Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (24)Тематичний інтернет-навігатор (7)Наукова електронна бібліотека (116)Реферативна база даних (3976)Книжкові видання та компакт-диски (4617)Журнали та продовжувані видання (5038)
Пошуковий запит: (<.>U=Б1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 140
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ємел'яненко 
Інформаційна технологія для підтримки прийняття рішень в задачах гідрогеохімічного моніторингу: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Тетяна Георгіївна Ємел'яненко ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2007. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР) с7,022
Шифр НБУВ: РА352451

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Єфіменко Н.П. 
Особливості формування екологічної культури студентів вищих технічних закладів освіти: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Н.П. Єфіменко ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

Вперше теоретично обгрунтовано сутність екологічної культури студентів вищих технічних закладів освіти, її структуру та основні компоненти. Розроблено модель екологічної культури. Розкрито поняття "екологічна культура", "екологічні знання". Встановлено й обгрунтовано особливості формування екологічної культури студентів вищих технічних закладів освіти. Визначено та експериментально апробовано методику, яка забезпечує ефективність реалізації особливостей формування екологічної культури студентів з урахуванням її особливостей у процесі вивчення курсів: "Основи екології", "Безпека життєдіяльності", "Охорона праці та навколишнього середовища".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1р(4УКР)3-36 + Ч481.352.27
Шифр НБУВ: РА311656 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Іванець О.Б. 
Моделі і алгоритми ресурсного забезпечення науково-дослідних програм моніторингу довкілля: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / О.Б. Іванець ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Запропоновано концептуальну модель ресурсного забезпечення проектів і програм моніторингу довкілля, яка передбачає комплексну взаємодію різних видів ресурсів (матеріального, інвестиційного, трудового, інформаційного, інтелектуального. Розроблено алгоритми проведення конструктивного техніко-економічного аналізу реалізації науково-дослідних програм моніторингу довкілля. Наведено методику ресурсного забезпечення у проектах такого моніторингу, реалізація якої дозволяє оптимізувати матеріальний, інвестиційний, трудовий, інформаційний, інтелектуальний ресурси й одержати високі результати. Запропоновано топологічну модель процесу трансформації матеріального ресурсу, яка забезпечує оптимізацію його техніко-економічних показників і властивостей за допомогою мереж Петрі. Удосконалено інформаційне та програмне забезпечення системи аналітичного, практичного та прикладного дослідження динаміки реалізації моніторингу довкілля та методику формування баз даних і знань для процесів планування та супроводження процесів перетворення матеріальних ресурсів у разі здійснення моніторингу довкілля. Розвинуто методику ресурсного забезпечення його проведення та методику створення комп'ютерного продукту управління процесами забезпечення моніторингу довкілля, а також алгоритмізацію процесів планування й управління у проектах цього моніторингу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(007)с7,022 + У9(4УКР)280-55 +
Шифр НБУВ: РА349293

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Іванюта С.П. 
Комплексне оцінювання ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної і геологічної небезпеки: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / С.П. Іванюта ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено математичні методи та програмні засоби комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності у природно-техногенній сфері. Визначено актуальні критерії небезпечності для комплексного оцінювання рівня ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної та геологічної небезпеки в Україні. Удосконалено класифікацію надзвичайних ситуацій (НС) техногенного характеру за їх первинними та віддаленими наслідками для життєдіяльності населення на підставі структуризації медичних, соціально-економічних і психологічних наслідків. Розроблено метод комплексного оцінювання цих ризиків за умов можливих аварій на хімічно небезпечних об'єктах з урахуванням негативного впливу екзогенних геологічних процесів. Сформульовано алгоритм комплексного оцінювання досліджених ризиків. Досліджено динаміку змінювання ризиків життєдіяльності природного, техногенного та природно-техногенного характеру. Розроблено програмні засоби для автоматизованого оцінювання цих ризиків за умов можливих аварій на хімічно-небезпечних об'єктах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР) в2:Г,022 + Р11(4УКР)026 +
Шифр НБУВ: РА350269

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Іващишин О.М. 
Англійські термінологічні словосполучення у текстах з проблем техногенного впливу на довкілля: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Іващишин ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Виявлено структурно-семантичні та функціонально-стилістичні особливості термінологічних словосполучень, описано механізм лінгвопрагматичної реалізації їх властивостей в англійських науково-технічних текстах з проблем техногенного впливу на довкілля. Досліджено способи диференціації термінологічних і нетермінологічних одиниць. Визначено лінгвістичний статус термінологічного словосполучення як різновиду терміна. Розглянуто природу термінологічних словосполучень, проаналізовано способи та методи термінотворення, а також шляхи вторинної деривації. Здійснено структурну та семантичну класифікацію термінологічних словосполучень на підставі аналізу їх стрижнів і залежних компонентів. Наведено результати вивчення фреймової організації науково-технічних текстів з проблем техногенного впливу на довкілля, типологічної диференціації контекстів та їх функціональних особливостей. З'ясовано роль термінологічних словосполучень у маркованості науково-технічних текстів та їх прагматичних функцій у заголовкових фреймах. Сформульовано визначення термінологічного словосполучення, спеціального дискурсу та науково-технічного тексту з питань техногенного впливу на довкілля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в052,022 + Ш143.21-34:Б1 +
Шифр НБУВ: РА354268

Рубрики:

      
6.

Адаменко М. І. 
Інформаційне та технічне забезпечення екологічної безпеки критично небезпечних промислових об'єктів: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 21.06.01 / М. І. Адаменко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 37 с. — укp.

Вперше застосовано сценарний підхід щодо виникнення та протікання комплексної аварії й екологічної кризової ситуації з урахуванням набуття синергічних властивостей. Вперше розроблено новий метод підбору систем спостереження та сповіщення за критерієм максимальної безвідмовності з використанням методів теорії ймовірностей. Теоретично змодельовано забезпечення безвідмовної роботи систем спостереження та сповіщення шляхом розрахунку необхідної кількості дублюючих контурів. Вперше математично змодельовано процес оптимальних дій для ліквідації відмовлення в системі спостереження-сповіщення. Одержано нове розв'язання задачі щодо математичного моделювання різноманітних процесів розповсюдження екологічно небезпечних речовин в просторі та в часі на базі механіки суцільних середовищ і теоретичної механіки. Вперше побудовані на базі рівнянь гідродинаміки математичні моделі, які описують роботу даної установки, що забезпечує превентивну локалізацію розповсюдження шкідливих речовин внаслідок аварії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж692 + Б1 в052,022
Шифр НБУВ: РА379656 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Адаменко Я.О. 
Оцінка впливів техногенно небезпечних об'єктів на навколишнє середовище: науково-теоретичні основи, практична реалізація: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 21.06.01 / Я.О. Адаменко ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2006. — 39 с. — укp.

На підставі порівняльного аналізу процедур оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) у провідних країнах Європи, Азії, Північної та Південної Америки, Африки та Австралії вперше визначено етапи виконання ОВНС для України, якими є: скринінг, скоунінг, альтернатива, участь громадськості, оцінка екологічної ситуації, які необхідно виконувати до початку проектування техногенного об'єкта, а також під час його будівництва та експлуатації. Запропоновано нову методологію визначення сучасної екологічної ситуації території та об'єкту шляхом геоінформаційногого еколого-техногеохімічного моделювання та прогнозування стану довкілля. Теоретично обгрунтовано структури баз даних екологічної інформації для десяти компонентів екосистем, на підставі яких удосконалено методологію їх картографування з використання новітніх ГІС-технологій. Вперше розроблено найбільш повну геоінформаційну систему екологічної безпеки для нафтогазового, енергетичного та рекреаційно-туристичного комплексів на прикладі різних інвестиційних проектів в Україні. Зроблено висновок, що процедура ОВНС повинна передувати запроектованій діяльності. Здійснено її практичне впровадження на нафтогазових родовищах України, зокрема під час проектування золошлаковідвалів на Бурштинській тепловій електростанції, будівництва ліній електропередач, малих гідроелектростанцій та створення нових гірськолижних курортів "Буковель" та "Бистриця" у Карпатах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в052,022 +
Шифр НБУВ: РА346896

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Аріон О.В. 
Оптимізаційний ландшафтно-екологічний аналіз природоохоронних територій (на прикладі Державного парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Качанівка"): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / О.В. Аріон ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Геогр. ф-т. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні основи оптимізаційного ландшафтно-екологічного аналізу (наукові підходи, принципи, базові поняття) та його методику, яка пройшла апробацію у Державному парку-пам'ятці садово-паркового мистецтва "Качанівка". Визначено ландшафтно-екологічні принципи оптимізації заповідних територій, розроблено методики аналізу джерел та обсягів забруднення території, аналізу та оцінки її рекреаційного потенціалу, оптимізаційного (функціонально-режимного) зонування природоохоронних територій. На основі ландшафтно-екологічного аналізу парку "Качанівка" та прилеглих територій визначено його рекреаційний потенціал, розраховано рекреаційну ємність та запропоновано схему оптимізаційного зонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР)0 + Б1е(4УКР)л64

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Бєгун В.В. 
Розробка методів управління техногенною безпекою міста на основі імовірнісних структурно-логічних моделей небезпек виробництв: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / В.В. Бєгун ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Викладено нову методику оцінки техногенного ризику виробництва на основі побудови та дослідження імітаційних структурно-логічних моделей небезпеки виробництва з урахуванням можливих помилок персоналу (людського чинника). Розглянуто питання застосування комп'ютерно-орієнтованих методів управління рівнем безпеки виробництва, проаналізовано їх вплив на довкілля та відповідний державний контроль. Розроблено метод перетворення багатофакторної системи параметрів, що характеризують безпеку виробництва, в систему числових значень розрахункових параметрів моделі. Визначено параметри реального стану виробництва у комп'ютерній моделі. Висвітлено метод відображення системи значимих випадкових послідовностей параметрів в логіко-структурну модель, що допомагає визначити рівень безпеки виробництва з задовільним ступенем невизначеності. Розглянуто метод опису та оцінки стану безпеки виробництва та його вплив на довкілля на основі аналізу логіко-структурних моделей, наведено кількісні оцінки параметрів, що характеризують безпеку виробництва, прогноз рівня забруднення довкілля та смертності населення. Викладено метод інтегральної оцінки ризику виробництва з урахуванням людського чинника, сформульовано вимоги щодо надійності обладнання об'єктів підвищеної небезпеки і підготовки персоналу, регулювання ризику за умов ринкової економіки встановленням відповідних страхових тарифів та процедур ліцензування видів діяльності та персоналу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж692 + Б1(4УКР)н6,022 +
Шифр НБУВ: РА350739

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Бєляков О.О. 
Комунікація як інструмент екологічної політики (на прикладі порівняльного досвіду України та Німеччини): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.О. Бєляков ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 1999. — 20 с. — укp.

На прикладі складових комунікації - преси і паблік рілейшнз, залучення досвіду України та Німеччини проведено порівняльний контент-аналіз провідних газет цих країн. Розглянуто екологічну складову національної політики та безпеки. Вперше в українському журналістикознавстві розроблено новий напрямок - екологічну журналістику та простежено її взаємозв'язок з екологічною політикою. Досліджено вітчизняну екологічну пресу. Обгрунтовано необхідність розвитку паблік рілейшнз для довкілля. Визначено механізми впливу українських та німецьких засобів масової інформації на екологічну діяльність держави. Викладено пропозиції стосовно поліпшення екологічної комунікації, вільного доступу до екологічної інформації та підвищення ролі екологічної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч62 в05 + Х859(4) + Б1 е(4) + А73

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Білик Л.І. 
Теоретико-методичні основи формування екологічної відповідальності студентів у системі виховної роботи вищого технічного навчального закладу: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / Л.І. Білик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — Черкаси, 2005. — 51 с. — укp.

Уперше розроблено концептуально-технологічну модель виховного процесу у вищому технічному навчальному закладі. Здійснено науково-теоретичне обгрунтування системи формування екологічної відповідальності студентів. Створено модель цієї системи, запропоновано критерії експертної оцінки. Розкрито суть поняття екологічної відповідальністі, показано її взаємозв'язок з іншими якостями особистості та розроблено критерії сформованості. Досліджено шляхи, форми та засоби формування якості у студентів технічного універстету. Наведено методику дігностування екологічної відповідальності студентів та визначено основні шляхи реалізації. Експериментально з'ясовано функціонування та результативність системи її формування у цілісній системі виховної роботи технічного ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.352.27 + Б1 р(4УКР)3-3,022 +
Шифр НБУВ: РА337527

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Білоус О.В. 
Психологічні характеристики екологічності свідомості особистості: Автореф. дис... канд. псих. наук: 19.00.01 / О.В. Білоус ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Розкрито сутність екологічності свідомості особистості, обгрунтовано значення досліджуваного компонента як психологічної характеристики. Встановлено належність екологічності свідомості до суб'єктивного рівня функціонування психіки. Визначено місце екологічних цінностей у системі ціннісних орієнтацій особистості. Показано специфіку формування екологічності свідомості у осіб різного фаху. Виявлено, що представники гуманітарних професій характеризуються емоційно-оціночним, а природничих спеціальностей - функціонально-динамічним ставленням до екологічної реальності. Вперше визначено цілісність характеристик екологічності свідомості, що відображаються у варіативності її проявів у когнітивній (предметність, константність, структурованість), афективній (імпульсивність, рефлексивність), діяльнісній (динамічність, сталість, стійкість) та світоглядній (мотиви - цілі) сферах. Побудовано семантичний простір груп екологічних і неекологічних понять, здійснено реконструювання образу екологічної ситуації в свідомості особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю959.51-61 + Б1 в2:Ю9,022 +
Шифр НБУВ: РА345846

Рубрики:

      
13.

Барановський В.А. 
Еколого-географічний аналіз і оцінювання території України на основі картографічного моделювання (теорія, методика, практика): Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.11 / В.А. Барановський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 31 с. — укp.

Розроблено теорію, методологію та обгрунтовано методику еколого-географічного аналізу. Оцінено інтегративну геосистему "суспільство-природа" на основі картографічного моделювання. Проаналізовано досвід еколого-географічного картографування. Розкрито поняття екологічної географії, зважаючи на особливості нового конструктивного напряму географічної науки. Розроблено системну концепцію еколого-географічного картографування та його методичні засади, за якими укладено систему карт результатів еколого-географічного аналізу й оцінювання: структури й організації (карти екологічного потенціалу природного і соціально-економічного середовища та наслідків суспільно-природної взаємодії), функціонування (конструктивно-географічні карти пошуку збалансованого вирішення екологічних і соціально-економічних проблем розвитку регіонів) інтегративної геосистеми "cуспільство - природа". Запропоновано картографічне забезпечення основних етапів державної екологічної політики в Україні на основі створення картографічного антропоекологічного моніторингу навколишнього середовища як складової частини державного екологічного моніторингу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в2:Д + Б2 в751
Шифр НБУВ: РА315246 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Барбашев С.В. 
Система комплексного радіоекологічного моніторингу районів розташування АЕС України: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.14 / С.В. Барбашев ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2009. — 36 с. — укp.

Розроблено науково-методологічні основи радіаційного контролю навколишнього середовища в районах розташування АЕС, що базуються на екосистемному підході, що дозволяє врахувати особливості навколишнього середовища та підвищити вірогідність оцінювання радіаційної обстановки шляхом включення до складу систем радіаційної безпеки системи радіоекологічного моніторингу. Розвинуто принципи, концепцію та методологію його ведення в районах розташування АЕС, зокрема, за аварійних ситуацій. Запропонована схема передбачає включення до складу моніторингу функції управління, що змінює його розряд як інформаційної системи на розряд інформаційно-управлінського. Вперше для застосування в системах радіаційного контролю навколишнього середовища розроблено метод спеціальної структуризації території району розташування АЕС, який грунтується на ландшафтно-геохімічному районуванні та передбачає врахування екологічних, демографічних, фізико-географічних характеристик місцевості. Розроблено метод формування мережі пунктів спостереження за радіаційною обстановкою в районах розташування АЕС, що грунтується на результатах ландшафтно-геохімічного районування, який забезпечує високу репрезентативність відбору проб, рівноточність результатів вимірювань і максимальну вірогідність виявлення факела викиду за будь-яких метеоумов. Уперше метод мас-спектрометрії вторинних іонів використаний у системі комплексного радіоекологічного моніторингу, завдяки цьому досягнуто експресність елементного аналізу об'єктів навколишнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З47-07с5 + Б1(4УКР)с7,022 +
Шифр НБУВ: РА365402

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Бендюг В.І. 
Система оцінки техногенної безпеки промислових підприємств: методологія та алгоритм розрахунку: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / В.І. Бендюг ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2005. — 19 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до оцінки техногенного ризику промислових підприємств, який базується на використанні безрозмірних індексних показників. Небезпечність підприємства розглянуто у аспекті наявності на ньому токсичних, пожежо- та вибухонебезпечних речовин. Розроблено методологію оцінки безпечності промислових підприємств з урахуванням індексів ризику та потенційної шкоди. Розроблено індекси пожежовибухонебезпечності та токсичної небезпечності. Як узагальнювальний критерій техногенної безпеки підприємства запропоновано індекс відносної небезпечності, розроблений з використанням функції бажаності Харінгтону на базі чотирьох основних індексних показників методології. За одержаними значеннями індексу відносної небезпечності здійснюється віднесення підприємства до певної категорії небезпеки: безпечне, мало небезпечне, середньої небезпечності, небезпечне чи особливо небезпечне підприємство. Небезпеку розташування підприємства на певному промисловому майданчику відображає розроблений індекс регіональної небезпечності, залежно від значення якого здійснюється ранжирування підприємства за можливим масштабом небезпеки внаслідок виникнення надзвичайної ситуації, а саме: об'єктовим, місцевим, регіональним чи загальнодержавним масштабом. Такий підхід забезпечує обгрунтованість прийняття адміністративних рішень щодо сталого розвитку регіонів держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в052,022 + Ж.н6 +
Шифр НБУВ: РА341033

Рубрики:

      
16.

Березуцька Н.Л. 
Зниження екологічної небезпеки МОР та продовження терміну її використання в технологічних лініях великої протяжності: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / Н.Л. Березуцька ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему зниження екологічної небезпеки мастильно-охолоджувальних рідин (МОР) і продовження терміну її експлуатації у технологічних лініях великої протяжності. Розроблено способи й устаткування очищення та знезараження МОР, що дозволяє функціонувати їм у технологічних лініях більше одного року без скиду в навколишнє природне середовище та зі збереженням функціональних властивостей. Проаналізовано екологічну небезпеку МОР для природного середовища. Визначено напрямки досліджень стосовно розробки способів і устаткування очищення та знезараження МОР, що дозволяють їм функціонувати у технологічних лініях більше одного року без скидів і замін на нову зі збереженням їх функціональних властивостей. Виконано аналіз існуючих способів і устаткування для очищення та знезараження МОР. Розроблено спосіб і пристрої регулювання концентрації домішок у МОР. Вивчено вплив бактерій на фізико-хімічні властивості МОР. Досліджено бактерії, що розвиваються у МОР. Визначено властивості їх середовища, що впливають на швидкість розподілу бактеріальних клітин. Розроблено модель процесу розвитку бактерій у вигляді передатної функції промислового об'єкта. Досліджено залежність зростання об'єму біомаси бактерій за різних режимів руху емульсій у технологічних лініях та у стаціонарному стані. Вивчено властивості синьо-зеленої глини та показано можливість її застосування як активованого завантаження для фільтрів очищення МОР. Виконано економічне оцінювання результатів впровадження розроблених способів і устаткування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л543.9-31 + Б1 в2:Л,022 +
Шифр НБУВ: РА356435

Рубрики:

      
17.

Благовещенська Т.Ю. 
Математичне моделювання прямих та обернених задач екології: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.02 / Т.Ю. Благовещенська ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розроблено нові підходи до математичного моделювання стану екологічних систем, а також числово-аналітичні алгоритми практичної реалізації таких методів стосовно прямих та обернених задач математичної фізики, що дозволяє прогнозувати екологічні системи різних середовищ за умов техногенного впливу. Виконано перехід від диференціальної моделі процесу до інтегральної, або функціональної (залежно від постановки задачі), який дозволив на базі апарату псевдообернення систем інтегральних та функціональних рівнянь побудувати та дослідити множини функцій, якими з середньокваратичною точністю описуються розв'язки початково-крайових задач та задач керування (в різних постановках) в однозв'язних та багатозв'язних просторових областях. Визначено оцінки точності та критерії єдності розв'язків досліджуваних систем в необмежених, частково-обмежених та обмежених просторово-часових областях. Створено програмне забезпечення для реалізації запропонованого підходу до математичного моделювання екологічних процесів у прямій та оберненій постановках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1в641.0 + В161.626.5-3
Шифр НБУВ: РА320639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Боголєпов А.А. 
Вилучення U(VI) та Со(II) з використанням поліетиленіміну та етилендиамінтетраоцтової кислоти з об'єктів навколишнього середовища: автореф. дис... канд. хім. наук: 21.06.01 / А.А. Боголєпов ; НАН України. Ін-т колоїд. хімії та хімії води ім. А.В.Думанського. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Встановлено особливості вилучення U(VI) та Co(II) з об'єктів довкілля з використанням поліетиленіміну (ПЕІ) та етилендиамінтетраоцтової кислоти (ЕДТА). Показано зв'язок між формами знаходження U(VI) та Co(II) у розчині і процесами, що відбуваються на поверхні алюмосилікатів. Виявлено, що наявність комплексоутворюючих лігандів зменшує величини сорбції металів в результаті утворення їх аніонних форм. Визначено константи утворення комплексів металів з функціональними групами поверхні мінералів. Встановлено вплив гумінових речовин, зв'язаних з їх поверхнею, на величини сорбції та десорбції U(VI) та Co(II). Запропоновано формулу розрахунку коефіцієнтів затримання металів у баромембранних методах очищення з використанням визначених констант стійкості комплексів U(VI) та Co(II) з ПЕІ, які не залежать від його структури й молекулярної маси. На підставі визначення ефективності дії десорбуючих реагентів для дезактивації грунтів від сполук U(VI) та Co(II) запропоновано амонійні солі ЕДТА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР)н6,022 + К342.3 + К345.41 +
Шифр НБУВ: РА354275

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Бомба А.Я. 
Математичне моделювання нелінійних збурень процесів типу "фільтрація-конвекція-дифузія" з післядією: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.05.02 / А.Я. Бомба ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2005. — 37 с.: рис. — укp.

З метою моделювання, а також дослідження оптимізації параметрів систем типу "конвекція - масообмін - дифузія" у деформівних середовищах на базі модифікації закону Дарсі розроблено новий підхід до моделювання фільтраційних процесів з урахуванням взаємовпливу визначальних факторів процесу та характеристик деформівного середовища, зокрема, їх стабілізацію з встановленням відповідних зон збурення. Створено нову ефективну методологію числового наближення розв'язків нелінійних задач типу "фільтрація" на конформні та квазіконформні відображення в областях, обмежених лініями течії й еквіпотенціальними лініями, з використанням ідеї їх обернення, яку поширено на випадки неоднорідних, шаруватих, анізотропних середовищ та задачі в областях з вільними межами й особливостями. На підставі результатів системного аналізу усіх можливих випадків формування течії залежно від заданих значень потенціалу керування на ділянці збурення однієї з межових ліній течії чотирикутної криволінійної області, а також з використанням одного з внутрішніх контурів трив'язної області, розв'язано проблему неоднозначності нелінійного обернення відповідних крайових задач на конформні відображення (за різних умов оптимізації та керування). Для дослідження процесів типу "конвекція - дифузія" на таких фільтраційних фонах поставлено відповідні нелінійні сингулярно збурені задачі з післядією та розроблено методологію побудови числово-асимптотичних розвинень їх розв'язків, яку, зокрема, перенесена на випадки областей з вільними межами. Побудовано просторовий аналог плоскої крайової задачі на конформне відображення криволінійного чотирикутника на прямокутних і одержано асимптотичний розклад розв'язку сингулярно збуреної крайової задачі для рівняння конвективної дифузії у криволінійному паралелепіпеді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в641.8,022 + В195.1,022 +
Шифр НБУВ: РА338395

Рубрики:

      
20.

Бондаренко Т.О. 
Екологічна етика журналу "The ecologist" у контексті глобалізаційних процесів у соціальних комунікаціях: автореф. дис... канд. наук з соц. комунікацій: 27.00.01 / Т.О. Бондаренко ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено екологічну етику альтернативного екологічного журналу "The Ecologist", який видається у Лондоні з 1970 р. Розкрито сутність екологічної етики часопису як особливого світогляду, який орієнтує людство на соціально значиму діяльність, спрямовану на гармонізацію відносин з довкіллям шляхом радикальної трансформації усталеного погляду на природу. З'ясовано роль соціальної комунікації, зокрема мас-медіа, у формуванні екологічної свідомості. Наведено загальну характеристику журналу "The Ecologist" як складової соціально-комунікаційної системи. Проаналізовано джерела, функції, етапи екологічної етики часопису, висвітлено її концептуальні засади, обгрунтовано рекомендації щодо їх використання як основи екологічного світогляду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.4(4ВЕЛ)723.2:Б1 + Б1 в051,022 +
Шифр НБУВ: РА359566

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського