Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (13)Реферативна база даних (1337)Книжкові видання та компакт-диски (104)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=СТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 148
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Транспорт   
1.

Іванчук О.О. 
Діагностування напруженого стану і оцінка запасу міцності кільцевих зварних стиків різнотовщинних труб магістральних нафтогазопроводів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.13 / О.О. Іванчук ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. — укp.

Розвинуто розрахунково-експериментальний метод визначення залишкових напружень у зонах кільцевих зварних з'єднань різнотовщинних труб і оцінено їх вплив на статичну міцність ділянок трубопроводів з такими з'єднаннями за наявності в них гострокінцевих дефектів типу тріщин. У межах теорії оболонок побудовано математичну модель, яка описує вісесиметричний напружений стан зварених різнотовщинних труб під дією локалізованих біля шва залишкових несумісних деформацій. Визначення залишкових напружень грунтується на розв'язанні обернених задач теорії оболонок з власними напруженнями з використанням експериментальної інформації, одержаної за неруйнівними методами. На підставі діаграми оцінювання руйнування, яка базується на двопараметричному критерії механіки руйнування, визначено вплив залишкових напружень на коефіцієнти запасу міцності ділянки трубопроводу під внутрішнім тиском зі зварним з'єднанням, з внутрішньою напівеліптичною поверхневою тріщиною у стінці тоншої труби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О77-060.5-7 +
Шифр НБУВ: РА361609

Рубрики:

      
2.

Абдо-Ясінська Л. І. 
Ідеологія і міжнародна практика ісламського фундаменталізму: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / Л. І. Абдо-Ясінська ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено сутність ісламського фундаменталізму, основні положення його ідеології, зокрема ті, що стосуються міжнародних відносин, та специфіку її інтерпретації представниками радикального напряму. Проаналізовано розвиток фундаменталістських ідей в ісламі та причини їх виникнення. Розглянуто особливості та міжнародне значення реалізації фундаменталістської ідеології в мусульманських країнах і в діяльності ісламських фундаменталістських організацій. Встановлено, що ідеологія ісламського фундаменталізму характеризується зовнішньою спрямованістю та концептуальною цілісністю, різниться лише її інтерпретація представниками поміркованого та радикального напрямів. Практична реалізація фундаменталізму стикається зі значними труднощами та не призводить до негайного вирішення проблем і має яскраво виражений міжнародний характер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.2 + Э38-113.1 + Ф4(0),3
Шифр НБУВ: РА383834 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Авраменко А.О. 
Патогенез ерозивно-виразкових уражень гастродуоденальної зони у хворих на хронічний гелікобактеріоз: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / А.О. Авраменко ; Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України. — К., 2009. — 48 с. — укp.

Досліджено роль Helicobacter pylori (HP) в етїології та патогенезі ерозивно-виразкових уражень гастродуоденальної зони шлунково-кишкового тракту в людини. Сформульовано положення теорії "їдкого лужного плювка". З'ясовано, що підставою утворення ерозивно-виразкових уражень цибулини дванадцятипалої кишки та вихідного відділу шлунка є горизонтальний шлях формування механізму ураження, який залежить від концентрації позаклітинних форм HP, діаметра та тонусу пілоричного стикача, а також від рівня внутрішньошлункового тиску. Підставою утворення медіогастральних виразок шлунка є вертикальний шлях формування механізму ураження, який залежить від концентрації, топографії розселення та локалізації активних форм HP (тіло шлунка з позаклітинним станом HP за в/кривиною та внутрішньоклітинним - за м/кривиною), а також від рівня внутрішньошлункового тиску.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-1 +
Шифр НБУВ: РА364763

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Аділов А.Е. 
Збірно-монолітні перекриття з підкріпленням змішаного типу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / А.Е. Аділов ; Харк. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2000. — 17 с. — укp.

Створено новий тип збірно-монолітних опертих за контуром плит, підкріплених ортогональною системою перехресних балок, монолітних локально обтиснених за одним напрямком та збірних без попереднього напруження за перпендикулярним напрямком. Розроблено елементну базу, принципи формування прогонів і блоків-вкладок, а також зведення перекриттів та їх попереднього напруження. Експериментально досліджено роботу запропонованих конструкцій стиків прогонів. Розроблено методику розрахунку опертих за контуром плит із підкріпленням змішаного типу, яка враховує фізичну нелінійність, роботу бетону за умов двовісного тиску, особливості тріщиноутворення. Проведено експериментальне дослідження розробленого перекриття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н441.333-01
Шифр НБУВ: РА308729 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Адаменко В.А. 
Розробка та дослідження ефективного методу рішення задач розпізнавання кривих на кольорових растрових зображеннях: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.04 / В.А. Адаменко ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1999. — 17 с. — укp.

У дисертації сформульовано новий клас задач розпізнавання кривих на кольорових растрових зображеннях графічних документів, рішення яких дозволяє одержати табличну форму графіку однозначної функції, що відповідає розпізнаваної кривої, і розроблено метод рішення таких задач, основними етапами якого є: побудова аналітичної моделі системи координат, у якої знаходиться розпізнавана крива, для графічного документу; виділення системи ланок; знаходження якостей стиковки між кожною парою ланок; знаходження маршруту з максимальною якістю шляхом рішення задачі пошуку оптимального шляху на графі. Проведено дослідження ефективності розробленого методу за результатами обробки реальних кругових діаграм і за допомогою імітаційного моделювання, яке дозволило промоделювати такі ситуації, які на реальних зображеннях кругових діаграм зустрічаються рідко, і тому оцінка ефективності розробленого методу була проведена більш повно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.631.9

Рубрики:

      
6.

Алексєєва О.Є. 
Підвищення надійності стикувальних вузлів коксових батарей: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.13 / О.Є. Алексєєва ; Нац. техн. ун-т "Київ. політехн. ін-т". — К., 2007. — 23 с. — укp.

Розроблено метод оцінювання рівня технічного стану стикувальних вузлів коксових батарей. Досліджено питання щодо прогнозування їх довговічності на стадії проектування. Для оцінювання надійності стикувальних вузлів запропоновано критерії порушення функціонування та герметичності. За методами теорії подібностій аналізу розмірностей комплексні критерії враховують параметри технічного стану вузлів, а також функції, що відображають ступінь впливу експлуатаційних і конструктивних чинників на процес розгерметизації та втрати функціональних властивостей стикувальними елементами. Розроблено математичну модель напружено-деформованого та температурного стану стикувальних вузлів, на базі якої визначено межові значення критеріальних функцій для кожного елементу та з'єднання стикувальних вузлів, за яких є гарантованою безвідмовна робота елементів. Визначено періоди безвідмовної роботи елементів даних вузлів. Розроблено рекомендації щодо проведення ремонтно-відновлювальних робіт, а також технічні рішення стосовно підвищення надійності придверної зони коксових печей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л523.02-51-021.1 +
Шифр НБУВ: РА353927

Рубрики:

      
7.

Бідненко Н.П. 
Драма в аспекті художнього перекладу (на матеріалі українських і російських перекладів п'єси Б.Шоу "Учень Диявола": Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Н.П. Бідненко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 15 с. — укp.

Досліджено специфіку перекладу драми, літературний текст якої розглянуто у функціональному та комунікативному аспектах у системі "автор - художня дійсність - твір - реципієнт", зважаючи на особистість перекладача і процес трансформації художнього тексту засобами іноземної мови. Визначено фактори, що впливають на процес перекладу драматичних творів, а також закономірності, що виникають за даних умов. Теоретичне дослідження підтверджено аналізом українських та російських варіантів перекладів драми Б.Шоу "Учень диявола". Дослідження виконано на стику порівняльного літературознавства та теорії перекладу. Здійснено спробу синтезувати літературознавчі та перекладознавчі ідеї систематизувати специфіку перекладу драматичного тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш407 + Ш5(4ВЕЛ)-4Шоу Б.418.7
Шифр НБУВ: РА314375 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Гірнича справа   
8.

Білоус О.І. 
Обгрунтування допустимого відхилення робочої поверхні барабанів потужних конвеєрів від циліндра: Автореф. дис... канд. техн. наук : 05.05.06 / О.І. Білоус ; Нац. гірн. акад. України. — Д., 2002. — 16 с. — укp.

Досліджено механізм взаємодії нециліндричного барабана зі стрічкою з урахуванням комплексу факторів, що впливають на зусилля, за якого можливе руйнування стрічки під час взаємодії з нециліндричним барабаном. Такими факторами є передача зусилля, будівля стрічки, пружність покриття барабана на зрушення, нерівність лінійних швидкостей точок, розташованих на утворюючих нециліндричного барабана та довжин кіл, що ці точки описують під час обертання барабана, а також конструкція конвеєра на перехідній ділянці. Встановлено, що характер напружено-деформованого стану стрічок, посилених тросами, а також стрічок, посилених тканиною, якісно різний. Крайові ефекти в першому випадку діють на відстанях, що перевищують довжину контакту стрічки та барабана. Визначено, гіпотеза плоских перетинів прийнятна для розрахунку стрічок, посилених тканиною. Доведено, що відхилення форми барабана від циліндра пропорційно знижує зусилля, за якого можливе руйнування стрічки та стиків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И163.43-01
Шифр НБУВ: РА318750 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Базарова К. В. 
Удосконалення технології та обладнання для прокатки двотаврових балок на основі аналізу формозміни металу в розрізних калібрах / К. В. Базарова. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження - технологія і обладнання для прокатки двотаврових профілів. Мета роботи - розширення сортаменту і підвищення точності прокатки двотаврових профілів шляхом вдосконалення калібрувань валків, технологічних режимів роботи та конструктивних параметрів касет з неприводними вертикальними валками чистових клітей сортових станів. Методи дослідження - метод скінченних елементів, метод фізичного моделювання, метод координатних сіток для визначення деформованого стану заготовки, метод безпосередньої оцінки при визначенні геометричних параметрів і температур при дослідженні точності прокатки двотаврів. Теоретичні і практичні результати - на основі встановлених закономірностей формозміни металу в чорнових закритих балкових калібрах розроблені методика та програмні засоби з автоматизованого проектування технології прокатки і калібрувань валків для виробництва двотаврових балок, що дозволяють підвищити якість готових двотаврів, на основі математичних моделей розроблені практичні рекомендації щодо визначення деформаційних режимів прокатки у чорнових балкових калібрах, що забезпечують розширення сортаменту і підвищення точності прокатки гарячекатаних двотаврів і конкурентоспроможності сортових станів. Новизна – на основі теоретичних досліджень встановлено для чорнових закритих балкових калібрів з відношенням товщини стінки до висоти розкату в межах від 0,2 до 0,4 закономірності висотної деформації полиць і фланців залежно від величин обтиснення стінки, бічного обтиснення фланців і ширини стінки та визначено кількісні оцінки граничних параметрів прокатки двотаврових профілів в зазначених калібрах; на основі результатів аналізу напружено-деформованого стану елементів касет з неприводними вертикальними валками чистової кліті встановлено залежності пружної деформації касети від сил деформування з урахуванням взаємного впливу деталей касети, які стикаються при роботі валкового вузла, що дозволило прогнозувати різнотовщинність полиць готових двотаврів. Впровадження – нові рішення з удосконалення технології прокатки двотаврів та конструкції касет з неприводними вертикальними валками, пройшли апробацію і прийняті до впровадження у виробництво. Область застосування – обробка металів тиском, гаряча прокатка двотаврів.^UThe object of study - technology and equipment for rolling I-profiles. The purpose of the work is to expand the assortment and improve the accuracy of rolling of I-profiles by improving the calibrations of the rolls, technological modes of operation and design parameters of cassettes with non-drive vertical rolls of clean cages of rolling mills. Research methods - finite element method, physical modeling method, coordinate grid method for determining the deformed state of the workpiece, the method of direct estimation in the determination of geometrical parameters and temperatures in the study of the accuracy of rolling two-Taurus. Theoretical and practical results - based on the established patterns of metal change in rough enclosed beam calibers developed methods and software for the automated design of rolling and calibration technology for rollers to produce I-beams, which can improve the quality of finished I-beams, based on mathematical models deformation modes of rolling in rough beam calibers, providing the widening of the assortment and improving the accuracy of okatky hot rolled beams and competitiveness of high-grade classes. Novelty - based on theoretical studies, it is established for draft closed beam calibers with the ratio of wall thickness to roll height in the range from 0.2 to 0.4 regularities of height deformation of shelves and flanges, depending on the values of wall compression, lateral compression of flanges and wall width and determined quantitative estimation of limit parameters of rolling of I-profiles in the specified calibers; On the basis of the results of the stress-strain state analysis of cartridge elements with irreducible vertical rolls of the clear cage, the dependences of the elastic deformation of the cassette on the deformation forces were taken into account, taking into account the mutual influence of the cassette parts colliding during the work of the roll assembly, which made it possible to predict the shear thickness of the shelves. Implementation - new solutions for the improvement of the technology of rolling of double-Taurus and the design of cartridges with non-driven vertical rolls, have been tested and adopted for introduction into production. Scope - metal processing by pressure, hot rolling of I-beams.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Балабанов А. Е. 
Процеси синтезу та властивості ІЧ-прозорої кераміки в системі MgO-Y2O3: автореферат дис. ... д.філософ : 132 / А. Е. Балабанов. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертацію присвячено визначенню особливостей отримання ІЧ-прозорої кераміки в системі MgO-Y2O3, а також впливу структурно-морфологічних характеристик нанопорошків на оптичні властивості та функціональні характеристики кераміки. Визначено основні фізико-технологічні параметри синтезу ІЧ-прозорої кераміки в системі MgO-Y2O3. Реалізовано комплексний підхід до синтезу оксиду ітрію, як ІЧ-прозорого матеріалу для вікон технологічних апаратів на всіх етапах маршруту отримання кераміки та умови синтезу нанокомпозитів 50:50 об.% MgO–Y2O3 методом іскрового спікання.В першому розділі описані методи отримання прозорих середовищ для сучасної інфрачервоної (ІЧ) оптики в системі MgO–Y2O3.У другому розділі наведено детальний опис експериментальних методик отримання порошків, виготовлення зразків ІЧ-прозорої кераміки та описано методи їх характеризації.В третьому розділі досліджено активність до спікання нанопорошків Y2O3 як функцію їх структурно-морфологічих характеристик. Визначено, що комерційні порошки Y2O3 утворюють тривимірні агломерати складної ієрархії з розміром до 3-5 мікрон, які формуються з більш тонких первинних частинок розмірами 25-60 нм. Встановлено, що ефективне ущільнення нанопорошків Альфа-нано обумовлено високою дисперсністю порошкової суміші, низьким ступенем агломерації та малим розміром первинних частинок. Досліджено закономірності формування твердих розчинів заміщення Y2O3:La3+. Показано, що повне розчинення гексагонального La2O3 в кубічному Y2O3 відбувається за температур нижче 1500°C за участі проміжних фаз, збагачених лантаном. Фазові перетворення, що супроводжуються збільшенням питомого об’єму, а також гігроскопічність оксиду лантану призводять до розтріскування високолегованої кераміки Y2O3:La3+ при спіканні.В четвертому розділі досліджено особливості мезоструктури порошкових компактів Y2O3, влив домішок, що сприяють спіканню та умови формування кераміки Y2O3. Показано, що попередній відпал компактів Y2O3 доцільно проводити за максимальної температури, при якій не відбувається спікання зі зближенням центрів частинок, а збільшення розміру пор не перевищує ≈30%. Компакти, відпалені за Т=800С, характеризуються оптимальною мезоструктурою з точки зору ефективності ущільнення при подальшому вакуумному спіканні (Т=72% при λ=1100 нм). Показано, що комплексна домішка La3++Zr4+, що сприяє спіканню, ефективно пригнічує рухливість границь зерен та одночасно активує дифузійний транспорт по розгалуженій системі міжзеренних меж за рахунок формування дефектів в катіонній підгратці. Та в результаті оптимізації температурно-часового маршруту вакуумного спікання вствновлено умови синтезу ІЧ-прозорої кераміки Y2O3, з високою прозорістю в видимому та ІЧ-діапазонах (83% при 5 мкм).В п’ятому розділі досліджувалися фізико-хімічні умови формування аморфних прекурсорів та нанопорошків в системі MgO–Y2O3. Застосовуючи метод самопоширюваного гліцин-нітратного синтезу з використанням надлишку гліцину і азотної кислоти, були синтезовані композитні нанопорошки MgO–Y2O3 у співвідношенні 1:1 за об'ємом. Встановлено, що нерівноважні умови синтезу прекурсорів сприяють утворнню продукту коралоподібної геометрії. Визначено термодинамічну стабільність та стійкість прекурсора до фрагментації під час кальцинації. Показано, що за температур вище 800°С волокна розпадються на окремі ізольовані частинки квазісферичної морфології та видаються найбільш придатними для подальшого спікання у рамках керамічної технології.Шостий розділ присвячений дослідженю впливу температури спікання на процеси дифузійного масопереносу та фізичні властивості нанокомпозитної кераміки MgO–Y2O3 та впливу домішки іонів Нo3+ як домішки що сприяє спіканню. Реалізовано умови синтезу нанокомпозитів 50:50 об.% MgO-Y2O3 методом іскрового спікання нанопорошків, які дозволяють отримати оптичну прозорість кераміки у ІЧ-діапазоні довжин хвиль. Показано що лінійне оптичне пропускання композиту Т≈68% при λ=5000 нм може бути реалізовано за умов формування однорідної двофазної структури, просторового обмеження процесів рекристалізації компонентів та збереження розміру зерен на рівні 200-250 нм, за якого внесок розсіювання світла на міжфазних межах є мінімальним. Отримана кераміка MgO–Y2O3 з Нo3+ як домішки що сприяє спіканню. Всі зразки містять включення з розміром в межах 1-15 нм домішкової фази, які локалізовані як на границях зерен, так і на потрійних стиках. Найвища твердість за Віккерсом 10,7 ГПа досягается у зразку, легованому 12 ат.% іонів Ho3+ через наявність включень карбідів гольмію із характерними розмірами до 15 нм. Встановлено, що легування іонами Ho3+ активізує дифузійний масоперенос при отриманні кераміки MgO–Y2O3:Нo3+ (3-12 ат.%) через перерозподіл електронної щільності поблизу легуючих іонів. Це призводить до збільшення коефіцієнту оптичного пропускання кераміки MgO–Y2O3:Нo3+ (3 ат.%) з 68 до 75% у порівнянні з нелегованою.^UThe dissertation is dedicated to determining the features of obtaining IR-transparent ceramics in the MgO-Y2O3 system, as well as the influence of structural-morphological characteristics of nanopowders on the optical and functional properties of ceramics. The main physico-technological parameters of the synthesis of IR-transparent ceramics in the MgO-Y2O3 system are determined. A comprehensive approach to the synthesis of yttrium oxide as an IR-transparent material for windows of technological devices is implemented at all stages of the ceramic production route, as well as the conditions for the synthesis of 50:50 vol.% MgO-Y2O3 nanocomposites by spark plasma sintering.The first chapter describes the main features of methods for obtaining transparent media for modern infrared (IR) optics in the MgO-Y2O3 system.The second chapter provides a detailed description of experimental methods for obtaining powders, manufacturing samples of IR-transparent ceramics and methods of their characterization are described.The third chapter investigates the sintering activity of Y2O3 nanopowders as a function of their structural-morphological characteristics. It is determined that commercial Y2O3 powders form three-dimensional agglomerates of complex hierarchy with sizes up to 3-5 microns, which are formed from finer primary particles with sizes of 25-60 nm. It is established that the effective densification of Alpha-nano powders is due to the high dispersion of the powder mixture, a low degree of agglomeration, and a small size of primary particles. The regularities of the formation of substitution solid solutions Y2O3:La3+ are investigated. It is shown that complete dissolution of hexagonal La2O3 in cubic Y2O3 occurs at temperatures below 1500°C with the participation of intermediate phases enriched with lanthanum. Phase transformations accompanied by an increase in specific volume, as well as the hygroscopicity of lanthanum oxide, lead to the cracking of highly alloyed Y2O3 ceramics:La3+ during sintering.The fourth chapter investigates the features of the mesostructure of Y2O3 powder compacts, the influence of sintering-promoting additives, and the conditions for the formation of Y2O3 ceramics. It is shown that the pre-sintering of Y2O3 compacts is advisable at the maximum temperature at which sintering does not occur with the approach of particle centers, and the increase in the size of pores does not exceed ≈30%. Compacts fired at T=800°C are characterized by an optimal mesostructure in terms of densification efficiency during subsequent vacuum sintering (T=72% at λ=1100 nm). It is shown that a complex doping of La3++Zr4+, promoting sintering, effectively suppresses the mobility of grain boundaries and simultaneously activates the diffusion transport along the branched system of intergranular boundaries by forming defects in the cationic sublattice. Through the optimization of the temperature-time route of vacuum sintering, conditions for the synthesis of IR-transparent Y2O3 ceramics with high transparency in the visible and IR ranges (83% at 5 μm) are established.The fifth chapter investigates the physico-chemical conditions for the formation of amorphous precursors and nanopowders in the MgO-Y2O3 system. Using the method of self-propagating glycine-nitrate synthesis with an excess of glycine and nitric acid, composite MgO-Y2O3 nanopowders in a ratio of 1:1 by volume were synthesized. It is established that non-equilibrium conditions of precursor synthesis contribute to the formation of a product with coral-like geometry. It is shown that at temperatures above 800°C, the fibers break down into individual isolated quasi-spherical particles suitable for further sintering within the ceramic technology framework.The sixth chapter is dedicated to studying the influence of sintering temperature and Ho3+ ion doping on the processes of diffusion mass transfer and physical properties of MgO-Y2O3 nanocomposite ceramics. Conditions for the synthesis of 50:50 vol.% MgO-Y2O3 nanocomposites by spark plasma sintering of nanopowders, allowing the achievement of optical transparency of ceramics in the IR wavelength range, are implemented. It is shown that linear optical transmittance of the composite T≈68% at λ=5000 nm can be realized under the conditions of forming a homogeneous two-phase structure, spatial restriction of recrystallization processes of components, and preservation of grain size at the level of 200-250 nm, where the contribution of light scattering at interphase boundaries is minimal. It is established that doping with Ho3+ ions activates diffusion mass transfer during the formation of MgO-Y2O3:Ho3+ ceramics (3-12 at.%) through the redistribution of electronic density near the doping ions. This leads to an increase in the optical transmittance coefficient of MgO-Y2O3:Ho3+ ceramics (3 at.%) from 68 to 75% compared to the undoped material.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Транспорт   
11.

Банахевич Ю.В. 
Діагностування напруженого стану магістральних нафтогазопроводів в околі стикових зварних з'єднань та корозійних пошкоджень розрахунково-експериментальним методом: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.13 / Ю.В. Банахевич ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

На підставі результату експериментальних досліджень за фізичними методами розв'язано обернені задачі механіки деформівних твердих тіл з власними напруженнями з урахуванням неоднорідності їх розподілу під датчиками вимірювальних приладів та структурно-фазових змін у зоні термічного впливу. Розвинуто розрахунково-експериментальний метод визначення залишкових напружень біля стикових зварних швів без попередньої обробки торців труб. Запропоновано методику визначення впливу структурно-фазових перетворень в околі шва на початкові покази приладу SMMT-3. Одержано узагальнені формули для визначення теоретичних коефіцієнтів концентрації напружень трубопроводів біля поверхневих дефектів, змодельованих півеліпсоїдом обертання. Проаналізовано розподіл напружень в околі зварних швів та дефектів типу виразок-каверн у магістральних нафтогазопроводах, для визначення яких розроблено програмне забезпечення. Оцінено вплив залишкових технологічних напружень на коефіцієнт запасу міцності трубопроводу з дефектами типу виразок-каверн в околі кільцевого зварного шва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О71-082.04 +
Шифр НБУВ: РА328151

Рубрики:

      
12.

Барашева Д.Є. 
Психологічні особливості особистісного і професійного становлення майбутнього викладача іноземної мови: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Д.Є. Барашева ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено психологічні особливості особистісного та професійного становлення майбутнього викладача іноземної мови. Визначено самоідентифікацію як критерій виявлення особистісних і професійних особливостей становлення даного майбутнього фахівця, а її розвиток - як спосіб оптимізації інтеграції особистісних і професійних смислів. Диференційовано психологічні особливості особистісного становлення, а саме: прагнення до ідентифікації себе як екзистенційної даності, до самовизначення та саморозуміння; тенденцію до саморефлексії у міжособистісному спілкуванні; прагнення до визначення своєї ролі у власному суспільному житті. Виокремлено психологічні особливості професійного становлення майбутнього викладача іноземної мови, зокрема, відзначено, що особистість стикається з необхідністю присвоєння образу професії перетворювального характеру (професії педагога), що актуалізує суб'єктну активність через розвиток творчих здібностей, самосвідомості, рефлексії, відповідальності. Зауважено, що професійний образ педагога-словесника передбачає розвиток суб'єктної активності в інтерсуб'єктному спілкуванні, спеціальність викладача іноземної мови вимагає ототожнення особистості студента з образом лінгвокультури, мова якої вивчається. Доведено, що продуктивність процесу психологічного становлення особистості майбутнього викладача іноземної мови у період професійного навчання залежить від гармонійної інтеграції психологічних особливостей його особистісного та професійного становлення. Актуалізація самоідентифікації особистості студента у соціально і професійно значущих образах і ролях сприяє трансформації особистості в нову інтегративну функціональну систему - свідомий суб'єкт інтерсуб'єктних взаємовідносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ш12-913-1 +
Шифр НБУВ: РА362533

Рубрики:

      
13.

Беліченко О. В. 
Українська правова думка про юридичний процес (XIX ст. – 20-ті рр. XX ст.) / О. В. Беліченко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена комплексному науковому дослідженню української правової думки про юридичний процес у хронологічних межах XIX ст. – 20-ті рр. XX ст. У ній охоплюються питання доцільності та можливої імплементації поглядів учених-юристів у розвиток сучасного вітчизняного процесуального права.Проаналізовано понятійно-категоріальний апарат дисертаційного дослідження. Встановлено, що на стику XIX ст. – XX ст. формується нова галузь знань, де предметом дослідження виступає процесуальне право. Звернено увагу, що інтерес до теорії юридичного процесу серед фахівців права почав проявлятися з 60-х років XX ст. Констатовано, що поняття юридичного процесу сучасними вітчизняними вченими трактується в двоякому розумінні. В широкому сенсі він включає в себе комплекс теоретичних і практичних знаньта положень. У вузькому сенсі поняття «юридичний процес» трактується як юрисдикційна діяльність, що регулюється правом. Водночас більшість сучасних українських вчених є прихильниками теорії юридичного процесу в його широкому розумінні.Розкрито роль перших дослідників права, вихідців з України, на формування та подальший розвиток теоретико-правових підвалин у Російській імперії. Підтверджено, що такі відомі вчені-юристи, як С. Десницький, М. Балудянський, О. Куніцин зробили вагомий внесок у формування юридичної науки з подальшим втіленням її результатів у розвиток загальнодержавного права.Доведено, що становлення історико-правової науки на початку XIX ст. на українських землях відбувалося під впливом Дерптської історико-правової школи. Зазначено, що наукові праці таких її представників, як Й. Еверса та О. Рейца стали базовими для тогочасних науковців у дослідженні ґенези юридичного процесу на українських землях. Підкреслено, що саме з появою на території України історичної школи права почала розвиватися наука про юридичний процес.Встановлено, що подальший розвиток правової думки про юридичний процес у другій половині XIX ст. відбувався під впливом суспільно-політичних та соціально-економічних змін. Дисертаційне дослідження показує, що погляди на юридичний процес еволюціонували в тісному взаємозв'язку зі змінами, що відбувалися в галузі тодішнього процесуального права та судівництва. Констатовано, що такі відомі вчені, як Р. Лащенко, М. Чубатий та А. Яковлів стали фундаторами української історико-правової науки в діаспорі. Зауважено, що їх внесок у 20-х роках, на жаль, не був значним у розробку питання про ґенезу юридичного процесу, проте їх погляди мали певний вплив на подальше дослідження сфери процесуального права.Зроблено висновок, що українська правова думка про юридичний процес ХІХ ст. – 20-х рр. ХХ ст. є вагомим внеском в історико-правову науку, тодішні правники одними із перших заклали міцні підвалини для подальшої її розбудови.^UThis dissertation focuses on a comprehensive scientific study on the Ukrainian legal thinking on judicial process within the chronological boundaries of the 1800s to 1920s. It covers the questions of law researchers' views suitability and possible implementation in the development of the nowadays Ukrainian procedural law.There is analyzed the conceptual and categorical framework of the thesis. It has been found out that at the turn of the 19th – 20th centuries a new branch of law was being formed whose subject of study was procedural law. As it has been pointed out, the experts in law began to take an interest in the theory of the judicial process in the 1960s. The notion of the judicial process is interpreted by the Ukrainian researchers in a twofold manner. In its wide sense it incorporates a complex of theoretical and practical knowledge and principles. In its narrow usage legal process is viewed as a jurisdictional activity which is regulated by the law. Meanwhile, most nowadays Ukrainian researchers are the adherents of the theory of the judicial process in its wide sense.The dissertation reveals the role of the first researchers of law born in Ukraine and their impact on the formation and further development of theoretical legal foundations of the Russian Empire. It has been ascertained that these famous researchers in law, in particular S. Desnyts'ky, M. Baludyans'ky, O. Kunitsyn, made a considerable contribution in the formation of the legal science with further implementation of its results in the development of law in general.It has been proved that the formation of the historical and legal thinking on the Ukrainian terrain at the beginning of the 19th century was influenced by the Tartu school of history and law. Scientific works of its representatives, in particular J. Evers and O. Reiz, became basic for the researchers of that time in their investigations of the genesis of the judicial process on the territory of Ukraine. It is due to the establishment of the school of history and law in Ukraine that the study of the judicial process began to advance.The author ascertains that further development of legal thinking on judicial process in the second half of the 19th century went on under the influence of sociopolitical and social and economic changes. This dissertation shows that the views on the judicial process evolved in close interrelation with the changes taking place in the field of procedural law and judiciary of that time.The author states that such famous scientists as R. Lashchenko, M. Chubaty and A. Yakovliv became the founders of the Ukrainian historical and legal science in diaspora and though their contribution in the development of the issues of the judicial process genesis in the 1920s was not of great importance, still their ideas had some influence on further investigations in the field of procedural law.It has been concluded that the Ukrainian legal thinking on the judicial process in the 1800s – 1920s is a significant contribution in the science of history and law and the lawyers of that time were among the first who laid firm foundation for its further development.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Богданова О.В. 
Лірницька традиція в контексті української духовної культури: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / О.В. Богданова ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто лірницьку традицію як специфічне явище української духовної культури на стику епічного й християнського світовідчуття з виокремленою системою художньо-стилістичних закономірностей. Висвітлено особливості функціонування українського лірництва в процесі історичного розвитку. Подано науково обгрунтовану класифікацію вербально-інтонаційної системи українського репертуару, досліджено динаміку варіативних еволюцій лірницького фольклору на рівні жанрових трансформацій. Проведено систематизацію та оцінку лірництвознавчої літератури, встановлено провідні проблеми та аспекти студіювання лірницької традиції. На підставі аналізу тематичних, інтонаційно-стильових, виконавських, функціональних особливостей лірницької музичної практики в Україні відновлено цілісну панораму даного явища та започатковано окрему сферу фольклористичної науки - лірництвознавство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.69(4Укр) + Щ313(4Укр)0-4 + Ш3(2=1Ук)-61
Шифр НБУВ: РА320613 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Бондаренко О.Ю. 
Особливості організації гран хлоропластів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / О.Ю. Бондаренко ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Досліджено особливості організації гран хлоропластів. За фрагментації грани хімічним детергентом одержано функціонально визначені компартменти грани та досліджено їх властивості. Показано наявність у складі грани 4-х ділянок з різним вмістом та співвідношенням основних пігмент-білкових комплексів. Установлено присутність у грані "нетипових" тилакоїдів, відмінних за своїм складом та щільністю стиковки від суто гранальних. У центральній частині гранального тилакоїду, що знаходиться у зоні стиковки, знайдено комплекси фотосистеми I, які мають більшу за розміром та відмінну за складом світлозбиральну антену у порівнянні з комплексами фотосистеми та міжгранальних тилакоїдів, а також крайових ділянок гранальних тилакоїдів. На підставі цих даних розвинуто уявлення про трансверсальну та латеральну гетерогенність грани, запропоновано оригінальну модель організації грани.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*551.323.32 +
Шифр НБУВ: РА338045

Рубрики:

      
16.

Бондаренко-Берегович В. В. 
Управління економічною безпекою підприємств хлібопекарської галузі / В. В. Бондаренко-Берегович. — Б.м., 2021 — укp.

Безпека є необхідною і найважливішою умовою існування об'єктів як живої, так і неживої природи, тому питання безпеки турбували людство споконвічно. Пройшовши протягом ХХ століття певні етапи ґенези, категорія безпеки набула розмаїття форм, проявів, видів і, нарешті, трансформувалась у царину економічної безпеки, наукові дослідження якої є одними з найбільш затребуваних в умовах сьогодення. Вертикаль таких досліджень пронизує всі рівні – від глобального до рівня особи. Важливе місце у такій вертикалі належить економічній безпеці підприємства, популярність якої останнім часом зростає.Дослідження економічної безпеки підприємства, під якою автор розглядає функцію (процес) та результат реакції підприємства на зовнішні та внутрішні чинники дестабілізації його господарської діяльності, а також його вплив на зовнішнє середовище з урахуванням норм стандартизації та сертифікації основних виробничих процесів та якості виробленої продукції.Із розв'язанням деяких питань, що стосуються функціональних складових економічної безпеки підприємства, протистояння загрозам, створення ресурсного забезпечення, необхідного для здійснення такого протистояння та узгодження інтересів, можна пов'язувати започаткування та активний розвиток відповідних наукових шкіл. Дисертація присвячена теоретико-прикладному обґрунтуванню, здійсненню наукової оцінки ефективних способів управління економічною безпекою підприємств та визначенню основних напрямків підвищення рівня економічної безпеки для підприємств хлібопекарської галузі.Базою дослідження слугували великі, середні та малі хлібопекарські підприємства Вінницької та інших областей України, зокрема: ТОВ «Прод-Мова», ПрАТ Концерн «Хлібпром», ПрАТ «Козятинхліб», ТОВ «Хлібозавод № 1».На сучасному мінливому етапі розвитку економіки України набуває поширення практика здійснення господарчої діяльності із впровадженням заходів щодо зміцнення рівня економічної безпеки підприємства, незалежно від величини та форми його власності, на комплексній системній основі із застосуванням сучасних методичних підходів та механізмів. Формування та функціонування системи економічної безпеки підприємств хлібопекарської галузі є основною умовою його надійного та безперервного функціонування на засадах сталості та економічного зростання. Як свідчить вітчизняний та закордонний досвід, ситуаційні заходи та дії, які є реакціями на загрози, що виникають під час звичайної діяльності підприємств хлібопекарської галузі, не можуть у повному обсязі забезпечити економічну безпеку підприємства та часто є неефективними та застарілими.Наразі накопиченого теоретичного доробку з безпекознавства недостатньо, оскільки в реальності економічна безпека підприємства є доволі складним специфічним об'єктом управління. Ставлячись з глибокою повагою до наукових здобутків вітчизняних і закордонних учених, необхідно визнати, що питання управління в системі економічної безпеки підприємства є майже не вивченими ані в економічній науці, ані в управлінській, ані в безпекознавстві. На жаль, жодна з цих наук неспроможна самостійно вирішити такі питання. Тому виникнення нових наукових знань, пов'язаних з формуванням міждисциплінарної системної парадигми управління економічною безпекою підприємства, має відбуватися на стику різних галузей науки, формуючи цілісне уявлення про закономірності та посутні зв'язки процесів управління в системі економічної безпеки підприємства, умови функціонування якої мають суттєві об'єктивні та суб'єктивні обмеження.Таким чином, теоретичний базис управління в системі економічної безпеки підприємства має розширити горизонти безпекознавства, поглибити його методологічні засади й стати науково-практичним підґрунтям управління економічною безпекою вітчизняних підприємств. Актуальність формування наукових положень управління економічною безпекою підприємства на засадах міждисциплінарної системності зумовили вибір теми роботи, визначили мету, завдання та структурно-логічну композицію дослідження. Дана проблематика зумовила актуальність теми, сприяла формуванню сфери дослідження щодо розробки ефективно діючої системи управління економічною безпекою підприємств, а також пошуку шляхів підвищення рівня економічної безпеки підприємств хлібопекарської галузі.Ключові слова: підприємство, економічна безпека підприємств, хлібопекарська галузь, управління, системний підхід, ефективність розвитку, інноваційна складова, комплекс маркетингу, інвестиційний проєкт, планування, прогнозування.^USecurity is a necessary and most important condition for the existence of objects of both animate and inanimate nature, so security issues have troubled mankind since time immemorial. Having passed certain stages of genesis during the twentieth century, the category of security has acquired a variety of forms, manifestations, species and, finally, transformed into the realm of economic security, scientific research which is one of the most popular in today's conditions. The vertical of such research permeates all levels - from global to individual. An important place in this vertical belongs to the economic security of the enterprise, the popularity of which has been growing recently.A study of the economic security of the enterprise, under which the author considers as a function (process) and the result of the reaction of the enterprise to external and internal factors of destabilization of its economic activity, as well as its impact on the external environment. and certification of basic production processes and quality of products.The establishment and active development of the relevant scientific schools can be connected with the solution of some issues concerning the functional components of the economic security of the enterprise, counteraction to threats, creation of the resources necessary for the implementation of such confrontation and coordination of interests.The dissertation is devoted to theoretical and applied substantiation, scientific assessment of effective methods of economic security management of enterprises and determination of the main directions of increasing the level of economic security for enterprises of the bakery industry.The study was based on large, medium and small bakery enterprises of Vinnytsia and other regions of Ukraine, in particular: LLC «Prod-Mova», PJSC Concern «Khlibprom», PJSC «Kozyatynkhlib», LLC «Bakery № 1».At the current changing stage of economic development of Ukraine, the practice of economic activity with the introduction of measures to strengthen the economic security of the enterprise, regardless of the size and form of its ownership, on a comprehensive systemic basis using modern methodological approaches and mechanisms. The formation and functioning of the system of economic security of the bakery industry is the basis for its reliable and continuous operation on the basis of sustainability and economic growth. According to domestic and foreign experience, situational measures and actions that are responses to threats that arise during the normal operation of bakery enterprises can not fully ensure the economic security of the enterprise and are often ineffective and outdated.At present, the accumulated theoretical achievements in security science are not enough, because in reality the economic security of the enterprise is a rather complex specific object of management.With deep respect for the scientific achievements of domestic and foreign scientists, it must be recognized that the issues of management in the system of economic security of the enterprise are almost not studied in economics, management or security.Unfortunately, none of these sciences is able to solve such issues on its own. Therefore, the emergence of new scientific knowledge related to the formation of an interdisciplinary system paradigm of economic security management of the enterprise should occur at the intersection of different branches of science, forming a holistic view of the patterns and existing links of management processes in the economic security system of the enterprise. objective and subjective limitations.Thus, the theoretical basis of management in the system of economic security of the enterprise should expand the horizons of security, deepen its methodological principles and become a scientific and practical basis for managing the economic security of domestic enterprises. The urgency of forming scientific provisions for managing the economic security of the enterprise on the basis of interdisciplinary systemicity determined the choice of the topic of work, determined the purpose, objectives and structural and logical composition of the study.This issue has led to the relevance of the topic, contributed to the formation of the scope of research on the development of an effective system of economic security management of enterprises, as well as finding ways to improve the level of economic security of the bakery industry.Keywords: enterprise, economic security, bakery industry, management, system approach, efficiency of development, innovative component, marketing complex , investment project, planning, forecasting.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Буйвал Л. Ю. 
Наукові основи інтегрованого проектування цивільного легкого літака за допомогою комп'ютерних систем / Л. Ю. Буйвал. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – проектування цивільного легкого літака; мета дослідження – розроблення наукових основ інтегрованого проектування цивільного легкого літака з турбогвинтовими двигунами із злітною масою від 2 200 кг до 5 700 кг і масою комерційного навантаження від 600 кг до 2 000 кг за допомогою комп'ютерних систем; методи дослідження – методи статистичного дослідження, графічні методи, математичні методи дослідження проектних рішень; методи автоматизованого проектування і тривимірного комп'ютерного моделювання літакових конструкцій за допомогою сучасних комп'ютерних інтегрованих систем CAD\CAM\CAE\PLM; розрахунково-експериментальні методи забезпечення статичної міцності, герметичності та втомної довговічності; результати – вирішено важливе науково-технічне завдання розроблення наукових основ інтегрованого проектування цивільного легкого літака з турбогвинтовими двигунами із злітною масою від 2 200 кг до 5 700 кг і масою комерційного навантаження від 600 кг до 2 000 кг за допомогою комп'ютерних систем; новизна – удосконалено концепцію, принципи та методи наукових основ інтегрованого проектування цивільного легкого літака за допомогою комп'ютерних систем; набули подальшого розвитку методи тривимірного параметричного моделювання цивільного легкого літака при створенні майстер-геометрії, моделі розподілу простору, аналітичних еталонів елементів конструкції планера, їх з'єднань та стиків і моделі повного визначення літака з використанням WAVE технології; набув подальшого розвитку метод створення потайних клепаних з'єднань із застосуванням гнізд під заклепки підштампуванням при виконанні з'єднань тонколистових обшивок з елементами конструкції крила в зоні розташування паливного бака цивільного легкого літака; ступінь упровадження – результати впроваджено у виробництво на Харківському державному авіаційному виробничому підприємстві, Товаристві з обмеженою відповідальністю «Аеропракт» і в навчальний процес Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»; галузь використання – аерокосмічна галузь.^UObject of research – design of light civil aircraft; Goal of research – develop a scientific bases of civil light aircraft integrated design with computer systems taking into account take-off weight estimation method for light civil turboprop airplane with a take-off weight from 2 200 kg to 5 700 kg and a payload from 600 kg to 2 000 kg; methods of research methods of statistical research, graphic methods, scientific mathematical methods of design recommendations; methods of automated design and three-dimensional computer modeling of aircraft structures using modern computer integrated systems CAD\CAM\CAE\PLM; computational and experimental methods to ensure static strength, tightness and fatigue life; the results – important scientific and technical task of developing a scientific bases of civil light aircraft integrated design with computer systems taking into account take-off weight estimation method for light civil turboprop airplane with a take-off weight from 2 200 kg to 5 700 kg and a payload from 600 kg to 2 000 kg is solved; novelty – the concept, principles and methods of scientific bases of integrated design of civil light aircraft with computer systems were improved; methods of three-dimensional parametric modeling of civil light aircraft, namely master geometry, space distribution models, model analytical standards airframe structural elements, their connections and joints and full definition model of aircraft using WAVE technology have been further developed; the method of creation of secret riveted connections with application of nests under rivets by stamping at performance of connections of sheet-skinned with wing structural elements in a fuel tank arrangement of the civil light aircraft has been further developed; degree of implementation – the results were implemented in the production of Kharkiv State Aircraft Manufacturing Company, in the Aeroprakt LLC and in the educational process of the National Aerospace University "Kharkiv Aviation Institute"; field of application – aerospace industry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ваврик П. Р. 
Моделі та методи аналізу еволюційних процесів розповсюдження інформації у соціальних мережах: автореферат дис. ... д.філософ : 124 / П. Р. Ваврик. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню та формалізації еволюційних процесів розповсюдження інформації в соціальних мережах, на основі побудови ефективних моделей відображення складних мереж та моделюванні взаємодій міжсутностями в складних мережах.З швидким розвитком інформаційний технологій та загальним збільшенням розміру технологічних процесів, все частіше виникає необхідність в проведенні систематичних досліджень таких складних систем. Під час проведення досліджень, науковці найчастіше стикаються з двома принциповими проблемами: збором актуальних даних про системи та побудовою математичних моделей для опису процесів, що відбуваються в них. У випадку простих систем, математичний апарат вже сформований, проте як тільки система починає проявляти динамічні характеристики, існуючий математичний апарат не здатний забезпечувати дослідників актуальною інформацію про стан системи.Найчастіше для формалізації складних систем використовуються міждисциплінарні підходи, що базуються на окремих методах фізики, біології та соціології: теорія складних мереж, теорія графів, теорія хаосу, клітинні автомати, теорія інформації, теорія ігор, моделі дифузії, фрактальний аналіз, аналіз часових рядів, диференціальні рівняння, диференціальні рівняння в частинних похідних, різницеві рівняння. Проте, зі зростанням складності систем та потребі в їх комплексному аналізі, все частіше застосовуються методи агентного моделювання. Дослідженню складних систем присвячено роботи Albert-LászlóBarabási, Stephen Wolfram’a, Stuart Kauffman’a, Robert Axtell’a, Joshua M. Epstein’a та інших. Варто зазначити, складні системи зазвичай сильно відрізняються та залежать від області моделювання.^UThe PhD thesis is dedicated to the research and formalization of evolutionary processes of information propagation in social networks, based on the construction of effective models for representing complex networks and modeling interactions betweenentities in complex networks.With the rapid development of information technologies and the general increase in the size of technological processes, there is a growing need to conduct systematic research of such complex systems. During research, scientists most often face twofundamental problems: collecting relevant data about systems and building mathematical models to describe the processes occurring within them. In the case of simple systems, the mathematical apparatus has already been formed, but as soon as the system begins to exhibit dynamic characteristics, the existing mathematical apparatus is not able to provide researchers with up-to-date information about the state of the system.Frequently, interdisciplinary approaches based on separate methods of physics, biology, and sociology are used to formalize complex systems: the theory of complex networks, graph theory, chaos theory, cellular automata, information theory, game theory, diffusion models, fractal analysis, time series analysis, differential equations, partial differential equations, difference equations. However, with the growing complexity of systems and the need for their complex analysis, agent-based modeling methods are increasingly applied. The work of Albert-László Barabási, Stephen Wolfram, Stuart Kauffman, Robert Axtell, Joshua M. Epstein and others is devoted tothe study of complex systems. It is worth noting that complex systems are usually differ significantly and depend on the modeling domain.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
19.

Ваель Х.Ф. Айєш 
Забезпечення безпеки примагістральної території з малоповерховою забудовою за чинником шуму: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / Ваель Х.Ф. Айєш ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2005. — 22 с. — укp.

Розроблено та обгрунтовано регламентуючі інтервали часу для визначення оцінних еквівалентних рівнів звуку транспортних потоків та запропоновано класи розрахункових рівнів шуму магістральних доріг та вулиць. Наведено теоретичні моделі визначення оцінних рівнів звуку транспортних потоків, приведених до одного розрахункового виду (легкового автомобіля). З'ясовано шумові характеристики вулиць м.Дніпропетровська у регламентований період доби та встановлено залежності еквівалентних рівнів шуму від рівня автомобілізації населення та складу транспортного потоку. Визначено залежності кількісних значень соціально-еколого-економічної ситуації від шуму та параметрів транспортного потоку, планування та інженерного благоустрою контактно-стикової зони, а також конструктивно-планувальних рішень у житловій забудові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н934 +
Шифр НБУВ: РА336000

Рубрики:

      
20.

Васильченко В.М. 
Мотивація і словотвірне вираження відносних прикметників в історії української мови (відіменникові деривати): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.М. Васильченко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено діахронічному дослідженню словотвірної підсистеми відіменникових відносних прикметників української мови. З'ясовано похідну природу відносноприкметникового підкласу української мови. Виділено та досліджено словотвірні типи, за якими діахронічно утворювалися відіменникові відносні прикметники, на матеріалі історичних писемних джерел. Проаналізовано етапи розвитку їх продуктивності та згасання. Визначено іменники лексико-семантичних груп, від яких утворювалися відіменникові відносні прикметники в історії української мови. Досліджено морфонологічні зміни, що відбулися на стику твірних основ і дериваційних суфіксів відіменникових відносних прикметників. Встановлено явище лексико-словотвірної синонімії відіменникових відносних прикметників та визначено його межі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-212.2*20
Шифр НБУВ: РА312359 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського