Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (262)Книжкові видання та компакт-диски (53)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦАРСЬК$<.>+<.>K=РЕЗИДЕНЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 49
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іваньков І.В. 
Тюремні установи в Україні в системі карально-охоронного механізму держави (кінець ХІХ - середина ХХ ст.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / І.В. Іваньков ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто історико-правові проблеми становлення, розвитку та практичної діяльності системи органів й установ виконання покарань України як складової частини карально-охоронного механізму. Установлено, що Головне тюремне управління виникло та зміцнилось як орган виконавчої влади державного апарату царської Росії, основу діяльності якого становили організаційні функції стосовно налагодження діяльності з забезпечення одноманітних умов виконання кримінальних покарань на всій території імперії, у тому числі в Україні. Вивчено правові засади діяльності системи виконання кримінальних покарань за часів перебування при владі Тимчасового уряду, Української Центральної Ради, Гетьманату та Директорії. З часом, у радянський період існування, перебуваючи у підпорядкуванні НКВС, поєднавши у своїй компетенції правоохоронні та репресивно-каральні функції, система виконання покарань вийшла з фактичного підпорядкування органів влади та управління республіки й перетворилась на знаряддя вирішення соціально-політичних і економічних проблем в Україні шляхом беззастережних репресивних заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-628.402 + Х628.402.12 + Х884.9(4УКР)021-1 +
Шифр НБУВ: РА340837

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Андріянова О.В. 
Салонність як основа музичного життя Росії та України XIX ст.: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / О.В. Андріянова ; Одес. держ. муз. акад. ім. А.В.Нежданової. — О., 2007. — 16 с. — укp.

mДосліджено явище салонності у XIX ст. Виявлено суть і рівні прояву феномену салонної музики у творчості українських і російських композиторів. Створено цілісний підхід до проблеми вивчення салонного репертуару. Запропоновано нові аспекти вивчення музичної салонності у музикознавчому та культурологічному контексті. Визначено суть явища салонності та його функції. Досліджено особливості тлумачення терміна "салонна музика" за різних часів. Розглянуто салонну культуру країн Західної Європи та Царської Росії XIX ст. Вивчено салонну культуру на території Наддніпрянської України XIX ст. Висвітлено взаємов'язок культурно-громадського життя з процесами українського національного відродження. Вивчено особливості салонності одеського регіону XIX ст. На підставі аналізу салонної нотної літератури виділено жанрово-стилістичні особливості салонної музики. Значну увагу приділено творчості П.Сокальського, Гесс де Кальве, М.Завадського, М.Харіто, О.Овенберга, В.Присовського. Обгрунтовано важливість вивчення салонного музикування, яке створило передумови до появи професійного виконавства та композиторства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4РОС)5-6 + Щ313(4УКР)5-6 +
Шифр НБУВ: РА354514

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Атаманенко С.В. 
Імміграція в Канаду і США менонітів Півдня України в 70-ті роки ХIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / С.В. Атаманенко ; Дніпропетров. нац. ун-т. — Д., 2002. — 19 с. — укp.

Встановлено, що основною причиною еміграції менонітів, які мешкали на півдні України, до Канади та США у 1870-х рр. було запровадження урядом царської Росії обов'язкової військової служби. Досліджено різноманітні аспекти переселення - особливості господарського життя, збереження традицій та звичного способу життя менонітських громад. Зроблено висновок, що поселення менонітів у США відрізнялося від поселення в Канаді, бо цей процес відбувався без втручання федеральної влади, здійснювався на рівні приватної ініціативи менонітської громади та керівництва департаментів залізничних компаній.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)52-273 + Э376.15-3
Шифр НБУВ: РА319048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Білобровець О.М. 
Суспільно-політичний рух поляків Правобережної України у 1863 - 1914 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Білобровець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 17 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження особливостей розвитку польського суспільно-політичного руху поляків Правобережної України у 1863 - 1914 рр. На підставі вивчення значної кількості архівних джерел і наукової літератури проаналізовано політику царської влади щодо поляків Правобережної України після повстання 1863 р. Визначено основні напрямки польського суспільного руху, розглянуто їх ідеологію, форми та методи дільності учасників. З'ясовано, що у другій половині XIX ст. у польському суспільному русі Правобережної України виникли консервативний і радикальний напрямки, а наприкінці XIX ст. - націоналістичний. На підставі аналізу програм і діяльності утворених на початку XX ст. польських політичних партій визначено їх роль і місце у суспільному розвитку поляків Правобережної України. Досліджено процес утворення та діяльності польских організацій націоналістичного, благодійного, культурно-освітнього спрямування, утворених після буржуазно-демократичної революції 1905 - 1907 рр. З'ясовано їх значення і вплив на громадсько-політичне життя регіону на початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ПОЛ)5-4 +
Шифр НБУВ: РА344036

Рубрики:

      
5.

Биркович О.І. 
Судова система української держави (Гетьманщини) 1648 - 1657 рр.: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.І. Биркович ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Уперше здійснено спробу класифікації судових органів Гетьманщини за територіально-предметним принципом, показано складний процес формування судової системи та судочинства Гетьманщини за умов політичної та соціальної нестабільності, тиску з боку московського царського уряду. Відзначено, що від 1648 р. в Україні почала створюватися система державних органів, наділених судовими функціями. Аргументовано, що судовий процес Гетьманщини був заснований на демократчних засадах змагальності, диспозитивності, виборності суддів, гласного й відкритого судового розгляду, колегіального вирішення справ та доступності судових засобів. Досліджено вплив на судочинство Гетьманщини українсько-московського договору 1654 р. Зроблено висновок, що під час розслідування та вирішення кримінальних справ у середині XVII ст. суди Гетьманщини застосовували переважно процесуальні норми звичаєвого права, однак за цього зберігалась чинність правової норми, що містилась у Литовському Статуті та збірниках магдебурзького права "Саксон" і "Порядок", які застосовувались відповідно до нових умов та місцевих особливостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)4-629 + Т3(4УКР)46-5 +
Шифр НБУВ: РА333750

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Бойко Б.Є. 
Трансформаційні процеси в житті християнських конфесій на Волині періоду її перебування у складі Російської імперії (1793 - 1917 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Б.Є. Бойко ; ПВНЗ Європ. ун-т. — К., 2009. — 16 с. — укp.

З'ясовано, що після включення Волинської губернії до складу Росії у 1793 р. та впродовж перших десятиліть пріоритетні зусилля царського самодержавства були спрямовані на ліквідацію Уніатської та послаблення позицій Римо-Католицької Церков. Проаналізовано заходи, спрямовані на возз'єднання уніатів з Російською Православною Церквою та розкрито суть масштабних карально-репресивних акцій проти католиків, посиленню яких значною мірою сприяли польські повстання 1831 р. та 1863 - 1864 рр. Доведено, що динаміку та характер трансформаційних процесів у житті християнських конфесій Волинської губернії середини XIX - початку XX ст. значною мірою визначали поселення на теренах Волині німецьких і чеських колоністів, а також поява православно-сектантських угрупувань і старообрядців. Зроблено висновок, що залежно від церковно-історичних обставин трансформаційні процеси в житті християнських конфесій Волині мали особливу динаміку розвитку та змінні пріоритети, однак, в цілому стратегічний курс російської влади упродовж всього періоду здійснення нею політико-адміністративних повноважень на волинських землях характеризувався імперською логікою мислення, що зводилася до уніфікації, зросійщення й оправославлення та мала ідеологічне відображення у триєдиному принципі "Православ'я, самодержавство, народність".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-56-21 + У9(4УКР)305.851.1-93-21 +
Шифр НБУВ: РА366630

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Брославський В.Л. 
Аграрна політика російського царату на Правобережній Україні у 1793 - 1861 рр.: зміни у землеволодінні і землекористуванні: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Брославський ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2007. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення джерел і літератури проаналізовано аграрну політику російського царату на Правобережній Україні у 1793 - 1861 рр. Відзначено, що після приєднання краю царський уряд ужив заходів щодо збільшення у регіоні російського землеволодіння. З цією метою значні земельні площі були передані наближеним до царського двору російським чиновникам. Основними шляхами зменшення шляхетського землеволодіння у краї у даний період були секвестр, конфіскація та викуп землі казною. Аграрна політика царату щодо католицької, уніатської та православної церков на Правобережжі полягала у зменшенні католицького, ліквідації уніатського та збільшенні православного землеволодіння та землекористування. Політика російського уряду щодо селянського землекористування на Правобережній Україні у зазначений період мала, як правило, протекціоністський характер. Царат намагався використати становище селян у боротьбі проти польських поміщиків. З цією метою у 1848 р. у краї проводилась інвентарна реформа. Однак вона не здійснила значного полегшення стану селян та не зумовила суттєвих змін у селянському землекористуванні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-21 +
Шифр НБУВ: РА354642

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Бульвінський А.Г. 
Українсько-російська війна 1658-1659 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.Г. Бульвінський ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 19 с. — укp.

У дисертації розкриваються передумови, причини, результати та наслідки української війни 1658-1659 рр. Зроблено детальний аналіз та опис ходу воєнних дій, розкрито воєнне мистецтво козацтва у Конотопській битві 1659 р. Розроблено періодизацію війни. З'ясовано плани і цілі сторін у ході дипломатичних переговорів. Розглянуто весь комплекс українсько-російських відносин за гетьманування І.Виговського. Головною причиною війни визнано несумісність концептуальних підходів царського і гетьманського урядів стосовно подальшого статусу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Ваколюк Т.О. 
Балканська політика Росії 1908 - 1913 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Т.О. Ваколюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Розглянуто актуальну проблему розвитку балканської політики Російської імперії на початку XX ст., висвітлено її вплив на подальшу історію південнослов'янських держав. З'ясовано вплив балканських регіональних кризових ситуацій на формування політики провідних держав Європи та Росії. Проаналізовано погляди політичного керівництва Росії, його програми та дипломатичну діяльність стосовно балканських країн у даний хронологічний період, спрямовані на забезпечення виконання власних завдань у регіоні, зокрема щодо зміни статусу чорноморських проток Босфору та Дарданелл. Простежено вплив внутрішніх і зовнішніх факторів на зміни зовнішньополітичного курсу царського уряду. Досліджено дипломатичні дії Росії, спрямовані на об'єднання слов'янських держав Балканського півострова й утримання їх російської орієнтації. Висвітлено зовнішню політику Російської імперії напередодні та під час Балканських воєн. Простежено вплив наслідків воєнних дій на міжнародну ситуацію в Європі напередодні Першої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(476)5-611 + Т3(2)5-6 +
Шифр НБУВ: РА342651

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Волобуєва А.М. 
Становлення і розвиток преси Києва (1835 - 1917): типологія, проблематика, національна спрямованість: автореф. дис... канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / А.М. Волобуєва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження преси Києва 1835 - 1917 рр. і розкрито загальні особливості становлення, розвитку та функціонування різноманітних часописів. Створено базу періодичних видань міста, простежено умови появи та діяльності типологічних видань. Вивчено, проаналізовано та відтворено проблемно-тематичні особливості київської преси, виявлено 814 періодичних видань, які розбито на 11 груп. Визначено місце та роль періодики міста у формуванні та збереженні національної самосвідомості, поширенні національно-патріотичних ідей. Відзначено, що відсутність незалежної Української держави та жорстка дискримінаційна політика царського уряду до народу, тривалий час були головними перешкодами на шляху розвитку національної преси як важливого чинника, який впливав на розвиток суспільства, піднесення його культурного та політичного рівня.

  Скачати повний текст


Шифр НБУВ: РА359109

      
11.

Волошкевич Г.А. 
Розвиток споживчої кооперації на землях Наддніпрянської України у другій половині XIX - на початку ХХ ст. (історико-правове дослідження): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Г.А. Волошкевич ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2007. — 19 с. — укp.

Розглянуто організаційно-правові основи функціонування споживчих товариств та їх союзів на землях Наддніпрянської України у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. Проаналізовано політику царського уряду в галузі кооперативного будівництва та законодавства в даний період. Висвітлено правову діяльність споживчих товариств та їх союзів у дореволюційний період, правові аспекти взаємовідносин представників органів влади та кооперативних організацій, становлення основних кооперативно-правових інститутів в європейському та вітчизняному праві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-623.014.17 + Т3(4УКР)5-2 +
Шифр НБУВ: РА350650

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гуляй А.М. 
Українсько-російські політичні відносини 1659 - 1668 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.М. Гуляй ; Нац. ун-т "Києво-Могил. акад.". — К., 2006. — 19 с. — укp.

Охарактеризовано українсько-російські політичні відносини 1659 - 1668 рр. як перший етап процесу політичної інтеграції України до Росії шляхом обмеження царським урядом її автономії та активного втручання у внутрішні справи. Зазначено про розбіжність поглядів сторін на перспективи розвитку своїх стосунків. З'ясовано чинники, що впливали на їх характер, головні напрямки політики Москви щодо Гетьманщини, її вплив на перебіг подій у регіоні, методи, які використовував царський уряд для досягнення своєї політичної мети. Проаналізовано договірні статті 1659, 1663, 1665 рр., обставини їх підписання, наслідки для українсько-російських відносин. Розкрито роль української сторони у справі обмеження автономії Війська Запорозького, механізм зв'язку між Москвою та Україною у контексті діяльності відповідних московських приказів і воєвод, а також особливості перебування в Гетьманщині російської адміністрації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461-6 + Т3(2)461-6 +
Шифр НБУВ: РА342643

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Житарюк І.В. 
Розвиток математичної освіти і науки Буковини та Північної Бесарабії (середина ХІХ - початок ХХІ ст.): автореф. дис. ... д-ра іст. наук: 09.00.12 / І.В. Житарюк ; Нац. НДІ українознав. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Комплексно досліджено феномен математичної освіти та науки Буковини та Північної Бесарабії як чинників розвитку української системи освіти середини XIX - початку XXI ст. за часів перебування краю у складі Австрії, царської Росії, королівської Румунії, СРСР і незалежної України. З позицій системного та українознавчого підходів розкрито особливості організації навчально-виховного процесу та формування змісту математичної освіти у краї у даний період. Встановлено, що математична освіта Буковини та Північної Бесарабії упродовж досліджуваного періоду складала основу загальноосвітнього розвитку особистості, а математична наука - базу для науково-технічного розвитку краю та створювала умови для їх інтеграції в європейський освітньо-науковий простір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР3)51/52 + В1 г(4УКР-9БУК) + В1 г(4УКР-9БЕС) +
Шифр НБУВ: РА370170 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Зінченко О.В. 
Еволюція Державної ради в системі російської монархії (1905 - 1917 рр.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / О.В. Зінченко ; Одес. Нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 28 с. — укp.

Вперше в українській історіографії здійснене комплексне дослідження еволюції Державної ради в системі російської монархії. Встановлено виникнення, сутність та практику застосування таємного і не передбаченого законами засобу розпуску Державної ради та Державної думи. Простежено формування у Державній раді "чорного блоку", охарактеризовано його програмні настанови та зв'язки з царським двором і об'єднаним дворянством. Висвітлено участь призначуваних державних радників у підготовці та усуненні Миколи II з трону з метою заміни його спадкоємцем. Проаналізовано законодавчу діяльність Державної ради упродовж 1906 - 1916 рр., встановлено її етапи та особливості. Відтворено процес розколу особового складу Державної ради, утворення двох непримиренних блоків, їх боротьбу за владу та її наслідки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)52-5 +
Шифр НБУВ: РА364644

Рубрики:
  

      
15.

Зворський С.Л. 
Видавнича та бібліотечна діяльність київського товариства "Просвіта" (1906 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / С.Л. Зворський ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено комплекс питань, пов'язаних з книжковим рухом в київському товаристві "Просвіта" в 1906 - 1920 рр.: організацією видання книжок для народу, вивченням читацьких уподобань, створенням і розвитком "просвітянської" бібліотеки. На підставі чисельного масиву архівних джерел вперше відтворено складні й суперечливі процеси освічування народних мас шляхом залучення до друкованого слова, які було здійснено під егідою київської "Просвіти" за часів царської влади та в період національно-визвольної боротьби українського народу в 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4Укр)758.9:471 + Ч617.4(4Укр)729
Шифр НБУВ: РА309705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Зелінський А.Л. 
Трансформація громадян еллінської ойкумени у птолемеївських підданих: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.Л. Зелінський ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес трансформації еллінізованих прибульців до елліністичного Єгипту у підданих Птолемеїв, які були абсолютними володарями країни, а також визначено вплив цього процесу на загальний історичний розвиток держави Птолемеїв. Зазначено, що складний, тривалий процес трансформації був об'єктивно обумовлений необхідністю всебічного підпорядкування царській владі всіх жителів елліністичного Єгипту, незалежно від їх соціальної чи етнічної незалежності. Виявлено, що ця необхідність була викликана бажанням Птолемеїв повноправно розпоряджатись Єгиптом, який вони за фараонівською традицією розцінювали як власний домен. Відзначено, що у внутрішній політиці Птолемеїв, починаючи з засновника династії, простежуються два паралельні напрямки, нівеляцію елінізованих іммігрантів до рівня підданих єгипетського зразка та подолання перешкод, що виникали на шляху до цієї нівеляції. Зауважено, що в обох випадках використовувались елементи греко-македонської та місцевої політичної традиції. Виявлено заходи, за допомогою яких проводилось нівелювання населення країни: інспірування ситуації загального юридичного безправ'я стосовно царя, створення слухняного, централізованого, дієвого адміністративно-бюрократичного апарату, фактичну монополізацію царем системи заохочень і соціальної "амортизації", запровадження династичного культу та практики доброзичливого невтручання до процесу залучення іммігрантів до місцевої релігії. Показано, що подолання перешкод на шляху до нівеляції, пов'язаних з еллінською системою цінностей, завдяки притаманним прибульцям колонізаторському світогляду та елементам македонської "спадщини" (ради царських "друзів" і військовим зборам), було поступово здіснено трьома першими Птолемеями. Безпосередніми наслідками цього явища стала відсутність у країні колоніальної ситуації та зовнішньополітична пасивність, що розпочалася у 30-х рр. III ст. до Різдва Христова, яка стала однією з головних причин занепаду держави Птолемеїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)322.1 +
Шифр НБУВ: РА328643

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Зелінський А. Л. 
Еволюція птолемеївської монархії як суспільно-політично інституції (кін. IV – кін. III ст. до Р.Х.). / А. Л. Зелінський. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації, спираючись на опубліковані джерела проведено дослідження процесу еволюції птолемеївської монархії кін. IV – кін. ІІІ ст. до Р.Х. у контексті поступової зміни співвідношення найяскравіших складових греко-македонської ієгипетської царської влади; а саме: особистої перманентної військово-політичної активності у середземноморському регіоні і ритуального забезпечення космічного порядку (Маат). З'ясовано стан наукового розроблення та джерельної бази дослідження. Окреслено теоретико-методологічне підґрунтя вивчення військово-політичних, культурно-релігійних і соціально-економічних аспектів елліністичної історії. Розглянуто військово-політичну діяльність Птолемея сина Лага якформального сатрапа, а згодом офіційного володаря елліністичного Єгипту: Птолемея І. Визначено характер діяльності Птолемея І як фараона. Простежено зміни у характері басилейї Птолемея ІІ. Виявлено взаємозв'язок між зміною якостіптолемеївської монархії і шлюбом Птолемея ІІ з його сестрою: Арсиноєю ІІ.Зроблено порівняльний аналіз фараонівської складової у державній політиці перших двох Птолемеів. Схарактеризовано військову і зовнішньополітичну діяльність Птолемея ІІІ. Надано оцінку діяльності Птолемея ІІІ як фараона. Проаналізовано державну політику Птолемея IV і схарактеризовано постать цього монарха.Визначено результати еволюції птолемеївської монархії протягом кін. IV – кін. ІІІ ст. до Р.Х. і вказано їхній вплив на подальшу історію елліністичного Єгипту.^UIn this study, I'll be focusing on the process of the evolution of the Ptolemaic monarchy as a social-political institution in the period of early and high Hellenism (late IV- late III cent. here and next – BC). This process appeared as a gradual change in theinstitutional nature of the Ptolemaic dynasty's royal power. The monarchy as a socialpolitical institution is a set of traditions and mechanisms aimed at various segments of the social-political field to legitimize and preserve monarchical power (in our case, the power of the Ptolemaic dynasty). Understanding the essence of the evolution of the Ptolemaic monarchy between the end of IV and the end of III cent. has allowed me to generate a new assessment of nature and patterns of the Ptolemaic Kingdom's historical development.Also, detailing this process allows explaining a further course of the history of Hellenistic Egypt. This study aims to trace the evolution of the Ptolemaic monarchy during the end of IV – the end of III cent., in the context of the gradual change in the ratio of the key components of a Greco-Macedonian and Egyptian royal power: a personal permanentmilitary-political activity in the Mediterranean region and ritual maintenance of universalorder (Maat). A scientific novelty of this work consists in the formulation and development of the topical issues that haven't become a subject of focused research previously. In this work, I suggest a radically new view of the Ptolemaic Kingdom'shistory through the prism of balance between the Greek-Macedonian and Egyptian components within the Ptolemaic monarchy. In the course of the research, I suggested several new views on the individual processes and phenomena related to the above aspects of the first four Ptolemies as the Basileis and as the pharaohs.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Зеленський О.Г. 
Динаміка міфологізації у ранній творчості М.В.Гоголя: постмодерністська інтерпретація: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.Г. Зеленський ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 18 с. — укp.

Проаналізовано романтичну картину світу та питання міфопоетики у ранній творчості Гоголя. Розвинуто новий напрямок літературознавчого дослідження міфу, заснований на синтезі методів символічної, архетипічної та традиціоналістської концепцій міфологізму в контексті постмодерної парадигми. Встановлено, що мономіфом гоголівської творчості є мотив перетворювання людської істоти, пов'язаний з універсальним міфом про спокуту. Висвітлено трансформацію міфологічного комплексу Царя та царської влади у співвіднесеності з символічними елементами моделі світу України у контексті мономіфу Гоголя. Повісті "Вечера на хуторе близ Диканьки" та "Миргород" трактовано як тексти, що мають статус романтичного за походженням етнокультурного (національного) міфу в його естетичному, художньому аспекті. Запропоновано конструктивні методи аналізу міфоцентричних творів, реконструкції їх праформ. Досліджено динаміку транскультурних елементів міфу як особливої форми міжлітературної спільності. Розглянуто ідеологічні механізми міфологізації. Розроблено концепцію міфологізації у літературі епохи романтизму, в матеріалах за курсом російської літератури ХІХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Гоголь М.В. 49
Шифр НБУВ: РА314639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Кісіль І.М. 
Соціально-економічне становище міщан Гетьманщини (друга половина XVII - друга половина XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Кісіль ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено засади соціальної політики царського та гетьманського урядів стосовно міщан Гетьманщини, підтримки їх правового статусу протягом другої половини XVII - початку XVIII ст. та наслідки її припинення. Надано комплексну характеристику міщанських господарств і розглянуто напрями їх господарської діяльності, джерела формування капіталів. З'ясовано правовий статус міщан і визначено їх місце у становій структурі населення Гетьманщини. Переглянуто погляди щодо участі міщан в організації міського самоврядування, її структури та функцій. Розкрито характер взаємовідносин магістрів і ратуш з органами державної влади та з'ясовано причини втрати містами самоврядного статусу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-28/29 +
Шифр НБУВ: РА344142

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Камінецький В.К. 
Екологічні та господарські основи напіввільного утримання копитних (на прикладі державної організації "Резиденція "Залісся" та Азово-Сиваського національного природного парку): автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / В.К. Камінецький ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено питання формування популяцій копитних за умов надмірної щільності населення та штучного обмеження площі існування даних тварин. З'ясовано, що у лісових угіддях державної організації "Резиденція "Залісся" щільність копитних становить 122 особини на 1 тис. га. У степовому біотопі Азово-Сиваського національного природного парку цей показник становить 519 особин на 1 тис. га. Досліджено формування міжвидових зв'язків між окремими популяціями копитних. Установлено соціальну ієрархію видів, що перебувають на одному трофічному рівні. Для популяції кожного виду наведено чинники, що впливають на динаміку його чисельності. Зазначено, що пристигаючі соснові насадження з розвиненим підліском є пріоритетними угіддями для благородного оленя, звідки він витісняє лань і козулю у свіжі та сухі бори, де переважають сосново-зеленомохово-лишайникові асоціації. За умови спільного утримання лося та плямистого оленя останній домінує у чорновільхових насадженнях з багатим підліском і трав'яним покривом, а поширення лося обмежується сосновими молодняками. Високий рівень біотехнічних заходів зумовлює незалежність дикого кабана від характерних вологих станцій і нейтральні відносини з іншими видами копитних. Муфлон найповніше освоює трофічні ресурси Степової зони та є найбільш пристосованим видом до умов відкритого біотопу. Виявлено, що за його відсутності лань проявляє вищу екологічну пластичність, ніж благородний олень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П718.9-3 + Е623.362.40*80 +
Шифр НБУВ: РА362855

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського