Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (292)Книжкові видання та компакт-диски (751)Журнали та продовжувані видання (105)
Пошуковий запит: (<.>U=Э370.9$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 41
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Фазан В.В. 
Вивчення педагогіки у вищих навчальних духовних закладах України (поч. XIX ст. - 20-і рр. XX ст.): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.В. Фазан ; Полтав. держ. пед. ун-т ім. В.Г.Короленка. — Полтава, 2009. — 20 с. — укp.

Виявлено й обгрунтовано теоретичні ідеї, а також науково узагальнено практичний досвід вивчення педагогіки у духовних ВНЗ початку XIX ст. - 1920-х рр. Виявлено й обгрунтовано теоретичні ідеї вивчення морального богослов'я та практики виховання. Розкрито динаміку процесу вивчення педагогіки у даних ВНЗ України у зазначений період, з'ясовано його етапи. Виявлено й охарактеризовано творчі особливості особистостей - священнослужителів (архієпископа А. Знаменського, архімандрита Платону, протиєрея П. Солярського, протиєреєя І. Королькова); богословів і викладачів, авторів підручників і посібників з педагогіки (П. Блонського, С. Гогоцького, М. Демкова, П. Євстраф'єва, К. Єлницького, М. Зайцева, М. Маккавейського, І. Малишевського, М. Олесницького, В. Певницького, К. Скворцова, П. Юркевича, І. Янишева), які розробляли теоретичні та практичні основи вивчення педагогічних дисциплін, обгрунтували систему дидактичних принципів; науково узагальнили досвід вивчення педагогіки; визначали суть основних педагогічних понять через специфіку духовної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)5 + Ч33(4УКР)61 + Э370.9(4УКР)-67 +
Шифр НБУВ: РА363961

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Цендра Н. М. 
Відносини держави і церкви в Україні (1991 - 1996 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Н. М. Цендра ; НАН України, Ін-т історії України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено відносини держави та церкви в Україні у 1991 - 1996 рр. Висвітлено проблему становлення якісно нових форм відносин. Розкрито наслідки радянської спадщини та відтворено зміни, які відбулися в теоретичних засадах державно-церковних відносин після 1991 р. Обгрунтовано внесок різних гілок державної влади у розв'язання проблем церковно-релігійного життя, визначено результативність релігійного законодавства. Розглянуто основні напрями діяльності Ради у справах релігій. Визначено місце та роль держави в забезпеченні суспільної функціональності церков і релігійних організацій. Вперше в українській історіографії розглянуго проблеми розвитку матеріальної бази церков і релігійних організацій, забезпечення доступності віруючим місць богослужіння та прав сповідувань, налагодження ділових контактів з міжнародними організаціями та запобігання в Україні релігійному екстремізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-55 + Э370.9(4УКР)-364-021.5
Шифр НБУВ: РА380217 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
3.

Горбаченко Т.Г. 
Вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України: філософсько-релігієзнавчий аспект: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.11 / Т.Г. Горбаченко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 35 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України з позицій системного розгляду етноконфесійних проявів її будови. Обгрунтовано зв'язок писемної культури з історичною свідомістю, її непересічну роль у збереженні етнічної та політичної самосвідомості Русі-України. Розглянуто роль мови, писемності, рукописної, друкованої книги, монастирської бібліотеки як складових системи писемної культури, що свідчать про пізнавальні, естетичні, духовно-релігійні потреби народу та є своєрідним засобом відтворення духовного та релігійного життя соціуму, національного стилю мислення та менталітету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-117.3 + Т3(4Укр)4-7
Шифр НБУВ: РА316995 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Сидор М. Б. 
Галицька придорожня каплиця другої половини XIX - XX століть: культурологічний аспект: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 26.00.01 / М. Б. Сидор ; ДВНЗ "Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника". — Івано-Франківськ, 2011. — 19 с. — укp.

Поглиблено відомості щодо суті та значення каплиці з висвітленням її розвитку в історії християнства. Виявлено передумови становлення та розвитку придорожніх каплиць на галицьких теренах, висвітлено основні історичні етапи їх еволюції. Удосконалено їх типологію з виведенням нових типів і типологічних груп. Галицька придорожня каплице розглянута як архітектурно-мистецьке утворення з розмаїттям його компонентів та етнорегіональними особливостями їх рішень. Визначено чинники, які зумовлювали формотворення й оздоблення досліджуваних каплиць. Розкрито засоби їх емоційно-художньої виразності, прояви ознак мистецьких стилів у їх формах та образах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР-9ГАЛ) + Э370.9(4УКР-9ГАЛ)-505 + Ч111.161.2
Шифр НБУВ: РА381535 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
5.

Хитровська Ю.В. 
Громадянсько-політична позиція духовенства Правобережної України наприкінці ХVІІІ - середині ХІХ ст. (в контексті церковної політики самодержавства): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Ю.В. Хитровська ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено громадянсько-політичні позиції українського православного, римо-католицького та греко-католицького духовенства Правобережної України наприкінці XVIII - середині XIX ст. З використанням великої кількості джерел з'ясовано участь церкви в польському та українському національно-визвольному русі на Правобережжі та реакцію уряду на неї, а також заангажованість духовенства в діяльності таємних організацій на Правобережній Україні. Здійснено корекцію усталених у літературі поглядів на окремі аспекти тогочасної церковної історії, зокрема, стосовно першої (1794) й другої (1839) кампаній щодо приєднання уніатів до православної церкви, а також спробу реконструювати заходи уряду щодо одержавлення церкви на Правобережній Україні та їх конкретні результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-347 + Т3(4УКР)47-55
Шифр НБУВ: РА314684 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Денисенко В. А. 
Духовна освіта в Україні X - XVIII ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / В. А. Денисенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2011. — 31 с. — укp.

Проаналізовано архівні документи, вітчизняну та зарубіжну історіографію, мемуари та матеріали періодичних видань. Вперше комплексно досліджено історію духовної освіти в Україні протягом майже тисячоліття. Розкрито динаміку розвитку освітнього процесу, соціальні передумови виникнення релігійної мережі освітніх закладів, показано роль духовної освіти у формуванні культурного простору тогочасного суспільства. Проаналізовано вплив богословської та теологічної спадщини, книжкової культури на розвиток духовної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Э370.9(4УКР)-67
Шифр НБУВ: РА382196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
7.

Ліщинська-Милян О.І. 
Ідеї християнського гуманізму в українській релігійній філософії першої половини XX століття: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / О.І. Ліщинська-Милян ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено феномен християнського гуманізму в українській релігійній філософії першої половини ХХ ст. Простежено спорідненість між західноєвропейськими та українськими концепціями християнського гуманізму. Показано, що спільним є трактування особливості християнського гуманізму (синтез ідей людинолюбства та теоцентризму) й основних категорій (боголюдяність, спокутування, спасіння, християнська любов). З'ясовано, що типовим виявом українського християнського гуманізму є концепція А.Шептицького, за якою проаналізовано особливості українського християнського гуманізму: єдність християнських, гуманістичних і національно-патріотичних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-110.3 + Э370.9(4УКР)-4-3 + Ю3(4УКР)6-678
Шифр НБУВ: РА312515 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
8.

Стоколос Н.Г. 
Конфесійно-етнічні трансформації в Україні (XIX - перша половина XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 09.00.11 / Н.Г. Стоколос ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 37 с. — укp.

Проаналізовано інституційно-конфесійні та переважно негативні та трагічні для українців етноконфесійні трансформації на Правобережній Україні та на західних українських - автохтонних і етнічних землях у XIX - першій половині XX ст. (до 1945 р.). Відзначено, що "обрусение" - дискурс самодержавно-церковної політики в XIX ст. - нівелювало національні особливості культурного та релігійного життя українців на Правобережній Україні. Істотні трансформації церковного, національного та культурного життя відбувалося в Галичині та Закарпатті під австро-угорською, мадярською та польською владою, але найглибшими й найтрагічнішими були на теренах етноконфесійного прикордоння - на Холмщині, Підляшші, Лемківщині. Зауважено, що у період Другої світової війни (1939 - 1945 рр.) під церковно-релігійне життя України було закладено "міну сповільненої дії", якою став насильницький перехід частини ієрархів і духовенства Православної церкви в західних областях України під юрисдикцію Московської патріархії. Саме це значною мірою спричинило в період німецької окупації розкол і конфронтацію в Українському православ'ї, утворення ворогуючих церков - Автономної православної церкви та Української автокефальної церкви. Зазначено, що окупаційна німецька політика щодо церков і релігійних груп в Україні мала на меті усіма засобами перешкоджати встановленню єдиної Української православної церкви. Показано, що німецька окупаційна влада ефективно протидіяла становленю Києва як центру українського православного життя та виокремленню з середовища православних ієрархів авторитетного лідера, який був би здатним очолити рух за встановлення канонічного статусу Київської митрополії та таким чином консолідувати всі течії Українського православ'я, остаточний демонтаж усієї системи керування православним церковним життям в Україні й тотальне його підпорядкування окупаційній адміністрації на початку 1943 р. спричинили далекосяжні наслідки. Зазначено, що до повернення в Україну радянської влади інституціалізаційно-конфесійна трансформація всього православного комплексу дійшла до такого ступеня, яка дозволила без зайвих зусиль формалізувати його в межах Руської православної церкви та нав'язати йому таку модель іманентного виживання, яка цілком влаштовувала радянську тоталітарну систему. Зроблено висновок, що наслідки цих історичних інституалізаційно-конфесійних та етноконфесійних трансформацій мають дискурсну рефлексійність на сучасний стан та тенденції розвитку православ'я в незалежній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-3 + Ф51(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА326364

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Чуйко О.Д. 
Культура монастирів Галичини в контексті суспільно-історичних процесів XVI - XIX століть: Автореф. дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.01 / О.Д. Чуйко ; Львів. держ. муз. акад. ім. М.В.Лисенка. — Л., 2005. — 16 с. — укp.

Здійснено хронологічну періодизацію монастирської культури XVI - XIX ст. На підставі аналізу історичного досвіду культурної діяльності монастирів доведено історичний вплив ідеології чернецтва на суспільну свідомість, естетичні смаки різних верств населення та формування національних пріоритетів у розвитку церковної політики й обрядового мистецтва Галичини. Зроблено висновок, що чернечі осередки регіону синтезували досвід східного й західного християнства, що сприяло збереженню національно-релігійної ідентичності. За результатами дослідження показано, що монастирська культура краю є самобутною складовою вітчизняної духовної спадщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)4-7 + Э370.9(4УКР331)-647.2 + Щ146.563(4УКР331) +
Шифр НБУВ: РА337585

Рубрики:

      
10.

Тищенко О. В. 
Літургія в українській музиці кінця XX - початку XXI ст. (до проблеми співвідношення обряду і жанру): автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 17.00.03 / О. В. Тищенко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І. Чайковського. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Досліджено проблему жанрового визначення літургії на прикладі творчості сучасних українських композиторів. Описано та систематизовано авторські літургічні твори рубежу ХХ - ХХІ ст. В основі даної класифікації лежить можливість функціонального використання авторської музики у богослужінні залежно від ступеня слідування канону обряду та від вибраної композиційної моделі, що склалася у композиторській практиці протягом історико-культурного процесу. Таким чином виділяються літургії, що: зорієнтовані на богослужебне використання, відтворюють модель обряду, написані по жанровій моделі, створені за власною авторською моделлю. Розглянуто феномени обряду та жанру з метою виявлення відмінностей богослужебної та концертної літургій. Вперше проаналізовано літургічні твори українських композиторів: архієпископа Іонафана (Єлецьких), Р. Гурко, О. Козаренка, В. Камінського, Р. І. Дрозда Ц о. М. Б. Дрозда, Є. Станковича, М. Скорика, М. Шуха, В. Степурка, В. Сильвестрова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)64:Э + Щ318.93(4УКР)64-4 + Э370.9(4УКР)-503.181
Шифр НБУВ: РА382318 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Поліна Г.В. 
Мовна об'єктивація концепції Бог в англійському дискурсі XIV - XX століть: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Г.В. Поліна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Запропоновано положення, що культурний концепт Бог має тришарову структуру: його етимологічний шар містить добіблійну й біблійну етимологію; його праформою є архетип Трійця, концепт Бог є прототипом категорії Божества. У світській картині світу відбувається її осмислення на тлі домена Релігія/Надприродне, у релігійній - Бог рівновеликий та протиставлений Всесвіту. Міжфреймова структура концепту Бог складається з п'яти базових фреймів: предметного, акціонального, таксономічного, посесивного, компаративного. Зауважено, що у порівнянні з релігійним дискурсом у світському дискурсі зміст концепту семантично збіднений, слоти "місце/час", "ціль", "інструмент", "спосіб буття", "кількість" є історично змінними, посесивний фрейм відсутній, концепт Бог є референтом, у світському - корелятом концептуальної метафори, але відіграє роль референту концептуальної метонімії в обох типах дискурсу. З'ясовано, що у світському дискурсі у порівнянні з релігійним найбільшого варіювання фрейм-структура концепту БОГ зазнає у XVIII і XX ст., а найменшого - у XIV - XV і XVI - XVII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:Э + Э370.9(4ВЕЛ)-421.1 +
Шифр НБУВ: РА334047

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
12.

Яковець 
Монастирі та собори України як уособлення християнської письменної культури: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Лариса Миколаївна Яковець ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-647.2 + Э370.9(4УКР)-647.2 + Э370.9(4УКР)-647.2
Шифр НБУВ: РА365305

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
13.

Кузенко П.Я. 
Народні кам'яні надмогильні хрести Українських Карпат середини XVIII - першої половини ХХ ст. (історія, типологія, художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / П.Я. Кузенко ; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистецтв. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження народних кам'яних надмогильних хрестів Українських Карпат середини XVIII - першої половини XX ст. На підстві вперше введеного в науковий обіг потужного комплексу пам'яток та аналізу літературних джерел розкрито особливості даного виду народної творчості в регіоні. На базі результатів вивчення емпіричного матеріалу, встановлено, що для виготовлення ландшафтних (надмогильних) хрестів широко використовували камінь. Розглянуто історію та специфіку розвитку меморіапластики, проведено типологізацію артефактів, визначено їх художні ознаки. Встановлено, що формування кам'яних надмогильних хрестів Українських Карпат відбувалося під впливом міського пам'яткарства, народного мистецтва та частково малої сакральної архітектури сусідніх народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-56 + Щ136-163(4УКР)5 + Щ133(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА339911

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Клімашевський А.В. 
Облаштування інтер'єру дерев'яних церков Західного Поділля та Покуття ХVІІІ - поч. ХХ ст. (Проблема ансамблевості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / А.В. Клімашевський ; Львів. акад. мистец. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено облаштування інтер'єру дерев'яних церков Західного Поділля та Покуття ХVІІІ - поч. ХХ ст., як самобутнє маловивчене явище в українському сакральному мистецтві. Висвітлено історичні етапи розвитку церковного обладнання, вплив на його формування мистецьких стилів, народних традицій. З використанням функціональних і формотворчих засад розроблено типологію церковного обладнання, проаналізовано художньо-конструктивні особливості обстави літургійного простору. Здійснено комплексний аналіз художньо-естетичних і функціональних основ формування ансамблевості обладнання інтер'єру дерев'яних церков на досліджуваних територіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166.5(4Укр38) + Щ128.4 + Э370.9(4УКР)-655
Шифр НБУВ: РА315945 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
15.

Булига І.І. 
Особливості трансформації християнських конфесій в умовах тоталітарних режимів на Волині періоду Другої світової війни: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / І.І. Булига ; Житомир. держ. ун-т ім. І.Франка. — Житомир, 2010. — 19 с. — укp.

Осмислено сутність, основні тенденції трансформації християнських конфесій на інституційному, етнічному й особистісному рівнях віруючих. Визначено, що активне інструментальне використання релігійного фактора тоталітарними режимами - радянським і німецьким - істотно вплинуло на трансформацію християнських конфесій, обмеження простору їх канонічної діяльності та надання маргінального статусу в суспільстві. З'ясовано, що рефлексії минулого сьогодні істотно впливають на сучасні релігійні трансформації та виявляють проблеми, які накопичились у суспільному організмі внаслідок десятиліть тоталітаризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР-9ВОЛ)-362-021.53
Шифр НБУВ: РА374892 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
16.

Верещагіна Н.В. 
Перші загальнодержавні культи святих Климента і Миколая та їх відтворення у пам'ятках історії і культури Київської Русі: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Н.В. Верещагіна ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній науці комплексним релігієзнавчим дослідженням патрональних культів святих Климента і Миколая в контексті їх ролі в давньоруському церковному і культурному житті, впливу київської традиції на формування загальнодержавного й регіонального шанування святителів в межах Київської Русі. Феномен названих культів висвітлено як видатне явище українського духовного життя, відображеного у давньоруських пам'ятках історії і культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
17.

Продивус С. Р. 
Політизація релігії в Україні: християнський контекст: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / С. Р. Продивус ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто аналіз процесу політизації релігії в Україні, взаємовпливові політики та релігії, християнський аналіз можливості їх взаємодії. Висвітлено православний, католицький та протестантський погляди на можливість взаємодії політики та релігії. Проаналізовано норми Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", які потребують приведення у відповідність до міжнародних стандартів. Доведено, що політизація релігії - об'єктивний процес, який через недосконалість нашого законодавства може поглиблюватися, особливо напередодні виборів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-110.0
Шифр НБУВ: РА373875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
18.

Продивус С. Р. 
Політизація релігії в Україні: християнський контекст: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / С. Р. Продивус ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто аналіз процесу політизації релігії в Україні, взаємовпливові політики та релігії, християнський аналіз можливості їх взаємодії. Висвітлено православний, католицький та протестантський погляди на можливість взаємодії політики та релігії. Проаналізовано норми Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", які потребують приведення у відповідність до міжнародних стандартів. Доведено, що політизація релігії - об'єктивний процес, який через недосконалість нашого законодавства може поглиблюватися, особливо напередодні виборів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-110.0
Шифр НБУВ: РА373875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
19.

Продивус С. Р. 
Політизація релігії в Україні: християнський контекст: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / С. Р. Продивус ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто аналіз процесу політизації релігії в Україні, взаємовпливові політики та релігії, християнський аналіз можливості їх взаємодії. Висвітлено православний, католицький та протестантський погляди на можливість взаємодії політики та релігії. Проаналізовано норми Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", які потребують приведення у відповідність до міжнародних стандартів. Доведено, що політизація релігії - об'єктивний процес, який через недосконалість нашого законодавства може поглиблюватися, особливо напередодні виборів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-110.0
Шифр НБУВ: РА373875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Фарбей О.М. 
Поява та поширення християнства в Криму (III - IX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.М. Фарбей ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 17 с. — укp.

На підставі вивчення широкого кола джерел простежено складний і неоднозначний процес появи та утвердження християнського віровчення в Тавриці в I тисячолітті. Підкреслено, що розвиток нової релігії на території Кримського півострова протягом досліджуваного періоду є виявом загальнодержавних процесів у Візантійській імперії, роль якої у поширенні християнства у країнах Європи важко переоцінити. Встановлено, що на початковому етапі (у III - IV ст.) християнство спорадично проникає з малої Азії в результаті постійних торгових контактів і поступово утверджується на кінець IV ст. в осередках грекомовного населення під впливом політики римських імператорів, у V - VI ст. відбувається активізація свідомого сприйняття християнського віровчення, суттєве збільшення його прихильників і послідовників, оскільки нове вчення набуває статусу державної релігії, а наступний період (VII - IX ст.) відзначається посиленням церковної боротьби як невід'ємної частини суспільно-політичного життя Візантії. Доведено, що формування розвиненної єпископальної структури (результатом якої є утворення наприкінці XIX ст. системи "пентархії") відбувалось за умов візантійсько-хозарського кондомініуму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)4-7 + Э370.9(4УКР-6КРМ)-3 +
Шифр НБУВ: РА337179

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського