Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (52)Реферативна база даних (2110)Книжкові видання та компакт-диски (2117)Журнали та продовжувані видання (95)
Пошуковий запит: (<.>A=САВЧЕНК$<.>+<.>A=ВЛАДИМИР$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 109
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Барабашов А. П. 
Електронно-стимульовані процеси в твердому азоті / А. П. Барабашов. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена експериментальному дослідженню електронно-стимульованих явищ у твердому азоті з акцентом на десорбцію. Було виявлено десорбцію збуджених молекул та атомів з поверхні твердого азоту та отримана інформація стосовно електронних станів десорбуючих часток. Було з'ясовано, що молекули десорбують у стані C3Πu, в той час як атоми покидають зразок у стані 4P. Визначено механізм десорбції збуджених молекул – диссоціативна рекомбінація автолокалізованих дірок. Наведено два можливих канали десорбції збуджених атомів – диссоціативна рекомбінація центрів N3+ з електронами та рекомбінація іонів N+, сформованих через збудження внутрішніх оболонок. Виявлено істотний внесок рекомбінації зарядів в електронно-стимульовану десорбцію. Отримано нові дані стосовно просторового розподілу зарядових центрів у попередньо опромінених плівках твердого азоту. Було з'ясовано, що найбільший вміст автолокалізованих (N4+) і локалізованих (N3+) дірок досягяється у шарах, близьких до інтерфейсу зразок-підкладка. Отримано дані про поведінку до цього часу не ідентифікованої смуги випромінювання на довжині хвилі 360 нм. Запропоновано можливий сценарій нейтралізації N4+ через так званий "клітинний ефект" і формування нейтрального кластера N4, як центру, відповідального за світіння на довжині хвилі 360 нм.^UThe dissertation presents the experimental study of electron-stimulated processes in solid nitrogen. The desorption of excited molecules and atoms from the surface of solid nitrogen was detected for the first time and the information on the electronic states of desorbing particles was obtained. It was found that the molecules leave the sample in the C3Πu state, while the atoms leave the sample in the 4P state. The mechanism of excited molecules desorption was determined - dissociative recombination of autolocalized holes. Two possible channels of excited atoms desorption are presented - dissociative recombination of N3+ centers with electrons and recombination of N+ ions formed by excitation of internal shells. Significant contribution of charge recombination in electronically stimulated desorption was revealed. New data on the space distribution of charge centers in pre-irradiated solid nitrogen films were obtained. It was found that the highest concentration of self-localized (N4+) and localized (N3+) holes is achieved in the layers close to the sample-substrate interface. Data on the unidentified 360 nm band were obtained. The N4+ neutralization scenario with the help of the so-called "cage effect" was proposed and the formation of a neutral cluster N4 as the center responsible for the emission near 360 nm.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Владимиров В.М. 
Проблема розуміння інформації в журналістиці: Автореф. дис. д-ра філол. наук: 10.01.08 / В.М. Владимиров ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2003. — 30 с. — укp.

На основі дослідження базових процесів розуміння, проведеного з залученням герменевтики, семіотики, соціальної психології, сучасних поглядів на хаос відтворено рух інформації від незрозумілого (хаосу) до індивідувальних рівнів розуміння - першорозуміння та інтерпретації, кодування знака та його наступного декодування, - та від індивідуального розуміння до масового. Розвинуто теоретичні основи журналістики шляхом обгрунтування функцій та принципів розуміння. Розроблено основні моделі та методи досягнення розуміння інформації в журналістиці. Досліджено перешкоди розуміння інформації в журналістиці, зокрема їх витоки, типи, методи подолання. Зроблено висновок, що проблема розуміння інформації є однією з журналістикознавчих проблем, що має вирішуватись в межах цієї науки не емпірично, а науково, для цього наявні всі необхідні умови, а просування по шляху її вирішення означатиме залучення нового ресурсу підвищення ефективності діяльності засобів масової комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч620.1 +
Шифр НБУВ: РА328365

Рубрики:

      
3.

Владимиров Д.О. 
Формування регулярних структур з наноцентрів у кристалах КСl в стаціонарних просторово-періодичних світлових полях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Д.О. Владимиров ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 15 с. — укp.

Досліджено фотоіндуковані фізико-хімічні процеси, які обумовлюють формування регулярних структур з наноцентрів за дії стаціонарних просторово-періодичних світлових полів (СППСП) у адитивно забарвлених кристалах KCl. Показано, що механізм формування таких структур за дії СППСП є складною сукупністю конкуруючих дифузійно-дрейфових процесів між максимумами та мінімумами СППСП, що формують структуру. Установлено вплив іонізувального опромінення та введення катіонних і аніонних домішок на процес формування регулярних структур за дії СППСП. З використанням одержаних експериментальних даних побудовано фізичну модель перебігу фотостимульованих процесів у СППСП, важливу роль у якій грає ефект Дембера. Коректність запропонованої моделі перевірено за допомогою числово-математичного моделювання. Відзначено, що результати числово-математичного моделювання добре корелюють з експериментальними даними. Базуючись на даній моделі, передбачено та експериментально підтверджено виникнення мультичастотних регулярних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В374,022 + В371.236,022 +
Шифр НБУВ: РА340097

Рубрики:

      
4.

Владимиров О.А. 
Відновлювальне лікування вагітних із серцево-судинною патологією в санаторно-курортних умовах: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.33 / О.А. Владимиров ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2001. — 35 с. — укp.

На підставі комплексної оцінки стану вагітних із серцево-судинною патологією науково обгрунтовано та розроблено нові деференційовані патогенетично орієнтовані програми санаторно-курортного лікування, що грунтуються на індивідульному виборі методу терапії залежно від виду патології, її тяжкості, типу гемодинаміки та функціонального резерву міокарда, хронобіологічних показників біорегуляторної ланки L-аргінін/NO, психоемоційного стану й особливостей особистості, змін стресасоційованих систем організму та фетоплацентарного комплексу. За результатами обстеження пацієнток (109 з вадами серця, 150 з нейроциркулярною астенією, 119 з метаболічною кардіоміопатією та 100 здорових) доведено, що запропонована програма позитивно впливає на перебіг захворювання, вагітності, пологів, стан різних функціональних систем вагітної, розвиток плода та стан новонародженого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.410.030-54
Шифр НБУВ: РА316359 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Владимирова І.М. 
Фармакогностичне вивчення капусти брокколі та створення на її основі лікарських засобів: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / І.М. Владимирова ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Зроблено порівняльне фармакогностичне вивчення біологічно активних речовин (БАР) трави брокколі сортів Тонус, Калабрайзе, Вітамінна, Романеска та Лінда. Визначено якісний склад і кількісний вміст груп БАР у траві даних сортів. З використанням методів колонкової та препаративної хроматографії виділено в індивідуальному стані 27 речовин. Винну кислоту, умбеліферон, скополетин, дафноретин, лютеолін, астрагалін, кемпферол, кверцетин, мірицетин, азулен, 3-меркаптобензиловий ефір пропіонової кислоти та метиловий ефір 2,6-нонадієнової кислоти вперше виділено з трави брокколі. Визначено оптимальні умови та розроблено способи одержання сухих екстрактів, біологічно активної рідини з трави брокколі та таблеток з екстрактом капусти брокколі, для яких визначено гостру токсичність, антимікробну, протизапальну, мембраностабілізувальну, противиразкову та перистальтичну активність кишечнику. Розроблено проекти аналітично-нормативної документації "Трава брокколі", "Сухий екстракт спиртовий з трави брокколі", "Сухий екстракт водний з трави брокколі".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 капуста брокколі + Л66-3 +
Шифр НБУВ: РА357247

Рубрики:

      
6.

Владимирова В.І. 
Педагогічні проблеми формування правової культури вчителя в історії вищої педагогічної школи України (1917 - 2002 рр.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.І. Владимирова ; Луган. держ. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. — Луганськ, 2003. — 22 с. — укp.

Проведено грунтовний аналіз теоретичних основ правової культури у ретроспективі функціонування української вищої педагогічної школи за період 1917 - 2002 рр. Розглянуто поняття правової культури в історії філософської думки, їх взаємозв'язки в аспекті моралі та права, педагогічної та правової культури. Розглянуто зміст даної культури у навчальних планах, програмах вищих навчальних педагогічних закладів у різні історичні періоди розвитку українського суспільства. На підставі даних досліджень чітко визначено конкретні педагогічні проблеми правової культури особистості студентів, методи та прийоми навчальної діяльності, роль і місце соціально-психологічної компетентності формування правової культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.513(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА324263

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Владимирова В.М. 
Пантелеймон Куліш - дослідник української літератури: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.М. Владимирова ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено джерела та чинники становлення системи філософських та естетичних поглядів, зазначеної у Кулішевій діяльності критика та історика літератури. З'ясовано тип Кулішевого наукового та художнього мислення (його ставлення до просвітительської ідеології, засад романтизму та позитивізму). В системі світоглядних і естетичних поглядів П.Куліша визначено положення, що служили критерієм його літературознавчих оцінок, зокрема, історичного розвитку української літератури, пояснювали логіку становлення літературо-критичної та історико-літературної думки дослідника у вузлових пунктах української літературної історії. Грунтовно досліджено Кулішеве потрактування етапів розвитку української словесності XII - XVIII ст., пов'язано відповідні судження П.Куліша як дослідника літератури зі своєрідністю його культуро- та історіософських уявлень. Окреслено позиції, які займав П.Куліш у дискусії про початок нового етапу української літератури. Внесено корективи до існуючих уявлень про рецепцію Кулішем-критиком творчості Т.Г.Шевченка та Марка Вовчка. Системно оцінено настанову "етнографічної й історичної істини", перспективність для розвитку української літератури кінця 50-х - 70-х рр., установлено її місце у загальній Кулішевій творчо-літературній програмі. Узагальнено внесок П.Куліша у дослідження української літератури та його роль в українському літературному процесі 40 - 90-х рр. XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Укр)5-4Куліш, П.О. 33 + Ш5(4Укр)-319
Шифр НБУВ: РА318111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Владимирова М.П. 
Патогенез токсичної нефропатії, індукованої гентаміцином, і принципи її корекції в експерименті: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / М.П. Владимирова ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2007. — 19 с. — укp.

З'ясовано патофізіологічні механізми порушень функціонального стану й особливості морфологічних змін тканин нирок у білих щурів за внутрішньоочеревинного однократного (за доз 10 та 20 мг/100 г маси тіла один раз на добу) введення гентаміцину. Обгрунтовано використання бурштинової кислоти та предукталу з нефропротекторною метою за гентаміцинової нефропатії. Експерименти проведено на 150-ти білих щурах за умов індукованого водного діурезу. Вивчено порушення основних ниркових процесів (фільтрації, реабсорбції) та функцій (екскреторної, осморегулювальної). Показано, що гентаміцин виявляє нефротоксичну дію чере 2 год після його одноразового введення за доз 10 і 20 мг/100 г маси тіла. Нефротоксичний ефект гентаміцину зберігається впродовж доби та посилюється за курсового введення препарату протягом 7-ми діб. Через 12 год після одноразового введення гентаміцину виявлено покращання ниркових функцій, що зумовлено включенням функціонального ниркового резерву. На підставі даних морфологічного дослідження ниркової тканини установлено значне порушення канальцевої реабсорбції, значною мірою - у проксимальному відділі нефрону, та клубочкової фільтрації. Сумісне використання предукталу та бурштинової кислоти за гентаміцинової нефропатії виявили його позитивний ефект на екскреторну й осморегулювальну функцію нирок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-29 +
Шифр НБУВ: РА351762

Рубрики:

      
9.

Владимирова Н.В. 
Естетико-художні засади реформаторів західноєвропейського театру межі ХІХ - ХХ століть (Е.Г.Крег, Г.Фукс, А.Аппіа): автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 26.00.01 / Н.В. Владимирова ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2009. — 31 с. — укp.

Досліджено творчість провідних представників західноєвропейської культури кінця XIX - початку XX ст. Е. Г. Крега, Г. Фукса, А. Аппіа. Доведено, що філософсько-мистецтвознавчі ідеї даного періоду були стимулом для формування творчої особистості. Встановлено вплив філософських ідей Ф. Ніцше, естетико-художніх засад прерафаелітів і естетико-мистецтвознавчих складових філософії А. Бергсона на західноєвропейську театральну культуру того часу. Зауважено, що аналіз естетико-художніх засад Е. Крега, Г. Фукса, А. Аппіа підкреслює потужність взаємозв'язку між теорією та практикою мистецтва та уточнює важливість міжвидових зв'язків у площині театральної культури, а також сприяє осмисленню процесу інтеграції українського театру у західноєвропейський культурний простір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ333(4)61-8 + Ю812.453.3 +
Шифр НБУВ: РА367358

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Владимирська Є.Ю. 
Науково-методичне забезпечення якості дистанційного навчання у технічному університеті: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Є.Ю. Владимирська ; АПН України. Ін-т вищ. освіти. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено комплексну модель забезпечення якості дистанційного навчання у технічному університеті, яка грунтується на процесному підході до створення дистанційних курсів та проведення навчання. Запропоновано та введено до педагогічного обігу методи щодо використання найновітніших концепцій та ідей з теорії управління: концепції організації, що навчається; моделей організаційної та процесної зрілості. Розроблено класифікацію методів забезпечення якості освітньої діяльності, а також методологію забезпечення якості вищої освіти, а саме: сформульовано термінологічний апарат; запропоновано визначення понять "якість освіти", "якість вищої освіти", "якість дистанційного навчання"; розкрито властивості якості освіти; розглянуто чотири її виміри: результативність, оптимальність, ефективність і справедливість (етичність). Визначено та досліджено моделі забезпечення якості вищої освіти: оцінки, контролю, гарантування якості й управління нею; проаналізовано п'ять рівнів зрілості системи забезпечення якості, методи покращення та піднесення рівня якості; розроблено методичні рекомендації, які стосуються створення дистанційного навчання з гарантованим рівнем його якості. Досліджено дидактичні принципи та специфіку педагогічного забезпечення якості даного навчання у технічних університетах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.290 + Ж. р(4УКР)3-8 +
Шифр НБУВ: РА346009

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Владимирський І. А. 
Термодифузійні структурно-фазові зміни в гетерогенних системах на основі магнітних і немагнітних наношарів / І. А. Владимирський. — Б.м., 2022 — укp.

Робота присвячена експериментальному і теоретичному дослідженню термічно-індукованих процесів дифузії та впорядкування за різними кінетичними режимами та механізмами в гетерогенних плівкових композиціяхPt/Fe із різною конфігурацією додаткових наношарів магнітних (Mn, Tb), немагнітних (Ag, Au) і основних (Fe, Pt) елементів, а також встановленню температурних інтервалів стабільності магнітно-твердої фази L10-FePt з перспективними для наноелектроніки та спінтроніки властивостями.Виявлено, що закономірності фазоутворення та напрямок дифузійного потоку атомів Ме у нанорозмірних системах Pt/Me/Fe (Me – Mn, Tb, Au) в інтервалі температур (0,3 – 0,5) Тпл термодинамічно визначаються співвідношенням ентальпій формування оксидів проміжного Ме та Fe: метал проміжного шару з високою спорідненістю до кисню сегрегує на зовнішній поверхні, метал з низькою спорідненістю до кисню – біля підкладинки.За кореляцією електрорезистивних, магнітних та структурно-фазових характеристик визначено температуру Кюрі невпорядкованої фази A1-FePt та впорядкованої фази L10-FePt для плівкових систем Pt(15 нм)/Fe(15 нм) таFe50Pt50(30 нм) і показано, що фактор нанорозмірності суттєво не впливає на температуру магнітного переходу, різниця між температурами Кюрі досліджуваних фаз у плівковому і масивному станах не перевищує ~3 %.Доведено можливість низькотемпературного формування кінетично стабільної магнітно-твердої фази L10-FePt у нанорозмірних плівкових композиціях Pt/Fe та Pt/Au/Fe за температур ~0,2 Тпл за механізмом реакційноїдифузії, індукованої рухом границь зерен; додавання проміжного шару Au до системи Pt/Fe обумовлює прискорення процесів взаємної дифузії атомів Pt та Fe, формування шару невпорядкованої фази А1-FePt після часткової «холодної» гомогенізації хімічного складу, впорядкування з утворенням фази L10-FePt, що дозволяє суттєво збільшити коерцитивну сили плівкового матеріалу. При цьому кінетика низькотемпературного впорядкування структури плівкових систем на основі Pt/Fe внаслідок додавання проміжного шару благородного металу залежить від характеру його взаємодії з основними компонентами: відсутність проміжних метастабільних фаз є додатковим фактором, що прискорює процес впорядкування; гомогенізації хімічного складу плівкових систем Pt/Me/Fe (Me – Au; Ag) із досягненням еквіатомної концентрації Fe50Pt50 за всією товщиною плівки та дальнього структурного порядку фази L10-FePt за умов кінетичного режиму зернограничної дифузії типу С не відбувається, але сформований структурно-фазовий стан забезпечує рівень магнітних характеристик, який відповідає високотемпературному інтервалу відпалу.Зміна конфігурації додаткових магнітних і немагнітних шарів з симетричної на асиметричну в нанорозмірних композиціях на основі Pt/Fe дозволяє не тільки прискорювати процес формування впорядкованої фази L10-FePt із підвищенням значення коерцитивної сили, але і створювати градієнтний розподіл магнітно-твердої і магнітно-м'якої фаз в одному об'ємі плівковогоматеріалу.Комплексний підхід, який передбачає зміну атмосфери термічного впливу з нейтральної на водневмісну та збільшення кількості наношарів феромагнітного сплаву FePt і немагнітного Au з формуванням періодичної композиції[FePt/Au/FePt]2x, дозволяє вдвічі збільшити коерцитивну силу порівняно із сплавом FePt, підвищити температуру рекристалізації, стабілізувати розмір зерен впорядкованої фази L10-FePt та поверхневу шорсткість плівковогоматеріалу.Розвинуто модельні уявлення щодо розвитку дифузійних процесів у гетерогенних плівкових системах із різною конфігурацією магнітних і немагнітних наношарів за механізмами дифузійно-індукованої міграції границь зерен та реакційної дифузії, індукованої рухом границь зерен.Методом молекулярної динаміки проведено теоретичний аналіз процесу самодифузії Fe і Pt у впорядкованій фазі L10-FePt за об'ємним механізмом T ~ (0,7 – 0,85) Тпл, визначено кількісні параметри цього процесу і підтверджено його анізотропний характер; параметри самодифузії Fe визначено також експериментальним шляхом у плівковій епітаксіальній системі із наношарами різного ізотопного складу – 56Fe та 57Fe; теоретичні та експериментальні результати підтверджують суттєвий внесок границь зерен до контрольованих дифузією процесів фазоутворення в нанорозмірних матеріалах для усіхдосліджених температурних інтервалів.Встановлені фізичні закономірності, розроблені модельні уявлення, а також визначені практично важливі характеристики створюють наукові основи керування у широких температурних інтервалах структурно-фазовими станами і фізичними властивостями гетерогенних плівкових систем із різною конфігурацією магнітних і немагнітних наношарів і представляють інтерес для розробки інноваційних технологій виробництва плівкових елементів і приладівнаноелектроніки і спінтроніки.^UThe study is devoted to experimental and theoretical investigation of thermallyinduced diffusion and ordering via various kinetic mechanisms in heterogeneous thin film stacks based on Pt/Fe with additional nanolayers of magnetic (Mn, Tb), nonmagnetic (Ag, Au) and main (Fe, Pt) elements as well as to determination of temperature ranges of hard-magnetic L10-FePt phase stability.It is found that consistent pattern of phase formation and direction of Me atoms diffusion flux in nanosized Pt/Me/Fe systems (Me – Mn, Tb, Au) at temperatures up to 0.5 Tm are being thermodynamically determined by the ratio of oxides formation enthalpies of intermediate Me and Fe: metal of intermediate layer with high affinity to oxygen segregates on the outer surface, metal with low affinity to oxygen – near the substrate.By the correlation of electroresistive, magnetic and structural phase characteristics, the Curie temperatures of the A1-FePt disordered phase and the L10-FePt ordered phase for film systems Pt(15 nm)/Fe(15 nm) and Fe50Pt50(30 nm) are defined. Also, it is shown that the nanoscale factor does not significantly affect the temperature of the magnetic transition, the difference between the Curie temperatures of the studied phases in film and bulk states does not exceed ~ 3%.The possibility of low-temperature formation of kinetically stable hard-magnetic L10-FePt phase in nanosized Pt/Fe and Pt/Au/Fe film compositions at temperatures of ~ 0.2 Tm by the mechanism of reaction diffusion induced by grain boundary motion is proved. Addition of the intermediate Au layer to the Pt/Fe system leads to acceleration of Pt and Fe atoms mutual diffusion, formation of A1-FePt disordered phase after partial "cold" homogenization of the chemical composition, ordering with L10-FePt phase formation, which allows to significantly increase coercivity. Wherein, kinetics of low-temperature ordering of Pt/Fe-based film systems, due to addition of an intermediate layer of noble metal, depends on the nature of its interaction with the main components: absence of intermediate metastable phases is an additional factor accelerating the ordering process; homogenization of chemical composition of Pt/Me/Fe film systems (Me – Au; Ag) with achievement of equiatomic concentration of Fe50Pt50 for entire film thickness and long-range structural order of L10-FePt phase under conditions of type C kinetic regime of grain boundary diffusion does not occur,but formed structural and phase state provides magnetic characteristics level that corresponds to the high-temperature annealing range.Change of additional magnetic and non-magnetic layers configuration from symmetric to asymmetric in nanosized Pt/Fe-based compositions allows not only to accelerate the process of L10-FePt ordered phase formation with increase of coercivity,but also to create a graded distribution of hard-magnetic and soft-magnetic phases in one volume of film material.A complex approach, which involves change of the thermal treatment atmosphere from neutral to hydrogenous one and increase of number of ferromagnetic FePt alloy and nonmagnetic Au nanolayers with the periodic [FePt/Au/FePt]2x system formation, allows to double the coercivity compared to FePt alloy, raise the recrystallization temperature, stabilize both the grain size of the ordered L10-FePt phase and the surface roughness of the film material.Model ideas of diffusion processes development in heterogeneous film systems with different configurations of magnetic and nonmagnetic nanolayers by the mechanisms of diffusion-induced grain boundaries migration and reaction diffusion induced by the grain boundaries motion are developed.By means of molecular dynamics simulation, the process of Fe and Pt selfdiffusion in the ordered L10-FePt phase by the bulk mechanism was theoretically analyzed, the quantitative parameters of this process were determined, and its anisotropic nature was confirmed. Fe self-diffusion parameters were also determined experimentally in an epitaxial film system with nanolayers of different isotopic composition – 56Fe and 57Fe. Theoretical and experimental results confirm the significant contribution of grain boundaries to diffusion-controlled phase formation processes in nanoscale materials for all investigated temperature ranges.The established physical patterns, developed model representations, as well as defined practically important characteristics create scientific bases of management in wide temperature ranges of structural-phase states and physical properties of heterogeneous film systems with various configurations of magnetic and nonmagnetic nanolayers and are of interest for development of innovative technologies for film elements, nanoelectronics and spintronics devices production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Деркач О. Л. 
Демпфірування нестаціонарних коливань електров'язкопружних елементів композитних конструкцій / О. Л. Деркач. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – нестаціонарні коливання дисипативних активних і пасивних елементів композитних конструкцій. Мета дослідження - розробка методу аналізу активного демпфірування нестаціонарних коливань електров'язкопружних елементів композитних конструкцій з урахуванням розсіювання енергії у матеріалах. Методи дослідження - метод скінченних елементів у частотному просторі інтегральних перетворень Фур'є, напіваналітичний метод скінченних елементів, а також експериментальні методи дослідження. На основі гіпотез Фойхта-Рейсса побудовано математичні моделі в'язкопружних і електров'язкопружних композиційних матеріалів багатошарової структури. Побудовано напіваналітичні скінченно-елементі моделі багатошарових композиційних в'язкопружних і електров'язкопружних пластин. Досліджено вплив коефіцієнтів пропорційно-диференційного закону регулювання на пружні та дисипативні властивості багатошарових композитних пластин. Встановлено закономірності впливу кутів і коефіцієнтів армування композиційних шарів пластин, а також частотно-залежного розсіювання енергії у матеріалах на ефективність активного і гібридного демпфірування. Вперше розглянуто активне демпфірування нестаціонарних коливань з урахуванням частотно-залежного розсіювання енергії в пасивних і активних електров'язкопружних матеріалах. Результати досліджень використано ТОВ "П'єзосенсор" при розробці п'єзоелектричних датчиків вібрації та Інститутом транспортних систем і технологій "Трансмаг" НАН України при проектуванні композитних лопатей вітрової турбіни.^UObject of research - transient vibrations of dissipative active and passive elements of composite structures. The aim of the study - development of the method of analysis of the active damping of transient vibrations of electro-viscoelastic elements of composite structures, taking into account the energy dissipation in materials. Using the system of Voigt-Reuss hypothesis, a mathematical model of laminated composite viscoelastic and electro-viscoelastic materials were constructed. Semi-analytical finite element models of multilayer composite viscoelastic and electro-viscoelastic plates are constructed. The influence of the coefficients for the proportional-derivative control law on the elastic and dissipative properties of the multilayer composite plates is investigated. The dependences of the influence of an angle and a reinforcement ratio and the frequency-dependent energy dissipation in the composite layers for the active and hybrid damping effectiveness of a plate are established. For the first time, active damping of transient vibrations is considered, in which taking into account the frequency-dependent energy dissipation in passive and active electro-viscoelastic materials. The results of researches were used by the "Piezosensor" Ltd during developing piezoelectric vibration sensors and used by Institute of Transport Systems and Technologies "Transmag" of the National Academy of Sciences of Ukraine during the design of composite blades of a wind turbine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Кірюха К. І. 
Формування громадянської відповідальності учнівської молоді в умовах підготовки до майбутньої професійної діяльності / К. І. Кірюха. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації здійснено теоретичний аналіз проблеми й запропоновано новий варіант розв'язання наукового завдання, що полягає в теоретичному обґрунтуванні моделі формування громадянської відповідальності учнівської молоді в умовах підготовки до майбутньої професійної діяльності.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що: вперше обґрунтовано модель формування громадянської відповідальності учнівської молоді в умовах підготовки до майбутньої професійної діяльності, яка включає ціль, завдання, етапи, зміст, педагогічні умови, прийоми, форми, методи, засоби, отриманий результат та способи його корекції, методи діагностики рівнів сформованості громадянської відповідальності учнівської молоді; визначено критерії та показники (мотиваційний, раціозорієнтований, ставленнєвий, поведінково-рефлексивний); розроблено та впроваджено в досвід роботи програму авторського факультативу «Громадянська відповідальність – мій особистий вибір»; уточнено сутність та структуру поняття «громадянська відповідальність»; подальшого розвитку набули загально-теоретичні уявлення про процес формування громадянської відповідальності учнівської молоді в умовах профільного навчання.Практичне значення одержаних результатів полягає у розробці та впровадженні моделі формування громадянської відповідальності; визначенні педагогічних умов, що мають сприяти формуванню громадянської відповідальності в умовах підготовки до майбутньої професійної діяльності; розробці методики діагностики рівнів сформованості громадянської відповідальності; створенні авторської програми курсу за вибором «Громадянська відповідальність – мій особистий вибір» та методичних матеріалів до нього; заснуванню та розробці програми діяльності Центру інтелектуального та правового зростання «Перспектива».Перспективи подальшого наукового дослідження пов'язані з деталізацією та конкретизацією педагогічної моделі формування громадянської відповідальності учнівської молоді, а також, у пошуку нових форм і методів підвищення рівня громадянської відповідальності здобувачів освіти в умовах підготовки до майбутньої професійної діяльності та реалізації власних соціальних ролей.Ключові слова: громадянська відповідальність, учнівська молодь, профільне навчання, професійна діяльність.^UIn the dissertation the theoretical analysis of a problem is carried out and the new variant of the decision of a scientific problem consisting in theoretical substantiation of model of formation of civic responsibility of student's youth in the conditions of preparation for the future professional activity is offered. Today the formation of civic responsibility of student's youth is defined as one of the cross-cutting content lines of the New Ukrainian School and reflects the significance of the problem for the education system in Ukraine. The development of specialized education provides an opportunity for the development of civic competencies of students, promotes their professional development.Experimental approbation of the pedagogical model of formation of civic responsibility of student's youth in the conditions of preparation for the future professional activity was carried out in stages: I - preparatory stage - provided development of the experimental program, acquaintance with preliminary researches on a subject, definition of the purpose and tasks of experiment; the second - ascertaining stage - provided an opportunity to diagnose the state of formation of civic responsibility in students; the third - formative stage - realization of model of formation of civic responsibility of student's youth in the conditions of profile training; the fourth - control stage - establishing a correlation between the implemented model and its result.The practical significance of the obtained results lies in the development and implementation of a model of formation of civic responsibility; determination of pedagogical conditions that should promote the formation of civic responsibility in preparation for future professional activities; development of methods of diagnostics of levels of formation of civic responsibility; creation of the author's program of the elective course "Civil responsibility - my personal choice" and methodical materials to it; establishment and development of the program of activities of the Center for Intellectual and Legal Growth "Perspective".Prospects for further research are related to detailing and concretizing the pedagogical model of civic responsibility of students, as well as finding new forms and methods to increase the level of civic responsibility of students in preparation for future professional activities and the implementation of their own social roles.Key words: civil responsibility, student youth, profile education, professional activity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Карпова В. К. 
Формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності / В. К. Карпова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено теоретичний аналіз проблеми й запропоновано новий варіант розв'язання наукового завдання, що полягає в теоретичному обґрунтуванні системи формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності. Установлено, що поняття «комп'ютерна графіка та САПР» потрактоване як сукупність засобів і прийомів, призначених для автоматизації кодування, оброблення, декодування та зберігання графічної інформації. Це багатофункційний складник графічно-інформаційних технологій, який найлегше сприймають та найшвидше обробляють (в інформаційному вимірі) і засвоюють люди, що відповідає особливостям сприйняття навколишнього середовища.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що: уперше науково обґрунтовано сутність і структуру феномену «готовність майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки в професійній діяльності»; показники (інтерес до художньо-графічної діяльності, мотивація досягнення успіху в художньо-графічній і проєктній діяльності; володіння дизайнерськими знаннями, уміннями й сучасними комп'ютерними технологіями; володіння навичками дизайнерського та творчого мислення; самодіагностика й прагнення до дизайн-розвитку); науково обґрунтовано педагогічні умови (створення інформаційно-ресурсної бази для художньо-графічної діяльності майбутніх учителів образотворчого мистецтва за візуалізації навчального матеріалу засобами презентаційної комп'ютерної графіки; комплексне застосування методу проєктів у художньо-графічній підготовці майбутніх учителів образотворчого мистецтва; інтеграція інформаційних технологій із дисциплінами методично-практичної підготовки майбутніх учителів образотворчого мистецтва).Розроблено модель формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності, що втілює компетентнісний, інформаційно-технологічний, технологічний підходи. Модель представляє взаємопов'язану сукупність елементів, структурована в цілісній системі, яка може бути реалізована відповідно до виокремлених етапів, що відображають логіку підвищення рівня готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності. Діагностичний зріз, виконаний після дослідницько-експериментальної роботи, підтвердив ефективність запропонованих формувальних засобів і відобразив стійку та статистично значущу динаміку впровадження експериментальної методики щодо формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки в експериментальних групах як за окремими компонентами, так і цілісно.Перспективи подальшого наукового дослідження пов'язані з підготовкою майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання дизайнерського проєктування.Ключові слова: готовність, майбутні вчителі образотворчого мистецтва, комп'ютерна графіка, професійна діяльність.^UIn the dissertation the theoretical analysis of a problem and offers a new solution to the scientific problem, which consists in the theoretical substantiation of the system of forming the readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities.We understand the concept of «computer graphics» as a set of tools and techniques designed to automate the encoding, processing, decoding and storage of graphic information. It is a multifunctional component of graphic and information technologies, it is the most easily perceived and quickly processed (in information terms) and absorbed by a person, corresponds to the peculiarities of human perception of the environment.The scientific novelty of the research is that: for the first time, the pedagogical conditions are justified (the creation of an information and resource base to ensure the artistic and graphic activities of future teachers of Fine Arts when visualizing educational material by means of presentation computer graphics; the integrated application of the project method in the artistic and graphic training of future teachers of Fine Arts; the integration of information technologies with the disciplines of methodological and practical training of future teachers of Fine Arts); a model of forming the readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities has been developed; preparation of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities consists of the following criteria (motivational-value, cognitive-technological, reflexive).A model of forming the readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in their professional activities has been developed, which has implemented: competence-based, information technology, and technological approaches. The model is an interconnected set of elements, structured into a complete system, which is implemented in accordance with the selected stages that reveal the logic of the process of increasing the level of readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities.The diagnostic cross-section conducted after the research and experimental work has confirmed the effectiveness of the proposed forming tools and reflected the stable and statistically significant dynamics of the implementation of the experimental methodology, on the formation of readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in experimental groups both for individual components and holistically.We see the prospects for further scientific research in the preparation of future teachers of Fine Arts for the application of design of project development.Keywords: readiness, future teachers of Fine Arts, computer graphics, professional activity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Карпова В. К. 
Формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності / В. К. Карпова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено теоретичний аналіз проблеми й запропоновано новий варіант розв'язання наукового завдання, що полягає в теоретичному обґрунтуванні системи формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності. Установлено, що поняття «комп'ютерна графіка та САПР» потрактоване як сукупність засобів і прийомів, призначених для автоматизації кодування, оброблення, декодування та зберігання графічної інформації. Це багатофункційний складник графічно-інформаційних технологій, який найлегше сприймають та найшвидше обробляють (в інформаційному вимірі) і засвоюють люди, що відповідає особливостям сприйняття навколишнього середовища.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що: уперше науково обґрунтовано сутність і структуру феномену «готовність майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки в професійній діяльності»; показники (інтерес до художньо-графічної діяльності, мотивація досягнення успіху в художньо-графічній і проєктній діяльності; володіння дизайнерськими знаннями, уміннями й сучасними комп'ютерними технологіями; володіння навичками дизайнерського та творчого мислення; самодіагностика й прагнення до дизайн-розвитку); науково обґрунтовано педагогічні умови (створення інформаційно-ресурсної бази для художньо-графічної діяльності майбутніх учителів образотворчого мистецтва за візуалізації навчального матеріалу засобами презентаційної комп'ютерної графіки; комплексне застосування методу проєктів у художньо-графічній підготовці майбутніх учителів образотворчого мистецтва; інтеграція інформаційних технологій із дисциплінами методично-практичної підготовки майбутніх учителів образотворчого мистецтва).Розроблено модель формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності, що втілює компетентнісний, інформаційно-технологічний, технологічний підходи. Модель представляє взаємопов'язану сукупність елементів, структурована в цілісній системі, яка може бути реалізована відповідно до виокремлених етапів, що відображають логіку підвищення рівня готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання комп'ютерної графіки у професійній діяльності. Ключові слова: готовність, майбутні вчителі образотворчого мистецтва, комп'ютерна графіка, професійна діяльність.^UIn the dissertation the theoretical analysis of a problem and offers a new solution to the scientific problem, which consists in the theoretical substantiation of the system of forming the readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities.We understand the concept of «computer graphics» as a set of tools and techniques designed to automate the encoding, processing, decoding and storage of graphic information. It is a multifunctional component of graphic and information technologies, it is the most easily perceived and quickly processed (in information terms) and absorbed by a person, corresponds to the peculiarities of human perception of the environment.The scientific novelty of the research is that: for the first time, the pedagogical conditions are justified (the creation of an information and resource base to ensure the artistic and graphic activities of future teachers of Fine Arts when visualizing educational material by means of presentation computer graphics; the integrated application of the project method in the artistic and graphic training of future teachers of Fine Arts; the integration of information technologies with the disciplines of methodological and practical training of future teachers of Fine Arts); a model of forming the readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities has been developed; preparation of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities consists of the following criteria (motivational-value, cognitive-technological, reflexive).A model of forming the readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in their professional activities has been developed, which has implemented: competence-based, information technology, and technological approaches. The model is an interconnected set of elements, structured into a complete system, which is implemented in accordance with the selected stages that reveal the logic of the process of increasing the level of readiness of future teachers of Fine Arts to use computer graphics in professional activities.Keywords: readiness, future teachers of Fine Arts, computer graphics, professional activity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Крюкова А. І. 
Розробка та стандартизація комбінованих рослинних засобів для застосування при ревматичних захворюваннях суглобів / А. І. Крюкова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена стандартизації сировини софори японської квітки, плоди та бутони, квасолі звичайної стулки плодів, гарпагофітуму лежачого корені; дослідженню хімічного складу даних видів сировини (визначення флавоноїдів, амінокислот, моносахаридів, жирних кислот, макро- та мікроелементів); одержанню та стандартизації гарпагофітуму лежачого коренів екстракту сухого; розробці та стандартизації рослинних засобів та дослідженню їх протизапальної та анальгетичної активності.В результаті проведених досліджень з апробації методик контролю якості сировини софори бутонів, софори квіток та гарпагофітуму лежачого коренів розроблені монографії ДФУ 2.1 «Софори бутони», «Софори квітки» та ДФУ 2.0 «Гарпагофітуму лежачого корені». Розроблено проекти національних монографій ДФУ «Софори плодиN» і «Квасолі звичайної стулки плодівN». Розроблено спосіб ідентифікації та кількісного визначення амінокислот у сировині квасолі звичайної стулках плодів.Розроблено добавку дієтичну комбінованого складу «Остеоверт», що містить гарпагофітуму лежачого коренів екстракт сухий, глюкозаміну сульфат і хондроітину сульфат, та рослинний збір «Ревмаверт», склад якого захищено патентом України на корисну модель № 129448 «Рослинний збір з аналгетичною та протизапальною активністю», визначені їх параметри стандартизації та розроблені методики контролю якості. Добавка дієтична «Остеоверт» впроваджена у промислове виробництво в умовах ТОВ «Дослідний завод «ГНЦЛС» на замовлення ТОВ «Фармацевтична фірма «Вертекс» (м. Харків).^UThe dissertation is devoted to standardization of medicinal plant material Sophora japonica flowers, fruits and buds, common bean fruit's glumes, devil's claw roots; study of the chemical composition of these kinds of raw materials (definition of flavonoids, amino acids, monosaccharides, fatty acids, macro- and microelements); obtaining and standardizing the dry extract of the devil's claw roots; the development and standardization of plant products and the study of their anti-inflammatory and analgesic activity.As a result of conducted research on approbation of methods for quality control raw Sophora buds, Sophora flowers and devil's claw roots were developed monographs SPHU 2.1" Sophora buds", "Sophora flowers" and SPHU 2.0 "Devil's claw root".The project of the SPHU national monograph "Common bean fruit's glumesN" and "Sophora fruitsN" was developed. The method of identification and quantitative determination of amino acids in raw common bean fruit's glumes was developed.A dietary supplement of combined composition "Osteovert" containing the dry extract of the devil's claw roots, glucosamine sulfate and chondroitin sulfate, and the composition of the new herbal collection "Rheumavert", which is protected by the patent of Ukraine on the utility model No. 129448 "Plant collection with analgesic and anti-inflammatory activity" ware developed. Dietary supplement "Osteovert" was introduced into industrial production in the conditions of TOV "Experimental factory" GNTSLS" by order of the TOV "Pharmaceutical firm "Vertex" (Kharkiv).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського