Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (262)Книжкові видання та компакт-диски (230)Журнали та продовжувані видання (19)
Пошуковий запит: (<.>A=ПОЗДНЯК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Поздняков В.М. 
Наука і освіта в ноосферній концепції В.І.Вернадського: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.02 / В.М. Поздняков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Визначено роль науки й освіти в ноосферній концепції В.І.Вернадського. Показано значення його ідей для розуміння ноосферного процесу, їх науковий і філософсько-світоглядний сенс. Критично розглянуто й уточнено сучасний зміст концепції ноосфери, місце в ній науки й освіти та їх взаємозв'язок, а також шляхи активізації цього зв'язку у програмах побудови знаннєвого суспільства. Визначено параметри трансформації науково-пізнавальної діяльності й освітнього процесу, що відбувається в останні десятиліття у світі та в Україні, у їх співвідношенні з уявленнями В.І.Вернадського, проаналізовано роль інформаційно-комунікаційних технологій модернізації та трансформації освітнього процесу й обгрунтовано принципи досягнення його "людиновимірності", виявлено зміст, спрямованість і виховні ресурси концепції ноосферної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю3(4УКР)6-626 + Ю6*672*148:С5 + Ф733 +
Шифр НБУВ: РА347984

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
3.

Поздняков О. В. 
Номінативні процеси в сучасному німецькому молодіжному слензі (системно-квантитативне дослідження словників і періодичних видань): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Поздняков ; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено номінативні процеси у сучасному німецькому молодіжному слензі. Здійснено тематичний поділ даної лексики. Проаналізовано шляхи утворення сленгізмів: словотвір, семантичну деривацію та запозичення. Визначено номінативні та тематичні особливості субкультурно маркованих сленгізмів, сленгізмів з пейоративними компонентами, молодіжно маркованих лексем, а також сленгізмів, зафіксованих у даному корпусі публіцистики, різниця їх відсоткових співвідношень. Проаналізовано використання сленгізмів у пресі, для найуживаніших з них встановлено спряженість шляхів їх утворення та тематики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-677.1
Шифр НБУВ: РА373872 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Транспорт   
8.

Поздняков П.Б. 
Підвищення ефективності гідроочищення магістральних трубопроводів роторними пристроями: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.07 / П.Б. Поздняков ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2008. — 21 с. — укp.

З метою підвищення ефективності гідроочищення магістральних трубопроводів створено нові струминні інструменти інтегральної дії на підставі вивчення процесу взаємодії рідинного або рідинно-абразивного стуменя з захисним поверхневим шаром. Доведено, що руйнування шару відбувається фрагментарно у місцях локалізації дефектів внаслідок високоеластичного деформування шару малоцикловим гідродинамічним навантаженням, з наступним розвитком розривів та утворенням шламу. З урахуванням факту наявності на очищуваній поверхні залишку захисного шару, площа якого пропорційна швидкості подачі та зворотно пропорційна частоті обертання роторної голівки, запропоновано визначати якість очищення за параметром інтенсивності гідровпливу. Доведено, що використання гідравлічного струменя чистої рідини не дозволяє виконати очищення поверхні до металевого блиску, а застосування гідроабразивних струменів є причиною швидкої корозії поверхні, обумовленої залишками деяких абразивних частинок на поверхні, які створюють осередки корозії у вигляді своєрідних "кишень". Вперше обгрунтовано ефективну схему гідроочищення як послідовність операцій струминне очищення - струминно-абразивне очищення - струминне миття поверхні. Доведено, що ефективність відшарування плівки значно зростає за умов утворення пульсуючого різноорієнтованого струминного навантаження ділянки шару у межах зони передруйнування з частотою 30 - 40 Гц шляхом послідовного впливу прямим і кутовим струменями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О71-083.051 +
Шифр НБУВ: РА360261

Рубрики:

      
Категорія:    
9.

Позднякова А.Ю. 
Розвиток деяких методів моделювання дискретних нелінійних систем: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.02 / А.Ю. Позднякова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано та модифіковано математичні моделі дискретних нелінійних систем. Розроблено методи математичного моделювання дискретних нелінійних систем за умов неповних даних. Досліджено властивості модифікованої задачі дискретної оптимізації - задачі інвестора з урахуванням дисконтування грошових потоків. Розроблено поліноміальний алгоритм розв'язання одного підкласу цієї задачі. Розвинуто підхід до аналізу структури образу критеріального простору векторних задач дискретної оптимізації. Запропоновано комбінований підхід до математичного моделювання за умов неповних даних, який поєднує класичні статистичні методи аналізу часових рядів з методами детермінованого хаосу. Наведено нові базові математичні моделі нелінійної динаміки - динамічні системи з джокером і фрактальні графи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з813.12.022 + В173.1,022
Шифр НБУВ: РА315333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Позднякова Л.О. 
Соціально-економічна модель розвитку залізничного транспорту України: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.02.03 / Л.О. Позднякова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 30 с.: рис. — укp.

Розглянуто концептуальні засади формування та функціонування соціально-економічної моделі розвитку залізничого транспорту України у контексті державного регулювання галузі. Наведено класифікацію головних макроекономічних показників, що стримують функціонування економічного блоку у процесі формування ринкових механізмів. Запропоновано рекомендації щодо удосконалення стратегічного планування соціально-економічного розвитку. Розроблено методику підвищення конкурентоспроможності транспортних послуг з урахуванням соціальних та економічних наслідків. Викладено теоретичні засади концепції прийняття рішень на макрорівні щодо розвитку галузі. Сформульовано поняття соціального потенціалу транспортної системи України як сукупності політичних, економічних, соціальних, екологічних та інших факторів, що визначають рівень розвитку та можливості їх ефективного використання. Розроблено механізм взаємозв'язку соціально-економічних факторів. Наведено пропозиції щодо організації управління, планування та регулювання рівня соціально-економічного розвитку на 2005 р. Доведено, що реалізація пропозиції дозволить підвищити рівень розвитку та вивести галузь на рівень беззбитковості, закласти механізми регулювання тарифів, створити умови стабілізації транспортної системи України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)372 в611 +
Шифр НБУВ: РА322045

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Позднякова Л.О. 
Страхові процеси в умовах ринкової трансформації економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Л.О. Позднякова ; Нац. акад. держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2004. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методичні засади та надано практичні рекомендації щодо удосконалення та підвищення ефективності функціонування страхового ринку України за умов становлення ринкових відносин. Проаналізовано особливості та основні принципи реалізації страхових процесів. Досліджено макроекономічні аспекти функціонування страхового ринку України. Визначено умови, фактори формування та механізм забезпечення фінансової стійкості вітчизняних страхових компаній. Обгрунтовано необхідність здійснення процесів перестрахування та методологічні підходи щодо визначення оптимальної величини власного утримання страховки. З'ясовано особливості та запропоновано шляхи удосконалення інвестиційної діяльності страховика. Проаналізовано досвід функціонування та тенденції розвитку страхових ринків зарубіжних країн. Обгрунтовано необхідність і напрями інтеграції вітчизняного страхового ринку у світовий. Запропоновано використання економіко-математичного моделювання для забезпечення фінансового прогнозування страхових процесів. Розроблено напрями та сформульовано пропозиції щодо їх регулювання на вітчизняному страховому ринку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.7 +
Шифр НБУВ: РА334432

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Позднякова 
Удосконалення системи оцінки нагромадження людського капіталу на промислових підприємствах: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / Світлана Валеріївна Позднякова ; НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)301-640
Шифр НБУВ: РА336337

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Поздняков С.В. 
Формування системи внутрішньої управлінської інформації підприємств та об'єднань: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / С.В. Поздняков ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичні положення, методичні та практичні рекомендації щодо формування системи внутрішньої управлінської інформації на вітчизняних підприємствах та їх об'єднаннях. Розкрито суть поняття "система внутрішньої управлінської інформації", складові елементи системи, а також мету, завдання, роль, принципи побудови та функціонування кожної складової. Запропоновано "Положення про управлінське інформаційне забезпечення підприємства", що регламентує процес обліку управлінської інформації на підприємстві. Розроблено та рекомендовано до впровадження концепцію формування системи внутрішньої управлінської інформації підприємств і об'єднань за ринкових умов з метою використання фахівцями підприємств для розробки оптимальної моделі системи, а також забезпечення управлінських потреб. Обгрунтовано комплексний метод технології впровадження даної системи. Запропоновано використовувати розроблений критерій оцінки якості, що дозволяє вирішити завдання відбору програмного продукту у процесі автоматизації систем внутрішньої управлінської інформації. Розроблено модель системи внутрішньої управлінської інформації з урахуванням специфіки діяльності виробничої корпорації харчової галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-210.302 +
Шифр НБУВ: РА349020

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Позднякова О. Л. 
Формування соціальної компетентності учнів з обмеженими можливостями здоров'я засобами проектної діяльності: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.03 / О. Л. Позднякова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Уточнено дефініції поняття "соціальна компетентність" учнів, виокремлено об'єктивні та суб'єктивні чинники, які ускладнюють їх соціалізацію. Визначено основні домінантні компоненти соціальної компетентності. Досліджено базові здатності, рівень засвоєння яких в сукупності визначає рівень їх соціальної компетентності. Розроблено та перевірено ефективність програми поетапного включення учнів у проектну діяльність, зміст і технології формування соціальної компетентності учнів з урахуванням стану здоров'я. Встановлено методичні рекомендації для вчителів щодо оптимізації процесу формування соціальної компетентності засобами проективної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч430.25
Шифр НБУВ: РА373848 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Позднякова І. С. 
Цензурна політика в радянській Росії у 1917 - 1929 рр.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / І. С. Позднякова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито роль партійно-державного керівництва в розбудові цензурної системи у РСФРР. Виявлено специфічні риси радянської цензури в період її становлення та централізації. З'ясовано специфіку цензурної практики щодо радіомовлення, кіносправи, реклами, музичного репертуару, контролю за ввезенням літератури з-за кордону та виступами партійних керівників. Досліджено політику влади щодо приватно-кооперативних видавництв у донепівський період, розкрито процес їх включення щодо державної видавничої системи в роки непу. Розглянуто форми співпраці цензурних установ з карально-репресивними органами, визначено зміст цензурної діяльності відділу політконтролю ДПУ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)61-7 + Ч610.3(4РОС)61-7
Шифр НБУВ: РА373586 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Позднякова І. С. 
Цензурна політика в радянській Росії у 1917-1929 рр.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / І. С. Позднякова ; Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)61-7 + Ч610.3(4РОС)61-7
Шифр НБУВ: РА373586 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Позднякова-Кирбят'єва Е.Г. 
Ціннісні диспозиції учнів в контексті соціокультурної диференціації освіти: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / Е.Г. Позднякова-Кирбят'єва ; Гуманіт. ун-т "Запоріз. ін-т держ. та муніцип. упр.". — Запоріжжя, 2007. — 20 с. — укp.

Висвітлено теоретичні засади вивчення соціальної нерівності в освіті. Розглянуто основні етапи розвитку наукової думки щодо дослідженої проблеми та запропоновано визначення основних понять, згідно з якими розглянуто функції освіти за умови соціальної нерівності, а також освіту - як соціальний інститут. Висвітлено процеси, що відбуваються в сучасному українському суспільстві. Розглянуто чинники, умови, наслідки соціокультурної диференціації освіти. Визначено стан диференціації освіти у сучасному українському суспільстві, взаємозв'язок нерівності та соціокультурної диференціації освіти, специфіку механізму трансляції школою соціокультурних розбіжностей. Розглянуто ціннісні диспозиції як базу побудови життєвих стратегій учнів різних типів шкіл і життєвих планів школярів як наслідок впливу соціокультурної диференціації освіти, суть і соціокультурні аспекти реабілітаційної функції в освіті, а також ціннісні диспозиції учнів реабілітаційного закладу освіти. Надано оцінку освітньо-реабілітаційно-виховного процесу на прикладі Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру. Доведено необхідність здійснення реабілітаційної функції соціальним інститутом освіти й обгрунтовано її зміст, який полягає у подоланні соціальної нерівності за критерієм стану здоров'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*671 + С5*674 +
Шифр НБУВ: РА352046

Рубрики:

      
18.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського