Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (178)Книжкові видання та компакт-диски (10)
Пошуковий запит: (<.>K=ІНСТИТУЦІОНАЛІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Анненков І.В. 
Довгострокове банківське кредитування підприємств: інституціональний аспект: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / І.В. Анненков ; Ін-т економіки пром-сті НАН України. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено роль довгострокового банківського кредитування підприємств у забезпеченні економічного зростання, досліджено генезис теорій банківського фінансового посередництва від неокласики до інституціоналізму. Проаналізовано інституціональні фактори розвитку довгострокового банківського кредитування підприємств. Проведено аналіз обсягів, складу та структури довгострокового банківського кредитування підприємств. Обгрунтовано заходи податкового стимулювання у сфері довгострокового кредитування підприємств. Визначено методичні підходи до оцінки кредитоспроможності юридичних осіб - позичальників комерційного банку та нормативної бази щодо формування резерву для покриття можливих втрат на кредитні операції комерційних банків. Розкрито методичний підхід до вдосконалення механізму формування обов'язкових резервів для відшкодування можливих втрат по кредитних операціях комерційних банків. Наведено рекомендації щодо формування сприятливого інституціонального середовища для розвитку довгострокового банківського кредитування підприємств в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.25 +
Шифр НБУВ: РА368616

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Поліщук О.В. 
Інституційні засади забезпечення міжнародної конкурентоспроможності малого і середнього бізнесу в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / О.В. Поліщук ; НАН України, Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні та практичні інституційні засади забезпечення міжнародної конкурентоспроможності малого та середнього бізнесу (МСБ) за умов глобалізації. Запропоновано модель впливу інституційних механізмів на посилення конкурентоспроможності МСБ. З метою оцінювання її ефективності досліджено структуру взаємодії інститутів МСБ, в результаті якої виникає інституціональне середовище, яке включає державу, інтеграційні процеси, самоорганізацію, міжнародну фінансову та технічну допомогу МСБ, що впливає на конкурентоспроможність МСБ за умов глобалізації. Проаналізовано сучасні концепції нової інституціональної економіки, а також міжнародний досвід і національну практику формування та функціонування МСБ. Обгрунтовано необхідність утвердження в економічній науці та практиці інноваційних підходів, досліджено проблеми впровадження в Україні досвіду зарубіжних країн щодо формування інституційних засад забезпечення конкурентосроможності МСБ. Вперше розроблено комплекс засобів підвищення міжнародної конкурентоспроможності МСБ в Україні. Узагальнено наукові здобутки у сфері дослідження МСБ у контексті теорії інституціоналізму - напряму, який в Україні перебуває на стадії формуванян. Розкрито роль інституційних чинників у забезпеченні міжнародної конкурентоспроможності вітчизняного МСБ. Зроблено висновок, що за умов глобалізації зростає роль держави як визначального інституту, а одним з вирішальних напрямів інституціональної стратегії МСБ на світовому рівні стає міжнародна фінансова та технічна допомога. На підставі узагальнення зарубіжних концепцій розвитку інституціоналізму та МСБ обгрунтовано практичні рекомендації щодо покращання інституціонального середовища МСБ в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У582.919-13 + У9(4УКР)291.9-13 +
Шифр НБУВ: РА367775

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Новіков М.М. 
Інституціональні виміри бікамеральних систем (порівняльний аналіз): автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / М.М. Новіков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 17 с. — укp.

Проведено порівняльний аналіз інституціонального конструювання бікамерального парламентаризму на базі класичного інституціоналізму та неоінституціоналізму. З'ясовано, що сучасним державам притаманна гетерогенність громадянського співтовариства, наявність у ньому множинності інтересів, що у межах інституціонального демократичного вибору пояснює переваги бікамералізму як інституту, що забезпечує взаємодію і погодження конкуруючих організованих інтересів. Розглянуто основні моделі, в яких реалізовано історичну траєкторію становлення та розвитку бікамералізму. Основну увагу зосереджено на інституціональних параметрах формування та функціонування верхніх палат у бікамеральних системах, інституціональних і політичних ефектах бікамерального устрою парламенту. Розкрито зміст дискусії з питання бікамералізму в українському контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф035 + Ф023 +
Шифр НБУВ: РА355099

Рубрики:

      
4.

Артьомова Т.І. 
Логіко-історичний процес формоутворення вартості і ціни: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.01 / Т.І. Артьомова ; Держ. установа "Ін-т економіки та прогнозування НАН України". — К., 2008. — 36 с. — укp.

Досліджено логіко-історичний процес формоутворення вартості та ціни як суть відповідного поняття та становлення відносин економічної цінності. Економічну цінність визначено як економічне благо (умову та результат людської господарської діяльності), що має певну корисну форму та відіграє важливу роль у процесі суспільного обміну в троякій визначеності вартості, межової корисності та ціни. Послідовно розвиваючи наукову гіпотезу про взаємозв'язок відносин вартості та буття економічного простору-часу, виявлено передумови формування методології релятивістської економічної науки. З'ясовано методологічні аспекти концепцій ціни виробництва Д.Рікардо, перетворених економічних форм К.Маркса, стандартного товару П.Сраффи у контексті їх внеску до обгрунтування інституційних передумов загальної економічної рівноваги та сталого розвитку господарської системи, зокрема за умов ринкової трансформації інверсійного типу. З'ясовано суть інституціоналізму у взаємозв'язку з теорією трудової вартості та маржиналізмом як класичного русла течії економічної думки у дусі логіки Серединного шляху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.295.8 +
Шифр НБУВ: РА355656

Рубрики:

      
5.

Шашула Л.О. 
Організаційно-економічні засади екологізації сільськогосподарського землекористування: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / Л.О. Шашула ; НАН України. Рада по вивченню продукт. сил України. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано індекс екологічної цілісності ландшафтів, який кількісно відображає рівень використання продуктивних сил природи у сільськогосподарському виробництві. Проведено диференціацію території України за індексом даної цілісності як передумови забезпечення екологічно збалансованого регіонального землекористування. Обгрунтовано концептуальні положення формування еколого-орієнтованого землекористування, що враховує використання природних продуктивних сил екосистем регіонального простору, а також його пріоритетні напрями, що враховує економічні та правові чинники інституціонального середовища. Запропоновано комплекс організаційних і економічних заходів щодо підтримки динамічної екологічної рівноваги на регіональному рівні відповідно до проведеного зонування території України, які забезпечують підвищення еколого-економічної ефективності сільськогосподарського землекористування. Удосконалено теоретико-методологічні підходи до еколого-орієнтованого землекористування, які базуються на засадах інституціоналізму та нових формах поєднань економічних, соціальних і правових чинників розвитку. Розроблено основні напрями формування регіональної екологічної мережі за рахунок використання малопридатних та низькопродуктивних земель. Розвинуто принципи організації еколого-орієнтованого землекористування, що забезпечують формування інституціонального середовища для еколого-орієнтованих взаємодій суб'єктів-землекористувачів. Удосконалено оцінювання визначення дисбалансу співвідношення природних і антропогенно-перетворених земель.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)320-511.2-28 +
Шифр НБУВ: РА351781

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Очкасова М.П. 
Особливості розвитку приватної вищої освіти в Україні: соціологічний аналіз: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.06 / М.П. Очкасова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 18 с. — укp.

Розроблено інтегративну систему критеріїв іституціоналізації приватної вищої школи України через синтез методологічних підходів класичного та нового інституціоналізму. Доведено, що ціннісні критерії є інтегруючими та мають особливе значення для інституту приватної вищої освіти - це пов'язано з включенням індивідів у духовну культуру суспільства. З застосуванням контент-аналізу виявлено ціннісно-нормативні характеристики, які підтверджують, що відбувається інституалізація організацій приватної вищої школи країни. Внаслідок проведеного теоретичного аналізу проблеми, компаративного аналізу становлення та розвитку приватної вищої школи в сучасному світі та залучення даних соціологічного дослідження доведено, що розвиток приватної вищої освіти в Україні відбувається у формі інституалізації організацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4Укр)70 + С5*674.58
Шифр НБУВ: РА316972 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Кандиба Ю.І. 
Розвиток суспільно-географічної думки в Харківському регіоні: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.13 / Ю.І. Кандиба ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Розглянуто особливості розвитку суспільно-географічної думки на Харківщині. Комплексно досліджено історію її формування. Розкрито суть суспільно-географічної діяльності як системи. Визначено її структуру, властивості, особливості розвитку. Уточнено зміст поняття "суспільно-географічна думка", обгрунтовано наукові підходи до її дослідження. Виявлено умови та фактори розвитку суспільної географії та показано їх вплив на розвиток даного аспекту науки на Харківщині. На підставі критеріїв інституціоналізму, зміни парадигм і формування напрямів суспільної географії виділено й охарактеризовано етапи розвитку суспільно-географічної думки у зазначеному регіоні. Проаналізовано напрями суспільної географії, що розвивалися за етапами: статистичним, етнографічним, історико-географічним, галузево-статистичним, антропогеографічним, районним, міжнародних економічних відносин, соціально-географічним. Проведено наукометричний аналіз суспільно-географічної діяльності на Харківщині та виявлено особливості та тенденції її розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 +
Шифр НБУВ: РА363047

Рубрики:

      
8.

Бахтарі Е.А. 
Роль теореми Кроуза в становленні нового інституціоналізму в другій половині XX ст.: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.04 / Е.А. Бахтарі ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2006. — 15 с. — укp.

Системно досліджено внесок Рональда Коуза у розвиток методології та становлення нової інституціональної економічної теорії у другій половині XX ст. Розглянуто особливості методології, запропонованої вченим, яка відзначилася виходом за межі неокласичної парадигми і як наслідок визначила подальший розвиток методології нового інституціоналізму на шляху побудови нової наукової парадигми економічної науки. Висвітлено історичні передумови виникнення перших ідей Р.Коуза з приводу значення трансакційних витрат та проблеми зовнішніх ефектів. Досліджено економічні процеси у світовій економіці 1950 - 1960-х рр. - періоду становлення концепції Р. Коуза та теорії конвергенції Дж. К. Гелбрейта. Обгрунтовано ідею, що у теоретичному аспекті положення теореми Р. Коуза стали базовими для формування наукових напрямків, що є складовими нової інституціональної економічної теорії, обгрунтовано необхідність використання елементів даної теорії у процесі розбудови інституціональної структури економіки України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У02(0)6 + У03(0)6 +
Шифр НБУВ: РА346772

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Міуська В.В. 
Соціальне ринкове господарство: умови і можливості формування в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / В.В. Міуська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено принципи та критерії організації соціального ринкового господарства (СРГ) з метою визначення можливостей його формування в Україні протягом перехідного періоду до ринкових відносин. Висвітлено теоретичні та методологічні засади аналізу економічної структури СРГ. Проаналізовано діючі моделі ринку і СРГ з метою обгрунтування спільних і особливих їх характеристик. Вивчено матеріально-технічний, економічний та соціальний потенціал України у аспекті можливостей переходу до СРГ. Особливу увагу приділено аналізу специфіки українського розвитку на сучасному етапі, що викликало необхідність дослідження процесів формування змішаної економіки адекватної економічній структурі СРГ, соціально-економічної політики та ролі держави у створенні основ господарства, проблем соціального захисту населення на перехідний період.Cформульовано висновки теоретичного та практичного характеру: теоретичною платформою досліджень з проблем СРГ може бути сьогодні інституціоналізм, який найбільш об'єктивно досліджує економічну структуру сучасного суспільства та зокрема СРГ; практичний висновок міститься у формуванні своєрідної моделі СРГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.45 + У9(4УКР)0
Шифр НБУВ: РА314509 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Липовська Н.А. 
Управління інституціональним розвитком державної митної служби України: Автореф. дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.03 / Н.А. Липовська ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні засади управління інституціональним розвитком Державної митної служби України як інституту державної служби. Розроблено науково-прикладні підходи, моделі, технології, що забезпечують практичне використання одержаних результатів. Установлено багатовимірність, багатогранність, комплексність, складність і динамічну еволюційність методологічної бази дослідження. З'ясовано доцільність застосування під час дослідження процесу інституціоналізації трьох аналітичних підходів, а саме: соціологічного інституціоналізму, соціокультурної парадигми та структуралізму. Визначено функції та ознаки митної служби як інституту державної служби, установлено етапи її інституціоналізації. Розроблено модель управління інституціональним розвитком Державної митної служби України. Доведено, що митна служба - комплексний багаторівневий державний інститут, який доцільно досліджувати за трьома рівнями, а саме: особистісним, нормативним, структурним, технічним. З застосування соціокультурного підходу розроблено оригінальні методики оцінки соціального потенціалу митної служби, запроваджені до процесу управління персоналом і спрямовані на оптимізацію управління модернізацією Державної митної служби України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)012 + Х819(4УКР)112.038 +
Шифр НБУВ: РА351735

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Кондрацька Н.М. 
Формування інституційної системи ринку цінних паперів в Україні: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / Н.М. Кондрацька ; Ін-т регіон. дослідж. НАН України. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито зміст поняття "інститут ринку цінних паперів" за результатами критичного аналізу існуючих методологічних підходів інституціоналізму. Визначено властивості та структуру інституційної системи ринку цінних паперів. Досліджено генезис і вдосконалено періодизацію розвитку ринку цінних паперів. Узагальнено досвід формування інституцій ринку цінних паперів країн світу. Проаналізовано діяльність учасників і регуляторів ринку цінних паперів України. Розкрито пріоритетні напрямки формування та розвитку інституційної системи ринку цінних паперів. Доведено необхідність і запропоновано послідовність створення інституції єдиного фінансового регулятора шляхом об'єднання Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку та Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, зміни структури управління та джерел фінансування інституції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.292
Шифр НБУВ: РА371917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Васильчишин О. Б. 
Фінансова безпека банківської системи України / О. Б. Васильчишин. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт – є процеси забезпечення та управління фінансової безпеки банківської системи. Мета – є систематизація наукових поглядів на дослідження фундаментальних основ фінансової безпеки банків та розробка і обґрунтування концептуальних, теоретико-методологічних й методико-прикладних засад забезпечення фінансової безпеки банківської системи України. Методи – діалектичний; історико-логічний; системно-структурний аналіз; синтезу; кількісних та якісних порівнянь; експертних оцінок, прогнозний; регресійного аналізу; інформаційно-статистичні; економіко-математичного аналізу; SWOT-аналізу; моделювання та екстраполяції. Результати – сформульовано концепцію управління фінансовою безпекою банківської системи України, теоретично обґрунтовано її змістовну сутність, й інституційний формат, побудовано інтегральний показник фінансової безпеки банківської системи України, а також обґрунтовано стратегічні напрями забезпечення належного рівня фінансової безпеки національної банківської системи. Новизна – вперше: сформовано концепцію управління фінансової безпеки банківської системи України, як цілісне бачення завдань, принципів, методів та інструментів управління у їх взаємозв'язку, що спрямовані на створення умов для досягнення тактичних і стратегічних цілей розвитку вітчизняної банківської системи; обґрунтовано вплив концентрації банківської діяльності на фінансову безпеку банківської системи; висунуто і доведено гіпотезу про вплив банків з іноземним капіталом на фінансову безпеку банківської системи з позицій диференціювання за функціонально-організаційними моделями та структурними особливостями діяльності; розроблено науково-методичний підхід до побудови інтегрального індикатора фінансової безпеки банківської системи шляхом агрегування п'яти груп індикаторів, що включають платоспроможність, ліквідність, прибутковість, якість активів банківської системи та кон'юнктуру зовнішніх і внутрішніх ринків. Такий індикатор відображає динаміку зміни рівня фінансової безпеки банківської системи впродовж її історичного розвитку, є сигналом накопичення загроз в економіці та базою для прогнозування, розроблення стратегій управління, удосконалення функціонування вітчизняних банків. удосконалено: науковий підхід до трактування сутності поняття «фінансова безпека банківської системи», «фінансова безпека банку», «системний банк»; методологічний інструментарій побудови системи показників оцінки фінансової безпеки банківської системи; концептуальний підхід щодо оцінки фінансової безпеки банківської системи. отримали подальший розвиток: аргументація щодо індивідуалізації понять «банківська система» та «банківський сектор»; визначення особливостей аналізу процесів тіньової економіки на засадах теорій раціоналізму злочинності, інституціоналізму та економічної тератології в контексті визначення загроз для фінансової безпеки банківської системи, що дозволяють розширити науковий світогляд у цій сфері шляхом аналізу історичної логіки формування вітчизняних економічних відносин, об'єктивності розвитку трансфертного ціноутворення, втечі капіталу, зростання масштабів тіньового валютного ринку та їх впливу на зниження обсягів ресурсної бази, активів і прибутковості банків як основних об'єктів їх фінансової безпеки; науково-методичні підходи до розробки критеріїв визначення системної важливості банку Впроваджено у діяльність: Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України, Асоціації українських банків, ПрАТ «Українська міжбанківська валютна біржа», Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації, ПАТ «Банк Кредит Дніпро», ПАТ Акціонерно-комерційний банк «Львів», філії Тернопільського обласного управління АТ «Ощадбанк», а також у навчальному процесі Тернопільського національного економічного університету та DKLexAcademy. Сфера використання – Комітет з питань економічної політики Верховної Ради України та Національний банк України^UThe object is the processes of ensuring and managing the financial security of the banking system. The purpose is systematization of scientific views on the study of the fundamental principles of financial security of banks and the development and substantiation of conceptual, theoretical and methodological and methodical and applied principles of financial security of the banking system of Ukraine. Methods are dialectical; historical and logical; system-structural analysis; synthesis; quantitative and qualitative comparisons; expert estimates, forecast; regression analysis; informational and statistical; economic-mathematical analysis; SWOT analysis; modeling and extrapolation. The results - formulated the concept of financial security management of the banking system of Ukraine, the theoretical substantiation of its substantive essence and institutional form, an integral indicator of financial security of the banking system of Ukraine was constructed, and strategic directions of ensuring an adequate level of financial security of the national banking system were substantiated. Novelty - for the first time: the concept of financial security management of the banking system of Ukraine has been formed as a holistic vision of tasks, principles, methods and management tools in their interconnectedness, aimed at creating conditions for the achievement of tactical and strategic goals of the development of the domestic banking system; the influence of banking activity concentration on financial security of the banking system is substantiated; the hypothesis about the influence of banks with foreign capital on the financial security of the banking system from the standpoint of differentiation according to functional and organizational models and structural features of activity was put forward and proved; The scientific-methodical approach to building an integrated indicator of financial security of the banking system has been developed by aggregating five groups of indicators, including solvency, liquidity, profitability, quality of assets of the banking system and the situation of external and internal markets. Such an indicator reflects the dynamics of changes in the level of financial security of the banking system during its historical development, is a signal of the accumulation of threats in the economy and the basis for forecasting, developing management strategies, and improving the functioning of domestic banks. Improved: scientific approach to the interpretation of the essence of the concept of "financial security of the banking system", "financial security of the bank", "system bank"; methodological tool for building a system of indicators for assessing the financial security of the banking system; conceptual approach to assessing the financial security of the banking system. got further development: the argument about the individualization of the concepts of "banking system" and "banking sector"; definition of the peculiarities of the analysis of shadow economy processes based on the theories of rationalism of crime, institutionalism and economic teratology in the context of identifying threats to the financial security of the banking system that allow expanding the scientific worldview in this area by analyzing the historical logic of the formation of domestic economic relations, the objectivity of the development of transfer pricing, capital flight, the growth of the shadow foreign exchange market and its impact on the reduction of the volume of the resource base, assets and profit utopian banks as the main objects of their financial security; scientific and methodical approaches to the development of criteria for determining the systemic importance of the bank. Introduced in the activity. The project was implemented in the activities of: the Committee on financial policy and banking activities of the Verkhovna Rada of Ukraine, the Association of Ukrainian Banks, PJSC "Ukrainian Interbank Currency Exchange", the Fund for Individual Deposits Guarantees, the Finance Department of the Ternopil Regional State Administration, PJSC Bank Credit Dnepr, PJSC commercial bank "Lviv", branches of the Ternopil oblast management of JSC "Oschadbank", as well as in the educational process of the Ternopil National Economic University and DKLexAcademy. The scope of use is the Committee on Economic Policy of the Verkhovna Rada of Ukraine and the National Bank of Ukraine


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Лободіна З. М. 
Бюджетний механізм соціально-економічного розвитку держави / З. М. Лободіна. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт – бюджетний механізм держави. Мета – обґрунтування теоретико-методологічних домінант формування і функціонування бюджетного механізму соціально-економічного розвитку держави та розроблення науково-практичних рекомендацій щодо векторів модернізації зазначеного механізму в умовах соціально-економічних трансформацій. Методи – діалектичний, системний, інституціональний, теоретико-множинний підходи, методи аналізу, синтезу, індукції, дедукції, абстрагування, аналогії, теоретичного узагальнення, моделювання, спостереження, вимірювання, порівняння, емпіричного опису, формалізації, сходження від абстрактного до конкретного і від конкретного до абстрактного, інтервального аналізу даних, математичні, статистичні, системно-функціональні, функціонально-структурні, комплексні, графічні. Результати – розроблено теоретико-методологічні положення, науково-методичні підходи до дослідження формування і функціонування бюджетного механізму соціально-економічного розвитку держави та практичні рекомендації щодо шляхів його модернізації в контексті забезпечення інклюзивного сталого розвитку України. Новизна – набули подальшого розвитку концептуальні підходи до виявлення й обґрунтування алокаційного, регулюючого і превентивного ефектів від реалізації розподільної та контрольної функцій бюджету як економічної категорії; уточнено визначення поняття «бюджетні ресурси», в якому зроблено акцент на джерелах їхнього формування, призначенні та формі існування; розроблено методологічний підхід до дослідження бюджетного механізму соціально-економічного розвитку держави, який базується на фінансовій теорії та філософському пізнанні бюджетних відносин, передбачає розгляд зазначеного механізму крізь призму законів та категорій діалектики з використанням методологічного інструментарію теорій інституціоналізму і систем; сформовано комплексний теоретико-методологічний підхід до розкриття сутності бюджетного механізму соціально-економічного розвитку держави, зокрема як: системи та інституції; розвинуто наукові підходи до ідентифікації принципів формування і функціонування бюджетного механізму соціально-економічного розвитку держави; удосконалено концептуальні засади управління бюджетними ресурсами через запровадження технології інклюзивно-орієнтованого бюджетування та доповнено категорійно-понятійний апарат фінансової теорії дефініцією «інклюзивно-орієнтоване бюджетування»; розроблено інтервальну модель динаміки доходів бюджету держави, яка базується на теоретико-множинному підході й аналізі інтервальних даних, та дає змогу удосконалити прогнозування доходів бюджету; удосконалено науково-організаційні підходи до оптимізації використання бюджетних ресурсів; набув подальшого розвитку науково-методичний підхід до вдосконалення справляння податку на доходи фізичних осіб у частині застосування розробленої прогресивної шкали податкових ставок, який передбачає диференціацію платників податку залежно від величини оподатковуваних доходів із встановленням різних ставок податку на доходи фізичних осіб; удосконалено теоретико-методичний підхід до планування видатків бюджету держави на соціальний захист, який передбачає зміну порядку призначення державної допомоги при народженні дитини з урахуванням величини фактичного прожиткового мінімуму; удосконалено науково-методичні засади бюджетного регулювання, які базуються на поетапному застосуванні інструментів такого регулювання та оцінюванні його результативності на основі визначення показника «рівень забезпеченості бюджетними ресурсами делегованих державою повноважень до органів місцевого самоврядування». Впроваджено у діяльність Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики України, територіального управління Рахункової палати України по Львівській, Волинській, Рівненській, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації, Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, департаменту фінансів Чернівецької обласної державної адміністрації, Тернопільського національного економічного університету. Сфера використання – діяльність Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики^UThe object is the budget mechanism of the state. The purpose is to substantiation of the theoretical and methodological dominants of formation and functioning of the budget mechanism of the social and economic development of the state and development of scientific and practical recommendations regarding the vectors of modernization of the said mechanism in the conditions of social and economic transformations. The methods are dialectical, systemic, institutional, theoretical and multiple approaches, methods of analysis, synthesis, induction, deduction, abstraction, analogy, theoretical generalization, modeling, observation, measurement, comparison, empirical description, formalization, ascent from abstract to concrete and from concrete to abstract, interval analysis of data, mathematical, statistical, systematic and functional, functional and structural, complex, graphic. The results –the theoretical and methodological regulations, scientific and methodical approaches to the study of the formation and functioning of the budget mechanism of social and economic development of the state and practical recommendations concerning its modernization in the context of ensuring the inclusive sustainable development of Ukraine. Novelty – further development of conceptual approaches to the identification and justification of allocation, regulatory and preventive effects from the implementation of the distribution and control functions of the budget as an economic category has been gained; the definition of the term «budget resources» has been clarified, in which emphasis has been made on the sources of their formation, purpose and form of existence; the methodological approach to the study of the budget mechanism of social and economic development of the state, based on financial theory and philosophical knowledge of budgetary relations has been developed, it envisages consideration of this mechanism through the prism of laws and categories of dialectics using the methodological tools of the theories of institutionalism and systems; the complex theoretical and methodological approach to the disclosure of the essence of the budget mechanism of social and economic development of the state has ben formed, in particular as: systems and institutions; developed scientific approaches to the identification of the principles of the formation and functioning of the budget mechanism of social and economic development of the state; the conceptual bases of management of budget resources have been improved through the introduction of inclusive and oriented budgeting technology and the categorical and conceptual apparatus of financial theory has been supplemented by the definition of «inclusive and oriented budgeting»; an interval model of state budget revenues dynamics has been worked out, based on the theoretical multiplicity approach and analysis of interval data, and it allows to improve forecasting of budget revenues; scientific and organizational approaches to optimizing the use of budget resources have been improved; further developed a scientific and methodological approach to improving the collection of personal income tax on the application of the developed progressive scale of tax rates has been gained, which envisages differentiation of taxpayers depending on the value of taxable income with the establishment of different rates of income tax of individuals; the theoretical and methodical approach to planning of the state budget expenditures on social protection has been improved, which envisages the change in the order of appointment of state aid at the birth of a child, taking into account the size of the actual living wage; the scientific and methodological principles of budgetary regulation have been improved, which are based on the phased application of instruments of such regulation and evaluation of its effectiveness on the basis of determining the indicator «level of availability of budget resources delegated by the state authorities to local self-government bodies». It was introduced into the activities of the Committee of the Verkhovna Rada of Ukraine on Budget, the Ministry of Finance of Ukraine, the Ministry of Social Policy of Ukraine, the Territorial Administration of the Accounting Chamber of Ukraine in Lviv, Volyn, Rivne, Ternopil, Ivano-Frankivsk and Transcarpathian regions, the Finance Department of Ternopil Regional State Administration, State Treasury Service of Ukraine in Ternopil region, Department of Finance of Chernivtsi Regional State Administration, Ternopil National Economic University. The scope of use is the activities of the Ministry of Regional Development, Construction and Housing and Communal Services of Ukraine, the Committee of the Verkhovna Rada of Ukraine on Economic Policy


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Бусленко В. В. 
ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ВЛАДИ ТА ОПОЗИЦІЇ В КОНТЕКСТІ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНИХ СИСТЕМ / В. В. Бусленко. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації досліджується специфіка та характер патерних взаємовідносин опозиції та влади, визначається їх вплив на процес демократизації політичних систем країн Вишеградської групи. Найбільш релевантними методологічними підходами визначено поєднання теорій конвертації суспільних капіталів, синергетики, флуктуації, інституціоналізму та неоінституціоналізму. За допомогою теорії конвертації суспільних капіталів обґрунтовано індивідуальні та групові стратегії конвертації суспільних капіталів, з'ясовано динаміку об'єктивної структури політичного поля, співвимірність диспозицій між владою та опозицією та зміну їх меж у ході репозиціонування в кожній із досліджуваних країн. Взаємовідносини між владою та опозицією розглядаються як процес накопичення, конвертації та обміну капіталів у ході боротьби за метакапітал держави. Синергетичний підхід застосовувався для аналізу ролі влади та опозиції як детермінант виникнення флуктуації та біфуркації, якісної зміни стану системи в діапазоні між хаосом і порядком й спроможності нелінійних динамічних систем до самоорганізації. За допомогою синергетики з'ясовано причетність як опозиції, так і влади до виникнення звичайних та дивних атракторів та їх використання ресурсом для накопичення політичного капіталу. У дослідженні з'ясовано стратегії накопичення та конвертації суспільних капіталів влади та опозиції для розуміння відмінності процесів демократизації; виявлено специфіку їх взаємовідносин у кожній з досліджуваних країн, врахувавши стартові умови, продукти демократизації, практики демократичного переходу та їх індикатори; виділено реперні точки як біфуркаційні стани демократизації політичних систем країн Вишеградської групи, які розділяють фази зростання та спадання взаємовпливу та визначально впливають на індикатори демократизації. Виявлено патерни у взаємовідносинах влади та опозиції як детермінант самоорганізації системи та з'ясовано їх вплив на динаміку процесів демократизації. Доведено, що патерни є продуктом реалізації політичними акторами стратегій накопичення та конвертації суспільних капіталів, узгодженої фіксації диспозицій у межах політичного поля та габітусу. Вони співвимірні з силою полюсів та умовною відстанню між ними. Тому зміна полюсів політичного поля в ході репозиціонування породжувала незначні зміни у взаємовідносинах між владою та опозицією. Проте в плані перспектив демократизації цей чинник відіграє значну роль. Патерні взаємовідносини виявлялися також у відтворенні політичних практик, зразків політичної поведінки в діях політичних агентів, що супроводжувалося перенесенням таких явищ, як політична корупція, зловживання службовим становищем, клієнтелізм та ін. Такий асоційований капітал дозволяв правлячій еліті швидко компенсувати витрати на виборчу кампанію та конвертувати політичний капітал в економічний як кінцеву мету стратегій основних соціальних агентів.На основі аналізу стартових умов, продуктів, практик демократичного переходу, інститутів конструктивної взаємодії влади й опозиції та індикаторів концептуалізовано динамічну модель демократизації країн Вишеградської групи з фазами флуктуації та біфуркаціями, що є типовою для посткомуністичних країн. Визначено, що процеси демократизації в країнах Вишеградської групи мають цикли ненаправленого неперіодичного коливання, зумовлені дією правильних та дивних атракторів, появу яких певною мірою стимулює влада та опозиція і яка, у свою чергу, визначає боротьбу сил вирівнювання та стратифікації. Динаміка демократизації є результатом реалізації певної конвертаційної стратегії не лише владної, але й опозиційної еліти і має нелінійний характер. Для підтвердження такої гіпотези в дослідженні визначено рівень демократії в кожній з досліджуваних країн у часовому розрізі, здійснено кросрегіональне порівняння та виділено біфуркаційні стани процесу демократизації політичних систем країн Вишеградської групи та з'ясовано їх залежність від характеру розподілу метакапіталу держави між владою та опозицією. У дослідженні напрацьовано рекомендації для України з вдосконалення практик демократизації.Ключові слова: Вишеградська група, влада, демократизація, опозиція, політична система, політичні інститути, політичні процеси.^UThe thesis researches particularity and nature of the pattern interrelations between the political opposition and the power and defines their impact on the democratization of the political systems of the Visegrad Group countries. The combination of theories of social capital conversion, synergetics, fluctuation, institutionalism, and neo-institutionalism was defined as the most relevant methodological approach. Due to the theory of social capital conversion, we have substantiated individual and group strategies of social capital conversion, clarified the dynamics of the objective structure of the political field, the commensurability of dispositions between the power and the opposition, and the change of their boundaries during repositioning in each of the studied countries. The interrelationship between the power and the opposition is studied as a process of accumulation, conversion, and exchange of capital in the struggle for the metacapital of the state. The synergetic approach was applied to analyze the role of power and opposition as determinants of fluctuation and bifurcation, qualitative change in the state of the system in the range between chaos and order, and the ability of nonlinear dynamic systems to self-organize. Synergetics has helped to establish the involvement of both the opposition and the power in the emergence of regular and strange attractors and their use as a resource for the accumulation of political capital. The research has ascertained strategies for the accumulation and conversion of social capitals of the power and the opposition that help to understand the differences between democratization processes; revealed the specificity of their interrelations in each studied country, in consideration of the starting conditions, products of democratization, practices of democratic transition and their indicators; the research as well identified the defining points as bifurcation conditions for the democratization of political systems of the Visegrad Group countries, which separate the phases of growth and decline of mutual influence and have a decisive impact on democratization indicators.Patterns in the interrelations between the power and the opposition as a determinant of a system's self-organization have been identified and their influence on the dynamics of democratization processes found. It has been proved that the patterns are products of strategies for the accumulation and conversion of public capital, the coordinated fixation of dispositions within the political field and habitus, implemented by political actors. They are commensurable with the force of the poles and the conditional distance between them. Therefore, the alteration of poles of the political field during the repositioning provoked insignificant changes in the interrelations between the power and the opposition. However, as for the democratization prospects, this factor plays a significant role. Pattern interrelations have manifested themselves in the reproduction of political practices and models of political behavior in the actions of political agents, which was accompanied by the carry-over of such phenomena as political corruption, malpractice, clientelism, and others. Suchlike associated capital allowed the ruling elite to quickly compensate the costs of the election campaign and convert political capital into economic capital as the ultimate goal of the strategies of major social agents.Based on the analysis of starting conditions, products and practices of democratic transition, institutions of constructive interaction between the power and the opposition, and indicators, the author has developed and conceptualized a dynamic model of democratization of Visegrad countries with phases of fluctuations and bifurcations, which is typical for post-communist countries. It has been established that the processes of democratization in the Visegrad Group countries have cycles of undirected non-periodic fluctuations conditioned by regular and strange attractors, which emergence is to some extent stimulated by the power and opposition and which, in turn, determines the struggle of equalization and stratification forces. The dynamics of democratization have non-linear nature and are resulted by the implementation of a specific conversion strategy not only by the ruling but the opposition elite as well. To confirm this hypothesis, the study has determined the level of democracy in each of the studied countries in the temporal dimension, made a cross-regional comparison and highlighted the bifurcation points of the democratization process of the Visegrad political systems, establishing their dependence on the distribution of state metacapital between the power and the opposition. The study elaborated recommendations for Ukraine to improve national practices of democratization.Key words: Visegrad Group, democratization, opposition, power, political institutions, political processes, political system.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Далгич К. В. 
Інституційні засади розвитку банківської системи України. / К. В. Далгич. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації досліджено теоретичні засади, науково-методичні підходи до розвитку банківської системи, її сутності та властивостей, критично розглянуто концепції становлення та розвитку банківської системи, проведена систематизація наукових підходів до інституційного розвитку банківської системи України та визначені етапи розвитку банківської системи України з позиції інституціоналізму та особливостей її становлення з врахуванням впливу ендогенних та екзогенних факторів.Проведено дослідження становлення та розвитку банківської системи України із застосуванням інституційного підходу та надано комплексну оцінку поточної інституційної структури банківської системи України з використанням кластерного аналізу, проведена оцінка ефективності інституційного розвитку банківської системи України.Визначено основні напрями інституційного розвитку банківської системи України, які передбачають розбудову її інституційної структури, впровадження проактивного регулювання та управління діяльністю банків, забезпечення інноваційного розвитку в умовах цифрової трансформації, сприяння сталому та інклюзивному розвитку України. Запропоновано шляхи вдосконалення банківського регулювання та нагляду в рамках ризик-орієнтованого регулювання і нагляду за банками як важливої інституції розвитку банківської системи. Розроблено науково-методичні підходи до оцінки впливу інституційних змін в банківській системіУкраїни на банківську конкуренцію з використанням структурних і неструктурних методів та надані пропозиції щодо зниження рівня монополістичної конкуренції на ринку банківських послуг в Україні.Ключові слова: банківська система, інституційний розвиток, інститут, інституція, інституційна структура, інституційна система, інституційне середовище, банківське посередництво, кредитування, насиченість, ефективність, конкуренція, регулювання, нагляд, превентивні заходи.^UThe dissertation is devoted to the development of theoretical foundations, scientific and methodological approaches and the development of practical recommendations for the institutional foundations of the banking system of Ukraine.The dissertation deepens the study of the essence, functions and properties of the banking system. The concepts of formation and development of the banking system are considered and the classification of the factors, that influence the development of the banking system, which is based on the way of occurrence of factors of influence, is added. The conceptual approaches to the institutional development of the banking system have been developed, covering the definition of the concepts of institutes and institutions of the banking system, its institutional structure, institutional subsystem and institutional environment.A study of the formation and development of the banking system of Ukraine on the concept of institutional economy is conducted and as a result seven stages of the institutional development of the banking system of Ukraine are identified. Current institutional structure of the banking system of Ukraine according to the economic and semantic, regional and group classifications approaches are described, and its weaknesses are argued. A comprehensive assessment of the current institutional structure of the banking system of Ukraine by cluster method was conducted and high concentrations and risks are identified. A comprehensive assessment of the depth of banking intermediation in Ukraine in comparison with the Republic of Belarus and Poland was concluded. The level of efficiency of institutional development of the banking system of Ukraine by the criteria of the effectiveness of the banking system, the perfection of the institutional structure, the degree of competition and innovation, the stability of the banking system and the degree of its impact on economic development are researched.Proposals for the implementation of the mechanism of institutional development of the banking system of Ukraine with the implementation of relevant institutional changes are provided. These changes should include development of the institutional structure of the banking system, infrastructure development, transformation of product sales channels, introduction of technological and product innovations, effective changes in the institutional environment of the banking system, which include economic, social and environmental components, improvement of banking regulation and supervision,management of banks and introduction of market innovations. The need to modernize the institutional structure of the banking system to three levels are reasoned, this will meet the characteristics of flexibility, stability, differentiation, accessibility for the population, the impact on expanded reproduction by creating new institutes of the banking system, which are necessary for institutional development of Ukraine's banking system and the economy.The main directions of improving the process of banking regulation and supervision in the framework of risk-oriented regulation and supervision of banks were described - increasing the efficiency of operational risk management in the banks of Ukraine, making changes to the criteria according to which banks are identified as systemically important, amending the relevant resolution of the NBU to maintain highly liquid funds at 15% for systemically important banks, creating effective institutions to overcome financial crises in Ukraine, expanding the power of the department of the NBU regarding the protection the rights of consumers of financial services. It is proposed to use a complete, timely, accurate assessment of the competitive environment in the banking system according to the developed scientific and methodological approaches based on an integrated approach.Key words: banking system, institutional development, institute, institution, institutional structure, institutional system, institutional environment, banking intermediation, lending, saturation, efficiency, competition, regulation, supervision, preventive measures.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Омельяненко В. А. 
Національна інноваційна політика: інституційноеволюційна методологія формування і стратегії реалізації / В. А. Омельяненко. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження присвячено розробленню теоретичних положень і науковометодологічних підходів, які визначають ключові напрями формування інноваційної політики і стратегій її реалізації на основі управління інституційною трансформацією, що відповідає інноваційно-технологічним трендам. Здійснено теоретичні узагальнення та розкрито суть інституційно-еволюційного виміруінноваційної політики; визначено місце і роль інноваційної політики при забезпеченні сталого та безпечного розвитку національної економіки; узагальнено теоретичні підходи до визначення інноваційних ресурсів та еволюції інноваційно-технологічних систем у національній економіці. Узагальнено наукові засади аналітичного підходу до формування інноваційної політики та вдосконалено науково-методичне забезпечення оцінювання ефективності інноваційної політики і стратегічні підходи до формування інноваційної політики на основі динамічної ефективності. Надано теоретико-методологічне узагальнення ідей технологічного інституціоналізму в контексті глобальних викликів; визначено інституційні перетворення, необхідні для дотримання вимог безпеки шляхом розвитку в національній економіці; запропоновано концептуальне та організаційно-управлінське забезпечення інституційноінноваційного проєктування і реалізації національних інноваційних стратегій.Розроблено концептуальні засади системного управління інноваційнотехнологічними змінами; визначено конкурентну складову інноваційної політики; виконано аналіз міжнародного аспекту розроблення та реалізації інноваційної політики, а також визначено стратегічні аспекти розвитку високотехнологічних сфер на прикладі приладобудування. Розглянуто питання змістовного визначеннята механізмів реалізації безпекових компонент інноваційного розвитку; визначено безпекову компоненту управління пріоритетами розвитку; запропоновано концептуальні засади макропроєктування інноваційно-технологічних систем.Ключові слова: інноваційна політика, інститути, сталий розвиток, національна безпека, національна інноваційна система, інноваційно-технологічні тренди, інституційно-інноваційне проєктування.^UThe research is devoted to the development of theoretical bases, scientific and methodological approaches that determine the key directions of the formation of innovation policy and strategies for its implementation based on the management of institutional transformation that meets innovation and technological trends.Theoretical generalizations are made and the essence of the institutional-evolutionary dimension of innovation policy is revealed; the place and role of innovation policy in ensuring sustainable and safe development of the national economy are determined; Theoretical approaches to the definition of innovation resources and the evolution of innovation and technological systems in the national economy are generalized. The scientific principles of the analytical approach to the formation of innovation policy are generalized and the scientific and methodological support for evaluating the effectiveness of innovation policy and strategic approaches to the formation of innovation policy on the basis of dynamic efficiency are improved. Theoretical and methodological generalization of ideas of technological institutionalism in the context of global challenges is given; identified institutional transformations necessary to comply with security requirements through development in the national economy; conceptual and organizational and managerial support of institutional innovation design and implementation of national innovation strategies is proposed.Conceptual bases of system management of innovative technological changes are developed; the competitive component of innovation policy is determined; the analysis of the international aspect of development and implementation of innovation policy is carried out, and also strategic aspects of the development of high-tech spheres on an example of instrument making are defined. The question of meaningful definition is considered and mechanisms for implementing the security components of innovative development; the security component of management of development priorities are defined; conceptual bases of macro design of innovative-technological systems are offered.Keywords: innovation policy, institutions, sustainable development, national security, national innovation system, innovation-technological trends, institutional innovation design.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Борщенко Т. І. 
Забезпечення суспільного добробуту в трансформаційній економіці / Т. І. Борщенко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 051 «Економіка» (05 – Соціальні та поведінкові науки). – – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2020. Дисертація присвячена комплексному системному дослідженню сутності суспільного добробуту, теоретичному обґрунтуванню основи забезпечення суспільного добробуту у трансформаційній економіці та розроблення практичних рекомендацій щодо забезпечення зростання добробуту в Україні в умовах посилення економічної турбулентності. На основі систематизації та критичного переосмислення напрацювань зарубіжних та вітчизняних економістів розкрито еволюцію трактування сутності добробуту в рамках різних напрямів економічної теорії: (1) у рамках класичної школи політичної економії добробут розглядається з точки зору його економічної складової та практично ототожнюється з багатством; (2) у межах історичного та соціального напрямів економічної теорії формується розуміння, що вплив на суспільний добробут, окрім економічних факторів, здійснюють соціальні, інституційні, екологічні та інші; (3) представниками неокласичної школи розмежовується розгляд добробуту з точки зору окремого індивіда та суспільства у цілому, додається експліцитна характеристика «суспільний»; (4) при досліджені добробуту кейнсіанцями та представниками шведської школи визначається роль держави у забезпеченні суспільного добробуту, зокрема, що стосується справедливості розподілу суспільного продукту;(5) німецькими неолібералами та представниками інституціоналізму визначається вагома роль ефективних інституцій у забезпеченні суспільного добробуту; (6) представниками економічних концепцій соціал-демократії формуються теорії «держави загального добробуту», «соціальної держави».^UThe thesis for attaining the Doctor of Philosophy Degree in a specialty 051 «Economics» (05 – Social and behavioral sciences). – Taras Shevchenko National University of Kyiv. – Taras Shevchenko National University of Kyiv, Kyiv, 2020.The dissertation is devoted to a comprehensive systematic study of the essence of social welfare, theoretical substantiation of the basis of social welfare in a transformational economy and development of practical recommendations for ensuring the growth of welfare in Ukraine in conditions of increasing economic turbulence.Based on systematization and critical rethinking of the achievements of foreign and domestic economists the evolution of the interpretation of the essence of welfare was revealed in various areas of economic theory: (1) within the classical school of political economy, welfare is considered in terms of its economic component and is practically identified with wealth; (2) within the historical and social directions of economic theory, an understanding is formed that the impact on public welfare, in addition to economic factors, is exercised by social, institutional, environmental, etc.; (3) representatives of the neoclassical school differentiate the consideration of welfare from the point of view of the individual and society as a whole, add an explicit description of «social»; (4) when studying the welfare by Keynesians and representatives of the Swedish school, the role of the state in ensuring public welfare is determined, in particular, with regard to the fair distribution of the social product; (5) german neoliberals and representatives of institutionalism determine the important role of effective institutions in ensuring public welfare; (6) representatives of the economic concepts of social democracy form the theories of «welfare state», «social state».


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Саловський О. Б. 
Інституційний аналіз еволюції економічної системи України / О. Б. Саловський. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню траєкторії руху вітчизняної економічної системи на етапі незалежності України, визначенню проблемних чинників розвитку та розробці рекомендацій щодо побудови суспільно продуктивних (інклюзивних) інституцій. У роботі обґрунтовано доцільність використання методології та принципів сучасної інституційної теорії до аналізу розвитку та змін в економічних системах. Дисертантом з'ясовано теоретико-методологічні основи та уточнено категорійно-понятійний апарат інституційного аналізу еволюції економічних систем. Досліджено природу продуктивних інституційних змін, особливості та перешкоди їх впровадження, шляхи мінімізації масштабу негативного впливу траєкторії попереднього розвитку. Вдосконалено структуру алгоритму здійснення інституційних змін в економіці, котра поглиблює фундаментальні теоретичні положення і враховує адаптовані позиції теорії еволюційного інституціоналізму та сучасних досліджень. Здійснено аналіз ключових особливостей командно-адміністративної системи колишнього СРСР як етапу, котрий передував формуванню економіки незалежної України. Систематизовано та увиразнено відмітні наслідки впливу господарської системи колишнього СРСР на розвиток вітчизняних інституцій, а також виявлено механізми їх прояву на сучасному етапі. У дисертації також розроблено та пояснено авторський концептуальний аналітичний підхід, котрий застосовано до аналізу еволюційних змін в економіці України. Наукова новизна запропонованого підходу ґрунтується на розгляді п'яти груп інституцій: власності, влади, конкуренції, інновацій та цінностей у межах української економічної системи. Відповідно до підходу, проаналізовано стрижневі риси еволюції інституцій власності в українській економіці, виділено особливості розвитку формальних та неформальних “правил гри” у царині влади, окреслено принципові аспекти еволюції інституцій у сфері конкуренції. З'ясовано основні ознаки загального інституційного фону здійснення інноваційної діяльності у вітчизняній економічній системі, а також досліджено спектр цінностей та пріоритетів українського суспільства. Виявлено, що специфіка інституційної конфігурації вітчизняної економіки полягає у вагомих розбіжностях між формальною декларативністю норм та реальним функціонуванням економічної системи. Окремо розглянуто динаміку реалізації державної політики у сферах власності, влади, конкуренції, інновацій та цінностей. Крім того, здійснено кількісну оцінку еволюції економіки України в розрізі запропонованої дисертантом концепції та в контексті міжнародного порівняння із економічними системами країн Центральної та Східної Європи. Як наслідок, розроблено авторський інтегральний індикатор розвитку інституцій у економічних системах, що дало змогу запропонувати новий підхід до економічної кластеризації постсоціалістичних країн Центральної та Східної Європи. Також досліджено ступінь кореляційно-регресійного зв'язку показника ВВП на душу населення та розроблених інтегральних показників розвитку інституцій. Дисертантом наголошено на важливих аспектах реалізації політики розвитку інституцій у досліджуваних сферах з огляду на співвідношення формальних і неформальних “правил гри”. Запропоновано низку пропозицій щодо можливих заходів державної політики у царинах власності, влади, конкуренції, інновацій та цінностей, котрі сприятимуть розвитку інклюзивних та суспільно бажаних інституцій в економічній системі України. Також з'ясовано, що для побудови стабільного інституційного фундаменту повинна існувати культура довіри та співпраці, кожен учасник економічної системи має усвідомлювати та додержуватись сфер своєї відповідальності, а державна політика – бути спрямованою на вивчення реального життя українців та закріплення суспільно продуктивних інституцій.^UThe dissertation is devoted to an in-depth research on the trajectory of the economic system of Ukraine during the period of independence, identification of limiting factors, and elaboration of recommendations for the development of effective and inclusive institutions. In the work, the rationale for using the methodology of institutionalism to analyze the development and changes in economic systems is substantiated. In particular, it is remarked that institutionalism allows researchers to explore economic issues from different points of view and in interdisciplinary, as well as evolutionary and historical perspectives. The conceptual apparatus of the institutional analysis, applied for the evolution of economic systems, is clarified. In particular, the author formulated his own definition of an economic system, the main object of the dissertation. In addition, as a result of a thorough study of the institutionalist paradigm, it is found that successful economic reforms and strong institutional transformations of economic systems, to a great extent, depend on inclusive institutions. The dissertation also features the findings on algorithms of effective institutional changes, obstacles for their implementation, and ways of minimizing the negative influence of path dependency. The author draws attention to key institutional features that the economy of independent Ukraine inherited from the command system of the former USSR as its predecessor. The author also considers the reasons for the development of an unfavorable institutional order in the economy at the initial stages of Ukraine's independence. In order to investigate evolutionary changes in Ukraine's economic system, a new approach is elaborated and explained by the author. The novelty of the proposed approach grounds on highlighting five main groups of institutions, namely, property, power, competition, innovation, and values. In accordance with the approach, core characteristics of property institutions' development in the economy of Ukraine are analyzed, as well as the attributes of formal and informal political power norms are highlighted. In addition, the fundamental aspects of the evolution of competition and innovation institutions are regarded, as well as key values, mentality features, and priorities of Ukrainian society are explored. Consequently, it is clarified that the peculiarities of the institutional configuration of Ukraine's economy lie in the significant differences between the formal outline and the actual content and functioning of the economic system. The dynamics of state policy in the areas of property, power, competition, innovation, and values are analyzed. Furthermore, the dissertation features a quantitative assessment of the evolution of Ukraine's economy in terms of five groups of institutions and in the context of international comparisons with the economic systems of Central and Eastern European countries. Based on the proposed approach, the author develops an integrated indicator of the institutional development in economic systems, as well as clusters the researched countries according to it. The degree of correlation-regression relationship between GDP per capita indices and proposed institutional indicators is investigated. The author stresses important aspects of implementing the policies for institutions' development in the studied areas, offers recommendations for the spheres of property, power, competition, innovation, and values that will potentially promote the development of inclusive institutions in Ukraine. It is also stated that in order to build a stable and effective institutional environment, there has to be a culture of trust and cooperation established in the Ukrainian society, where each participant of the economic system adheres to their areas of responsibility. In addition, as a part of this configuration, state policymakers explore the real life of Ukrainians and convert gained insights into socially desired institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Яковлева Л. І. 
Інституційні та комунікативні виміри легітимності публічної влади / Л. І. Яковлева. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єктом дослідження є легітимність публічної влади. Метою дисертації є визначення інституційних та комунікативних вимірів легітимності публічної влади; методи: неоінституціоналізм (з урахуванням специфіки методології історичного інституціоналізму, соціологічного інституціоналізму, інституціоналізму раціонального вибору, дискурсивного інституціоналізму) та комунікативного підходу; наукова новизна одержаних результатів зумовлена сукупністю завдань і способами їх розв'язання. Вона полягає у вирішенні актуальних проблем політичної науки, пов'язаних із легітимністю публічної влади, які не знайшли достатньої розробки у наявних теоретичних розвідках та не набули статусу необхідних постулатів у вітчизняному політичному процесі. Дисертація є однією із перших політологічних праць, у якій досліджуються інституційні та комунікативні виміри легітимності публічної влади. В межах здійсненого дослідження інституційних та комунікативних вимірів легітимності публічної влади отримано результати, що мають наукове значення; результати - можуть бути використані суб'єктами політичної діяльності, представниками публічної влади, громадськими організаціями, журналістами, партійними лідерами та активістами, фахівцями з політичного менеджменту та маркетингу, які розробляють ефективну сучасну модель легітимності публічної влади. Окрім цього, результати наукового дослідження можуть використовуватися для розробки навчальних курсів та спецкурсів із проблем теорії влади, теорії легітимності публічної влади, політичної комунікативістики, а також окремих аспектів публічної політики та публічного адміністрування.^UThe object of research is the legitimacy of public authority. The purpose of the dissertation is to determine the institutional and communicative dimensions of the legitimacy of public authority; methods: neo-institutionalism (taking into account the specifics of the methodology of historical institutionalism, sociological institutionalism, institutionalism of rational choice, discursive institutionalism) and communicative approach; the scientific novelty of the obtained results is due to the set of tasks and ways to solve them. It consists in solving current problems of political science related to the legitimacy of public power, which have not been sufficiently developed in the existing theoretical intelligence and have not acquired the status of necessary postulates in the domestic political process. The dissertation is one of the first political science works, which examines the institutional and communicative dimensions of the legitimacy of public authority. Within the framework of the research of institutional and communicative dimensions of the legitimacy of public power, the results of scientific significance were obtained; The results can be used by political actors, public officials, NGOs, journalists, party leaders and activists, political management and marketers who develop an effective modern model of public legitimacy. In addition, the results of scientific research can be used to develop training courses and special courses on the theory of power, the theory of legitimacy of public power, political communication, as well as certain aspects of public policy and public administration.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Ущаповський Ю. В. 
Інституційна структура економіки в українській економічній думці ХІХ – початку ХХ століття / Ю. В. Ущаповський. — Б.м., 2021 — укp.

Наукова праця присвячена реалізації системного підходу в формуванні теоретико-методологічного базису сучасного інституціоналізму та визначенні на цій основі здобутків представників економічної думки країни ХІХ – початку ХХ століття у дослідженні інституційної структури економіки у площині генезису та еволюції методологічних принципів інституційного аналізу. Висвітлено вагомість гуманістичних ксіологічних факторів сучасного етапу розвитку наукового знання для історико-економічних досліджень та цілісності історичної реконструкції явищ і процесів. Обґрунтовано необхідність застосування методології нституційного аналізу в контексті кризи провідної неокласичної парадигми економічної науки та створення цілісної концепції розвитку української економічної думки досліджуваного періоду. Визначено переваги комплексного застосування системного, синергетичного, цивілізаційного та еволюційного підходів для вдосконалення науково-дослідницьких програм в економічній теорії та для онтологічного та носеологічного аналізу процесів і явищ у розвитку економічної думки України. На основі порівняльного аналізу традиційного та нового інституціоналізму розкрито методологічні основи інституційного аналізу господарських систем у площині системного підходу. Обґрунтовано вибір дослідницької програми соціальноекономічних інституцій на основі моделі людини «homo institutius». Аргументовано важливість «ендогенізації» інституцій за логікою взаємозв'язку: інституції встановлюють обмеження на дії індивідів, а індивіди формують інституційні обмеження.Запропоновано авторське тлумачення поняття «інституційної структури економіки». Розроблено алгоритм дослідження інституційної структури економіки в економічній думці України ХІХ ст. – поч. ХХ ст. для послідовного (поетапного) її аналізу в розрізі інституційного середовища на основі неформальних інституцій та у площині інституційного порядку переважно за формальними інституціями.^UThe scientific paper on the basis of the methodology of modern institutionalism elucidates the achievements of Ukrainian economic thought representatives in the 19th and early 20th centuries in the study of the economics institutional structure in the plane of genesis and evolution of the methodological principles of institutional analysis. The importance of humanistic axiological factors of the modern stage of scientific knowledge development for historical and economic research and the integrity of the historical reconstruction of phenomena and processes are emphasized. The need to use the methodology of institutional analysis and to create a coherent concept for the development of Ukrainian economic thought during the investigated periods is substantiated in the context of the crisis of the leading neoclassical paradigm of economic science. The advantages of using systematic, synergetic, civilizational and evolutionary approaches for improving the existing research programs in economic theory and for ontological and epistemological analysis of the processes and phenomena in Ukrainian economic thought development are proposed and substantiated. In the plane of systematic approach based on the comparative analysis of the traditional and new institutionalism methodological foundations of the conomic systems institutional analysis is disclosed. The choice of the research program of socio-economic institutions based on the model of the person "homo institutius". The need for "endogenization" of institutions is noted, as not only institutions restrict the individuals' actions, but individuals also form institutional constraints. The understanding of the concept "institutional structure of the economics" is proposed and substantiated. The algorithm of the economics institutional structure study in Ukrainian economic thought in the 19th and early 20th centuries was developed, according to which its analysis occurs initially in the context of the institutional environment, which is based mainly on informal institutions, and then in the plane of institutional order, which contains predominantly formal institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського