Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (46)Реферативна база даних (217)Книжкові видання та компакт-диски (97)
Пошуковий запит: (<.>K=СОЦІАЛІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 30
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ситник П.К. 
Аналіз вихідних принципів соціально-політичного вчення марксизму: ідеї і дійсність: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.03 / П.К. Ситник ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Аналізуються вихідні принципи і ключові категоріальні визначення соціально-політичного вчення марксизму в контексті основних здобутків духовного і практичного досвіду новітньої історії. З'ясовуються внутрішні вади комуністичного вчення, причини поразки реального соціалізму. Обгрунтовується принципова неспроможність марксистського гуманістичного ідеалу і розвивається альтернативне розуміння призначення людини, сенсу її життя і відповідних принципів організації суспільства. Теоретичний матеріал підпорядкований насущним проблемам сьогодення, пошуку шляхів духовного і практичного розвитку сучасного суспільства, насамперед, України. З метою досягнення максимальної об'єктивності й конкретності наукового пошуку значна увага приділена викладу методологічних засад теоретичного аналізу, а також логіці зародження та історичного генезису найбільш суттєвих зв'язків предмета дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*32 + Ю3(0)6-60-02 + Ф055

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
2.

Михальчук О. Л. 
Волинське село: культура, освіта, релігійне життя (1964 - 1985 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. Л. Михальчук ; Волин. нац. ун-т ім. Л. Українки. — Луцьк, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано духовне життя волинського села у період "розвинутого соціалізму". Охарактеризовано розвиток шкільної освіти, якісний рівень навчання, стан учительських кадрів. Розкрито зміст, форми та методи культурно-освітньої роботи, її ідеологічну та загальнокультурну спрямованість. Простежено ставлення сільського населення до впровадження на селі радянської обрядовості, визначено основні напрями діяльності бібліотек у селах Волинської області. Висвітлено форми та методи боротьби влади з релігійними громадянами та церквою, становище православних громад і протестанських об'єднань краю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ВОЛ)63-7
Шифр НБУВ: РА374645 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Соколов А.С. 
Генезис і еволюція політики англійського лейборизму: сутність, методи, концепції (історико-політологічний аналіз): автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / А.С. Соколов ; Чорномор. держ. ун-т ім. П.Могили. — Миколаїв, 2009. — 21 с. — укp.

Проаналізовано політику лейбористської партії Великобританії (ЛПВ), досліджено генезис й еволюційні зміни її ідеології, форми та методи організаційної та практичної діяльності з моменту появи на політичній арені. Розглянуто ідейні джерела та сутність руху лейборизму, висвітлено ідеологічні засади, які визначили послідовність дій партії за різних історичних умов. Досліджено основні ідеологічні доктрини ЛПВ, визначено особливості внутрішньопартійної боротьби, зокрема, між її лівою та правою фракціями. Проаналізовано положення, які пов'язують партію та її основу - тред-юніони, розглянуто їх взаємовідносини, поступовий розподіл інтересів профспілок і керівництва ЛПВ. Досліджено найважливіші аспекти політичного досвіду лейборизму за умов керівництва країною та в опозиції до інших політичних сил, особливо щодо свого головного політичного суперника - консерваторів. Виділено етапи формування нових ідеологічних доктрин лейбористів за умов глобалізації. Проаналізовнао основні елементи теорії "третього шляху", її взаємозв'язок з концепціями "нових лейбористів" на чолі з Т. Блером. Проаналізовано послідовність формування ідеологічних понять щодо терміна "соціалізм" у контексті сучасних концепцій лейбористської партії та її програмних установок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4ВЕЛ)24 +
Шифр НБУВ: РА363091

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Абдульдін Бассам Саїд 
Глобалізація і проблема відсталості у постбіполярному світі: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Абдульдін Бассам Саїд ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Розглянуто питання наукової та практичної проблеми взаємозв'язку та взаємовпливів політичної глобалізації та соціально-економічної відсталості національних держав і суспільств. Вперше в українській політичній науці здійснено цілісну наукову спробу переосмислення витоків, причин і суті новітніх конфліктних ситуацій на глобальному, регіональному та національному рівнях. Доведено, що колишнє системне протистояння соціалізму і капіталізму, Сходу і Заходу замінюється на конфлікт між бідною та багатою частинами національних та інтегрованих учасників міжнародних відносин, умовно названими Півднем і Північчю. Проведено систематизацію існуючих концепцій та дефініцій глобалізації та бідності, на підставі чого розроблено концепцію та дефініції. Охарактеризовано концепцію відносності політичної глобалізації на її сучасному етапі з акцентом на висновку про те, що штучна де-факто відторгненість багатьох держав від розробки і прийняття фундаментальних політичних рішень міжнародних, зокрема, економічних організацій створює нові джерела конфліктності. Зроблено прогноз основних форм глобальної конфліктності у ХХІ ст.та подано пропозиції щодо їх запобігання та усунення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024 + Ф062 + С5 в663.1
Шифр НБУВ: РА313675 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Шахін Ю.В. 
Еволюція економічної політики Федеративної Народної Республіки Югославії (1947 - 1961 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.В. Шахін ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми формування економічної політики Югославії у 1947 - 1961 рр. Визначено пріоритетні принципи та методи здійснення економічного регулювання на державному рівні. Встановлено три етапи розвитку державної економічної політики Югославії та проаналізовано внутрішні та зовнішні чинники їх зміни. Обгрунтовано визначальний вплив загострення економічних проблем і соціальної боротьби на реформування економічної політики країни. Виявлено тісний взаємозв'язок прискореного індустріального розвитку з промисловою, аграрною та торговельно-фінансовою політикою держави. Особливу увагу приділено дослідженню соціальної боротьби серед різних суспільних груп (зокрема в управлінських структурах) та впливу даного фактора на економічну політику. Простежено їх взаємодію та ранні прояви тенденцій дезінтеграції в югославському суспільстві. Охарактеризовано соціально-економічні кризи 1950 - 1952 рр. та 1955 - 1956 рр., встановлено причини появи "самоврядного соціалізму". Досліджено чинники зовнішнього впливу на економічну політику Югославії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(4СЕР)62 +
Шифр НБУВ: РА335838

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Кармазіна М.С. 
Ідея державності в українській політичній думці (кінець XIX - початок XX століття): Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.01 / М.С. Кармазіна ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 1999. — 36 с. — укp.

На тлі аналізу наслідків геополітичних змін кінця XVIII ст. на Сході Європи, ходу самоорганізації Новоєвропейської цивілізації досліджено політичні, соціально-економічні процеси, що мали місце на українських землях впродовж XIX ст. і які обумовили приєднаня українців до західноєвропейського націотворчого процесу. На основі вивчення інтелектуальної спадщини - оригінальних праць, споминів, щоденників, автобіографій, партійних програм, конституційних проектів, епістолярію - як добре відомих, так і менш знаних, а то й зовсім невідомих представників української політичної думки - виділено етапи розвитку політичного мислення інтелектуальних кіл українських земель як у складі Російської, так і Австро-Угорської імперій. Показано, що на зламах XIX-XX ст., в період найвищої політизації українського націонольно-визвольного руху, провідною ідеєю політичної думки стала ідея створення Української держави. В дисертації проаналізовано особливості взаємовпливу напрямів політичної думки (соціалізму, лібералізму, націоналізму) на ідейно-теоретичному рівні. За допомогою системного підходу з'ясовано структуру та зміст ідеї державності, витвореної представниками цих напрямків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)608

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
7.

Романовський О.О. 
Ідея смисложиттєвих цінностей в філософсько-релігійній думці російської еміграції (на матеріалах часопису "Путь" початкового періоду): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / О.О. Романовський ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено розуміння смисложиттєвих цінностей, виробленого авторами журналу "Путь" і яке може бути критерієм у визначенні Добра та Зла. Дослідження грунтується на ціннісних орієнтаціях християнства. Відзначено, що етичний монізм християнства надає протилежні ціннісні значення створенню та руйнації, не приділяє належної уваги єдності цих протилежностей. Стверджено, що абсолютна досконалість актуально існує в Бога. Тому акцент у діяльності людини переноситься з творчості на консервацію. Бердяєв, навпаки, онтологізує свободу, вважає, що в свободі міститься джерело величі й нікчемності людини. Обгрунтовано, що одним з напрямків пошуку шляху від Зла до Добра є "софійний" християнський соціалізм, який намагався протистояти російському марксизму як головній небезпеці для Росії на межі XIX ст. - XX ст. Виступаючи проти марксизму, релігійні мислителі обирають шлях свободи та недопущення злочину. Вони вважають, що тільки особиста, суб'єктивна свобода є основою творчості, творення (в тому числі - смисложиттєвих цінностей). Розглянуто національний аспект творчості як природне дарування людиниогієнка. Підкреслено, що питання свободи й творчості мають значення у вирішенні проблеми сенсу життя, яке суб'єктивно усвідомлюється людиною як вища цінність. Але тільки у реалізації надособистої цінності (Вища Реальність) людина може усвідомити себе як істоту, яка потребує розумного, осмисленого життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-103.3 + Ю3(4Рос)6
Шифр НБУВ: РА320201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Зєнкін М.В. 
Історичні та суспільно-політичні погляди Б.М.Чичерина: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.В. Зєнкін ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 16 с. — укp.

В дослідженні, спираючись на наукову спадщину Чичеріна і літературу про нього, вивчений життєвий шлях мислителя, його погляди на проблеми конкретно-історичного і суспільно-політичного розвитку Росії. Розроблена періодизація життєвого і творчого шляху Чичеріна, проаналізовані його філософсько-історична та державницька концепція, ставлення до самодержавства, станів та міжстанових відносин, історичного розвитку общини, земських соборів, питання місцевого самоврядування і феодально-кріпосницького ладу. Висвітлюється проблема прав і свобод особи, співвідношення їх з державою і суспільством, проблема власності, оцінка революції, соціалізму та ін. Робиться висновок про орігінальність чичерінської концепції та значимість його поглядів для сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)6-8 Чичерин + Ф1(4РОС)506 Чичерин

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Довгань К.Г. 
Київський університет в умовах посилення сталінського тоталітарного режиму (1933 - 1941 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / К.Г. Довгань ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Проведено всебічний аналіз широкого кола джерел з історії Київського державного університету (КДУ), документів і матеріалів його діячів (1933 - 1941 рр.). Відзначено, що процес відновлення та становлення КДУ у 1933 - 1941 рр. відбувався за умов оформлення радянських засад системи вищої освіти, згідно з якими університет розглядався не як автономний центр розвитку науки та культури, а як своєрідна "кузня кадрів" і "ділянка ідеологічного фронту". У кінці 1930-х рр. Київський університет перетворився на звичайний радянський вищий учбовий заклад з уніфікованою системою викладання, слухняною професурою та вірним справі побудови соціалістичного суспільства студентством. Науково-педагогічна та громадсько-політична діяльність представників професорсько-викладацького та науково-допоміжного складу, співробітників, студентів і аспірантів Київського університету у 1933 - 9141 рр. відбувалась у контексті наступу влади на інтелігенцію, розгортання репресій щодо неї. Установлення тотального контролю над вищою школою супроводжувалося винищенням її найкращих представників. Політичні репресії проти діячів КДУ у досліджений період були складовою частиною централізаторської політики Кремля, метою якого було створення химерного суспільства "будівничих соціалізму" та побудова уніфікованої тоталітарної держави. Політичні репресії негативно вплинули на розвиток провідного вищого закладу УРСР, внаслідок чого було втрачено ціле покоління талановитих педагогів і науковців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч483(4УКР)61 + Ч484(4УКР)711.9 + Т3(4УКР-2К)61-5 +
Шифр НБУВ: РА356691

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Копча В.В. 
Конституційний розвиток Словацької Республіки 1989 - 2004 рр.: історико-правове дослідження: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Копча ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено питання конституювання та конституційно-правового розвитку Словацької Республіки у період 1989 - 2004 рр. за умов проведення демократичних суспільних перетворень і підготовки до вступу до Європейського Союзу (ЄС). Проаналізовано генезис конституційного статусу словацької державності у періоди першої та другої Чехословацької Распублік і добу соціалізму. Розглянуто особливості перебудови конституційної системи Словацької Республіки у період її становлення як незалежної держави, досліджено процес визначення форми правління. Розглянуто проблеми конституційного розвитку Словацької Республіки у період державотворення, зокрема відступу від демократичних стандартів у середині 1990-х р., розкрито зміст і технології проведення конституційної реформи у 1999 - 2001 рр. Досліджено процес формування конституційного механізму вступу Словацької Республіки до ЄС і пов'язані з цим напрями реформування її конституційної системи у період 1999 - 2004 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4СЛА) +
Шифр НБУВ: РА362767

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Роговий В.М. 
Матеріальна підтримка українського студентства на чужині в 1920 - 1991 роках: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.М. Роговий ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 32 с. — укp.

Висвітлено особливості формування українського студентського руху, позицію урядових структур УНР в екзилі стосовно цієї проблеми. Проаналізовано діяльність окремих українських допомогових товариств у Європі в міжвоєнний період, зокрема, у країнах найбільшого зосередження українського студентства: Австрії, Чехословаччині, Польщі, Німеччині, а також у Бельгії, Італії, Франції. Досліджено діяльність таких українських допомогових товариств у Європі, як Українське товариство прихильників освіти у Відні, Чесько-український допомоговий комітет (Прага), Благодійний допомоговий комітет при Українській Господарській академії в Подєбрадах, Товариство допомоги українським студентам-емігрантам у Варшаві, Допомоговий фонд українських і білоруських студентів у Празі, Товариство прихильників Української Господарської Академії в Подєбрадах, що існували в різні періоди. Особливу увагу приділено Комісії допомоги українському студентству, яка діє з листопада 1940 р. Встановлено, що ця жертовність дала можливість підготувати за межами рідної землі тисячі фахівців. Акцентовано увагу на тому, що подвижництво української еміграції щодо матеріальної підтримки рідного студентства було взяте після Другої світової війни й іншими народами Європи, на землях яких розпочали будувати соціалізм, зокрема, чехи, естонці, латиші, литовці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-2 +
Шифр НБУВ: РА368609

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гавришко М.І. 
Націонал-соціалістичний режим в Німеччині у відображенні української суспільно-політичної думки Галичини (1933 - 1939 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.І. Гавришко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Реконструйовано образ націонал-соціалістичної Німеччини 1933 - 1939 рр. у суспільній свідомості українців Галичини на підставі аналізу матеріалів періодичної преси та публіцистики даного періоду, а також мемуарів сучасників досліджуваних подій, комплексу опублікованих та архівних документів, наукової історичної літератури. Визначено чинники, засоби формування й основні напрями розвитку української суспільно-політичної думки. Досліджено ставлення українців Галичини до феномену націонал-соціалізму, його шляху до влади та встановлення нацистської диктатури у Німеччині. Проаналізовано особливості відображення та трактування українськими політичними та громадськими організаціями внутішньополітичних процесів у Німеччині під владою націонал-соціалізму. Висвітлено еволюцію поглядів української спільноти на зовнішньополітичний курс націонал-соціалістичного режиму: ревізіоністську політику 1933 - 1936 рр. і перехід Третього Рейху до актів анексії та підготовки завойовницької війни за умов спричинених ним міжнародних криз 1938 - 1939 рр. Розкрито роль німецького чинника у формуванні зовнішньополітичних концепцій українських партій Галичини, досліджено його вплив на українсько-польські взаємини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР331)62 + Т3(4ГЕР)63-5 +
Шифр НБУВ: РА368518

Рубрики:

      
13.

Брижицька С.А. 
Національне самоствердження Тараса Шевченка та його вплив на становлення національної ідентичності українців (друга чверть ХІХ ст. - середина 20-х рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / С.А. Брижицька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Здійснено системне вивчення процесу національного самоствердження Т.Шевченка та його впливу на становлення національної ідентичності українців. Уперше за нотатками книг вражень відвідувачів могили митця, у контексті суспільно-політичних змін в Україні (кінець XIX ст.- середина 1920-х рр.) визначено точний період зміни усвідомлення дописувачами постаті поета як духовного національного "батька" спільноти у "борця" за ідеали соціальної рівності, ідеології соціалізму та комунізму. Розглянуто радянські ідеологічні новотвори стосовно потрактування творчої спадщини Т.Шевченка з метою її денаціоналізації та нав'язування радянською владою відповідно до її постулатів. Уперше комплексно досліджено найважливіші сутнісно-змістові аспекти ідентитетів та ідентифікатів з застосуванням методології інтент-аналізу та контент-аналізу до Шевченкової творчої спадщини, листів до нього сучасників та книг вражень відвідувачів його могили, висвітлено процес розвитку національної ідентичності українців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-7 + Ш5(4УКР)5-4 Шевченко, Т.Г. 3 +
Шифр НБУВ: РА334279

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Жабенко О.В. 
Особливості й тенденції розвитку державного управління освітою в Україні (1946 - 2001 рр.): Автореф. дис. канд. наук з держ. управління: 25.00.01 / О.В. Жабенко ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Визначено та науково обгрунтовано основні періоди й етапи еволюції системи державного управління освітою в рамках наявної на сьогодні періодизації (1946 - 1959 рр. - період повоєнного відновлення системи освіти та управління нею; 1959 - 1991 рр. - період розвитку державного управління освітою часів "побудови розвиненого соціалізму", в якому виділено три етапи: 1959 - 1965 рр. - етап пошуків нових форм і методів державного управління; 1965 - 1991 рр. - етап жорсткої (абсолютної) централізації, посилення авторитарних, бюрократичних методів управління; 1991 - 2001 рр. - період формування нової моделі державного управління). Визначено характерні особливості державного управління освітою відповідно до виявлених періодів розвитку системи даного управління. Уточнено понятійний апарат в аспектах авторського тлумачення й розкриття змісту базових понять (державне управління освітою, державна політика в галузі управління освітою), висвітлено мету, структуру та функції центральних органів управління освітою. Проаналізовано зміст і форми управління, виявлено основні тенденції, принципи та закономірності його розвитку за досліджуваний період. Наведено пропозиції та практичні рекомендації щодо можливості використання історичного досвіду в умовах реформування системи державного управління освітою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)132 + Х2(4УКР)6 + Ч34(4УКР) к +
Шифр НБУВ: РА328034

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Землюк В.П. 
Політична ідентичність в Україні в період кризи "розвинутого соціалізму" і здобуття державної незалежності: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / В.П. Землюк ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослід. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Наведено результати дослідження чинників, тенденцій динаміки й особливостей політичної ідентичності в Україні у завершальний період кризи "розвинутого соціалізму" та на початку становлення суверенної Української держави. На підставі евристичного потенціалу категорій "ідентичність" і "політична ідентичність", з урахуванням можливостей сучасних методів суспільного пізнання, здобутків інших науковців, статистичних даних про політичну участь, з використанням результатів соціологічних досліджень та інформації з інших джерел з'ясовано соціально-психологічні засади, раціональні та ірраціональні чинники та характеристики політичної ідентичності в Україні всередині 1980-х - на початку 1990-х рр. Розкрито особливості цієї ідентичності та тенденції її динаміки, зумовлені історичним досвідом населення, впливом соціально-економічних і політичних змін, ідеологічних засобів та ціннісно-моральних імперативів суспільних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф051 +
Шифр НБУВ: РА354708

Рубрики:

      
16.

Федорченко В.М. 
Ренесанс бернштейніанства в сучасній соціал-демократії (причини, сутність, еволюція): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / В.М. Федорченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано еволюцію засад соціал-демократичного руху в Європі та Україні. З'ясовано соціально-економічні та політичні чинники, сутність ревізії марксистського вчення Е. Бернштейном, вплив бернштейніанства на подальший розвиток міжнародної та української соціал-демократії. Встановлено, що бернштейніанство як теоретичне підгрунтя соціал-реформізму не було визнане більшістю провідних соціал-демократів (кінець XIX - початок XX ст.), проте пізніше, після створення 1951 р. Соцінтерну, мало безпосередній вплив на це міжнародне політичне явище, визначало його основну концепцію - демократичний соціалізм. Розкрито сутність еволюції соціал-демократизму, грунтуючись на дослідженні генезису бернштейніанства, яке зблизилось і поєдналось з цінностями національного та міжнародного лібералізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф62(0)793.2 + Ф69(4Нім)21 + Ф69(4Укр)2
Шифр НБУВ: РА317050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Даценко В.С. 
Соціальна філософія Б. О. Кістяківського: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / В.С. Даценко ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено творчість видатного українського філософа, соціолога, правознавця кінця XIX - початку XX ст. Б.О. Кістяківського . Виявлено методологічні принципи суспільного пізнання та теоретичну модель суспільства, розроблені у працях філософа. Показано, що методологія соціального пізнання Б.О. Кістяківського спиралась на філософію неокантіанства, але мала й оригінальні риси. Встановлено, що він розрізняв два способи пізнання суспільства (соціально-філософський, який виявляв нормативний компонент суспільного життя, та соціально-науковий, який був спрямований на виявлення необхідних причинних зв'язків). Описано теоретичну модель суспільства Б.О. Кістяківського як вияв взаємодії причинних зв'язків і нормативної зумовленості життя людей. Показано, що відношення між цими чинниками філософ розглядав як відношення між засобом і метою. Встановлено, що він визнавав історичний прогрес, який вбачав у поступовому здійсненні норм і цінностей. Проаналізовано нормативні ідеї філософа (правовий стан суспільства, етичний соціалізм і вільний розвиток національної культури).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6 г(4УКР)6-8 Кістяківський Б. О.
Шифр НБУВ: РА374967 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Ленько О.В. 
Суспільно-політичні погляди Джавахарлала Неру та становлення індійської державності (1947 - 1964 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.В. Ленько ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив суспільно-політичних поглядів першого прем'єр-міністра незалежної Індії Джавахарлала Неру (1889 - 1964 рр.) на становлення державності у незалежній Індії. Вивчено історичний досвід управління індійським суспільством. Викладено теоретичні та практичні рекомендації щодо управління суспільствами східного зразка. Висвітлено історію вивчення постаті політика. Розкрито питання економічної теорії та історії фінансів у роботах Д.Неру, його погляди на економічну сутність капіталізму та зовнішньоекономічні відносини. Розглянуто історико-економічні основи "курсу Д.Неру". Проаналізовано динаміку поглядів індійського політичного діяча на соціалізм, соціальну історію. Викладено теоретичні аспекти політичної історії у працях Д.Неру. Особливу увагу приділено здійсненню соціально-економічної модернізації Індії під його керівництвом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(5ИНД)6-8 Неру + Ф1(5ІНД)603 Неру
Шифр НБУВ: РА312819 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Бевз Т.А. 
Українська партія соціалістів-революціонерів: організація, ідеологія, політика: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Т.А. Бевз ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 33 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження історії становлення та розвитку Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР) від періоду формування перших гуртків до повного припинення її діяльності за межами України. Досліджено особливості формування світоглядних принципів і партійної ідеології на базі поєднання основних теоретичних положень марксизму, революційного російського народництва та українського національно-політичного вчення, зокрема драгоманівського соціалізму. Доведено пріоритетне значення парламентської фракції УПСР в добу Центральної Ради у порівнянні з центральним комітетом партії. Наведено нові факти, аргументи та висновки щодо партійної структурної диференціації та розколу. Доведено закономірність та об'єктивність виникнення даних явищ, зумовлених ідейними розходженнями щодо способів вирішення національного та земельного питань і відмінністю реакції на суспільно-політичні події та розвиток Української революції. Відзначено типовість поділу революційної демократії на радикальну та помірковану для переважної більшості політичних сил даного історичного періоду. Доведено, що ідея трудової демократії домінувала у поглядах і програмових документах українських есерів протягом Української революції, а у період Директорії трансформувалась у вимогу "трудового принципу". Більш повно у порівнянні з попередніми дослідженнями відображено діяльність УПСР за межами України, зокрема її закордонного Комітету на чолі з М.Шаповалом. Конкретизовано місце та роль УПСР в Українській революції та політичній історії України XX ст. Доведено, що УПСР належала до партій соціалістичної орієнтації та виступала за якнайшвидше перетворення суспільства на соціалістичних засадах реформістськими та революційними шляхами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4УКР)2'10 + Ф69(9=Укр) +
Шифр НБУВ: РА336800

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Кам'янська А.В. 
Український націонал-комунізм: витоки, сутність, еволюція: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / А.В. Кам'янська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розкрито зміст українського націонал-комунізму, проаналізовано витоки націонал-комуністичних ідей в Україні й еволюцію даного напряму політичної думки на різних етапах її становлення. З'ясовано, що український націонал-комунізм є наступником громадівського соціалізму та продовженням традиції "суверенного марксизму" перших українських політичних організацій, а частково - наслідком російського більшовицького впливу. Доведено, що незважаючи на відсутність організаційної та тактичної єдності, основні ідейні засади українського націонал-комунізму 1920 - 1930-х рр були спільними: його представники обгрунтовували можливість власного українського шляху побудови соціалізму, а їх діяльність була спрямована на досягнення дійсно політичного суверенітету, територіальної цілісності, економічної незалежності УРСР і сприяла українському національному культурному відродженню. Зроблено висновок, що 1930-ті рр. були останнім етапом існування даного політичного напряму. Визначено відмінності світоглядно-теоретичних конструкцій українського націонал-комунізму 1920 - 1930-х, 1960 - 1970-х та 1990-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)608 +
Шифр НБУВ: РА359920

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського