Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (157)Книжкові видання та компакт-диски (8)
Пошуковий запит: (<.>K=УТИЛІТА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 38
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Юрченко І.А. 
Візуальні й морфологічні закономірності орнаменту гуцульської різьби та їх використання в сучасній мистецько-освітній практиці: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / І.А. Юрченко ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено візуальні та морфологічні закономірності орнаменту гуцульської різьби. Виявлено особливості його візуального сприйняття. Здійснено аналіз утилітарно-функціональних, структурно-конструктивних, естетичних і образно-тематичних функцій орнаментальних мотивів гуцульської різьби. Розроблено й апробовано методику комплексного аналізу окремого виробу, оздобленого таким орнаментом. Досліджено механізми використання орнаментальних етномистецьких традицій у світовій і вітчизняній проектно-художній практиці. Запропоновано рівні втілення візуальних і морфологічних закономірностей орнаменту гуцульської різьби у сучасній мистецько-освітній практиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124.3(4УКР33) + Щ125.508.043(4УКР33) +
Шифр НБУВ: РА352214

Рубрики:

      
2.

Ганоцька О.В. 
Дизайн споживчої упаковки в Україні: стандарт та ексклюзив: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.07 / О.В. Ганоцька ; Харк. держ. акад. дизайну і мистец. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено еволюцію дизайну упаковки як галузі графічного дизайну зі стародовніх часів до сьогодення. На підставі аналізу конкретно-історичних обставин визначено й обгрунтовано етапи розвитку та становлення стандартної та ексклюзичної упаковки. Установлено, що еволюція дослідженого дизайну відбувалась за певними циклами. Стандартна упаковка мала усі ознаки ексклюзиву, а стародавня з'явилася на вимогу стандартизації самої продукції. На сучасному етапі ці два напрями розвиваються паралельно, проте спостерігається часткове витиснення стандарту ексклюзивом в окремих галузях таропакування, а також перехід упаковки класу "люкс" до категорії "мас-маркет". Введено до наукового обігу певну кількість маловідомих окремих фактів, взаємопов'язаних з еволюцією дизайну упаковки в Україні. Досліджено специфіку ексклюзивної та стандартної споживчої упаковки, зумовлену історико-культурними та соціально-економічними чинниками. Сформульовано критерії ексклюзивної та стандартної упаковки, надано визначення відповідним поняттям. Зазначено, що упаковки, виготовлені стандартним чи ексклюзивним шляхом, значно відрізняються за утилітарними, технологічними, художніми, рекламними, соціально-економічними функціональними аспектами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж679-3 +
Шифр НБУВ: РА357387

Рубрики:

      
3.

Лавриненко Ю.О. 
Еколого-генетична мінливість кількісних ознак зернових культур та її значення для селекції в умовах зрошення: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.05 / Ю.О. Лавриненко ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2006. — 36 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано перспективні напрями селекції зернових культур за умов зрошення та створено новітній селекційний матеріал з різноманітними утилітарно-важливими показниками. Встановлено закономірності генотипової та модифікаційної мінливості селекційно- та біологічно-важливих ознак зернових культур (пшениці та кукурудзи) за умов зрошення. Удосконалено методи створення оригінального вихідного матеріалу та синтезовано на його основі нові генотипи для умов зрошення південної частини Степу України. Визначено особливості успадкування ознак, які є складовими адаптивного та урожайного потенціалів нових генотипів кукурудзи в послідовних генераціях самозапилення. Створено нові генетичні джерела цінних кількісних ознак, доведено перспективність їх застосування у синтетичній селекції. Удсконалено параметри морфотипу, з використанням яких розроблено моделі гібридів для конкретних агротехнічних умов вирощування. Запропоновано методи експресної ідентифікації генотипу за фенотипом на основі морфологічних ознак. Конкретизовано виробничі та селекційні вимоги щодо гібридів кукурудзи різних груп стиглості, які забезпечують програмовану норму реакції. Результати наукового дослідження впроваджено у селекції, а створені гібриди - у виробництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-31 + П212.2-31 +
Шифр НБУВ: РА343882

Рубрики:

      
4.

Галгаш Г.Ю. 
Естетичні механізми формування моральнісної свідомості: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / Г.Ю. Галгаш ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2007. — 16 с. — укp.

Розглянуто сучасні теоретичні підходи та розроблено концепцію естетичного регулювання моральнісного буття. Досліджено процес становлення естетичного з утилітарної практики у відносно самостійну сферу моральнісного регулювання. Розкрито знакову сутність естетичного регулювання моральнісного буття, визначено його форми. Показано специфіку моральнісного пізнання в його тісному зв'язку з пізнанням художнім. Виявлено специфіку естетичного регулювання моральності у відношенні до раціонального регулювання. Проаналізовано механізми естетичного моделювання моральнісного образу. Здійснено історичну типологізацію естетичних форм моральнісних почуттів. Досліджено історичну динаміку співвідношення мистецтва та моралі. Розглянуто "реалістичні ремінісценції" сучасного мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю811.11 +
Шифр НБУВ: РА352935

Рубрики:

      
5.

Гайналь Т.О. 
Єдність гносеологічного та соціально-практичного в контексті гуманістичного відношення людини до природи: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Т.О. Гайналь ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено питання гуманістичного відношення людини до природи у філософсько-культурному перерізі: утилітаризм відношення до природи у "західній" парадигмі; єдність екофільної й утилітарної форм відношення до природи, що визначає особливість "східної" парадигми. Здійснено аналіз засад і специфіки відношення до природи в Україні, що становить основу сучасної природоохоронної діяльності до природокористування. Проаналізовано єдність гносеологічного та соціально-практичного аспектів. Досліджено синкретизм міфологічних уявлень, ідейне підгрунтя природокористування у християнстві, синтез науково-технічного мислення та відношення до природи на індустріальному та постіндустріальному етапі розвитку суспільства. Показано необхідність уникнення опозиції у системі природа - людина - культура з метою збереження її складових за умов екологічної, антропологічної криз і глобалізаційних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*63 + Б1 в05,022 +
Шифр НБУВ: РА340624

Рубрики:

      
6.

Яремко О.М. 
Контамінація раціонального та гуманістичного вимірів у генезі інституту покарання в контексті європейської правової традиції: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / О.М. Яремко ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено проблему контамінації раціонального та гуманістичного вимірів в інституті покарання у контексті європейської правової традиції. Доведено, що під впливом окремих чинників на різних етапах розвитку суспільства раціональний і гуманістичний виміри в інституті покарання зміщувалися, зіставлялися, увідповіднювалися, поєднувались, а також роз'єднувалися, розривалися аж до протиставлення. Виявлено, що інститут покарання залежно від домінування кожного з вимірів (раціонального або гуманістичного) набував специфічності. Встановлено, що інквізиційно-репресивний інститут покарання формувався за значної переваги раціоцентрично-утилітарного виміру над гуманістичним, а у разі домінування раціонально-духовного виміру над раціоцентричним інквізиційно-репресивний характер цього інституту зводився до мінімуму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.9 + Х881.9(4)02-2 +
Шифр НБУВ: РА362825

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Берендєєва О.В. 
Кооперативний рух у теорії та практиці аграристських і комуністичних партій країн Центрально-Східної Європи (20-ті роки ХХ ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / О.В. Берендєєва ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено процес розвитку кооперативного руху цих країн у контексті політики аграристських і комуністичних партій у даний період. Визначено, що за умов існування різних політичних систем і внутрішніх суперечностей, що призводили до розколу, можливості реалізації програм суспільної модернізації у різних селянських партій Цетральної та Південно-Східної Європи були нерівними та залежали від комплексу об'єктивних і суб'єктивних факторів, що лежали в соціально-економічній і суспільно-політичній площині. Висвітлено теорію створення та діяльності кооперативних рухів, особливості поглядів засновників кооперації та прихильників ідей аграризму на місце кооперації у подоланні гострих майнових суперечностей і соціальної стабільності суспільства. Проаналізовано політику комуністичних партій відносно кооперативного руху, що засвідчила домінування утилітарного підходу до громадських кооперативних інституцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(45)61-4 + Т3(44)61-4 + Ф69(44/45)6 + Ф61(44/45)416.39
Шифр НБУВ: РА375645 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
8.

Недзельська Ю.К. 
Норми життя православного мирянина та їх трансформація за умов секуляризованого суспільства: в контексті сучасних українських реалій (релігієзнавчий аналіз): автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Ю.К. Недзельська ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Проведено цілісне релігієзнавче дослідження проблеми стосовно норм життя православних мирян та їх трансформації за умов секуляризації сучасного українського суспільства. На підставі проведеного комплексного філософсько-релігієзнавчого аналізу вимог Православної Церкви до життя її послідовників висвітлено дану проблему на рівні окремого віруючого та на рівні православ'я як конфесії. Православ'я визначає норми мислення та дій віруючого у всіх сферах його життя, формуючи особливий спосіб життя мирян. Відзначено, що відбувається трансформація богословських вимог до життя мирянина. Її причиною є невідповідність реального життя віруючих і релігійних приписів. На рівні окремих мирян також відбувається зміна норм життя, яка має прояв у зміні розуміння природи Бога та поширенні утилітарного ставлення до нього, змінюється місце релігії в житті віруючих, а саме: вона перестає бути детермінуючим фактором життя мирян, спостережено тенденцію до приватизації релігії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР)-433.24 +
Шифр НБУВ: РА366716

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Мелащенко О. М. 
Онтологічні прояви науково-технічної творчості (соціально-філософський аспект): автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / О. М. Мелащенко ; НТУУ "Київ. політехн. ін-т". — К., 2011. — 16 с. — укp.

Виявлено роль науки в інноваційному оновленні штучних середовищ у різних сферах суспільного життя, в гуманізації буття людини, суспільства та природи, у формуванні суспільної перспективи розвитку. Розкрито особливості науково-технічної творчості як соціально-організованого процесу буття людського інтелекту в науці у формах соціальної самоорганізації творчої співпраці вчених, інженерів і техніків. З'ясовано значення авангардності системи наука Ч техніка Ч технологія для оновлення суспільства, значення перетворення соціально-економічних відносин у процесі комерціалізації як фактора парадигмальності онтологічних перетворень у системі наука Ч техніка Ч технологія, вирішення суперечностей між суспільним призначенням науки, що зумовлене її становищем у соціальній системі, та прагматично-утилітарним застосуванням результатів науково-технічної творчості. Обгрунтовано необхідність подолання технократизму як основи групової ідентифікації вчених, інженерів і техніків, співтовариства, пов'язаного зі створенням нової техніки та технології. Розкрито значення відповідальності перед суспільством як складової технічного мислення, необхідність формування цілеспрямованості на виконання технічного завдання в соціально-культурних рамках взаємодії техніки та соціальності. Розкрито значення ідентифікації з історичною, державною та культурною спільнотою як основи підготовки людини для введення її в науково-технічну творчість, гуманізації вищої технічної освіти для формування національної технічної еліти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*672*34 + Ю6*18:Ж
Шифр НБУВ: РА381813 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Сбітнєва Н.Ф. 
Особливості розвитку радянської упаковки 1930-х років. Утилітарні та художні аспекти: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 05.01.03 / Н.Ф. Сбітнєва ; Харк. держ. акад. дизайну і мистец. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Вивчено радянську упаковку 1930 років: її утилітарні та художні аспекти, що формувалися під впливом економічних, політичних, соціальних і культурних еталонів. Упаковку розглянуто у контексті критеріїв оцінки, які діяли на той час у конкретних комунікативних системах. Виявлено вплив "високого" мистецтва на стилістику упаковки, охарактеризовано прояви конструктивізму, модерну, Ар Деко, "комерційного", "народного" стилів та "ідеологічного" стильового напрямку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж679-3г +
Шифр НБУВ: РА324673

Рубрики:

      
11.

Мельник Ю. М. 
Пізнавальні та ціннісні аспекти у соціалізації особистості: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Ю. М. Мельник ; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. — О., 2011. — 15 с. — укp.

Встановлено, що пізнання процесу соціалізації відбувається в межах певного філософсько-методологічного тезауруса, що сформувався у результаті ідейно-теоретичних пошуків попередніх поколінь. Його ключові концепції утворюють певну когнітивно-аксіологічну систему, елементи якої різняться: за доцільністю формування особистісних якостей індивіда концепції діляться на тоталітарні та ліберальні; за засобами соціалізації різняться об'єктивістські та суб'єктивістські парадигми впливу на особистість тощо. Виявлено, що система соціалізації як органічне поєднання пізнавальних і ціннісних процесів є центрованою щодо цінності пізнання. Зазначено, що саме пізнання поступово витісняється на периферію культури, звужуючись до інструментально-прагматичного засобу задоволення матеріальних потреб. Соціалізація в результаті такої трансформації стала деградувати від творчого засвоєння мистецтва гуманістичної, духовної взаємодії людей у бік набуття утилітаристських стереотипів мислення та поведінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*5*339.91 в055
Шифр НБУВ: РА382909 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Кунденко Я.М. 
Повсякденність як реалія культурної дійсності: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / Я.М. Кунденко ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню сутності і призначення повсякденності у культурній дійсності. Розвиток культури і її визначення як феноменального буття людини дозволяє подати повсякденність як постійно присутню реалію культури, головними рисами якої є безпосередня чуттєва даність, суб'єктивна спрямованість у формуванні та організації, а також утилітарно-прагматичний характер структурних елементів, пов'язаний з основним її призначенням - збереження і продовження життя людини. Культурологічне вивчення структур повсякденної реальності забезпечує можливість прослідкувати особливості індивідуального відбиття загальнокультурних форм, визначити ті аспекти, які універсально присутні в культурній дійсності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671

Рубрики:

      
13.

Красильщик Г.К. 
Проблема "громадського служіння" літератури у висвітленні російської перед- та ранньосимволістської естетики й літературної критики: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Г.К. Красильщик ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Запропоновано тезу щодо соціокультурної функції літератури та специфічного завдання літературної критики. Проаналізовано літературно-критичні дослідження Д.С. Мережковського, З.М. Гіппіус, А.Л. Волинського, В.Я. Брюсова, В.В. Розанова 1890-х - 1905 рр., а також їх літературних попередників і старших сучасників (М.К. Михайловського, О.М. Скабічевського). Відзначено, що формулюючи нове розуміння соціокультурної функції літератури, критики-символісти були переконаними в її особливій ролі у суспільному житті. Проте замість соціального аспекту як першочерговий вони визначали релігійно-філософський, пред'являли до літературних творів та їх творців утилітарні вимоги, а саме: виражати філософський зміст (А.Л. Волинський), втілювати "ідеальний" (В.В. Розанов), релігійно-філософський початок (Д.С. Мережковський, З.М. Гіппіус). Акцентовано, що в оглядах і критичних статтях В.Я. Брюсова була зроблена спроба відокремити естетичне від соціального, політичного, суспільного, релігійного. Літературні критики раннього символізму зробили спробу переоцінити уявлення про межі та завдання літератури, про сенс художньої творчості, вони продовжували російську загальнокультурну традицію, зближували літературну критику з історією, філософією та релігією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.0 + Ш4г(4РОС)53 +
Шифр НБУВ: РА362332

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Абрамова Ю.В. 
Регулятивний потенціал британських прислів'їв як засобів мовного втілення концептів чоловік та жінка: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Ю.В. Абрамова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Доведено, що регулятивний потенціал британських прислів'їв як засобів мовного втілення лінгвокультурних концептів ЧОЛОВІК та ЖІНКА реалізується на базі когнітивної операції оцінювання гендерно маркованих актантів прислів'їв щодо загальнолюдських/лінгвокультурних морально-етичних/утилітарних норм і гендерних еталонів, результатом якої є виведена інтерпретатором настанова стосовно бажаних/небажаних гендерно специфічних моделей поведінки, яка функціонує у дискурсі як імплікатура. Розроблено мовленнєвоактова класифікація прислів'їв-висловлювань, виходячи зі ступеня експліцитності/імпліцитності їх спонукальної іллокуції. Проведено ідеографічну параметризацію концептів ЧОЛОВІК та ЖІНКА за допомогою фрейму та встановлено систему гендерно специфічних поведінкових настанов, що містяться в досліджуваних прислів'ях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-33 + Ш3(4ВЕЛ)-651 +
Шифр НБУВ: РА349963

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Хромов О.Ф. 
Рекреаційне лісокористування в заповідних лісах Південного берега Криму: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / О.Ф. Хромов ; Укр. НДІ ліс. госп-ва та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Уперше для заповідних гірських лісів Криму встановлено основні закономірності деградації лісових біогеоценозів (зміна стану грунтового та трав'янистого покриву та деревостану, динаміка природного поновлення деревних і чагарникових порід, а також санітарного стану насаджень) залежно від інтенсивності рекреаційної діяльності. Виявлено, що за умов її стабільного характеру на Ай-Петринській яйлі, навіть у разі максимального руйнування грунтового покриву, в ньому зберігаються основні елементи мінерального живлення рослин (азот, фосфор, калій), гігроскопічна волога і практично не змінюється pH грунтового середовища. Уперше для заповідних лісів Південного берега Криму визначено основні напрямки демутації біогенозів, що використовуються для рекреації: прогнозування можливого обсягу рекреаційної діяльності на заповідних територіях, що базуються на величинах, допустимих для конкретних типів лісу рекреаційних навантажень; регулювання звичайної й утилітарної (добувної) рекреаційної діяльності за допомогою відповідних коефіцієнтів (рекреаційної навантаженості території та використання недеревних ресурсів); застосування методу зонування для збереження та самовідновлення лісових біогеоценозів шляхом організації території заповідних лісів і особливо цінних природних комплексів у них; відновлення лісових біогеоценозів, порушених внаслідок рекреаційного використання і відтворення генетико-еволюційного фонду хвойних порід.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.931(4УКР-6КРМ) + П3е(4УКР-6КРМ)л64 +
Шифр НБУВ: РА331210

      
16.

Оленіна О. Ю. 
Рольова специфіка мистецтва у сучасному культурно-комунікативному просторі: автореф. дис. ... д-ра мистецтвознав. : 26.00.01 / О. Ю. Оленіна ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2011. — 38 с. — укp.

Вперше проведено системний аналіз теоретико-методологічних підходів до соціально-комунікативної інтерпретації феномену сучасного мистецтва. Запропоновано специфічний вимір у дослідженні сучасних художніх практик крізь призму "економіки символічного обміну", що адекватно висвітлює утилітарно-прагматичну роль сучасного мистецтва. Обгрунтовано розуміння віртуальної реальності як нового середовища для інноваційних художніх практик і художніх комунікацій, через які відображаються сутність та умови прояву рольової специфіки мистецтва в контексті "всепроникаючої" інтерактивності. Доведено взаємозв'язок мистецьких технологій і бізнес-комунікацій в аспекті застосування творчих методик під час створення комунікативних продуктів, технік, технологій; розкрито значення креативу для ефективності бізнес-процедур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11 в + Щ03(0)6-0
Шифр НБУВ: РА380291 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Козаков В.М. 
Становлення та розвиток соціально-ціннісних засад державного управління в Україні: автореф. дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.01 / В.М. Козаков ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2008. — 36 с. — укp.

Вирішено наукову проблему становлення та розвитку соціально-ціннісних засад державного управління в Україні та розроблено науково-прикладні технології та методи, які забезпечують теоретичне і практичне використання одержаних наукових результатів. Висвітлено аспекти сучасної теорії і практики державного управління, зокрема, еволюцію соціально-ціннісних орієнтирів в теорії і практиці управління державою та їх вплив на процеси формування сучасних соціально-ціннісних концепцій державного управління; основний зміст і напрями аксіологічних досліджень у сучасній вітчизняній державно-управлінській науці; історико-політичну генезу утилітаристського й гуманістичного підходів у теорії і практиці державного управління; особливості формування соціально-ціннісних засад і ціннісних механізмів професійної діяльності політико-управлінської еліти в Україні; гуманістичний імператив, перспективи його впровадження та механізми формування соціально-ціннісних засад державного управління в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011-9 +
Шифр НБУВ: РА360715

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Бескаравайний С.С. 
Становлення феномену технічної раціональності в епоху Нового часу як об'єкт філософської рефлексії: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / С.С. Бескаравайний ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено роль технічної раціональності у науковій революції доби Нового часу. Розкрито змість поняття технічної раціональності як якості технічних ідей, що визначає їх утилітарну застосованість. Обгрунтовано визначення форми технічної раціональності як конкретно-історичного вираження раціонального у сукупності методів, ідеальних об'єктів і понять, які використовуються у технічному знанні. Виявлено схожість і відмінності між науковою та технічною раціональністю. Встановлено, що у період наукової революції відбулося становлення нових форм технічної раціональності: аналітико-синтетичної, індуктивно-аналітичної та дедуктивно-синтетичної, поява яких сприяє зміцненню взаємозв'язків і взаємодії наукового та технічного знання, а також істотно впливає на добір ідеальних об'єктів науки як основи механістичної картини світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ж + Ю225.4 + Ю3(0)5 +
Шифр НБУВ: РА355680

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Ємельяненко Є.О. 
Стратагемне мислення в моделюванні політичної поведінки: соціально-філософський аналіз : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Є.О. Ємельяненко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розкрито уявлення про стратагемне мислення як іманентно людський спосіб організації суспільно-політичної дії, спрямованої на досягнення мети за умов протиборства через застосування непрямих маневрів. Виявлено природу стратагемного мислення як здатність індивидів оперувати факторами рефлексивної реальності. Розкрито зміст через теорії ігор як низки мисленнєвих операцій, що уможливлюють побудову стратегічної пастки. Створено концептуальну схему застосування стратагемного мислення в політичній діяльності. Підтверджено історичну укоріненість стратагемного мислення в політичній діяльності, обгрунтовано можливість оптимізації прийняття політичних рішень засобами стратагемного мислення через узгодження утилітарних і деонтологічних аспектів політики тощо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*666*622 + Ф053
Шифр НБУВ: РА374414 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Кардаш О.В. 
Технологія як пріоритетний чинник дизайну одягу: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.01.03 / О.В. Кардаш ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2006. — 37 с. — укp.

Розв'язано наукову проблему синтезу естетичних і утилітарних складових у процесі дизайнерського проектування одягу. Виконано узагальнений естетичний аналіз дизайну одягу. Визначено залежність між естетичними показниками матеріалу та його технологічними властивостями. Розроблено системну модель естетичного формотворення одягу. Встановлено інтегральний коефіцієнт відбивної здатності драпірованої поверхні та параметризовано її показники. Запропоновано інтегральний коефіцієнт - ступінь деформування та його критичне значення в якості чинника дизайнерської організації матеріалу у формі елементів одягу. Визначено типові задачі та запропоновано графоаналітичні дизайнерські методи параметричного формотворення у одностадійних і багатостадійних процесах. Розроблено методологічне та комп'ютерне забезпечення для визначення показників дизайнерського проектування. Наукові розробки адаптовано до різновидів одягу та впроваджено у його виробництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М4-2 +
Шифр НБУВ: РА348160

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського