Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (193)Книжкові видання та компакт-диски (155)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=ГАМАЛ$<.>+<.>A=АБДУЛГАФУР$<.>+<.>A=МОХАМЕД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гамаль 
Геоінформаційні технології просторового аналізу емісії парникових газів у енергетичному секторі: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Христина Володимирівна Гамаль ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З391.92
Шифр НБУВ: РА365984

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Гамалія В.М. 
Історія становлення і розвитку української наукової ботанічної термінології: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / В.М. Гамалія ; НАН України. Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. — К., 2003. — 17 с. — укp.

Вперше показано, що початок розробки вітчизняної наукової ботанічної термінології був спричинений необхідністю викладання медицини, природознавства та агрономії в Україні. Доведено, що колективна робота, яка відчутно прискорила даний процес, була започаткована у надрах недержавних об'єднань: громад, просвіт, студентських гуртків і наукових товариств. Зазначено, що помітні успіхи у справі розробки та впровадження наукового терміну спостерігались у відповідних підрозділах Української академії наук. До наукового обігу введено нові або маловідомі факти з історії української термінотворчості, а також наведено дані про забутих або несправедливо замовчуваних вчених, які працювали у даному напрямку. Проведено порівняльний аналіз номенклатурних і термінологічних ботанічних словників, видрукуваних в Україні протягом ХІХ - ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е5в3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА323362

Географічні рубрики:

      
3.

Мохамед Саїд Газал 
Методи та інформаційна технологія розробки бездротових локальних мереж з керованими параметрами канального рівня: автореф. дис. ... канд техн. наук : 05.13.06 / Мохамед Саїд Газал ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є. Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2010. — 18 с. — укp.

Вперше розроблено метод підвищення продуктивності на базі керування шириною вікна конкуренції. Вдосконалено метод оцінки пропускної спроможності бездротових мереж шляхом урахування впливу різниці бітових швидкостей абонентів. Визначено метод проектування бездротових мереж на підставі покриття зони обслуговування точками доступу зі змінними параметрами. Запропоновано методи й інструментальні засоби, які підвищують продуктивність та готовність бездротових мереж, автоматизують процеси їх розробки та мінімізують додаткові витрати на забезпечення необхідного рівня характеристик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.311-016
Шифр НБУВ: РА373265 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Мохамед Абдулла Хасан Яхлеф 
Міжнародно-правові проблеми створення митного простору в арабському регіоні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / Абдулла Хасан Яхлеф Мохамед ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Досліджено міжнародно-правові питання створення та діяльності Арабського спільного ринку. Розглянуто особливості розвитку митних систем окремих арабських країн. Проаналізовано існуючі в арабському регіоні різноманітні форми регіональної та субрегіональної економічної інтеграції, досліджено митно-правові аспекти їх діяльності. Виявлено специфіку тенденцій, властивих арабським інтеграційним процесам на сучасному етапі розвитку. Розглянуто засади, принципи діяльності та характерні риси існуючих в світі різних форм економічної інтеграції держав. З'ясовано всі можливі елементи, що можуть становити інтерес для подальшого розвитку процесу інтеграції та створення єдиного митного простору в арабському регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х916.14(53) + У9(53)843.0-182-866
Шифр НБУВ: РА315987 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Мохамед А.М. 
Молекули середньої маси та процеси перекисного окислення ліпідів у крові хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.04 / А.М. Мохамед ; Ін-т геронтології АМН України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню молекул середньої маси та продуктів пероксидації у крові хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу з метою розробки діагностично-прогностичних критеріїв. Виявлено залежність кількості молекул середньої маси та продуктів пероксидації від характеру мозкового інсульту, ступеню важкості, а також часу, що минув від початку захворювання. Встановлено, що підвищення кількості поліморфноядерних лейкоцитів супроводжується активацією процесів перекисного окислення ліпідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.0-3

Рубрики:

      
6.

Мохамед Салем Нассер Мохамед 
Нейромережна організація сортування масивів даних: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / Мохамед Салем Нассер Мохамед ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення швдкодії сортування за методом попарного обміну у разі його реалізації апаратним способом, тобто, на сортувальній нейромережі. Показано, що процедура сортування застосовується в різних прикладних задачах, наприклад, для ефективного зберігання та впорядкування мережевих адрес IP в додатках для мереж Web, що використовують бази даних, у системах обробки сигналів і зображень для прискорення процедури фільтрації. Розроблено реалізацію методу сортування попарним обміном на перспективній структурі - нейромережі з застосуванням оптоелектронної елементної бази, що дозволяє усунути труднощі, зумовлені організацією великої кількості міжз'єднань у нейромережі під час сортування масиву чисел. Показано доцільність представлення алгоритмів сортування в компактній і формалізованій формі з залученням модифікованої системи алгоритмічних алгебр В.М. Глушкова, оскільки застосування таких операторних представлень дозволяє формалізувати подання та забезпечити аналіз і вибір оптимального варіанта сортування (впорядкованої вибірки). Розраховано швидкодію розробленої сортувальної нейромережі та показано, що вона є достатньою для обробки великих масивів даних (до 1 000 слів розмірністю 32 біти), що дозволяє використати сортувальну нейромережу як спецпроцесор для систем, які працюють в реальному часі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.6-015.5 +
Шифр НБУВ: РА365288

Рубрики:
  

      
7.

Мохамед Том Ельбашир  
Оптимізація лікування гриж власне епігастральної і навколопупкової ділянок передньої черевної стінки (клініко-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Мохамед Том Ельбашир ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2002. — 18 с. — укp.

Досліджено особливості морфологічної будови білої лінії живота, а також прямих м'язів у хворих з грижами епігастральної і навколопупкової ділянок, а також їх біоелектричну активність. Вперше розроблено принципи індивідуальної хірургічної тактики у групи хворих залежно від форми та величини грижі, наявності або відсутності симультанних захворювань і косметичних дефектів, від стану тканин черевної стінки, ступеня операційного ризику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.463.054
Шифр НБУВ: РА317671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Мохамед Хашим Мохамед Румі 
Організація процесів обробки зображень (на прикладі штрихових зображень): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.13 / Мохамед Хашим Мохамед Румі ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2001. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу відомих методів розв'язання задач обробки зображень запропоновано узагальнений підхід, сутність якого полягає у розробці системи відкритого типу, що має можливість модифікації апаратно-програмних компонентів за допомогою використання уніфікованих інтерфейсів їх взаємодії. На базі відомих моделей зображень запропоновано узагальнену діаграму, в межах якої визначено класи сигнальних та семантичних моделей зображень, досліджено їх властивості та визначено множину задач, що ефективно розв'язуються за їх допомогою. Відокремлено клас штрихових зображень і розроблено відповідні моделі, на яких базуються запропоновані методи отримання контурного подання зображення. Розроблено відповідні алгоритми з поліноміальною складністю. Запропоновано архітектуру обчислювальних процесів, які реалізують функції системи обробки зображень. Основу системи складає множина уніфікованих інтерфейсів взаємодії окремих апаратно-програмних компонентів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.632
Шифр НБУВ: РА316820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Мохамед Хасан Мохамед Сід Ахмед 
Особливості гемодинаміки та стан цитокінів при хронічній серцевій недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця в похилому віці: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Мохамед Хасан Мохамед Сід Ахмед ; Дніпропетр. держ. мед. акад., ДУ "Ін-т гастроентерології АМН України". — Д., 2007. — 24 с. — укp.

Визначено особливості імунозапальних механізмів у розвитку хронічної серцевої недостатності (ХСН) у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) похилого віку. Установлено зростання рівнів цитокінів та імуноглобулінів за становлення ХСН на тлі прогресування її клінічних проявів і значних порушень ліпідного обміну - гіперхолестеринемії, гіпертригліцеридемії, підвищення співвідношення атерогенних ліпідів тригліцеридів (ТГ)/загального холестерину (ЗХС). Інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ) (еналаприлу малеат) та їх комбінація з бета-адреноблокаторами (метопрололу сукцинатом) знижують активність цитокінів, чим сприяють нормалізації функцій міокарда у хворих з ХСН, які страждають на ІХС, забезпечують стабілізацію клінічного перебігу захворювання та гальмують його прогресування, дають змогу запобігти тяжким ускладненням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.09-5 + Р410.11-5 +
Шифр НБУВ: РА352239

Рубрики:

      
10.

Мохамед Махмуд Мохамед Салем 
Особливості клінічного перебігу післяопераційного перитоніту і ранньої діагностики гнійно- септичних ускладнень релапаротомії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Мохамед Махмуд Мохамед Салем ; Кримський держ. медичний ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.101.1-3
Шифр НБУВ: РА312069

Рубрики:

      
11.

Мохамед Алі Мохамед Аль Зугаір 
Особливості обміну нейроамінокислот у хворих на гіпертензивну енцефалопатію: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Мохамед Алі Мохамед Аль Зугаір ; АМН України. Ін-т неврології, психіатрії та наркології. — Х., 2005. — 20 с.: табл. — укp.

На підставі даних комплексного клінічного, інструментального та біохімічного дослідження виявлено роль співвідношення збудливих і гальмівних нейроамінокислот у прогресуванні гіпертензивної енцефалопатії та формуванні неврологічних синдромів. Виявлено залежність основних біоелектричних ритмів від нейроамінокислотного співвідношення, яка полягає у зниженні потужностей швидкохвильових і підвищенні потужностей повільнохвильових ритмів з підвищенням коефіцієнта глутумат/ГАМК. Обгрунтовано та впроваджено до практики диференційоване призначення ноотропної терапії (пірацетаму, ноофену, гліциседу) залежно від клінічних, біоелектричних і біохімічних змін.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р620.426.9-5 +
Шифр НБУВ: РА338365

Рубрики:

      
12.

Гамалій Т.П. 
Особливості перебігу раннього відновного періоду у хворих з півкульковим ішемічним інсультом, який супроводжується внутрішньомозковими ускладненнями: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Т.П. Гамалій ; АМН України. Ін-т неврології, психіатрії та наркології. — Х., 2005. — 16 с. — укp.

За результатами досліджень виявлено клінічні особливості перебігу раннього відновного періоду у хворих з півкульовим ішемічним інсультом, що супроводжувався інтрацеребральними ускладненнями у гострому періоді, а саме: більш вираженим руховим дефіцітом, наявністю вогнищевих неврологічних синдромів поза основним вогнищем вираження та меншою ефективністю реабілітаційних заходів щодо порівняння з неускладненою формою інсульту. Виявлено, що картина цілісного паттерну фонової ЕЕГ значною мірою залежить від наявності інтрацеребральних ускладнень. З'ясовано, що у хворих з інтрацеребрально ускладненим мозковим півкульовим ішемічним інсультом, у порівнянні з неускладненим інсультом, відзначається дифузійна зміна амплітудно-тимчасових параметрів основних ритмів та зниження біоелектрогенезу. Доведено, що у хворих з інтрацеребрально ускладненим мозковим півкульовим ішемічним інсультом (ІУМПІІ) більш виражені явища оксидантного стресу, що виявляються збільшенням у крові вмісту вільних і зв'язаних 2-тіобарбітуровою кислотою реактивних речовин, шиффових основ і карбонілованих білків. Визначено, що в них більш виражена гіперферментемія нікотинамідаденіндінуклеотид- і нікотинамідаденіндінуклеотидфосфат-залежних альдегіддегідрогеназ. На підставі клініко-неврологічних, комп'ютерно томографічних, комп'ютерної ЕЕГ і біохімічних даних розроблено критерії прогнозування перебігу раннього відновного періоду у хворих з ІУМПІІ й обгрунтовано диференційовані нейрореабілітаційні заходи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.1-3 + Р627.703.1-3
Шифр НБУВ: РА336027

Рубрики:

      
13.

Мохамед Саїд Мохамед Аль-Гухі 
Оцінка геліоенергетичних ресурсів Аравійського півострова: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Мохамед Саїд Мохамед Аль-Гухі ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2005. — 18 с. — укp.

Вперше для Аравійського півострова розроблено й апробовано непряму методику розрахунку місячних величин сумарної радіації та тривалості сонячного сяйва. На підставі статистичної оцінки одержаних показників і наявних фактичних даних доведено доцільність використання нового методу розрахунку сумарної радіації за умов Аравійського півострова. Встановлено закони розподілу її добових величин на півострові та розраховано характеристики ймовірності, а також продуктивність і потужність геліоустановок. Під час розрахунку тривалості сонячного сяйва використано статистичний зв'язок її характеристик з хмарністю. На підставі одержаних кількісних показників радіаційного режиму надано рекомендації щодо вибору систем геліоустановок для найефективнішого використання геліоресурсів Аравійського півострова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З637(536) +
Шифр НБУВ: РА335217

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Гамалія К.М. 
Садово-паркові ансамблі України XVIII - XIX ст. в історико-природничому контексті: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / К.М. Гамалія ; НАН України. Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес створення на території України XVIII - XIX ст. садово-паркових комплексів у контексті загальносвітових тенденцій паркобудівництва. Встановлено синтетичний характер садово-паркового будівництва, що поєднує у собі мистецьку, наукову та технічну складові. Обгрунтовано необхідність подальших досліжень з історії паркобудівництва. Визначено місце і роль пам'яток садово-паркового мистецтва в історії науки та культури України. До наукового обігу введено невідомі або маловідомі факти з історії вітчизняного паркобудівництва. Наведено конкретні приклади застосування науково-технічних знань у процесі створення садово-паркових комплексів. Висвітлено внесок вітчизняних учених, інженерів, винахідників, садоводів, які брали участь у створенні маєткових і резиденційних садів і парків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П273 г(4УКР) + Щ118.3(4УКР)4/5 +
Шифр НБУВ: РА350571

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Гамалія В. М. 
Становлення і розвиток бактеріальної фітопатології в Україні (кінець XIX - XX століття): автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.07 / В. М. Гамалія ; Нац. акад. наук України ; Центр дослідж. науково-техн. потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Висвітлено історію бактеріологічної фітопатології від часу її зародження в кінці XIX ст. у Північній Америці до утвердження як самостійного наукового напряму на початку XX ст. на території Європи. Проведено перше в українській історіографії комплексне дослідження, присвячене розвитку вчення про бактеріози рослин в Україні. Ідентифіковано колектив вітчизняних дослідників, що працював у цій галузі, як наукову школу. Введено до наукового обігу нові та призабуті факти й імена, розширено та скориговано відомості про вчених, що зробили свій внесок у розробку досліджуваної проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.14(4УКР) г
Шифр НБУВ: РА373776 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Гамалій І.В. 
Теоретичні проблеми правового регулювання діяльності міліції щодо забезпечення реалізації конституційних прав і свобод громадян: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / І.В. Гамалій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено загальнотеоретичні та практичні проблеми правового регулювання діяльності міліції стосовно забезпечення реалізації конституційних прав і свобод громадян України. Визначено основні напрямки та шляхи оптимізації роботи правоохоронних органів за сучасних умов. Внесено конкретні пропозиції щодо вирішення наявних проблем з метою більш повного виконання міліцією покладених на неї функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.011.02
Шифр НБУВ: РА312127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Гамаль А.М. 
Управління персоналом в умовах розвитку ринкових відносин: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / А.М. Гамаль ; Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Досліджено класичні та сучасні концепції управління персоналом, його структуру, зміст і мотивацію праці. Проведено структурно-функціональний аналіз управління персоналом і його розвитком, досліджено питання стимулювання праці менеджерів на підприємствах. Виявлено тенденції та розраховано довгострокові прогнози потреб у фахівцях та інвестиціях на їх підготовку. Розвинуто питання ранжирування посад за умов становлення ринкових відносин. Розроблено основні напрямки удосконалення управління персоналом, висвітлено принципи та засади формування цілеспрямованої кадрової політики, рекомендації з їх практичної реалізації. Запропоновано оптимальну модель поводження персоналу з метою його стимулювання до праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-640-21 +
Шифр НБУВ: РА321999

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Мохамед Зухер Фаджер 
Хірургічне лікування хворих з гострою емпіємою плеври з урахуванням показників імунореактивності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Мохамед Зухер Фаджер ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2004. — 20 с. — укp.

На підставі цитоморфологічних досліджень розроблено новий спосіб діагностики хворих з гострою емпіємою плеври (ГЕП). Экспериментально доведено, що під час виявлення в препараті лейкоцитів менш 1/2 поля зору діагностують реактивну фазу, від 1/2 до 3/4 - токсичну, більш 3/4 - термінальну. Наведено дані щодо ультраструктурних змін легень та плеври хворих на ГЕП, які визначають тяжість перебігу патологічного процесу залежно від його фаз. Визначено три фази перебігу, які відображають активність запального процесу та вираженість інтоксикації, а також відповідно три варіанти імунної відповіді. Розроблено індивідуальну хірургічну тактику, обгрунтовано застосування лікувально-діагностичної торакоскопії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.230.14 +
Шифр НБУВ: РА328552

      
19.

Мохамед Хассон Салем Хассон 
Шляхи вдосконалення лікування гострого холециститу у пацієнтів з високим операційним ризиком (експериментально-клінічне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Мохамед Хассон Салем Хассон ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Проведено дослідження газового складу крові, кислотно-основної рівноваги та серцевого ритму у пацієнтів з гострим холециститом та високим ступенем операційного ризику залежно від умов виконання хірургічного втручання. Виявлено основні причини виникнення ускладнень під час операції та в післяопераційному періоді, запропоновано шляхи їх ефективного уникнення. В експерименті розроблено П-подібний лапароліфт, встановлено його переваги та недоліки у порівнянні з віялоподібним. Досліджено особливості змін черевної стінки під час застосування лапароліфтингових конструкцій, що сприяє його ефективному впровадженню в клінічну практику під час проведення лапароскопічної холецистектомії у осіб з високим ризиком негативного впливу напруженого карбоксиперитонеума. На підставі порівняльного аналізу результатів хірургічного лікування пацієнтів з гострим холециститом та високим операційним ризиком виявлено переваги малоінвазивних лапароскопічних технологій, особливо у разі селективного застосування лапароліфтингових конструкцій, що сприяє зниженню кількості післяопераційних ускладнень на 11,4 %, летальності - на 3,12 %, оптимізації післяопераційної реабілітації хворих та покращанню умов виконання операції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.520.11 +
Шифр НБУВ: РА330337

Рубрики:

      
20.

Гамалій В. О. 
Низькотемпературне дослідження наноструктурованих поверхонь модельного перовскіту титанату стронцію: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. О. Гамалій. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено низькотемпературним експериментальним дослідженням наноструктурованих поверхонь модельного перовскіту титанату стронцію SrTiO3 (STO) в широкому інтервалі температур від кімнатної до температури рідкого гелію. Дослідження виконувались методом дифракції високоенергетичних електронів на відбиття (RHEED) з використанням гелієвого кріостату.У вступі наведено обґрунтування актуальності теми дисертаційної роботи як у фундаментальному, так і у прикладному аспектах. Наведено інформацію про наукові програми, в рамках яких дисертація виконувалась. Описано мету, завдання, об'єкт, предмет та методи дослідження, підкреслено наукову новизну та практичну цінність отриманих результатів. Зазначено особистий внесок здобувача та надано інформацію про апробацію результатів.У першому розділі «Структура та властивості перовскітів (огляд літератури)» наведено літературний огляд загальних властивостей перовскітів, їх прикладну цінність, а також властивості та структура STO. Зокрема детально розглянуто пограничну конкуренцію між тенденцією цього об’єкту перейти у сегнетоелектричний стан при зниженні температури та роллю квантового нульового руху атомів, який запобігає такому переходу.У другому розділі «Методика експерименту та обробки даних» описано використану в даній роботі експериментальну установку для отримання знімків методом RHEED та особливості різних режимів зйомки. Особливу увагу приділено виконанню вимог щодо можливості отримувати інформацію дійсно від чистих та гладких монокристалічних поверхонь STO. Також описано методику обробки отриманих зображень. Окремим підпунктом коротко описується використана в даній роботі теорія функціоналу густини (DFT) для розрахунків та моделювання окремих пластин STO з різними варіантами виходу поверхні.У розділі також представлено опис цікавих спостережень у різній геометрії зйомки, які вказують на досить високу електричну провідність поверхонь STO.Третій розділ «Поверхневі структурні переходи» присвячено результатам досліджень атомарно гладких (001) поверхонь монокристалів STO методом RHEED в діапазоні температур від 5,5 до 300 К. Знайдено відмінність поверхневих та об’ємних параметрів ґратки. Підкреслено принципову важливість порушення симетрії кристалічної ґратки на поверхні та сумарний вплив означених ефектів на поверхневі значення параметра ґратки.Також описано ряд структурних аномалій, що вказують на фазові переходи та їх динаміку на поверхні STO. Один із ключових результатів полягає в тому, що антиферодисторсійний фазовий перехід, що спостерігається в об'ємному STO при 105 К, розтягується на поверхні вздовж інтервалу температур від 70 до 120 К. Виявлені аномалії при температурах нижче 7 К і навколо 35 К свідчать про взаємодію сегнетоелектричних зміщень атомів та їх квантово-механічну стабілізацію через рух атомів у нульовій точці, внесок якого стає також важливим на поверхні. Окрім цього помічено, що існує аномальна поведінка поверхневого параметру близько 150 К та в температурному інтервалі 200-300 К, яка притаманна тільки поверхні та не спостерігається в об’ємному STO.Четвертий розділ «Площинне стиснення на поверхні» присвячено дослідженню параметрів ґратки та ефекту «площинного» стиснення кристалічної ґратки в перших поверхневих шарах. В діапазоні температур від 8 до 300 К було більш детально проаналізовано методом RHEED відмінність поверхневих параметрів в залежності від номеру поверхневого шару у температурних інтервалах, де відбуваються структурні перетворення, від тих, які спостерігались поза такими температурними зонами (коли ґратка є зрелаксованою). Особливістю цих перетворень є їх поширення на температурні інтервали.При низьких температурах виявлено значне “площинне” стиснення кристалічної ґратки у перших поверхневих шарах, що було експериментально підтверджено та теоретично обчислено за допомогою гібридних розрахунків DFT. Відмічено, що теплове розширення на поверхні виявилося значно вищим, ніж в об’ємі, призводячи до зближення параметрів поверхні "в її площині" та об’ємної ґратки при кімнатній температурі.У п’ятому розділі «Поверхневі наноструктури» висвітлюються наноструктури на поверхні STO та деякі поверхневі особливості, пов’язані зі знайденою неспіврозмірністю між параметрами ґратки в поверхневих шарах і об’ємними значеннями. Така неспіврозмірність виникає через порушення поверхневої симетрії та дефекти поверхні. Встановлено, що неспіврозмірність може релаксувати через ступінчасті краї та дислокації невідповідності. Окрім цього було з’ясовано, що збільшення куту зрізу між реальною гладкою поверхнею та кристалографічними площинами (001) призводить до утворення періодичних терас на поверхні STO.Додатково досліджено спеціальні впорядковані наноструктури у вигляді горбків, які виникають на витравлених поверхнях.^UThe thesis presents the results of low-temperature experimental research of nanostructured surfaces of model strontium titanate perovskite SrTiO3 (STO) in a wide range of temperatures from room temperature to liquid helium temperature. Research was carried out by the reflection high-energy electron diffraction (RHEED) method using a helium cryostat.The introduction provides a rationale for the relevance of the topic of the dissertation in both fundamental and applied aspects. Information is provided about the scientific programs within which the dissertation was carried out. The goal, task, object, subject and research methods are described, the scientific novelty and practical value of the obtained results are emphasized. The personal contribution of the acquirer is indicated, information about the approval of the results is provided.The first chapter "Structure and properties of perovskites " provides a concise literature review of the general properties of perovskites, their application value, and the STO properties and structure. In particular, the boundary competition between the tendency of this object to enter the ferroelectric state when the temperature decreases and the role of the quantum zero motion of atoms, which prevents such a transition, is considered. The second chapter, "Methodology of experiment and data processing", describes the experimental setup used in this work for obtaining pictures by the RHEED method and the features of different shooting modes. Particular attention is paid to the requirements for obtaining information from truly clean and smooth single-crystal STO surfaces. The method of processing the obtained images is also described. A separate subsection briefly describes the density functional theory (DFT) used in this paper for modeling of individual STO slabs with different surface terminations. The section also presents a description of interesting observations that indicate a rather high electrical conductivity of STO surfaces.The third chapter "Surface structural transitions" is devoted to the results of studies of atomically smooth (001) surfaces of STO single crystals in the temperature range from 5.5 to 300 K. Differences in surface and bulk parameters were found. The fundamental importance of breaking the symmetry of the crystal lattice on the surface and the combined effect of this breaking on the surface lattice parameter values are emphasized. A number of structural anomalies indicating phase transitions and their dynamics on the STO surface are also described. One of the key results is that the antiferrodistortion phase transition observed in bulk STO at 105 K extends on the surface along the temperature interval from 70 to 120 K. The detected anomalies at temperatures below 7 K and around 35 K indicate the interaction ferroelectric displacements of atoms and their quantum-mechanical stabilization due to the movement of atoms at the zero point, the contribution of which also becomes important on the surface. In addition, it was observed that there is an anomalous behavior of the surface parameter around 150 K and in the temperature range 200-300 K, which is characteristic only of the surface and is not observed in bulk STO.The fourth chapter "In-plane contraction on the surface" is devoted to the study of individual parameters and the effect of "in-plane" contraction of the crystal lattice in the first surface layers. In the temperature range from 8 to 300 K, the difference between the surface parameters depending on the number of the surface layer in the temperature ranges where structural transformations occur and those observed outside such temperature zones (when the lattice is relaxed) was analyzed in more detail by the RHEED method. A feature of these transformations is their spread over temperature intervals. At low temperatures, a significant "in-plane" contraction of the crystal lattice in the first surface layers was found, which was experimentally confirmed and theoretically calculated using hybrid DFT calculations. It was noted that the thermal expansion on the surface turned out to be significantly higher than in the volume, leading to convergence of the parameters of the surface "in its plane" and the bulk lattice at room temperature.The fifth chapter, "Surface nanostructures", highlights the nanostructures on the STO surface and some surface features related to the incommensurability between the lattice parameters in the surface layers and the bulk values. Such incommensurabilities occurs due to surface symmetry breaking and surface defects. It is found that the incommensurability can relax through step edges and mismatch dislocations. In addition, it was found that increasing the miscut angle between the real smooth surface and the (001) crystallographic planes leads to the formation of periodic terraces on the STO surface. Special ordered nanostructures like bumps that appear on etched surfaces have been invesigeted too.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського