Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (9)Реферативна база даних (498)Книжкові видання та компакт-диски (20)
Пошуковий запит: (<.>K=ПІДЛІТКИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 28
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Щербина І.М. 
Особливості перебігу та лікування хронічного періодонтиту у підлітків, інфікованих туберкульозом: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.М. Щербина ; Укр. мед. стоматол. акад. — Полтава, 1999. — 19 с. — укp.

За результатами стоматологічного обстеження 1440 осіб від 11 до 17 років визначено, що підлітки, інфіковані туберкульозом, мають значно вищий рівень поширеності карієсу та його ускладнень. На фоні інфікування туберкульозом встановлено тенденцію розвитку стану дефіциту загального та місцевого неспецифічного імунітету, який погіршується у підлітків з хронічним періодонтитом. Розроблено та запроваджено спосіб консервативного лікування хронічного періодонтиту у підлітків, інфікованих туберкульозом, з використанням А-бактерину та масляного 3,44% розчину ретінола ацетата, який сприяє зменшенню кількості ускладнень, скороченню строків лікування, розвитку позитивних віддалених результатів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12-37

Рубрики:

      
2.

Малихіна Т.П. 
Психологічні умови попередження аморальних вчинків підлітків: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Т.П. Малихіна ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Розкрито сутність та висвітлено характерні особливості аморального вчинку, розглянуто його структуру, проаналізовано різні підходи щодо запобігання відхиленням у поведінці підлітків. Виявлено рівні та основні форми аморальних вчинків, що скоюють підлітки та з'ясовано їх мотиви. Визначено психологічні умови, додержання яких сприяло процесу запобігання аморальним проявам в поведінці підлітків. Розглянуто зовнішнє вираження внутрішньої структури особистості підлітка. Запропоновано програму, яка дозволила за умов сучасної загальноосвітньої школи розвинути свідоме ставлення підлітків до норм моралі та зменшити, а в деяких випадках позбутися певних аморальних аспектів їх поведінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.620.1-81 + Ю701.23 + Ч421.331.2
Шифр НБУВ: РА316060 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Грабар І.В. 
Залежність від летких розчинників у дітей та підлітків (клініко-терапевтичні аспекти): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.17 / І.В. Грабар ; АМН України. Ін-т неврології, психіатрії та наркології. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

З застосуванням сучасних методів досліджено клінічні особливості сучасних форм інгаляційної токсикоманії у дітей і підлітків, одержано предиктори формування адиктивних форм поведінки. За результатами комплексного клініко-психопатологічного, патопсихологічного дослідження даного контингента населення із залежністю від інгаляцій леткими розчинниками виявлено негативний вплив дослідженої групи психоактивних речовин на дитячий організм. Описано клінічні феномени, які доповнюють відомі описи інтоксикації леткими органічними розчинниками. Запропоновано систему прогнозування на підставі багатофакторної, індивідуальної оцінки соціальної, мікросоціальної сфер, особливостей спадковості, психології особистості, умов виховання. Розроблено нові, патогенетично обгрунтовані підходи до лікування зазначеної патології - залежності від інгалянтів. З застосуванням вітчизняного ентеросорбента "Силлард П" показано високу ефективність ентеросорбційної детоксикації. Вивчено регіональний регістр (на моделі Луганського регіону) токсичних речовин як психоделічних, що використовують діти та підлітки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.645.021.1-3 +
Шифр НБУВ: РА337305

Рубрики:

      
4.

Павелків В.Р. 
Психологічні засоби корекції міжособистісних стосунків у підлітків з агресивною поведінкою: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / В.Р. Павелків ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено емпіричне дослідження міжособистісних стосунків агресивних підлітків з однолітками та зроблено висновок, що агресія у підлітків великою мірою зумовлюється системою порушених стосунків, які мають прояв у несприятливому статусі підлітка у середовищі однолітків, незадоволеності стосунками, відсутності взаємності, низькій усвідомленості та неадекватному переживанні стосунків, їх негативній модальності. Виявлено істотні розбіжності, що існують у підлітків з агресивною поведінкою між уявленнями про свої стосунки з однокласниками та реальним статусом у колективі. Показано, що реалізація програми, спрямованої на створення для підлітків продуктивного розвивального середовища та передбачає психодіагностичну, психопрофілактичну, розвивальну та консультативну роботу у системах взаємодії (психолог - педагоги, психолог - педагоги - батьки, психолог - педагоги - підлітки), сприяє корекції порушених стосунків підлітків і, відповідно, зниженню їх агресивності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937-953.6-734 + Ю983.030.2-994 + Ю983.402.2 + Ю984.92 + Ч421.331.2 +
Шифр НБУВ: РА346401

Рубрики:

      
5.

Хархан О.М. 
Психологічні особливості віктимної поведінки підлітків: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.М. Хархан ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського (м. Одеса). — О., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено теоретичний та емпіричний аналіз феномена підліткової віктимності, в якому розширення сфери психологічного знання шляхом розвитку психоаналітичної психотерапевтичної практики з підлітками та їх адаптації до вітчизняної наукової традиції є структурним необхідним компонентом. Розроблено й апробовано модель психопрофілактичної та психотерапевтичної допомоги віктимним підліткам за сучасних умов. Встановлено, що віктимні підлітки, це особи, які жертвують своїм "Я" з метою їх прийняття до родинної системи. Показано вплив особливостей психологічних захисних механізмів батьків на процес дезадаптації та формування віктимності. Виявлено відмінності впливу захисних механізмів батьків і матерів або людей, які їх замінюють. Показано, що форми віктимності відповідають формам провакації можливого агресора - агресивній поведінці з вербальними та невербальними компонентами, провокативній пасивній поведінці та випадковій провокативній поведінці, що базується на інтелектуальній недостатності підлітка. Розроблено методику діагностики типу віктимності підлітків. Створено модель психотерапевтичної та психопрофілактичної допомоги травмованим підлітками. Обгрунтовано можливість ефективного застосування результатів наукового дослідження у роботі психолога-судового експерта, який визначає ступінь вини потерпілого в ситуації пережитого насильства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.620.2-81 + Ю983.402.2 + Х883.9(4УКР)52 + Ч421.331.2 +
Шифр НБУВ: РА344612

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
6.

Юнг Н.В. 
Психологічні особливості ціннісних орієнтацій старших підлітків, груп підвищеної психологічної уваги: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.В. Юнг ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2006. — 16 с. — укp.

Досліджено психологічні особливості ціннісних орієнтацій і гіпотетично пов'язані з ними риси особистості старших підлітків залежно від приналежності їх до типологічної "групи підвищеної психологічної уваги" (ППУ). Розкрито зміст поняття "група підвищеної психологічної уваги", теоретично обгрунтовано типологію груп ППУ, емпірично виявлено та вивчено п'ять типологічних груп ППУ. Встановлено, що у старших підлітків рейтинг привабливості та значущості різних цінностей лише у ряді випадків змінюється залежно від віку та статі. Виявлено схожість та відмінності в специфіці ціннісних орієнтацій та особливостей особистості старших підлітків - представників різних типологічних груп ППУ. З'ясовано, що підлітки, що входять до складу різних типологічних груп ППУ, характеризуються певним психологічним портретом особистості, зокрема, розрізняються особивостями самовідношення та самоактуалізації. Доведено, що специфіка психологічної схильності до соціальної дезадаптації, на якій базується типологія груп ППУ, виявляється у специфіці ціннісних орієнтацій у старших підлітків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.723.1 + Ю983.402.2 + Ю952.14 + Ч421.331.2 +
Шифр НБУВ: РА344617

Рубрики:

      
7.

Талалаєв К.О. 
Диференційований підхід до лікування хвороб, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ/СНІД у підлітків сільських регіонів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / К.О. Талалаєв ; АМН України. Ін-т дерматології та венерології. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

З'ясовано клініко-епідеміологічні особливості та психоособистісні характеристики підлітків з інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)/ВІЛ залежно від місця їх мешкання та форми поведінки. Установлено взаємозв'язок ризику інфікування ІПСШ/ВІЛ, особливостей клініки та перебігу ІПСШ у підлітків залежно від факторів, а саме: місця мешкання, психоособистісних властивостей і форми поведінки. Показано, що сільські підлітки менше поінформовані з питань профілактики ІПСШ, їх поведінка зумовлює високий ризик інфікування, зокрема ВІЛ. Запропоновано оригінальну лікувально-превентивну тактику з залученням до комплексної етіопатогенетичної терапії чотирьохетапних превентивних модулів і диференційований підхід до її застосування у підлітків з ІПСШ/ВІЛ залежно від місця мешкання, психоособистісних властивостей і форми поведінки, що передбачає застосування чотирьохетапних превентивних модулів, нових форм і методів роботи (інтерактивних інформаційно-навчальних методик, технологію "Рівний навчає рівного").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.59-5 + Р733.514,0-5 +
Шифр НБУВ: РА351287

Рубрики:

      
8.

Гаваші С.Й. 
Психологічні особливості егоцентризму в музичній творчості підлітків: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / С.Й. Гаваші ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Встановлено позитивний і негативний вплив егоцентризму на творчий розвиток юного музиканта. Доведено, що позитивний прояв когнітивного егоцентризму пов'язаний зі специфікою музичного мислення та уяви, віднайденням власної пізнавальної позиції. З'ясовано, що негативна роль особистісного егоцентризму проявляється у зосередженні підлітків на музичній діяльності, що обумовлено невмінням налагодити контакти з оточуючими. Виявлено, що як когнітивна властивість егоцентризм сприяє розумінню самодостатності, предметної визначеності та композиційних характеристик музичних творів, зосередженню на предметі творчості та прагненню до цілевизначеної організації діяльності, а також формуванню особистісного сприйняття музики. Встановлено, що як особистісна якість егоцентризм обумовлює такі позитивні прояви: представлення власної музичної творчості як соціально значущої, що накладає на соціальне середовище певні зобов'язання. Виявлено, що підлітки з високим показником егоцентризму найчастіше засвідчують достатньо високий і середній рівень музичного розвитку, домінування когнітивного, емоційного компонентів. Експериментально доведено, що оптимальним є середній рівень егоцентризму, пов'язаний з емоційним і поведінковим компонентами музичного розвитку. Виявлено неефективність поєднання низьких рівнів егоцентризму та показників музичного розвитку. Зроблено висновок, що розвиток рефлексії, децентрації, комунікативних умінь сприяють профілактиці та корекції егоцентризму, формують схильність до самоактуалізації та позитивне ставлення до соціальних стосунків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю984.544-43 + Ч421.331.2 +
Шифр НБУВ: РА358149

Рубрики:

      
9.

Коняєва Л.Д. 
Психологічні особливості соціалізації підлітків у позашкільній діяльності: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Л.Д. Коняєва ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі результатів теоретичного аналізу виділено основні особливості соціалізації підлітків у взаємозв'язку з формуванням їх особистісної ідентичності. Визначено й обгрунтовано критерії оцінювання успішності соціалізації підлітків. Обгрунтовано зв'язок психологічних особливостей і успішності цього процесу у підлітків, які займаються різними видами позашкільної діяльності, зі змістом їх особистісної ідентичності. Виділено основні чинники позитивного впливу даної діяльності на розвиток особистісної ідентичності у підлітковому віці. З'ясовано місце спортивної діяльності у соціалізації підлітків. Здійснено емпіричне дослідження та проаналізовано зв'язок особистісної ідентичності підлітків, які займаються різними видами позашкільної діяльності, з успішністю їх соціалізації. Виявлено, що підлітки-спортсмени мають розвинену структуру ідентичності з домінуванням ідентифікацій з суб'єктом діяльності взагалі та спортивної зокрема, а також найбільш гармонійне сполучення важливих для успішної соціалізації особистісних параметрів, що свідчить про більш успішну їх соціалізацію. Підтверджено положення, що особливості і характер соціалізації підлітків визначаються особливостями змісту їх ідентичності, яка формується під впливом певної позашкільної діяльності. Доведено, що більш успішній соціалізації підлітків-спортсменів сприяє домунівання у структурі їх особистісної ідентичності ідентифікацій з суб'єктом діяльностї взагалі та спортивної - зокрема.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С40(4УКР) + Ю952.1-734 + Ю984.3-723 +
Шифр НБУВ: РА357953

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
10.

Петренко С.І. 
Вплив навчально-тренувального процесу на підготовленість 12 - 14-річних футболістів з різним рівнем біологічного розвитку: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / С.І. Петренко ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості фізичного розвитку та формування фізіологічних і психологічних якостей футболістів 12 - 14-річного віку, які відрізняються за рівнем біологічного розвитку. У цих осіб виявлено невідповідність між паспортним і біологічним віком, виділено групи з уповільненим, нормальним і прискореним розвитком. Доведено, що підлітки з прискореним біологічним розвитком мають кращі психофізіологічні показники та відрізняються від своїх однолітків за результатами фізичної та технічної підготовленості. Проаналізовано взаємозв'язок і взаємовплив різних складових (фізичної, технічної, психологічної) спортивної підготовки юних футболістів і вплив на рівень їх підготовленості. Показано, що використання комплексу фізичних вправ, спрямованих на розвиток швидкісних і швидкісно-силових якостей юних футболістів сприяє покращанню показників їх фізичної та технічної підготовленості. З'ясовано, що використання психологічної підготовки (у формі соціально-психологічного тренінгу) сприяє формуванню позитивних і соціально бажаних якостей особистості гравців і викликає несуттєві, але достовірні зміни у фізичній і технічній складових спортивної підготовленості. Об'єктивно обгрунтовано важливу роль врахування усіх складових у процесі підготовки юних футболістів. Показано значення взаємозв'язку та взаємовпливу різних складових у формуванні юних футболістів як спортсменів та особистостей. Наведено рекомендації тренерам з футболу, що працюють з підлітками, щодо організації навчальних занять.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.780.4 +
Шифр НБУВ: РА369449

Рубрики:

      
11.

Калиняк М.Я. 
Соціально-педагогічні умови профілактики правопорушень підлітків в діяльності правоохоронних органів: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / М.Я. Калиняк ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано проблему профілактики правопорушень підлітків у діяльності правоохоронних органів у психолого-педагогічному, соціологічному, правовому аспектах. Розкрито суть понять "правопорушення", "підлітки-правопорушники", "соціально-педагогічні умови", "діяльність правоохоронних органів". Розроблено й експериментально перевірено соціально-педагогічні умови, форми та методи формування правомірної поведінки підлітків. Досліджено різні типи поведінки неповнолітніх правопорушників - аморальної, антисоціальної (деліквентної), кримінальної (злочинної), аутодеструктивної (адиктивної) - та шляхи цілеспрямованої взаємодії суб'єктів, профілактики щодо корекції негативних проявів у поведінці неповнолітніх. Розроблено структурно-функціональну модель профілактики правопорушень підлітків у діяльності даних органів, критерії, показники та рівні формування правомірної поведінки. Розглянуто методи дослідження сформованості правомірної поведінки підлітків як засобу та результативності профілактичної роботи. Доведено, що ефективність процесу профілактики правопорушень підлітків у діяльності правоохоронних органів забезпечується шляхом удосконалення виховного процесу через реалізацію комплексного підходу до соціально-педагогічного діагностування з використанням відповідних матеріалів для здійснення прогностичних висновків і проективних методик, проведення індивідуальної та масової, групової освітньо-профілактичної діяльності зазначених органів у роботі з батьками, а також посиленням соціального та педагогічного контролю за поведінкою підлітків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + Ч421.352.26 +
Шифр НБУВ: РА365467

Рубрики:

      
12.

Лукомська С.О. 
Психологічні особливості статеворольової поведінки підлітків з різним рівнем інтелектуального розвитку: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / С.О. Лукомська ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Проаналізовано вплив сім'ї, навчальних закладів, позашкільних установ і ЗМІ на формування статеворольової поведінки підлітків з нормальним і зниженим інтелектом. Встановлено, що підлітки з нормальним інтелектом здебільшого характеризуються андрогінною статеворольовою поведінкою, а у їх ровесників з розумовою вісталістю переважає фемінна статеворольова поведінка. Доведено, що статеворольова поведінка виявляється в міжособистісній взаємодії та пов'язана з Я-концепцією підлітків. Зазначено, що гіперрольова (гіпермаскулінна та гіперфемінна) поведінка нерідко стає причиною соціальної дезадаптації підлітків незалежно від рівня інтелектуального розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.73 + Ю983.402.2 + Ю983.513.1 +
Шифр НБУВ: РА368306

Рубрики:

      
13.

Павлина К.В. 
Особливості епідемічного процесу краснушної інфекції в Україні в умовах проведення вакцинопрофілактики: автореф. дис. ... канд. мед. наук: 14.02.02 / К.В. Павлина ; Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Встановлено, що за роки запровадження специфічної профілактики (2000 - 2008 рр.) поступово знизився рівень захворюваності в усіх вікових групах населення, відбулося згладжування циклічності, зменшилася чисельність випадків краснухи, пов'язаних з дією сезонних факторів і змінився віковий розподіл у структурі захворюваності. Проаналізовано, що за сучасних умов виникають нові вікові групи ризику, зокрема, діти 7 - 14-ти років, підлітки та дорослі. Визначено, що коефіцієнт кореляції між кількістю імунізованих осіб і рівнем захворюваності на краснуху дорівнює -0,76, що свідчить про наявність сильного зв'язку. Обгрунтовано, що коефіцієнт регресії, що визначав залежність зміни рівня захворюваності на краснуху населення України від зміни рівня охоплення профілактичними щепленнями, становить 1,84, а дані, одержані за проведення регресійного аналізу, вказують на необхіднісь охоплення декретованих груп населення України протикраснушними щепленнями на рівні вище 95,0 %. Розкрито, що коефіцієнт ефективності й індекс ефективності застосування специфічної профілактики краснухи серед ревакцинованих осіб були вищими, порівняно з вакцинованими дітьми і складали 95,84 % і 24,06 % та 88,77 % і 8,0. Для удосконалення існуючої системи моніторингу вакцинопрофілактики краснухи запропоновано ввести окремий облік захворюваності серед дітей до 1 року й у віці 1 - 2-х років за офіційних форм звітності. У нещеплених пацієнтів визначено більш важкі клінічні формах та частіші ускладнення. Вивчення стану протикраснушного імунітету у дітей з різними термінами після щеплення (1 - 5 років) виявило високий рівень напруженості протикраснушного імунітету, що свідчить про імунологічну ефективнісь проведення вакцинопрофілактики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.26-533 + Р194.26 +
Шифр НБУВ: РА369707 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Мошкова К.Д. 
Оцінка ефективності фізіо-бальнеотерапії підлітків з вегетативними дисфункціями: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / К.Д. Мошкова ; Крим. Республ. установа "НДІ фіз. методів лікування і мед.ї кліматології ім. І.М.Сєченова. — Ялта, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено ефективність фізіо-, бальнеотерапії у підлітків з вегетативними дисфункціями (ВД) за показниками функціонального стану центральної нервової системи та серцево-судинної системи (ССС). Обстежено 154 підлітки з вегетативними дисфункціями системи ваготонічного та симапатикотонічного типів. Вивчено катамнез у 44-х підлітків з ВД через 6 міс. після проведення курсу лікування. До групи порівняння увійшли 24 підлітків з ВД, що не одержували диференційовану фізіо-бальнеотерапію. Контрольну групу становили 26 здорових підлітків I та II груп здоров'я. Виявлено зміни стану надсегментарних церебральних вегетативних структур, зумовлені активацією процесів статевого дозрівання. Відзначено, що зміни біоелектричної активності головного мозку у вигляді зниження частоти та збільшення амплітуди фонового альфа-ритму, а також реєстрація за умов електроенцефалографії білатерально-синхронної активності свідчать про посилення ролі підкіркових ритмогенних структур і зниження функціональної активності кори у підлітків з ВД, що призводить до акцентуації конституціонального вегетативного статусу. Порушення варіабельності ритму за типом посилення впливу центрального контуру регуляції спричиняє зміни системної та церебральної гемодинаміки. Дослідження проведено з застосуванням певних методик, а саме: внутрішньотканинного трансцеребрального пірацетам-електрофорезу та бельнеоароматерапії з рослинними з екстрактами розмарину та валеріани. Відзначено, що використання методик фізіо-, бальнеотерапії дозволило покращити клінічний стан підлітків з ВД, сприятливо впливає на функціональний стан центральної нервової системи, стан варіабельності ритму серця, церебральної гемодинаміки, підвищує "якість життя" цих хворих. Виявлено, що віддалені результати лікування підлітків з ВД характеризуються збереженою позитивною динамікою клінічної картини та досліджених показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.628.063-54 +
Шифр НБУВ: РА364705

Рубрики:

      
15.

Лисенко Ю. О. 
Соціально-педагогічні чинники впливу сучасної естрадної музики на молодіжну субкультуру: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.05 / Ю. О. Лисенко ; ДЗ "Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка". — Луганськ, 2011. — 20 с.: табл. — укp.

Розкрито суть поняття "молодіжна субкультура" з точки зору соціальної педагогіки. Визначено, що молодіжна субкультура є потужним механізмом соціалізації та має свою специфіку, структуру, взаємозв'язок з іншими субкультурами та загальною культурою зокрема. Визначено, що старші підлітки - суб'єкти молодіжної субкультури, оскільки започатковують її соціальну спрямованість, руйнуючи або вдосконалюючи попередню специфіку. Проаналізовано вплив сучасного естрадного музичного мистецтва на старших підлітків. Доведено, що музичне виховання є ефективним засобом соціального, що сприяє підвищенню рівня розвиненості соціальності (як результату соціального виховання) старших підлітків. Визначено провідні соціальні інституції, що впливають на формування та спрямованість молодіжної субкультури: сім'я, школа, однолітки, засоби масової інформації (зокрема, телебачення). Неузгодженість цих впливів зумовила обгрунтування й упровадження соціально-педагогічних чинників впливу сучасної естрадної музики на розвиток соціальності старших підлітків. За допомогою експериментальної перевірки доведено ефективність соціально-педагогічних чинників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + Ч421.350.0 + С5*671.1*423.122
Шифр НБУВ: РА385077 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Овчинникова Я. С. 
Діти і підлітки Донбасу в умовах Великої Вітчизняної війни (1941 - 1945 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Я. С. Овчинникова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 19 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз становища дітей і підлітків Донбасу як соціально найуразливішої верстви населення в період Великої Вітчизняної війни. З'ясовано основні чинники, що визначали становище неповнолітніх за екстремальних умов війни на різних її етапах. Виділено напрямки політики радянської влади у галузі охорони дитинства, організації навчання та виховання неповнолітніх та особливості їх реалізації в Донбасі. Розглянуто умови перебування юних жителів регіону на окупованій території, проаналізовано дії нацистської окупаційної влади щодо даної категорії населення. З'ясовано основні мотиви та виділено форми участі дітей і підлітків у патріотичних заходах цивільного населення та русі Опору, показано внесок молодого покоління у здобуття Перемоги. Зроблено висновок про суттєвий вплив воєнних подій на стан фізичного, психологічного здоров'я неповнолітніх громадян та все їх подальше життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР55)622-2
Шифр НБУВ: РА380629 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Галичанська А. В. 
Родинна традиція як умова запобігання міжпоколінних конфліктів у підлітків у сім'ї: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / А. В. Галичанська ; ДВНЗ "Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника". — Івано-Франківськ, 2011. — 20 с. — укp.

Показано, що міжпоколінна конфліктність підлітків на тлі нормативної кризи виявляється у стратегіях конфліктної поведінки в сім'ї. Родинні традиції реалізуються на двох рівнях (особистісному та груповому), що дозволяє на основі аналізу їх структурно-змістових показників виокремити чотири типи сімей з різною орієнтацією на родинні традиції. Доведено, що попри вікову інтолерантність підлітки виявляють більшу готовність до узгодженої міжпоколінної взаємодії (цілісність, збалансованість, несуперечливість окремих складових), ніж середнє покоління. З'ясовано, що розвиток толерантності членів родин з низьким рівнем орієнтації на традицію у процесі комунікативно-поведінкового тренінгу призводить до оптимізації готовності підлітків і дорослих до узгодженої міжпоколінної взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч491.331.2 + Ю983.402.3
Шифр НБУВ: РА380189 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Журавель О. В. 
Клініко-патогенетичні механізми формування позастравохідних (респіраторних) проявів гастроезофагальної рефлюксної хвороби у дітей підліткового віку та шляхи до їх реабілітації / О. В. Журавель. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності реабілітаційних заходів у дітей пубертатного віку з рекурентними респіраторними захворюваннями на тлі гастроезофагальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) шляхом своєчасної діагностики та корекції окисного стресу, порушень імунітету, D-вітамінного забезпечення.У дисертаційній роботі встановлено, що гастроезофагальна рефлюксна хвороба погіршує перебіг та призводить до збільшення частоти респіраторних захворювань у дітей підліткового віку.Оцінка морфологічних змін слизової оболонки дистального відділу стравоходу у дітей з рекурентними респіраторними зорюваннями на тлі ГЕРХ II ступеня повинна враховувати наступні ознаки: наявність ерозій, витончення, чергування ділянок витончення та потовщення, дистрофію епітелію, подовження сосочків, наявність запальної інфільтрації, гіперплазію базального шару, судинного повнокрів'я; оцінку дистрофічних змін кератоцитів в поверхневих відділах багатошарового плоского епітелію та проліферативної активності його клітин, визначеною за допомогою моноклональних Ki-67 та поліклональних Nіtric Oxide Synthase, endothelial (eNOS) антитіл.З метою покращення стану здоров'я, нормалізації клітинного неспецифічного імунного захисту, локального імунітету слизових оболонок, підвищення рівня вітаміну D3 в організмі та запобігання розвитку позастравохідних ускладнень ГЕРХ у підлітків розроблений реабілітаційно-профілактичний комплекс.Ключові слова: гастроезофагальна рефлюксна хвороба, підлітки, рекурентні респіраторні захворювання.^UThe dissertation is devoted to increase of efficiency of rehabilitation actions at children of pubertal age with frequent episodes of respiratory diseases affected by GERD by timely diagnostics and correction of oxidative stress, disturbances of immunity, D-vitamin maintenance.In the dissertation it is established that gastroesophageal reflux disease worsens the course and leads to an increase in the incidence of respiratory diseases in adolescents.Assessment of morphological changes of the mucous membrane of the distal esophagus in children with frequent recurrent RH on the background of GERD II degree should take into account the following signs: the presence of erosions, thinning, alternation of areas of thinning and thickening, epithelial dystrophy, elongation of papillaev, the presence of inflammatory infiltration, basal layer hyperplasia, vascular congestion; evaluation of dystrophic changes of keratocytes in the superficial parts of the multilayered squamous epithelium and the proliferative activity of its cells, determined using monoclonal Ki-67 and polyclonal Nstric Oxide Synthase, endothelial (eNOS) antibodies.In order to improve health, normalize cellular non-specific immune protection, local immunity of mucous membranes, increase the level of vitamin D3 in the body and prevent the development of extraesophageal complications of GERD in adolescents, a rehabilitation and prevention complex has been developed.Key words: gastroesophageal reflux disease, adolescents, recurrent respiratory diseases.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Киян Т. А. 
Оптимізація діагностики та профілактики захворювань гастродуоденальної зони у підлітків з харчовою гіперчутливістю / Т. А. Киян. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності діагностики та профілактики хронічного гастриту та хронічного дуоденіту у підлітків з харчовою гіперчутливістю шляхом вивчення клініко-морфологічних особливостей їх перебігу, мукозального гомеостазу слизової оболонки шлунку та дванадцятипалої кишки.У дисертаційній роботі встановлено, що харчова гіперчутливість погіршує перебіг хронічного дуоденіту. Визначено, що підлітки з хронічним гастритом та дуоденітом і харчовою гіперчутливістю достовірно частіше мали обтяжену спадковість по хронічних захворюваннях гастродуоденальної зони та по алергічних захворюваннях. У підлітків з хронічним гастритом та дуоденітом на фоні харчової гіперчутливості частіше діагностувалися ерозії СО ДПК, гіпоацидний рівень КУФ шлунку та моторно-евакуаторні порушення у вигляді поєднання гастроезофагального та дуоденогастрального рефлюксів. Встановлено, що у дітей з хронічним гастритом та дуоденітом і харчовою гіперчутливістю превалювало ураження СО ДПК, яке морфологічно характеризувалось атрофією СО ДПК; вкороченням ворсин СО на 0,5 мм, мікроерозіями та фіброзом власної пластинки СО ДПК. Визначено, що у 50,0% дітей з дефіцитом маси мала місце атрофія СО ДПК. Встановлено, що у пацієнтів з хронічним дуоденітом поєднаними з харчовою гіперчутливістю мало місце зниження цитопротективного потенціалу СО ДПК, що проявлялось відсутністю експресії TFF-2 в слизовій оболонці у 63,0% цих хворих. Встановлено діагностичні критерії ураження СО ДПК та предиктори атрофічних змін СО ДПК. Розроблено алгоритм ведення пацієнтів з хронічним гастритом і хронічним дуоденітом та харчовою гіперчутливістю.Ключові слова: харчова гіперчутливість, підлітки, хронічні захворювання гастродуоденальної зони, експресія TFF-2.^UThe dissertation is devoted to the problems of increasing the efficiency of diagnostics and prevention of chronic gastritis and chronic duodenitis in adolescents with food hypersensitivity by studying the clinical and morphological features of their development, mucosal homeostasis of the gastric mucosa and duodenum.In this dissertation work it was found that food hypersensitivity worsens the course of chronic duodenitis. It was determined that adolescents with chronic gastritis and duodenitis with food hypersensitivity significantly more often had an impaired heredity for chronic diseases of the gastroduodenal zone and allergic diseases. Adolescents with chronic gastritis and duodenitis on the background of food hypersensitivity had erosions of duodenal mucosa, hypoacid level of gastric pH and motor-evacuation disorders in the form of a combination of gastroesophageal and duodenogastric refluxes. It was found that duodenal mucosa prevailed in children with chronic gastritis and duodenitis with food hypersensitivity, and was morphologically characterized by atrophy of duodenal mucosa, shortening of duodenal mucosa villi by 0.5 mm, microerosions and fibrosis of the duodenal mucosa. It was determined that 50.0% of children with body weight deficit had atrophy of duodenal mucosa. It was found that patients with chronic duodenitis and food hypersensitivity had a decrease in the cytoprotective potential of duodenal mucosa, which was represented by the absence of TFF-2 expression in the mucous membrane of 63.0% of these patients. The diagnostic criteria for the affected duodenal mucosa and predictors of atrophic changes of duodenal mucosa were determined. The algorithm of management of patients with chronic gastritis and chronic duodenitis with food hypersensitivity was developed.Keywords: food hypersensitivity, adolescents, chronic diseases of the gastroduodenal zone, TFF-2 expression.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Могилка О. П. 
Соціальна робота зі зменшення шкоди від вживання наркотиків серед підлітків у центрах денного перебування / О. П. Могилка. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розв'язанню актуальної сьогодні проблеми створення системи соціальної роботи з підлітками-споживачами наркотиків з метою збереження їх здоров'я на базі центрів денного перебування. Своєчасність звернення до цієї теми зумовлена значним поширенням наркотичних практик серед неповнолітніх та розповсюдженням у підлітковому середовищі інших взаємопов'язаних видів ризикованої поведінки.На основі аналізу законодавчої бази та власного практичного досвіду роботи з підлітками-споживачами наркотиків встановлено, що відсутність офіційного визнання значущості проблеми наркотизації неповнолітніх зумовлює брак об'єктивної інформації про реальну картину незаконного вживання підлітками наркотичних речовин, що, в свою чергу, гальмує розробку програм та стандартів надання необхідних послуг для неповнолітніх споживачів наркотиків, уповільнює залучення достатньої кількості фахівців, компетентних у цій галузі. Доведено, що у сучасних умовах пошук шляхів вирішення проблеми підліткової наркоманії має відбуватися не лише в правовій площині, а й в аспекті розширення спектру якісних медико-соціальних та соціально-педагогічних послуг, орієнтованих на потреби підлітків. Сьогодні актуальним є впровадження кардинально нових підходів до вирішення проблеми наркотизації неповнолітніх, які передбачають заміну примусових медико-правових заходів по відношенню до споживачів наркотиків на застосування м'яких практик поступової зміни світогляду людини, її ціннісних орієнтацій, розширення можливостей, збагачення соціального досвіду, що забезпечує зменшення негативного впливу від наслідків їх ризикованої поведінки. Одним з таких підходів, ефективність якого було доведено у світовому досвіді боротьби з розповсюдженням ВІЛ-інфекції серед споживачів наркотиків, є «зменшення шкоди від наслідків ризикованої поведінки».У ході дослідження відзначено, що актуальні потреби неповнолітніх споживачів наркотиків в повноцінному доступі до соціальних послуг, орієнтованих на зменшення шкоди від вживання наркотиків, сьогодні практично не задовольняються в українському суспільстві, оскільки соціальні служби та медичні заклади не надають спеціалізовані здоров'язберігаючі послуги підліткам, які мають досвід вживання наркотичних речовин. Більш ніж п'ятирічний досвід роботи в центрі денного перебування дав підстави стверджувати, що й самі підлітки ще не готові звертатися за послугами зі зменшення шкоди від вживання наркотиків до установ та закладів органів державної влади та місцевого самоврядування. Комплекс послуг, орієнтованих на потреби підлітків-споживачів наркотиків, можуть забезпечити центри денного перебування, що надають їх на основі анонімності й конфіденційності. Центри денного перебування займають свою нішу в системі соціальних послуг для дітей та молоді, забезпечуючи соціальний супровід, послуги з реабілітації від наркотичної залежності, ефективну переадресацію, соціально-педагогічну підтримку. Гнучка, орієнтована на потреби неповнолітніх концепція діяльності таких центрів сприяє формуванню у підлітків довіри та створює для них безпечний простір, надаючи широкі можливості для розробки та реалізації системи соціальної роботи зі зменшення шкоди від вживання наркотиків серед підлітків.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше теоретично обґрунтовано, розроблено та експериментально апробовано систему соціальної роботи зі зменшення шкоди від вживання наркотиків серед підлітків у центрах денного перебування, витлумачену як сукупність різноаспектних складників (ціннісно-мотиваційний, суб'єкт-об'єктний, програмно-цільовий, моніторингово-оціночний, середовищний, організаційно-функціональний), що забезпечує отримання наркозалежними підлітками у центрах денного перебування спектру орієнтованих на потреби послуг, сприяє збереженню їх здоров'я та зменшенню ризиків поширення соціально небезпечних захворювань за рахунок стимулювання поступового особистісного зростання підлітка; визначено особливості соціальної роботи зі зменшення шкоди від вживання наркотиків серед неповнолітніх (орієнтація на врахування потреб підлітка, прозоре інформування про ризики щодо вживання наркотиків, застосування алгоритму перенаправлення між різними надавачами послуг, використання інтерактивних та он-лайн форм роботи, створення безпечного середовища у місцях роботи з підлітками-споживачами наркотиків тощо).^UThe dissertation is devoted to the solution of the urgent problem of creating a system of social work for adolescents who use drugs in order to preserve their health on the basis of day centers. The relevance of addressing this topic is due to the significant spread of drug use practices among minors and the spread of other interrelated types of risky behaviors among adolescents.Based on the analysis of the legal framework and individual practical experience of working with adolescents who use drugs, it is established that a lack of the official recognition of the importance of the problem of narcotization among minors leads to a lack of objective information about the real picture of illicit drug use by adolescents. In turn, this slows down the development of programs and standards on the provision of necessary services for adolescents who use drugs, causing a lack of specialists competent in this field.It is also proved that in modern conditions the search of ways to solve the problem of drug addiction among adolescents should take place not only in the medical and psychological field, but also in terms of expanding the range of qualitative social and socio-pedagogical services that are based on the needs of minors. Nowadays it is important to introduce radically new approaches to solving the problem of narcotization among minors, which suggest, as opposed to coercive medical and legal measures against people who use drugs, application of soft practices of gradual change of worldview and values, empowerment, enrichment of social experience that reduce the impact of the negative consequences of their risky behavior. One of such approaches with the proven evidence of success in tackling the spread of HIV among people who use drugs is «harm reduction from the consequences of risky behavior».The study noted that the current needs of adolescents who use drugs to full access to social services aimed at harm reduction from drug use are basically not satisfied in Ukrainian society, as social services and medical institutions do not provide specific health preserving services to adolescents who have experience in drug use. More than five years of experience working in the day center give reasons to assert that adolescents themselves are not yet ready to turn to drug related harm reduction services into state institutions and establishments of local government. A package of services tailored to the needs of adolescents who use drugs can be provided by day centers operating on the basis of anonymity and confidentiality. The flexible, needs-oriented concept of such centers promotes building of trust among adolescents and creates a safe space for them, provides ample opportunities for the development and implementation of a system of social work on harm reduction from drug use among adolescents. Day centers occupy a niche in the system of social services for children and youth, providing social support, rehabilitation services from drug addiction, effective referral system, etc., which indicates the relevance of the problem raised in the study.The scientific novelty of the study is that for the first time it was theoretically substantiated, developed and experimentally tested the system of social work on harm reduction from drug use among adolescents in day centers. This system is interpreted as a set of different components (value and motivational; subject and objective; program-targeted, monitoring and evaluational, environmental, organizational and functional), which provides adolescents a range of needs-oriented services in day centers, helps to preserve their health and reduce risks by stimulating the gradual personal growth of adolescents. The features of social work on harm reduction from drug use among adolescents were determined (focus on taking into account the needs of adolescents, transparent information about the risks of drug use, the use of referral algorithms between different service providers, the use of interactive and online forms of work, creating a safe place to work with adolescent who use drugs etc.).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського