Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (699)Книжкові видання та компакт-диски (526)Журнали та продовжувані видання (34)
Пошуковий запит: (<.>A=ЗАБОЛОТН$<.>+<.>A=ІРИНА$<.>+<.>A=БОРИСІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 37
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Заболотня Т.М. 
Інверсний контекстно-асоціативний метод та програмні засоби автоматизованої орфокорекції природномовних текстових об'єктів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / Т.М. Заболотня ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2008. — 21 с. — укp.

Розроблено контекстно-асоціативні методи та програмні засоби орфокорекції, реалізація яких забезпечує підвищення швидкості та точності виправлення орфографічних помилок комп'ютерними системами автоматичної обробки текстів (АОТ). Запропоновано інверсний контекстно-асоціативний метод автоматизованого виправлення орфографічних помилок шляхом ітеративного чергування процедур відбору гіпотез з лексико-семантичного словника за ознакою близькості за змістом до контексту та наступної їх перевірки на відповідність формальним критеріям схожості на спотворене слово. Виявлено, що застосування даного методу дозволяє підвищити ефективність відповідних програмних засобів за рахунок зменшення кількості операцій щодо обробки наборів гіпотез у процесі орфокорекції. Запропоновано спосіб структурно-алгоритмічної організації орфокоректора у формі спеціалізованого реактивного програмного агента, який забезпечує його взаємодію з модулями відкритих систем АОТ. Досліджено ефективність нового методу орфокорекції та його програмної реалізації з використанням агентного підходу до побудови програмного забезпечення на базі інформаційно-пошукової системи Єдиного інформаційного середовища НТУУ "КПІ". Експериментально підтверджено теоретичні положення наукового дослідження та запропоновано оптимальні значення параметрів алгоритмів виправлення помилок, використання яких забезпечує ефективну роботу розробленого орфокоректора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.62 +
Шифр НБУВ: РА362599

Рубрики:

      
2.

Заболотний І.П. 
Інформаційно-керуючі системи для локальних електроенергетичних об'єктів на основі сучасних інформаційних технологій: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.02 / І.П. Заболотний ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2005. — 36 с. — укp.

Висвітлено методологію побудови інформаційно-керуючих систем, багатофункціональних моделей елементів і локальних об'єктів, що адаптуються під актуальний стан електроенергетичного об'єкта. Розроблено методи автоматичного формування моделей на базі загальних принципів побудови АСУТП і сучасних інформаційних технологій для підвищення ефективності функціонування локальних об'єктів електроенергетичної системи (ЕЕС) за різних режимів. Надано характеристику локальних об'єктів ЕЕС, сучасних технологій ведення інформації та програмування. Проведено аналіз існуючих АСУ в електроенергетиці, а також виділено основні чинники та тенденції їх розвитку за умов структурної перебудови електроенергетики та роботи енергетичного ринку. Розроблено інструментальні програмні засоби для інтегрованого розв'язання задач імітаційного моделювання з оцінкою режимів і команд керування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З27-5 +
Шифр НБУВ: РА339600

Рубрики:

      
3.

Заболотна І.М. 
Археографічна діяльність та джерелознавчі студії І.П.Крип'якевича: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.М. Заболотна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Визначено місце та роль І.Крип'якевича в розвитку вітчизняної археографії та джерелознавства. На базі широкого кола архівних й опублікованих джерел, відповідної літератури з дослідженого питання висвітлено основні періоди життя та наукової творчості вченого. Визначено пріоритетні напрями діяльності науковця, серед яких значне місце займають археографічна праця та джерелознавчі студії. Надано оцінку археографічним працям дослідника та з'ясовано особливості його едиційної практики. Проаналізовано його доробок у галузі практичного та теоретичного джерелознавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т212(4УКР) + Т1(4УКР)-8 Крип'якевич +
Шифр НБУВ: РА338800

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Заболотня В.П. 
Біологічні властивості та клініко-епізоотологічне значення P.multocida в респіраторній патології телят: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / В.П. Заболотня ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2002. — 18 с. — укp.

Визначено етіопатогенетичне значення респіраторних захворювань телят 1 - 6-місячного віку та встановлено стадійність у розвитку респіраторного синдрому, яка обумовлена зміною мікробних популяцій, що корелює з клініко-епізоотологічним проявом інфекційної патології респіраторної системи. Встановлено, що 44 % тварин в досліджуваній групі захворіло бактеріальними пневмоніями, до 75,4 % викликаними P.multocida, з них серотипом А - 44,4 %, серотипом В - 16,6 %, серотипом Д - 39 %. Визначено, що захворювання протікало важко, переважно гостро у формі крупозної пневмонії з летальністю до 11,9 %. У телят до 4-х-місячного віку виділено P.multocida серотипу А в 44,4 % і серотипу Д у 38,8 % випадків, у 4 - 6-місячних телят виділення пастерел серотипу А зменшилося до 20,4 %, а серотипу Д збільшилося до 79,6 %, який мав домінуюче значення в поширенні легеневих пастерельозів, викликаючи переважно хронічний перебіг хвороби. Культуру P.multocida серотипу В в місячному віці виділили в 16,6 % випадків, з наступним зменшенням частоти виділення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.220-911-6 + П871.911-6-8
Шифр НБУВ: РА319179 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Заболотний О.І. 
Біологічні процеси в рослинах і грунті та продуктивність кукурудзи при застосуванні гербіциду Базис 75, Зеастимуліну і Рексоліну в умовах Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.12 / О.І. Заболотний ; Уман. держ. аграр. ун-т. — Умань, 2007. — 22 с. — укp.

Вивчено вплив препаратів "Базис 75", "Зеастимулін" і "Рексолін" за їх сумісного та роздільного застосування на фізіолого-біохімічні препарати за роздільного та сумісного внесення на фізіолого-біохімічні процеси в рослинах кукурудзи та мікробіологічні процеси у грунті, забур'яненість посівів, формування врожайності та якості зерна залежно від норми та способу застосування препаратів. Визначено економічну та біоенергетичну ефективність проведення даного агрозаходу. Установлено, що сумісне застосування даних препаратів має позитивний влив на перебіг основних біологічних процесів у рослинах і грунті, що призводить до підвищення врожайності зерна та покращання його якості, забезпечення високого рівня біоенергетичної та економічної ефективності. За сумісної дії досліджених препаратів спостережено синергізм взаємодії у порівнянні з їх окремим застосуванням. За цього зменшувалася норма втрати Базису 75 на 15 - 20 % у порівнянні з застосуванням гербіциду окремо. На підставі одержаних даних розроблено науково обгрунтовану екологічно безпечну систему застосування гербіциду "Базис 75" (20 г/га) сумісно з препаратом "Зеостимулін" (10 мл/га) або "Рексолін" (200 г/га) за умов досліду та виробництва, вивчено післядію препаратів на наступну культуру сівозміни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-272.539(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА351275

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Заболотний Г.М. 
Вдосконалення елементів технології вирощування сої в південному Лісостепу України та підвищення ефективності використання продуктів її переробки: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Г.М. Заболотний ; Ін-т земл-ва УААН. — К., 1998. — 23 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-4(2УКР-4ВИН),022

Рубрики:
 Соя 

      
7.

Заболотний В.Ф. 
Дидактичні засади застосування мультимедіа у формуванні методичної компетентності майбутніх учителів фізики: автореф. дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.02 / В.Ф. Заболотний ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Досліджено особливості фахової підготовки майбутнього вчителя фізики у педагогічному ВНЗ. Розкрито сутність понять "компетенція" та "компетентність" як педагогічних категорій. Проаналізовано сучасні науково-методичні підходи щодо використання мультимедіа під час навчання фізики. Запропоновано проект навчального середовища, в якому застосовуються мультимедійні засоби для забезпечення фахових знань курсів загальної та теоретичної фізики та методики її викладання. Обгрунтовано принципи проектування електронних навчально-методичних комплексів, реалізованих на прикладі окремих розділів загальної та теоретичної фізики з метою забезпечення знань фундаментальних дисциплін. Теоретично обгрунтовано методику організації та вивчення узагальнених питань шкільного курсу фізики як пропедевтичного етапу формування методичної компетенції майбутнього учителя фізики. Розроблено модель дидактичної системи послідовного неперервного формування методичної компетентності майбутніх учителів фізики, яка базується на застосуванні мультимедійних засобів і методів навчання. Експериментально підтверджено ефективність нових методик використання мультимедійних засобів і методів навчання у процесі фахової підготовки студентів педагогічного університету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В3 р (4УКР)3-38,022
Шифр НБУВ: РА371744 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Заболотна Т.В. 
Епістолярна спадщина В.Винниченка: адресування і стиль: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.В. Заболотна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Проаналізовано приватну кореспонденцію В.Винниченка у контексті епістолярної літературної критики. Розкрито роль його листування у літературному процесі першої половини XX ст. Розглянуто теоретичні аспекти дослідження епістолярної спадщини митця. На матеріалі приватної кореспонденції В.Винниченка, Олександра Олеся, Лесі Українки, Є.Чикаленка та М.Горького вивчено їх погляди щодо ролі та завдань літературної критики, охарактеризовано особливості функціонування епістолярних літературно-критичних оцінок та їх вплив на тогочасний літературний процес. Досліджено епістолярну публіцистику В.Винниченка та відкриті листи письменника. Висвітлено історію написання та публікації відкритих листів. Здійснено ретельний аналіз епістолярію В.Винниченка як першоелементів творчого процесу, на підставі якого запропоновано ряд істотних доповнень у вивченні творчої історії романів письменника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Винниченко, В.К. 13 +
Шифр НБУВ: РА341120

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Заболотна Д.Д. 
Клініко-імунологічні особливості діагностики та лікування хворих на хронічний риніт при патології піднебінних мигдаликів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / Д.Д. Заболотна ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Встановлено, що перебіг хронічного риніту у разі патології піднебінних мигдаликів або за їх відсутності має свої відмінності - страждає функція миготливого епітелію слизової оболонки порожнини носа та знижуються показники імунітету, зокрема, секреторного імуноглобуліну А. Розроблено модель катарального риніту, на якій апробовано місцеве застосування препарату з антиоксидантною, протизапальною дією - кверцетину. З використанням клінічних, патофізіологічних та морфогістохімічних методів доведено високу ефективність кверцетину у разі його локального інтраназального застосування. Запропоновано технологію терапії у випадку хронічного катарального риніту з одночасною санацією хронічного тонзиліту шляхом обробки кверцетином піднебінних мигдаликів і слизової оболонки порожнини носа. Виявлено більшу ефективність її застосування у порівнянні монотерапією виключно катарального риніту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р682.440.11-3 +
Шифр НБУВ: РА320476 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Заболотна М.Л. 
Клініко-гормональна характеристика та удосконалення терапії невиношування при гіперпролактинемії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / М.Л. Заболотна ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2004. — 17 с. — укp.

Запропоновано удосконалену методику лікувальних заходів для вагітних з гіперпролактинемією з використанням алколоїдів ріжок. Встановлено, що застосування бромокриптину у комплексі лікувальних заходів сприяє поліпшенню клінічного перебігу вагітності, припиненню галактореї, зменшенню самовільного переривання вагітності до 17,8 % та покращанню закінчення вагітності для матері та плода.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.219-3 +
Шифр НБУВ: РА328303

Рубрики:

      
11.

Заболотна Д. Д. 
Клініко-експериментальне обгрунтування застосування пробіотиків в комплексній терапії хронічних неспецифічних запальних та алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.19 / Д. Д. Заболотна ; Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка НАМН України. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Проведено експериментальне обгрунтування використання пробіотичних препаратів за лікування хворих, а також обстеження та лікування хворих на хронічний тонзиліт, декомпенсовану форму, рецидиви ангін, хворих на хронічний ексудативний гайморит, цілорічний алергічний риніт та умовно здорових осіб. Розроблено спосіб використання пробіотичних препаратів у комплексному лікуванні пацієнтів з неспецифічними запальними й алергічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів. Встановлено, що у осіб з неспецифічними запальними й алергічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів виявлено порушення мікробіоценозу верхніх дихальних шляхів і товстого кишечника, показників місцевого та загального імунітету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р682.011-52 + Р41.2
Шифр НБУВ: РА374791 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Кізім Я. В. 
Клініко-морфологічне обґрунтування антирефлюксної терапії у хворих на плоскоклітинний рак гортані І-ІІ стадії T1-2N0M0 на фоні ларингофарингеального рефлюксу / Я. В. Кізім. — Б.м., 2022 — укp.

Ларингофарингеальний рефлюкс (ЛФР) – патологічний стан організму, під час якого відбувається регургітація та вплив шлункового рефлюктата на позастравохідні структури. Висувається гіпотеза що ларингофарингеальний рефлюкс є одним з причинних факторів ризику розвитку раку гортані.Плоскоклітинні карциноми голови та шиї, включаючи рак гортані, посідають 6-е місце за розповсюдженістю за даними світової статистики розвинутих країн. Незважаючи на покращення локального контролю та виживання з використанням комбінованої хіміотерапії, локальні рецидиви реєструються у ≈30-40% пацієнтів, а в 20-30% випадків виникає метастазування. У сучасній медичній літературі обмежена кількість відомостей про оцінювання взаємозв'язку ЛФР і раку гортані. Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності діагностики та лікування хворих на плоскоклітинний рак гортані І-ІІ стадії на фоні ЛФР. Мета: підвищення ефективності діагностики та лікування хворих на плоскоклітинний рак гортані I-II стадії T1-2N0M0 на фоні ЛФР.Вперше було вивчено частоту прояву ЛФР у хворих на рак гортані I-II стадії за допомогою добової рН-моніторування та анкетування на підставі модифікованих візуально-аналогових шкал The Reflux Symptom Index (RSI) і The Reflux Finding Score (RFS). Встановлено, що використання модифікованої оціночної шкали RSI є високо достовірним методом скринінг-діагностики ЛФР у хворих на рак гортані.На підставі патоморфологічних досліджень було встановлено, що ЛФР асоційований з розвитком хронічного запального процесу в слизовій оболонці гортані та стимуляцією гіперплазії покривного епітелію. На підставі отриманих даних розроблено програму диференційованого лікування хворих на рак гортані I-II стадії на фоні ЛФР. Застосування розробленого лікувально-діагностичного алгоритму для хворих на плоскоклітинний рак гортані I-II стадії на фоні ЛФР дозволяє підвищити ефективність діагностики та лікування за рахунок зниження кількості рецидивів.За період з 2015 по 2020 рр. на базі відділу онкопатології ЛОР-органів ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України» було проведено комплексне обстеження 200 хворих на рак гортані I-II стадії T1-2N0M0. Критерієм відбору пацієнтів для дослідження була наявність у них морфологічно верифікованого раку гортані I-II стадії.Після проведення скринінг-діагностики за шкалою RSI, у дослідження увійшло 103 хворих на рак гортані. Всі обстежені були розподілені наступним чином: в основну групу увійшло 34 хворих на рак гортані зі встановленим ЛФР, яким в подальшому проводилася антирефлюксна терапія в післяопераційному періоді. У групі порівняння спостерігалися 31 хворий на рак гортані зі встановленим ЛФР, яким після виконання стандартного лікування антирефлюксна терапія не призначалася. Контрольну групу склали 38 хворих на рак гортані без наявності ЛФР.Комплекс обстежень включав в себе збір скарг з використанням оцінювальних шкал RSI, RFS, фізикальний огляд; інструментальні методи дослідження; внутрішньостравохідний рН-моніторинг; променеві методи діагностики; морфологічні;; імуногістохімічні дослідження з використанням маркерів Т-клітин (CD3), Т-цитотоксичних лімфоцитів (CD8), Т-регуляторних клітин (FOXP3), М1 макрофагів (СD68), М2 макрофагів (CD163).Комплексне використання модифікованої шкал RSI та RFS рН-моніторингу є високо достовірним методом діагностики ларингофарингеального рефлюксу у хворих на рак гортані І-ІІ стадії, а співставлення даних добового pH-моніторингу та візуально-аналогової шкали сягає 63,1%.На підставі патоморфологічних досліджень встановлено, що ЛФР асоціюється з розвитком хронічного запального процесу в слизовій оболонці гортані та стимулює гіперплазію багатошарового плоского епітелію. У хворих на рак гортані І-ІІ стадій на фоні ЛФР зареєстрована інфільтрація слизової оболонки М2-макрофагами за наявності значної кількості Т-регуляторних клітин, що свідчить про вплив ларингофарингеального рефлюкса на поляризацію імунної відповіді і може створювати передумови для розвитку плоскоклітинних карцином гортані. В межах плоскоклітинних карцином гортані визначено значну лімфогістіоцитарну інфільтрацію, більш виразну за наявності ЛФР. З метою виявлення частоти виникнення рецидивів та метастазування раку гортані, а також оцінки виживаності здійснювалось динамічне спостереження за хворими, яке проводилось протягом 3 років після виконаного хірургічного лікування. Серед усіх хворих в дослідженні, протягом періоду спостереження рецидив раку гортані розвинувся у 15,5% пацієнтів. З них у 1-й рік спостереження наявність рецидиву виявлено у 10,7% пацієнтів від загальної кількості хворих; протягом 3 років спостереження було зафіксовано 5,8% випадків метастазування раку гортані І-ІІ стадії. Більша кількість рецидивів виникла у групі хворих на рак гортані на фоні ЛФР. Відсутність антирефлюксної терапії у хворих на рак гортані на фоні ЛФР підвищувала ризик розвитку рецидиву раку гортані.^ULaryngopharyngeal reflux (LPR) is a pathological condition during which backflow of stomach contents into the laryngopharynx on esophageal structures. It is also hypothesized that LPR is one of the causal risk factors for laryngeal cancer.Squamous cell carcinomas of the head and neck, including laryngeal cancer, are the 6th most common according to world statistics in developed countries. Despite the improvement of local control and survival with the use of combined chemotherapy, local recurrences are registered in ≈30-40% of patients, and in 20-30% of cases metastasis occurs.In the modern medical literature there is limited information on the assessment of the relationship between LPR and laryngeal cancer. The dissertation is devoted to the problem of increasing the efficiency of diagnosis and treatment of patients with stage I-II laryngeal cancer of the larynx in association with LPR. Aim: to increase the effectiveness of diagnosis and treatment of patients with squamous cell carcinoma of the larynx stage I-II in association with LPR.The first time the frequency of LPR in patients with stage I-II laryngeal cancer was studied using daily pH-monitoring and questionnaires based on modified visual-analog scales The Reflux Symptom Index (RSI) and The Reflux Finding Score (RFS). The RSI is a highly reliable method of screening for LPR in patients with laryngeal cancer.Features of the pathomorphological picture of squamous cell carcinoma of the larynx of stage I-II in association with LPR were determined. Based on pathomorphological studies, it was found that LPR is associated with the development of a chronic inflammatory process in the laryngeal mucosa and the stimulation of hyperplasia of the integumentary epithelium. The infiltration of the mucosa by M2 macrophages in the presence of a significant number of T-regulatory cells registered under conditions of LPR indicates the influence of LPR on the polarization of the immune response, which may create preconditions for the development of squamous cell carcinoma of the larynx.Based on the obtained data, a program of differentiated treatment of patients with stage I-II laryngeal cancer in association with LPR was developed.The application of the developed therapeutic and diagnostic algorithm for patients with squamous cell carcinoma of the larynx stage I-II in association with LPR can increase the effectiveness of diagnosis and treatment by reducing the number of relapses.Clinical approbation of the obtained results showed practical significance in improving the effectiveness of diagnosis and treatment of patients with squamous cell carcinoma of the larynx stage I-II in association with LPR.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Заболотний І.М. 
Комбінована модель динамічної інтегральної лауе-дифракції у вигнутих кристалах з дефектами: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / І.М. Заболотний ; НАН України; Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2009. — 17 с. — укp.

Розроблено моделі інтегральної лауе-дифракції для межових випадків як "тонкого", так і "товстого" пружно вигнутих кристалів з дефектами багатьох типів. Наведено комбінований метод багатопараметричної діагностики мікродефектів декількох типів, одночасно присутніх в кристалах, зф деформаційними залежностями повної інтегральної інтенсивності дифрагованого випромінювання у "тонких" та "товстих" кристалах, що спільно обробляються. Створено феноменологічну динамічну модель залежностей повної інтегральної інтенсивності дифрагованого випромінювання у вигнутих кристалах з дефектами від пружного циліндричного вигину та характеристик дефектів для межового випадку "товстого" кристала в геометрії за Лауе, коли реалізуються умови для найбільш чутливого до дефектів динамічного ефекту аномального проходження (ефекту Бормана).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.134 в641.0,022 +
Шифр НБУВ: РА368420

Рубрики:

      
14.

Заболотна І. Е. 
Медико-соціальне обґрунтування удосконалення системи профілактики надлишкової маси тіла у дітей на прикладі багатопрофільного закладу охорони здоров'я / І. Е. Заболотна. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню актуального науково-практичного завдання – медико-соціальному обгрунтуванню моделі удосконалення профілактики ожиріння у дітей шкільного віку.Мета роботи полягала в удосконаленні системи профілактики ожиріння у дітей шкільного віку на рівні закладу охорони здоров'я.Наукове дослідження проведено на базі дитячого консультативно- лікувального центру Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами.Дослідження проведено у шість етапів, відповідно до поставленої мети та визначених завдань з використанням адекватних методів: системного підходу та аналізу, бібліосемантичного, епідеміологічного, контент-аналізу, медико-статистичного, соціологічного, концептуального моделювання та експертних оцінок.Вивчено дані про поширеність ожиріння та надлишкової маси тіла у дітей за статистичними даними Center for Disease Control and Prevention та WHO European Region, результатами міжнаціональних досліджень ВООЗ, даними офіційної галузевої статистики.Проаналізовано сучасний стан поширеності ожиріння серед дитячого населення України у різних вікових групах та прогнозні тенденції. Проведено аналіз нормативних документів Міністерства охорони здоров'я України, які регламентують порядок проведення та основні складові обов'язкових медичних профілактичних оглядів дітей в Україні, схему їх періодичності, критерії оцінки фізичного розвитку дітей та облік результатів медичного огляду дитини з оцінкою її фізичного розвитку.Для обґрунтування моделі удосконалення системи профілактики ожиріння у дітей було сформовано чотири напрямки наукового дослідження:1. Вивчити обізнаність лікарів первинної ланки надання медичної допомоги дітям щодо проблеми надлишкової маси тіла та ожиріння, їх вміння та ставлення до виявлення надлишкової маси тіла у дітей та попередження розвитку супутніх захворювань.2. Провести клінічний аудит з метою оцінки якості проведення профілактичних медичних оглядів дітей.3. Дослідити особливості анамнезу дітей, несприятливі поведінкові характеристики сімей, в яких вони виховуються, та визначити фактори ризику розвитку у школярів зайвої маси тіла.4. Вивчити стан здоров'я школярів та ризики розвитку захворювань, асоційованих із зайвою масою тіла.^UThe dissertation is devoted to the decision of an actual scientific and practical problem – medical and social reasoning of the model of improving the prevention of obesity in school-age children.The aim of the work was to improve the system of obesity prevention in school-age children at the level of the health care institution.The research was conducted on the basis of a children's counseling and treatment center State Scientific Institution «Scientific and Practical Center for Preventive and Clinical Medicine» State Administrative Department. The research was made in six stages according to the set goal and defined tasks using adequate methods: system approach and analysis, bibliosemantic, epidemiological, content analysis, medical-statistic, sociological, conceptual modeling and expert assessments.Data on the prevalence of obesity and overweight in children according to statistics of Center for Disease Control and Prevention та WHO European Region, the results of international WHO, current recommendations and strategies for the prevention of obesity in children were studied. According to official industry statistics, the current state of obesity prevalence among children in Ukraine in different age groups and prognose have been determined. The analysis of normative documents of the Ministry of Public Health of Ukraine which regulate the procedure and main components of medical preventive examinations of children in Ukraine, the scheme of their periodicity, criterias of physical development of children and the account of results of medical examination of the child with normal checking of its physical development was made. To substantiate the model of improving the system of obesity prevention in children, four areas of research were formed:1. To study the awareness of primary care physicians in providing medical care to children about the problem of overweight and obesity, their ability and attitude to detect overweight in children and prevent the development of comorbidities.2. Conduct a clinical audit to assess the quality of preventive medical examinations of children.3. Investigate the features of the anamnesis of children, unfavorable behavioral characteristics of the families in which they live and identify among them risk factors for overweight.4. To study the state of health of schoolchildren and the risks of developing diseases associated with overweight.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Кошова І. І. 
Методи та засоби оптимального планування експериментів для дослідження технологічних процесів, пристроїв і систем / І. І. Кошова. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі вирішена актуальна науково-практична задача розробки і впровадження методів та засобів оптимального планування експериментів для дослідження технологічних процесів, пристроїв і систем. Вперше розроблені методи побудови оптимальних або близьких до оптимальних за вартісними витратами планів повного та дробового факторних експериментів, які ґрунтуються на застосуванні коду Грея, а також метод синтезу оптимальних планів багатофакторного експерименту, оснований на побудові кодів з мінімальною кількістю змін з заданими властивостями. Розроблено швидкий метод оптимізації композиційних планів багатофакторних експериментів. Запропоновані методи дозволяють скоротити вартісні та часові витрати на дослідження технологічних процесів, пристроїв і систем, що особливо важливо в умовах промислових експериментів. При дослідженні ряду реальних об'єктів показано, що виграші у вартості реалізації оптимальних планів експерименту у порівнянні з начальними знаходяться в межах від 1,28 до 4,04 разів, а в часі реалізації- в 1,36 рази.Розроблені методі побудови оптимальних за вартісними (часовими) витратами планів багатофакторних експериментів реалізовані у вигляді апаратних і програмних засобів. Удосконалені вимірювальні перетворювачі лінійних і кутових переміщень у цифровий код, волоконно-оптичні датчики тиску можуть знайти застосування для проектування систем контролю та управління. Результати теоретичних та експериментальних досліджень дисертації впроваджені в практику таких підприємств і організацій: Приватне акціонерне товариство «Авіаконтроль» (м. Харків), ТОВ «ВО ОВЕН» (м. Харків), Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут».^UIn the dissertation the actual scientific and practical problem of development and introduction of methods and means of experiments optimum planning for research in technological processes, devices and systems was solved. For the first time, the methods optimal or close to optimal plans in cost for complete and fractional factorial experiments based on the application of Gray code, as well as the method for synthesizing optimal plans for multifactorial experiments based on building codes with minimal changes with given properties were constructed. The fast method of compositional plans optimization in multifactor experiments was developed. The proposed methods reduce the cost and time spent on the study of technological processes, devices and systems, which is especially important in terms of industrial experiments. In the study of some real objects it was shown that the gains in the cost of implementing the optimal plans of the experiment in comparison with the initial ones are in the range from 1.28 to 4.04 times, and at the time of implementation – in 1.36 times.The developed methods of cost-optimal plans construction in multifactor experiments are realized in the form of hardware and software. Advanced measuring transducers of linear and angular displacements into digital code, fiber-optic pressure sensors can be used for the design of control and management systems. The results of theoretical and experimental research of the dissertation are implemented in the practice at such enterprises and organizations as PJSC “Aviakontrol” (Kharkіv), Ltd “VO OVEN” (Kharkiv), M. E. Zhukovsky National Aerospace University “Kharkiv Aviation Institute”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Юсин Я. О. 
Методи та програмні засоби метаморфічного тестування програмних систем автоматичної кластеризації природномовних текстових даних / Я. О. Юсин. — Б.м., 2023 — укp.

Робота присвячена вирішенню наукової задачі вдосконалення теоретичних (методів) та практичних (програмних засобів) основ тестування програмних систем автоматичної кластеризації природномовних текстових даних.У дисертаційній роботі отримано низку нових наукових результатів, зокрема, уперше розроблено метод метаморфічного тестування програмних систем автоматичної кластеризації природномовних текстових даних MEETC, який, на відміну від існуючих методів, є застосовним до програмних реалізацій будь-яких детермінованих методів кластеризації текстів без вхідного параметру кількості кластерів та забезпечує ефективність мутаційного тестування за показником оцінки мутації у 81-100%.Уперше розроблено метод метаморфічного тестування програмних систем автоматичної кластеризації природномовних текстових даних MEETC-k, який, на відміну від існуючих методів, є застосовним до програмних реалізацій будь-яких детермінованих методів кластеризації текстів з вхідним параметром кількості кластерів та забезпечує ефективність мутаційного тестування за показником оцінки мутації у 86-100%.Уперше запропоновано узагальнену архітектуру програмного забезпечення для метаморфічного тестування на основі використання моделі безсерверних обчислень, що дозволяє спростити процес розроблення програмних засобів для метаморфічного тестування та досягти прискорення виконання тестування програмних систем кластеризації текстів у 34-50%, в порівнянні з існуючими архітектурами.Уперше розроблено архітектурний шаблон проєктування програмного забезпечення «Metamorphic Testing-as-a-Service», характерною рисою якого є декомпозиція метаморфічного зв’язку на окремі складові та кодогенерація тіл метаморфічних зв’язків і безсерверних функцій. Використання запропонованого шаблону дозволяє зменшити дублювання і зв’язність програмного коду при розробленні програмних засобів для безсерверного метаморфічного тестування та покращує стандартні метрики якості коду: кількість рядків виконуваного коду та зв’язність класів в цілому, цикломатичну складність та індекс підтримуваності для окремих компонент.Уперше розроблено сімейство методів генерування корпусів текстових даних CorDeGen, характерною рисою яких є детермінованість та легкість апріорного опису структури отримуваного корпусу та які, на відміну від існуючих методів генерування корпусів, приймають на вхід мінімально можливу кількість параметрів, таким чином спрощуючи опис, зберігання та відтворення результатів: 1. базовий метод CorDeGen – на відміну від інших методів сімейства, забезпечує найвищу швидкість генерування корпусів за рахунок використання більш складного апріорного опису структури отримуваного корпусу, що викликано видаленням частини генерованих термів методами попереднього оброблення природномовних текстових даних; 2. метод CorDeGen+ – на відміну від інших методів сімейства, уникає видалення частини генерованих термів з корпусу, завдяки чому полегшується апріорний опис структури отримуваного корпусу; 3. метод SemCorDeGen – на відміну від інших методів сімейства, генерує корпуси текстів, які можливо використовувати разом з методами оброблення природномовних текстових даних на основі застосування семантичних моделей за рахунок розширення кількості вхідних параметрів.Практичне значення одержаних результатів полягає у спрощенні процесу розроблення програмних засобів для метаморфічного тестування в цілому (за рахунок використання узагальненої безсерверної архітектури та шаблону проєктування «MTaaS») та, зокрема, для тестування програмних систем автоматичної кластеризації природномовних текстових даних (за рахунок використання сімейства методів генерування корпусів текстів CorDeGen). Крім того, сімейство методів CorDeGen також може використовуватись на практиці в наукових дослідженнях для підвищення їх відтворюваності.Розроблені програмні засоби опубліковано у відкритому доступі, для їх частини створено та опубліковано загальнодоступні NuGet пакети, які можуть під’єднуватись та використовуватись сторонніми розробниками.^UThesis is devoted to solving the scientific problem of improving the theoretical (methods) and practical (software) foundations of testing software systems for automatic clustering of natural language text data.The dissertation provides several new scientific results, in particular, for the first time, the method of metamorphic testing of software systems for automatic clustering of natural language text data MEETC was developed, which, unlike existing methods, is applicable to software implementations of any deterministic methods of text clustering without the input parameter of the number of clusters and ensures the effectiveness of mutation testing according to the mutation score in 81-100%.For the first time, the method of metamorphic testing of software systems for automatic clustering of natural language text data MEETC-k was developed, which, unlike existing methods, is applicable to software implementations of any deterministic text clustering methods with the input parameter of the number of clusters and ensures the effectiveness of mutation testing according to the mutation score in 86-100%.For the first time, the basic software architecture for metamorphic testing based on the use of a serverless computing model is proposed, which allows to simplify the process of developing software tools for metamorphic testing and to achieve an acceleration of the testing of text clustering software systems by 34-50%, compared to existing architectures.For the first time, the architectural software design pattern "Metamorphic Testing-as-a-Service" was developed, the characteristic feature of which is the decomposition of the metamorphic relation into separate components and the code generation of the bodies of metamorphic relations and serverless functions. The use of the proposed pattern makes it possible to reduce the duplication and coupling of the software code when developing software tools for serverless metamorphic testing and improves the standard metrics of code quality: the number of lines of executable code and the class coupling as a whole, the cyclomatic complexity and the maintainability index for individual components.For the first time, the family of methods for generating corpora of text data CorDeGen has been developed, the characteristic feature of which is the determinism and ease of a priori description of the structure of the received corpus, and which, unlike the existing corpus generation methods, accept as input the minimum possible number of parameters, thus simplifying the description, storage and reproduction of results: 1. the basic CorDeGen method – unlike other methods of the family, provides the highest speed of corpora generation due to the use of a more complex a priori description of the structure of the received corpus, which is caused by the removal of a part of the generated terms by methods of pre-processing of natural language text data; 2. the CorDeGen+ method – unlike other methods of the family, it avoids removing part of the generated terms from the corpus, which facilitates the a priori description of the structure of the resulting corpus; 3. the SemCorDeGen method – unlike other methods of the family, generates corpora of texts that can be used together with natural language text data processing methods based on the application of semantic models due to the expansion of the number of input parameters.The practical significance of the obtained results lies in the simplification of the process of developing software tools for metamorphic testing in general (due to the use of the basic serverless architecture and the "MTaaS" design pattern) and, in particular, for testing software systems for automatic clustering of natural language text data (due to the use of the family of text corpora generation methods CorDeGen). In addition, the CorDeGen family of methods can also be used in practice in scientific research, to increase their reproducibility.The developed software tools are published in open access, for some of them publicly available NuGet packages have been created and published, which can be connected and used by third-party developers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Заболотна І.Б. 
Обгрунтування диференційованих методів ранньої санаторно-курортної реабілітації хворих після холецистектомії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / І.Б. Заболотна ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2005. — 24 с. — укp.

Розроблено диференційовані методи раннього відновлювального лікування хворих після холецистектомії з приводу жовчнокам'яної хвороби (ЖКХ) з урахуванням характера та ступеня порушень у гастродуоденальній системі, а також особливостей вуглеводного обміну з метою підвищення ефективності терапії. На підставі результатів комплексного клінічного, лабораторного та інструментального обстеження хворих, визначення специфіки клінічного перебігу раннього відновлювального періоду, стану гепатопанкреатобіліарної та гастродуоденальної систем, прихованих порушень вуглеводного обміну, виявленого взаємозв'язку між важкістю уражень гастродуоденальної системи та порушеннями вуглеводного обміну розроблено диференційовані комплекси лікування з використанням фізіотерапевтичних методів. Досліджено безпосередні й віддалені результати лікування хворих після холецистектомії та доведено, що застосування запропонованих комплексів на етапі ранньої санаторно-курортної реабілітації залежно від характеру та ступеня патологічного процесу у гепатопанкеатобіліарній і гастродуоденальній системах, підшлункової залози та прихованих порушень вуглеводного обміну сприяє значному підвищенню ефективності лікування та запобігає розвитку стійких післяхолецистектомічних розладів і формуванню цукрового діабету II типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.520.43-54 +
Шифр НБУВ: РА334821

Рубрики:

      
18.

Заболотна І.І. 
Особливості клініки, лікування і профілактики некаріозних уражень твердих тканин зубів у робітників Лисичанського склозаводу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.І. Заболотна ; Укр. мед. стомат. акад. — Полтава, 2004. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу санітано-гігієнічних умов на Лисичанському склозаводі встановлено, що концентрації діючих несприятливих виробничих факторів (наявність кремнійвмісного пилу, рівень температури приміщень) перевищують гранично допустимі норми. Доведено, що поширеність та інтенсивність некаріозних уражень твердих тканин зубів (мікротріщини емалі та патологічне стирання зубів) у робочих склопромисловості залежать від виду та рівня дії несприятливих виробничих факторів (категорії шкідливості), виробничого стажу. Визначено вплив особливостей виробництва будівельного скла на вміст двооксиду кремнію у твердих тканинах зубів та поширеність і мінералізацію твердих назубних відкладень. Вперше розроблено комплекс лікувально-профілактичних заходів щодо патології твердих тканин зубів некаріозного походження, встановлено його високу ефективність. Запропоновано диференційовану систему оглядів і санації залежно від категорії шкідливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12-3 +
Шифр НБУВ: РА331795

Рубрики:

      
19.

Заболотна В.П. 
Особливості симбіотичної азотофіксації і продуктивність козлятника східного: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / В.П. Заболотна ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості симбіотичної азотофіксації та продуктивності козлятника східного. Встановлено, що козлятник східний досить добре інфікується як специфічними бульбочковим бактеріями Rhzobium galegae, так і неспецифічними Sinorhizobium meliloti. Визначено, що передпосівна інокуляція насіння активізує процеси симбіотичної азотофіксації, фотосинтезу та дихання рослин, що призводить до підвищення насіннєвої продуктивності, урожаю надземної маси та накопичення в ній білка. Показано, що серед досліджуваних штамів бульбочкових бактерій нйкомплементарнішим є створений штам Rhizobium galegae МС-1. Визначено оптимальну концентрацію молібдену - 100 г/га, застосування якої під час вирощування козлятника в зоні Західного Лісостепу України активізує фізіолого-біохімічні процеси, підвищує його продуктивність та покращує якість урожаю. Обгрунтовано доцільність внесення у перший рік вегетації невеликих доз (30 кг/га) мінерального азоту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П223.9 козлятник східний +
Шифр НБУВ: РА322406

Рубрики:

      
20.

Ісмагілов Е. Р. 
Підвищення ефективності ендоназального хірургічного лікування пацієнтів з назальною ліквореєю / Е. Р. Ісмагілов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена проблемі ефективності лікування шляхом удосконалення ендоскопічної ендоназальної методики пластики лікворної фістули. Вперше запропонована методика пластики лікворної фістули з розмірами кісткового дефекту до 0,6 см з використанням аутожирової тканини в два шари. Вперше запропонована методика використання аутокістки з фрагментом широкої фасції стегна при розмірі дефекту основи черепа більше 0,6 см. В експерименті досліджена біологічна дія ГАП гелю при застосуванні його разом з аутофіксацією та аутокісткою при закритті лікворної фістули, показані переваги застосування аутофрагментів фасції та кістки разом з ГАП гелем після модифікації шляхом використання композиції хітозану, з додаванням колагену, хондроїтину, бетагліцерофосфату та ербісолу. Встановлено, що запропонована методика пластики з використанням аутожирової тканини дозволяє знизити кількість рецидивів назальної ліквореі з 19,23% при виконанні пластики з використанням клапотя слизової оболонки з порожнини носа до 5,0%. Ця методика дозволяє зберегти всі внутрішньоносові структури і архітектоніку порожнини носа, тим самим достовірно знизити кількість пацієнтів з наявністю порушення нюху, транспортної функції миготливого епітелію порожнини носа в порівнянні з методикою використання клапотя слизової оболонки з порожнини носа. Запропонована методика пластики дефектів основи черепа більше 0,6 см, дозволяє знизити ризик рецидиву ліквореї в достовірно меншій кількості випадків, ніж при використанні загальноприйнятої методики. Використання запропонованої методики достовірно не впливає на стан слизової оболонки порожнини носа, функцію нюху, і стану носового дихання в порівнянні з загальноприйнятими методиками пластики. Аналіз кількісних показників товщини кісткової мозолі досліджуваних груп тварин виявило найбільш виражену стимуляцію остеосинтезу та закриття дефекту при застосуванні ГАП гелю після модифікації. Після застосування модифікованого ГАП гелю дані показники достовірно перевищують такі в контрольній групі так і в групі де використовувся лише ГАП гель. Проведені експериментальні дослідження є доклінічними та можуть бути рекомендовані для організації клінічних випробувань.^UThe research is based on a complex clinical and instrumental study of 90 patients with nasal cerebrospinal fluid. The 1st group (46 people) included patients whose size of the bone defect did not exceed 0.6 cm; the 2nd group included 44 patients with the size of the bone defect more than 0.6 cm.Patients from the 1st group were divided into 2 subgroups. Subgroup 1A consisted of 20 patients who underwent plastic surgery with auto-adipose tissue according to the method we offered (patent № 132428 from 25.02.2019). Subgroup 1B included 26 patients who underwent plastic surgery of the defect of the skull base according to the generally accepted method of "overlay" by using a flap of mucous membrane from the nasal cavity on the feeding vascular leg. Patients from the 2nd group were divided into 2 subgroups. Subgroup 2A included 21 patients who underwent cerebrospinal fluid fistula plastic surgery according to the generally accepted method by using a fragment of the broad fascia of the thigh and subsequent additional closure of the nasal cavity with a naso-septal flap. Subgroup 2B included 23 patients who underwent cerebrospinal fluid fistula plastic surgery according to our offered method (patent № 7795 from 20.01.2020). Experimental studies have been carried out on 56 mature nonlinear rats of both sexes aged 3-6 months with weight 190-275 g. Bone defect plasticity was performed by using autobone and fragment of wide femoral fascia (control group), autobone, fragment of wide fascia of femur and by adding calcium hydroxyapatite in the form of gel (the1st experimental group), and by using autobone, fragment of wide fascia of femur and by adding of hydroxy calcium in the form of gel with modifiers (the 2nd experimental group). It is established that our offered technique of plasticity of using auto adipose tissue can reduce the number of recurrences of nasal cerebrospinal fluid while using endoscopic endonasal access from 19.23% when performing plastic surgery using a flap of mucous membrane from the nasal cavity to 5.0% by using our offered technique. The offered technique of cerebrospinal fluid fistula with bone defect size less than 0.6 cm allows to preserve all intranasal structures and architectonics of the nasal cavity, thereby significantly reducing the number of patients with olfactory disorders, transport function of the ciliated epithelium of the nasal cavity in comparison with the method of mucosal flap from the nasal cavity. Our method of the skull base defects more than 0.6 cm, accompanied by nasal cerebrospinal fluid can reduce the risk of recurrence of cerebrospinal fluid in significantly fewer cases than when using the generally accepted plastic method. Quantitative studies of the callus bone thickness of the studied groups revealed the most evident stimulation of osteosynthesis and closure of the defect when using HAP gel after modification. The thickness of the newly formed bone by the adding only HAP gel in the control group is 20% more in 2 weeks and after 1.5 months – 70%. While if to compare with the data of the group 2 after the application of the modified HAP gel, these indicators significantly exceed those in the control group. The conducted experimental researches are preclinical and can be recommended for the organization of clinical trials.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського