Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (28)Реферативна база даних (234)Книжкові видання та компакт-диски (1519)Журнали та продовжувані видання (659)
Пошуковий запит: (<.>U=Э375$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Релігія   
1.

Поїздник І.І. 
Відносини між греко-католицькою та римо-католицькою церквами на українсько-польському порубіжжі (1939 - 1946 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.І. Поїздник ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено взаємини між Греко-католицькою (ГКЦ) та Римо-католицькою церквами (РКЦ) у контексті суспільно-політичного, національного та духовного життя українського порубіжжя 1939 - 1946 рр. Висвітлено еволюцію державної політики в релігійній і етноконфесійній сферах залежно від геополітичних обставин і воєнних подій. Проаналізовано позицію греко-католицьких і римо-католицьких ієрархів і духовенства щодо протистояння своїх вірних у період війни. Розкрито релігійний аспект українсько-польського трансферу 13939 - 1946 рр. На підставі результатів дослідження зроблено висновки, що трансформація відносин між ГКЦ і РКЦ у роки Другої світової війни здійснювалась під впливом суспільно-політичних чинників. Етноконфесійні зміни на українсько-польському порубіжжі у 1939 - 1946 рр. певним чином зумовили сучасну національну та релігійну ситуації в Україні та Польщі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4)-36-019 + Э375.09(4)-36-019 +
Шифр НБУВ: РА353999

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Козлов В.А. 
Дипломатія Святого Престолу у сучасній системі міжнародних відносин: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / В.А. Козлов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т міжнар. відносин. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано роль, основні напрямки, форми, методи та зміст дипломатії Святого Престолу від початку становлення постбіполярної системи міжнародних відносин до кінця понтифікату Іонна Павла II. Уточнено понятійно-категоріальний апарат теми дослідження, зокрема, розкрито зміст понять "дипломатія", "Святий Престол", "Ватикан", "Католицька церква" та "сучасна система міжнародних відносин". Обгрунтовано твердження, що самостійним і незалежним суб'єктом дипломатії є Святий Престол, а не Ватикан. Розглянуто сучасну католицьку концепцію світового порядку як основу дій дипломатії Святого Престолу. Охарактеризовано джерела стосовно даної проблематики, запропоновано їх класифікацію. Висвітлено засади функціонування та формування дипломатичної служби Святого Престолу. Визначено основні напрямки дипломатичної діяльності Святого Престолу у сучасній системі міжнародних відносин. З'ясовано характер й особливості двосторонньої дипломатії Апостольської столиці, досліджено діяльність Святого Престолу (Ватикану) в системі багатосторонньої дипломатії, а також миротворчу діяльність папства. Розкрито зміст і динаміку розвитку відносин між Святим Престолом та Україною, проаналізовано проблемні питання даної взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВАТ)64-6 + Э375-36-021.6 +
Шифр НБУВ: РА354905

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Чорний М.І. 
Домініканський орден у Центрально-Східній Європі в ХІІІ - першій половині ХV ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.І. Чорний ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 17 с. — укp.

Проаналізовано діяльність домініканського ордену в Угорському, Польському та Чеському королівствах, Австрійському герцогстві, Тевтонському Ордені та Галицько-Волинському князівстві в ХІІІ - першій половині ХV ст. Досліджено процес формування монастирів, орденських провінцій та фінансову діяльність домініканців. Розглянуто взаємостосунки домініканців з представниками державних і регіональних еліт, світської та церковної влади, чернечими та духовно-рицарськими орденами, місцевим населенням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)4-55 + Э375-647.314
Шифр НБУВ: РА317804 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Сінкевич Н.О. 
Домініканські монастирі Волині кінця XVI - початку XIX ст.: інституційні засади, соціосередовище та основні напрями діяльності: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.О. Сінкевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено інституційні засади, соціосередовище й основні напрямки діяльності домініканських монастирів Волині кінця XVI - початку XIX ст. Визначено й охарактеризовано етапи інституціоналізації ордену в регіоні, проаналізовано особливості контактів домініканських монастирів з довколишнім суспільством. Досліджено взаємовідносини волинських конвентів з орденськими провінціями, розкрито специфіку особового складу домініканських осередків Волині. Наведено відомості про духовне та інтелектуальне життя, місіонерську, благодійницьку та культурну діяльність волинських домініканських монастирів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)4-7 + Э375.09(4УКР346)-647.2 +
Шифр НБУВ: РА352811

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
5.

Єфіменко А. Г. 
Католицька меса першої половини - середини XX століття: художньо-естетичні та літургійні аспекти: автореф. дис. ... д-ра мистецтвознав. : 17.00.03 / А. Г. Єфіменко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І. Чайковського. — К., 2011. — 32 с. — укp.

Досліджено католицьку месу у контексті літературного оновлення, яке відбувалося протягом першої половини XX ст. і закріплене у документах Другого Ватиканського Собору 1962 - 1965 рр. Вперше феномен меси розглянуто у синтезі музичного, теологічного та соціального підходів. Вивчено трансформацію комунікативних аспектів меси, результатом якої став у літугійній практиці католицької церкви новий статус загалу віруючих і церковного композитора. Проведено диференціацію понять художньої меси-циклу та пов'язаної з літургійною практикою меси-ритуалу. Теоретичні й історичні положення роботи розкрито шляхом екскурсів у минуле меси та конкретизовано в процесі розгляду мес церковних композиторів Італії, Франції, Австрії та Німеччини першої половини XX ст., а також використано як інструмент аналізу самостійних художніх зразків мес-циклів О. Месіана, Е. Саті, І. Стравінського та П. Хиндеміта. Запропонована методика дозволяє представити музичний гештальт меси як компонент цілісності меси-ритуалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375.09(4)-503.181 + Щ318.93(4)61/62 + Щ316
Шифр НБУВ: РА384720 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Бичко Б.І. 
Католицький філософський антропологізм. Історико-філософський аналіз: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.05 / Б.І. Бичко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 36 с. — укp.

Проаналізовано формування основних концепцій католицької філософсько-теологічної антропології. Виділено та досліджено основні етапи даного процесу, починаючи з висхідних ідей, які знаходимо в античній та елліністичній філософії. Зазначено, що складність, нерідко суперечливість і конфліктність, а подекуди несумірність теологічно-антропологічних концепції в їх історичному плині вимагає певної систематизації. Доведено, що це необхідно для наступного критичного дослідження на предмет трансцендентального характеру змісту філософсько-християнських доктрин, розгляду контроверсійності їх раціонального та містичного змісту, певного переосмислення у зв'язку з процесами так званого католицького "оновлення". Особливу увагу приділено аналітичному дослідженню специфіки антропологічної тематики в Україні у XIV - XVI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)4 + Ю216 + Ю3(4УКР)4 + Э375-422.2 +
Шифр НБУВ: РА323950

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Нгуен Нгуен Хонг 
Коеволюція соціально-культурного стану суспільства і католицької церкви у В'єтнамі: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Нгуен Нгуен Хонг ; АПН України. Ін-т вищ. освіти. — К., 2003. — 17 с. — укp.

Обгрунтовано положення, що хоча історично поширення католицизму у В'єтнамі пов'язане з колоніальною експансією європейців, водночас це був неоднозначний, суперечливий процес, бо руйнувалися традиційні культурні цінності, але разом з тим відбувалася взаємодія з іншою культурою, яка несла світоглядні засади та гуманістичні цінності європейської цивілізації. З використанням компаративістських методик розглянуто особливості сприйняття світу, світовідчуття та праксеологію цінностей католицизму, буддизму, конфуціанства та традиційних народних релігій В'єтнаму. Визначено причини релігійних конфліктів, особливості національної ментальності та соціально-політичних позицій прихильників та противників католицизму в контексті подій, що мали місце в переломні періоди історії В'єтнаму. Розкрито на прикладі в'єтнамської історії проблеми, що виникають у зв'язку з толерантною плюралістичною позицією представників державної влади стосовно релігійних інститутів, соціальної поведінки представників різних релігій, а також доведено можливість поширення принципів толерантності та плюралізму на міжрелігійні відносини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*324.21 + Э375.09(5В'ЄТ) +
Шифр НБУВ: РА323044

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
8.

Жиртуєва Н.С. 
Компаративний аналіз містичних традицій Сходу та Заходу: автореф. дис. ... д-ра філософ. наук: 09.00.11 / Н.С. Жиртуєва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 33 с. — укp.

Досліджено, що містика постає складним феноменом духовного життя людини. Визначено, що містика (у вузькому сенсі слова, як один з видів езотерики) має значення контакту адепта містичної практики з Абсолютною реальністю, що сприймається як "єднання" з Нею та призводить до "зняття" суб'єкт-об'єктних відносин. Зазначено, що результатом постає трансформація свідомості/особистості адепта містичної практики, звільнення її від егоцентризму. Проаналізовано, що містична теорія (містицизм) та містична практика (досвід) обумовлюють формування містичної традиції, за допомогою якої здійснюється трансляція теорії та практики "єднання" з Абсолютом від однієї генерації до іншої, а процес формування двох типів містики (іманентної та трансцендентно-іманентної) залежить від уявлення щодо сутності Абсолютної реальності, яка визначає характер містичного контакту та мету містичної практики ("злиття" або "об'єднання" з Абсолютом. Різноманіття містичних традицій Сходу та Заходу, що формуються у межах основних містичних принципів, визначається способом вирішення питання щодо співвідношення ідеального та матеріального начал. Обгрунтовано, що певний вплив має вибір методів містичної практики, але псевдомістичний досвід постає секулярним, тобто позбавленим уявлень щодо Абсолюту і прагнення до "єднання" з Ним і він призводить до розвитку егоцентричної свідомості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-4-3...02 + Э372-4 +
Шифр НБУВ: РА369387 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Теленко О.М. 
Ольстерська проблема в політиці Великої Британії: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / О.М. Теленко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 17 с. — укp.

Комплексно досліджено політику Британського уряду з урегулювання ольстерської проблеми. З'ясовано суть, передумови виникнення, етапи розвитку та складові даної проблеми, виокремлено та класифіковано політичні сили Північної Ірландії та визначено роль цих сил в її еволюції. Вивчено розвиток і здобутки політики Великої Британії в Ольстері у соціально-економічній та освітній галузях, у сфері безпеки, питанні визначення конституційного статусу Північної Ірландії та прав католицької меншини у 1968 - 2005 рр. Проаналізовано розвиток англо-ірландського діалогу щодо ольстерської проблеми, а також вплив США та міжнародних організацій на політику Великої Британії з розв'язання північноірландського питання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(4ВЕЛ)6-(4ИРЛ) + Ф4(4ИРЛ)6-(4ВЕЛ) + Ф3(4ВЕЛ) + Э375.09(4ВЕЛ)-3-019 +
Шифр НБУВ: РА341712

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
10.

Ворон О.П. 
Особливості розвитку Римо-Католицької церкви в сучасній Україні: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / О.П. Ворон ; Нац. ун-т "Остроз. акад.". — Острог, 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено історико-релігієзнавче дослідження становлення та функціонування Римо-Католицької церкви (РКЦ) у сучасній Україні. Проаналізовано процес реорганізації та формування конститутивних структурних одиниць РКЦ. Розглнуто питання щодо "національної" ідентифікації церкви. З'ясовано особливості професійної релігійної освіти. Визначено характер роботи місій та організацій соціального служіння. Розглянуто сфери та напрямки діяльності церкви. Розкрито популяризовані методи та форми євангелізаційної роботи. Охарактеризовано позицію РКЦ з приводу визначених явищ і подій. Значну увагу приділено аналізу державно-церковних відносин і виявлено причини міжконфесійних суперечностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375.09(4УКР)-36 +
Шифр НБУВ: РА350266

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Навольська Г. І. 
Педагогічна діяльність ордену єзуїтів в Україні (XVII - перша половина XVIII ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Г. І. Навольська ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. — Т., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено генезу педагогічної діяльності ордену єзуїтів в Україні в даний період. Визначено основні періоди та тенденції її розвитку: становлення єзуїтської освіти на українських землях (1600 - 1648 рр.); корекція освітньої політики ордену єзуїтів за нових історичних умов (1648 - 1686 рр.); удосконалення навчальних програм і введення нових шкільних предметів - історії, математики, німецької та французької мов (1686 - 1773 рр.). З'ясовано особливості змісту й організації навчально-виховного процесу (розвиток розумових здібностей учнів під час вивчення предметів гуманітарного циклу, забезпечення грунтовності знань за допомогою повторення вивченого, опанування класичними мовами, формування безперервної освіти тощо). Охарактеризовано структуру навчально-виховного процесу в освітніх закладах ордену, основними складовими якої є цільовий, змістовний, процесуальний, результативний компоненти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)46 + Э375.09(4УКР)-647.315
Шифр НБУВ: РА382479 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
12.

Вовк Я.О. 
Політика Польської держави стосовно християнських конфесій (1918 - 1926 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Я.О. Вовк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Комплексно досліджено політику Другої Речі Посполитої стосовно християнських конфесій у контексті відновлення її державності (1018 - 1926 рр.). Висвітлено загальні стратегічні цілі Польської держави у релігійній сфері. Розглянуто характерні вектори та специфіку розвитку відносин Польської держави з окремими християнськими конфесіями - римо-католицьким костьолом, греко-католицькою, православною та протестанськими церквами. Вивчено технології практичної реалізації цілей держави у релігійній політиці. Розкрито характер використання досвіду відносин з церквами, які до 1918 р. підпорядковувалися конфесійному законодавсту Росії, Німеччини й Австро-Угорщини (частина земель цих країн увійшла до складу відродженої Польщі). Проаналізовано тактичні засоби та методи державної політики у Другій Речі Посполитій стосовно окремих конфесій. З'ясовано тенденції та умови їх розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375.09(4ПОЛ)-36-19 + Т3(4ПОЛ)61-55 +
Шифр НБУВ: РА341762

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Рубльова Н.С. 
Політика радянської влади щодо Римо-католицької церкви в Україні, 20-30-ті роки ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.С. Рубльова ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Аналізується комплекс аспектів антикатолицької політики радянської держави періоду 20-30-х років XX ст. Досліджується специфіка реалізації засад одержавленого атеїзму стосовно Римо-католицької церкви (РКЦ) на терені підрадянської України. Розкривається роль партійно-державного апарату і спецслужб у здійсненні антикатолицьких заходів. Висвітлюються проблеми національної ідентифікації католиків. Прослідковується залежність ставлення держави до РКЦ від процесів формування тоталітарного режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-55 + Э375.09(4УКР)-36-021.5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
14.

Кияк М.Т. 
Порівняльний аналіз соціальних доктрин ісламу та Римо-католицької церкви: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / М.Т. Кияк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Здійснено філософсько-релігієзнавчий компаративний аналіз соціальних доктрин ісламу та Римо-католицької церкви. Зроблено спробу здійснити повне та системне дослідження мусульманської та католицької соціальних доктрин шляхом з'ясування та порівняння їх ідентифікаційних складових. Соціальна доктрина Римо-католицької церкви є сукупністю вчень і роздумів у суспільній сфері періоду кінця XIX ст. до сьогодення. Стосовно мусульманської соціальної доктрини, не зважаючи на розбіжності в ісламських суспільних концепціях, їх доктринальні принципи є єдиними. Зазначено щодо доцільності вивчення експлікації концептуальних передумов католицизму й ісламу та їх соціальних доктрин. Акцентовано увагу на властивій їм моральній спрямованості. Зроблено висновок, що суспільна сфера може стати важливим і плідним простором для міжрелігійного діалогу та співпраці ісламу та Римо-католицької церкви.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э38-44 + Э375-44 +
Шифр НБУВ: РА355512

Рубрики:

      
15.

Рабінович С.П. 
Права людини у природно-правовій думці неотомізму: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / С.П. Рабінович ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2003. — 19 с. — укp.

Здійснено системний аналіз неотомістичної концепції прав людини, відображеної у документах та інших джерелах соціальної доктрини католицизму. Проаналізовано еволюцію праворозуміння неотомізму у ХХ ст. На основі розгляду теоретико-методологічних, ціннісно-антропологічних і соціально-етичних основ даної концепції розкрито евристичні можливості інтерпретації поняття гідності людини у католицизмі, подано загальнотеоретичну характеристику феномену прав людини у сучасному неотомізмі. Визначено внесок природно-правової доктрини католицизму у загальноцивілізаційний процес осмислення антропологічних основ прав людини та встановлено вплив міжнародно-правової ідеології прав людини на її соціальну доктрину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-678.1 + Х911.3 + Х0в72 + Ф1(0)6 + Э375-44 +
Шифр НБУВ: РА324859

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
16.

Кравченко В. М. 
Проблема сенсу життя у філософії польського неотомізму (історико-філософський аналіз): автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.05 / В. М. Кравченко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Проаналізовано проблему сенсу життя в польському неотомізмі. Висвітлено особливості тлумачення особистості та цілі людського життя в томістській традиції філосування, що є унікальним синтезом античної думки та християнської теології. Зазначено, що польський неотомізм є продовженням вічної філософії (метафізичної традиції філософування). Розкрито смислову наповненість таких понять як "суб'єктивність", "особистість", "самореалізація", показано їх співвіднесеність з поняттями "сутність", "людська природа", "внутрішній світ". Зазначено про унікальність людського "я", його онтичну структуру, що передбачає свободу, самопанування й автодетермінізм. Останнім позначено специфічний феномен духовної свободи людської особистості, самозалежність Я від самого себе. Вказано на подвійний характер людського Я - іманентність Я власним вчинкам і водночас його трансцендентний духовний характер. Обгрунтовано ідею спрямованості життя людини на кінцеву ціль, що тлумачиться в польському неотомізмі як вище благо, блаженство, Абсолют. Зазначено, що в процесі духовного та морального самовдосконалення особистість повинна очиститися від пристрастей, досягти стану святості, тобто безпристрастності, і уподібнитися до Бога, вийти на новий рівень екзистенції. Акцентовано, що своїми власними зусиллями людина не може досягнути досконалості, адже їй потрібно отримати дари Святого духа.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.23 + Ю3(4ПОЛ)6 + Э375.09(4ПОЛ)-4-360.2
Шифр НБУВ: РА378595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
17.

Цимбалій В. В. 
Процеси інституціоналізації римо-католицизму в умовах поліконфесійного суспільства сучасної України: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.11 / В. В. Цимбалій ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Досліджено процеси інституціоналізації Римо-Католицької Церкви (РКЦ) в незалежній Україні. Виявлено основні дослідницькі установки з напряму висвітлення діяльності даної конфесії. Запропоновано ефективний варіант теорії інституціоналізації релігії (у викладі Н. Лумана), взятий у перспективі його застосування до реалій РКЦ в суверенній Україні. Розглянуто особливості інституційного становлення дієцезій РКЦ в незалежній Україні, динаміку їх розвитку, особливості керівництва та функціонування. Проаналізовано утворення, діяльність і принципи керівництва сучасних дієцезій в їх ретроспективі. Визначено основні напрями, сучасні проблеми та перспективи розвитку благочинної діяльності РКЦ в Україні. Висвітлено специфіку становлення та функціонування католицьких закладів освіти, які діють на території України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375.09(4УКР)-364-021
Шифр НБУВ: РА380222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
18.

Шеретюк Р.М. 
Релігійний фактор у контексті геополітичних трансформацій на Галицько-Волинських землях (друга половина XIII - перша половина XV ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Р.М. Шеретюк ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність і спрямованість Східної політики Папського престолу у контексті геополітичних трансформацій на землях Русі після золотоординської навали. Визначено дискурс Східної політики Папського престолу з урахуванням монголо-татарського фактора та спроби встановлення церковної унії в Галицько-Волинському князівстві як інструмента Східної політики папства. У даному аспекті досліджено католицьку експансію на галицько-волинських землях після втрати незалежності Галицько-Волинського князівства, показано роль католицизму в геополітичних трансформаціях на українських землях після Кревської (1385 р.) та Городельської (1413 р.) уній. Існування Галицької митрополії в XIV ст. розглянуто як вияв прагнення Південно-Західної Русі до церковної самостійності, а її ліквідація - як наслідок геополітичних змагань Великого князівства Литовського та політично-церковних сил, що створювали централізовану Московську державу, які згодом почали міждержавну (московсько-литовську) боротьбу за митрополичу Київську кафедру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-342-021.6 + Э372.270.91(4УКР3)-343-019.875 + Э372.21-342-019 + Э372.24-343.0 +
Шифр НБУВ: РА344961

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
Категорія: Релігія   
19.

Папазова А.В. 
Релігійно-освітянська діяльність ордену єзуїтів у східнослов'янському регіоні в останній третині XVI - першій половині XVII ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.В. Папазова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено релігійно-освітянський напрямок діяльності ордену єзуїтів на території історичного розселення східнослов'янських народів на початковому етапі місії Товариства Ісуса. Проаналізовано вітчизняні та зарубіжні дослідження з історії ордену єзуїтів. Детельно охарактеризовано функціонально-ієрархічний устрій ордену, призначення та структуру домів Товариства Ісуса й систему підготовки його членів, розкрито сутність понять "єзуїт" та "єзуїтство". Описано механізм проникнення й організації діяльності ордену, визначено кількісний та якісний склад єзуїтів, які діяли у східнослов'янському регіоні. Конкретизовано й узагальнено відомості про освітній і релігійні доми ордену в регіоні. Висвітлено регіональну специфіку освітнього процесу в діяльності єзуїтів. Визначено завдання єзуїтської системи освіти та виховання в регіоні в останнній третині XVI - першій половині XVII ст., визначено пріоритетні з них. Розглянуто систему методів релігійного впливу ордену єзуїтів на населення, що застосовувались у східнослов'янському регіоні у даний період. Висвітлено вплив релігійно-освітянської діяльності ордену єзуїтів на розвиток східнослов'янського регіону в останній третині XVI - першій половині XVII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-647.315-3 + Т3(45)4-7 +
Шифр НБУВ: РА356639

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
20.

Зваричук Е.О. 
Римо-католицька церква на Поділлі кінця XVIII - початку XX ст.: економічний, суспільний та культурний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Е.О. Зваричук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено певні аспекти діяльності Римо-Католицької Церкви (РКЦ) на Поділлі, а саме: економічний, суспільний та культурний. Вивчено процес формування відносин між римо-католицьким духовенством, самодержавством, Православною церквою та українським селянством. З використанням великої джерельної бази розглянуто у комплексі економічні та правові зміни, що відбулися у Римо-Католицькій церкві після приєднання краю до складу Російської імперії, а також заходи російського самодержавства щодо зменшення економічного, суспільного та духовного впливу римо-католицького духовенства на населення Поділля, проаналізовано його участь у польських повстаннях 1830 - 1831 рр. та 1863 - 1864 рр., революції 1905 - 1907 рр., а також опозиційному русі поляків на теренах краю. Показано благодійницько-просвітницьку діяльність РКЦ та простежено динаміку змін чисельності та географію розміщення духовенства, віруючих-католиків, монастирів, костьолів і каплиць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375.09(4УКР348)-3 + Т3(4УКР348)4/5-7 +
Шифр НБУВ: РА341388

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського