Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (424)Книжкові видання та компакт-диски (100)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=МЕХАНІЧНА$<.>+<.>K=АСФІКСІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 40
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Похилько В.І. 
Асфіксія у новонароджених: патогенез, діагностика та лікування (клініко-експериментальні дослідження): автореф. дис. ... д-ра мед. наук: 14.01.10 / В.І. Похилько ; Ін-т педіатрії, акушерства і гінекології АМН України. — К., 2010. — 34 с. — укp.

Встанолено місце та роль "мітохондріального дистресу" в ієрархічному каскаді патологічних змін на генетичному, молекулярному, клітинному та метаболічному рівнях, показано наявність енергетичного колапсу клітин, руйнування цитоплазматичних мембран, активацію прозапальних на фоні пригнічення синтезу протизапальних цитокінів і епітеліальної дисфункції впродовж раннього неонатального періоду у новонароджених дітей з тяжкою асфіксією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.302.1 +
Шифр НБУВ: РА370114 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Малиш П.М. 
Біохімічні, структурно-функціональні та метаболічні зміни консервованої крові людини в процесі зберігання при позитивній температурі: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.32 / П.М. Малиш ; Луган. держ. мед. ун-т. — Луганськ, 2007. — 37 с. — укp.

Визначено альтераційні та регуляторні системи, сигнальні шляхи упровадження та загибелі консервованих еритроцитів людини. Проаналізовано біохімічні, структурно-функціональні та метаболічні зміни консервованої крові у процесі зберігання. Встановлено тригери загибелі консервованих еритроцитів, якими є: механічна травма клітин крові під час вилучення з кровообігу донора та переміщення до штучного середовища; вплив інгредієнтів гемоконсерванту, таких як глюкоза у високій концентрації, яка обумовлює розвиток осмотичного стресу та глікозування гемоглобіну; стабілізатори системи згортання, що у реакції з бікарбонатами плазми створюють надмірну кількість вуглекислоти, яка спричиняє витискання кисню зі зв'язку з гемоглобіном, індукцію активних форм кисню та розвиток оксидативного стресу. Вперше виявлено ознаки апоптичних процесів у консервованих еритроцитах, такі як екстерналізація фосфатидилсеріну та фосфатидилетаноламіну на поверхні мембрани, внутрішньоеритроцитарне накопичення катіонів кальцію, зниження об'єму клітини. Вперше встановлено, що у консервованому еритроциті функціонує система захисту від оксидативного впливу активних форм кисню й азоту, що включає високо- та низькомолекулярні речовини. Уточнено наукові уявлення про бажану композицію гемоконсервантів й обгрунтовано перспективи досліджень у галузі розробки антиоксидантних стимулів для консервованих еритроцитів людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р353.522.51 +
Шифр НБУВ: РА355034

Рубрики:

      
3.

Прокопюк В.Ю. 
Вплив мікоплазменої інфекції на систему мати - плацента - плід та шляхи корекції патологічнх змін: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / В.Ю. Прокопюк ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено вплив мікоплазменної інфекції на систему мати - плацента - плід і розроблено патогенетично обумовлені шляхи корекції виявлених змін. Проаналізовано перебіг вагітності, пологів і стан новонароджених у жінок з мікоплазменною інфекцією у порівнянні з вагітними з фізіологічним перебігом вагітності. Охарактеризовано стан окиснювально-антиоксидантного й імунного гомеостазу, рівні про- та протизапальних цитокінів і морфологію плацент у всіх групах. Доведено несприятливий вплив мікоплазменої інфекції на вагітність. Виявлено дисбаланс про- та протизапальних цитокінів у разі мікоплазмозу, проаналізовано пов'язані з цим зміни в імунній системі й аутоімунні реакції. На підставі дослідження окиснювально-антиоксидантного гомеостазу достовірно продемонстровано активацію перекисного окиснення ліпідів, зниження загальної антиокиснюваної активності плазми й активацію антиоксидантних систем організму. З'ясовано, що виявлені зміни призводять до збільшення таких патологій, як невиношування та загроза аборту, плацентарна недостатність, дистрес синдром плоду, асфіксія новонароджених, підвищена захворюваність у перший рік життя. Розроблено патогенетично обумовлений спосіб лікування мікоплазмозу у вагітних і доведено його ефективність у порівнянні з традиційними методами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.215-5 +
Шифр НБУВ: РА362900

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
4.

Абазов Х.В. 
Дорожні бетони на піщано-гравійних заповнювачах з повторно перемішаних сумішей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / Х.В. Абазов ; Укр. держ. акад. залізн. транспорту. — Х., 2003. — 17 с.: рис., табл. — укp.

Висвітлено питання підвищення якості й довговічності дорожніх бетонів на піщано-гравійних сумішах (ПГС). Розглянуто особливості гранулометрії ПГС. Встановлено, що забруднення поверхні гравію, окатаність і наявність у складі ПГС підвищеної кількості пилувато-глинистих частинок негативно впливає на експлуатаційні властивості бетону. Запропоновано методику активації бетонної суміші для нейтралізації цих негативних явищ. Зазначено, що методи активації (механічна та хімічна) дозволяють знизити водопотребу бетонних сумішей, сприяють прискоренню твердіння, зниженню вологовтрат. Наведено рекомендації щодо застосування ПГС у дорожніх бетонах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О311-033.3 + О311.46-060.6
Шифр НБУВ: РА326857

Рубрики:

      
5.

Щеглов Д.В. 
Ендоваскулярне лікування внутрішньочерепних мішкоподібних аневризм у ранніх періодах крововиливу, ускладнених ангіоспазмом: автореф. дис... канд. мед. наук.: 14.01.05 / Д.В. Щеглов ; ДУ "Ін-т нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова АМН України" АМН України. — К., 2009. — 24 с. — укp.

Проаналізовано результати комплексного дослідження та лікування 174-х пацієнтів, прооперованих з використанням внутрішньосудинного методу в ДУ "Науково-практичний центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії АМН України" у період з 2002 до 2008 hр. Розроблено критерії оптимізації обстеження хворих на підставі вивчення клінічного перебігу аневризматичного геморагічного інсульту за умов ангіоспазму. Важливе значення надано клінічним даним (оцінки стану за шкалою WFNS і шкалою Hant-Hess), а також церебральній ангіографії та комп'ютерній томографії. Розроблено показання до ендоваскулярного лікування хворих у різні терміни крововиливу. Вивчено особливості застосування балонів-катетерів та відокремлюваних спіралей для оклюзії аневризм: у гострому періоді крововиливу. Установлено, що ендоваскулярна оклюзія мішкоподібних аневризм може виконуватися за наявності ангіоспазму. Застосування відокремлюваних спіралей є більш ефективним у разі мікроаневризм за наявності аномальної будови судин екстра- та інтракраніальних відділів. Виявлено особливості тактики використання різних методів оклюзіїі залежно від локалізації, розмірів, анатомічної будови аневризм, колатерального кровообігу. Встановлено основні прогностично несприятливі ознаки аневризматичного крововиливу: III і IV типи ангіоспазму, наявність внутрішньочерепного крововиливу у 3 бали за класифікацією Fisher, розміри 1 - 20 мм, складну форму та багатокамерність аневризми. Розроблено алгоритм ангіопластики та фаркоінфузії залежно від типу ангіоспазму. Механічна ангіопластика особливо ефективна у разі ангіоспазму I і II типів. За умов ангіоспазму III і IV типів її обов'язково доповнюють болюсною (селективною та суперселективною) фармакоінфузією. Ангіопластика та болюсна фармакоінфузія проводяться на тлі стандартної 3-H терапії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р636.770.3 +
Шифр НБУВ: РА362242

Рубрики:

      
6.

Горай М. А. 
Імунологічні і гормональні дисфункції у хворих із хронічними механічними травмами слизової оболонки порожнини рота та їх корекція в комплексному лікуванні: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.22 / М. А. Горай ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено питання підвищення ефективності лікування хворих на хронічну механічну травму слизової оболонки порожнини рота на підставі вивчення імунної та гормональної дисфункції й опрацювання обгрунтованої корекції виявлених порушень у комплексному лікуванні. Проведено обстеження 112-ти хворих з хронічною механічною травмою слизової оболонки порожнини рота. Найчастіше трапляється хронічна механічна еритема, ерозія, декубітальна виразка та лейкоплакія. На підставі аналізу клінічних, імунологічних, ендокринологічних і цитологічних досліджень розроблено метод комплексного лікування хворих на хронічну механічну травму слизової оболонки порожнини рота, який включає цілеспрямовану корекцію імунної та гормональної дисфункції. Запропоновану методику підтверджено результатами експериментальних і клінічно-лабораторних досліджень у найближчі та віддалені терміни спостереження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р665.622.08-5
Шифр НБУВ: РА377373 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Барабанов О.В. 
Квантово-механічна теорія спін-залежної рекомбінації в напівпровідниках: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / О.В. Барабанов ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 13 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці квантово-механічної теорії спін-залежної рекомбінації в напівпровідниках за участю локалізованих електронних пар. Запропонована теорія побудована на основі рівняння руху для оператора густини електронної пари і застосована для опису спін-залежної рекомбінації за механізмом Каплана-Соломона-Мотта та через збуджені триплетні стани точкових дефектів. Для обох механізмів досліджені положення та форма резонансних піків нерівноважної провідності. В рамках цього підходу в теорію спін-залежної рекомбінації включено надтонку взаємодію спінів локалізованих електронів та ядер, які оточують електрон. Це дозволяєвикористати її для аналізу реальних спектрів магнітного резонансу, які зареєстровані шляхом вимірювання провідності зразка (електрично-детектований магнітний резонанс, ЕДМР). В дисертації сформульовані характерні риси існуючих механізмів спін-залежної рекомбінації через локалізовані електронні пари, які дозволяють по експериментальним даним віддати перевагу одному механізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.13,022

Рубрики:

      
8.

Введенська Т.С. 
Клініко-ехокардіографічна характеристика кардіопатії у підлітків, обумовленої малими структурними аномаліями серця: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Т.С. Введенська ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Вивчено вперше у підлітків клініко-інструментальну характеристику кардіопатії, обумовлену малими структурними аномаліями серця, їх структуру, частоту, морфофункціональні особливості, стан кардіогемодинаміки, типи центральної гемоциркуляції, реакції на фізичне навантаження, біоелектрична, механічна активність міокарда, у частини пацієнтів - в катамнезі. Встановлено часте сполучення такої кардіопатії з екстракардіальними стигмами дизембріогенезу сполученої тканини. Виявлено фактори, які негативно впливають на виникнення порушень ритму серця, проведено порівняльний аналіз ехокардіографічних показників із здоровими однолітками, а також в двох групах - з одиничними й множинними аномаліями, показано несприятливий вплив останніх на об'єми порожнини серця, скорочувальну і насосну його функції. Встановлено в катамнезі у більшості підлітків стабільність змін інструментальних показників, майже у третини - їх погіршення, обгрунтовано необхідність диспансерного спостереження таких пацієнтів у кардіолога.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.410.1-433.76

Рубрики:

      
9.

Крохмальний О.О. 
Корозійно-механічна тривкість хромомарганцевих сталей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.14 / О.О. Крохмальний ; НАН України. Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено електрохімічну поведінку та корозійно-механічну тривкість нових високоміцних хромомарганцевих сталей для енергетики з урахуванням умов їх експлуатації. Розроблено методичні підходи до оцінки працездатності даних матеріалів та рекомендації щодо її підвищення. Встановлено оптимальні параметри катодного захисту сталей від локальної корозії та корозійного розтріскування в гарячих розчинах хлориду натрію та дихлориду міді. Висвітлено перспективи протикорозійного захисту даних матеріалів поліуретановою та кремнійорганічними полімерними композиціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.4 + З261.621.2-03
Шифр НБУВ: РА313197 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Путятіна Л.І. 
Лезово-зміцнювальна механічна обробка деталей з високоміцного чавуну інструментом з твердого сплаву та НТМ: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.01 / Л.І. Путятіна ; Ін-т надтвердих матеріалів ім. В.М.Бакуля НАН України. — К., 2004. — 19 с.: рис. — укp.

З метою удосконалення процесу чистової механічної обробки та поверхневого зміцнення деталей з високоміцного чавуну розроблено спосіб їх лезово-зміцнювальної механічної обробки інструментом з твердого сплаву та НТМ. Зазначено, що наступне алмазне вигладжування виконується для зниження шорсткості поверхні чавунних виробів. На підставі результатів проведених багатофакторних експериментів визначено вплив структури та властивостей чавуну, а також технологічних параметрів обробки на якісні показники поверхневого шару у процесі лезово-зміцнювальної механічної обробки та алмазного вигладжування дослідних зразків. Одержано розрахункову залежність стійкості інструмента від твердості високоміцного чавуну з різною структурою металевої матриці. На підставі результатів експериментальних досліджень розроблено практичні рекомендації щодо використання запропонованого процесу лезово-зміцнювальної механічної обробки деталей з високоміцного чавуну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К630.099,23
Шифр НБУВ: РА331133

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
11.

Самородов Б.В. 
Математичне моделювання та параметричний синтез безступінчастих трансмісій колісних тракторів: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Б.В. Самородов ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Удосконалено комплекс математичних моделей складних технічних систем типу двигун внутрішнього згорання - гідрооб'ємно-механічна трансмісія - машинотракторний агрегат (ДВЗ - ГОМТ - МТА), спрямовані на поліпшення техніко-економічних показників МТА шляхом параметричного синтезу безступінчастих ГОМТ. Поставлено та розв'язано задачу параметричного синтезу ГОМТ у предметній області тракторобудування, рішення якої забезпечує оптимальний вектор конструктивних параметрів ГОМТ. Удосконалено методику математичного моделювання основних техніко-економічних показників МТА з беступінчатими ГОМТ, яка дозволяє визначити найбільш раціональні режими роботи МТА в процесі конкретних тягових технологій. Формалізовано такі критерії якості: кінематичний критерій функціональності ГОМТ і критерій середнього інтегрального ККД ГОМТ, на базі яких реалізується параметричний синтез безступінчатих ГОМТ. До наукового обігу введено комплексний критерій ефективності МТА, що враховує продуктивність, погектарну витрату палива, питому частку відмов за гарантійний термін експлуатації основних систем трактора, вартість МТА і витрати на його експлуатацію та ремонт. Удосконалено методи оптимізації прямого пошуку, реалізація яких у процесі параметричного синтезу трансмісій (в області тракторобудування) дозволяє раціонально визначити весь комплекс конструктивних параметрів ГОМТ у складі МТА. Запропоновано інформаційну технологію системи підтримки прийняття рішень для розв'язання задачі параметричного синтезу ГОМТ та оцінки основних техніко-економічних показників МТА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О342.2-042.2-01 + П072.1-32 +
Шифр НБУВ: РА351345

Рубрики:

      
12.

Ланець О. С. 
Наукові основи створення енергоощадних міжрезонансних вібраційних машин: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.02.02 / О. С. Ланець ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 40 с. — укp.

Розв'язано актуальну проблему машинобудування, яка полягає у розробленні нової методології створення вібромашин зі зниженою споживаною потужністю привода. Для цього, зосередивши дослідження на синтезі інерційно-жорсткістних параметрів міжрезонансних вібраційних машин з електромагнітним приводом як найбільш досконалих з технічної точки зору та перспективних для сучасного енергомісткого виробництва, розроблено теоретичні та прикладні основи створення високоефективних вібромашин даного типу, здатних якісно оновити виробництво. Основою для синтезу енергозберігального віброобладнання є розроблений метод розрахунку інерційно-жорсткістних параметрів, який реалізує якісно новий перерозподіл параметрів, внаслідок якого механічна коливальна система здатна накопичувати значно вищий динамічний потенціал, що проявляється через підвищені коефіцієнти динамічності. Поширено запропоновані принципи розрахунку та конструювання на найбільш розповсюджені в промисловості вібраційні машини з інерційним приводом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж605.3-02
Шифр НБУВ: РА382947 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Пересада С.М. 
Нелінійне та адаптивне керування в електромеханічних системах з векторно-керованими електродвигунами: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.09.03 / С.М. Пересада ; НАН України. Ін-т електродинаміки. — К., 2007. — 37 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення динамічних і енергетичних характеристик електромеханічних систем з векторно-керованими електродвигунами з застосуванням методів нелінійного й адаптивного керування. Запропоновано концепцію керування. Сформовано дві результуючі декомпозиції "електромеханічна - електромагнітна підсистеми" та "механічна - електрична підсистеми" на базі розроблених нових методів нелінійного й адаптивного керування та вимірювання частиною вектора стану за умов відомих, а також невизначених параметрів об'єкта. Синтезовано нові алгоритми векторного керування механічними координатами (моментом, кутовою швидкістю, кутовим положенням) і модулем вектора потокозчеплення у системах з основними типами приводних двигунів, а саме: постійного струму з незалежним збудженням, сімейства явнополюсних і неявнополюсних синхронних двигунів, з короткозамкненим ротором, явнополюсних синхронних двигунів з демпферними обмотками й асинхронних машин подвійного живлення. Запропоновано методики розрахунку параметрів регуляторів струму, швидкості та положення для формування динамічних показників якості керування. Синтезовано алгоритми ідентифікації, адаптивного спостереження, прямо адаптивного керування в електромеханічних системах з синхронними і асихронними двигунами. Розроблено метод керування кутовою швидкістю асинхронного двигуна без її вимірювання. Наведено результати числових експериментальних досліджень розроблених систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261-01 +
Шифр НБУВ: РА351193

Рубрики:

      
14.

Дехтяр В. Б. 
Патогенетичне обгрунтування метаболічної терапії у дітей, хворих на бронхіальну астму на тлі недиференційованої дисплазії сполучної тканини: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / В. Б. Дехтяр ; Ін-т педіатрії, акушерства і гінекології АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Доведено, що фактором ризику виникнення поєднаної патології є хронічна гіпоксія плода в перинатальному періоді, вік батьків понад 35 років, асфіксія та мала маса тіла після народження дитини. Встановлено, що наявність даної поєднаної патології у дітей суттєво впливає на виникнення функціональних та органічних захворювань інших органів і систем, а також призводить до порушення енергетичного, імунологічного гомеостазу та функціонального стану геному. Вперше доведено доцільність застосування в комплексному лікуванні дітей, хворих на бронхіальну астму на тлі недиференційованої дисплазії сполучної тканини, препаратів метаболічної дії. Показано, що препарат тіотріазолін більше сприяє нормалізації показників енергетичного обміну за анаеробних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.202-3 + Р251.262
Шифр НБУВ: РА369800 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Скрипник І.Л. 
Порівняльна оцінка методів фіксації різноманітних облицювальних матеріалів на каркасі суцільнолитих незнімних протезів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.Л. Скрипник ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Проаналізовано використання суцільнолитих незнімних металево-композитних протезів та обгрунтовано заходи щодо покращання якості фіксації полімерного облицювання на металевому каркасі зубного протеза та підвищення властивостей самих облицювальних полімерів. Під час користування суцільнолитими незнімними металевопластмасовими протезами, виготовленими за загальноприйнятою методикою, виявлено зниження функціональних та естетичних якостей протезів. Це виражається у зміні первинного кольору облицювального полімеру, його відшаруванні від металевого каркаса протеза, особливо у приясеневій ділянці штучної коронки, на якій утруднена механічна фіксація двох різнорідних матеріалів. Спостережено стирання облицювального полімеру на жувальній поверхні протеза, під дією жувального навантаження. Розроблено режими полімеризації пластмаси "Синма-74" та "Синма-М", за яких підвищуються механічні показники цих матеріалів. Удосконалено методи макроекономічного механізму фіксації полімерів на металевих каркасах, запропоновано ретенційні елементи нової геометричної форми у вигляді напівсфери. Подано режими електролітичного розтравлювання поверхні металевого каркаса зубного протеза й утворення мікромеханічних ретенційних елементів на усій його поверхні. Це збільшує площу зчеплення між двома різнорідними матеріалами. Поліпшено механічні показники облицювальних полімерів і підвищено якість фіксації їх на металевому каркасі суцільнолитого незнімного протеза, що дозволяє продовжити термін користування цими протезами зі збереженням естетичних і функціональних якостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62с03
Шифр НБУВ: РА313238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Нестеренко А.Г. 
Продуктивність кукурудзи на зерно залежно від технологічних заходів догляду за посівами в південній частині Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / А.Г. Нестеренко ; Вінниц. держ. аграр. ун-т. — Вінниця, 2004. — 20 с. — укp.

На підставі результатів наукових досліджень, проведених у 1990 - 1991 рр. та 2001 - 2003 рр., встановлено вплив застосування різних технологій догляду (хімічного, механічного та їх поєднання) на забур'яненість посівів кукурудзи, ріст, розвиток, урожайність зерна, економічну та енергетичну ефективність його виробництва. Виявлено, що механічна обробка міжрядь у поєднанні з досходовою дрібною культивацією або боронуванням і післясходовим боронуванням краще сприяють росту та розвитку рослин кукурудзи, ніж використання тільки гербіцидів або лише боронування. За даних умов виявлено збільшення урожаю зерна на 16,4 та 15,5 ц/га у порівнянні з використанням лише гербіцидів і на 7,2 та 6,3 ц/га - за поєднання гербіцидів і механічної післясходової обробки. Обгрунтовано, що дані технології підвищують біоенергетичну ефективність вирощування кукурудзи на 38 - 40 %, а механічний догляд забезпечує контроль вегетативної маси та кількості бур'янів у нешкідливих для даної сільськогосподарської культури межах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА332772

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Братаніч Т. І. 
Структурні механізми розкладання і руйнування інтерметалідів при взаємодії з воднем та синтез функціональних наноструктурних композитів на основі гідриду титану: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.02.01 / Т. І. Братаніч ; НАН України ; Ін-т пробл. матеріалознавства ім. І.М. Францевича. — К., 2011. — 44 с. — укp.

Уперше на основі критерію межового складу гідриду інтерметаліду розмежовано області прямого та деструктивного гідрування інтерметалідів за рівноважним тиском водню і температурою. Уперше встановлено, що структурно-фазовий механізм деструктивного гідрування інтерметалідів на основі титану полягає в ініційованій воднем хімічній деструкції інтерметалідів шляхом розупорядкування кристалічної структури та у формуванні гідриду титану та негідридотвірних фаз. Доведено можливість рекомендації продуктів деструктивного гідрування інтерметалідів у водневому середовищі, що забезпечує оборотне акумулювання водню у циклах деструктивне гідрування - рекомбінація. Встановлено, що механічна деструкція пресованих інтерметалідів у разі прямого гідрування обумовлює їх незворотну деформацію, яка прямопорційна розміру інтерметалічних частинок, визначається природою матеріалу і не залежить від технологічних параметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К391.91-1
Шифр НБУВ: РА378745 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Макян С. В. 
Клініко-фоноспірографічна характеристика перебігу рецидивуючих та хронічних захворювань органів дихання у дітей / С. В. Макян. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі наведено результати комплексного клініко-лабораторного та інструментального обстеження 110 дітей віком від 3 до 17 років (середній вік 10,5±1,1 років) з бронхолегеневою патологією: 80 дітей з рецидивуючим та 30 дітей з хронічним бронхітом. При проведенні дослідження визначено клінічні особливості бронхіту що мають рецидивуючий та хронічний перебіг у дітей різного віку та показано їх чітку залежність від стадії захворювання. Ідентифіковано фактори ризику виникнення рецидивуючих захворювань бронхолегеневої системи у дітей. Встановлено, що їх розвиток асоційований з обтяженим спадковим анамнезом, екстрагенітальною патологією матері, патологією пологів, ускладненим перинатальним періодом (асфіксія в пологах, хронічна внутрішньоутробна гіпоксія, пневмонія новонародженого, бронхолегенева дисплазія та перинатальне ураження ЦНС). Удосконалено підходи до діагностики рецидивуючих бронхолегеневих захворювань. За допомогою комп'ютерної фоноспірографії визначено часові, частотні характеристики, інтенсивність та додаткові дихальні шуми у дітей різних вікових груп, хворих на рецидивуючий та хронічний бронхіт в стадії загострення і ремісії.Вперше метод комп'ютерної фоноспірографії застосовано для оцінки ефективності лікування дітей з рецидивуючим та хронічним бронхітом.^UIn the dissertation, the results of the complex clinical-laboratory and instrumental examination of 110 children aged from 3 to 17 years (average age was 10.5±1.1 years) with bronchopulmonary pathology were used: 80 children with recurrent bronchitis, 30 children with chronic bronchitis. The performed research has determined that the course of recurrent and chronic bronchitis in children of different age has a number of clinical peculiarities. There were identified risk factors for recurrent broncho-pulmonary diseases in children. It was found, that their development is associated with burdened hereditary anamnesis, extragenital pathology in mothers, pathology of labor, complicated by the perinatal period (asphyxia in childbirth, chronic intrauterine hypoxia, pneumonia of the newborn, bronchopulmonary dysplasia and perinatal CNS damage). With the help of computer phonospirography, time, frequency characteristics, intensity and the presence of additional respiratory noises in children of different age groups, ill with recurrent and chronic bronchitis in the period of exacerbation and remission, were determined. It was found, that exacerbation of RB is characterized by the reduction of duration, expansion of the frequency range and increase in intensity of inhalation and exhalation. It is shown that in case of chronic bronchitis there is a probable shortening of the duration of the respiratory cycle and its individual phases, decrease of the frequency range and the intensity of respiratory noises, even in the remission period. For the first time, the method of computer phonospirography is used to evaluate the efficacy of treatment for children with recurrent and chronic bronchitis.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Костик К. О. 
Наукові основи технологій поверхневого зміцнення деталей машин порошковими сумішами керованого складу / К. О. Костик. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.02.08 – технологія машинобудування (13 – механічна інженерія). – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харків, 2020.У дисертаційній роботі проведено комплекс досліджень, спрямованих на вирішення важливої науково-технічної проблеми в області технології машинобудування: розробка інноваційних та короткотривалих технологій поверхневого зміцнення деталей машин порошковими сумішами керованого складу для забезпечення експлуатаційних властивостей виробів на високому рівні при значному зниженні затрат на їх виготовлення.Розроблено загальний методологічний підхід керування технологічними процесами поверхневого зміцнення деталей порошковими сумішами керованого складу при насиченні поверхневих шарів азотом, вуглецем і бором на основі використання інноваційних технологій і системного аналізу при мінімальних витратах, що дозволило підвищити експлуатаційні властивості виробів машинобудування при значному скороченні тривалості ХТО.Розроблено комплексні ХТО, які значно знижують крихкість борованих шарів за рахунок більш плавного зниження твердості від поверхні до серцевини виробів зі сталей для підвищення експлуатаційних властивостей виробів та терміну служби деталей машин та інструменту. Удосконалено технологію борування деталей машинобудування з паст титанових сплавів за рахунок використання нанодисперсного насичувального середовища, що дозволило скоротити процес борування у 2-3 рази та скоротити технологічний процес виготовлення деталей за рахунок поєднання двох операцій: борування і гартування титанового сплаву. Інтенсифіковано процеси ХТО виробів машинобудування методами нагрівання струмами високої частоти та за рахунок попередньої лазерної обробки деталей, що дозволило отримати високі експлуатаційні властивості поверхневих шарів при значному скороченні тривалості обробок.Ключові слова: технологічний процес, формування якості поверхонь деталей машин, інтегрована та інноваційна технологія, поверхневе зміцнення, експлуатаційні властивості, поверхнева твердість, дифузійний шар, зносостійкість, нанодисперсна порошкова суміш, математичне моделювання.^UThe thesis for the scientific degree of doctor of technical sciences, specialty 05.02.08 – technology of mechanical engineering (13 – mechanical engineering). – National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute", Kharkiv, 2020.In the thesis a set of studies was aimed at solving an important scientific and technical problem in the field of engineering technology: the development of innovative and short-term technologies of machine parts surface hardening with controlled composition powder mixtures to ensure the performance properties of products at a high level with a significant reduction in the cost of their production.Mathematical models and nomograms of existing technologies of steels surface hardening were created to determine the specific conditions of ChTT (temperature and duration) based on a given depth of the diffusion layer or the surface hardness of steels, which significantly affects the efficiency of the strengthening processes.The general methodological approach of management of technological processes of details surface hardening by powder mixes of the controlled structure at saturation of surface layers with nitrogen, carbon and boron on the basis of use of innovative technologies and the system analysis at the minimum expenses was developed that allowed to increase operational properties of products at considerable reduction of ChTT duration.ChTT was designed the complex, which significantly reduces the fragility of boriding layers due to a more gradual decrease in hardness from surface to core products from steels to improve the operational properties of the goods and service life of machine parts and tools. It was created a mathematical model of the temperature distribution in the depth of the diffusion layer to determine the nature of the dependencies and obtain data on the temperature distribution in the depth of the product under different processing conditions.It was improved boriding pastes technology of titanium alloys through the use of nanodispersed environment, thereby reducing the boriding process 2-3 times and to shorten the manufacturing process of components by combining two operations: boriding and titanium alloy hardening. The solutions of boundary value diffusion problems by the boundary element method were proposed, which allowed to create a mathematical model of the distribution of boron concentration over the thickness of the hardened titanium alloy.The processes of heating by high-frequency currents and due to the preliminary laser treatment of parts were intensified, which allowed to obtain high performance properties of the surface layers with a significant reduction in the duration of treatments.A comparative analysis of the influence of existing and developed hardening treatments on the change in the depth of the layer, the surface hardness and wear resistance of the surface layer of steel 38Ch2MoAl was done. It was established that the developed complex hardening treatment based on the process of diffusion saturation with boron can provide wear resistance of the surface layers at a high level with abrasive wear.Keywords: technological process, formation of surface quality of machine parts, integrated and innovative technology, surface strengthening, performance properties, surface hardness, diffusion layer, wear resistance, nanodisperse powder mixture, mathematical modeling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Бондар А. В. 
Ефективні сухі будівельні суміші для елементів підлог цивільних будівель / А. В. Бондар. — Б.м., 2020 — укp.

Робота присвячена вирішенню питання створення ефективних сухих будівельних сумішей для елементів підлог цивільних будівель, шляхомвиконання направленої поризації сумішей та активації її компонентів, використання відходів промисловості.У роботі встановлено, що введення тонкодисперсних мінеральних добавок дозволяє підвищити технічні характеристики піни із поверхневоактивних речовин за рахунок підвищення сил поверхневого натягу водних оболонок піноутворювача навколо бульбашок повітря завдяки дисоціації мінеральної речовини на їх поверхні. Отримані рівняння регресії, які дозволяють провести оптимізацію параметрів технологічного процесу виготовлення поризованих розчинів із СБС.Встановлено, що спільна механічна активація сухим методом мінеральних наповнювачів, в'яжучого та полімерних добавок дозволяєотримати склади із зниженою середньою густиною до 800 кг/м3, високою реологічною активністю (рухомість – більше 8 см, розтічність – до 21 см,термін придатності – від 45 хв), міцністю до 15 МПа, покращеними звукоізоляційними характеристиками, зниженою водопотребою, економієюцементу та хімічних добавок. Встановлено порядок механічної активації: спільний сухий помел (І етап) та подальше додаткове ретельне змішування(ІІ етап) мінеральних та органічних складових суміші.^UThe work is devoted to solving the problem of creating effective dry building mixtures for the elements of floors of civil buildings, by performing directionalporousing of mixtures and activation of its components, using industrial wastes. The hypothesis for obtaining effective dry building mixtures for elements offloors of civil buildings by the introduction of fine mineral powders, as complex additives-modifiers and stabilizers of the properties of dry mixes. To this end, ashremoval and carbonate limestone wastes can be applied with their complex activation together with other components of the mixture.In the work it is established that the introduction of mineral additives allows to increase the technical characteristics of foam. Thus, the multiplicity of foamwithout mineral additive is 15, and the resistance is 210 s. When adding finegrained carbonate limestone powder, the foam stability increases to 468 s and the multiplicity drops to 13,5. This is because the fine particles of the fillers saturate the foam solution, forming a foam system and increasing the native density. Foam resistance increases due to the increase in surface tension of the water membranes of the foaming agent around the air bubbles, due to the dissociation of mineral matter on their surface.The results of the study on the effect of the introduction of finely ground mineral powders on the compressive strength and average density of poroussolutions are presented in the paper. Studies have shown that porous solutions with a mineral powder content of 10-18 %, with a cement consumption of 45 % retain awater-hardening ratio within W/S = 0,26-0,37, are characterized by the mobility of the solution mixture 6-14 cm and water-holding capacity of 95-98 % and thefollowing parameters of the solidified solution at the age of 28 days: average density ρm = 560-1380 kg/m3, porosity – P = 23-66 %, closed – Pс. = 12-41 %,compressive strength Rst. = 2, 85 – 8,87 MPa, the coefficient of softening ks. = 0,81-0,91.After a series of researches, processing and statistical analysis of the experimental data, regression equations are obtained, which allow optimization ofthe parameters of the technological process of manufacturing porous dry mixes. It is determined that the average density for the designed effective dry mixes dependson the concentration of the foaming additive, water-solid ratio (W/S) and the ratio of the cost of aggregate (fillers) to the cost of cement (C/F). It is determined thatthe C/F ratio plays a significant role in the growth of strength: strengthen 6-10 MPa can be obtained when C/F = 0,4-1.Further experimental studies address the formulation of porous dry mixes sound insulation formulations using local mineral additives and production wastesas the active ingredient mixture along with the binder and functional additives. It is shown that when used in the technology of porous SBS is not eliminationof crushing of carbonate rocks, but fine particulate limestone filler, it is possible to increase the efficiency and operational properties of porous solutions based onSBS. Activation by joint mechanical grinding and mixing in runners for 5-10 minutes of limestone waste with binder and other components of the mixtureallows to obtain a decrease in the average density of the solidified solution by Δρm = 19-61 % without increasing W/C and W/S, increase in compressive strengthby ΔR28 = 6-29 %, reduce cement consumption by ΔC = 20-37 %. Regulation of the rheological properties of porous solutions was due to the introduction ofpolymer additives. The flexural strength and shrinkage were increased by the introduction of 2-6 mm polypropylene fiber.Joint mechanical activation by the dry method of mineral fillers, binders and polymer additives has been found to improve the rheological and technologicalproperties of porous mortar mixtures and to increase the strength of porous mortars made on the basis of developed dry mixes. The result is the production ofcompounds with a low average density up to 800 kg/m3 with high rheological activity (mobility – more than 8 cm, flowability – up to 21 cm, shelf life – 45 minand more), strength up to 15 MPa, improved thermal and sound insulation characteristics , reduced water demand, savings in cement and chemical additives.The order of mechanical activation of dry mixes by joint dry grinding (I stage) and subsequent additional thorough mixing (II stage) of mineral and organiccomponents of the mixture was established.It is experimentally established that the sound insulation capacity of an obstacle, 3 cm thick, made from the developed dry mixes , is ΔL = 15-35 dB.Below are the recommendations for the manufacture and formulation of porous mixtures for floor elements, technological schemes for mechanicalactivation and manufacture of dry mixes economic effect of the application of the results of work is given.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського