Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (72)Реферативна база даних (537)Книжкові видання та компакт-диски (331)Журнали та продовжувані видання (69)
Пошуковий запит: (<.>K=ПІВНІЧНИЙ$<.>+<.>K=КАВКАЗ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 40
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Саідов З.А. 
Арабські біографічні словники як джерела з історії ісламу та арабо-мусульманської культури на Східному Кавказі у VII - XIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / З.А. Саідов ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено відомості арабських біографічних словників про осіб, чиї життя та діяльність були пов'язані зі Східним Кавказом VII - XIII ст. До наукового обігу введено значний та оригінальний матеріал з історії ісламу в даному регіоні. На базі цього матеріалу висвітлено питання щодо ісламу в цій області Хальфату в VII - X ст. та розкрито невідомі раніше аспекти арабо-мусульманської духової та культурної традиції у XI - XIII ст. Відомості арабських біографічних словників про Східний Кавказ за об'ємом значною мірою поступається подібним відомостям про інші регіони Халіфата. Вони переважно відображають життя та діяльність персоналій з поза міст, де вони народилися та почали займатися хадісами чи іншими релігійними науками. Системний аналіз біографічних відомостей про людей, які походили зі Східного Кавказу VII - X ст. дозволив встановити, що у даному регіоні, як і в інших частинах Халіфату, у цей період склався стан мусульман - вчених мужів. Серед усіх біографічних матеріалів IX - X ст. за загальною кількістю зазначених життєописів та значимістю окремих персонажів головує столиця Аррану - Барда'а. Зроблено висновок, що Барда'а перетворилася на найзначніший центр арабо-мусульманської освіти у межах усіх кавказьких володінь Халіфату. Згасання Барда'а як центру мусульманської вченості внаслідок знищення міста русами у 332/943 рр. дуже негативно вплинуло на розвиток духовної та культурної традиції на Східному Кавказі. На підставі дослідженого біографічного матеріалу висвітлено один з невивчених аспектів духового життя регіону IX - X ст. - присутність тут прихильників му'тазилітської богословської школи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(539=А)41 + Т3(539=А)41,01 +
Шифр НБУВ: РА350185

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Жабіна Н. М. 
Біостратиграфія відкладів верхньої юри - нижньої крейди (оксфорд-валанжин) Українського Передкарпаття за форамініферами і тинтинідами: автореф. дис. ... д-ра геол. наук : 04.00.09 / Н. М. Жабіна ; НАН України, Ін-т геол. наук. — К., 2011. — 44 с. — укp.

Обгрунтовано, що визначення границі юри та крейди за тинтинідами у розрізах Українського Передкарпаття є найбільш достовірним. Визначено головні етапи еволюції мікрофауни, пов'язані з евстатичними змінами. Створено седиментаційну модель карбонатного комплексу оксфорду-валанжину Українського Передкарпаття та встановлено п'ять етапів седиментації даних утворень. Оновлено стратиграфічну схему цих відкладів. Проведено кореляцію досліджуваних відкладів з одновіковими відкладами Тетичної палеопровінції за тинтинідами, зіставлення одновікових відкладів Карпатського, Кримсько-Кавказького та прилеглих регіонів за форамініферами та фаціальним складом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е12 "06" (4УКР3)
Шифр НБУВ: РА380668 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
3.

Білозор Д.В. 
Ваххабізм: релігійно-політична сутність та історичні трансформації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Д.В. Білозор ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Проаналізовано суть сучасного ваххабізму, його трансформації внаслідок зміни геополітичної ситуації у світі, насамперед на теренах північного Кавказу, у південних регіонах Росії та на півдні України. Визначено роль і місце цього віровчення у новітніх релігійних процесах. Ваххабізм розглянуто як одну з релігійних течій сунітського ісламу, яка набула радикальних рис у другій половині XX - на початку XXI ст. Грунтовно досліджено твори засновника цього руху Мухаммеда Ібн Абд аль-Ваххаба та його послідовників, які основним завданням їх вчення вважали необхідність знайти правильний шлях духовного розвитку правовірних мусульман. Проаналізовано історичну спадщину первинних рухів в ісламі: хариджитів, салафітів, суфіїв, ідеологічна основа яких була використана ваххабітами у ході формування власної ідеології. Зроблено висновок, що соціально-економічна ситуація на Аравійському півострові та боротьба арабів проти Османської імперії об'єктивно сприяли виникненню цього руху. Висвітлено сучасний стан ваххабізму та його поширення у різних мусульманських країнах та державах світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э381.3 +
Шифр НБУВ: РА362704

Рубрики:

      
4.

Брехуненко В.А. 
Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в XVI - середині XVII ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.А. Брехуненко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 37 с. — укp.

Розглянуто взаємовідносини волзького, гребінського, терського, українського та яїцького козацтв XVI - середини XVII ст. З'ясовано витоки, наріжні підвалини, принципи функціонування, прояви міжкозацьких взаємин та потенціал їх впливовості. Досліджено генезу козацтв Волги, Дону, Терека, а також Яїка. Вперше запропоновано цілісну концепцію взаємин козацьких спільнот Східної Європи XVI - середини XVII ст. Встановлено, що міжкозацькі стосунки були вагомим самостійним чинником, проаналізовано їх вплив на розвиток козацьких спільнот та міжнародних взаємин у регіоні. Значну увагу приділено суперництву Москви та Речі Посполитої за гегемонію у Східній Європі, українському питанню, кримсько-турецьким протиріччям, кавказькій політиці Москви, а також проблемі васалітету Орди Великих ногаїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)4-294 + Т3(2Рос)4-294
Шифр НБУВ: РА310452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Котелянець О. О. 
Врегулювання етнополітичних конфліктів на Південному Кавказі як чинник формування регіональної системи безпеки: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 21.03.02 / О. О. Котелянець ; Рада нац. безпеки і оборони України ; Нац.ін-т проблем міжнар. безпеки. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Вперше проаналізовано безпекову політику геополітичних акторів у контексті врегулювання конфліктів на Південному Кавказі. Доведено вкорінення практики застосування провідними суб'єктами міжнародних відносин принципів подвійних стандартів до врегулювання регіональних етнополітичних конфліктів, що створює передумови для їх ескалації та поглиблення міжетнічного протистояння. Запропоновано комплексний підхід до вивчення історичних передумов виникнення етнополітичних конфліктів. Показано, що в основу еволюції південно-кавказьких конфліктів закладено процес політичного дозрівання залежних націй з перспективою їх державотворення. Вдосконалено наукове тлумачення феномену етнополітичного конфлікту та його впливу на формування регіональної системи безпеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 + Ф51(53) + Ф4(922.8/961)64
Шифр НБУВ: РА374186 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Попадюк І.В. 
Геодинаміка Чорноморського регіону на альпійському етапі: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.01 / І.В. Попадюк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 23 с. — укp.

На підставі узагальнення геолого-геофізичних матеріалів відтворено геологічну будову Чорноморської западини та структури її облямування у Балкано-Мізійському, Кримському, Кавказькому та Анатолійському сегментах. Реконструйовано послідовність основних геодинамічних подій та процесів, що призвели до утворення Чорноморської западини. Виконано палеогеографічні та палеотектонічні реконструкції для окремих етапів геологічної історії Чорноморського регіону, розроблено принципово нову модель його геодинаміки, згідно з якою встановлено, що альпійська геодинаміка Чорноморського регіону детермінована утворенням задугового басейну, визначено стадії його розвитку: рифтингу (рання - середня юра), зрілого задугового басейну (пізня юра - еоцен), реліктового задугового басейну (олігоцен - міоцен), інтраконтинентальної западини (пліоцен - антропоген). На основі даної геодинамічної моделі розроблено нову схему тектонічного районування Чорноморського регіону, що грунтується на виділенні істинних (утворених за геодинамічних умов острівної дуги та задугового басейну) та інкорпорованих альпід (утворених за геодинамічних умов континентальної окраїни). Обгрунтовано напрямки пошуково-розвідувальних робіт на нафту та газ в українському секторі регіону, орієнтованих на пошуки покладів вуглеводнів у неантиклінальних пастках майкопського комплексу у межах виявлених палеодолин (Іслам-Терекській, Дельфіновій та їх відгалуженнях) та нижньокрейдових і докрейдових відкладах автохтону Гірського Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР7)1-5 + Д59(45УКР7)453.1 +
Шифр НБУВ: РА330745

Рубрики:

      
7.

Дикий О.А. 
Гепатодистрофія у собак службових порід (етіологія, патогенез, діагностика, лікування та профілактика): Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.01 / О.А. Дикий ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2000. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.351,022
Шифр НБУВ: РА310254 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Дарієнко Т.М. 
Грунтові водорості заповідників Гірського Криму: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Т.М. Дарієнко ; Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.2*80,022 + П032.505.2(4УКР-6КРМ),022
Шифр НБУВ: РА309181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Гончаренко І.О. 
Діяльність ООН та ОБСЄ у врегулюванні конфліктів на пострадянському просторі (90-ті роки XX століття): автореф. дис ... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.О. Гончаренко ; Дипломат. акад. України при М-ві закордон. справ України. — К., 2009. — 15 с. — укp.

Досліджено роль ООН і ОБСЄ у запобіганні та врегулюванні конфліктів на постраданському просторі у 1990-х рр. На підставі проведеного аналізу доведено дієвість засобів превентивної дипломатії у запобіганні та врегулюванні конфліктів у країнах Балтії, Молдові, Україні та Білорусі, у Кавказькому регіоні та Таджикістані. На підставі науково-теоретичних і емпіричних даних розроблено класифікацію, з'ясовано відмінності, виявлено особливості перебігу конфліктів і способи їх урегулювання у спільній діяльності інститутів ООН і ОБСЄ, оцінено застосовані методики. Проаналізовано проблеми безпеки, а саме: теорії та практичної ролі інститутів, діяльність яких спрямована на зміцнення миру. Запропоновано визначення поняття безпеки та джерел сучасних загроз міжнародної стабільності. Доведено необхідність реформи європейської архітектури безпеки. Виявлено можливості для розвитку процесу подальшого співробітництва ООН і ОБСЄ. Проаналізовано сутнісні та формальні проблеми, що стосуються співробітництва ООН і ОБСЄ у галузі запобігання та врегулювання конфліктів, що дозволяє сформулювати пропозиції щодо можливого вдосконалення його ефективності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)64-612 + Х915.212-921 + Х915.22(4)11-9 +
Шифр НБУВ: РА366557

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Городиський Ю.М. 
Дослідження механізмів та інтерпретація аномальних часових змін геомагнітного поля: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / Ю.М. Городиський ; НАН України. Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню фізичних механізмів, що спричиняють аномальні часові зміни геомагнітного поля, та інтерпретації цих змін. Запропоновано механізм формування аномального магнітного ефекту електрокінетичної природи для моделі квазіоднорідного середовища і проведено його статистичні дослідження. Проведено інтерпретацію результатів геомагнітних зйомок на Північному Кавказі, в Дніпровсько-Донецькій западині, Закарпатті та Львівському палеозойському прогині. Виявлено несинфазність коливань зміни напружень на різних глибинах в земній корі. Розглянуто механізм часових змін векторів Візе, отриманих з результатів спостережень бухтоподібних варіацій геомагнітного поля, та знайдено основні математичні вирази для нього. Дано інтерпретацію часових змін векторів Візе на РГС "Нижнє Селище". Виявлено зону динамічної лінеаризації на південний схід від РГС, наявність двох типів аномальних часових змін векторів Візе на Закарпатському геодинамічному полігоні та проаналізовано їх зв'язок з землетрусами поблизу Карпатської аномалії електропровідності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214.211

Рубрики:

      
11.

Фещенко А. Л. 
Застосування безпілотних літальних апаратів у воєнних конфліктах кінця XX - початку XXI століття: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / А. Л. Фещенко ; Нац. ун-т оборони України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

На підставі дослідження воєнно-історичних праць, науково-дослідної літератури, матеріалів періодичних видань, інших джерел висвітлено досвід застосування безпілотних літальних апаратів (БПЛА) у воєнних конфліктах кінця XX - початку XXI ст. на Близькому Сході, Балканах, Кавказі та в Афганістані. Охарактеризовано основні групи факторів, що впливають на застосування БПЛА під час воєнних конфліктів. Визначено три етапи розвитку та трансформації завдань БПЛА. Описано основні форми (спеціальний і комплексний політ, авіаційний удар), способи та тактичні прийоми застосування БПЛА. Показано тенденції щодо поступового перекладання на БПЛА функцій, можливостей і тактичних прийомів дій пілотованої авіації. За результатами дослідження зарубіжного досвіду використання даних апаратів наведено рекомендації щодо вибору найбільш ефективних і доцільних БПЛА для Збройних сил України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц35(0)63-65 + Ц651.113
Шифр НБУВ: РА380913 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Злацька А.В. 
Значення специфічності генетичного матеріалу для успішної інтрогресії у геном м'якої пшениці (на прикладі інтрогресивних ліній ITriticum aestivum/i L./T. Imiguschovae/i Zhirov): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / А.В. Злацька ; НАН України. Ін-т клітин. біології та генет. інженерії. — К., 2001. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено лінії пшениці, які за цитологічною стабільністю не відрізнялись від рекурентних сортів м'якої пшениці Кавказ і Безоста 1. Інтрогресію чужинного генетичного матеріалу до геному цих ліній представлено невеликими ділянками хромосом (транслокації та рекомбінації). Для з'ясування того, які хромосоми T. miguschovae передавали свій генетичний матеріал до геному досліджених ліній було залучено ідентифіковані біохімічні та морфологічні маркери хромосом T. miguschovae. Показано, що успішність інтрогресії чужинного матеріалу залежить від способу його включення до геному м'якої пшениці та належності його до певної гомеологічної групи. Виявлено лінії-носії господарсько-важливих ознак - стійкість до борошнистої роси та підвищений вміст білка в зерні (ВБЗ). Стійкість до борошнистої роси контролюється кількома генами з різним типом міжалельних взаємодій. Генетичний аналіз геномно-доданих форм з різними субгеномами D і однаковою частиною субгеному AABB показав участь у контролі ознаки ВБЗ двох генів, що взаємодіють за типом дублікатного епістазу за умов домінування низького ВБЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-317 + Е522.912.25*440.23
Шифр НБУВ: РА313843 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
13.

Разумний В.В. 
Історія фідаїзму у новітній час: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.В. Разумний ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 18 с. — укp.

Зазначено, що релігійно мотивовані дії мусульманських релігійно мотивованих терористів перестали бути регіональною проблемою арабських країн і представляють собою загрозу безпеці усього світового товариства. Особливу тривогу викликають суїцидні теракти фідаїв - ісламських терористів-смертників, саме тому особливу увагу приділено аналізу їх ідеології. Наголошено, що дії арабських екстремістів не можна ототожнювати з мусульманською релігією, яка засуджує насильство та терор. Розглянуто соціально-економічні чинники, які сприяють розвитку релігійно мотивованого тероризму в ісламських країнах. Запропоновано термін "фідаїзм" на позначення дій ісламських радикалів. Проаналізовано діяльнясть ісламських терористів-смертників в арабських країнах і на Північному Кавказі, узагальнено наявний досвід боротьби проти фідаїзму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э38-102 + Т3(0)6-7
Шифр НБУВ: РА316770 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
14.

Вахрушев Б.О. 
Карстовий геоморфогенез Кримсько-Кавказького гірсько-карстового регіону: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.04 / Б.О. Вахрушев ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2004. — 38 с. — укp.

Уперше за єдиною методикою систематизовано дані та проведено карстово-геоморфологічні дослідження у великому регіоні - Кримсько-Кавказькій карстовій країні, що дало змогу встановити регіональні відмінності карстогенезу в її межах. Обгрунтовано сучасне уявлення про геоморфологію карсту як вчення про карстовий морфогенез, що має власне об'єкт дослідження, предмет, методи вивчення та визначено місце у системі наукових напрямів геоморфології. Розроблено теоретичні засади та проведено карстолого-геоморфологічне районування Кримсько-Кавказької карстової країни, визначено парагенетичні параметри їх взаємодії, розроблено відповідні класифікацію карстових форм, типологію даного рельєфу, систематизовано четвертинні відклади карстових масивів. Запропоновано та застосовано в карстових дослідженнях ліхенометричний, палеосейсмокарстологічний і порівняльно-картографічний методи, введено новий розрахунковий показник - об'ємний модуль конденсаційного стоку. За результатами теоретичних розрахунків виявлено основні гідрохімічні ситуації карстового геоморфогенезу, обгрунтовано шляхи та методи геоморфологічних кореляцій, застосування вікових датувань рельєфу в карстових областях, виявлено основні еволюційні етапи та періоди розвитку карсту регіону. Удосконалено методики гідрологічних, гідрогеологічних і водобалансових вишукувань. Для окремих досліджених районів Криму та Кавказу розраховано водний баланс, показник конденсаційного стоку, величини хімічної (карстової) денудації. Розроблено "Типове положення про карстово-спелеологічні національні природні парки".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823.122.2 +
Шифр НБУВ: РА331170

Рубрики:

      
15.

Венгер Н. В. 
Менонітське підприємництво та модернізація Півдня Російської імперії (1789 - 1917 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Н. В. Венгер ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2010. — 36 с. — укp.

Доведено, що впродовж 1789 - 1871 pp. підприємництво розвивалось за умов окремої економічної зони, що забезпечувала динаміку його формування й інтенсивного розвитку. Після скасування колоністського статусу (1871 р.) спостерігався процес формування регіонів економічної активності на теренах материнських колоній, міст, а також дочірніх поселень Новоросії, Дону, Північного Кавказу. Досліджено, що у процесі зміцнення та соціальної інституалізації підприємництва відбувалося формування субкультури представників даної страти. Встановлено, що етнічне підприємництво періодично стає мішенню цілеспрямованих гонінь з боку окремих груп російського націоналізму. Зазначено, що підприємці несуть відповідальність за загальний презентаційний образ етнічної групи, намагаються протистояти націоналізму, стримують динаміку та конфесійне поле конфліктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + Т2(4УКР)5-2 + Э376.150.9(4РОС7)-112.3 + Э376.150.9(4УКР)-112.3
Шифр НБУВ: РА371937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Мамчич І.П. 
Мовознавча спадщина Василя Чапленка: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.П. Мамчич ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 22 с. — укp.

Проаналізовано нетрадиційні судження В.Чапленка про походження мови - про те, що мова давніх людей складалася з звукових комплексів або складофонем (протофонем). З метою більш повної етимологізації сучасних слов'янських слів В.Чапленко використував адигейські мови. Висловлено думку, що прабатьківщиною цих мов була територія України та Північного Кавказу, через це мови зберегли в архаїчному стані глотогенетичні елементи. Розмежовано поняття "мовний знак" та "символ". Мовний знак - це безпосереднє значення, а символ - позначення з одночасним поєднанням двох різних речей чи явищ. Лігвіст визначав основні функції мови, проте давав їм більш чітку, лаконічну назву. В.Чапленко вводить до наукового обігу нове мовознавче поняття - "середня мова", тобто це уявлення, що постають у свідомості людей через сприймання звуків, слів, їх значень і форм. Мовна політика, на думку В.Чапленка, змінює або зберігає функціональний розподіл мов у багатомовному суспільстві. Відмічено, що, за словами вченого, літературна мова, писемна й розмовна, культурно унормована, об'єднує собою певну сукупність близьких діалектних одиниць, є засобом творення культури. У теоретичній праці "Межі й можливості мовостилю" вчений довів, що мовна творчість письменника можлива з використанням звуків, лексики та семантики слів, морфологічних явищ, синтаксису.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1г(4Укр)6д Чапленко, В.К. + Ш5(4Укр)6-4 Чапленко, В.К. 45
Шифр НБУВ: РА318136 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Литвинова Л.В. 
Населення Нижнього Подніпров'я 12 - початку 15 ст. за антропологічними даними: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.09 / Л.В. Литвинова ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2007. — 19 с. — укp.

На підставі комплексного вивчення антропологічного матеріалу наведено загальну реконструкцію етнічної історії населення Нижнього Придніпров'я напередодні монгольської експансії та у період Золотої Орди. За результатами аналізу краніологічних серій Мамай Сурка, Благовіщенка, Кам'янка та Каїри показано змішаний антропологічний склад і наявність різних морфологічних типів. Виявлено, що формування осілого населення Нижнього Придніпров'я відбувалось на підгрунті аланського, слов'янського, болгарського, сарматського та кочового компонентів. Установлено міграції осілого та кочового населення напередодні монгольської експансії та у період Золотої Орди з різних територій - Середнього Подніпров'я, Криму, Подоння, Поволжя та Північного Кавказу. Виявлено значний морфологічний зв'язок між осілим населенням Нижнього Подніпров'я та українцями XVII - XIX ст. З'ясовано, що антропологічний тип українців, особливо східних і південних районів сформувався під впливом морфологічних типів, що репрезентують осіле населення XII - початку XV ст. Південної та Центральної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е71*60 в767 + Т493.11 + Т4(45УКР)41-431.1 +
Шифр НБУВ: РА355729

Рубрики:

      
18.

Матвієнко Л. В. 
Населення Степового Побужжя в етнокультурних процесах XVI - X ст. до н. е.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / Л. В. Матвієнко ; Миколаїв. нац. ун-т ім. В.О. Сухомлинського. — Миколаїв, 2010. — 19 с. — укp.

Встановлено, що населення степових районів на сході перебувало під відчутним впливом племен Кавказу, а на заході - фракійців з Прутсько-Дністровського межиріччя. Завдяки контактам з фракійцями, розвиток населення регіону з кінця XVI ст. до н.е. був зорієнтований на землеробсько-скотарське господарство, розвитку якого сприяли кліматичні умови. Ускладнювалась структура поселень, використовувалися нові архітектурні форми в будівництві. Визначено специфіку напрямів розвитку господарства мешканців у період переходу від пізньої бронзи до раннього залізного віку. Показано зміни в релігійно-ідеологічних уявленнях жителів Степового Побужжя в контексті етнографічних паралелей. Зроблено спробу виділення нових, специфічних структур у ритуально-культових комплексах ХІІ - Х ст. до н.е. Встановлено загальноєвропейський характер процесів, що відбувалися на території степової України в ХVІ - Х ст. до н.е.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(45)
Шифр НБУВ: РА376962 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Манько В.О. 
Неоліт Південно-Східної України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / В.О. Манько ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Вивчено археологічні культури неоліту Південно-Східної України, проблеми їх генези, періодизації, хронології. Здійснено аналіз кременевих комплексів неолітних стоянок та виділено донецьку (4 етапи, остання третина VII - VI тис. до н.е.), тубинську (3 етапи, остання третина VII - VI тис до н.е.) і платовоставську (2 етапи, друга половина VII - перша половина VI тис до н.е.) культури. З'ясовано місце зазначених культур у неоліті Східної Європи. Відзначено, що Донецька і тубинська культури були складовими частинками дніпро-донецької культурно-історичної області, культури якої (керамічний етап кукрецької, яніславицька, києво-черкаська, донецька тубинська, лісогубівська, верхньодніпровська, Струміль) характеризувалися наявністю спільних елементів матеріальної культури у кременевих і керамічних комплексах; платовоставська - частиною нижньоволзької культурно-історичної області, культури якої (сіроглазівська, платовоставська, пам'ятки Чорноморського узбережжя Кавказу) мали спільні елементи виключно у комплексах кременевих знарядь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР7)24 +
Шифр НБУВ: РА338496

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Смірнова О.М. 
Оптимізація карт градієнтів сучасних вертикальних рухів земної поверхні гірських систем Східної Європи: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.24.01 / О.М. Смірнова ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Зроблено ретроспективний аналіз історії вивчення, методів дослідження та картографічного представлення вертикальних рухів земної поверхні за результатами повторного нівелювання, яка враховує геоморфологічну стійкість реперів та геометрію тектонічних блоків. За цією методикою складено карти градієнтів швидкостей вертикальних рухів земної поверхні Кримського та Карпатського регіонів. З метою оптимізації картографічних зображень вертикальних рухів земної поверхні встановлено аналітичну залежність для визначення оптимального ступеня фільтрації баз даних за результатами їх статистичного аналізу. На підставі статистичного аналізу баз даних складено карти градієнтів швидкостей вертикальних рухів земної поверхні Криму та Карпат та швидкостей вертикальних рухів земної поверхні рівнинної частини Східної Європи, Кавказу та Динарід максимальної інформативності. За складеною картою Карпатського регіону встановлено взаємозв'язок поля градієнтів вертикальних рухів земної поверхні з неотектонікою, розломною тектонікою, деформаційними процесами, а також з сейсмічною активністю регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д392.2
Шифр НБУВ: РА321006

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського