Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (360)Книжкові видання та компакт-диски (187)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=МАКАРЧУК$<.>+<.>A=ВІКТОРІЯ$<.>+<.>A=АНАТОЛІЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Макарчук О.М. 
Анемія вагітних: патогенез, профілактика, лікування, прогнозування ускладнень та шляхи їх попередження: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / О.М. Макарчук ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 40 с.: рис. — укp.

Установлено, що патогенез анемії вагітних спричинений зниженням імунологічної толерантності та активацією імунної відповіді на антигени плідного яйця, гіперпродукцією прозапальних цитокінів з генералізацією процесів тканинного ушкодження, зокрема, біологічних мембран еритроцитів, гепатоцитів та клітин плаценти. Зазначено, що ці зміни проявляються порушенням білковосинтезувальної та ферментативної здатності печінки, активацією процесів ліпопероксидації та дискоординацією антиоксидантного захисту, зростанням активності органоспецифічних ферментів як маркерів цитолізу гепатоциту, порушенням обміну основних біометалів, якісними та кількісними змінами імуноглобулінів у фракціях сироваткового білка, порушенням кооперації Т- та В-лімфоцитів, високим титром антиплацентарних антитіл і фіксацією імунних комплексів на мембранах клітин хоріону, а також змінами структури еритроцитів з появою значної кількості патологічних і неперехідних форм. Надходження чужерідного білка у процесі гемотрансфузії за тяжких анемій сприяє посиленню вказаних порушень. Установлено, що у разі використання засобів, які мають мембраностабілізувальний, гепатопротекторний та імуномодулюючий ефекти у комплексному лікуванні вагітних з гестаційною анемією нормалізуються показники функціонального стану гепатоцитів та системи еритрону, клітинного та гуморального імунітету, позитивно впливає на утробний стан плода та знижує кількість ускладнень вагітності, пологів і післяпологового періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.411.033.2-3 +
Шифр НБУВ: РА334636

Рубрики:

      
2.

Макарчук О.С. 
Використання інбредних ліній та тестерів різної генетичної структури в селекції кукурудзи на гетерозис: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / О.С. Макарчук ; Нац. наук. центр "Ін-т земл-ва УААН". — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено питання підбору компонентів гібридизації для одержання гетерозисних гібридів, оцінювання вихідного матеріалу щодо комбінаційної здатності з використанням тестерів різної генетичної структури. Виділено самозапилені лінії та гібридні комбінації, які характеризуються комплексом ознак, що формують вегетаційний період та індивідуальну продуктивність. Проведено групування ліній за мінливістю загальної тривалості вегетації та продуктивностї зерна. Визначено загальні тенденції для формування зв'язків вегетаційного періоду й індивідуальної продуктивності самозапилених ліній. Установлено особливості формування взаємозв'язку періодів вегетації у тест-гібридів. Значною мірою він залежить від тривалості аналогічних періодів у материнської форми, виявлено відсутній зв'язок з тривалістю у батьківських ліній. З використанням тестерів, до складу яких входять лінії різних зародкових плазм, визначено ефекти ЗКЗ та константи СКЗ самозапилених ліній. Установлено вплив певних тестерів і самозапилених ліній на формування врожайності, ефекти гетерозису (істинний і гіпотетичний) і коефіцієнт домінування. Показано особливості прояву комбінаційної здатності та вплив тестерів на врожайність тест-кросних гібридів. Запропоновано критерії добору тестерів для оцінювання селекційного матеріалу на підставі прояву гетерозисного ефекту та показників комбінаційної здатності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-31 +
Шифр НБУВ: РА359691

Рубрики:

      
3.

Макарчук О.В. 
Глибинний розпушувач локальної дії: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.04 / О.В. Макарчук ; Придніпр. держ. акад. буд-ва і архіт. — Д., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено закономірності процесів розробки грунтів глибинними розпушувачами локальної дії з самообертовими фрезами. На підставі результатів досліджень науково обгрунтовано раціональні параметри даних фрез. Розроблено методику інженерного розрахунку робочого обладнання. Створено глибинний розпушувач локальної дії з самообертовими фрезами, проведено його лабораторні та польові випробування. За їх результатами підтверджено енергетичну ефективність використання розробленого розпушувача. Проаналізовано його економічну ефективність і показано, що реалізація глибинного розпушувача у виробництві дозволяє досягти річного економічного ефекту в межах 30 000 грн. на одиницю техніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.248.9 розушувач +
Шифр НБУВ: РА357279

Рубрики:

      
4.

Макарчук 
Державно-територіальний статус західноукраїнських земель у період Другої світової війни (1939-1945 рр.): історико-правове дослідження: Автореф. дис... д- ра юрид. наук: 12.00.01 / Володимир Степанович Макарчук ; НАН України; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 35 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.2(4УКР) + Т3(4УКР33)62-5
Шифр НБУВ: РА348197

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Макарчук О.Г. 
Ефективність використання біоенергетичного потенціалу сільськогосподарських підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / О.Г. Макарчук ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-методичні положення та практичні рекомендації щодо ефективного використання біоенергетичного потенціалу сільськогосподарських підприємств. Розкрито сутність й охарактеризовано складові біоенергетичного потенціалу, визначено систему показників і методичні підходи до оцінювання його економічної ефективності. Проаналізовано сучасний стан та основні тенденції розвитку біоенергетичного потенціалу в сільському господарстві України. Обгрунтовано концептуальні підходи до формування та використання біоенергетичного потенціалу аграрних підприємств, що базуються на методиці оцінювання різновекторного його спрямування, яка передбачає визначення й оцінювання вартісних, енергетичних та екологічних параметрів біоенергетичного потенціалу. Обгрунтовано напрями підвищення ефективності використання біоресурсного потенціалу на продовольчі цілі та можливості диверсифікації сучасного сільськогосподарського виробництва з урахуванням зростання покриття його потреби в пальному та необхідності підвищення енергетичної безпеки країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.152.541.58
Шифр НБУВ: РА370396 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Макарчук О.Л. 
Зміни гумусного стану і біологічної активності лучно-черноземного грунту під впливом грунтозахисних технологій в умовах Андрушівського природно-сільськогосподарського району: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.03 / О.Л. Макарчук ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Розглянуто вплив грунтозахисних технологій вирощування сільськогосподарських культур, які базуються на мінімальному обробітку грунту, на показники гумусового стану та біологічну активність. Мінімальний обробіток підвищує біологічну активність, прискорює процес гуміфікації в лучно-чорноземному грунті, що проявляється у підвищенні целюлозолітичної та ферментативної активності в 0 - 15 см шарі, збільшенні кореневої маси, кількості мікроорганізмів, які синтезують гумати. Доведено: використання мінімального обробітку сприяє стабілізації гумусового стану, покращанню якісних та молекулярно-масових характеристик гумусових речовин, гумус стає більш пасивним, що особливо помітно в прошарку 15 - 30 см і характерно для грунтів цілинних аналогів. Підкреслено, що грунтозахисні технології, які базуються на мінімальному обробітку, вже в перші роки впровадження забезпечують приріст урожайності зерна озимої пшениці і зменшують собівартість її вирощування, а також не знижують рівень рентабельності цукрових буряків. У господарствах Андрушівського природно-сільськогосподарського району рекомендовано для вирощування озимої пшениці і цукрових буряків застосовувати грунтозахисні технології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П21-408.8(4Укр-4Жит),022
Шифр НБУВ: РА309894 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Макарчук З.В. 
Мікрофлора забруднених важкими металами грунтів, їх індикація та шляхи оздоровлення: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / З.В. Макарчук ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню впливу важких металів на мікрофлору темно-сірого опідзоленого грунту. Вперше застосовано системний підхід для вивчення важких металів на різні ієрархічні рівні мікробного ценозу грунту: доклітинний, клітинний, популяційний, ценотичний. Вивчено токсичність та мутагенну активність грунту, забрудненого важкими металами, запропоновано нові заходи щодо їх зменшення. З метою вивчення впливу важких металів на мікробні популяції грунту вперше використано метод лазерної кореляційно-доплерівської спектрометрії. Розраховано показники, які характеризують резистентність і гомеостаз мікробних угруповань в грунті, забрудненому важкими металами. На основі вивчення мікрофлори та динаміки рухомих форм важких металів за умов застосування неорганічних, органічних, біологічних і комбінованих меліорантів розроблено заходи щодо реабілітації забруднених грунтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.9 важкі метали
Шифр НБУВ: РА311171 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Макарчук О. І. 
Наукове обгрунтування і порівняльний аналіз хірургічних технологій корекції інволютивних змін шкіри обличчя: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.03 / О. І. Макарчук ; Ін-т невідклад. і віднов. хірургії ім. В. К. Гусака НАМН України. — Донецьк, 2010. — 36 с. — укp.

Вперше проведено кількісне морфологічне оцінювання тканниних, клітинних і ультраструктурних вікових перебудов шкіри із застосуванням тривимірного комп'ютерного моделювання. Запропоновано й обгрунтовано діагностичний алгоритм кількісного визначення інволютивного статусу шкіри. Вперше показано, що у пацієнтів з нікотиновою залежністю, ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом, а також з ожирінням різного ступеня є характерним істотне порушення структури мікроциркулярного русла шкіри. Визначено чіткі показання для проведення різних варіантів фронтліфтингу, середнього фейсліфтингу та композитного ліфтингу за відкритою, ендоскопічною та комбіновою технологіями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.163-9
Шифр НБУВ: РА376545 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Макарчук І.М. 
Організаційно-економічні чинники забезпечення платоспроможності сільськогосподарських підприємств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / І.М. Макарчук ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено комплекс заходів і рекомендацій щодо вдосконалення формування та підвищення платоспроможності та ліквідності сільськогосподарських підприємств. Розкрито суть і зміст категорій "ліквідність" і "платоспроможність". Висвітлено зміст і необхідність оцінювання платоспроможності та ліквідності суб'єктів господарювання. Визначено основні методичні підходи до визначення та розрахунку основних показників оцінювання платоспроможності та ліквідності підприємств. Розглянуто сучасний стан платоспроможності даних підприємств Переяслав-Хмельницького району Київщини, а також України. Проведено групування досліджених підприємств за рейтингом платоспроможності, показником загальної ліквідності, величиною оборотних активів, амортизації, виручки та прибутку. Оцінено ефективність управління грошовими потоками. Проаналізовано формування грошових потоків даних підприємств й обгрунтовано фактори, що впливають на обсяг виручки від реалізації сільськогосподарської продукції. Систематизовано фактори платоспроможності за місцем і характером їх виникнення, які впливають на формування платоспроможності підприємства. Обгрунтовано основні шляхи її покращання та доведено необхідність оперативного управління дебіторською та кредиторською заборгованістю для забезпечення та підтримки платоспроможності сільськогосподарських підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-93 +
Шифр НБУВ: РА365597

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Макарчук Н.О. 
Особистісні детермінанти розв'язання конфліктних ситуацій у пізньому юнацькому віці: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.О. Макарчук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Вивчено особистісні детермінанти, психологічні механізми виникнення та розв'язання конфліктних ситуацій у пізньому юнацькому віці. Розкрито суть понять "конфліктна ситуація" та "особистісні детермінанти розв'язання конфліктних ситуацій". Вивчено психологічні особливості конфліктних ситуацій та особистісної детермінації конфліктної взаємодії. Модифіковано діагностичні методики дослідження особистісної детермінації розв'язання зазначених ситуацій у пізньому юнацькому віці. Розглянуто та систематизовано базові особистісні детермінанти їх виникнення та розв'язання. Виокремлено типові конфліктні ситуації у студентському середовищі (зовнішньо-детерміновані, детерміновані групою, внутрішньо-детерміновані). Розроблено й апробовано систему з формування особистісних детермінант розв'язання конфліктних ситуацій у студентському віці особистісно-орієнтованими засобами. Обгрунтовано психологічні умови ефективності та чинники формування психологічних механізмів і особистісних детермінант розв'язання досліджених ситуацій у студентському середовищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю954.04 + Ю937.42 + Ч421.331.3 +
Шифр НБУВ: РА341061

Рубрики:

      
11.

Макарчук Я.І. 
Продуктивність культур сосни звичайної Овруцько-Словечанського кряжу: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / Я.І. Макарчук ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2001. — 16 с. — укp.

Запропоновано новий напрямок у вирішенні проблеми підвищення продуктивності штучних насаджень сосни звичайної за умов Овруцько-Словечанського кряжу. З'ясовано, що в насадженнях регіону на землю випадає велика кількість насіння сосни, проте природне поновлення її є незадовільним. Показано доцільність штучного відновлення лісу шляхом створення лісових культур. Встановлено, що вміст поживних речовин у підстилці та грунті культур різної густоти достатній для забезпечення інтенсивного росту сосни звичайної. Зазначено, що продуктивність насаджень всіх вікових груп різна. Для забезпечення інтенсивного росту дерев сосни, формування малозбіжистих, добре очищених від гілок стовбурів, запобігання появі трав'янистих рослин і задерніння грунту, зімкнутості крон у насадженнях всіх вікових доцільно груп дотримувати зазначених показників. За таких умов насадження раціонально використовуватимуть сонячну енергію та родючість грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.131-4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА315359 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Макарчук М.Ю. 
Роль нюхового аналізатора в інтегративній діяльності мозку: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.13 / М.Ю. Макарчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 34 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню нейрофізіологічних механізмів участі нюхового аналізатора в формуванні вродженої та набутої поведінки у макросматичних тварин та дослідженню впливу запахових подразників на функціональний стан та розумову працездатність головного мозку людини. Встановлено, що нейрони нюхового епітелію, нюхової луковиці, ядер мигдалини та грушоподібної кори можуть утворювати функціональну систему, яка має вирішальне значення в формуванні поведінкових відповідей на дію стресових факторів. Виявлено, що у макросматичних тварин формування декларативної пам'яті за умов виключення нюхового аналізатора стає неможливим, тоді як процедурна пам'ять при цьому може формуватись. Встановлено, що запахи ефірних олій ялиці та лаванди покращують загальну працездатність головного мозку людини. Нюховий аналізатор як макро-, так і мікросматиків, крім чисто сенсорних функцій, виконує і несенсорні, які виявляються в його модулюючих впливах на основні емоційно-мотиваційні центри мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.54в2:Ю9,022

Рубрики:

      
13.

Макарчук Фелє-Діам Елена-Антарес 
Феномен вправ Ізидора Філіппа в світовій культурі фортепіанного виконавства: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Фелє-Діам Елена-Антарес Макарчук ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання щодо джерел, концептів, термінологій та класифікацій з метою вивчення феномену вправ І.Філіппа в історії теорії музичної культури. Розроблено підходи - методологію культурологічного синтезу та клавікінемалогію - до визначення ейдетичних засад осмислення піаністичних вправ у системності гуманітарних форм, природничо-наукових параметрів, логічних структур, методологічних підходів, явищ та процесів їх закономірного здійснення. Запропоновано експлікацію вправ І.Філіппа у вихованні технічних навичок, подальшому вдосконаленні виконавської культури та піаністичної майстерності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.42-7р-3 + Щ315.42-713 +
Шифр НБУВ: РА324759

Рубрики:

      
14.

Біленкова Ю. С. 
Участь політико-правових суб'єктів української РСР в розробці та утвердженні основних інститутів нового міжнародного права (1944–1991 рр.): історико-правове дослідження / Ю. С. Біленкова. — Б.м., 2019 — укp.

Застосовуючи універсальний метод філософської діалектики у поєднанні з класичними методами історико-правової науки: догматичним, порівняльно-правовим та історико-юридичним, а також на підставі системного аналізу правових документів, архівних джерел, історико-правової та історичної літератури у дисертації встановлено ті об'єктивні та суб'єктивні фактори, що зумовили виникнення так званого нового міжнародного права та подальший поступальний розвиток його основних інститутів, а також з'ясовано роль й місце української радянської дипломатії у вказаних процесах становлення і розвитку нового міжнародного права.Визначено не лише позитивні впливи безпосередньої діяльності української дипломатії, спрямовані на утвердження норм нового міжнародного права, а й дії об'єктивно деконструктивного характеру; надана їм політико-правова оцінка.Встановлено історичні передумови надання Українській УРСР міжнародної правосуб'єктності внаслідок конституційної реформи Союзу РСР в лютому 1944 р.Охарактеризовано ступінь зовнішньополітичної самостійності Києва в загальному тренді радянської міжнародно-правової доктрини і практики її реалізації.Проведено історико-правові паралелі між радянською доктриною обмеженого суверенітету союзних республік та держав т.зв. соціалістичної співдружності і сучасними політичними претензіями РФ на глобальне домінування на пострадянському просторі.Уточнено вклад, здійснений дипломатичними органами Радянської України в справу становлення та розвитку права міжнародної безпеки, зокрема щодо інститутів контролю за обігом ядерного озброєння, а також заборони інших видів зброї масового знищення (хімічної та бактеріологгічної).Окреслено розбіжності в підходах держав з різним суспільним устроєм до питання евентуальних змін у міжнародному праві на етапі Другої світової війни та у післявоєнний період, визначено конкретний внесок кожної з т.зв. Великих Держав в справу створення та подальшого розвитку норм нового міжнародного права, а також у міжнародно-правову легітимацію міжнародної правосуб'єктності Української РСР.Дана правова оцінка ефективності застосування можливостей, наданих новим міжнародним правом, для кардинальної перебудови характеру міжнародних відносин в XX ст. та для збереження існуючих міжнародно-правових реалій на сучасному етапі.^UApplying universal philosophical dialectic method in combination with classical methods of historical and legal science, dogmatic, comparative legal, historical, and legal and based on a systematic analysis of legal documents, archival sources, historical, legal and historical literature in the thesis set the objective and subjective factors that led to the emergence of so-called new international law and the further progressive development of its basic institutions and clarifications role and place of Ukrainian Soviet diplomacy in these processes of formation and development of new international law.Determined not only the immediate positive impact of Ukrainian diplomacy aimed at establishing new norms of international law, but also the objective of deconstructive nature; given their political and legal assessment.Established provide historical background Ukrainian SSR international legal personality following the constitutional reform of the USSR in February 1944We characterize the degree of foreign policy autonomy Kyiv in the general trend of the Soviet international legal doctrine and practice implementation.A historical and legal parallels between the Soviet doctrine of limited sovereignty of the Federal Republic and the so-called modern socialist community and political claims to global dominance of Russia in the post.Specifies the contribution made by the diplomatic Soviet Ukraine in case of formation and development of the law of international security, including the institutions of control over the circulation of nuclear weapons and ban other weapons of mass destruction (chemical and biological).Outlined the differences in approaches between states with different social system to issue eventual changes in international law at the stage of the Second World War and in the postwar period, to determine the specific contribution of each of the so-called Great States in the establishment and further development of new norms of international law, including international legitimacy of Ukrainian SSR.This legal assessment of the effectiveness of the opportunities provided by the so-called new international law to a fundamental restructuring of the nature of international relations in the XX century and to preserve existing international legal realities of today.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Кухарчук Х. І. 
Організаційно-правові форми кадрової політики в органах прокуратури Східної Галичини 1867–1939 рр.: історико-правове дослідження / Х. І. Кухарчук. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню організаційно-правових форм кадрової політики в прокурорських органах на теренах Східної Галичини у період 1867–1939 рр, тобто за часів Австро-Угорської імперії та Другої Речі Посполитої. Проаналізовано та систематизовано загальні доктринальні поняття «кадрова політика», «робота з кадрами», «добір», «відбір», «підготовка кадрів», «виховання кадрів», а також загальноуправлінські процеси, роль керівництва місцевого та вищого рівнів у реалізації кадрової політики тощо.Досліджено нормативно-правову базу діяльності прокурорських систем Австро-Угорщини та Другої Речі Посполитої з урахуванням особливостей актів локального характеру на території Східної Галичини. Встановлено систему та структуру прокурорських органів загального та спеціалізованого профілю. Охарактеризовано елементи кадрової політики в структурах прокуратури за часів Австро-Угорщини, разом з виявленням специфічних рис в прокуратурах коронного краю Галичина. Описано процес проведення законодавчих реформ в органах прокуратури Другої Речі Посполитої та надано ґрунтовний перелік нових нормативно-правових актів в цій галузі – з урахуванням досвіду держав-попередниць.Проаналізовано кадровий та соціальний аспект складу австро-угорської та польської прокуратури, місця і ролі українців у функціонуванні органу. Досліджено інститути притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників; матеріального стимулювання (заробітна плата, інфляційні надбавки, премії), соціального, медичного забезпечення працюючих, а також процедуру приймання на посаду, переміщення (вертикальне й горизонтальне) та звільнення з прокуратури. Приділено увагу усім категоріям працівників, включаючи й допоміжний персонал, визначено зарплатні групи, класні ранги (чини) чиновників залежно від займаної посади та ін. факторів. Показано доцільність та можливості застосування історичного досвіду при здійсненні сучасної кадрової політики в органах прокуратури України.^UThe dissertation is devoted to the study of organizational and legal forms of personnel policy in the prosecution authorities on the territory of Eastern Galicia in 1867–1939, so, during the Austro-Hungarian Empire and Second Polish Republic.It has been established that in the foreign and national historical and legal literature only the general state of the Prosecutor's Office of Austria-Hungary and the Second Polish Republic and its place in the state administration apparatus were investigated. At the same time, the study of personnel direction of work in the then prosecutor's office is still awaiting its researcher. That is why, after a considerable amount of the doctrinal works of the Austrian, Austro-Hungarian, Polish and Ukrainian scientists, the main emphasis was put on the original (ie archival) sources and normative acts in the language of the original in order to avoid subjectivism and conduct comprehensive study of the elements and directions of personnel policy in the bodies of the Prosecutor's Office of Austria-Hungary in 1867–1918 and the Second Polish Republic of 1918–1939. The use of a balanced set of methods is extremely important to achieve the results of a study of the staffing policy of prosecuting authorities. During the writing of the dissertation a number of general and special methods of cognition were applied together with auxiliary specific historical, formal-logical, hermeneutic, comparative-legal, system-functional, dialectical, systemic methods. Synthesis and analysis methods, legal modeling, comparative studies and statistics were also applied.The Imperial Prosecutor's Office was headed by the Minister of Justice together with the Attorney General. State prosecutors, prosecutors and their deputies acted at the first and second instance tribunals. Special prosecutors' offices were also created: military and financial. The powers of the public prosecutor's office of the general jurisdiction (not specialized) extended to the notary and the bar. It was the prosecuting authorities that oversaw the legality of their activities. Each employee of the prosecutor's office was brought a personal case when hiring.The dissertation deals with the problems of general theoretical concepts, which contain provisions on the main directions of personnel policy. It is established that they include selection of personnel, formation of staff position, selection and formation of labor collective and assessment of business and personal qualities of the employee, etc. In addition, during the course of service, the qualification plates indicated the personal and professional positive and negative qualities, successes and miscalculations of the official. The law clearly regulated the everyday life issues of an employee, the areas of social security, pensions, institutes of disciplinary responsibility and promotion.In the scientific work the process of calculation and payment of salaries, accrual of length of service, vacations, etc., is thoroughly investigated, as well as the powers of the military and financial prosecutor's offices and their place in the general system of prosecutorial bodies. The procedures of transfer to other positions, conditions of promotion and, finally, dismissal from the authorities were also studied. It was noted that not less important element of the personnel policy was the qualification and certification of the personnel of the Austro-Hungarian Prosecutor's Office.The specific procedure for applying for a candidate's position has been investigated: from the list of required documents to the moment of taking the oath. The practice of activity of the Galician Financial Prosecutor's Office has been considered and a number of requirements have been analyzed, which were put forward to candidates for such responsible work.There were similar basic elements of personnel policy in the Prosecutor's Office of the Second Polish Republic, but with some differences. For example, the requirements for a candidate for a position in the authorities differed, and the legislator changed them from time to time. This is explained by the fact that the Polish prosecutor's office since 1919 was in a process of reforms. Polish law also introduced prosecutors' conferences aimed at solving practical problems in the activity, discussing and bringing to the attention of all employees the innovations in the legal framework, etc. Judges, lawyers, notaries, and professors of higher education institutions were often invited to participate in conferences.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Макарчук Р. В. 
Правове регулювання адміністрування екологічного податку в Україні та Європейському Союзі: порівняльний аспект / Р. В. Макарчук. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є комплексним порівняльно-правовим дослідженням питань правового регулювання адміністрування екологічного податку в Україні та Європейському Союзі.У роботі вирішено низку наукових завдань щодо правового регулювання адміністрування екологічного податку в Україні, проаналізовано еволюцію підходів до розуміння понять «екологічний податок», «адміністрування податкових платежів». Визначено основні ознаки екологічного податку, елементи, що впливають на його адміністрування, виявлено прогалини в українському законодавстві, що впливають на ефективність адміністрування екологічного податку. Вироблено пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання адміністрування екологічного податку з урахуванням права Європейського Союзу, досвіду окремих європейських держав та тенденцій екологічного оподаткування. За результатами дослідження обґрунтовано нові теоретичні та прикладні положення та висновки^UA number of scientific problems in the legal regulation of environmental tax administration in Ukraine have been solved in the work. The author analyzes the evolution and systematizes scientific and legislative approaches to the definition of the concept of “tax administration”, its content, features, stages, and functions. The author formulates his own definition of the concepts of “tax administration” and “environmental tax administration”. Separately, the features of environmental tax administration, the stages, and functions of environmental tax administration are defined in the thesis.In the thesis, the author shows by examples the direct influence of the model of the tax in the legislation on approaches to its administration and on the effectiveness of tax administration.The author identifies and characterizes three key stages in the development of ideas of the legal nature of environmentally oriented fees and approaches to their administration: 1) from the first facts of collection of fees for the use of natural resources to the twentieth century – the first ideas of environmental taxation; 2) the twentieth century – the inception and rapid development of ideas of environmental taxation; 3) the end of the XX–XXI centuries – a qualitatively new approach to the understanding of environmental taxation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Околох О. Г. 
Відновлення репродуктивного здоров'я у жінок з внутрішньоматковою патологією / О. Г. Околох. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена покращенню репродуктивного здоров'я та зменшенню частоти невиношування у жінок з патологією ендометрію шляхом впровадження науково-обгрунтованого комплексу лікувально-реабілітаційних заходів та оптимізації прегравідарної підготовки. Обстежено 90 пацієнток з патологією ендометрію: 24 жінки з хронічним ендометритом – І група, 32 пацієнтки з внутрішньоматковими синехіями – ІІ група та 34 пацієнтки з гіперпластичними процесами ендометрію – ІІІ група. 30 жінок з нормальним ритмом менструального циклу склали контрольну групу. Встановлено фактори ризику розвитку патології ендометрію та репродуктивних невдач у даної категорії пацієнток: вік, висока кратність інструментальних втручань, тривалий запальний процес органів малого тазу, первинна форма безпліддя, метаболічні порушення та ендокринопатії, поєднання патології ендометрію з міомою матки, ендометріозом та синдромом полікістозних яєчників. Відмітили високу частку синдрому тазового болю, розладів менструального циклу, порушення секреторної функції, ановуляції, альгодисменореї, гіпоменструального та передменструального синдрому. Проведено оцінку перебігу вагітності та пологів та виділено провідні критерії формування груп ризику щодо репродуктивних невдач. Встановлено, що вагітність у жінок з патологією ендометрію супроводжується більшим відсотком ранніх репродуктивних втрат, невиношування та передчасних пологів, прееклампсії, плацентарної дисфункції та дистресу плода і народження маловагових дітей. Встановлено порушення метаболічного гомеостазу: гіперпролактинемію, гіперестрогенемію, гіпопрогестеронемію, зниження рівня секс-стероїд-зв'язуючого глобуліну, дефіцит вітаміну D, відхилення параметрів ліпідограми та маркери інсулінорезистентності. Представлено оцінку структурно-функціональних змін ендометрію та яєчників, що дозволило вказати на вагому частку дисхронозу, зростання частки сонографічних ознак хронічного ендометриту, хронічного венозного кровонаповнення і венозного стазу та збільшення об'єму яєчникової тканини зі зниженням оваріального резерву. Доведено дисбаланс факторів неоангіогенезу на преконцепційному етапі та впродовж першого триместру вагітності, констатовано зростання концентрації антиангіогенних факторів росту sFlt-1, зниження рівня проангіогенного судинно-ендотеліального фактору росту, найбільш виражене у пацієнток з хронічним ендометритом, дефіцит проангіогенних маркерів у динаміці розвитку вагітності. Підтверджено підвищення рівня експресії маркера плазматичних клітин CD 138+ та CD 56+ - у 73,3 % випадків за даними імуногістохімічного дослідження. Наявність адекватного кровотоку встановлено у половині спостережень у випадку гіперплазії ендометрію, у пацієнток з хронічним ендометритом та синехіями – у третині випадків. Оцінку ефективності запропонованих лікувально-реабілітаційних заходів проведено у двох групах – основній групі та групі порівняння. У пацієнток групи порівняння відмічено відсутність повного відновлення ехоструктури ендометрію – у половині випадків, рецидив патології ендометрію - у третині спостережень, зростання частки ретенційних утворів яєчників та їх тривалу верифікацію, а також збереження симптомів хронічного тазового болю і розладів менструального циклу - у двох третинах спостережень. Встановлено високу частку доброякісних пухлин та ретенційних утворів додатків у 24,4 % у пацієнток ІІІ групи. Розроблено та запропоновано реабілітаційну програму та персоніфікований комплекс терапевтичних опцій преконцепційної підготовки, при наявності поодиноких поліпів ендоцервіксу та ендометрію, мікрополіпозу, а також внутрішньоматкових синехій І-ІІ типу хірургічну корекцію запропоновано мініінвазивні техніки та використання лазерної енергії. Реабілітаційну програму доповнили протизапальною, імуномодулюючою, ферментотерапією, препаратами, що покращують мікроциркуляцію, а також гормональною корекцією, як необхідним компонентом реабілітаційної програми. Оцінено її ефективність щодо пролонгації вагітності, зменшення частки гестаційних ускладнень та репродуктивних втрат. Використання запропонованої програми преконцепційної підготовки та гормональної підтримки супроводжувалося відновленням репродуктивної функції, зниженням частки невиношування у 1,8 раза, передчасних пологів - у 1,9 раза, завмирання вагітності – у 2,6 раза, а також пролонгування вагітності та народження здорових дітей – у 1,5 раза. Ключові слова: гіперплазія ендометрію, внітрішньоматкові синехії, хронічний ендометрит, безпліддя, реабілітаційна терапія, преконцепційна підготовка. Галузь – медицина.^UThe dissertation is devoted to improving reproductive health and reducing the incidence of miscarriages in women with endometrial pathology through the introduction of a scientifically sound range of treatment and rehabilitation measures and optimization of preconception period. 90 patients with endometrial pathology were examined: 24 women with chronic endometritis – group 1, 32 patients with intrauterine synechiae – group 2, and 34 patients with endometrial hyperplasia – group 3. The control group included 30 women with a normal menstrual cycle. Risk factors for endometrial pathology and reproductive failures in this category of patients were identified; they included age, high frequency of instrumental interventions, prolonged pelvic inflammatory disease, primary infertility, metabolic disorders and endocrinopathy, combination of endometrial pathology with uterine fibroids, endometriosis and polycystic ovary syndrome. There was a high proportion of pelvic pain syndrome, menstrual disorders, secretory dysfunction, anovulation, algodysmenorrhea, hypomenstrual and premenstrual syndrome. The course of pregnancy and childbirth was assessed and the leading criteria for the formation of risk groups for reproductive failure were identified. It was established that pregnancy in women with endometrial pathology was accompanied by a higher percentage of early reproductive losses, miscarriage and premature birth, preeclampsia, placental dysfunction, fetal distress and low birth weight in newborns. The following metabolic homeostasis disorders were noted: hyperprolactinemia, hyperestrogenemia, hypoprogesteroneemia, decreased sex steroid-binding globulin levels, vitamin D deficiency, abnormal lipid profile and markers of insulin resistance. The assessment of structural and functional changes of the endometrium and ovaries was presented, which allowed to indicate a significant proportion of dyschronosis, an increase in the proportion of sonographic signs of chronic endometritis, chronic venous blood filling and venous stasis, and an increase in ovarian tissue volume with decrease in ovarian reserve. The imbalance of neoangiogenesis at the preconception stage and during the first trimester of pregnancy was proved, the concentration of antiangiogenic growth factors sFlt-1 was increased, and the level of proangiogenic vascular-endothelial growth factor was decreased, especially in patients with chronic endometritis and deficiency of proangiogenic markers in the dynamics of pregnancy. An increase in the expression level of the plasma cell marker CD 138+ and CD 56+ was confirmed in 73.3% of cases according to the immunohistochemical study. The presence of adequate blood flow was found in a half of women with endometrial hyperplasia, and in a third of cases – in patients with chronic endometritis and synechiae. The evaluation of the effectiveness of the proposed treatment and rehabilitation measures was carried out in two groups – the main group and the comparison group. Patients in the comparison group showed incomplete recovery of endometrial echotexture (50% of cases), recurrence of endometrial pathology (in one third of observations), increase in the proportion of ovarian retention and their long-term verification, as well as preservation of symptoms of chronic pelvic pain and menstrual disorders (in two-thirds of observations). A high proportion of benign tumours and retention ovarian cysts in 24.4% of patients of group 3 was revealed. A rehabilitation program and personalized therapeutic options for preconception period were developed and proposed, in cases of single polyps of the endocervix and endometrium, micropolyposis, as well as intrauterine synechiae of type I-II; surgical correction, minimally invasive techniques and use of laser were recommended. The rehabilitation program was supplemented with anti-inflammatory, immunomodulatory, enzyme therapy, drugs that improve microcirculation, as well as hormonal correction, as a necessary component of the rehabilitation program. Its effectiveness in prolonging pregnancy, reducing the proportion of gestational complications and reproductive losses was evaluated. The use of the proposed program during the preconception petiod and hormonal support was accompanied by restoration of reproductive function, reducing the proportion of miscarriage by 1.8 times, premature birth – by 1.9 times, missed miscarriage – by 2.6 times, as well as prolongation of pregnancy and birth of healthy children – by 1.5 times. Key words: endometrial hyperplasia, intrauterine synechiae, chronic endometritis, infertility, rehabilitation therapy, preconception care. Branch – medicine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Макарчук О. Г. 
Преса українських політичних партій і рухів у інформаційно-комунікаційному просторі Галичини (1890–1914): автореферат дис. ... д. соц. ком. : 27.00.03 / О. Г. Макарчук. — Б.м., 2023 — укp.

На основі сучасних теоретико-методологічних підходів виявлені закономірності та особливості зародження, становлення й функціонування преси українських політичних партій і рухів у Галичині у 1890–1914 рр., подані характеристики законодавчих, організаційних та творчих аспектів пресової діяльності.Використані у дослідження теоретико-методологічні підходи щодо співвідношення загального і специфічного в історії та типології пресового простору Галичини дозволяють сформулювати власний підхід до визначення дефініцій «преса політичних рухів» та «партійна преса».Натомість під власне партійною пресою розуміємо групу видань (періодичних і неперіодичних), засновником котрих виступає конкретна політична партія, і головною метою якої служить забезпечення політичної комунікації як серед одно-партійців, так і з іншими політичними силами, а також пропаганда та розповсюдження ідей і поглядів «своєї» партійної політичної сили серед громадськості й залучення нового електорату.Зазвичай народження нової політичної сили невдовзі супроводжувалося появою її першого друкованого органу (далі – й наступних). Спостерігалися й випадки, коли, навпаки, спершу створювався друкований орган, редакція та дописувачі якого становили коло однодумців, а уже пізніше на цій базі формувалася політична сила.Історіографічні аспекти дослідження розглядають динаміку наукового осмислення історії української преси й журналістики Галичини та розвитку напрямів присвячених їй наукових праць (підсумкові праці, вивчення окремих періодів і проблем, національних і макрорегіональних традицій, критика ідей окремих дослідників щодо інституціоналізації та теоретико-методологічних аспектів історії розвитку політичної та партійної преси зазначеного періоду тощо.Джерельна база дисертаційного дослідження включила кілька основних блоків : архівні матеріали, виявлені дисертанткою особисто, безпосередній контент політичних та партійних періодичних видань, листування редакторів видань з читачами та меценатами з найширшого кола питань, науково-довідкові видання.Особлива увага у роботі приділена типологічним характеристикам політичної та партійної преси цього періоду, її функціям та особливостям взаємодії з партійними фракціями та читацькою авдиторією, акцентовано увагу на змістовому компоненті творчих напрацювань.Підсумовано, що кожне окреме партійне видання – живий, конкретно-історичний соціальний і творчий організм, ідеологічний феномен, політичне та культурне досягнення суспільства, продукт праці конкретних людей. Серед типологічного розмаїття пресових першодруків Галичини виокремлено видання політичні, простежено медіа-тренди, що визначили появу суто партійних видань. На основі значної кількості джерел проаналізовано передумови появи партійних пресових органів Галичини, визначена їх роль як суб’єкта та об’єкта процесів партійного будівництва.Зроблено висновок, що в українському політикумі досліджуваного періоду існувало чотири напрями (чи відлами). Найстарший за часом утворення – русофільський ( москвофільський), наступний у часі – народовський (або ще – народовецький). Приблизно водночас оформлюється соціалістичний напрям, який тяжіє до т. зв. австро-марксизму, та клерикальний, у тих історичних умовах достатньо близький до народовського. Кожний з відламів мав свої друковані ЗМІ, які боролися за «русинську» (українську) авдиторію.У дослідженні зроблено висновок про надважливу роль політичного журналіста адже на зламі ХІХ – ХХ століть саме політична журналістика часто відкривала шлях у велику політикуДослідження слугує основою для подальшого науково-теоретичного опрацювання питань функціонування партійної преси в умовах історичних пертурбацій, створення наукового підґрунтя для інших перспективних досліджень, головними результатами яких мають стати розробки теоретичних та практичних медіа-моделей партійного друку. Результати дослідження можуть бути використані у практичній діяльності сучасних політичних партій, що отримують змогу творчо застосувати історичний досвід творення партійних друкованих органів, синкретично поєднувати їх із новими медіа.^UBased on the modern theoretical and methodological approaches, regularities and features of the emergence, formation, and functioning of the press of Ukrainian political parties and movements in Galicia in 1890–1914 are identified, and the characteristics of legislative, organizational, and creative aspects of press activity are presented.The theoretical and methodological approaches regarding the correlation of general and specific in the history and typology of the press space of Galicia used in the research allow us to formulate our own approach to define the concepts of «press of political movements» and «party press».On the other hand, the party press itself is understood as a group of publications (periodical and non-periodical), founded by a specific political party, and whose main purpose is to ensure political communication both among fellow party members and with other political forces, as well as propaganda and dissemination of ideas and views of «their own» party political power among the public and engaging of a new electorate.Usually, the emergence of a new political force was soon followed by the appearance of its first printed organ (and further on, the following). There were also cases when, on the contrary, a printed body, the editors and contributors of which formed a circle of like-minded people, was first created, and later a political force was formed on this basis.The historiographical aspects of the research consider the dynamics of the scientific understanding of the history of the Ukrainian press and journalism of Galicia and the development of the areas for scientific works dedicated to it (summary works, the study of individual periods and issues, national and macro-regional traditions, criticism of the ideas of individual researchers regarding institutionalization and theoretical and methodological aspects of the history of the development of political and party press of the specified period, etc).The source base of the dissertation research included several main blocks: archival materials discovered by the author personally, direct content of political and party periodicals, correspondence of editors of publications with readers and patrons on the widest range of issues, and scientific reference publications.It is summarized that each separate party publication is a living, concrete-historical social and creative organism, an ideological phenomenon, a political and cultural achievement of society, and a product of the work of specific people.Among the typological variety of first edition press of Galicia, political editions are singled out, and media trends that determined the emergence of purely party publications are traced. On the basis of a significant number of sources, the prerequisites for the emergence of party press bodies in Galicia were analyzed, and their role as the subject and object of the processes of party building was determined.The conclusion about the four directions (or branches) of the Ukrainian political circles of the studied period was made. The oldest in terms of the time of formation is Russophilian (Moscophilian), and the next one is Narodovsky (or also – Narodovetsky). At about the same time, a socialist direction is being formed, and it gravitates towards the so-called Austro-Marxism, and also the clerical one, which, in those historical conditions, is quite close to Narodovsky. Each of the factions had its own print media, which fought for the «Ruthenian» (Ukrainian) audience.It was concluded in the research about the crucial role of the political journalist because, at the turn of the XIX and XX centuries, it was political journalism that often opened the way to big politics.The study serves as a basis for the further scientific and theoretical study of the functioning of the party press in the conditions of historical disturbances, and for the creation of a scientific basis for other prospective studies, the main results of which should be the development of theoretical and practical media models of the party press. The results of the research can be used in the practical activity of modern political parties, which get the opportunity to creatively apply the historical experience of creating party printed organs, and syncretically combine them with new media.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Макарчук В. В. 
Правоохоронні органи як суб’єкти формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оброни: адміністративно-правовий аспект: автореферат дис. ... д. ю. н. : 12.00.07 / В. В. Макарчук. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційному дослідженні комплексно розкрито теоретико-правові і практико-реалізаційні засади, особливості та проблеми функціонування правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони з визначенням перспектив для впровадження новітньої моделі їхньої діяльності, що відповідатиме суспільним очікуванням і тенденціям розвитку безпекового середовища України.Розкрито сутність наукової розробленості проблеми щодо визначення поняття та характеристики правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Схарактеризовано адміністративно-правовий статус окремих правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони у кореляції з їх видовою характеристикою. Сформовано систему принципів, завдань та функцій діяльності правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Розкрито правові підстави функціонування правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Визначено поняття та види повноважень правоохоронних органів при формуванні та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Розкрито сутність нормотворчої діяльності правоохоронних органів при формуванні державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Схарактеризовано повноваження правоохоронних органів при реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони за трьома критеріями: щодо забезпечення економічної безпеки, щодо забезпечення воєнної безпеки, щодо забезпечення інформаційної безпеки. Схарактеризовано сутність та види форм діяльності правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Визначено поняття та систему методів діяльності правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Описано гарантії діяльності правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Розкрито сутність, особливості та види адміністративних процедур реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Схарактеризовано дозвільні процедури правоохоронних органів при реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Описано контрольно-наглядові процедури правоохоронних органів при реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони. Схарактеризовано міжнародний досвід участі правоохоронних органів в забезпеченні національної безпеки і оборони та можливість його адаптації до правової системи України. Визначено тенденції удосконалення адміністративно-правового регулювання діяльності правоохоронних органів як суб’єктів формування та реалізації державної політики у сфері національної безпеки і оборони.^UThe dissertation research comprehensively revealed the theoretical-legal and practical-implementation principles, peculiarities and problems of the functioning of law enforcement bodies as subjects of the formation and implementation of state policy in the field of national security and defense, with the determination of prospects for the implementation of the newest model of their activity, which will meet public expectations and trends in the development of the security environment of Ukraine.The essence of the scientific development of the problem of defining the concept and characteristics of law enforcement agencies as subjects of the formation and implementation of state policy in the field of national security and defense is revealed. The administrative and legal status of individual law enforcement agencies as subjects of formation and implementation of state policy in the field of national security and defense is characterized in correlation with their specific characteristics. A system of principles, tasks and functions of law enforcement agencies as subjects of formation and implementation of state policy in the field of national security and defense has been formed. The legal basis for the functioning of law enforcement agencies as subjects of the formation and implementation of state policy in the field of national security and defense is revealed. The concepts and types of powers of law enforcement agencies in the formation and implementation of state policy in the field of national security and defense are defined. The essence of the rule-making activity of law enforcement agencies in the formation of state policy in the field of national security and defense is revealed. The powers of law enforcement agencies in the implementation of state policy in the field of national security and defense are characterized according to three criteria: regarding economic security, military security, and information security. The essence and types of forms of activity of law enforcement agencies as subjects of formation and implementation of state policy in the field of national security and defense are characterized. The concept and system of methods of activity of law enforcement agencies as subjects of formation and implementation of state policy in the field of national security and defense are defined. Guarantees of the activity of law enforcement agencies as subjects of formation and implementation of state policy in the field of national security and defense are described. The essence, features and types of administrative procedures for the implementation of state policy in the field of national security and defense are revealed. Permitting procedures of law enforcement agencies in the implementation of state policy in the field of national security and defense are characterized. Control and supervision procedures of law enforcement agencies in the implementation of state policy in the field of national security and defense are described. The international experience of the participation of law enforcement agencies in ensuring national security and defense and the possibility of its adaptation to the legal system of Ukraine are characterized. The trends of improving the administrative and legal regulation of the activities of law enforcement agencies as subjects of the formation and implementation of state policy in the field of national security and defense have been determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Макарчук І. В. 
Управління ризиками ІТ-проєктів на підприємстві.: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / І. В. Макарчук. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням теоретичних засад та удосконалення методологічних положень щодо управління ризиками ІТ- проєктів на підприємстві з метою досягнення поставлених результатів та очікувань зацікавлених сторін.Беручи до уваги стрімкий розвиток діджиталізації та прагнення до оптимізації наявних в компанії бізнес-процесів, ІТ-проєкти вже стали обов'язковим атрибутом операційної діяльності компанії, реалізація яких направлена на досягнення стратегічних цілей організації.Реалізація ІТ-проєктів притаманна не тільки підприємствам, що провадять свою господарську діяльність у галузі інформаційних технологій, а є актуальною для кожної організації незалежно від специфіки ведення бізнесу, позаяк ІТ проєкт розглядається як сукупність узгоджених дій, що спрямовані на розробку програмного забезпечення, що має на меті вирішення певних задач.Об’єктом дослідження є процеси, закономірності та тенденції формування і розвитку системи управління ризиками в ІТ-проєктах. У рамках дослідження було проаналізовані основні концепції та підходи до управління ризиками в ІТ- проєктах в провідних організаціях, що націлені на реалізацію ІТ-проєктів як провідний напрямок господарської діяльності.Предметом дослідження є теоретичні, методичні засади та практичні аспекти формування системи управління ризиками в ІТ-проєктах.У рамках виконання дисертаційного дослідження були поставлені та виконані такі завдання: узагальнено теоретичні підходи щодо визначення змісту, класифікації та особливостей ідентифікації проєктних ризиків на підприємствах сфери інформаційних технологій; проведено ґрунтовне дослідження сутності і особливостей управління ризиками в різних моделях життєвого циклу ІТ- проєкту. Виконано дослідження системи забезпечення якості управління ризиками ІТ-проєктів; проведено аналіз сучасних тенденцій, стану і напрямків розвитку сфери інформаційних технологій в Україні та окреслено перспективні шляхи до подальшого розвитку. Визначено атрибути та проведено типізацію ризик-орієнтованого управління ІТ-проєктів. Розроблено підходи до встановлення ризик-апетиту при реалізації ІТ-проєкту та побудовано процесну карти управління ризиками ІТ-проєктів; сформовано систему інтегрованого управління ризик-апетитом при реалізації ІТ-проєкту; запропоновано методичний підхід до розроблення програми управління ризиками ІТ-проєкту. У роботі застосовано комплекс методів і підходів, що дозволило реалізувати концептуальну єдність дослідження. Абстрактно-логічний метод для розкриття теоретико-методологічних засад управління ризиком ІТ-проєкту; гносеологічний аналіз під час вивчення наукових підходів щодо визначення змісту категорій «ризик», «ризик ІТ-проєкту», «ризик-орієнтоване управління ІТ-проєктом», «ризик-апетит», «толерантність до ризику», «ємність ризику»; історичний і діалектичний методи було використано під час дослідження еволюції наукових підходів до управління ризик-апетитом; інституціонально- еволюційний підхід використовувався для виявлення змін в сучасному середовищі управління ІТ-проєктами; класифікації та типології – для уточнення формалізації понятійного апарату в частині удосконалення класифікації ризиків ІТ-проєкту і визначення типу ризик-орієнтованого управління ІТ-проєкту; методи теоретичного узагальнення, синтезу і системного аналізу були використані для обґрунтування сутнісних характеристик процесу управління ризиком ІТ-проєкту; метод статистичного аналізу дослідження тенденцій розвитку застосовувався під час визначення проблем і перешкод, можливостей та напрямів розвитку ІТ-сфери в Україні; комплекс економіко-математичних та економіко-статистичних методів застосовувалися для оцінювання та аналізування показників ризик-апетиту, схильності до ризику, рейтингу ризику ІТ-проєкту; метод кореляційно-регресійного аналізу застосовувався для оцінювання сили впливу розвитку ІТ-сфери на економіку України загалом, а графічні та матричні методи були вжиті для наочного подання низки теоретичних, аналітичних та рекомендаційних положень дослідження. Інформаційну базу дослідження становили статистична інформація щодо показників діяльності суб’єктів ринку інформаційних технологій в Україні, звіти про результати господарської діяльності провідних ІТ компаній України, щорічні звіти про результати діяльності ІТ Асоціації України, міжнародні та національні нормативні документи у царині стандартизації підходів до управління ризиками, а також методологічні рекомендації з управлінняпроєктами від Інституту Проєктного Менеджменту (РМІ).Наукова новизна одержаних результатів полягає у поглибленні теоретико-методичних засад та наданні практичних рекомендацій з впровадження і розвитку системи управління ризиками ІТ-проєктів. Удосконалено методичний інструментарій врахування ризик-апетиту під час прийняття рішень, спрямованих на досягнення цільових показників ІТ- проєкту за допомогою комбінованого критерію, який розглядається як комбінація критеріїв Байєса та мінімального значення дисперсії.^UThe dissertation is a comprehensive study of the theoretical foundations and improvement of methodological provisions on risk management of IT projects in the enterprise in order to achieve the set results and expectations of stakeholders.Considering the rapid development of digitalization and the desire to optimize the company's business processes, IT projects have already become an indispensable attribute of the company's operational activities, the implementation of which is aimed at achieving the organization's strategic goals. Implementing IT projects is inherent to enterprises that conduct their economic activities in the Makarchuk I. V. Risk management of IT projects in the enterprise.Qualifying scientific work as a manuscript.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in the specialty 073 -"Management" (07 "Management and Administration"). - State University of Trade and Economics, Kyiv, 2023.The dissertation is a comprehensive study of the theoretical foundations and improvement of methodological provisions on risk management of IT projects in the enterprise in order to achieve the set results and expectations of stakeholders.Considering the rapid development of digitalization and the desire to optimize the company's business processes, IT projects have already become an indispensable attribute of the company's operational activities, the implementation of which is aimed at achieving the organization's strategic goals.The object of the study is the processes, patterns, and trends in the formation and development of a risk management system in IT projects. The study analyzed the main concepts and approaches to risk management in IT projects in leading organizations aimed at implementing IT projects as a leading line of business. Implementing an IT project is relevant for every organization, regardless of the specifics of doing business, since it is considered a set of coordinated actions to develop software to solve specific tasks.The object of the study is the processes, patterns, and trends in the formation and development of a risk management system in IT projects. The study analyzed the main concepts and approaches to risk management in IT projects in leading organizations aimed at implementing IT projects as a leading line of business.The subjects of the study are theoretical, methodological principles, and practical aspects of forming a risk management system in IT projects.As part of the dissertation research, the following tasks were set and performed: theoretical approaches to determining the content, classification, and features of identifying project risks at enterprises in the field of information technology were generalized; a thorough study of the essence and features of risk management in various models of the IT project life cycle was conducted. A study of the quality assurance system for risk management of IT projects was carried out; an analysis of current trends, state, and directions of development of the sphere of information technologies in Ukraine is carried out, and perspective ways for further development are outlined. Attributes are defined, and risk-oriented management of IT projects is typified. Approaches to establishing risk appetite in implementing an IT project have been developed, and a process map of risk management of IT projects has been built; a system of integrated risk-appetite management in implementing an IT project has been formed; a systematic approach to developing an IT project risk managementprogram is proposed. The scientific novelty of the results is to deepen the theoretical andmethodological foundations and provide practical recommendations for implementing and developing the risk management system for IT projects. The approach to the formalization of risk-oriented enterprise management in two dimensions: "methods and control" and "level of personnel involvement," has been improved; the result of using this model is the definition of four types of risk-oriented project management: spontaneity, humanism, methodical, competition.The methodical toolkit for risk appetite accounting in decision-making aimed at achieving the IT project targets using the combined criterion considered a combination of Bayes criteria and the minimum variance value has been improved. According to the proposed methodology, five types of formalization of risk appetite are determined: aggressive, moderately aggressive, rational, moderately conservative, and conservative.The integrated risk management system of the IT project has been improved, taking into account the risk appetite, which includes the definition of project goals, risk exposure, communication of the level of risk exposure in the team and its coordination with stakeholders, introduction of risk appetite into the overall project management processes, monitoring of risk appetite in the process of project implementation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського