Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (204)Книжкові видання та компакт-диски (182)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>A=ЗАСЛАВСЬК$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДР$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Заславський О.Ю. 
Вакуум топологічно-масивних полів Янга-Міллса при нульовій та скінченній температурі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.Ю. Заславський ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 19 с. — укp.

Розглядаються властивості вакууму калібрувальних полів у 2+1 вимірах при нульовій та скінченній температурі з урахуванням впливу топологічної маси. Обчислення однопетлевого ефективного глюонного потенціалу в магнітному полі довело можливість стабілізації поляризованого вакууму. Знайдено, що вакуум масивних калібрувальних полів є періодичною електромагнітною структурою, що утворюється завдяки відкритому механізму, який діє у присутності маси Черна-Саймонса. Вакуумний гратковий конденсат може генеруватися спонтанно у відсутності зовнішнього магнітного поля та при скінченній температурі. Побудовано ефективний лагранжіан, що враховує внесок температурної дебаївської маси. Знайдено точний вихровий розв'язок нелінійних рівнянь руху із скінченною енергією. Вихор описує частинко-подібне збудження над гратковим вакуумом або, при високій температурі, основний стан моделі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В315.6,022

Рубрики:

      
2.

Заславський В.А. 
Дослідження складних систем з високою ціною відмови: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.05.04 / В.А. Заславський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Розроблено й удосконалено оптимізаційні математичні моделі, алгоритми та спеціалізоване програмне забезпечення систем підтримки прийняття рішень (СППР) для фундаментального вирішення комплексної науково-прикладної проблеми забезпечення високої надійності та підтримки довгострокових термінів функціонування складних систем з високою ціною відмови, таких як космічні апарати, стартові комплекси, банківські та платіжні системи. Запропоновано елементи методології дослідження складних систем з високою ціною відмови, які дозволяють визначити їх основні характеристики, сукупність і специфіку взаємопов'язаних проблемних задач: оптимального резервування, формування різнотипного комплексу методів неруйнівного контролю, планування технічного обслуговування, ризик-менеджменту, що виникають у процесі науково-технічного обгрунтування стадій їх життєвого циклу. Сформовано концепцію розробки математичних моделей та оптимізаційних алгоритмів , що грунтується на основних принципах системного аналізу та принципі різнотипності - цілеспрямованому застосуванні різних за своєю природою компонентів (систем, елементів, алгоритмів) що виконують однакові функнції, одночасне поєднання та взаємодія яких виключає можливість виникнення відмов елементів з загальної причини та забезпечує вирішення проблеми високонадійного довготривалого функціонування систем. На базі нових моделей та алгоритмів обгрунтовано науково-методичні засади підвищення надійності систем з високою ціною відмови на стадіях життєвого циклу. Розроблені моделі та алгоритми також використано для створення програмного забезпечення СППР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813 +
Шифр НБУВ: РА349933

Рубрики:

      
3.

Заславський О.М. 
Закономірності структуроутворення в вакуумних конденсатах оксидів металів III та IV груп і їх бінарних композицій: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.04 / О.М. Заславський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 36 с.: рис. — укp.

З використанням методів рентгеноспектрального мікроаналізу, растрової та трансмісійної електронної мікроскопії, електронографії, рентгенографічного аналізу та математичного моделювання встановлено закономірності структуроутворення в одержаних за методами лазерного й електронно-променевого випаровування вакуумних конденсатах оксидів металів III та IV груп та їх бінарних композицій. Досліджено вплив температури осадження на поліморфізм індивідуальних оксидів у вакуумних конденсатах і встановлено температурні межі існування їх поліморфних модифікацій. Визначено вплив температури осадження та величини радіусу тризарядного катіону на стабілізацію флюоритних структур у вакуумних конденсатах. Визначено температурно-концентраційні межі утворення твердих розчинів структурних типів та їх термічну стабільність. Визначено вплив параметрів осадження на утворення метастабільних фаз і твердих розчинів. Оптимізовано умови синтезу у вакуумних оксидних конденсатах складних сполук високотемпературної структури за випаровування механічної суміші вихідних компонентів. Зіставлено закономірності структуроутворення в конденсатах, одержаних електропроменевим і лазерним випаровуванням. Висвітлено вплив швидкості осадження на зміну механізму конденсації. Показано переваги лазерного методу випаровування щодо створення покриттів з заданими властивостями. Запропоновано модель структуроутворення у вакуумних оксидних конденсатах та суттєво розвинуто уявлення про структурні зони в них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.030.022 +
Шифр НБУВ: РА346141

Рубрики:

      
4.

Заславська О.О. 
Засоби масової інформації як інструмент моделювання політичної свідомості у виборчій кампанії (на матеріалах президентських і парламентських виборів 2004 - 2006 рр.): автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.03 / О.О. Заславська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему моделювання засобами масової інформації політичної свідомості українського суспільства у період президентської та парламентської виборчих компаній 2004 - 2006 рр. Визначено теоретико-методологічні особливості феноменів політичної свідомості, комунікації та маркетингу, їх місце у політології. Проаналізовано суть і ефективність певних політичних технологій, а саме: політичне рекламування та "паблік рилейшнз", виборчі технології, формування іміджу політичного діяча, партії чи інших суб'єктів політичної діяльності. З'ясовано їх місце в українському електоральному просторі. Досліджено особливості масової політичної свідомості сучасного українського суспільства. На підставі одержаних емпіричних даних зроблено висновок про наявність і ступінь реального впливу засобів масової інформації (ЗМІ) на політичну свідомість населення України. Наведено моделі впливу ЗМІ на неї, наявні в українському суспільстві під час проведення виборчих кампаній.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф015.22 + Ф053 + С5*666*332.6*18 +
Шифр НБУВ: РА356266

Рубрики:

      
5.

Олександренко І.В. 
Іноземний капітал в структурі джерел фінансування інвестиційних ресурсів регіону: автореф. дис... канд. екон. наук : 08.00.05 / І.В. Олександренко ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2009. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення проблеми формування інвестиційних ресурсів регіону у процесі залучення іноземного капіталу, що дозволить забезпечити збільшення обсягів його інвестиційної діяльності за умов відсутності внутрішніх джерел її фінансування. Розкрито зміст поняття інвестиційних ресурсів регіону, удосконалено їх класифікацію, визначено джерела формування. Проаналізовано вплив іноземного капіталу на соціально-економічний розвиток регіону, в який залучено іноземні інвестиції. З використанням розробленого методичного інструментарію проаналізовано й оцінено стан забезпечення регіонів інвестиційними ресурсами, охарактеризовано джерела фінансування інвестиційного процесу у регіонах України. Сформовано підхід щодо вибору типу стратегії залучення іноземного капіталу у регіони України. Розроблено модель прогнозування та планування обсягів надходжень іноземних коштів на Волинь. Проведено комплексне моделювання впливу залучених прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ВОЛ) 60-56 + У9(4УКР-4ВОЛ)0-56 +
Шифр НБУВ: РА367225

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Заславський О. М. 
Комп'ютеризована система комерційного обліку електричної енергії та її метрологічне забезпечення: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.05 / О. М. Заславський ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто вдосконалення цифрових методів вимірювань електричних величин в комп'ютеризованій системі комерційного обліку електроенергії та розробці на даній основі комплексу технічних і програмних засобів автоматизації обліку та засобів для метрологічних досліджень вимірювальних каналів системи обліку. Розв'язано актуальну задачу теоретичного узагальнення фізичної природи та математичного змісту похибок суто цифрових вимірювань електричних величин, розроблено нові методи цифрової корекції похибок. Встановлено, що вирішення даної проблеми має важливе значення для національної енергетики, оскільки сприяє зниженню наднормативних технологічних втрат електроенергії та забезпечує практичне створення ефективних, точних і надійних систем автоматизованого обліку електричної енергії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З221.4-5 + З280.712 в641.8
Шифр НБУВ: РА376011 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Заславська М.Г. 
Кримінальна відповідальність за неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей: соціальна обумовленість і склад злочину: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / М.Г. Заславська ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2006. — 18 с. — укp.

Розглянуто проблеми кримінальної відповідальності за невиконання або неналежне виконання професійних або службових обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей. Проаналізовано історичні, соціальні, нормативні та кримінологічні фактори, що обумовили встановлення кримінальної відповідальності за даний злочин. Визначено ознаки складу злочину, зокрема, наведено характеристику об'єкта, суб'єкта, об'єктивної та суб'єктивної сторін. Обгрунтовано підстави відмежування злочину, передбаченого ст. 137 КК України від суміжних. Розглянуто причинний зв'язок між невиконанням або неналежним виконанням професійних або службових обов'язків щодо охорони життя та здоров'я неповнолітніх, забезпечення їх належного фізичного та психічного розвитку та суспільно небезпечними наслідками. Уперше запропоновано визнавати особами, які підпадають під ознаки суб'єкта досліджуваного злочину тих, які здійснюють догляд за неповнолітніми на підставі цивільно-правових угод. Запропоновано нову редакцію ст. 137 КК України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)112 + Х881.9(4УКР)112
Шифр НБУВ: РА344439

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Олександренко В.П. 
Механохімія і реологія зносостійкості механічних трибосистем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.04 / В.П. Олександренко ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельниц., 2006. — 35 с. — укp.

У контексті дисипативної природи явищ, що ініціюються зовнішнім навантаженням, комплексно розглянуто механічні реакції та реологічні процеси контактної взаємодії та їх вплив на триботехнічні характеристики сполучених поверхонь. Установлено взаємозв'язок між проявом механічних і фізико-хімічних релаксаційних процесів і швидкісно-навантажувальними та температурними умовами динамічного контактування за однонаправленого та реверсивного (фреттинзі) тертя. Наведено механіко-хімічну модель процесу тертя та зношування. Вивчено вплив фреттинг-корозії на чутливість сталі та корозійного розтріскування. Досліджено ефективність існуючих та запропоновано нові методи обробки поверхонь тертя та регулювання газовмісту рідинного середовища з метою підвищення зносостійкості та тривалості міцності металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К413.1 +
Шифр НБУВ: РА345980

Рубрики:

      
9.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Олександров Ю.М. 
Саморегуляція як чинник психологічного благополуччя студентської молоді: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Ю.М. Олександров ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Уперше запропоновано інтегративно-особистісну модель саморегуляції, характерною ознакою якої є введення блоку інтеграції та прийняття рішення. Уточнено наукові уявлення щодо змісту поняття, структури та механізму психологічного благополуччя, розглянуто його основні аспекти (ресурсний, процесуальний, результативний, структурний, оціночний). Розкрито сутність поняття та структуру особистісного потенціалу, визначено роль розуміння у блоці самовизначення. Проаналізовано взаємозв'язки системи саморегуляції та психологічного благополуччя. Виявлено, що система саморегуляції найбільше взаємопов'язана з ресурсним і результативним аспектами психологічного благополуччя. Розглянуто чинники та вияви різних рівнів основних складових психологічного благополуччя. Виділено характеристики, що відрізняють суб'єктів з високим, середнім і низьким рівнем задоволеності життям, а також показники психологічного благополуччя особистості й особистісного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю935.22-39
Шифр НБУВ: РА372467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Заславський Б.Г. 
Технологічні основи вирощування лужногалоїдних сцинтиляційних монокристалів із розплавів зі змінною геометрією вільної поверхні: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.01 / Б.Г. Заславський ; НАН України. Ін-т монокристалів. — Х., 2005. — 36 с. — укp.

Розроблено принципи нового методу витягування кристалів з розплаву, геометрія вільної поверхні якого змінюється у тиглях перемінного за висотою перетину. Розглянуто технологічні засади автоматизованого вирощування великих (діаметром більш 500 мм і масою більш 250 кг) лужногалоїдних сцинтиляційних монокристалів за новим методом. Уперше уникнуто основний принциповий недолік усіх методів витягування, який полягає у тому, що поперечний переріз вирощуваного кристала визначається площею початкової поверхні розплаву. Запропоновано новий інформаційний параметр - інтервал часу між дозованими підживленнями, з використанням якого розроблено надійну та просту систему управління процесом і вперше у світовій практиці вирощування кристалів великих розмірів автоматизовано стадію радіального росту. Базуючись на запропонованих принципах, розроблено й освоєно у виробництві два типи автоматизованих універсальних установок та відповідні технологічні процеси для вирощування сцинтиляційних лужногалоїдних кристалів великих діаметрів, а саме: установки типу "Кристалл" з підживленням розплавленою первинною сировиною; установки типу "Крос" з підживленням дрібнокристалічною первинною сировиною. Зазначено, що швидкість витягування кристалів Cs(Tl) діаметром до 440 мм складає до 6,3 мм/год, а кристалів Na(Tl) - до 5 мм/год, що дозволило у двічі збільшити продуктивність ростового устаткування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К233.503.4 + К233.503.4
Шифр НБУВ: РА340861

Рубрики:

      
14.

Заславська К.А. 
Управління інвестиційними ресурсами в умовах трансформації економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / К.А. Заславська ; Харк. держ. екон. ун-т. — Х., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Розглянуто основні аспекти управління інвестиційними ресурсами підприємств з урахуванням факторів зовнішнього середовища та використанням системного підходу. Узагальнено типові переваги та недоліки використання сучасних методів фінансування інвестиційних проектів та їх залежність від джерел інвестиційних ресурсів, наведено рекомендації щодо вдосконалення складових ринкової інфраструктури. Представлено залучення іноземних інвестицій в економіку регіону за допомогою організаційно-економічного механізму управління інвестиційною діяльністю. Запропоновано кількісно-якісний підхід стосовно оцінки взаємного впливу учасників інвестиційного процесу та прогнозування наслідків економічних нововведень. Розроблено механізм формування інвестиційних ресурсів на мікрорівні та підхід щодо оцінки його ефективності з урахуванням кількісних та якісних критеріїв. Подано методику визначення методів фінансування та джерел формування інвестиційних ресурсів підприємства, яка може бути основою обгрунтування альтернатив у процесі прийняття інвестиційних рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56-21 +
Шифр НБУВ: РА326066

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Ганзюк А. Л. 
Підвищення зносостійкості трибосистем в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів / А. Л. Ганзюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вирішена науково-технічна задача підвищення зносостійкості трибосистем номінально-нерухомих з'єднань в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів з урахуванням оточуючого середовища. Запропоновано аналітичну залежність для визначення величини енергії, яка витрачається на збільшення густини дислокацій в одиничному об'ємі і визначається по різниці густини дислокацій до та після фретингу. На основі принципів нерівноважної термодинаміки (незворотних процесів) запропоновані нові теоретичні уявлення фізико-хімічної механіки фрикційного контакту, що стосується природи і взаємовпливу процесів, які викликають фретинг-корозію металів. Запропоновано модель динамічної поведінки трибосистеми на основі методу математичного моделювання та комп'ютерної симуляції. Експериментально встановлено, що внаслідок фретингу змінюється відносний елементний склад взаємодіючих поверхонь. Експериментально встановлено, що зношування матриці, при введенні в зону контакту легкоплавкого сплаву, починається лише після 0,15х106N до 0,3х106N циклів, і зносостійкість при фретингу пари тертя матеріалів, що досліджувались збільшується в 2-3 рази. Запропоновано рекомендації по боротьбі із ФП у номінально-нерухомих з'єднаннях деталей машин, технологію і конструкцію обладнання для нанесення легкоплавкого сплаву (Bi-Sn-Pb-Cd) на поверхні номінально-нерухомих з'єднаних деталей машин.^UThe scientific and technical tasks of increase of wearproofness of tribosystems nominally immobile connections in the conditions of littlepeak fretting with application of fusible alloys taking into account an environment are solved in the dissertation. In theory, from positions of physical chemistry of solid, it is investigated experimentally that an application of soft coverages on the basis of lead, tin, cadmium which have low resistance of fluidity and ability to change the coefficient of friction on contacting surfaces and also can take in certain part of energy of vibration is a perspective direction against FP in nominally immobile connections of details of machines. On the basis of principles of non-equilibrium thermodynamics (irreversible processes) new theoretical presentations of physical and chemical mechanics of friction contact, that touches nature and reciprocally of processes that cause the frettage of metals, are offered. The evolutional model of dynamic conduct of tribosystem is offered on the basis of method of mathematical design and computer simulation. Experimentally mode of dynamic clutch-slippage for FP, as the most dangerous from point of maximal friction and oscillation activity in a contact. It is investigated that relative element composition of interactive surfaces changes as a result of fretting. Moreover, it is investigated that the wear of matrix, at introduction to the area of contact of fusible alloy, begins only after 0,15х106N to the 0,3х106N cycles, and the wearproofness of pair of friction at fretting of the probed materials is increased in 2-3 times. Recommendations against FP in nominally immobile connections of details of machines, method, technology and construction of equipment, for causing of fusible alloy (Bi-Sn-Pb-Cd) on-the-spot nominally immobile the united details of machines are offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Заславський П. С. 
Фізична терапія у відновленні функції верхньої кінцівки військовослужбовців з наслідками поліструктурних вогнепальних переломів кісток передпліччя.: автореферат дис. ... д.філософ : 227 / П. С. Заславський. — Б.м., 2024 — укp.

Об’єкт дослідження - процес фізичної терапії поранених з наслідками поліструктурних вогнепальних переломів кісток передпліччя у постіммобілізаційному періоді. Мета дослідження - теоретичне обґрунтування, розробка та перевірка ефективності комплексної програми фізичної терапії військовослужбовців з наслідками поліструктурних вогнепальних переломів кісток передпліччя, спрямованої на покращення функціональних можливостей травмованої кінцівки та полегшення виконання ними активностей повсякденного життя та професійної військової активності шляхом корекції ознак структурних та функціональних обмежень. Методики дослідження. Аналіз спеціальної та науково-методичної літератури дозволив визначити актуальність проблеми фізичної терапії військовослужбовців з вогнепальними травмами кінцівок, що визначило обґрунтування теми, завдань та вибір методів, відповідних меті дослідження. Кількісно оцінювались такі показники: поширеність та структура скарг; визначення інтенсивності болю за візуальною аналоговою шкалою; психоемоційного стану (Hospital Anxiety and Depression Scale), клініко-функціональні (пальпація, антропометричні вимірювання дистальних відділів верхніх кінцівок; визначення амплітуди рухів ліктьового та променево-зап’ясткового суглобів; мануальне м’язове тестування передпліччя; визначення сили згиначів кисті китичною динамометрією; оцінювання функціонування травмованої кінцівки за Nine-hole peg test, Action Research Arm Test, опитувальниками ABILIНAND, Disability of the Arm, Shoulder and Hand Outcome Measure, Patient-Rated Wrist Evaluation, характеристика якості життя за EuroQol-5D-5L. Теоретичне та практичне значення. полягає у створенні науково обґрунтованої комплексної програми фізичної терапії військовослужбовців з наслідками поліструктурних вогнепальних переломів кісток передпліччя, що сприяла зменшенню вираженості порушень функціонування травмованої кінцівки, пов’язаних із болем, контрактурою суглобів, атрофією м’язів, дефектами тканин, а також зменшенню проявів психоемоційного пригнічення, покращенню функціональних можливостей травмованої кінцівки шляхом збільшення її сили, покращення координації та спритності її рухів, збільшення її залученості до виконання активностей повсякденного життя, покращенню якості життя, орієнтованих на виконання військових обов’язків в зоні бойових дій. Практичні розробки дисертаційного дослідження використані у практичній діяльності Центру відновної медицини і реабілітації «АРАВМЕД» (м. Івано-Франківськ), Реабілітаційного центру св. Юди-Тадея (м. Івано-Франківськ), зокрема, вдосконалені програми реабілітації військовослужбовців з вогнепальними травмами верхніх кінцівок, що підтверджено актами впровадження. Теоретико-методичні розробки дослідження використовуються у навчальному процесі кафедри загальної практики, сімейної медицини та реабілітації Івано-Франківського національного медичного університету, зокрема в лекційному курсі дисципліни «Медична реабілітація» та кафедри терапії, реабілітації та морфології Прикарпатського національного університету, зокрема у навчальних дисциплінах «Клінічний менеджмент у травматології», «Ортезування та протезування», що підтверджено актами впровадження. Програма може бути використана у діяльності фізичних терапевтів, ерготерапевтів, лікарів фізичної та реабілітаційної медицини та інших фахівців мультидисциплінарної реабілітаційної команди спеціалізованих реабілітаційних відділень та центрів травматолого-ортопедичного, військово-медичного та загального профілю. Отримані у результаті проведеного дослідження дані можуть бути використані для вдосконалення навчального процесу студентів спеціалізованих закладів у дисциплінах, присвячених захворюванням і травмам опорно-пухового апарату та реабілітації військовослужбовців, під час викладання на курсах підвищення кваліфікації фізичних терапевтів та ерготерапевтів, для організації клінічної практики для студентів тощо. Наукова новизна отриманих результатів полягає в обґрунтуванні науково-теоретичних засад для створення програми фізичної терапії військовослужбовців з наслідками поліструктурних вогнепальних переломів кісток передпліччя. Вперше науково обґрунтовано та розроблено програму фізичної терапії поранених з поліструктурними вогнепальними переломами кісток передпліччя, визначальними особливостями якої є виконання терапевтичних вправ із використанням еластичних тренажерів Thera-Band, гіроскопічного тренажера, функціонального тренування, MAPS THERAPY, масажу, постізометричної релаксації, кінезіологічного тейпування, ортезування, об’єднаних принципами кистьової терапії, що відрізняє її від загальноприйнятих програм реабілітації, фізичної терапії, ерготерапії.^UThe object of the study is the process of physical therapy of the wounded with the consequences of polystructural gunshot fractures of the bones of the forearm in the post-immobilization period. The purpose of the study is the theoretical justification, development and verification of the effectiveness of a comprehensive program of physical therapy for servicemen with the consequences of polystructural gunshot fractures of the forearm, aimed at improving the functional capabilities of the injured limb and facilitating their performance of activities of everyday life and professional military activity by correcting signs of structural and functional limitations. Research methods. The analysis of special and scientific-methodical literature made it possible to determine the relevance of the problem of physical therapy of servicemen with gunshot injuries of the limbs, which determined the justification of the topic, tasks and the choice of methods corresponding to the purpose of the study. The following indicators were quantified: prevalence and structure of complaints; determination of pain intensity on a visual analog scale; Hospital Anxiety and Depression Scale, palpation, anthropometric measurements of the distal parts of the upper limbs; determination of the amplitude of movements of the elbow and carpal joints; manual muscle testing of the forearm; determination of the strength of the hand flexors by wrist dynamometry; assessment functioning of the injured limb according to Nine-hole peg test, Action Research Arm Test, ABILINAND questionnaires, Disability of the Arm, Shoulder and Hand Outcome Measure, Patient-Rated Wrist Evaluation, characteristics of quality of life according to EuroQol-5D-5L. Theoretical and practical significance. consists in the creation of a scientifically based complex program of physical therapy for military personnel with the consequences of polystructural gunshot fractures of the forearm bones, which contributed to the reduction of the severity of functional disorders of the injured limb associated with pain, joint contracture, muscle atrophy, tissue defects, as well as the reduction of psycho-emotional depression , improving the functional capabilities of the injured limb by increasing its strength, improving coordination and dexterity of its movements, increasing its involvement in activities of daily life, improving the quality of life, oriented to the performance of military duties in the combat zone.The practical developments of the dissertation research were used in the practical activities of the Center for Restorative Medicine and Rehabilitation "ARAVMED" vsk), the Rehabilitation Center of St. Yudy-Tadeya, in particular, improved programs for the rehabilitation of servicemen with gunshot injuries of the upper limbs, which is confirmed by acts of implementation. The theoretical and methodological developments of the research are used in the educational process of the department of general practice, family medicine and rehabilitation of the Ivano-Frankivsk National Medical University, in particular in the lecture course of the discipline "Medical rehabilitation" and the department of therapy, rehabilitation and morphology of the Vasyl Stefanyk Precarpathian National University, in particular in the educational disciplines "Clinical management in traumatology", "Orthotics and prosthetics", which is confirmed by acts of implementation. The program can be used in the activities of physical therapists, occupational therapists, doctors of physical and rehabilitation medicine and other specialists of the multidisciplinary rehabilitation team of specialized rehabilitation departments and centers of trauma-orthopedic, military-medical and general profile. The data obtained as a result of the conducted research can be used to improve the educational process of students of specialized institutions in the disciplines dedicated to diseases and injuries of the musculoskeletal system and rehabilitation of military personnel, during teaching at advanced training courses for physical therapists and occupational therapists, for the organization of clinical practice for students, etc. The scientific novelty of the obtained results lies in the substantiation of scientific and theoretical foundations for the creation of a physical therapy program for military personnel with the consequences of polystructural gunshot fractures of the forearm bones.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського