Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (18)Реферативна база даних (487)Книжкові видання та компакт-диски (494)Журнали та продовжувані видання (32)
Пошуковий запит: (<.>A=ВОЗНЯК$<.>+<.>A=ЮРІЙ$<.>+<.>A=ВАСИЛЬОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Возняк О.М. 
Діагностика і хірургічне лікування аденом гіпофіза у хворих похилого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / О.М. Возняк ; АМН України. Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Визначено особливості основних симптомокомплексів аденом гіпофіза у хворих похилого віку. З'ясовано основні структурні та топографо-анатомічні особливості цих пухлин. Уточнено оптимальний комплекс нейрохірургічних обстежень для формування хірургічного діагнозу. Вироблено рекомендації з периопераційного ведення хворих. Доведено і патофізіологічно обгрунтовано ефективність і доцільність застосування транссфеноїдальних втручань для видалення аденом гіпофіза у хворих похилого віку як при первинно діагностованих новоутвореннях, так і при операціях з приводу продовженого росту пухлин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р636.77

Рубрики:

      
2.

Юрійчук Л.М. 
Ендопротезування кульшового суглоба у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Л.М. Юрійчук ; Ін-т травматології та ортопедії АМН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено питання щодо покращання результатів лікування хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки (СК) з урахуванням диференційованого підходу до вибору способу оперативного лікування й удосконалення методики ендопротезування кульшового суглоба (КС). Вивчено міцність фіксації за нестабільних переломів вертлюгової ділянки (ВД) СК кутовою пластиною, фіксатором DHS, цементним ендопротезом КС. Проведено біомеханічне обгрунтування вибору методу фіксації нестабільного перелому ВД СК у пацієнтів даного віку на базі стендових натурних вибробувань. Багатофакторний кореляційний аналіз лікування показав переваги застосування тотального цементного ендопротезування у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами СК за складних багатовідлапкових переломів, з ознаками остеоартрозу й остеопорозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.53-92 + Р458.285,1-92 +
Шифр НБУВ: РА367803

Рубрики:

      
3.

Возняк Ю.В. 
Ефект пам'яті форми в наповнених епоксидних полімерах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.19 / Ю.В. Возняк ; НАН України. Ін-т хімії високомолекуляр. сполук. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено закономірності прояву ефекту пам'яті форми (ЕПФ), індукованого деформацією, у композитах на основі епоксидних полімерів і наповнювачів різної природи, які утворюють агрегати, здатні до значного ущільнення під дією напружень стиснення. Вперше показано можливість реалізації ЕПФ, що супроводжується значною зміною об'єму, для наповнених полімерних композитів (НПК). Визначено особливість прояву ЕПФ, що пов'язана з формуванням у матеріалі пористої структури за рахунок введення в полімерну матрицю наповнювача, що ущільнюється. Встановлено, що процес відновлення первинної форми, обумовлений розкриттям закритих під час деформації мікропорожнин. Розроблено фізичну модель, що пояснює досліджуваний ЕПФ. Виявлено, що характер прояву ЕПФ залежить від властивостей полімерної матриці, типу наповнювача та його насипної густини, а також схеми та маршруту деформації. Показано, що варіювання параметрів і схем комбінованої деформації, а також застосування наповнювачів з різною здатністю до ущільнення, надає можливість керувати величиною та знаком коефіцієнта пропорційності між повздовжньою та поперечною деформаціями у процесі відновлення форми полімерних композитів. Виявлено, що використання електропровідного наповнювача у вигляді агрегатів, здатних до ущільнення, сприяє реалізації ЕПФ, який супроводжується стрибкоподібною зміною електричного опору композитів в області температур відновлення форми. Одержано струмопровідний полімерний композит на базі епоксидного полімеру та терморозширеного графіту, здатний в області температур відновлення форми різко (до п'яти порядків) змінювати свій електроопір. Запропоновано технічне рішення з використання робочого елемента з подібного композиту в електричних захисних пристроях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.2-382 +
Шифр НБУВ: РА351045

Рубрики:

      
4.

Юрій І. А. 
Інститут градоначальництва в системі державної влади на півдні Російської імперії (XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / І. А. Юрій ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Сформульовано поняття градоначальництва як правового інституту, охарактеризовано місце та роль градоначальника в системі державного управління Російської імперії. Досліджено соціально-політичні чинники утворення градоначальств, організаційно-правові засади функціонування градоначальників. Проаналізовано специфіку компетенції градоначальника у її видозмінах протягом XIX - початку XX ст., відображено характер його взаємовідносин із центральними органами влади, інститутом генерал-губернатора, органами місцевого самоврядування, законодавчі ініціативи градоначальників, особливості функціонування градоначальництва в Одеському, Таганрозькому, Феодосійському, Керч-Єнікальському, Ізмаїльському, Севастопольському, Миколаївському, Ялтинському градоначальствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-523.72 + Т3(4УКР7)5-5
Шифр НБУВ: РА373601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Юрій Р.Ф. 
Класифікація функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / Р.Ф. Юрій ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Вивчено властивості парастрофної рівносильності, а саме: знайдено ряд інваріантів, надано повну класифікацію квадратичних функційних рівнянь від n (n = 2, 3, 4) предметних змінних, виділено представників кожного з класів, знайдено множини розв'язків кожного з цих рівнянь. Це доводить існування двох класів за n = 2, чотирьох класів за n = 3 і 17-ти класів у разі n = 4. Доведено, що кожне квадратичне парастрофно нескоротне функційне рівняння від п'яти предметних змінних парастрофно рівносильне принаймні одному з чотирьох наведених функційних рівнянь, які не попадають в один клас за парастрофною рівносильністю. Показано існування функційних рівнянь, які не є квадратичними, але серед компонентів розв'язку обов'язково мають ізотопи груп, знайдено всі розв'язки вказаного рівняння. Установлено критерій існування нетривіальних квазігрупових рівнянь на множині квазігрупових операцій. Знайдено повну класифікацію загальних не обов'язково квадратичних функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.39,0 + В161.922,0 +
Шифр НБУВ: РА343930

Рубрики:

      
6.

Юрій Е.О. 
Методичне забезпечення стратегічного планування та фінансових можливостей реалізації стратегії: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Е.О. Юрій ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Наведено визначення стратегічного планування як процесу формування загальних цілей організації та відповідних йому функціональних стратегічних цілей, розроблених з урахуванням ресурсних можливостей підприємства та спрямованих на ефективну реалізацію загальних цілей. Встановлено, що стратегічними цілями підприємств харчової промисловості за умов невизначеності зовнішнього середовища є концентрування на привабливих ринках, збільшення ринкового сегмента й утримання існуючих ринкових позицій. Обгрунтовано, що фінансові цілі є основними функціональними стратегічними цілями, досягнення яких можна забезпечити шляхом дотримання необхідних параметрів фінансового стану підприємства, який визначається групою фінансових показників. На підставі поєднання концепції часових горизонтів з методикою фінансового планування під час розробки стратегій розвитку визначено стратегічні цілі, які б забезпечили стабільні тенденції розвитку підприємства в поточному, середньо- та довгостроковому періодах. За результатами одержаних значень фінансових показників у межах різних часових періодів фінансовий стан підприємства охарактеризовано як стійкий, постійний або кризовий. Розроблено заходи щодо покращання існуючого стану підприємства, які доцільно здійснювати за допомогою концентрації горизонтів росту. З урахуванням запропонованих розробок стратегічне планування розглянуто як п'ятирівневу процедуру, яка базується на виконанні наступних етапів: аналізу існуючого стану підприємства, визначення його потенціалу, обгрунтування можливих напрямів стратегічного розвитку, планування реалізації стратегії, її впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-230.3 + У9(4УКР)306.71-93 +
Шифр НБУВ: РА348354

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Юрійчук Ю.А. 
Національний фактор у суспільно-політичному розвитку Чехії та Словаччини (1989 - середина 1990-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.А. Юрійчук ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес становлення і розвитку чеського та словацького національних рухів, діяльність груп та партій, що представляють національні меншини. Розкрито основні тенденції розвитку Чехо-Словаччини у зазначений період, а також висвітлено процес становлення незалежних держав Чехії та Словаччини. Значну увагу приділено національній політиці урядів даних країн та становищу національних меншин у них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Чех)64 + Т3(4Сло)64
Шифр НБУВ: РА310671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Возняк А.В. 
Патогенетичні основи диференційованого лікування головного болю перенапруження у дітей шкільного віку: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / А.В. Возняк ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

Вивчено проблеми цефалгій у дітей, зокрема^ патогенезу головного болю перенапруження в дітей шкільного віку з метою вдосконалення методів диференційованого лікування. Встановлено епідеміологічні особливості цефалгічного синдрому в школярів західного регіону України. Проаналізовано структуру цефалгічного синдрому в госпіталізованих дітей і показано, що провідна роль належить головному болю перенапруження. Показано клінічні особливості перебігу цієї патології. Обгрунтовано гіпотезу щодо можливої ролі гіпомагнійемії у патогенезі хронічного головного болю перенапруження (ХГБП), а також його потенційного зв'язку з недиференційованою дисплазією сполучної тканини. В дітей з ХГБП показано біоелектричну активність головного мозку та мозкового кровоплину. Виявлено напруження обох ланок вегетативної нервової систем і зростання рівнів тривожності. Запропоновано диференційований спосіб лікування ХГБП у школярів залежно від віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.62-324.22 +
Шифр НБУВ: РА365490

Рубрики:

      
9.

Юрій Н.М. 
Політична соціалізація молоді в умовах трансформації суспільства: аналіз міжнародного і українського досвіду: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Н.М. Юрій ; Одес. нац. юрид. акад.. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Проаналізовано західні та вітчизняні концепції політичної соціалізації. Розглянуто роль політичної соціалізації у процесі становлення незалежної української держави, формування політичної системи. Визначено статус молоді у політичному просторі українського суспільства, її роль як об'єкта та суб'єкта політичного впливу. Висвітлено пріоритетні напрямки діяльності молоді у громадських об'єднаннях та політичних партіях. Удосконалено компаративістський метод кращого розуміння національної специфіки процесу соціалізації. На підставі аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду молодіжної політики розглянуто шляхи розвитку молодіжної політики в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА321952

Рубрики:

      
10.

Возняк Л.С. 
Психологічні особливості професійної підготовки майбутніх спеціалістів до управлінської діяльності: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Л.С. Возняк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розроблено соціально-психологічні моделі професійної підготовки майбутніх спеціалістів до управлінської діяльності. Особливу увагу приділено розкриттю залежності динаміки розвитку соціально-психологічної готовності випускників вузу до управлінської діяльності від співвідношення впливів соціально-психологічних та індивідуальних особливостей спеціалістів. Розглянуто роль психологічної адаптації у процесі професійної підготовки. Наведено алгоритм продуктивного вирішення завдань професійної підготовки майбутнього управлінця до виконання посадових функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю959.18 + Ю941.19с
Шифр НБУВ: РА308658 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Юрійчук Н.Д. 
Система роботи над діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.Д. Юрійчук ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено актуальну проблему збагачення мовлення учнів діловою лексикою. Викладено науково обгрунтовану й експериментально перевірену систему роботи над усним та писемним діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах. Запропоновано програму експериментально-дослідного навчання ділового мовлення не тільки на уроках зв'язного мовлення, а й на уроках вивчення лексики, морфології, синтаксису. Упорядковано словник-мінімум ділової людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-912.37
Шифр НБУВ: РА313984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Возняк В. С. 
Співвідношення розсудку і розуму: філософсько-педагогічний контекст: автореф. дис. ... д-ра філософ. наук : 09.00.03 / В. С. Возняк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 32 с. — укp.

Досліджено співвідношення категорій "розсудок" і "розум" у суто філософському й у філософсько-педагогічному контекстах, що дозволяє розглядати їх як необхідний дослідницький інструмент у сфері соціально-філософського пізнання. Розглянуто виявлення характеристик розсудку та розуму у мисленні, у взаєминах з продуктивною уявою, щодо проблеми істини, у соціальному контексті, у світі повсякденності. Розкрито проблеми сутності педагогічного мислення, природи виховання як такого, роль душевного та духовного у виховному процесі, місця ціннісної свідомості, вербалізму та дидактизму у педагогіці, способів організації педагогічного простору, цілісності освітнього процесу. Розроблено філософсько-педагогічну концепцію співвідношення розсудку та розуму, яка розкриває основи загострення суперечностей освіти на рівні педагогічного мислення та в межах педагогічних практик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.4 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА378006 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Возняк Г.В. 
Фінансове забезпечення інноваційної діяльності промислових підприємств України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Г.В. Возняк ; НАН України. Ін-т регіон. дослідж. — Л., 2006. — 19 с. — укp.

Узагальнено визначення поняття "фінансове забезпечення інноваційної діяльності". Запропоновано класифікацію джерел фінансування інноваційної діяльності за стадіями інноваційного процесу, відношенням до власності й економічною суттю. Розглянуто методи регуляторного впливу держави на розвиток інноваційної діяльності. Обгрунтовано можливість застосування динамічних показників для оцінки економічної ефективності інноваційних процесів у разі самофінансування. Визначено умови, за яких використання запозичених коштів для фінансування інноваційних проектів призводить до зростання економічної ефективності інновацій. Запропоновано метод мінімізації ризику перевиробництва інноваційної продукції. Обгрунтовано диверсифікацію інвестицій до інноваційних проектів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-55-93 +
Шифр НБУВ: РА344878

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Возняк А.Б. 
Формування творчої особистості підлітків у позакласній виховній роботі загальноосвітньої школи (1946 - 2006 рр.): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / А.Б. Возняк ; Дрогобиц. держ. пед. ун-т ім. І.Франка. — Дрогобич, 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано етапи становлення та розвитку проблеми формування творчої особистості підлітків у загальноосвітній школі впродовж 1996 - 2006 рр. у позакласній виховній роботі, кожен з яких відображає генезу поняття "формування творчої особистості підлітків" і характеризується відповідними тенденціями. Здійснено ретроспективний аналіз змісту позакласної виховної роботи з підлітками у досліджений період, уточнено її форми та методи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.38 + Ю952.2-734 + Ю984.51 +
Шифр НБУВ: РА361452

Рубрики:

      
15.

Возняк Ю. В. 
Структурна самоорганізація полімерних матеріалів різної архітектури, індукована інтенсивною пластичною деформацією / Ю. В. Возняк. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: Ефекти та фізичні явища, що обумовлюють структурну модифікацію полімерних матеріалів в умовах інтенсивної пластичної деформації. Мета дослідження: встановлення закономірностей формування та еволюції структур на різних рівнях їхньої організації (нано-, мікро та макромасштаб) в полімерах різної будови (аморфних і аморфно-кристалічних) та композитах різної архітектури в результаті дії інтенсивної пластичної деформації, що реалізується в умовах деформації простого зсуву і високого тиску, виявлення характеру залежності властивостей цих матеріалів від структурного стану. Методи дослідження та апаратура: сканувальна і трансмісійна електронна мікроскопія, інфрачервона та раманівська спектроскопії, рентгеноструктурний аналіз, диференційна сканувальна калориметрія, динамічний механічний аналіз, механічні та трибологічні випробування, дюрометрія, вимірювання електричного опору, густини і водопоглинення. Теоретичні і практичні результати: визначено зміни ступеня однорідності і фрагментації елементів надмолекулярної структури, характеру орієнтаційного порядку і розподілу орієнтованих фібрил за переважними напрямками орієнтації, об'ємної частки і ступеня досконалості кристалітів при варіюванні схеми та параметрів інтенсивної пластичної деформації (інтенсивності деформації, величини накопиченої пластичної деформації, температури та швидкості деформації, способу акумуляції пластичної деформації). Встановлено закономірності впливу будови, молекулярної маси та морфології вихідних полімерів, наявності, типу та морфології нано- та мікронаповнювачів на перебіг структурних та фазових перетворень, що відбуваються в полімерних матеріалах під впливом інтенсивної пластичної деформації. Визначено комплекс фізичних і функціональних властивостей аморфно-кристалічних, аморфних полімерів та композитів, сформованих в умовах інтенсивної пластичної деформації. Створені багатофункціональні матеріали, що характеризуються унікальним поєднанням багаторазово підвищених значень твердості, міцності (за низької анізотропії останніх) та зносостійкості при збереженні пластичності на рівні вихідних зразків. Порівняно з останніми, збільшуються густина, температура плавлення/склування, досягається одночасне та незалежне від напрямку навантаження підвищення пружних, міцнісних, ударних та пластичних характеристик. В об'ємних зразках аморфно-кристалічних полімерів та композитів на їх основі, реалізовано біаксіальний “інварний” ефект, коли в широкому інтервалі температур спостерігаються значення коефіцієнта лінійного термічного розширення як в поперечному, так і в подовжньому перерізах, співставні із значеннями коефіцієнта лінійного термічного розширення інварних сплавів. У випадку дисперсних електропровідних нанонаповнювачів (вуглецеві нанопластини, нанотрубки) показано можливість поліпшення електропровідності композитів без появи її анізотропії. Виявлено можливість формування спеціальних структур, таких як градієнтні або гібридні, під дією інтенсивної пластичної деформації. Новизна: вперше вирішена важлива наукова проблема щодо виявлення можливостей, загальних закономірностей та особливостей методів інтенсивної пластичної деформації при активації та керуванні процесами самоорганізації, які відбуваються на різних рівнях (нано-, мікро- та макромасштаб) структурної організації полімерних матеріалів різної будови та архітектури. Сфера (галузь) використання: мікровиробництво, загальне, середнє та точне машинобудування.^UObject of research: effects and physical phenomena that cause structural modification of polymeric materials under severe plastic deformation conditions. Aim of the work: establishment of the regularities of formation and evolution of structures at different scale levels of their organization (nano-, micro and macro-scale) in polymers of different structure (amorphous and semicrystalline) and composites of different architecture as a result of severe plastic deformation realized by simple shear deformation and high pressure, identification of the nature of the dependence of the properties of these materials on the structural state. Research methods and equipment: scanning and transmission electron microscopy, infrared and Raman spectroscopy, X-ray diffraction analysis, differential scanning calorimetry, dynamic mechanical analysis, mechanical and tribological tests, dilatometry, measurement of electrical resistance, water absorption, density. Theoretical and practical results: changes in the degree of homogeneity and fragmentation of elements of supramolecular structure, the nature of the orientation order and distribution of oriented fibrils in the preferred directions of orientation, volume fraction and degree of perfection of crystallites with variation of the scheme and parameters of severe plastic deformation (deformation intensity, deformation rate deformation, the method of accumulation of plastic deformation) have been determined. Regularities of influence of structure, molecular weight and morphology of initial polymers, presence, type and morphology of nano- and microfillers on the course of structural and phase transformations occurring in polymeric materials under the influence of severe plastic deformation have been established. A set of physical and functional properties of semicrystalline, amorphous polymers and composites formed under conditions of severe plastic deformation has been determined. Multifunctional materials have been created, which are characterized by a unique combination of repeatedly increased values of hardness, strength (with low anisotropy) and wear resistance while maintaining plasticity at the level of the original samples. Compared to the original one, the density, melting/glass transition temperatures increase, and an increase in elastic, strength, impact and plastic characteristics has been achieved simultaneously and independently of the load direction. In bulk samples of semicrystalline polymers and composites based on them, the biaxial "invar" effect has been realized, when in a wide range of temperatures the values of the coefficient of linear thermal expansion are observed both in cross and longitudinal sections, comparable to the values of the coefficient of linear thermal expansion of invar alloys. In the case of dispersed electrically conductive nanofillers (carbon nanoplates, nanotubes) the possibility of improving the electrical conductivity of composites without the appearance of its anisotropy has been shown. The possibility of forming special structures, such as gradient or hybrid, under the action of severe plastic deformation has been revealed. Novelty: for the first time, an important scientific problem has been solved to identify opportunities, general patterns and features of methods of severe plastic deformation in activating and controlling self-organization processes occurring at different levels (nano-, micro- and macroscale) of structural organization of polymeric materials of different structure and architecture. Scope (branch) of use: microfabrication, general, average and exact mechanical engineering.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Юрійчук О. О. 
Правовий мультикультуралізм: аксіологічний вимір / О. О. Юрійчук. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вперше у вітчизняній юридичній науці досліджено правовий мультикультуралізм, його поняття, типологію, принципи та функції у контекстіфілософсько-правових поглядів. Обґрунтовано основні ознаки правового мультикультуралізму, головні тенденції розвитку правових культур.Удосконалено наукові дослідження з питань філософсько-правового бачення мультикультуралізму та його аксіологічного виміру. Розвинуто положеннящодо основоположних ідеї правового мультикультуралізму у контексті науки філософії права.Відзначено існування різноманітних підходів до трактування мультикультуралізму, розмежовано співвідношення понять мульти-, полі- та багатокультурності, констатовано, що активізація розвитку теорії мультикультуралізму припадає на основні соціо-політичні і економічні етапи прогресу суспільства. На підставі проведеної концептуальної характеристики правового мультикультуралізму наведено авторське визначення поняття як теорії, яка спрямована на визнання існування в межах певного відкритого суспільного прошарку культурно відмінних груп, дії яких спрямовані на збереження та розвиток своєї самобутності та, водночас, дотримання у міжкультурних відносинах принципів рівності, толерантності, взаємоповаги і людиноцентризму.Проаналізовано роль права та суспільної моралі у контексті правового мультикультуралізму. Доведено, що на розвиток правового мультикультуралізму великий вплив мали ідейно-світоглядні принципи римського права в поєднанні з набутками античності: так, принцип космополітизму на перший план висуває інтереси і цінності людини, а не держави; право скомпонувало у собі справедливістю з моральними установками, які разом визначили людину як частину нової культури та самостійного індивіда з невід'ємними правами та здатністю до контролю й регуляції поведінки; індивідуалізм посприяв наділенню особи можливості до здійснення контролю власного становища у соціумі та відстоювання стратифікаційних позицій; мультикультурність продемонструвала можливість об'єднання процесів впливу та проникнення правових феноменів з однієї культури в іншу, при цьому зберігаючи їх унікальність.Розглядаючи види правових культур, проаналізовано їх сучасне втілення та зазначено, що сьогодні можна виокремити чотири основних фактори їхрозвитку та подальшої практичної реалізації, зокрема: 1) визнання важливості постійного внутрішнього оновлення традицій правової думки; 2) заохоченняісторичної пам'яті стосовно правових традицій та правових культур; 3) схвалення внутрішніх розбіжностей та розуміння важливості проникненняправових культур; 4) актуалізація ціннісних орієнтирів правових культур.У контексті правового мультикультуралізму з'ясовано, що проблема людини та її духовності є спричинені осмисленням екзистенційності впродовжрізних епох, тому для кращого втілення філософсько-правової теорії мультикультуралізму важливим є максимальне втілення людиноцентричнихсвітоглядних поглядів на основі самобутньої, стійкої правової нації.Дисертація має науково-практичне значення для філософії права, проблем філософії та інших філософсько- і теоретико-правових наук.^UIn the thesis for the first time in the national legal science legal multiculturalism, its concept, typology, principles and functions in the context of philosophical and legal views were investigated. The main features of legal multiculturalism, main tendencies of development of legal cultures were explained.Scientific research on philosophical and legal vision of multiculturalism and its axiological dimension has been improved. The position on the fundamental ideas oflegal multiculturalism in the context of science of the philosophy of law is developed.The existence of diverse approaches to the interpretation of multiculturalism is noted, the ratio of the concepts of multi-, poly- and multiculturalism is differentiated.It was stated that the activation of the development of the theory of multiculturalism accounts for the main socio-political and economic stages of the progress of society.On the basis of the conceptual characterization of legal multiculturalism, there is definition of the concept as a theory, which aims at recognizing the existencewithin the limits of a certain open social stratum of culturally distinct groups, whose actions are aimed at the preservation and development of their identity and, at the same time, observance of the principles of equality, tolerance in intercultural relations, mutual respect and human-centeredness.The role of law and social morality in the context of legal multiculturalism is analyzed. It was proved that the development of legal multiculturalism was stronglyinfluenced by the ideological and ideological principles of Roman law in conjunction with the achievements of antiquity: the principle of cosmopolitanism highlights the interests and values ​​of man, not the state; law comprised a fairness with moral attitudes that together identified a person as a part of a new culture and anindependent individual with inalienable rights and the ability to control and regulate behavior; individualism contributed to empowering a person to exercise control over her own position in society and advocating for stratification positions; multiculturalism has demonstrated the ability to combine the processes of influence and penetration of legal phenomena from one culture to another, while preserving their uniqueness Considering the types of legal cultures, their current implementation isanalyzed and it is noted that today it is possible to distinguish four main factors of their development and further practical realization, in particular: 1) recognition of the importance of constant internal renewal of the traditions of legal thought; 2) the promotion of historical memory in relation to legal traditions and legal cultures; 3) approval of internal differences and understanding of the importance of penetration of legal cultures; 4) actualization of values of landmarks of legal culturesIn the context of legal multiculturalism, it has been found that the problem of man and his spirituality is caused by the conception of existentialism in differentepochs, therefore, for the best implementation of the philosophical and legal theory of multiculturalism, the maximal realization of human-centric ideological views isessential on the basis of a distinct, stable legal nation. Dissertation has a practical value for philosophy of right, problems of philosophy and other philosophical, theoretical and legal sciences.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Кльоба Т. Л. 
Регулювання фінансових дисбалансів ендогенно орієнтованого розвитку регіонів України / Т. Л. Кльоба. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретико-методичні засади регулювання фінансових дисбалансів ендогенно орієнтованого розвитку регіонів, з'ясовано причини їхнього виникнення та особливості прояву на регіональному рівні. Сформовано практичні рекомендації щодо вдосконалення інструментарію регулювання та напрямів подолання фінансових дисбалансів у сучасних умовах. Розкрито теоретичні основи ендогенно орієнтованого розвитку регіонів. Удосконалено понятійно-термінологічний апарат дослідження, а саме: обґрунтовано дуальний підхід до позиціонування сутності поняття «фінансові дисбаланси регіону». Запропонована логічна схема ідентифікації та регулювання фінансових дисбалансів ендогенно орієнтованого розвитку регіонів. Удосконалено методичний підхід до оцінювання фінансових дисбалансів регіонів. Обґрунтовано доцільність застосування дієвих інструментів різних видів політик (бюджетної, фінансової, регіональної, соціально-економічної), визначено засадничі принципи регулювання та першочергові завдання. Доведено необхідність зміцнення бюджетної безпеки регіонів в умовах фінансово-економічної нестабільності як ключової умови забезпечення їхнього збалансованого зростання. Обґрунтовано вплив фінансових дисбалансів на ендогенний розвиток регіонів.^UThe dissertation substantiates the theoretical and methodological principles of regulation of financial imbalances of endogenous oriented development of regions, clarifies the reasons of their occurrence and features of manifestation at the regional level. The practical recommendations on improving tools of regulation and directions of overcoming financial imbalances in current conditions are formed. Theoretical basis of endogenously oriented development of regions is revealed. The conceptual and terminological apparatus of the research has been improved, namely: the dual approach to positioning the essence of the concept of "financial imbalances of the region" is substantiated. The logical scheme of identification and regulation of financial imbalances of endogenously oriented development of regions is offered. The methodical approach to estimating financial imbalances of regions has been improved. The expediency of application of effective instruments of different types of policies (budgetary, financial, regional, socio-economic) is substantiated, the basic principles of regulation and priority tasks are defined. The necessity of strengthening the budget security of regions in the conditions of financial and economic instability as a key condition for ensuring their balanced growth is proved. The influence of financial imbalances on endogenous development of regions is substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Коваль В. М. 
Механізми забезпечення фінансової самодостатності територіальних громад в умовах децентралізації: автореферат дис. ... д.філософ : 072 / В. М. Коваль. — Б.м., 2023 — укp.

В умовах посилення безпекових викликів, падіння темпів економічного зростання та сповільнення реформи децентралізації, зумовлених наслідками поширення пандемії, а тепер ще і широкомасштабним вторгненням росії в Україну, питання зміцнення фінансової самодостатності територіальних громад набувають особливої актуальності, бо потужне місцеве самоврядування та самодостатні громади – це основа стійкого поступу України. У результаті проведення наукового дослідження автором удосконалено змістовні інтерпретації понять «самодостатня територіальна громада» та «фінансово самодостатня територіальна громада», що дозволило поглибити теоретичні засади фінансів територіальних громад. Авторська позиція базується на припущенні про те, фінансово самодостатньою є територіальна громада, яка має сформований дієвий механізм формування та використання фінансових ресурсів, здатна самостійно забезпечити повноту реалізації суспільних послуг для мешканців громади, спроможна до саморозвитку в довгостроковій перспективі на засадах самореалізації, самоуправління та самофінансування. Визначено роль децентралізації у забезпеченні фінансової самодостатності територіальних громад та обґрунтовано її вплив на розвиток місцевого самоврядування. Показано, що значимість децентралізації у зміцненні фінансової самодостатності територіальних громад проявляється у: а) посиленні взаємодії із усіма суб’єктами економіки громади; б) забезпеченні достатності обсягів фінансових ресурсів для збалансованого розвитку громади шляхом формування цільових потоків фінансових ресурсів; в) покращенню ефективності управління фінансовими ресурсами територіальної громади через використання проєктного та процесного підходів. Запропоновано науково-методичний підхід до оцінювання фінансової самодостатності територіальних громад, який передбачає: послідовну реалізацію композиційного, емпіричного і таксономічного етапів, базується на розрахунку емпіричних показників фінансової самодостатності для міських, селищних і сільських громад. Застосування цього підходу на прикладі 73 територіальних громад Львівської області дало змогу автору робити висновки про спроможність громад до саморозвитку та забезпечення стійкого поступу. Застосування економіко-математичного моделювання, дозволило встановити та обґрунтувати причинно-наслідкові зв’язки між фінансовою самодостатністю територіальних громад та їх місцевим економічним розвитком. Це дозволяє поглибити комплексне розуміння процесів та чинників зміцнення фінансової самодостатності територіальних громад як основи їх стійкого розвитку. Конкретизовано напрями вдосконалення механізмів забезпечення фінансової самодостатності територіальних громад в умовах війни в Україні та сповільнення темпів реформи децентралізації, в частині: уточнення заходів з розширення повноважень ОМС з адміністрування місцевих податків та зборів; оновлення методики розрахунку горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів; розширення прав громад у доступі до інвестиційних ресурсів; унормування інституційних основ завершення реформи децентралізації. Дослідження європейських практик забезпечення фінансової самодостатності територіальних громад дало змогу визначити можливості їх імплементації в частині таких фінансових інструментів як податки на економічну діяльність та місцеві запозичення. Сформульовані у роботі теоретичні положення, науково-методичні та практичні рекомендації сприятимуть покращенню фінансової самодостатності територіальних громад, а відтак і їх відновленню та стійкому зростанню.^UIn the context of increasing security challenges, falling economic growth and slowdown in decentralization reform due to the effects of the pandemic, and now Russia's large-scale invasion of Ukraine, the issue of strengthening the financial self-sufficiency of territorial communities is of particular relevance, since strong local self-government and self-sufficient communities are the basis for Ukraine's sustainable development. As a result of the research, the author has improved the meaningful interpretation of the concepts of "self-sufficient territorial community" and "financially self-sufficient territorial community", which allowed to deepen the theoretical foundations of territorial community finance. The author's position is based on the assumption that a financially self-sufficient territorial community is a community that has an established effective mechanism for the formation and use of financial resources, is able to independently ensure the full implementation of public services for community residents, and is capable of self-development in the long term on the basis of self-realisation, self-government and self-financing. The role of decentralization in ensuring the financial self-sufficiency of territorial communities is determined and its impact on the development of local self-government is substantiated. It is shown that the significance of decentralization in strengthening the financial self-sufficiency of territorial communities is manifested in: a) strengthening interaction with all subjects of the community economy; b) ensuring the sufficiency of financial resources for the balanced development of the community through the formation of targeted financial resource flows; c) improving the efficiency of financial resource management of the territorial community through the use of project and process approaches. The article proposes a scientific and methodological approach to assessing the financial self-sufficiency of territorial communities, which involves: the consistent implementation of the compositional, empirical and taxonomic stages, based on the calculation of empirical indicators of financial self-sufficiency for urban, settlement and rural communities. The application of this approach on the example of 73 territorial communities in the Lviv region allowed the author to draw conclusions about the ability of communities to self-develop and ensure sustainable progress. The use of economic and mathematical modelling allowed to establish and substantiate the cause-and-effect relationship between the financial self-sufficiency of territorial communities and their local economic development. This allows to deepen a comprehensive understanding of the processes and factors of strengthening the financial self-sufficiency of territorial communities as the basis for their sustainable development. The author specifies the directions for improving the mechanisms for ensuring the financial self-sufficiency of territorial communities in the context of the war in Ukraine and the slowdown in the pace of decentralization reform, in terms of: clarifying measures to expand the powers of local authorities to administer local taxes and fees; updating the methodology for calculating the horizontal equalization of the tax capacity of local budgets; expanding the rights of communities to access investment resources; and regulating the institutional framework for completing the decentralization reform. The study of European practices of ensuring the financial self-sufficiency of territorial communities made it possible to determine the possibilities of their implementation in terms of such financial instruments as taxes on economic activity and local borrowing. The theoretical provisions, scientific, methodological and practical recommendations formulated in this paper will contribute to improving the financial self-sufficiency of territorial communities, and thus to their recovery and sustainable growth.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Антонюк Д. І. 
Легітимаційні аспекти антикорупційного контролю в Україні в умовах глобалізації: автореферат дис. ... д.філософ : 052 / Д. І. Антонюк. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена актуальній проблемі вивчення сутності й місця антикорупційного контролю в процесі легітимації публічної влади в Україні в умовах глобалізації. Отримання Україною членства в Європейському Союзі та у складі НАТО багато в чому залежить від правильних дій та рішень вітчизняної публічної влади на виконання умов вступу, серед яких протидія корупції набуває першочергового значення. Дотримання визначеного змінами до Конституції України в 2019 році євроінтеграційного курсу неможливе без легітимності української влади як з боку власного народу, так і міжнародної спільноти.З початком активної фази російсько-української війни постала гостра потреба в колективних діях, необхідних для захисту державного суверенітету. Розрізненість і відсутність взаємодовіри в цей час, породженої корупційними зловживаннями в органах влади, зумовлює послаблення обороноздатності України та ставить під загрозу не лише євроінтеграційні перспективи, але й існування України як держави. Саме на вирішення цих проблем і спрямовано дисертаційну роботу, опрацювання теми якої має високу наукову актуальність та велику практичну значущість для подальшого розвитку системи антикорупційного контролю в Україні. Враховуючи це, об’єктом наукового аналізу стало формування та реалізація політики протидії корупції в Україні в контексті глобалізаційних та євроінтеграційних процесів.Предметом дисертаційного дослідження виступили легітимаційні аспекти антикорупційного контролю як механізму протидії корупції в Україні в контексті розгортання глобалізаційних і євроінтеграційних процесів.Метою дисертації стало здійснення комплексного дослідження легітимаційного потенціалу механізму антикорупційного контролю в умовах глобалізації. Для її досягнення було вирішено низку конкретних завдань, а саме: визначено теоретико-методологічні засади дослідження антикорупційного контролю в легітимаційних процесах у контексті глобалізації; виокремлено правові й політичні основи антикорупційного контролю як механізму легітимації публічної влади в Україні в умовах європейської інтеграції; проаналізовано особливості антикорупційного контролю як чинники делегітимації влади в Україні; проаналізовано роль антикорупційного контролю у формуванні довіри громадян до інститутів влади; досліджено легітимаційний потенціал інститутів громадянського суспільства в механізмі антикорупційного контролю в Україні. Дисертація складається з анотації, вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. У вступі обґрунтовано актуальність та своєчасність виконаного дослідження, сформульовано його мету й завдання, подано об’єкт й предмет, методи дослідження, сформульовано наукову новизну та практичне значення отриманих результатів, описано їх апробацію.^UThe dissertation is devoted to the topical issue of studying the essence and place of anti-corruption control in the process of legitimizing public power in Ukraine in the context of globalization. Ukraine’s membership in the European Union and NATO largely depends on the correct actions and decisions of the national public authorities to fulfill the conditions of accession, among which the fight against corruption is of primary importance. Adherence to the European integration course determined by the changes to the Constitution of Ukraine in 2019 is impossible without the legitimacy of the Ukrainian government, both from the side of its own people and the international community.With the beginning of the active phase of the Russian-Ukrainian war, there was an urgent need for the collective actions necessary to protect state sovereignty. Differences and lack of mutual trust at this time, caused by corruption abuses in the government bodies, result in the weakening of Ukraine’s defense capabilities and endanger not only European integration prospects, but also the existence of Ukraine as a state. The thesis is aimed at solving these problems and its study is of high scientific relevance and great practical significance for the further development of anti-corruption control in Ukraine.Taking this into account, the object of scientific analysis is the formation and implementation of anti-corruption policy in Ukraine in the context of globalization and European integration processes.The subject of the dissertation study is the legitimizing aspects of anti-corruption control as a mechanism for combating corruption in Ukraine against the background of the globalization processes deploying.The objective of the thesis was to carry out a comprehensive study of the legitimation potential of the anti-corruption control mechanism in the context of globalization.In order to achieve it, a number of specific tasks were solved, namely: the theoretical and methodological principles of the study of anti-corruption control in legitimation processes in the context of globalization were determined; the legal and political foundations of anti-corruption control as a mechanism of legitimation of public power in Ukraine in the context of European integration are highlighted; the peculiarities of anti-corruption control are analyzed as factors of delegitimization of power in Ukraine; the role of anti-corruption control in the formation of citizens’ trust in government institutions is analyzed; the legitimation potential of civil society institutions in the mechanism of anti-corruption control in Ukraine is investigated.The dissertation consists of an abstract, an introduction, four sections, conclusions, a list of references and appendices. The introduction substantiates the relevance and timeliness of the performed study, formulates its objective and tasks, presents the object and subject, research methods, formulates the scientific novelty and practical significance of the obtained results, and describes their approbation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського