Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (38)Тематичний інтернет-навігатор (18)Наукова електронна бібліотека (934)Реферативна база даних (3866)Книжкові видання та компакт-диски (1541)Журнали та продовжувані видання (364)
Пошуковий запит: (<.>K=АРАБСЬК$<.>+<.>K=ФІЛОСОФІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 185
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ель Гуессаб Карім 
Арабо-мусульманський світогляд у вимірі повсякденного буття особистості: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Ель Гуессаб Карім ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2007. — 17 с. — укp.

Визначено методологічні засади соціально-філософського аналізу мусульманського світогляду в аспекті повсякденного буття особистості. Проаналізовано наукові дослідження феномену арабо-мусульманського світогляду особистості у суспільствознавчій думці. З'ясовано основні поняття, що характеризують мусульманський світогляд особистості в арабському суспільстві та процес його генези. Вивчено зміст, цінності, особливості світогляду мусульманина як передумови реалізації ним особистісного проекту життя, висвітлено межі його світоглядної свободи. З'ясовано чинники формування світогляду особистості мусульманина у сучасному арабському світі. Виявлено тенденції розвитку його світоглядної парадигми у контексті соціально-культурних змін у сучасному арабському світі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.221 + Э38-100 +
Шифр НБУВ: РА351385

Рубрики:

      
2.

Саідов З.А. 
Арабські біографічні словники як джерела з історії ісламу та арабо-мусульманської культури на Східному Кавказі у VII - XIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / З.А. Саідов ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено відомості арабських біографічних словників про осіб, чиї життя та діяльність були пов'язані зі Східним Кавказом VII - XIII ст. До наукового обігу введено значний та оригінальний матеріал з історії ісламу в даному регіоні. На базі цього матеріалу висвітлено питання щодо ісламу в цій області Хальфату в VII - X ст. та розкрито невідомі раніше аспекти арабо-мусульманської духової та культурної традиції у XI - XIII ст. Відомості арабських біографічних словників про Східний Кавказ за об'ємом значною мірою поступається подібним відомостям про інші регіони Халіфата. Вони переважно відображають життя та діяльність персоналій з поза міст, де вони народилися та почали займатися хадісами чи іншими релігійними науками. Системний аналіз біографічних відомостей про людей, які походили зі Східного Кавказу VII - X ст. дозволив встановити, що у даному регіоні, як і в інших частинах Халіфату, у цей період склався стан мусульман - вчених мужів. Серед усіх біографічних матеріалів IX - X ст. за загальною кількістю зазначених життєописів та значимістю окремих персонажів головує столиця Аррану - Барда'а. Зроблено висновок, що Барда'а перетворилася на найзначніший центр арабо-мусульманської освіти у межах усіх кавказьких володінь Халіфату. Згасання Барда'а як центру мусульманської вченості внаслідок знищення міста русами у 332/943 рр. дуже негативно вплинуло на розвиток духовної та культурної традиції на Східному Кавказі. На підставі дослідженого біографічного матеріалу висвітлено один з невивчених аспектів духового життя регіону IX - X ст. - присутність тут прихильників му'тазилітської богословської школи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(539=А)41 + Т3(539=А)41,01 +
Шифр НБУВ: РА350185

Рубрики:

      
3.

Голубович І.В. 
Біографія як соціокультурний феномен (філософсько-методологічний аналіз): автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.03 / І.В. Голубович ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 35 с. — укp.

Розроблено соціально-філософську концепцію біографії як соціокультурного феномену, що характеризує індивідуально-особистісний вимір соціального буття та культури. Обгрунтовано теоретико-методологічну базу його дослідження у соціальній філософії та міждисциплінарному полі соціогуманітарного знання. Проаналізовано теоретичні засади, пізнавальні можливості та межі біографічного підходу у соціальній філософії та соціогуманітарному знанні в цілому. Запропоновано модель і стратегію соціально-філософського аналізу біографії, що передбачає вихід на рівень соціальної онтології. Біографію у різноманітності своїх форм і типів проаналізовано як культурну інваріанту й універсалію соціокультурного буття, як сутнісний вираз вихідної саморефлексивності, герменевтичноті та наративності життя, механізм репрезентації індивідуально-особистісного начала культури в його конкретній історичності й унікальності. Сформульовано визначення феномену біографії як результату "персоналізації" надіндивідуальних соціокультурних норм, цінностей, зразків та як засобу універсалізації персонально-унікальних смислів. Проаналізовано проблематику "нового біографізму" як відображення антропологічного повороту у сучасній філософії та гуманітаристиці. Доведено, що "новий біографізм/автобіографізм" часто є неартикульованим, латентним елементом багатьох сучасних філософских концепцій, в яких відкрито продемонстровано відторгнення від "біографічного методу" у його класичних зразках і позитивістських модифікаціях. Розроблено методологічну базу науково-теоретичного представлення феномену біографії у синтетичній єдності соціальної онтології, соціальної феноменології та методології гуманітарного знання. Біографічний/автобіографічний аспект досліджено як одну з найважливіших складових такої синтезувальної архітектоніки. Показано, що біографічна спрямованість є способом утримання проблемно-тематичної єдності Humanities, теоретико-концептуальним гарантом якої здатна виступати соціальна філософія.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6В618.2 + Ю6*671 + С5 в 618.2 +
Шифр НБУВ: РА367987

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Махер Ш.О. 
Будівництво на грунтах, які набухають (в умовах Сірійської Арабської Республіки): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.02 / Ш.О. Махер ; Держ. НДІ буд. конструкцій. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Проаналізовано властивості глинистих грунтів, що набухають. Висвітлено методи розрахунку основ і будинків з урахуванням особливостей даних грунтів та умов експлуатації. Описано фізичні, фізико-хімічні та механічні властивості регіональних грунтів. Визначення НДС системи будинок - фундамент - основа з урахуванням впливу набухання грунту виконано для розрахунку схеми у вигляді балки на пружній основі, представлено моделлю Власова - Леонтьєва, що має властивості до набухання, для якої одержані системи диференціальних рівнянь та їх апроксімація методом кінцевих різниць для різних випадків розподілу жорсткості балки та вологості грунту та для схеми, в якій будинок представлений просторовою оболонкою, фундамент - системою перехресних балок, а основа - окремими елементами кінцевої жорсткості та моделлю Власова-Леонтьєва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н581.251
Шифр НБУВ: РА319476 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
5.

Осама Радван 
Вдосконалення організаційно-технологічних рішень щодо відновлювальних робіт на об'єктах міського житлового фонду для умов Сирійської Арабської Республіки (САР): автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.08 / Осама Радван ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Розв'язано задачі щодо вдосконалення системи формування організаційно-технологічних рішень під час організації роботи будівельних фірм з урахуванням особливостей їх діяльності у Сирії під впливом зовнішнього середовища та внутрішніх параметрів, що забезпечує підвищення результативності їх функціонування на підставі типізації технологічних схем з використанням техніко-економічного аналізу, установлення якісних і кількісних взаємоз'язків між витратами ресурсів (питомою трудомісткітю та вартістю) на проведення робіт щодо реконструкції та узагальнювальним показником, що характеризує технологічні схеми їх виконання, виявлення раціональних меж застосування цих технологічних схем залежно від узагальнювального показника з урахуванням ранжирування його складових. Розроблено практичні рекомендації щодо реконструкції житлових будинків. Обгрунтовано доцільність розгляду як категорії, що відображає успіх функціонування будівельної фірми за умов ринку, результативності її діяльності. Запропоновано метод формалізації опису технологічних і часових взаємозв'язків будівельних процесів для відображення у моделях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н711-09 + У9(5СІР)441.211 +
Шифр НБУВ: РА356897

Рубрики:

      
6.

Батенко Г.В. 
Виникнення арабо-єврейського конфлікту в Палестині (1897 - 1930 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Г.В. Батенко ; Інститут сходознавства ім. А.Кримського НАН України. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання історії виникнення арабо-єврейського конфлікту під час мандатного керування Палестиною Лігою Націй та Великобританією в 1920-х рр. Висвітлено причини, проблеми мандатного управління Палестиною, взаємовідносини мандатної адміністрації, уряду Великобританії, Постійної мандатної комісії з арабською і єврейською громадами Палестини. Проаналізовано арабо-єврейські відносини у регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(532)5/6-68 +
Шифр НБУВ: РА341702

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Творіна О.Л. 
Відношення "аномалія" - "норма" в структуралістській концепції Мішеля Фуко (історико-філософський аналіз): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.Л. Творіна ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 16 с. — укp.

Визначено особливості репрезентації співвідношення "норма" - "аномалія" як специфічної форми дискурсу у творчості М.Фуко. Зазначено, що філософія М.Фуко втілює у собі характерні риси постструктуралістського мислення, репрезентує співвідношення "норма" - "аномалія" як специфічну форму дискурсу, яка визначає процес соціалізації людини. Здійснено аналіз першоджерел і критичних робіт, присвячених творчості М.Фуко та показано необхідність дослідження феноменів норми й аномалії через їх відношення до системи мови як засобу реалізації владних відносин, детермінованих межами конкретних явищ сексуальності та божевілля у контексті структуралістської концепції М.Фуко.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6-667 + Ю225.4 +
Шифр НБУВ: РА346792

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Кравченко Ю.М. 
Відродження патристичної традиції в українській духовно-академічній філософії: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Ю.М. Кравченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Визначено місце, роль і значення філософії патристики у розвитку української духовно-академічної філософії XIX ст. Розкрито сутність понять "патристична традиція" та "українська духовно-академічна філософія". Встановлено що творчість філософів-академістів пов'язує з філософією Отців Церкви ідейна спільність, а зверненість до патристичної спадщини обумовлює історико-соціальний контекст. Виявлено, що філософи-академісти розглядали такі питання, як шлях Богопізнання, проблеми особистості та свободи волі, апелюючи до творчості ранньохристиянських авторитетів. З'ясовано, що особливістю прочитання патристичної спадщини філософами-академістами є глибоке зацікавлення апологетичним періодом, в якому вони знаходили аргументи на захист православної віри від нападів сучасних їм філософських учень атеїстичного спрямування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5 + Э372.24-677.4 +
Шифр НБУВ: РА357087

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Насадюк І.Б. 
Вплив приєднання до валютної зони на розвиток національних економік: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / І.Б. Насадюк ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні аспекти впливу приєднання до валютної зони на розвиток національної економіки, зокрема фінансової системи. Розглянуто теоретичні підходи щодо економічної доцільності валютно-фінансової інтеграції групи країн, вигоди та витрати використання спільної валюти, методологію аналізу впливу участі у валютно-економічному союзі на економіку країни. Досліджено вплив участі у зоні євро на економічний розвиток країн Південної Європи, які до вступу у Європейський валютно-економічний союз мали вищі за середній по ЄС показники інфляції і менший ступінь розвитку фінансових систем. Доведено, що запровадження євро позитивно вплинуло на макроекономічну стабільність Італії, Іспанії, Португалії та Греції, а також зниження темпу інфляції та номінальних процентних ставок, збільшення доступу домогосподарств і підприємств до кредиту, сприяло розвитку фінансових ринків. Проаналізовано готовність до формування регіональних валютних зон і роль спільної валюти в економічному розвитку країн таких інтеграційних об'єднань, як Рада зі співробітництва арабських країн Перської затоки, Асоціація країн Південно-Східної Азії та Японія, Китай і Південна Кореї; Росія і Білорусь. Обгрунтовано доцільність переорієнтації, принаймні часткової, у валютній політиці України на євро за допомогою теорії оптимальних валютних зон.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У582.661.2 +
Шифр НБУВ: РА359151

Рубрики:

      
10.

Кириченко М.С. 
Гуманістичні засади розуміння людської природи у філософії Д.Юма та їх сучасні інтерпретації: Автореф. дис. канд. філос. наук: 09.00.05 / М.С. Кириченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Висвітлено філософську систему Д.Юма крізь призму її гуманістичної складової, проаналізовано сучасну інтерпретацію основної філософської проблеми - феномену людської природи. Встановлено можливість альтернативного тлумачення філософії Д.Юма у якості органічно поєднаних гносеології та етики, що надає можливість нестереотипного сприйняття його філософії, яка традиційно зводилась до гносеології як єдиноцінного досягнення шотландського філософа. Виявлено, що філософія Д.Юма спрямована на розкриття сутності людини як цілого, про що свідчить взаємозв'язок теорії пізнання, етики, політичної філософії (скепсис до розуму обумовлює довіру до відчуттів; достовірність безпосереднього сприйняття детермінує методологічний скептицизм), тому філософську концепцію Д.Юма визначено як антрополого-гносеологічну. Визначено гуманістичні засади вчення про людську природу, що полягають у дослідженні Д.Юмом людини як істоти, що наділена симпатією (перевага у природі людини симпатії до інших над егоїзмом), справедливістю (гармонійне поєднання благ людини та суспільної корисності), свободою (відчуття свободи під час виявлення волі згідно приховано-внутрішній детермінації). Досліджено обмеженість запозичень окремих положень вчення Д.Юма у сучасному лібералізмі, неповну адекватність сучасного сприйняття проблем філософії Д.Юма у історико-філософських постмодерністських тлумаченнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 + Ю3(4ВЕЛ)5-516 +
Шифр НБУВ: РА328006

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Абібуллаєва Е.Е. 
Дидактична система Ісмаїла Гаспринського: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Е.Е. Абібуллаєва ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження дидактичної системи І.Гаспринського, визначено її методологію, структуру, зміст та основні складові. Зроблено транслітерацію з арабської графіки на кирилицю педагогічного твору І.Гаспринського "Міллій мектеб дестесі" ("Народна школа", 1910). На основі ретроспективного аналізу уточнено основні тенденції та динаміку розвитку дидактичних поглядів просвітителя, зроблено науково-педагогічну оцінку розроблених ним основних вимог до створення навчально-методичної літератури. Висвітлено погляди І.Гаспринського щодо підготовки національних педагогічних кадрів і розвиток жіночої освіти, визначено актуальність дидактичних ідей кримського просвітителя та встановлено можливості впровадження його педагогічної спадщини у теорію та практику національної системи освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР7)5-8Гаспринський,І +
Шифр НБУВ: РА331796

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Ліннік О.О. 
Дидактичні умови розвитку допитливості учнів 1 класу: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / О.О. Ліннік ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розкрито суть поняття "допитливість". Визначено місце допитливості у структурі особистості дитини віком 6 - 7 років. Виявлено ознаки, передумови та поетапність її розвитку. Розроблено й експериметально перевірено систему діагностики та дидактичну модель розвитку допитливості першокласників. Деталізовано дидактичні умови її функціонування. Доведено, що цей розвиток відбувається завдяки включенню до процесу навчання інтегрованих курсів "Вступ до шкільного життя" та "Дитяча філософія", а також поетапному впровадженню творчого проектування як засобу організації дослідно-творчої діяльності першокласників за умови забезпечення інтерактивного спілкування суб'єктів педагогічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.221 +
Шифр НБУВ: РА348562

Рубрики:

      
13.

Рижих В.І. 
Дієслівна система арабської літературної мови: неправильні дієслова: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / В.І. Рижих ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Досліджено питання дієвідмінювання різних типів неправильних дієслів. На підставі аналізу арабських джерел розроблено правила правопису гамзи та злиття однакових приголосних, які необхідні, передусім, для дієвідмінювання гамзованих і подвоєних дієслів. Уперше представлено докладну класифікацію неправильних дієслів, за якою розмежовано правильні та неправильні дієслова на підставі відомих принципів, що використовуються в загальному мовознавстві з урахуванням традицій, які склалися в арабському мовознавстві. Подано повний список конкретних дієслів з усіма типами неправильностей. На підставі розробленої класифікації та перетворення слабких звукосполучень запропоновано нові положення щодо відмінювання слабких дієслів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш161.131-212.5 + Ш5(0)961.3-357 +
Шифр НБУВ: РА329914

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Аль-Рукібат Хайел М.С. 
Діяльність Ліги арабських держав по врегулюванню палестинської проблеми (80-і - перша половина 90-х років): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Аль-Рукібат Хайел М.С. ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т міжнар. відносин. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Роботу присвячено актуальній проблемі розгляду в комплексі характеру, специфіки та еволюції позиції Ліги арабських держав (ЛАД) з палестинської проблеми, основних напрямків діяльності по її врегулюванню, що зумовлено зростанням впливу палестинського чинника на вироблення конкретних напрямів і проведення певних акцій в діяльності ЛАД. Проаналізовано практичну діяльність ЛАД по вирішенню палестинської проблеми в 80-і - першій половині 90-х років, форми і методи здійснення миротворчої діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф061 + Т3(0)63-611.61

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Ліщинська О. С. 
Діяльність ООН у сфері захисту прав жінок у країнах Близького Сходу та Магрибу (1975 - 1995 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / О. С. Ліщинська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с. — укp.

Показано діяльність урядів арабських країн Близького Сходу та Магрибу на шляху вирішення питання стосовно статусу жінки-мусульманки у 1975 - 1995 рр. Для закріплення на міжнародному, а потім і національному законодавчому рівні положення щодо встановлення тендерної рівності організацією розроблено низку міжнародних нормативно-правових актів, які стали основою цього процесу. Підсумки проведення Десятиліть жінки ООН показали, що нерівноправність чоловіків і жінок у країнах Близького Сходу та Магрибу - гостра соціальна проблема, яка залишається пріоритетним завданням як ООН, так і національних урядів, однак на шляху до подібного співробітництва постає проблема менталітету арабського суспільства. Норми шаріату, релігійні й історичні традиції стають значною перешкодою на шляху співробітництва та реалізації прав і свобод жінок, ліквідації будь-яких проявів їх дискримінації, навіть за наявності такого консультанта та контролера, як ООН.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)63-612.11 + Т3(53)63 + Т3(61)63 + Х915.212-923.4
Шифр НБУВ: РА381587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Мінаков М.А. 
Досвід і філософія: еволюція поняття досвіду в західній філософії XIX - XX століть: автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.05 / М.А. Мінаков ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2007. — 32 с. — укp.

Визначено основні характеристики еволюції поняття досвіду в західних філософських системах, становлення яких спричинено впливом перетворення філософської думки у німецькому ідеалізмі у XIX - XX ст. На підставі історико-філософського топологічного аналізу основних положень стосовно досвіду, наявних у межах західної філософії від Античності до XX ст., відтворено цілісну картину передісторії та історії філософського аналізу досвіду у Канта та Гегеля, що зумовили рамки подальшої еволюції змісту поняття досвіду, визначені напруженням поміж епістемологічним і герменевтичним підходами. Установлено, що еволюція поняття досвіду відбувалася як діалектичний процес визначення досвіду у термінах фактичності й історичності в основних течіях філософії Заходу XIX - XX ст. На підставі аналізу основних рис історії поняття досвіду в західній філософії XIX - XX ст. створено концепцію еволюції цього поняття, яка узагальнює специфіку підходів до аналізу досвіду щодо філософських теорій неокантіанства, прагматизму, аналітичної філософії мови, феноменології та герменевтики, а також особливості впливу цих підходів на формування завдань сучасної епістемології, філософії мови та філософії науки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.37 + Ю3(0)5 + Ю3(0)6 +
Шифр НБУВ: РА353746

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Чорноморець Ю. П. 
Еволюція візантійського неоплатонізму: автореф. дис. ... д-ра філософ. наук : 09.00.11 / Ю. П. Чорноморець ; НАН України ; Ін-т філос. ім. Г.С. Сковороди. — К., 2011. — 24 с. — укp.

Проаналізовано закономірності еволюції візантійського неоплатонізму. Відмінною рисою візантійського неоплатонізму є побудова філософської теології, ідею якої засновники візантійського неоплатонізму запозичили з системи Прокла. У межах першого кола еволюції візантійського неоплатонізму виникли три оригінальні філософські системи: антиметафізична філософія надбуття Діонісія (Філопона), філософія буття Максима Сповідника та метафізика візантійських есенціалістів VII - початку XVI ст. У 1530-ті рр. внаслідок теологічних дискусій виникла особлива форма візантійського неоплатонізму - паламізм, яка в межах власного інтенсивного розвитку пройшла три стадії еволюції, аналогічні до загального ходу еволюції класичного візантійського неоплатонізму: неоареопагітизм Палами, християнське прокліанство Каліста Ангелікуда, паламітська схоластика другої половини XIV і XV ст. Дослідження еволюції візантійського неоплатонізму дозволяє виявити конкретні форми, яких набував вплив філософії на християнську теологію на грецькому Сході в VI - XV ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)416-335 + Э372-4-34
Шифр НБУВ: РА382725 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Хумуд Аль Сувейлан 
Еволюція концепції справедливості у соціально-історичному пізнанні (соціально-філософський аспект): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Хумуд Аль Сувейлан ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Здійснено порівняльний соціально-філософський аналіз пізнавальної традиції в осмисленні співвідношення елементів природного та соціального аспектів життєдіяльності людського суспільства. Запропоновано метод порівняння східної та західної філософських інтерпретацій соціальної справедливості. У процесі зазначеного аналізу з'ясовано специфічні особливості східного та західноєвропейського розуміння соціальної справедливості, розглянуті як загальнолюдські. Встановлено, що вони виникають у кожній з вказаних філософій двома основними, інваріантними взаємодоповняльними формами осмислення взаємозв'язку природного і соціального у світі людини: суспільноцентричною (східна філософія) та індивідоцентричною (західна філософія). Значну увагу приділено співвідношенню суспільно- та індивідоцентричного розуміння соціальної справедливості, а також причинам і характеру їх конвергенції за умов теперішньої цивілізації. Детально розглянуто історичні етапи еволюції соціальної справедливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*341.111 + Ю6*32
Шифр НБУВ: РА318913 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Марван Ісмаїл Слика 
Економічне стимулювання підприємств у поводженні з твердими відходами (на прикладі Сірійської Арабської Республіки): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Марван Ісмаїл Слика ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання теоретичного обгрунтування та розробки методичної бази економічного стимулювання підприємств у поводженні з твердими відходами. Наведено оригінальний підхід до визначення джерел виникнення твердих відходів виробничих і господарських об'єктів. На концептуально-методологічному рівні розкрито основи економічного стимулювання підприємств у поводженні з твердими відходами. Розроблено ряд економічних методів та відповідний інструментарій, що забезпечує підвищення економічної зацікавленості підприємств Сірійської Арабської Республіки у впровадженні в їх виробничу і господарську діяльність маловідходних технологій і прийомів роботи, використанні твердих відходів як вторинної сировини для одержання додаткової готової продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У529.0-28 + У9(5СІР)290-28
Шифр НБУВ: РА314487 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Малиновська Н.М. 
Життєвий шлях і науковий доробок А.П.Ковалівського (1895-1969 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.М. Малиновська ; Харків. Нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Вперше в українській історичній науці, проаналізовано життєвий шлях і науковий доробок відомого українського історика і джерелознавця А.П. Ковалівського, професора Харківського університету, заслуженого діяча науки України (1965 р.). Розкрито його творчість в контексті соціальних, політичних і культурних процесів 1920 - 1960-х рр. в Україні. Подано загальну характеристику як об'єктивних і суб'єктивних факторів, які впливали на результати роботи дослідника, визначено пріоритетні напрями його наукового пошуку. Проаналізовано історіографію і джерельну базу дослідження, реконструйовано деталі біографії, висвітлено процес становлення наукового світогляду вченого. Показано внесок історика до вивчення історії духовної культури в Україні. Досліджено такі аспекти, як виробничі культи, етичне вчення Г.С. Сковороди і його еволюція, світогляд інтелігенції XIX - початку XX ст. Висвітлено сходознавчий доробок харківського вченого, зокрема, його переклади арабських середньовічних джерел з історії Східної Європи - творів Ібн Фадлана та аль Масуді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)8 Ковалівський А.П. + Т1(4УКР)-1(5) +
Шифр НБУВ: РА363716

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського