Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (23)Наукова електронна бібліотека (186)Реферативна база даних (9877)Книжкові видання та компакт-диски (1186)Журнали та продовжувані видання (130)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛІТИЧНІ$<.>+<.>K=ІНТРИГИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 943
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Яцуба В.Г. 
Кадрове забезпечення державного управління (організаційно-правовий аспект): Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / В.Г. Яцуба ; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему формування системи кадрового забезпечення державного управління, розкрито принципи, закономірності, тенденції та національно-історичні особливості її становлення й розвитку як професійного виду діяльності в Україні. Виявлено ключові умови і фактори, що спричиняли активізацію або гальмування здійснення організаційно-правових заходів з кадрового супроводу державного управління в політичній історії цілого ряду країн. Обгрунтовано необхідність та уточнено напрями подальшого удосконалення організаційно-правових засад і заходів роботи з кадрами державної адміністративної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)012п3

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Яценюк Г.М. 
Українська політична еміграція і Гетьманщина в 1710-1742 рр.: політико- дипломатичний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Г.М. Яценюк ; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 19 с. — укp.

На підставі архівних документів, вітчизняної та зарубіжної історіографії розглянуто проблему виникнення та діяльності першого українського політичного еміграційного уряду першої половини XVIII ст. Висвітлено процес формування еміграційного уряду. Розкрито основні напрямки його діяльності у справі втілення основної мети - звільнення України з під влади Росії. Розглянуто динаміку розвитку зв'язків еміграційного уряду з країнами Європи та визначено роль їх допомоги у здійсненні планів П.Орлика та його сподвижників. Проаналізовано політичні відносини між еміграційним урядом та урядами Гетьманської України протягом 1710 - 1742 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46 +
Шифр НБУВ: РА339666

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Яцейко М.Г. 
Демократизація як закономірність модернізації освіти в контексті глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / М.Г. Яцейко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано проблеми й основні напрями демократизації сучасної вищої освіти у зв'язку з входженням України до європейського освітнього простору. З'ясовано, що провідна роль у системі чинників модернізації освіти належить процесу демократизації. Висвітлено організаційний та управлінський аспекти демократизації освіти, розкрито значення впровадження державно-громадського управління навчальним закладом освіти та розширення повноважень громадських (наглядових) рад університетів, студентського самоуправління, інших громадських організацій. Узагальнено досвід демократичних процесів у провідних універститетах України, визначено їх політичні та моральні аспекти. Обгрунтовано основні напрямки модернізації української освіти за умов Болонського процесу, якими є науковий супровід навчального процесу, забезпечення її доступності, удосконалення нормативно-правового поля, впровадження кредитно-модульної системи, інформаційних технологій, академічна мобільність студентів і викладачів. Доведено, що основою демократизації освіти є постійне підвищення культурного рівня, толерантності та самосвідомості усіх учасників навчально-виховного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ч484(4) + Ч484(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА362497

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Яців Я.М. 
Національно-патріотичне виховання учнівської молоді у позаурочний час на західноукраїнських землях (1919 - 1939 рр.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Я.М. Яців ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження проблеми національно-патріотичного виховання учнів у позаурочний час на західноукраїнських землях у 1919 - 1939 рр. З'ясовано соціально-політичні та культурно-освітні передумови розвитку ідеї національно-патріотичного виховання. Висвітлено внесок західноукраїнських педагогів і просвітянських діячів освіти у розробку теоретичних засад національно-патріотичного виховання означеної доби. Проаналізовано зміст, форми і методи виховного процесу, охарактеризовано його особливості та провідні тенденції. Встановлено можливості творчого використання історичного педагогічного досвіду за сучасних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)52 +
Шифр НБУВ: РА335229

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Ярьоменко С. Г. 
Геополітичне і геоекономічне позиціонування України у стиковій зоні Балто-Чорноморсько-Каспійського простору: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.02 / С. Г. Ярьоменко ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. — О., 2011. — 19 с. — укp.

Проведено систематизацію та класифікацію меж і регіонів у політичній географії, показано місце геополітичних стикових зон у даній класифікації та систематизації. Розроблено концептуально-понятійний апарат геополітичних стикових зон, систематизацію за функціями, глобальним геополітичним положенням щодо центрів сили, внутрішньою структурою. За результатами типізації виділено типи геополітичних стикових зон: контактний, контактно-фільтрувальний, буферно-бар'єрний, транзитно-контактний, бар'єрний, розділений. Визначено фактори, закономірності, що впливають на формування та розвиток геополітичних стикових зон, а також принципи дослідження. Дослідження проведено за трьома напрямами: історико-географічним, геополітичним і геоекономічним. Проведено геополітичний та геоекономічний аналіз положення України в Балто-Чорноморсько-Каспійському просторі, роль, місце та прогноз геополітичного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)688 + С5*18:Д8
Шифр НБУВ: РА379173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Ярошенко В.М. 
Формування гуманістичних цінностей у політичній свідомості молоді: Автореф. дис.... канд. політ. наук: 23.00.02 / В.М. Ярошенко ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2002. — 18 с. — укp.

Досліджено формування політичної свідомості молоді на основі гуманістичних цінностей у період посткомуністичного етапу державотворення України, виникнення та розвитку гуманістичного світогляду. Викладено теоретичні положення цілеспрямованої роботи з виховання та формування у молоді України загальнолюдських цінностей. Висвітлено основні напрямки гуманізації політичної свідомості молоді за умов перелому в теоретичному мисленні, переосмисленні ролі та ваги особи в політичному житті суспільства. Проаналізовано вплив на формування правової та політичної свідомості молоді її безпосередньої участі у діяльності громадських організацій і неформальних об'єднань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф051 + Ю217.2 +
Шифр НБУВ: РА321575

Рубрики:

      
7.

Ярмоленко М.І. 
Розселення та облаштування гагаузів у Бессарабії (ХІХ - поч. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / М.І. Ярмоленко ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено історичні, політичні та етнологічні аспекти життєдіяльності гагаузького народу в Бессарабії, його географічну локалізацію, організацію суспільного життя й господарської діяльності, політичний і духовно-культурний розвиток, вплив на них адміністративно-нормативного регулювання з боку російського уряду. Розглянуто питання стосовно виділення гагаузів з числа "задунайських переселенців", виявлення спільних рис гагаузів з іншими етносами України і специфічних якостей, що відрізняють їх у традиційно-побутовій культурі, матеріально-виробничій діяльності, духовному житті. Проаналізовано демографічні зміни, соціально-економічний розвиток колоній, етнічну культуру та духовне життя гагаузів Бессарабії в XIX - XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(237=М6А/Я) + Т52(23=Укр6А/Я)
Шифр НБУВ: РА316895 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
8.

Ярмола О.В. 
Рецепція деміургічного принципу Платона в релігійно-філософських поглядах мислителів Київської Русі: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / О.В. Ярмола ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив філософсько-релігійного принциру деміургізму Платона на погляди мислителів Київської Русі. На підставі аналізу релігійно-міфологічної та філософської свідомості зроблено висновок про єдність історико-культурного процесу формування деміургічних ідей і зв'язок вітчизняної релігійно-філософської традиції з найбільш якравими філософськими системами античних та середньовічних східнохристиянських теорій. Розкрито напрями еволюції деміургічної свідомості у досократівській філософській традиції та її вплив на систему поглядів Платона. Проаналізовано платонівські діалоги та запропоновано тезу про послідовний розвиток ідей деміургізму, яких обгрунтовано як творчу силу у різноманітних галузях філософського та філософсько-релігійного знання. Зазначено, що впливу деміургічної концепції зазнали гносеологічні, соціально-політичні, етичні, антропологічні, космологічні та теологічні погляди Платона. Виявлено розвиток деміургічних ідей у наступній релігійно-філософській традиції (елліністично-римській та східно-христянській). Розглянуто зв'зок між прийняттям християнства Київською Руссю та ретрансляцією через візантійську духовну культуру ідей Платона на давньоруських мислителів. Зокрема, проаналізовано "Повість врем'яних літ" Нестора, "Повчання" Володимира Мономаха, "Слово про Закон і Благодать" митрополіта Іларіона. Зазначено, що виявлення завдяки проведеному дослідженню специфічних особливостей деміургізму дозволяє зробити висновок про оригінальних характер давньоруської релігійно-філософської традиції, яка сформувалася під впливом платонізму.ь

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-100 + Ю3(0)321-215 + Ю3(4УКР)41 +
Шифр НБУВ: РА363172

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Яремко О. Г. 
Політичні партії Буковини (кінець XIX ст. - 1940 р.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. Г. Яремко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2011. — 20 с. — укp.

Розглянуто діяльність політичних партій на Буковині в кінці XIX ст. - 1940 р. Висвітлено передумови утворення політичних партій на Буковині. Основну увагу приділено аналізу діяльності українських партій на Буковині та крайових осередків австрійських і румунських партій у краї. Проведено системний аналіз стану партійно-політичного життя інших національних спільнот краю й охарактеризовано основні суспільно-політичні процеси регіону в даний період. На підставі документального матеріалу доведено, що поява політичних партій на Буковині у кінці ХІХ ст. свідчила про структуризацію суспільства. Визначено місце та роль окремих політичних партій та їх лідерів у суспільно-політичному житті Буковини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР337)61-48 + Т3(4УКР337)5-48 + Ф69(4УКР3)2
Шифр НБУВ: РА379596 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Яра О.С. 
Кримінологічні аспекти запобігання некорисливої насильницької злочинності: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / О.С. Яра ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему запобігання некорисливої насильницької злочинності. Встановлено ознаки, за якими злочини слід відносити до групи некорисливих насильницьких. Розкрито зміст поняття некорисливої насильницької злочинності. Особливу увагу приділено вивченню специфічних особливостей механізму некорисливих насильницьких злочинів. Визначено соціально-економічні, політичні, правові, історичні та індивідуальні фактори, що детермінують виникнення некорисливої насильницької злочинності, наведено узагальнений портрет злочинця. Показано особливості реалізації механізму насильницької поведінки. На підставі соціально-психологічного підходу розглянуто різні аспекти кримінологічного дослідження некорисливої насильницької злочинності. Розглянуто питання розробки заходів, спрямованих на запобігання некорисливої насильницької злочинності. Наведено рекомендації щодо удосконалення віктимологічної профілактики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х883.9(4УКР)71 + Х881.9(4УКР)122 +
Шифр НБУВ: РА350871

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Янков А.В. 
Соціально-політичні неологізми та оказіоналізми в американському варіанті англійської мови: структура - семантика - функціонування: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Янков ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Встановлено структурно-семантичні та функціонально-стилістичні особливості соціально-політичних неологізмів та оказіоналізмів у американському варіанті англійської мови за період 1963 - 2003 рр. На основі широкого кола лексикографічних та текстологічних джерел проведено диференціацію понять неологізмів та оказіоналізмів. Простежено та уточненно, за якими традиційними та новими словотвірними моделями морфологічної структури слова побудовано нову суспільно-політичну лексику. Розглянуто різноманітні способи утворення неологізмів та оказіоналізмів, встановлено взаємозв'язок та взаємозалежність між позамовними та внутрішньомовними чинниками, які активізують словотворчі процеси. Виявлено причини виникнення соціально-політичних евфемізмів та дисфемізмів, з'ясовано метафорично-метонімічні та синонімічно-антонімічні особливості нової суспільно-політичної лексики американського варіанта англійської мови у процесі їх функціонування у мові та мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-321
Шифр НБУВ: РА330536

Рубрики:

      
12.

Яневський Д.Б. 
Політичні системи України 1917 - 1920 рр. : спроби творення і причини поразки: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Д.Б. Яневський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 40 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії комплексно досліджено конкретно-історичні, гео- та внутрішньо-політичні обставини й особливості створення та функціонування українських політичних систем і державних формацій у 1917 - 1920 рр. Проаналізовано тексти 45-ти конституцій, конституційних актів і проектів, універсалів, декларацій та інших системотвірних документів, розроблених і запроваджених у дію у даний історичний період, визначено їх авторів, досліджено обставини створення. Охарактеризовано персональний склад центральних законодавчих, виконавчих і представницьких органів влади, сформованих у 1917 - 1920 рр. Зроблено висновок про контраверсійність конкретно-історичних обставин, сукупність яких призвела до поразки українських національних державотвірних зусиль у 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-5 +
Шифр НБУВ: РА357068

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Яворська К. П. 
Громадянські та політичні права і свободи в умовах режимних трансформацій: порівняльно-політологічний аналіз / К. П. Яворська. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єктом дослідження визначено реалізацію прав і свобод у країнах пострадянського простору. Метою дисертації є політико-правова концептуалізація процесів гарантування, реалізації та захисту комплексу громадянських та політичних прав і свобод у країнах пострадянського простору. Методи – філософський, історичний, неоінституціональний, аксіологічний підхід, компаративний. Наукова новизна - визначено чинники, які впливають на реалізацію, захист громадянських та політичних прав і свобод в умовах персоналістського неоавторитаризму в Таджикистані, розкрито наслідки впливу репресивно-авторитарного режиму Туркменістану на громадянські та політичні права і свободи, дано оцінку перспективам розширення громадянських та політичних прав і свобод у Вірменії. Результати - можуть використовуватися в навчальному процесі при підготовці лекцій, підручників із політологічних дисциплін, навчальних курсів із вивчення прав людини та пострадянського демократичного транзиту, а також у практичній діяльності громадських активістів та інших суб'єктів політики.^UThe object of the study is determined the realization of rights and freedoms in the post-Soviet countries. The aim of the dissertation is the political and legal conceptualization of the processes of guaranteeing, realization and protection of the complex of civil and political rights and freedoms in the post-Soviet countries. There are philosophical, historical, neo-institutional, axiological approach, comparative methods. Scientific novelty is identified factors influencing the implementation, protection of civil and political rights and freedoms in the context of personalist neo-authoritarianism in Tajikistan, revealed the effects of the repressive-authoritarian regime of Turkmenistan on civil and political rights and freedoms, assessed the prospects for expanding civil and political rigths and freedoms in Armenia. The results can be used in the educational process in the preparation of lectures, textbooks in political science, training courses on human rights and post-Soviet democratic transit, as well as in the practice of civic activists and other political actors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Явір В.А. 
Суспільно-політичний вимір та правові механізми протидії ксенофобії в Україні: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.05 / В.А. Явір ; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Зроблено спробу комплексно вивчити ксенофобію в Україні. Досліджено еволюцію даного феномену від біологічного інстинкту до соціально-політичного чинника. Проаналізовано сучасну множинну парадигму розуміння ксенофобії. Висвітлено проблему ксенофобії у наукових теоріях та інтерптерації її поняття в політичних і соціальних практиках. Запропоновано трактування ксенофобії як несприйняття будь-яких виявів "чужого", розширивши традиційні межі етнічного, релігійного та расового розуміння цього явища. Розкрито роль ксенофобії в Україні й історичні передумови ксенофобії у сучасному українському соціумі. Проаналізовано соціологічний вимір ксенофобії. Охарактеризовано індекс ксенофобії, його динаміку й особливості обчислення. Здійснено концептуальний аналіз причин, які призводять до підвищення рівня ксенофобії в Україні. Увагу приділено аналізу її конкретних проявів: від етнофобії (на прикладі стосунків між спорідненими етносами) до різновидів політичної ксенофобії. Досліджено особливості політичної ксенофобії, зокрема, використання її як політичного механізму тиску на опонентів або свідомість виборців. Вивчено динаміку й особливості антисемітизму як виду ксенофобії. Визначено правові засади та політичні механізми протидії всім її видам, перспективи подальшого вдосконалення нормативно-правової бази та політичних практик (утвердження толерантності, полікультурності).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф50(4УКР) + Ф51(4УКР) + Ф054.3 +
Шифр НБУВ: РА359783

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Яблонська Л.В. 
Романтизм як спосіб осмислення держави та нації у політико-правових концепціях мислителів Німеччини XVIII - XIX століть: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Л.В. Яблонська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз впливу романтичного світобачення на формування таких понять, як держава, право, нація, громадянські засади суспільства, а також на способи, умови їх онтологізації, підсумком якого є твердження, що романтизм становив особливий вид світорозуміння, в якому відображені ідеї свободи, рівності, справедливості, ідея толерантності, самодостатності, самовизначеності держави та домінантності культурних чинників у її формуванні. Сформульовано та виокремлено основні ознаки та критерії політичного романтизму, зокрема, критерій "народності" світобачення, тобто звернення до народних, релігійних джерел; критерій відчуття цінності людського буття, суспільства, нації, держави, а також критерій надання пріоритету моралі у політиці та праві. Запропоновано авторське визначення політичного романтизму, під яким розуміється традиція трактування або ж апелювання до практики у межах розуміння державної системи, влади, політико-правових відносин, де системовизначальною основою є феномен культури, історії, релігії, нації, традицій, ментальності, психології, де стан відчуттів, переживань, захоплень може переважати раціоналізм. Проаналізовано політичні теорії І.Канта, Й.Фіхте, Ф.Шеллінга, Г.В.Гегеля. По-новому досліджено суб'єктивні (розум, рівність, свободу) й об'єктивні (політико-правові норми, систему політичних інституцій, владу) чинники трансформації системи політичних відносин, зумовлених романтичним світобаченням. З'ясовано певну подібність суспільно-політичного розвитку Німеччини XVIII - початку XIX ст. і державотворчих процесів в Україні даної доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4НІМ)4/5 +
Шифр НБУВ: РА321616

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Юрчук О.Ф. 
Українське питання у польській консервативній суспільно-політичній думці міжвоєнного періоду (1918 - 1939): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.Ф. Юрчук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджено формування та функціонування українського питання у суспільно-політичній думці польських консерваторів міжвоєнного періоду. Висвітлено головні складові консервативної ідеології та політики. Визначено роль і місце консервативного чинника у політичній системі міжвоєнної Польщі та рівень його впливу на національну політику держави. Досліджено генезу та функціонування етнічної (самоназви та проблеми етногенези), культурно-історичної (мови, культури, освітніх інституцій), суспільно-політичної (громадсько-політичних організацій та партій) та свідомісної складових українського питання у польському консерватизмі. Структуровано пропозиції та концепції вирішення української проблеми та проаналізовано перспективи їх реалізації за умов Польської держави у період між двома світовими війнами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)61-64(4УКР) + Ф1(4ПОЛ)109 + Ф055.252 +
Шифр НБУВ: РА340639

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Юрченко С.В. 
Геостратегія США в процесі становлення глобальної держави: Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.04 / С.В. Юрченко ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2001. — 36 с. — укp.

Уперше у вітчизняній політичній науці комплексно досліджено геостратегію США в 1940 - 60-ті рр., коли країна, вийшла на міжнародну арену як світова держава, стала одним з центрів біполярного світу, єдиною глобальною державою. Акцентовано увагу на геостратегічних імперативах американської зовнішньополітичної традиції, співвідношеннях геополітичної та ідеологічної складових зовнішньополітичного курсу, механізмах формування та реалізації геостратегії за умов трансформації міжнародної системи від багатополярної до біполярної та багатополюсної структури світу. Розкрито специфіку переходу США від "континенталізму" до "глобалізму", курс на зміцнення позицій щодо периферії Євразії та дроблення євразійського простору - найважливіший імператив американської геостратегії. Запропоновано періодизацію розвитку американської геостратегії. Викладено концепцію еволюції антигітлерівської коаліції. Розглянуто взаємодію США і СРСР у період "холодної війни" з позицій системи "конфлікт - співробітництво"; модель американського світового лідерства, що сформувалася на рубежі 1960-х р. Висвітлено принципи адаптації США до умов багатополярного світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7США)64-6 + Ф087 + Ф024
Шифр НБУВ: РА315564 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Юрійчук О. О. 
Правовий мультикультуралізм: аксіологічний вимір / О. О. Юрійчук. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вперше у вітчизняній юридичній науці досліджено правовий мультикультуралізм, його поняття, типологію, принципи та функції у контекстіфілософсько-правових поглядів. Обґрунтовано основні ознаки правового мультикультуралізму, головні тенденції розвитку правових культур.Удосконалено наукові дослідження з питань філософсько-правового бачення мультикультуралізму та його аксіологічного виміру. Розвинуто положеннящодо основоположних ідеї правового мультикультуралізму у контексті науки філософії права.Відзначено існування різноманітних підходів до трактування мультикультуралізму, розмежовано співвідношення понять мульти-, полі- та багатокультурності, констатовано, що активізація розвитку теорії мультикультуралізму припадає на основні соціо-політичні і економічні етапи прогресу суспільства. На підставі проведеної концептуальної характеристики правового мультикультуралізму наведено авторське визначення поняття як теорії, яка спрямована на визнання існування в межах певного відкритого суспільного прошарку культурно відмінних груп, дії яких спрямовані на збереження та розвиток своєї самобутності та, водночас, дотримання у міжкультурних відносинах принципів рівності, толерантності, взаємоповаги і людиноцентризму.Проаналізовано роль права та суспільної моралі у контексті правового мультикультуралізму. Доведено, що на розвиток правового мультикультуралізму великий вплив мали ідейно-світоглядні принципи римського права в поєднанні з набутками античності: так, принцип космополітизму на перший план висуває інтереси і цінності людини, а не держави; право скомпонувало у собі справедливістю з моральними установками, які разом визначили людину як частину нової культури та самостійного індивіда з невід'ємними правами та здатністю до контролю й регуляції поведінки; індивідуалізм посприяв наділенню особи можливості до здійснення контролю власного становища у соціумі та відстоювання стратифікаційних позицій; мультикультурність продемонструвала можливість об'єднання процесів впливу та проникнення правових феноменів з однієї культури в іншу, при цьому зберігаючи їх унікальність.Розглядаючи види правових культур, проаналізовано їх сучасне втілення та зазначено, що сьогодні можна виокремити чотири основних фактори їхрозвитку та подальшої практичної реалізації, зокрема: 1) визнання важливості постійного внутрішнього оновлення традицій правової думки; 2) заохоченняісторичної пам'яті стосовно правових традицій та правових культур; 3) схвалення внутрішніх розбіжностей та розуміння важливості проникненняправових культур; 4) актуалізація ціннісних орієнтирів правових культур.У контексті правового мультикультуралізму з'ясовано, що проблема людини та її духовності є спричинені осмисленням екзистенційності впродовжрізних епох, тому для кращого втілення філософсько-правової теорії мультикультуралізму важливим є максимальне втілення людиноцентричнихсвітоглядних поглядів на основі самобутньої, стійкої правової нації.Дисертація має науково-практичне значення для філософії права, проблем філософії та інших філософсько- і теоретико-правових наук.^UIn the thesis for the first time in the national legal science legal multiculturalism, its concept, typology, principles and functions in the context of philosophical and legal views were investigated. The main features of legal multiculturalism, main tendencies of development of legal cultures were explained.Scientific research on philosophical and legal vision of multiculturalism and its axiological dimension has been improved. The position on the fundamental ideas oflegal multiculturalism in the context of science of the philosophy of law is developed.The existence of diverse approaches to the interpretation of multiculturalism is noted, the ratio of the concepts of multi-, poly- and multiculturalism is differentiated.It was stated that the activation of the development of the theory of multiculturalism accounts for the main socio-political and economic stages of the progress of society.On the basis of the conceptual characterization of legal multiculturalism, there is definition of the concept as a theory, which aims at recognizing the existencewithin the limits of a certain open social stratum of culturally distinct groups, whose actions are aimed at the preservation and development of their identity and, at the same time, observance of the principles of equality, tolerance in intercultural relations, mutual respect and human-centeredness.The role of law and social morality in the context of legal multiculturalism is analyzed. It was proved that the development of legal multiculturalism was stronglyinfluenced by the ideological and ideological principles of Roman law in conjunction with the achievements of antiquity: the principle of cosmopolitanism highlights the interests and values ​​of man, not the state; law comprised a fairness with moral attitudes that together identified a person as a part of a new culture and anindependent individual with inalienable rights and the ability to control and regulate behavior; individualism contributed to empowering a person to exercise control over her own position in society and advocating for stratification positions; multiculturalism has demonstrated the ability to combine the processes of influence and penetration of legal phenomena from one culture to another, while preserving their uniqueness Considering the types of legal cultures, their current implementation isanalyzed and it is noted that today it is possible to distinguish four main factors of their development and further practical realization, in particular: 1) recognition of the importance of constant internal renewal of the traditions of legal thought; 2) the promotion of historical memory in relation to legal traditions and legal cultures; 3) approval of internal differences and understanding of the importance of penetration of legal cultures; 4) actualization of values of landmarks of legal culturesIn the context of legal multiculturalism, it has been found that the problem of man and his spirituality is caused by the conception of existentialism in differentepochs, therefore, for the best implementation of the philosophical and legal theory of multiculturalism, the maximal realization of human-centric ideological views isessential on the basis of a distinct, stable legal nation. Dissertation has a practical value for philosophy of right, problems of philosophy and other philosophical, theoretical and legal sciences.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Юрій І. А. 
Інститут градоначальництва в системі державної влади на півдні Російської імперії (XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / І. А. Юрій ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Сформульовано поняття градоначальництва як правового інституту, охарактеризовано місце та роль градоначальника в системі державного управління Російської імперії. Досліджено соціально-політичні чинники утворення градоначальств, організаційно-правові засади функціонування градоначальників. Проаналізовано специфіку компетенції градоначальника у її видозмінах протягом XIX - початку XX ст., відображено характер його взаємовідносин із центральними органами влади, інститутом генерал-губернатора, органами місцевого самоврядування, законодавчі ініціативи градоначальників, особливості функціонування градоначальництва в Одеському, Таганрозькому, Феодосійському, Керч-Єнікальському, Ізмаїльському, Севастопольському, Миколаївському, Ялтинському градоначальствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-523.72 + Т3(4УКР7)5-5
Шифр НБУВ: РА373601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Щолокова Г.В. 
Політична мова як чинник формування інтерсуб'єктивного політичного знання: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Г.В. Щолокова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 19 с. — укp.

Проаналізовано феномен інтерсуб'єктивного політичного знання, який розглянуто як результат процесу, що є дискурсивним за своїм характером. Виділено та проаналізовано чинники, які обумовлюють формування ітерсуб'єктивного політичного знання: політична мова, наявні у суспільстві "фонові" політичні знання, політичний світогляд суб'єкта пізнання, морально-етичні норми та цінності, проведення процедури публічного дискурсу щодо визначення змісту політичного знання. Доведено, що дані фактори є соціокультурними та становлять систему, в якій політичній мові належить системотвірна роль.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф082 + Ф0 в +
Шифр НБУВ: РА363588

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського