Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (31)Реферативна база даних (486)Книжкові видання та компакт-диски (68)
Пошуковий запит: (<.>K=ПСИХІЧНИЙ$<.>+<.>K=СПОКІЙ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 71
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Яковенко С.І. 
Теорія і практика психологічної допомоги потерпілим від катастроф (на прикладі постчорнобильської ситуації): Автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.01 / С.І. Яковенко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 1998. — 34 с. — укp.

Дисертація присвячена закономірностям впливу на психіку людини екстремальних чинників катастроф та узагальненню досвіду психологічної допомоги потерпілим від них; містить результати експериментального вивчення впливу наслідків чорнобильської ядерної катастрофи на психічний стан різних категорій населення. Визначено провідні напрямки та принципи надання психологічної допомоги потерпілим, головні положення та закономірності радіоекологічної психології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.21-69

Рубрики:

      
2.

Мизгіна Т.І. 
Фізичний, нервово-психічний розвиток і захворюваність дітей, які перенесли гемолітичну хворобу новонароджених: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Т.І. Мизгіна ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості фізичного, нервово-психічного розвитку і захворюваність дітей, які перенесли гемолітичну хворобу новонароджених з урахуванням перебігу перинатального періоду. Наведені дані про динаміку захворюваності, ранньої неонатальної смертності та летальності від гемолітичної хвороби новонароджених у Полтавській області за період із 1985 по 1997 рік. Виявлено, що діти, які перенесли гемолітичну хворобу новонароджених, мають у ранньому віці підвищену захворюваність на анемію, респіраторну і алергічну патологію та є групою ризику щодо формування контингенту частохворіючих. Установлено негативний вплив гемолітичної хвороби на фізичний розвиток дітей в анте- і постнатальному періоді. Виявлений вірогідний зв'язок між перенесеною гемолітичною хворобою новонароджених і дисгармонійністю нервово-психічного розвитку у дітей першого року життя. Розроблено комплекс заходів щодо реабілітації дітей після перенесеної гемолітичної хвороби новонароджених. Обгрунтовано необхідність обов'язкового нейросонографічного обстеження в динаміці та первинної реабілітації у відділенні патології новонароджених усіх дітей, хворих на гемолітичну хворобу новонароджених, їхнього природного вигодовування тривалістю до 12 місяців і динамічного диспансерного нагляду за ними педіатра і невролога протягом перших трьох років життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.302.3-3

Рубрики:

      
3.

Троценко В.В. 
Педагогічні умови формування емоційної стійкості в дітей 6- і 7-річного віку в процесі занять фізичною культурою: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / В.В. Троценко ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Запропоновано оцінювати організм дитини як динамічну систему, в якій психічний та фізичний стан вивчаються у взаємозв'язку. З'ясовано, що даному процесу охарактерні гітерохронність та наявність сенситивних періодів у розвитку компонентів фізичного та психофізіологічного стану, що є основою емоційної стійкості. За результатами факторного аналізу встановлено єдність параметрів, що визначають фізичний та психофізіологічний стан, внесок яких у загальну дисперсію вибірки в 6 років складав 83,5 %, у 7 років - 81,6 %. Зазначено, що на психофізіологічний стан і емоційну стійкість позитивно впливають вправи, спрямовані на розвиток швидкості (виконання з максимальною інтенсивністю) і рухливості в суглобах (активну гнучкість). Розроблено педагогічні умови формування емоційної стійкості дітей 6- і 7-річного віку, комплекси вправ вибіркового впливу, методичні вказівки щодо нормування фізичного навантаження та відпочинку, а також моделі спортивно-ігрової форми занять.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.221.354 + Ч411.354
Шифр НБУВ: РА316029 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Легкий О.М. 
Організаційно-педагогічні умови використання комп'ютера в спеціальній школі: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / О.М. Легкий ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто актуальну проблему комп'ютеризації спеціальної шкільної освіти дітей з особливими потребами, їх розвиток шляхом використання в системі корекційного навчання комп'ютера та нових інформаційних технологій навчання. За результатами констатуючого дослідження визначено загальну тенденцію до розгортання процесу комп'ютеризації у спеціальних школах різних типів. Однак відсутність загальних закономірностей, невизначеність організаційно-педагогічних умов використання комп'ютерної техніки призвели до хаотичності даного процесу. Доведено можливість використання комп'ютера та фрагментів навчальних комп'ютерних програм у процесі вивчення учнями спеціальних шкіл предметів природничого циклу (біології, фізики, географії), їх вплив на підвищення якості знань і психічний розвиток учнів. Науково обгрунтовано й апробовано в корекційному навчанні організаційно-педагогічні умови використання комп'ютера в системі роботи спеціальних шкіл-інтернатів різних типів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч435.253
Шифр НБУВ: РА312536 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Уманець Т.Р. 
Клініко-патогенетичне обгрунтування диференційованих реабілітаційних комплексів у дітей з бронхіальною астмою: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Т.Р. Уманець ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення функціонального стану зовнішнього дихання, вегетативного гомеостазу, імунологічного та психологічного статусів визначено клініко-патогенетичні особливості періоду ремісії в дітей, хворих на бронхіальну астму (БА). Науково обгрунтовано доцільність використання методів фізичного лікування та психокорекції в реабілітаційних програмах, призначених для поліпшення стану хворих дітей. Досліджено індивідуальну реакцію організму (психічний стан, імунний статус, стан вегетативної нервової системи, імунний статус) на вплив фізичних факторів у дітей, хворих на БА, з використанням методів регламентованого дихання та гідролазерного душу. Розроблено критерії диференційованого призначення методів психокорекції за системою "астма-школи", зважаючи на виявлені особливості психоемоційного реагування на хворобу. Запропоновано реабілітаційні комплекси для дітей шкільного віку з БА з використанням нових технологій відновлюваного лікування з застосуванням фізичних факторів та методів психокорекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.202-3
Шифр НБУВ: РА316122 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Виноградова-Бондаренко В.Є. 
Виховання безпритульних дітей в Україні 20-х років ХХ століття: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.Є. Виноградова-Бондаренко ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Проведено історико-педагогічний аналіз причин безпритульності та бездоглядності, їх вплив на фізичний і психічний стан дітей, а також досліджено їх соціальне становище. Розкрито динаміку організації боротьби з безпритульністю, зміст, форми, методи навчально-виховної роботи у закладах охорони дитинства. Зроблено порівняльний аналіз причин та характеру дитячої безпритульності у 20-х і 90-х рр. ХХ ст. Наведено рекомендації щодо поліпшення роботи з безпритульними у дитбудинках, а також профілактичні дії у боротьбі з безпритульністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч34(4УКР)463 + Ч33(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА314267 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Пасечник М.М. 
Динаміка фотосферних шарів Сонця під час спалахів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / М.М. Пасечник ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено зміни термодинамічного стану речовини фотосферних шарів активних областей на Сонці під час спалахів на основі спектральних спостережень. Одержано і детально проаналізовано зміни променевих швидкостей та напрямку руху речовини у фотосфері Сонця під час трьох слабких компактних і потужного двострічкового спалахів, а також, для порівняння, у спокійному й активному флокулах. Використано 10 - 34 фраунгоферових ліній, що формуються у різних шарах фотосфери, від 40 до 500 км. Виявлено особливості змін з висотою та часом фотосферного поля швидкостей спалахів. Побудовано напівемпіричні трикомпонентні (гранулу, міжгранульний проміжок і магнітну силову трубку) фотосферні моделі слабкого спалаху 24 травня 1979 р. та флокула, які показують, що фотосферна область спалаху - ряд шарів з температурою, густиною та швидкістю руху речовини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.46,022
Шифр НБУВ: РА316441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Похилько В.І. 
Захворюваність та нервово-психічний розвиток дітей грудного віку, яким проводилась інтенсивна терапія: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / В.І. Похилько ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено перебіг різних нозологічних форм захворювань у дітей раннього віку, яким проведено інтенсивну терапію, з наступним спостереженням за їх нервово-психічним розвитком і захворюваністю залежно від клінічної форми хвороби, її тяжкості, наявності перинатальних чинників та даних нейросонографії. Встановлено, що прогностично несприятливими критеріями летального наслідку захворювань у дітей, які потребують проведення інтенсивної терапії, є зниження антиоксидантного захисту, концентрації калію, натрію, хлору та загального білка паралельно з вирогідним збільшенням рівня креатиніну, залишкового азоту, сечовини та зсуву формули крові уліво на фоні імунодепресії та підвищення процесів перекисного окиснення ліпідів. Розроблено алгоритми прогнозування наслідків захворювань у дітей, яким проведено інтенсивну терапію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.302.1-3
Шифр НБУВ: РА318575 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Каракуця О.М. 
Фразеологізми української мови з компонентом "душа" (структурно-семантичний, ідеографічний, лінгвокультурологічний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Каракуця ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33
Шифр НБУВ: РА318603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Лазоренко Т.М. 
Психологічна адаптація до процесу навчання дітей 6 - 8 років із затримкою психічного розвитку: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.08 / Т.М. Лазоренко ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Висвітлено проблему психологічної адаптації до навчання дітей дошкільного і молодшого шкільного віку із затримкою психічного розвитку (ЗПР). Акцентовано увагу на адаптації наукової та міждисциплінарної проблеми, розкрито її зв'язок із психічним здоров'ям, проаналізовані критерії соціально-психологічної адаптації до школи, а також сучасні результати досліджень ЗПР, описано особливості їх прояву. Визначено структурні компоненти механізму психологічної адаптації до навчання у дітей 6 - 8 років із ЗПР, основними компонентами якого є: психічний стан (пізнавальна діяльність та емоційний стан), фізичний та соматичний стани. Виявлено рівні психологічної адаптації у дітей із ЗПР. Проведено апробацію механізму за умов функціонального об'єднання "Школа - дитячий садок". Доведено високу ефективність застосування механізму психологічної адаптації в корекційній роботі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю948.25 + Ч435.91 + Ч435.221
Шифр НБУВ: РА319420 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Кузьміна О.В. 
Диференційоване навчання в умовах групової форми навчальної діяльності учнів початкової школи: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / О.В. Кузьміна ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2002. — 17 с. — укp.

Вперше теоретично обгрунтовано й екпериментального перевірено умови ефективності диференційованого навчання в груповій навчальній діяльності учнів молодших класів. Розроблено механізм організації групової діяльності, яка забезпечує впровадження диференціації навчання в початковій школі. Розроблено підхід до розробки диференційованих завдань для учнів, визначено вплив групової діяльності на психічний стан учнів на уроці, а також на міжособистісні відносини в класі. Доведено, що поєднання трирівневої диференціації навчальних програм початкової школи, добору навчальних груп з 4 учнів і відповідної організації їх роботи на уроках математики забезпечує збільшення обсягів засвоєння навчального матеріалу шляхом інтенсифікації та оптимізації навчальної роботи на уроці, підвищення глибини розуміння та рівня усвідомленості навчального матеріалу за рахунок кращого володіння навчальними уміннями та навичками, створення більш сприятливого емоційнго фону на уроках внаслідок емоційної розрядки в процесі внутрішньогрупового спілкування, поліпшення міжособистісних відносин і психологічного клімату в класі за рахунок підвищення рівня соціалізації й комунікативних спроможностей учнів. Встановлено, що одним з важливих механізмів дії розробленої методики є підвищення ролі соціальних мотивів навчальної діяльності в груповому навчанні: уникання глузування, підлеглого стану в групі, схвалення однолітків, потягу зайняти більш високий статус серед них, бажання допомагати іншим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.204 + Ч421.221
Шифр НБУВ: РА317821 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Колесникова В.І. 
Ідеї аналітичної психології К.Г.Юнга в дослідженні проблем особистісного розвитку: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / В.І. Колесникова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечнікова. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Дослідження спрямовано на експлікування ідей К.Г.Юнга про психічний розвиток, особистісний ріст та їх інтегрування у сучасне вітчизняне знання про особистість, а також на здійснення практичного дослідження типології та структури особистості та динаміки процесу розвитку індивідуальності. Створено та перевірено на надійність та валідність методику "Юнгівської типології особистості", що сприяє здісненню діагностики функціонально-психологічного типу особистості на вибірках випробуваних із різними соціально-демографічними характеристиками. Розглянуто можливість використання юнгівської моделі структури та розвитку особистості як методолого-теоретичної основи для процесу сприяння особистісному росту у межах психологічного консультування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю91(4ШВА)6-736.3 + Ю937-71 +
Шифр НБУВ: РА322733

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Кривущев Б.І. 
Клініко-імунологічні порушення у часто хворіючих дітей з пре- і перинатальним ураженням центральної нервової системи і методи їх корекції: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Б.І. Кривущев ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Наведено новий підхід до реабілітації часто хворіючих дітей, які перенесли пре- та перинатальне ураження центральної нервової системи (ЦНС), шляхом розкриття ряду механізмів розвитку імунного дисбалансу в обстежених пацієнтів, а також визначення ступеня ефективності різних способів терапії. Виявлено вплив зазначеного ураження ЦНС на подальший нервово-психічний розвиток і осматичний статус дітей, розвиток у них імунного дисбалансу, що проявляється частою респіраторною захворюваністю, розвитком алергопатології. Доведено наявність достовірної імуномодулювальної дії танакану та сиропу кореня солодки у даних дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.627-3 +
Шифр НБУВ: РА327196

Рубрики:

      
14.

Лозицький В.Г. 
Сильні магнітні поля в маломасштабних структурах та спалахах на Сонці: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.01.03 / В.Г. Лозицький ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2003. — 28 с.: рис. — укp.

Наведено результати діагностики маломасштабних магнітних полів у спокійних областях Сонця, в активних (за межами плям і спалахів), а також безпосередньо у сонячних спалахах. Вперше виявлено ефекти підсилення маломасштабного магнітного поля у максимумі спалахів, появу у дані моменти надпотужних (з індукцією до 9-ти Тл) магнітних полів і виникнення аномально вузьких (з шириною до 1 - 2 пм) емісій ліній FeI у спалах. Для спокійних областей на Сонці розроблено емпіричну модель тонкоструктурного магнітного поля. Для сонячних спалахів і ділянок активних областей поза спалахами наведено також напівемпіричні та теоретичні моделі. Запропоновано нові методи діагностики маломасштабних і неоднорідних за висотою магнітних полів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.49в641.8,022 + В652.473.2в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА323643

      
15.

Репан О.А. 
Козацтво Лівобережної України і російсько-турецька війна 1735 - 1739 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Репан ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 16 с. — укp.

На основі широкого кола архівних джерел, значна частина яких вводиться до наукового обігу вперше, визначено місце "козацького питання" у геополітичних планах Російської імперії, проаналізовано політику російського уряду стосовно Гетьманщини, досліджено правовий, соціальний та війський статус окремих категорій козацтва Лівобережної України 1730-х рр. Вивчено форми участі козаків у подіях російсько-турецької війни 1735 - 1739 рр. З'ясовано причини та зміст еволюції козацького стану у контексті воєнних подій другої половини 1730-х рр. Встановлено, що лівобережне козацтво у даний період багато в чому втратило властиві йому риси військової спільноти. Доведено, що для більшості козаків і старшин війна не була способом життя, а на перше місце у пріоритетах вийшли добробут і спокій. Зазначено, що участь у бойових діях реанімувала певні риси та навички, проте прагнення воювати гетьманці у даний період не виявляли. Доведено, що дана війна засвідчила, що лівобережне козацтво у зазначений період перебувало на етапі перетворення з військового стану на стан, у якому переважають цивільні ознаки, які все більше домінували.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(2)463-682 +
Шифр НБУВ: РА323955

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Демчук С.П. 
Зміст фізичного виховання в соціальній інтеграції та реабілітації школярів 15 - 16 років із церебральним паралічем: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту / С.П. Демчук ; Львів. держ. ін-т фіз. культури. — Л., 2003. — 22 с. — укp.

Розроблено комплексну (психолого-педагогічної, фізичної та фізіотерапевтичної дії) програму соціальної інтеграції та реабілітації школярів 15 - 16 років з церебральним паралічем засобами фізичного виховання. Обгрунтовано можливість ефективного використання засобів фізичного виховання в системі комплексного застосування реабілітаційних заходів для оздоровлення даних школярів і здійснення соціально-педагогічного впливу на них. Виявлено ефективні методи та тести, які дають змогу визначити ступінь впливу розробленої програми на фізичний та психічний стан даних школярів, а також з'ясувати її оздоровчий, реабілітаційний та інтеграційний ефект.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч439.6 + Ю948.28
Шифр НБУВ: РА325787

Рубрики:

      
17.

Ферас Анабтаві 
Патологічні переломи довгих кісток кінцівок (діагностика, клініка, лікування): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Ферас Анабтаві ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Удосконалено методи лікування патологічних переломів довгих кісток. Виявлено роль електрофізіологічних досліджень у визначенні характеру пухлин (доброякісного або злоякісного), ступеня злоякісності (рівня пухлинного процесу). Розроблено методики однополюсного ендопротезування, показання до ампутації кінцівки. Визначено доцільність передопераційного внутрішньокісткового введення цитостатика. Відзначено, що клінічна апробація запропонованих нововведень за комплексного лікування 70-ти хворих з патологічними переломами довгих кісток призвела до значного покращання результатів лікування. Доведено, що операція збереження у випадку патологічного пухлинного процесу покращує якість життя хворого. Наявність кінцівки, задовільна її функція нормалізують психічний стан таких постраждалих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.148.83-5 + Р569.481-5 +
Шифр НБУВ: РА328719

Рубрики:

      
18.

Попович Л.В. 
Вплив йодного дефіциту на тиреоїдний статус вагітних та народжених ними дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Л.В. Попович ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2004. — 21 с. — укp.

Досліджено вплив порушень тиреоїдного статусу на перебіг вагітності. Доведено, що йодний дефіцит є фактором високого ризику розвитку ускладнень вагітності, пологів, порушень стану плода, здоров'я новонародженого та дітей у постнатальний період. Встановлено залежність між розмірами та функціональним станом щитовидної залози у матерів, йодним забезпеченням і станом психомоторного розвитку та імунологічної реактивності народжених ними дітей. Визначено вміст ТТГ у всіх новонароджених високогірного району Українських Карпат протягом одного року та встановлено частоту неонатального транзиторного гіпотиреозу. Виявлено негативний вплив перенесеного в неонатальному періоді транзиторного гіпотиреозу на подальший фізичний, нервово-психічний і мовний розвиток дітей протягом перших двох років життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.415.120.23-3 + Р733.415.120.23-3 +
Шифр НБУВ: РА334426

Рубрики:

      
19.

Чачко С.Л. 
Психологічні детермінанти активності особистості колишніх в'язнів фашистської неволі - громадян України: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / С.Л. Чачко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с. — укp.

Охарактеризовано вплив перебування у нацистських концтаборах і гетто на психічний стан здоров'я колишніх в'язнів, які мешкають на території України. Визначено та систематизовано комплекс стрес-чинників, що негативно впливали на їх психіку. Розкрито особливості динаміки активності особистості під впливом тривалого перебування у фашистській неволі. Досліджено зміни в активності особистості колишніх в'язнів нацистських концтаборів і гетто під час і після перебування у неволі. Систематизовано ознаки прояву їх активності, що мають суттєве значення для життєдіяльності. Розвинуто систему соціально-психологічної підтримки колишніх в'язнів нацистських концтаборів і гетто на базі тренінг-класів, а також індивідуальних психологічних та психокорекційних консультацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.21-69 +
Шифр НБУВ: РА331304

Рубрики:

      
20.

Радченко О.М. 
Адаптаційні реакції, їх значення у клініці внутрішніх хвороб: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.02 / О.М. Радченко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2004. — 36 с. — укp.

Доведено цілісність й універсальність загального адаптаційного синдрому, який складається з певної послідовності адаптаційних реакцій на різних рівнях реактивності, забезпечує гомеостаз і життєдіяльність організму людини та тварин, в яких достатньо розвинені нервова, ендокринна, імунна системи (ссавці). Відзначено, що адаптаційні реакції розвиваються як відповідь організму на сукупність факторів зовнішнього та внутрішнього середовищ. Експериментально доведено, що імунокомпетентні органи змінюються за різних адаптаційних реакцій. Уперше вивчено вплив нестероїдних протизапальних, сульфаніламідного та пірамідинового препаратів на розвиток реакцій. Установлено, що ці препарати у здорових тварин частіше, ніж інші медикаменти викликають адаптаційні реакції несприятливих типів, відповідно яким змінюються показники функції зовнішнього дихання, гемодинаміки, запалення, параметри гемостазу, діяльності нервової, ендокринної та імунної систем, ліпідного обміну. Виявлено та описано сезонні та добові ритми загальних адаптаційних реакцій. Установлено, що частота їх утворення залежить від віку та наявної патології. Обгрунтовано існування окремого типу загальної неспецифічної адаптаційної реакції - реакції неповноцінної адаптації, яка є фоном для будь-якої патології та має відмінні від інших реакцій характеристики нервової, ендокринної, імунної систем, параметри гемостазу та запалення. Уперше з'ясовано прогностичне значення сприятливого чи несприятливого типів адаптаційних реакцій для перебігу хвороб внутрішніх органів. Виявлено, що сприятливими є реакції спокійної та підвищеної активації, а несприятливими - стрес, переактивація та неповноцінна адаптація. Визначено критерії повної, часткової та неповноцінної ремісії з урахуванням типу адаптаційної реакції. Обгрунтовано можливість використання адаптаційних реакцій для медичного прогнозування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р41-3 +
Шифр НБУВ: РА329267

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського