Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (479)Книжкові видання та компакт-диски (123)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=СЛОВАЧЧИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 42
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Боряк Т.Г. 
Архівно-бібліотечні зібрання української еміграції з Чехословацької Республіки: історія переміщень та опрацювання в Україні (1945 - 2007): автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.02 / Т.Г. Боряк ; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистец. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Проведено дослідження архівного та бібліотечного сегментів Празького архіву (ПА). Проаналізовано обставини переміщень ПА, які хоча і відбувалися з порушенням правових норм, але сприяли акумуляції більшої частини ПА в Україні. Встановлено хронологічні межі переміщень ПА в УРСР у 1945, 1958, 1983 рр. Документальних свідчень переміщення еміграційних матеріалів у 1948 р., про які згадують окремі дослідники, не виявлено. Простежено передачу документальних сегментів ПА в Україну в 1993 - 2008 рр. Визначено місця перебування частин даного комплексу у Чеській Республіці та Словаччині. Встановлено кількісні та змістові параметри матеріалів ПА, складено перелік фондів ПА в архівах і бібліотеках України. Вперше проведено детальну реконструкцію роботи відділів таємних фондів (перших частин) з документами української еміграції у повоєнні десятиліття. Досліджено історію науково-технічного опрацювання та "оперативної розробки" (ОР) документальних масивів і бібліотечних матеріалів ПА, визначено її види, темпи, періодизацію. Висвітлено архівознавчий аспект політики радянського режиму щодо "українських буржуазних націоналістів" та інших "к/р елементів". Виявлено картотеку на "к/р елемент" обсягом близько 300 тис. карток у ЦДАВО України. Шляхом поодиничного перегляду видань колишнього спецфонду ДНАБ ідентифіковано бібліотечний сегмен ПА обсягом близько 20 тис. друкованих одиниць. Проведено атрибуцію та встановлено сучасне місценаходження окремих архівних сегментів ПА за системою атрибутивних ознак. Окреслено шляхи подальшої наукової реконструкції архівного та бібліотечного сегментів ПА на пофондовому та поодиничному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч814(4ЧЕХ=411.4) + Ч811.47 + Ч736.7 +
Шифр НБУВ: РА360209

Рубрики:

      
2.

Горбач Ю.С. 
Взаємовідносини Німеччини і країн Вишеградської групи (1991 - 2004 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.С. Горбач ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Показано зміни, які відбулися у зовнішньополітичному курсі Німеччини після її об'єднання. З'ясовано значення цих змін для вишеградських країн. Визначено місце Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини у зовнішній політиці ФРН й охарактеризовано роль цієї держави у зовнішньополітичних курсах зазначених країн. Проаналізовано процес становлення та розвитку політико-дипломатичних, торговельно-економічних, культурних відносин між об'єднаною Німеччиною та країнами Вишеградської групи. Проаналізовано еволюцію цих стосунків у взаємозв'язку з європейською інтеграцією та у процесі вирішення ряду актуальних історичних питань. Розкрито зміст, характер, цілі й основні напрями взаємовідносин Німеччини та країн Вишеградської групи, розглянуто результати та сучасний стан цього партнерства. Висвітлено недостатньо вивчені зарубіжними та вітчизняними науковцями аспекти німецької зовнішньої політики щодо Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини. Визначено перспективи подальшого дослідження проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ГЕР)65-6 +
Шифр НБУВ: РА340783

Рубрики:

      
3.

Заремба О.С. 
Видавничо-бібліотечна інфраструктура української еміграції в Чехо-Словаччині між двома світовими війнами: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / О.С. Заремба ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Визначено критерії, що вплинули на діяльність видавництв та бібліотек, наведено структурну, тематичну та типологічну специфіку книжкового репертуару українських видавництв ЧСР. Встановлено залежність функціонування видавничо-бібліотечної інфраструктури українців від державно-політичних орієнтирів ЧСР. Висвітлено діяльність еміграційних українських громадських організацій у галузі книжкової справи. Проаналізовано внесок окремих особистостей (науковців, письменників, політиків, культурно-освітніх і громадських діячів) у становлення та розвиток видавничо-бібліотечної інфраструктури еміграції у ЧСР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч733(4ЧЕХ=УК)6 + Ч617.3(4ЧЕХ=УК)6 +
Шифр НБУВ: РА322046

Рубрики:

      
4.

Мартинчук І. І. 
Внутрішньополітичний розвиток Словацької Республіки в контексті євроатлантичної інтеграції (1993 - 2004 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / І. І. Мартинчук ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано внутрішньополітичний розвиток Словацької Республіки в 1993 - 2004 рр. у контексті євроатлантичної інтеграції. Визначено особливості трансформаційних процесів у країні впродовж 1993 - 1998 рр., а також окреслено чинники, які призвели до її виключення з групи претендентів на вступ до ЄС та НАТО в 1997 р. Розглянуто еволюцію внутрішньої політики Словаччини протягом 1998 - 2004 рр., проаналізовано діяльність її парламенту й уряду в контексті інтеграційних процесів. Розкрито особливості формування зовнішньополітичного іміджу Словацької Республіки, а також досліджено оцінку представниками євроатлантичної спільноти її суспільно-політичних реалій упродовж 1993 - 2004 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4СЛА)64-5 + Т3(4)64-6
Шифр НБУВ: РА373868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Васильченко М.А. 
Громадсько-політична та культурно-освітня діяльність українців у Східній Словаччині (1945 - 1992рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.А. Васильченко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто громадсько-політичне та культурно-освітнє життя українців у Східній Словаччині у період 1945 - 1992 рр. Акцентовано увагу на питаннях, у яких аналізується процес формування української національної меншини, та розвиток її взаємин з чехословацьким урядом, зокрема, процес вирішення українського питання у Чехословаччині після 1945 року. Визначено причини та перебіг створення громадсько-політичних, культурних і освітніх установ, таких як Українська народна рада Пряшівщини, Культурний союз українських трудящих у Чехословаччині, Український народний театр, Піддуклянський український ансамбль, Музей української культури в місті Свидник. Простежено характерні риси та специфіку розвитку української культури на Пряшівщині. Проаналізовано періодичні видання, у яких висвітлено основні події, пов'язані з життям українців на території Східної Словаччини. Визначено, що серед ЗМІ важливе місце посідає українське радіомовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4СЛА=9УКР)6-7 +
Шифр НБУВ: РА367938

Рубрики:

      
6.

Каневська І.О. 
Громадсько-політична та наукова діяльність О. Бочковського в еміграції (1905 - 1939 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.О. Каневська ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено життєвий шлях, громадсько-політичну, науково-дослідну та педагогічну діяльність О. Бочковського (1885 - 1939 рр.) - одного з провідних європейських фахівців з теорії нації та національних відносин, громадсько-політичного діяча, дипломата, журналіста, публіциста та науковця. Проананалізовано широке коло джерел і документів вітчизняних і закордонних архівів, спогади, періодичні видання, листування, публікації, а також творчу спадщину ученого. Розкрито суттєву роль О. Бочковського у становленні української державності та поширенні української ідеї. Розглянуто процес формування та розвитку світоглядних позицій науковця, висвітлено його внесок у розвиток наукового та громадсько-політичного життя української громади в еміграції (зокрема, в європейських країнах і на американському континенті) та становлення чесько-українських відносин. Проаналізовано основні напрями наукової, педагогічної, публіцистичної, громадсько-політичної та дипломатичної діяльності О. Бочковського, висвітлено його викладацьку роботу в українських ВНЗ і наукових установах Чехо-Словаччини. На підставі евристичної роботи в архівних фондах і бібліотечних зібраннях виявлено понад триста невідомих творів О. Бочковського, розшифровано його криптоніми та встановлено авторство кількох неопублікованих праць, створено цілісну наукову біографію ученого. Відтворено маловідомі аспекти громадсько-політичної діяльності О. Бочковського у країнах Європи й Америки, висвітлено його участь і роль у житті української еміграційної спільноти у 1920 - 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)61-8 Бочковський + Ф1(4УКР)608 Бочковський +
Шифр НБУВ: РА367350

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Туленко М.І. 
Ефемероїдні геофіти Східної Словаччини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / М.І. Туленко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.635.1(44Сла5),022
Шифр НБУВ: РА310996 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Кушнір О.В. 
Журнал "Дукля" (Словаччина, 1953 - 2004 рр.): організаційний, проблемно-тематичний та жанровий аспекти: автореф. дис... канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / О.В. Кушнір ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження літературно-мистецького та публіцистичного журналу "Дукля" (1953 - 2004 рр.) як видання української національної меншини у Словаччині. Висвітлено суспільно-політичні, культурні й історико-журналістські передумови виникнення альманаху, розкрито програмні засади редакції та процес їх реалізації, висвітлено внесок провідних творчів видання у його популяризацію. Охарактеризовано основні ідейно-тематичні та жанрово-стильові групи художніх текстів, надрукованих у журналі "Дукля", визначено роль пресової літератури у розвитку письменства національної меншини. Проаналізовано літературно-критичну публіцистику, визначено сутність полемічніх виступів і дискусій із теоретико-методологічних проблем літературної творчості, розглянуто проблемно-теоретичні та жанрові аспекти літературно-критичного дискурсу видання. Висвітлено літературні здобутки журналу "Дукля", визначено його місце у медійному контексті, українському культурному житті Словаччини та міжкультурному діалозі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4СЛА)63-52 +
Шифр НБУВ: РА359548

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Переш І.Є. 
Інститут конституційного контролю в Чехословаччині, Чехії і Словаччині: історико-правове дослідження (1918 - 2000 рр.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / І.Є. Переш ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне історико-правове дослідження виникнення, розвитку та становлення інституту конституційного контролю Чехословаччини, Чехії та Словаччини (1918 - 2000 рр.) як основного дієвого інституту правової охорони конституції. Здійснено теоретико-методологічний аналіз категорії "правова охорона конституції", визначено та розглянуто основні моделі конституційної юрисдикції досліджуваних країн, висвітлено новітні проблеми стосовно становлення та розвитку інституту конституційного правосуддя Чехословаччини, Чеської та Словацької Республік. Запропоновано рекомендації щодо вдосконалення вітчизняного органу конституційного правосуддя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4ЧЕХ)6-523 + Х809(4ЧЕХ)11-1 + Х809(4СЛО)11-1 +
Шифр НБУВ: РА331956

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Дем'янець В.І. 
Інтеграційна політика владних органів країн Вишеградської групи щодо ЄС і НАТО у 1989 - 1999 рр.: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / В.І. Дем'янець ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Вивчено особливості процесу вироблення та реалізації інтеграційної політики держав Центральної Східної Європи (ЦСЄ), що посідають авангардні позиції серед молодих демократичних країн - Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини. Вперше в українській політичній науці комплексно розглянуто складові формування та втілення внутрішньо- та зовнішньополітичних стратегій даних країн на засадах національних інтересів і врахування процесів глобалізації на континенті у постконфронтаційний період розвитку. Проаналізовано форми співробітництва, особливості інституціалізації відносин, оцінено ефективність співпраці ЄС і НАТО з країнами Вишеградської групи щодо зміцнення демократичних перетворень та інтеграції їх до євроатлантичного простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024 + Ф022.1
Шифр НБУВ: РА315653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Красноголовець С.В. 
Кримінальна відповідальність за порушення виборчих та референдних прав громадян в Україні та державах Центральної Європи (порівняльний аналіз на прикладі Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії): автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / С.В. Красноголовець ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне порівняльно-правове дослідження кримінальної відповідальності за злочини проти виборчих і референдних прав громадян. Проаналізовано різні підходи до трактування поняття "порівняльне правознавство". Визначено принципи проведення компаративного дослідження, його форми, методику, проведено загальну характеристику критеріїв поділу правових систем на правові сім'ї. Обгрунтовано необхідність запровадження нового підходу до здійснення порівняльно-правових досліджень, під час якого доцільно враховувати міжнародно-правові стандарти у галузі виборчих і референдних правовідносин. Досліджено злочини за перешкоджання реалізації виборчих і референдних прав громадян, способи перешкоджання, за фальсифікацією результатів голосування, підробку виборчих і референдних документів, за недотримання порядку фінансування виборів і референдуму, порушення таємниці голосування за Кримінальним кодесом (КК) України та КК окремих держав Центральної Європи. Проведено порівняльний аналіз кримінально-правових санкцій за злочини проти виборчих і референдних прав громадян. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення чинного КК України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)115 + Х881.9(4УКР)115 + Х881.9(4УКР)115 + Х881.9(4УКР)115
Шифр НБУВ: РА363680

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Ліхтей Т.В. 
Мова українських перекладів І.Мацинського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.В. Ліхтей ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено мову та стиль українських перекладів словацьких поетичних творів, виконаних відомим вченим і культурним діячем Словаччини І.Мацинським. Розглянуто умови, за яких формувався його талант як перекладача, визначено причини пізнього переходу митця на українську мову та причини звернення до перекладу словацьких романтиків саме українською мовою. Проведено зіставно-типологічний аналіз українських перекладів з метою виявлення в них точних, неточних і хибних лексико-семантичних, граматичних та фонетичних відповідників, встановлено їх кількісне співвідношення. Розкрито причини підсвідомого залучення до українського тексту старослов'янізмів, русизмів, словакізмів. Відзначено місце діалектної лексики та розмовних слів у доробку І. Мацинського. Досліджено вплив фонологічної організації словацького тексту на український. Визначено причини міжмовної інтерференції, рівень засвоєння І. Мацинським норм української літературної мови та запропоновано шляхи вирішення проблемних моментів, які мають місце в українському тексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-67 + Ш407(4СЛА=УК) д Мацинський, І. +
Шифр НБУВ: РА321474

Рубрики:

      
13.

Кізин І. В. 
Науково-просвітницька діяльність та педагогічні ідеї Едварда Жарського: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / І. В. Кізин ; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. — Дрогобич, 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано педагогічну спадщину Е. Жарського у взаємозв'язку та послідовній ретроспективі галицького (львівського - до 1944 р.) й еміграційного (Словаччина, Німеччина - до 1950 p., США - до 2003 р.) періодів його життєдіяльності. З'ясовано соціокультурні передумови формування його світогляду та педагогічних поглядів. Виокремлено й охарактеризовано головні напрями та зміст діяльності вченого-педагога: науково-педагогічний, науково-природничий, освітньо-організаційний, просвітницько-виховний, спортивно-організаційний та фізкультурно-виховний. Обгрунтовано можливості творчого використання педагогічних ідей Е. Жарського для модернізації системи сучасної української освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4/8=УК)6-8 Жарський, Е.
Шифр НБУВ: РА384481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Кравчук О.М. 
Національна політика Чехословацької республіки. 1918-1929 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.М. Кравчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Проаналізовано процес створення національної держави чехів і словаків, її політику щодо національних меншин в 1918 - 1919 рр. Досліджено конституційні основи національної політики Чехословаччини, що забезпечили рівність громадян усіх національностей, гарантували національним спільнотам національно-культурну автономію, Закарпаттю - територіальну автономію. Охарактеризовано особливості політики Чехословаччини щодо Словаччини та національних меншин у 1920 - 1925 рр., що полягала в розвитку словацького краю і Закарпаття, сприяла становленню словацької нації, забезпечила громадянську рівноправність і культурні права всіх представників національних спільнот. Висвітлено спробу розв'язання національного питання в державі чехів і словаків у 1926 - 1929 рр. на основі створення уряду міжнаціональної коаліції із залученням до її складу представників правих чехословацьких, активістських судетсько-німецьких партій і Глінкової словацької народної партії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)61-56 +
Шифр НБУВ: РА352893

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Юрійчук Ю.А. 
Національний фактор у суспільно-політичному розвитку Чехії та Словаччини (1989 - середина 1990-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.А. Юрійчук ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес становлення і розвитку чеського та словацького національних рухів, діяльність груп та партій, що представляють національні меншини. Розкрито основні тенденції розвитку Чехо-Словаччини у зазначений період, а також висвітлено процес становлення незалежних держав Чехії та Словаччини. Значну увагу приділено національній політиці урядів даних країн та становищу національних меншин у них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Чех)64 + Т3(4Сло)64
Шифр НБУВ: РА310671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Філіна Т. В. 
Національно-культурний розвиток русинів-українців Східної Словаччини (друга половина XVIII - перша половина XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 26.00.01 / Т. В. Філіна ; Нац. акад. кер. кадрів культури і мистец. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено комплексне історико-культурологічне дослідження національно-культурного розвитку русинів-українців Східної Словаччини другої половини XVIII - першої половини XX ст. Визначено головні складові національно-культурного розвитку: національно-культурна орієнтація, національна свідомість, мовне питання, діяльність інтелігенції. Охарактеризовано чинники, що вплинули на національно-культурний розвиток русинів-українців: конфесійна приналежність, організація системи народної освіти, національно-культурні рухи слов'янських народів, урядова мадяризація. Досліджено національно-культурні процеси в середовищі слов'янських народів Австрійської імперії та визначено ступінь їх впливу на формування русинсько-української інтелігенції. Проаналізовано становлення основних напрямів національно-культурної орієнтації (великоруського, русинського, українського) та мовне питання. Розглянуто культурно-просвітницьку діяльність національної інтелігенції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4СЛО=9УКР)4/5-7
Шифр НБУВ: РА383568 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Стойко О.М. 
Особливості і реформування політико-владних відносин у перехідних суспільствах (на прикладі країн Вишеградської групи): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.М. Стойко ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Проаналізовано процес реформування політико-владних відносин, що виникають у перехідному суспільстві (на прикладі вивчення трансформацій даних соціальних інститутів у Польщі, Угорщині, Чехії та Словаччині). Висвітлено теоретичні аспекти існуючих підходів до реформування політико-владних відносин. Розглянуто концептуальні засади реформ у кожній з досліджуваних східноєвропейських країн. Наведено характеристику та визначено компетенцію й відповідальність органів місцевого та регіонального самоврядування. Виявлено провідні рушійні мотиви та чинники успішного проведення реформ, з'ясовано причини невдач. Розкрито сутність змін у політико-владних відносинах, визначено й проалізовано роль таких ключових елементів, як реформування центральних органів виконавчої влади, становлення органів місцевого самоврядування, описано механізм управління трансформаційним процесом. Визначено основні напрями змін у системі політичних і владних відносин: децентралізації (деконцентрації) виконавчої влади та європеїзації. Показано вплив політичних чинників на формування управлінських структур, проаналізовано інституційні рішення щодо організації центральної виконавчої влади, системи регіонального та місцевого самоврядування та механізмів взаємодії між ними. Визначено особливості формування політико-управлінських відносин та розроблено рекомендації щодо проведення реформи політико-владних інститутів в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф032.21 + Ф024 + Ю6*328.943 +
Шифр НБУВ: РА346225

Рубрики:

      
18.

Лазар Н.В. 
Політика Словацької Республіки щодо національних меншин: інституційно-правові та політичні аспекти: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Н.В. Лазар ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено взаємозалежність процесу розбудови національної держави та формування засадничих принципів етнонаціональної політики у роки незалежності Словаччини. Доведено домінування авторитарних тенденцій в етнодержавній політиці у період перебування при владі прем'єр-міністра В.Мечіара - націонал-популістичного лідера партії Рух за демократичну Словаччину. Визначено два етапи становлення словацької етнонаціональної політики, зумовлених складними внутрішньополітичними процесами розвитку. Визначальний вплив на становлення словацької етнополітики здійснив прихід до влади демократичних сил і обрання країною євроінтеграційного курсу. Проаналізовано інституційно-правові засади політики Словацької Республіки (СР) щодо національних меншин, визначено їх відповідність міжнародним і європейським нормам. Аргументовано, що угорська меншина Словаччини перебуває на політичному рівні етнічної мобілізації, це засвідчує її присутність у складі уряду (1998 - 2006 рр.), парламенту (1992 - 2006 рр.), адекватну репрезентацію угорської меншини в органах місцевого самоврядування. З'ясовано основні причини, які стали на заваді успішної політичної мобілізації ромської меншини. Виявлено, що головними чинниками зростаючої асиміляції українців-русинів СР стали: зменшення простору використання рідної мови, розкол української етнічної групи та поява незалежного русинського руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4СЛА) + Ф69(4СЛА) +
Шифр НБУВ: РА346763

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Сурніна-Далекорей О.А. 
Політична участь жінок країн Центральної і Східної Європи у період системної трансформації кінця XX - на початку XXI століття (на прикладі Словаччини, Польщі, Росії): автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.А. Сурніна-Далекорей ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

У порівняльному аспекті комплексно досліджено процес трансформації політичної участі жінок під впливом різних факторів з використанням теоретичних підходів до аналізу політичного представництва й участі жінок у владних структурах, а також на базі поширеної у західній політології концепції у межах аналізу представництва жінок у легіслатурах, згідно з якою стан політичної участі жінок визначається комплексом соціально-економічних, культурних і політичних факторів. Проаналізовано тенденції політичної участі жінок у Словаччині, Польщі та Росії та виявлено, що рівень соціально-економічного розвитку, динаміка громадської активності жінок, відповідне культурне середовище та політико-інституційні фактори є важливими чинниками, що детермінують рівень політичної участі жінок у перехідних країнах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф74(44/45)04 +
Шифр НБУВ: РА364957

Рубрики:

      
20.

Лемак В.В. 
Правова реформа в Чехії і Словаччині в умовах постсоціалістичної модернізації: теоретичні і практичні проблеми: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Лемак ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2003. — 40 с. — укp.

Досліджено феномен постсоціалістичного суспільства та держави. З'ясовано природу постсоціалістичної правової системи. Висвітлено питання стосовно правової реформи, її напрямів, суб'єкта та об'єкта правової реформи. На підставі нормативного та факторологічного матеріалу розглянуто правові та організаційні форми впровадження зазначеної реформи в двох постсоціалістичних країнах - Чехії та Словаччині. З урахуванням їх вступу до Європейського союзу та НАТО проаналізовано зміст правової реформи за напрямами: конституційна, публічного керування, судів і правоохоронних органів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8(4СЛА) + Х8(4ЧЕХ)
Шифр НБУВ: РА326537

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського