зростання підлітка. Здійснено наукову інтерпретацію відповідно до генетико-моделюючої парадигми змістовної наповненості вихідних методологічних положень (принципу об'єктивації нормативного "Я", принципу трансформації морального мотиву в моральну якість, принципу відносної синергійності та співвідносності реального, ідеального та нормативного "Я" у структурі "Я-концепції" підлітка) дослідження особистісного зростання у підлітковому віці. Установлено та визначено його критерії (вільний вчинок, прийняття і реалізація довільного рішення) та рівні (високий, середній, низький). Удосконалено методологічне обгрунтування генезису моральної самосвідомості, визначено її зміст, смисл, структуру та форми існування у даному віці. Виявлено суть та особливості функціонування психологічних механізмів (моральної саморефлексії та саморегуляції) як засобів структурування нормативно-ціннісної самосвідомості особистості підлітка. Обгрунтовано основи особистісно зорієнтованого виховання сучасних підлітків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2-734 + Ю983.402.2 + Ч421.331.2 +
Шифр НБУВ: РА329758

Рубрики:

      
9.

Булах І.П. 
Становлення психологічної структури учбової діяльності в системі розвивального навчання: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / І.П. Булах ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

З використанням цілісного підходу, який передбачає застосування методологічних основ діяльнісного та генетичного підходів, досліджено структуру учбової діяльності. Розкрито зміст психологічної структури учбової діяльності. Виявлено закономірності динаміки її внутрішніх перетворень, описано етапи становлення цілісності даної діяльності. Доведено, що провідним механізмом становлення учбової діяльності у молодшому шкільному віці є подолання внутрішнього протиріччя між теоретичними формами мислення, що знаходяться у стадії формування, та наявними дитячими формами мислення. Визначено внутрішні деструктивні чинники, що впливають на становлення цієї діяльності. Виокремлено індивідуально-типологічні особливості дітей з різними типами включеності до учбової діяльності. Розроблено типологію становлення психологічної структури учбової діяльності у молодших школярів, які навчаються у класах розвивального навчання. Запропоновано основні напрямки корекційно-розвивальної роботи зі школярами у системі такого навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю984.030.2-513 + Ю983.402.1 + Ч421.223.0 +
Шифр НБУВ: РА359609

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Булах П.Є. 
Теоретичні основи оптимізації інтродукційного процесу: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.05 / П.Є. Булах ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2006. — 31 с. — укp.

Запропоновано класифікацію методів прогнозування. Розроблено кількісні методи відбору перспективних інтродуцентів, обгрунтовано принципи створення бази даних з використанням методів прогнозування. Запропоновано поняття, що використовуються у сфері біоморфотипів, розкрито його суть як самостійної інтродукційної одиниці та запропоновано методи їх виділення в межах родового комплексу. На підставі вивчення морфологічних, онтогенетичних і екологічних ознак виділено 7 біоморфотипів інтродукованих видів роду Allium. Види кожного з біоморфотипів характеризуються тільки їм властивими адаптаційними особливостями. Базуючись на системному аналізі, розглянуто питання стійкості інтродукованих рослин, розроблено кількісні критерії стійкості, запропоновано модель залежності та переваги використання в інтродукційній роботі теорії надійності функціонування організмів. Визначено системи та механізми надійності, які забезпечують життєдіяльність інтродукованих рослин. Запропоновано метод штучного підвищення стійкості ітродуцентів. Розроблено інформаційно-енергетичну теорію інтродукції рослин. Показано її значення та перспективи використання. На підставі аналізу особливостей становлення та розвитку інтродукції рослин у системі біологічних наук обгрунтовано доцільність заміни бінарної (матеріально-енергетичної) наукової концепції тринітарною (матеріально-енергетично-інформаційною). Тринітарну методологію, яка базується на принципах оптимальності, розглянуто як важливу умову розвитку інтродукції рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.124.41 +
Шифр НБУВ: РА349092

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
11.

Булах Є.О. 
Удосконалення методів оцінювання деформативності дорожніх конструкцій: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.22.11 / Є.О. Булах ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено параметри конструкції обладнання для створення навантаження за статистичних штампових випробуваннях дорожніх конструкцій, використання якого підвищує точність статичних випробувань за рахунок усунення впливу чаші прогину покриття від коліс великовагової техніки на результати випробувань і виключення температурної деформації конструкції прогиноміра під впливом сонячних променів. Розроблено математичну модель динамічного навантаження дорожньої конструкції, що враховує не тільки перший, а й наступні удари та відкоси ударника від покриття. Виявлено доцільність і доведено ефективність застосування як вимірюваного параметра для оцінювання деформативності дорожніх конструкцій динамічним методом накопиченої суми переміщень ударника під час руху його вгору за виконання серії ударів по покриттю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О311-044-01-07с
Шифр НБУВ: РА371684 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Булах І. В. 
Містобудівні основи територіально-просторового розвитку системи дитячих лікувальних комплексів / І. В. Булах. — Б.м., 2021 — укp.

Проаналізовано фундаментальні, прикладні та наукові дослідження з питань формування закладів охорони здоров'я; сформульовані основні етапи зародження та історичного розвитку лікувальних закладів на теренах України; виявлені особливості становлення мережі вітчизняних дитячих лікувальних закладів; розглянуто досвід містобудівної організації системи охорони здоров'я у провідних країнах світу (Сполучені Штати Америки, Німеччина, Франція, Великобританія), виявлені світові тенденції архітектурно-містобудівного розвитку медичних закладів на прикладі провідних країн світу з ефективності та якості організації системи охорони здоров'я (Гонконг, Сінгапур, Об'єднані Арабські Емірати). Містобудівну систему закладів охорони здоров'я розглянуто на трьох містобудівних рівнях (мережі закладів первинного, вторинного та третинного медичного обслуговування), удосконалено механізми формування госпітальних округів та запропоновано уведення госпітальних регіонів. Науково обґрунтовано новий містобудівний об'єкт  систему дитячих лікувальних комплексів. Представлена нова типологія закладів охорони здоров'я, яка враховує стратегічні положення реформи медичної сфери. На основі архітектурно-містобудівних принципів розроблено концепцію містобудівного розвитку системи закладів охорони здоров'я. Запропоновано методи та прийоми містобудівної організації системи дитячих лікувальних комплексів із урахуванням особливостей та відмінностей різних типів і розмірів населених пунктів. Удосконалено нормативне забезпечення щодо проектування закладів охорони здоров'я. Представлені прогнозні моделі сценарію територіально-просторового розвитку системи дитячих лікувальних комплексів.^UFundamental, applied and scientific studies on the formation of healthcare institutions are analyzed; formulated the main stages of the origin and historical development of medical institutions in Ukraine; the features of the formation of a network of Ukrainian children's medical institutions are revealed; the experience of urban planning organization of the healthcare system in the leading countries of the world (USA, Germany, France, Great Britain) is examined, global trends in the architectural and urban planning of medical institutions are identified using the example of leading countries in the efficiency and quality of healthcare system organization (Hong Kong, Singapore, United Arab Emirates).The urban planning system of healthcare institutions is considered at three urban levels (the network of primary, secondary and tertiary medical care institutions), the mechanisms for the formation of hospital districts have been improved, and the introduction of hospital regions has been proposed. Scientifically substantiated a new urban development facility  a system of children's medical complexes  complex and dynamic, hierarchically subordinate integrated subsystem of the urban system of healthcare institutions, which represents the integrity of children's medical institutions and integrated children's wards within the networks of primary, secondary and tertiary levels of healthcare within a defined area (country, country settlement), which provides for interconnected territorial and spatial functioning with ancillary medical, scientific-medical, educational-medical and industrial, administrative institutions as a part of hospital districts. Primary care for children is offered at primary care settings within family medicine; at the secondary level  in the integrated paediatric wards of secondary care hospitals; at tertiary level  in specialized children's hospitals and in integrated children's wards of other tertiary care hospitals. A new typology of healthcare institutions is introduced, which takes into account the strategic provisions of medical reform.The concept of town-planning development of the system of healthcare facilities has been developed, which takes into account the new basic medical provisions: focus on people, results and implementation; strengthening primary care; availability of healthcare; freedom of choice of medical institution and doctor; development of public-private and private medical sphere. The principles of territorial and spatial development of the urban system of healthcare institutions are formulated. systems of medical institutions. Methods and techniques of town-planning organization of a system of children's medical complexes are proposed taking into account the peculiarities of differences of different types and sizes of settlements. The regulatory support for the design of healthcare facilities has been improved. Recommendations were given on the integration of children's wards into new types of secondary care hospitals, the reorganization of multidisciplinary children's hospitals in the largest cities of Ukraine (Kyiv, Kharkiv, Odessa) and their inclusion in the urban network of tertiary care facilities within hospital regions. In order to adapt the urban planning system of healthcare facilities to an excellent heterogeneous urban environment, it is proposed to introduce treatment clusters designed to combine different levels of care in one medical facility or complex. A typology of 4 treatment clusters that combine the functions of primary and secondary, secondary and tertiary, primary and tertiary as well as complex synthetic medical care is presented. Provisions on utilizing the potential of medicinal properties and aesthetizing the architectural environment of healthcare institutions have been disclosed. The simulation results are presented, which demonstrate the forecast scenarios for the development of the system of pediatric medical complexes at the national level of the urban development network of primary care establishments and the integrated hospital network. Model scenarios include time projections for 2030, 2040, 2050, 2060, and 2100.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Булах М. О. 
Формування методів зовнішнього контролю безпеки руху на залізничному транспорті / М. О. Булах. — Б.м., 2021 — укp.

У зв'язку з демонополізацією та лібералізацією ринку залізничних перевезень, у результаті проведеної реструктуризації АТ «Українська залізниця», яке мало централізований підхід у забезпечені безпеки руху, підтримання цього підходу з боку незалежних операторів є досить сумнівним. Тому особливої актуальності набуває питання розробки та застосування механізмів зовнішнього контролю безпеки руху на залізничному транспорті. В якості одного з інструментів зовнішнього контролю, що включає інтереси держави, АТ «Українська залізниця», приватних учасників ринку залізничних перевезень та потенційних інвесторів, може бути застосований технічний аудит, який вже набув широкого застосування в інших секторах економіки. Наукова новизна отриманих результатів полягає в такому:- вперше розроблено математичну модель оцінки ризиків за апріорними, апостеріорними значеннями та інтегральною оцінкою, що призначена для зовнішнього контролю безпеки руху на залізничному транспорті під час технічного аудиту, на основі якої може бути надана комплексна характеристика безпеки руху, встановлення можливих загроз та прогнозування ризиків;- вперше отримано математичну модель для визначення та прогнозування потенційного (критичного) поля небезпеки при зовнішньому контролі безпеки руху на залізничному транспорті, яка дозволяє визначити заходи або невідкладні дії щодо усунення можливих загрозливих ситуацій у транспортних процесах;- удосконалено експлуатаційну модель управління ризиками, яка включає показники інвестицій та експлуатаційних витрат, що, на відміну від існуючої, враховує продуктивність праці, яка дозволяє більш точно здійснювати прогноз кількості порушень безпеки руху на залізничному транспорті та здійснювати управління ризиками при зовнішньому контролі;- набула подальшого розвитку система ризиків, що, на відміну від існуючої, включає інформацію про технічні відмови та порушення технології транспортного процесу з визначенням загального, інтегрального, локального, спеціального і точкового ризиків, що дозволяє при зовнішньому контролі більш точно характеризувати поточний та прогнозований стан безпеки руху на залізничному транспорті.Практичне значення отриманих результатів. Наукові результати, отримані в дисертаційній роботі, а також розроблена методика та моделі можуть бути використані в якості методів зовнішнього контролю під час проведення технічного аудиту, а також для вирішення задачі оцінки, прогнозування та підвищення безпеки руху на залізничному транспорті.Алгоритм виконання розрахунків і побудови графічних залежностей в процесі проведення технічного аудиту для зовнішнього контролю реалізовано у вигляді програмного додатку з використанням середовища Microsoft Excel, що спрощує процес роботи аудитора і зменшує трудомісткість робіт.Отримані результати роботи використовуються у підрозділах АТ «Українська залізниця».У результаті виконаних теоретичних і експериментальних досліджень, приведених у дисертаційній роботі, вирішено наукову задачу з формування методів зовнішнього контролю безпеки руху на залізничному транспорті. На основі запропонованих підходів і розроблених математичних моделей можна визначити та спрогнозувати ризики для подальшого контролю, забезпечення та підвищення безпеки руху на залізницях, а також впровадити дієвий інструмент зовнішнього контролю безпеки руху незалежними суб'єктами ринку залізничних перевезень. Для розроблених і удосконалених моделей була виконана оцінка адекватності. Так, для математичної моделі оцінки ризиків транспортних процесів на залізницях, адекватність визначено за критерієм Фішера – помилка склала менше 11,5 %; для експлуатаційної моделі управління ризиками, коефіцієнт детермінації якої дорівнює 0,9945 – середня відносна помилка склала 12,3%; для моделі інтегральної оцінки, адекватність визначено за критерієм Пірсона – помилка не перевищує 8,7 %.^UIn connection with the demonopolization and liberalization of the railway transportation market, as a result of the restructuring of JSC «Ukrainian Railways», which had a centralized approach to ensuring traffic safety, the support of this approach by independent operators is highly doubtful. Therefore, the issue of the development and application of mechanisms for external control of traffic safety in railway transport is of particular relevance. As one of the instruments of external control, including the interests of the state, JSC «Ukrainian Railways», private participants in the railway transportation market and potential investors, a technical audit can be used, which has already been widely used in other sectors of the economy. The features and effectiveness of technical audit in other sectors of the economy indicate the feasibility of its application in railway transport, however, the lack of legislative regulation of activities during a technical audit, a specific procedure and methods, require solving a certain range of tasks. Therefore, the topic of the dissertation is relevant.The scientific novelty of the results obtained is as follows:- for the first time, a mathematical model for risk assessment by priori, posteriori values and an integral assessment was developed, which is intended for external control of traffic safety on railway transport during the technical audit, on the basis of which a comprehensive characteristic of traffic safety, identification of possible threats and risk prediction can be given;- for the first time, a mathematical model has been obtained for determining and predicting a potential (critical) hazard field during external control of traffic safety on railway transport, which allows determining measures or urgent actions to eliminate possible dangerous situations in transport processes;- the operational model of risk management has been improved, which includes indicators of investment and operating costs, which, in contrast to the existing one, takes into account labor productivity, makes it possible to more accurately predict the number of violations of traffic safety in railway transport and implement risk management under external control;- the system of risks was further developed, which, unlike the existing one, includes information on technical failures and violations of the transport process technology with the definition of general, integral, local, special and point risks, which allows, with external control, to more accurately characterize the current and predicted state of traffic safety on railway transport.The practical significance of the results obtained. The scientific results obtained in the dissertation work, as well as the developed methodology and models can be used as methods of external control during the technical audit, as well as to solve the problem of assessing, predicting and improving traffic safety in railway transport.The algorithm for performing calculations and plotting graphical dependencies in the process of conducting the technical audit for external control is implemented as a software application using the Microsoft Excel environment, which simplifies the auditor's work process and reduces the complexity of work.The results obtained are used in the subdivisions of JSC «Ukrainian Railways».As a result of the performed theoretical and experimental studies, given in the dissertation work, the scientific problem of the formation of methods for external control of traffic safety in railway transport was solved. Based on the proposed approaches and developed mathematical models, it is possible to identify and predict risks for further control, provision and improvement of traffic safety on railways, as well as to introduce an effective tool for external control of traffic safety by independent subjects of the railway transportation market.Adequacy assessment was performed for the developed and improved models. So, for the mathematical model for assessing the risks of transport processes on the railways, the adequacy was determined by the Fisher criterion – the error was less than 11.5%; for the operational model of risk management, the coefficient of determination of which is equal to 0.9945 – the average relative error was 12.3%; for the integral assessment model, the adequacy was determined by the Pearson criterion – the error does not exceed 8.7%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Булахов М. С. 
Роль нелокальної взаємодiї в ультрахолодних бозе-газах з урахуванням спiнових ступенiв свободи: автореферат дис. ... д.філософ : 105 / М. С. Булахов. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацiя присвячена дослiдженню впливу нелокальностi взаємодiї: по-перше, на термодинамiчнi характеристики слабковзаємодiйного бозе-газу як у верхньому околi температури переходу (вище, але близько до неї) до стану з бозе-ейнштейнiвським конденсатом (БЕК), так i в станi з БЕК за нульової температури; по-друге, на ефекти, пов’язанi зi спiном, а також на структуру спектру одночастинкових збуджень слабковзаємодiйного бозе-газу атомiв з повним нульовим або одиничним спiном в станi з БЕК за нульової температури.Роздiл 1 присвячено викладанню матерiалу, який склав основу й послу- гував точкою вiдлiку дослiджень здобувача, а саме: термодинамiчної теорiї збурень, теорiї Боголюбова слабковзаємодiйного бозе-газу й узагальнення канонiчних перетворень Боголюбова. Роздiл 2 присвячено побудовi термодинамiки бозе-газу в верхньому околi температури фазового переходу до стану з БЕК iз урахуванням попра- вок першого i другого порядку за взаємодiєю до основних термодинамiчних величин. Теоретичний опис побудований у рамках термодинамiчної теорiї збурень. Результати проаналiзовано за допомогою чисельних методiв для локальної й нелокальної моделей потенцiйної взаємодiї. У роздiлi 3 аналiзується система рiвнянь, яка дає змогу визначити такi термодинамiчнi характеристики слабковзаємодiйного ультрахолодного бозе- газу атомiв iз повним нульовим спiном у станi з БЕК, як: хiмiчний потенцiал i густину частинок конденсату. Означена система рiвнянь враховує внесок вiд квадратичних за операторами народження й знищення доданкiв i дозволяє дослiджувати систему для низки модельних потенцiалiв нелокальної взає- модiї. Повний аналiз проведено з використанням чисельних методiв для двох нелокальних моделей потенцiалу взаємодiї: модель пiвпрозорих сфер i модель з профiлем гаусового (нормального) розподiлу. У роздiлi 4 вивчається термодинамiка й магнiтнi властивостi всiх можливих станiв БЕК у бозе-газi частинок зi спiном S = 1 за наявностi зов- нiшнього магнiтного поля. На вiдмiну вiд попереднiх дослiджень спiнорних конденсатiв мiжатомна взаємодiя вважається нелокальною. У цьому випадку вiдповiдний гамiльтонiан будується з урахуванням спiнових i квадрупольних ступенiв свободи, якi елегантно вводяться на рiвних правах крiзь призму алгебри SU(3). Зв’язок iз зовнiшнiм магнiтним полем забезпечується за допо- могою як спiнового оператора (лiнiйний ефект Зеемана), так i за допомогою оператора квадрупольного моменту (квадратичний ефект Зеемана).^UThe dissertation is devoted to studing the effect of the nonlocality of interaction on: first, thermodynamic quantities of a weakly interacting Bose gas both in the upper neighbourhood of the transition temperature (higher, but close to it) to the state with Bose-Einstein condensate (BEC) and in the state with BEC at zero temperature; second, spin-related effects and the structure of the single-particle excitation spectrum of a weakly interacting Bose gas of spinless or spin-1 atoms with BEC at zero temperature.Chapter 1 deals with the presentation of the basic approaches and the reference point of the author’s research: thermodynamic perturbation theory, Bogoliubov theory of a weakly interacting Bose gas, and generalization of Bogoliubov canonical transformation.Chapter 2 is devoted to the constructing thermodynamics of a Bose gas in the upper neighbourhood of the phase transition temperature to the state with BEC taking into account the first and second order corrections in interaction to the main thermodynamic quantities. The theoretical description is based on the thermodynamic perturbations theory. The results are analyzed by using numericalmethods for local and non-local models of the interaction potential.Chapter 3 analyzes the system of equations that allows one to determine such thermodynamic characteristics of a weakly interacting ultracold Bose gas of spinless atoms with BEC as chemical potential and condensate particles density. It involves the contribution of quadratic terms in the creation and annihilation operators and enables to study the system for a number of model non-local interaction potentials. The complete analysis was carried out by employing the numerical methods for two models of non-local interaction potential: a model of semitransparent spheres and a model with Gauss (normal) distribution profile.In Chapter 4 the author explores thermodynamics and magnetic properties of all possible magnetic states of a Bose gas of spin-1 atoms with BEC in the presence of an external magnetic field. In contrast to previous studies of spinor condensates, the interatomic interaction is considered to be non-local. In this case, the corresponding Hamiltonian must be constructed taking into account the spin and quadrupole degrees of freedom, which are elegantly introduced on an equal footing through the prism of the SU(3) algebra. The coupling with the external magnetic field is provided both by the spin operator (the linear Zeeman effect) and by the quadrupole moment operator (the quadratic Zeeman effect).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського