Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Автореферати дисертацій (6)Книжкові видання та компакт-диски (94)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=МИТРОХИН$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДР$<.>+<.>A=ВАЛЕРІЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 84
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Федорів В. М. 
Експлуатація та обслуговування обладнання : навч. посіб. / В. М. Федорів, В. П. Олександренко, А. В. Мартинюк. - Хмельницький : ХНУ, 2024. - 335 c. - Бібліогр. в кінці розд. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л81-5-08 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА870328 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Єфименко В. В. 
Контроль та управління якістю продукції в галузі : навч. посіб. / В. В. Єфименко, В. П. Олександренко, В. В. Кротенко; Національний авіаційний університет. - Київ : НАУ, 2023. - 169, [1] c. - Бібліогр.: с. [170] - укp.

Викладено систематизований матеріал щодо контролю якості паливно-мастильних матеріалів, спеціальних рідин, що використовуються в автомобільній та авіаційній техніці. Розглянуті завдання лабораторій щодо організації контролю якості нафтопродуктів під час їх виробництва, транспортування, зберігання та застосування, а також відбір проб із транспортних засобів. Представлено методику проведення аналізу основних показників якості палив, масел, пластичних мастил та спеціальних рідин, а також розглянуто способи відновлення, управління показниками їх якості та приведення їх у відповідність до нормативних документів. Рекомендовано для здобувачів вищої освіти освітнього рівня "Бакалавр" спеціальності 161 "Хімічні технології та інженерія" освітньо-професійної програми "Хімічні технології палив та вуглецевих матеріалів".


Індекс рубрикатора НБУВ: Л542.5 я73 + Л543.222 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА865724 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Пастух І. М. 
Деталі машин. Курсове проєктування : навч. посіб. / І. М. Пастух, В. О. Харжевський, В. П. Олександренко. - Хмельницький : ХНУ, 2023. - 242 c. - Бібліогр.: с. 195-196 - укp.

Викладено розрахунки та методи проєктування деталей машин, на основі яких розробляються механічні приводи. Подано алгоритми та приклади розрахунків параметрів приводу, основних передач, валів та їх опор, поради щодо виконання графічної частини проєкту приводу.


Індекс рубрикатора НБУВ: К44 я73-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС71445 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Професійна англійська мова. Інформаційні технології = Professional English for IT Students : навч. посіб. / К. В. Олександренко, О. С. Пасічник, О. О. Пасічник, Ю. В. Якимчук; Хмельницький національний університет. - Хмельницький : ХНУ, 2022. - 212 c. - Бібліогр.: с. 211 - укp. - англ.

Розроблено для здобувачів освіти за галузями знань "Інформаційні технології", "Автоматизація та приладобудування" та іншими дотичними галузями. Вміщено завдання, спрямовані на розвиток навичок читання аутентичних текстів за фахом, критичного мислення, лексичної компетентності, бізнес-комунікації, розвитку монологічного та діалогічного мовлення тощо. Зміст сконструйовано на засадах компетентнісної парадигми відповідно до положень комунікативно-діяльнісного та особистісно орієнтованого підходів. Викладено спектр тем для професійного спілкування фахівців у сфері IT. Висвітлено теми, пов’язані з функціонуванням комп’ютерних мереж, хмарних платформ, а також дотичні до них питання безпеки та захисту особистих і корпоративних даних. Кожна тема становить завершений дидактичний блок, у межах якого презентовано необхідний термінологічно-понятійний апарат, текстові матеріали, які висвітлюють різні аспекти конкретної теми, а також вправи та завдання, зорієнтовані на використання нового фактичного та мовленнєвого матеріалу в комунікативній діяльності. Передбачено не лише ознайомлення студентів із фактичним матеріалом, але й виконання завдань на підстановку, доповнення, пошук правильних відповідей. Зазначено, що даний підхід слугуватиме додатковим засобом для тренування мовного та мовленнєвого матеріалу, сприятиме розвитку мовної здогадки, формуватиме уміння орієнтуватися в тестовому масиві та вибудовувати логічні зв’язки. Дотекстові та післятекстові вправи та завдання зорієнтовано на активізацію аналітичних здібностей та критичного мислення студентів, залучення власного досвіду, висловлення власної обґрунтованої думки.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.4 я73-1 + Ш143.21-937.19

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА858104 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Олександренко І. В. 
Оцінка ефективності інвестиційної діяльності регіонів України / І. В. Олександренко // Бізнес Інформ. - 2021. - № 11. - С. 197-204. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета роботи - оцінка ефективності інвестиційної діяльності регіонів України. Результати проведеного дослідження дозволять виявити фактори впливу на дану характеристику регіональної господарської системи та сформувати певні завдання з їх вирішення в контексті активізації інвестиційних процесів на регіональному рівні. Здійснено теоретичний аналіз наявних підходів до оцінки ефективності інвестиційної діяльності на рівні регіону, що дозволило сформувати власний підхід, який базується на обчисленні сукупного інтегрального показника ефективності інвестиційної діяльності регіонів України. З метою обчислення сукупного інтегрального показника ефективності інвестиційної діяльності регіонів України запропоновано методику, яка полягає в розрахунку сукупності відносних показників, які розподілені в межах трьох напрямів, а саме: за впливом інвестиційної діяльності за виробничий розвиток регіону, фінансовий розвиток регіону та соціальний розвиток регіону. В результаті обчислення відносних показників здійснено оцінку інтегрального рівня ефективності інвестиційної діяльності окремо за її впливом на виробничий, фінансовий і соціальний розвиток регіону. На основі розрахованих трьох інтегральних показників обчислено сукупний інтегральний показник ефективності інвестиційної діяльності регіонів України, що дозволило їх розподілити на регіони з низьким, середнім, вищим від середнього та високим рівнем ефективності інвестиційної діяльності. Систематизовано всі аналітичні розрахунки, що дозволило виокремити головні чинники впливу на ефективність інвестиційної діяльності регіонів України, врахування яких дозволить активізувати інвестиційний процес на регіональному рівні та досягнути його головних цілей.


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)60-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Функціональні аспекти фінансового менеджменту як інструменту управління економічними системами : монографія / І. М. Вахович, В. Ю. Дорош, Х. М. Диль, М. С. Забедюк, Л. І. Іщук, І. С. Кондіус, Т. І. Коробчук, О. М. Кузьмак, Н. А. Мостовенко, Г. В. Недопад, А. М. Ніколаєва, І. В. Олександренко, С. О. Пиріг, Ю. М. Погуляйко, В. Г. Поліщук, Н. М. Чиж, Ю. О. Шейко; ред.: І. М. Вахович; Луцький національний технічний університет. - Луцьк : Відділ іміджу та промоції Луцького НТУ, 2021. - 210 c. - Бібліогр. в знесках - укp.

Обґрунтовано функціональні аспекти фінансового менеджменту як інструменту управління економічними системами. Розглянуто питання фінансового менеджменту та чинників розвитку регіональних економічних систем, бюджетну ефективність в системі фінансового менеджменту територій, фінансовий ринок і роль фінансової інклюзії в управлінні економічними системами, підвищення ефективності кредитного менеджменту у розвитку соціально-економічних систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.321.2 + У049(4УКР)626 + У9(4УКР)261.3-18

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА864210 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Митрохин О. В. 
Перша знахідка орбікулярних габроїдів у районі Української антарктичної станції "Академік Вернадський" (архіпелаг Вільгельма, Західна Антарктика) / О. В. Митрохин, В. Г. Бахмутов // Мінерал. журн. - 2021. - 43, № 2. - С. 40-48. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Митрохин О. В. 
Петрографія, мінералогія та потенційна рудоносність гранітоїдів Барчанс-Фордж (Аргентинські острови, Західна Антарктика) / О. В. Митрохин, В. Г. Бахмутов, О. Л. Марущенко, О. В. Андреєв, О. А. Хлонь // Мінерал. журн.. - 2020. - 42, № 2. - С. 32-45. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Гранітоїди палеогенового віку, які відслонюються на островах Барчанс і Фордж, є наймолодшим проявом гранітоїдного магматизму району української антарктичної станції "Академік Вернадський". Під час сезонних досліджень 22-ї та 24-ї українських антарктичних експедицій отримано нові дані про геологію та петрографічне різноманіття гранітоїдів Барчанс-Фордж. Для подальшого дослідження відібраних зразків застосовували методи оптичної та електронної мікроскопії, електронно-мікрозондовий і рентген-флуоресцентний аналізи. Мета досліджень - уточнення умов залягання гранітоїдів Барчанс-Фордж, з'ясування їх мінералого-петрографічних особливостей і потенційної рудоносності. Отримані результати засвідчили, що на островах Барчанс і Фордж імовірно відслонюється бокова біляконтактова фація великого гранітоїдного масиву. Більша ж його частина має знаходитись нижче сучасного рівня моря на північ і захід від Аргентинських островів. Доведено, що гранітоїдний масив Барчанс-Фордж (ГМБФ) був сформований у ранньому палеогені на абісальному рівні вкорінення. Раніше отримані результати K-Ar, Rb-Sr та Ar-Ar ізотопного датування дають віковий інтервал 55 - 60 млн рр. Вмісними породами для цього масиву слугували метаморфізовані вулканіти, з якими ГМБФ контактує на південно-східному фланзі, а також, можливо, діорити та габроїди, які містяться у вигляді ксенолітів у гранітоїдах. З'ясовано, що головним петрографічним представником ГМБФ є гранодіорити. Останні є петрографічно подібними до гранодіоритів о. Пітерман, розташованого близько 8 км на північний схід від досліджуваної території. По аналогії з гранодіоритами о. Пітерман, для яких час ексгумації оцінено попередниками у 11 млн рр., для ерозійного розкриття ГМБФ також припускається неогеновий вік. За мінералого-петрографічними особливостями гранодіорити Барчанс-Фордж віднесені до гранітоїдів I типу, джерелами магмогенерації яких слугували магматичні породи основного та середнього складу. У процесі оцінювання потенційної рудоносності гранітоїдів Барчанс-Фордж рекомендовано звернути увагу на притаманну цим породам первинно-магматичну ортит-торитову мінералізацію, а також на генетично пов'язані з такими гранітоїдами гідротермальні утворення з молібденітовою та халькопіритовою мінералізацією.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д33 + Д34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Митрохин О. В. 
Петрологія габроїдів островів Анаграм (архіпелаг Вільгельма, Західна Антарктика) / О. В. Митрохин, В. Г. Бахмутов, А. Г. Алексєєнко, Т. В. Митрохіна // Мінерал. журн. - 2020. - 42, № 4. - С. 69-83. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Митрохин О. В. 
Стратиграфія району Української антарктичної станції "Академік Вернадський" / О. В. Митрохин, В. Г. Бахмутов // Укр. антаркт. журн.. - 2019. - № 1. - С. 45-61. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

У 2019 та 2017 рр. автори виконували польові геологічні дослідження в районі Берега Греяма Антарктичного півострова. Дослідженнями було охоплене західне узбережжя півострова Київ та більшість сусідніх островів архіпелагу Вільгельма. Мета дослідження - уточнення стратиграфічного розрізу району Української антарктичної станції "Академік Вернадський" (УАС), визначення петрографічного складу та літологічних особливостей стратифікованих утворень, з'ясування особливостей їх залягання та послідовності нагромадження. Методи досліджень включали: крупномасштабну геологічну зйомку та геологічне картування. Головним результатом виконаних робіт стала розробка нової стратиграфічної схеми району УАС. Автори з'ясували, що досліджуваний стратиграфічний розріз складений вулканогенними та підпорядкованими їм теригенними відкладами, нагромадження яких тривало у часовому інтервалі від пізнього палеозою до кайнозою включно. Зроблено висновки стосовно їх походження, віку та імовірних аналогів на сусідніх територіях. Найдавнішим літостратиграфічним підрозділом досліджуваної території визнано теригенну товщу острова Лахіл (ТТЛ), для якої припускається глибоководне турбідитне походження. Вік нагромадження ТТЛ обмежується часовим інтервалом між пізньо-пермським та ранньо-тріасовим періодами. На підставі літологічних особливостей і геологічного віку ТТЛ корелюється з формацією Парадайз Харбор, що належить до теригенної серії півострова Трініті. Найбільш розповсюдженим літостратиграфічним підрозділом досліджуваної території визнано вулканогенну товщу півострова Київ (ВТПК), що є продуктом острівно-дугового вулканізму, пов'язаного з Андською орогенією. Вік вулканізму ВТПК визначено як юрський. З'ясовано, що вулканічна товща Аргентинських островів (ВТАО) відрізняється від ВТПК петрографічним складом, умовами залягання та особливостями стратифікації, що надало підстави виокремити її у самостійний літостратиграфічний підрозділ. Вік вулканізму ВТАО обмежений часовим інтервалом між юрським і крейдяним періодами. За літологічними особливостями та геологічним віком ВТПК та ВТАО віднесено до вулканічної серії Антарктичного півострова. Зроблено припущення про можливу присутність на Аргентинських островах новітніх вулканогенних порід неогенового або навіть четвертинного віку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д59(007)43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Основи наукових досліджень : [навч. посіб.] / І. Ш. Невлюдов, Ю. М. Олександров, А. О. Андрусевич, О. О. Чала; Харківський національний університет радіоелектроніки. - Харків : Панов А. М., 2019. - 395 c. - Бібліогр.: с. 365-375 - укp.

Висвітлено широкий спектр питань, пов'язаних із методикою наукових досліджень: вибір теми, визначення об'єкта і предмета, методології та методів дослідження. Розглянуто коло проблем щодо добору й аналізу необхідної інформації; планування і проведення експерименту; порівняння результатів експерименту з теоретичними даними; формулювання висновків результатів наукового дослідження. Надано практичні поради щодо написання наукової статті, підготовки доповіді, виступу на науковій конференції. Наведено способи підвищення "коефіцієнта корисної дії" дослідницької діяльності: розвиток швидкочитання, здатності розуміння тексту, використання методу мозкового штурму тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч215 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА849722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Начовний І. І. 
Дослідження фізико-механічних властивостей ущільнювальних набивок / І. І. Начовний, А. І. Буря, А. Н. Дудка, А. Г. Олександров, Ів. І. Начовний // Проблеми тертя та зношування. - 2018. - № 1. - С. 100-107. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Наведено результати досліджень деформаційних властивостей, зносостійкості і коефіцієнта тертя набивань НГФ-ХБ, НГФ-С, НФ4, НГФ-ХБ-Ф4, НГФ-С-Ф4, АФ-1, АП, ХХН в умовах тертя без змащення в інтервалі навантажень 150- 450 Н, швидкостей ковзання 0,5 - 1 м/с за умов зворотно поступального руху. Встановлено, що коефіцієнт тертя набивань знаходиться в межах від 0,057 до 0,156.


Індекс рубрикатора НБУВ: К413.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж63290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Шумлянский Л. В. 
Петрология даек субщелочных долеритов Коростенского комплекса, Северо-Западный район Украинского щита / Л. В. Шумлянский, А. В. Митрохин, Ж. К. Дюшен, С. В. Богданова, Ш. Биллстрем, А. Н. Омельченко, Б. Багински // Мінерал. журн.. - 2018. - 40, № 1. - С. 32-52. - Библиогр.: 45 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342.543(45УКР)

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
14.

Курята А. В. 
Изменения уровня галектина-3, $E bold beta-2-микроглобулина, альбуминурии и продуктов конечного гликирования у больных с хронической сердечной недостаточностью и фибрилляцией предсердий под влиянием лечения / А. В. Курята, Мухаммад Мухаммад, О. С. Митрохина // Мед. перспективи. - 2018. - 23, № 2. - С. 26-34. - Библиогр.: 20 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.09 + Р410.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15785 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
15.

Олександренко І. В. 
Діагностика фінансового капіталу підприємства: методичний аспект / І. В. Олександренко, А. М. Ніколаєва, С. О. Пиріг // Бізнес Інформ. - 2018. - № 9. - С. 166-174. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

На основі аналізу наукових підходів уточнено поняття "фінансовий капітал підприємства", під яким прийнято розуміти капіталізовану суму фінансових ресурсів підприємства, що є джерелами формування його активів і отримані за рахунок фінансових інструментів та ефективної роботи. Відображено функціональні характеристики фінансового капіталу. Надано основні етапи діагностики фінансового капіталу. Поглиблено підхід до виокремлення складових фінансового капіталу за окремими класифікаційними ознаками, що дає можливість детально підійти до його діагностики в розрізі різних джерел формування та напрямків використання. Розроблено методичний підхід до аналізу використання фінансового капіталу за окремими напрямками та відображено основні показники, що характеризують ефективність його використання в діяльності підприємства. Обгрунтовано методику проведення факторного аналізу показників рентабельності фінансового капіталу, за результатами якої можна виявити вплив внутрішніх факторів на зміну ефективності його використання. Застосування розробленої методики діагностики фінансового капіталу дозволить підприємствам детально та комплексно оцінювати результати фінансової діяльності, обгрунтовано підходити до процесу прийняття управлінських рішень у напрямку формування та використання капіталу.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-93

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Стечишин М. С. 
Залишкові напруження в азотованих у тліючому розряді шарах конструкційних сталей / М. С. Стечишин, М. Є. Скиба, М. М. Студент, В. П. Олександренко, М. В. Лук'янюк // Фіз.-хім. механіка матеріалів. - 2018. - 54, № 3. - С. 96-100. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Досліджено вплив тривалості азотування, температури, складу газової суміші та її тиску на внутрішні залишкові напруження і характер їх розподілу по глибині дифузійного шару азотованих у тліючому розряді конструкційних сталей.


Індекс рубрикатора НБУВ: К651.61-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Стечишин М. С. 
Установка та методика проведення електрохімічних досліджень, кавітаційно-ерозійної зносостійкості поверхонь металів та покриттів / М. С. Стечишин, В. П. Олександренко, А. В. Мартинюк, Ю. М. Білик // Проблеми тертя та зношування. - 2017. - № 1. - С. 110-117. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Обгрунтовано методику і установку для проведення електрохімічних випробувань і оцінки кавітаційно-ерозійної зносостійкості поверхонь металів і покриттів в корозійно-активних середовищах-електролітах. Розглянуто також питання впливу температури на інтенсивність зношування та конструкцію вузла охолодження установки для виключення температурного фактора зношування.


Індекс рубрикатора НБУВ: К206.28 + К474

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж63290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Стечишин М. С. 
Вплив іонного азотування сталей в тліючому розряді на структуру і властивості покривів / М. С. Стечишин, А. В. Мартинюк, Ю. М. Білик, В. П. Олександренко, Н. М. Стечишина // Фіз.-хім. механіка матеріалів. - 2017. - 53, № 3. - С. 49-55. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Досліджено вплив іонного азотування на фізико-хімічні властивості металевих поверхонь за розробленою енергетичною моделлю газорозрядних технологій з можливістю комбінування режимних (температура, тиск, склад газової суміші і тривалість насичення) і енергетичних (густина струму і напруга) параметрів процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.043

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Олександренко І. В. 
Концептуальні підходи до визначення ринкової вартості регіону / І. В. Олександренко // Бізнес Інформ. - 2016. - № 5. - С. 74-80. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Ринкова вартість регіону є індикатором його ефективного розвитку, конкурентоспроможності та здатності швидко адаптуватися до нових інтеграційних змін. Враховуючи відсутність досліджень щодо визначення та формування ринкової вартості регіону, метою роботи є розробка та концептуальне обгрунтування підходу до визначення ринкової вартості регіону. Здійснено теоретичний аналіз теорій вартості, що надало змогу їх систематизувати і виокремити основні концепції, що лежать у площині визначення вартості об'єкта. Згідно з цим виділено ресурсну, результативну та ринкову концепції вартості. Детально досліджено кожну з теорій вартості, що надало змогу виокремити основні фактори вартості й обгрунтувати ключові чинники формування вартості регіону. Обгрунтовано визначення ринкової вартості регіону в межах ресурсної, результативної та ринкової концепцій вартості. Результати дослідження є основою для розробки методики оцінювання ринкової вартості регіону, визначення факторів її формування та забезпечення.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)260

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Митрохин А. В. 
Петрология, геохимия и рудоносность ультрамафитовых даек Новоукраинского дайкового поля (Ингульский мегаблок Украинского щита) / А. В. Митрохин, Е. А. Вишневская, В. А. Гаценко, Т. В. Митрохина, И. И. Михальченко, Л. В. Шумлянский // Мінерал. журн.. - 2016. - 38, № 1. - С. 42-57. - Библиогр.: 12 назв. - рус.

Изучены необычные ультрамафитовые дайки, интрудирующие гранитоиды Новоукраинского плутона (НП) в пределах Ингульского мегаблока Украинского щита. Совместно с более многочисленными дайками долеритдиабазовой формации ультрамафиты формируют Новоукраинское лайковое поле (НДП), локализованное в юго-западной части НП на северо-западном окончании Бобринецкого лайкового пояса. С целью уточнения геологической позиции и формационной принадлежности ультрамафитов НДП, а также определения условий их формирования и потенциальнойрудоносности авторы выполнили всестороннее изучение минералого-петрографических и геохимических особенностей лайковых пород с применением методов оптической и электронной микроскопии, электронно-зондового микроанализа, ICP-MS анализа и "мокрой" химии. Установлено, что в отличие от ассоциирующих с ними представителей долерит-диабазовой формации, ультрамафиты НДП подвержены интенсивным постмагматическим изменениям: актинолитизации, биотитизации и альбитизации. Локальные проявления щелочного натрового метосоматоза в ультрамафитах НДП авторы связывают с процессами формирования ураноносных альбититов, распространенных в районе исследований. На основании этого возраст ультрамафитовых даек ограничивается интервалом времени между внедрением НП (2,03-2,04 млрд лет) и формированием ураноносных альбититов (1,81 млрд лет). Характерный для субщелочных магм реликтовый парагенезис мафических и акцессорных минералов, а также целый ряд геохимических характеристик свидетельствуют об изначально повышенной щелочности ультрамафитов НДП. Наряду с более древним возрастом принадлежность к субщелочной серии и определяемая ею петрографическая специфичность ультрамафитов НДП позволяют идентифицировать их как представителей отдельного формационного типа, принципиально отличного от дайковых образований долерит-диабазовой формации и не связанного с ними единым процессом магматической эволюции. Выявленная Ti-V металлогеническая специализация ультрамафитовых даек может иметь определенное промышленное значение при условии "срабатывания" природного механизма гравитационного фракционирования ильменита и титаномагнетита, могущего иметь место в более крупных интрузивных телах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342(45УКР)1 + Д342(45УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського